WAAlwijkse en UnqstR^tse couRant Brabants m Dagblad GROTE POLITIEKE PARTIJEN DURFDEN GEEN KABINETSCRISIS AAN Stassar Juni Oktober Kiezers tweemaal naar de stembus Tijdbom weg Verkiezingen Verliezers Kabouters Januari Februari Maart April Mei Emmapleln 2 's-Hertogenbosch Telefoon 04100 - 23211 Postbus 235 Postgiro no. 1148100 Dossiernr. 18.507 Handelsreg. Den Bosch Afd. Dir. No. Diet. Typ. 's-Hertogenbosch december 1970 Aan de lezers van "De Echo van het Zuiden". Vandaag ontvangt U het laatste nummer van "De Echo van het Zuiden" in huis. Overeenkomstig een besluit van de directies van de Waal- wijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen en van het Brabants Dagblad wordt vanaf zaterdag 2 januari a.s. de taak van "De Echo" overge nomen door het Brabants Dagblad. Wij beseffen, dat dit voor de veelal trouwe lezers van de Waal- wijkse en Langstraatse courant een grote overgang betekent en dat zij in de eerstkomende weken ongetwijfeld met weemoed aan hun lijf blad zullen terugdenken. Juist omdat wij daarvoor begrip hebben, zullen wij van onze kant het nodige doen om te bereiken, dat deze lezers -zo zij dat wensen- zich ook snel thuis zullen voelen bij het Brabants Dagblad. Wij stellen ons voor om -uiteraard met be houd van onze eigen identiteit- onze berichtgeving waar mogelijk af te stemmen op datgene waarmee de Echo-lezers zo lang vertrouwd zijn geweest. Onnodig te zeggen, dat o.i. Waalwijk en de Lang straat er ten aanzien van de locale en regionale nieuwsvoorzie ning zeker niet op achteruit zullen gaan. Teneinde de Echo-lezers, die niet tevens geabonneerd waren op het Brabants Dagblad, in de gelegenheid te stellen aan de nieuwe si tuatie te wennen, zullen wij hen in de eerste weken van januari (gratis) het Brabants Dagblad laten bezorgen. Daarna ontvangt iedere vroegere Echo-abonnee persoonlijk bezoek van één onzer vertegenwoordigers. Eerst dan zal hen gevraagd worden, of zij zich daadwerkelijk op het Brabants Dagblad willen abonneren. Het initiatief daartoe zal van ons uitgaan; wij achten dat onze plicht ten opzichte van de Echo-lezers. Hoogachtend, Directie en Hoofdredactie Brabants Dagblad. Juli/Augustus September Nov. December WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 93e JAARGANG No. 103 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TTELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) 4,03 p. mnd. (1,45 10 ct. inc.k.) l,5f o. kwrt. p.post 4,75 by girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-32621-32746 - Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „Echo" Kabinet De Jong bleek hechter elkaar te zitten;, dan vermoed werd Binnenhof (NNP) Of iedereen in Nederland daar nu even blij mee is, doet weinig ter zake, maar de regering De Jong heeft toch weer een jaarwisseling bereikt. Zij het niet helemaal ongeschonden. In de loop van 1970 moest minister De Block (Economische Zaken) zijn plaats afstaan aan de heer Nelissen, tot dan economisch expert vooral op het gebied van de middenstand van de Tweede Kamerfraktie van de KVP. Tegen het eind van het jaar, begon het ook wat te rommelen rond minister Roolvink (Sociale Za ken). Het kabinet De Jong bleek hechter in elkaar te zitten dan velen tevoren hebben vermoed. Het ziet er nu wel naar uit dat deze regering de komende ver kiezingen haalt en daarmee een volle periode van 4 jaar volmaakt. In de Nederlandse politiek toch een zeldzaamheid. Wat in 1970 ook een grote rol heeft ge- '-a speeld is de angst van de regeringspartijen en ook een deel van de oppositie voor een crisis. Niemand wilde die veroorzaken. De gevolgen zouden chaotisch" zijn geweest, mogelijk een tijdelijk zakenkabinet, en waarschijnlijk vervroegde verkiezingen voor de Twee de Kamer. Onder deze omstandigheden durfde nie mand een kabinetscrisis aan. De regering heeft daar dankbaar van geprofiteerd. Zeker in 1970 heeft het kabinet De Jong een vrij straf beleid gevoerd. Minis ter Witteveen (Financiën) kwam met een aantal on populaire belastingmaatregelen. Minister Den Toom (Defensie) vertelde dat de defensie-uitgaven omhoog moeten en minister Beernink (Binnenlandse Zaken) sloot zich met minister Udink (Ontwikkelingshulp) aan bij diegenen, die om een krachtiger optreden vroegen tegen „de bedreigers van orde en gezag". Het was in 1970 weer allemaal ty pisch Nederlands. Met stijgende nervositeit - veroorzaakt door de na derende verkiezingen - hebben de partijen onderling over samenwer king gesproken. Zonder noemens waardig resultaat. Zo langzamer hand weet iedereen wel dat de oude groeperingen veel van hun beteke- ris verliezen en samenbundeling van gelijkgezinde partijen de enige oplossing is om op de lange duur het land regeerbaar te houden en de kiezer niet nog meer te vervreem den van hun politieke gang van za ken. In 1970 leek de samenwerking het best te vorderen tussen de drie gro te christelijke partijen - KVP, ARP en CHU. Het kwam zelfs in novem- Ler tot een ontwerp voor een geza menlijk verkiezingsprogramma. Maar dat nam niet weg dat alle drie ook apart hun eigen verlanglijstjes samenstelden. De CHU besloot zelfs dat deze partij bij de komende ver kiezingen haar eigen gezicht moet handhaven. Opvallend was ook dat in 1970 ook bij de Nederlandse kiezer ken nelijk niet zo'n doldries verlangen naar samenwerking overheerste. Bij een politiek onderzoek, dat de KRO tegen het eind van het jaar organi seerde, kon geen van de denkbare combinaties van partijen een re- geerbare meerderheid verwerven. In 1970 zijn de kiezers tweemaal naar de stembus geroepen. In maart voor de Provinciale Sta ten, begin juni voor de gemeente raden. In februari had de Tweede Kamer met 92 tegen 15 stemmen juist gekozen voor afschaffing van de opkomstplicht. Al bij de Staten verkiezingen was de boete op het niet verschijnen - vijftien gulden - vervallen. Dat was goed te merken. Eén op de drie kiezers ging niet naar de stembus. De politici deden ogenblikkelijk wanhopig. Het per- centage zou in juni nog lager wor den. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen bracht 66,6 procent van de stemgerechtigden inderdaad een gel dig stembiljet naar de bus. De grootste winnaar bij de Sta tenverkiezingen werd D'66. Zij be haalde 7,69 procent van de stemmen. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1967 was het nog 4,47 procent. Toch waren de democraten teleur gesteld. Zij hadden méér verwacht. Ook de liberalen hadden alle re den om het feestglas te heffen, wat dan ook gebeurde. Zij boekte twee piocent meer stemmen dan bij de vorige (Kamer) verkiezingen. Met sombere gezichten zaten daarente gen de vertegenwoordigers van de Boerenpartij en de PSP naar de uit slagen te kijken. Zij kregen een be hoorlijk pak voor de broek. De Boe renpartij verloor een kwart mil] en stemmers, de PSP ruim honderddui zend. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen was het - naast de geringe op komst - vooral het succes van de Kabouters, dat opviel. Zij namen voor het eerst, onder aanvoering van ex-provo Roel van Duyn, aan de verkiezingen deel en veroveruen in Amsterdam vijf en in Den Haag twee zetels. Minister Luns bezoekt Bulgarije. Bij zijn terugkeer vertelt hij dat volgens hem nog in 1970 'n Euiope- se Veiligheidsconferentie kan wor den gehouden. De voorspelling zal niet uitkomen. In Groningen komt het dertien de congres van de PvdA bijeen. I ratkievoorzitter Den Uyl doet een beroep op vakbeweging, D'66 en radicalen om de PvdA te helpen bij de verkiezingen een meerderheid i vormen als alternatief voor het ka binet De Jong. Het congres heeft 'n rustig verloop. Er is geen sprake van een botsing tussen Nieuw Links en andere socialisten. Eind januari richt de afgescheiden afdeling van de PvdA in Eindhoven een nieuwe politieke groepering op - DS '70. Leider wordt de heer Van Stuyven- berg. Een maand later zal PvdA- voorzitter Vondeling erkennen dat er binnen zijn partij tegenstellingen zijn maar ontkennen dat het om af braakverschijnselen gaat. Dr. Jonckheer wordt benoemd tot gouverneur van de Antillen. Op de Antillen ontstaat hevig verzet tegen deze benoeming. Vice-premier Bak ker gaat naar Willemstad voor be sprekingen. Ondanks hevig verzet van dr. Jonckheer zelf wordt tijdens een beraad in Den Haag tussen pre mier De Jong, de ministers Bakker en Polak en vertegenwoordiger van Suriname en de Antillen de benoe ming ingetrokken. De werkgroep Progressief Ak koord pleit voor de oprichting van een nieuwe organisatie, die de sa menwerking van de progressieven moet bundelen. De VVD stelt zich op achter de adviezen van de Sociaal Economi sche Raad ten aanzien van de struk- tuur van de grote N.V.'s. De maand staat helemaal in het teken van de Statenverkiezingen. Het regeren blijft doorgaan. Staats secretaris Grosheide (Onderwijs) dient een voorstel in om het basis onderwijs ingrijpend te veranderen. Hij wil het zittenblijven op de la gere scholen afschaffen. De strakke scheiding tussen verschillende vak ken mqet worden opgeheven. Minister Den Toom (Defensie) stelt voor het netto-inkomen van de ongehuwde dienstplichtige sol daat te verhogen van 175 tot 205 gulden per maand. Hij heeft geen bezwaar tegen het neutraal aankon digen van politieke vergaderingen in kazernes. De CHU stelt in Rot terdam uitgangspunten op voor een politiek programma dat als basis moet dienen voor een verlanglijst van de drie confessionele partijen. Genoemd worden wijziging van het kiesstelsel, verlaging kiesgerech tigde leeftijd tot achttien jaar. Een welvaarts pensioen van 70 procent. De KVP bespreekt het ontwerp i voor een kernprogramma, opgesteld door eengroe p onder leiding van piof. Steenkamp. Het programma gaat uit van een verzwaring van de belastingdruk tot 31 pet. (nu 29). Men wil verder een kiesdrempel van vijf zetels, een stembusakkoord vóór de verkiezingen, pensioenen van 70 procent en verhoging van de ontwikkelingshulp. In de Tweede Kamer hebben de oppositiepartijen scherpe kritiek omdat de Nederlandse regering wei gert het Amerikaanse optreden in Cambodja af te keuren. De groep Democratisch Appel, die zich binnen de PvdA verzette tegen invloed van Nieuw Links, heft zich op. Het overgrote merendeel van de 2300 sympathisanten sluit zich aan 14 krts gouden heren- horlogeband in zacht- glanzende uitvoering 310,25 JUWELIER Stationsstraat 88, Waalwijk V telefoon 04160 - 33037 ^j-Q G 1470-4-70-5000 bij DS'70. Het ledental van de PvdA is volgens een rapport gezakt van 140 duizend in 1965 tot 95 duizend in 1970. De ARP vergadert in Utrecht. Een meerderheid besluit de samenwer- ikng met KVP en CHU voort te zet ten. Een twintigtal radikalen zegt het lidmaatschap op. Zij menen dat verder samengaan met de KVP on vermijdelijk ook samengaan met de VVD betekent. Fraktieleider Bies heuvel zegt dat hij in 1971 niet auto matisch voor de VVD zal kiezen, maar de liberalen ook niet bij voor baat zal uitsluiten. Het kabinet vergadert voortdu rend over de plannen, die straks, in september, moeten worden gepre senteerd. De goede voornemenh worden in de war gestuurd door de gebeurtenissen in de Rotterdamse haven en de militante atkies van de Ambonezen. Het gaat slecht met de economie. Minister Witteveen (Financiën) acht belastingmaatregelen noodza kelijk om de teugels strak in han- aen te kunnen houden. Ook de o\ erheidsuitgaven zullen worden beperkt al is het bedrag waarmee (140 miljoen) niet indrukwekkend. De totale overheidsuitgaven zul len voor 1971 onlopen tot 32,7 mil jard gulden. De begroting toont een tekort van ruim twee miljard, wat lager is dan in 1969 en 1970. De re- goj.ng vreest dat in het nieuwe jaar lonen en prijzen nog sterker zullen stijgen. Begin september debatteert de Tweede Kamer nog over de situatie van de Nederlandse dagbladpers. Het gaat voornamelijk om de ver deling van de opbrengst van de tele visiereclame. De Kamer maakt zich zorgen over de talrijke fusies. Bij de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer staat de kwes tie rond orde en gezag centraal. De regeringspartijen roepen op tot ve- draagzaamheid, al moet e orde blij ven. De WD vaagt versterking van het politie-apparaat en verbetering van de politie-uitrusting. De PvdA meent dat he dwaasheid is de be staande onlustgevoelens terug te dringen door machtsmiddelen. De rechtse oppositie (Boerenpartij, groep Harmsen, GSP) roept op tot een straffer beleid. De Tweede Kamer aanvaardt een wet, die de Nederlander beschermt tegen aanvallen op zijn persoonlijke levenssfeer. Afluister-apparatuur wordt verboden. De laatste twee maanden van het jaar staan vrijwel geheel in het te- kf-n van de moeizame economische ontwikkelingen. De Kamer aan vaardt de belastingvoorstellen van de regeing, al worden op details wijzigingen aangebracht in bijvoor beeld de aftrekmogelijkheden bij de loon- en inkomstenbelasting. Tot vier keer toe weigert de regering 'n beslissing te nemen over de lonen. Steeds weer wordt geprobeerd het overleg te herstellen met werkge- veis en werknemes. Deze wijzen echter de verantwoor delijkheid helemaal af naar de re gering. Het kabinet aarzelt ook met een besluit omdat minister Roolvink met aftreden dreigt. Als begin de cember het kabinet toch een loon maatregel vaststelt besluit minister Roolvink zich alsnog bij de gang van z^ken neer te leggen. Warana alle politici zorgelijk de ontwikkelingen van 1971 afwachten.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5