PLAATSELIJK NIEUWS. Gemengd Nieuws en Allerlei. Eethen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde Gemeente te Eethen en Drongelen Ds. Griethuizen te Wageningen. 's üertogenbosch, 1 Nov. Het prachtig geschenk, dat aan den Commissaris des Konings in ditgewest zal worden aangeboden, is met het album, op Zon dag 30 Maandag 31 van des middags 12 tot 3 uren op het Stadhuis alhier voor het publiek ten toonge steld. De smaakvolle uitvoering van het een en an der werd algemeen geprezen. t Sleeuwijk, 31 Oct. Is tegenwoordig wanneer er verkooping van landerijen heeft plaats gehad, daling de uitslag, hier maakt hij, zooals de jong- i ste verkooping heeft opgeleverd, een uitzondering i op den regel, waar onder meer, een perceel werd verkocht, met inbegrip der kosten, tegen ruim 9000 de H. A. f 28 Oct. Hedenmiddag is een jongetje door op den Heuvel alhier van een ledigen zand wagen van PUBLICATIE. BURGEMEESTER en W ET HOUDERS van Heusden-, Gelezen de missive van den heer IJker, chef van dienst te 's-Hertogenbosch dd. 28 dezer no. 226brengen ter kennis van belanghebbenden, dat alle gasmeters vóór 1 Jan. a.s. voorzien moeten zijn van het goedkeuringsmerk, daar na dien daggeene met het overgangsmerk gestempelde gasmeters mogen worden gebruikt dat voor den ijk van gasmeters zijn geopend de kantoren te 's-GravenbageRotterdamDordrechtAmsterdamZwolle 's-Hertogenbosch, Utrecht (tijdelijk) en Leeuwarden dat afbeeldingen der stempelmerken vóór genoemde kantoren ter bezichtiging zijn gesteld cn dat voor de verificatie van gas meters en het verstrekken van daarop betrekking hebbende inlichtingen het ijkkantoor te 's Bosch is geopend alle werk dagen behalve des Zaterdags van des voorm. 9 tot des nam. 1 nur. Heusden, 31 Oct. 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Honcoop. De Secretaris, SPRENGERS. HEUSDEN, 1 Nov. Door het bestuur van het Waterschap den Hoo- gen Maasdijk van stad en lande van Heusden c. a. zijn voor den aanstaanden winter tot noodheem- raden benoemdW. van de Wiel Az., R. de Vaan, A. Eekels en C. J. Mommersteeg te Vlijmen J. Houcoop te HaarsteegA. Luijben en J. Timmer mans te HedikhuizenTh. Buijs te Bern J. C. van Bokhoven te HerptJ. Bonman Jr. te Wijk C. Jiskoot te Veen C. van Laarhoven te Elshout P. Boelen te Oudheusden en A. Millenaar te Drongelen. t Veen, 28 Oct. Aan de onverschrokkenheid en koene doodsverachting van den veerman Jan Vos alhier, dankten we gisteravond het behoud van een menschenleven. Hendrik Schouten, eerste machinist op het stoom jacht »de Zalm«, van den hoer Smits, wilde zich in het duister aan boord begeven, en had het ongeluk, tengevolge der vochtigheid op de loopplank, mis te stappen. Gewis zou hij een prooi der golven geworden zijn, ware het niet, dat genoemde Jan Vos op zijn hulp geschrei was toe geschoten, en met eigen levensge vaar den drenkeling op het drooge bracht. Dit is niet de eerste maal dat Vos zich verdienste lijk maakt door do redding zijner medemenschen. Zijn voorbeeld strekke tot navolging f Het nieuwe schoolgebouw is door den pro vincialen Hoofd-Iugenieur geïnspecteerd en goed gekeurd. Zoowel de aannemer, de heer van Gooi te Alnx- kerk, als de opzichter, de heer Kentie te Woudri- chem, ontvingen van ZEd.Gestr. oen woord van lof voor do trouwe en accurate nakoming der hun opge dragen plichten. t Door de Raad dezer gemeente is besloten eeno hulponderwijzeres, aan de openbare school al hier, aan te stellen, met acte voor nuttige hand werken. op zijn weg daarheen een manspersoon liggen. Na^_ I derbij gekomen, bespeurde bij tot zijne Ontzetting een lijk met drie gapende wonden aan den hals, linkerpols en rechterbeen, waarvan één voldoende was, om den dood te veroorzaken. B. haastte zich den burgemeester van zijne ontmoeting kennis te geven, en deze nam dadelijk maatregelen om het lijk naar het lijkenhuis te doen overbreugen. De wachtmeester der marechaussee te Heusden, alsmede de rijks- en gemeenteveldwachters van Veen en Wijk, en een menigte menscheu waren bij de overbrenging tegenwoordig. Heden middag kwam de kapitein der marechaussée van 's Hertogenbosch het lijk bezichtigen en bracht de kantonrechter van Heusden een bezoek aan de plaats van den moord. Bij de lijkschouwing zullen waarschijnlijk nog meer wonden gevonden worden, daar de bovenkleeding op den buik met een mes opengesneden schijnt te zijn en daar een groote bloedvlek zichtbaar is. Naast het lijk werd een mes gevonden, waarmede waarschijnlijk de moord gepleegd is. De verslagene was zekere J. V. koopman te Veen; gehuwd en ruim 30 jaar oud. Allerlei vermoedens en gissingen worden uitge sproken,. maar zonder bepaalden grond, 't Is te hopen, dat het aan de ijverige nasporingen der ju stitie gelukken moge licht over deze vreeselijke zaak te verspreiden. Het zilveren tafelmiddenstuk, geheel uit de hand gedreven, is gemaakt door heeren Gebr. van Ge- Het album is gecalligrapheerd door den heer O mert Th. v. Kempen en gebonden door de firma Lutkie Cranenburg met versiering in zilver door de fir ma N. B. A. Visser, allen te dezer stede. Wij con- stateeren met genoegen, dat het Noordbrabantsche kunstenaren zijn, die de haud leenden tot het hui- uitgezonderd, zal zijn weggebleven uit onverschillig heid of wegens gemis aan belangstelling in den persoon van deu heer v. T. Liever echter dan hier over verder uit te wijden, wil ik een woord richten tot u, die op het punt slaat van ons te scheiden. Nog slechts weinige dagen en Woudrichem zal in u een zijner edelste burgers verloren hebben. Min zaam en voorkomend jegens allen, hebt gij u in de ruim 42 jaren, dat gij uwe beste krachten aan het onderwijs in deze gemeente hebt gewijd, de achting en genegenheid verworven van iedereen. Dat men u hoog acht en nwe verdiensten op prijs stelt, dat bewees de 5 Mei 1879, een dag die voor zeker zoowel u als ons nooit uit het geheugen zal worden gewischt. Dat bewijzen de velen blijken van belangstelling die ge nog dezer dagen van verschil lende zijden moogt ondervinden. Wat onze vereeni- ging betreft; zij zegt u dank voor den steun en de medewerking, die zij ten allen tijde van u heeft genoten, dank ook voor de welwillendheid waarmede gij haar verzoek om deze afscheidsvoorstelling te geven hebt toegestaan. Aan het einde mijner taak gekomen roep ik u een hartelijk vaarwel toe. Moogt ge met uwe echtgenoote in Gelderland's hoofdplaats te midden uwer naaste betrekkingen nog vele jaren eeue welverdiende rust genieten, bevrijd van alle rampen en ongevallen, die zoo meuigmaal u troffen. Werd u het leven in den laatsten tijd door den verderfelijken partijgeest dezer dagen eenigszins verbitterd, laat de gedachte u tot bemoediging strekkken, dat gij steeds in alles uwe plichten met ijver en nauwgezetheid hebt vervuld en neem de ovexftuiging met u, dat uw naam steeds in Wou drichem met eere zal worden genoemd, als van een man, wiens lust het was om al wat goed was en edel voor te staan en te bevorderen. Ik heb gezegd. Dat men hem liefhad en hoogachtte bewezen de tranen in veler oog: dat bewezen de toasten; de eene was nauwelijks uitgesproken of voor eene tweede was reeds het woord gevraagd. De heer v. T. antwoordde, doch was zoo aangedaan, dat het hem moeilijk viel «Geloof,zeide hij o. a. «dat de/.e dacr rrijinoch .mijne famjhVledpn ooit, uit het kleuren. De natuur kent beiden, zoowel het wit als het zwart. Vraag het maar eens aan de man nen van de «Willem Barendts,* vraag het aan de reizigers in half Rusland in de winterdagen. Daar is de aarde met het witte lijkkleed overtogen, een grijswitte hemel welft zich daarover heen. Kleur loos is alles, maar toch niet zwart. Die schrijft dat in de natuur niets kleurloos is, slaat de plank mis. Maar als we in alles de natuur moeten na volgen. dan heeft de een de vrijheid om hare heer lijke tinten weer te geven, de ander om hare schrille kleuren, zooals zij zich in. de brandende luchtstreek vertooneu, na te volgen, maar een derde kan het niet ten kwade worden geduid, wanneer hij ter verpoozing het maagdelijk wit, de zoogenaamde kleurloosheid, in zijne banier schrijft. «Geef ons natuur en waarheid weer,een prach tig woord van de Génestet, maar in mond eene bittere ironie. sommiger Bij het vertrek van Sarah Bernhart te Arnhem vond aldaar aan 't station een zakkenroller gele genheid om een portemonuaio, inhoudende 130, aan eene dame te ontfutselen. De politie te Leiden heeft een goede vangst gedaan. Twee zakkenrollers werden er op heeter- daad betrapt, en wel op de veemarkt. Brengt men dit in verband met het feit, dat verleden week de landbouwer De Graaft' terzelfder plaatse zijti portefeuille met f 2000 miste, dan kan men wel aannemen, dat dezelfde personen daar de hand in hebben gehad. Zij wareu gekleed als verkoo- pers. Een hunner sprak Engelsch. Ook te Utrecht is een zakkenroller gevangen genomen. Hij had van een buitenman reeds een portefeuille met f 400 meester weten te worden. De Ned. Stoompost deelt ter geruststelling mede eene statistiek der spoorwegongelukken hier te lande aan reizigers gedurende ruim 203/4 jaren door de dienst overkomen op de 4 voornaamste Nederland scha spoorwegen de Maatschappij tot Tilburg. De persoon die alhier op naam van een baron Taets vau Amerongeu, die woonachtig zou* zijn op Zuilenstein bij Rosendaal alleidei besteLf: lingen deed, blijkbaar alleen met het doel om en daar eens flink onthaald te worden, beproeft thans in do omstreken van Breda zijn geluk. Te Teteringen moet hij bloemgewassen besteld hebben te Breda bij vorschillende lieden eggen, ploegen, rijtuigen en de hemel weet wat al meer; alles op naam van den baron, wiens «rentmeester* hij voor wendt te zijn, de tram te springen, overreden en deeidijk zijne voeten gekwetst. j De leerling-machinist Bouwman alhier had eer gisteren het ongeluk in eene der machinekuilen aan het station van de Staatsspoor te vallen, met het treurige gevolg dat hij aan een hersenschudding is j overleden. fBinnen korten tijd zal de aansluiting van den Z. O. spoorweg op het Stations-emplacement alhier, althans wat het goederenvervoer betreft, plaats hebben. Zalt-Bominel, 26 Oct. Het twaalfjarig zoontje van den smid J. M. v. d. Heijden, dat gewoonlijk het paard der bierkar van Hedel voor den voerman vast houdt, had gisterennamiddag omstreeks een ure het ongeluk, bij het keeren dor kar aan het einde der Gasthuisstaat, door het rad gegrepen te worden, met het ti'eurige gevolg dat hij viel en den ijzeren cir- kel met zijn zwaren last hem over de box-st ging. Ofschoon onmiddelijk hulp verstrekt werd, was hij, toen hij opgenomen werd, ï'eeds dood. 's Hertogenboseh. Het bestuur van het waterschap de Benedeu-Dommel, zich uitstrekkende onder de gemeenten's Hertogenbosch, Vught, St Michiels Ge stel en Duugen, heeft zich bij adres tot de Twee de Kamer gewend met diingend verzoek, dat het wetsontwei-p strekkende tot scheiding van Maas en Waal, door heropening van het Oude Maasje als nieuwe mond van de Boven-Maas en afsluiting van het riviervak van Heusden tot Woudrichem door die Kamer worde aangenomen. t Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen alhier, Kamerheer des Konings in buitengewonen dienst en inspecteur van het lager onderwijs, is door den Minister van onderwijs in Frankrijk benoemd tot Officier d'Académe. f 29 Oct. Gisteren avond is alhier gearres- teerd de brievenbesteller R. de R. die zich een brief met geldswaarde heeft toegeëigend, welke reeds in Juni jl. is verzonden. De vei'dachte dezer dagen met verlof te Apel doorn, heeft aldaar eene der ontvreemde coupons uitgegeven, tengevolge waarvan de diefstal ontdekt is. t Wijk, 31 Oct. Heden morgen, toen de land bouwer S. v. B. zich naar de weide begaf, zag hij jaar heeft hij iu deze gemeente geleefd, geleefd in de ruimste beteekeuis vau het woord, want wer ken, sti'ijden, plicht vervullen is immers leven. Ieder uwer is te wel overtuigd er van, weet veel te goed wat door hem gedaan is, dan dat ik het hier zou behoeven te bespreken. Genoeg zij het, hij heeft zich van de algemeene aehtiug en liefde meester gemaakt. Daarom zag de rederijkerskamer zich gedrongen, den man, die velen van hen tot leer meester, en anderen tot vriend was geweest dat scheiden te vei-aangenamen, door hem, voor zoover het hunne zwakke krachten toelieten eene afscheids- vooi-stelliug te geven, waarbij vrienden van hem genoodigd zijn. Dat deze voorstelling mijnheer v. T. bij u in aangename herinnering, in blij her denken blijven mag. Dat gij ons niet vergeet maar deze geringe hulde aanneemt als een klein bewjjs van dankbaarheid aan u, den meester, den vriend, den raadsman van hen, die u vereex-en en hoog achten, dat is de wensch der Rederijkei-skamer Altena.* Na afloop daarvan werd werd door eenige leden der kamer een zangstukje «Vergeet mij niet« keui'ig uitgevoerd. Vervolgens werden ten tooneele gevoerd de twee blijspelen«Zoo gewonnen, zoo geronnen, en «Patelijn.* Een woord van lof mogen wij den spelers niet onthouden. Nu werden nog eenige voordrachten gehouden door de heeren Buurman en Kappèll, waarna door het lid der kamer, den heer Kingmans de volgende sluitrede uitgesproken werd. Van de vereeniging «Altena* de vei'eerende op dracht ontvangen hebbende om deze vergadering met een enkel woord te sluiten, begin ik met mijn dank te betuigen aan de dames en heei-en die door hunne tegenwoordigheid aan deze plaats hebben getoond mede een bewijs van hulde te willen brengen aan den geachten heer v. T, Wij betreuren het echter, dat zoovelen die genoodigd waren, niet zijn verschenen. Het is mijne taak niet na te gaan wat daarvan de redenen zijn. Hiervan echter ben ik vast overtuigd, niemand, een enkele misschièn een vi*eeselijke manier begon te vervelen. Om hierin verandexüng te brengen, besloot men door geldelijke bijdragen, instrumenten te verkrijgen, en spoedig waren er jongelui gevonden, die het zich eene eer rekenden zich met de aangename taak belast te zien om deze te bespelen en zoodoende het leden tal, dat spoedig toegenomen was, aangenaam bezig te houden. Mochten bij de eerste uitvoexingen, door een goede opkomst, de leden blijken geven van hun sympathie, spoedig verflauwde deze ijver voor een werkelijk schoone en nuttige zaak. Immers bij de uitvoering die Woensdagavond, 25 October plaats vond, waren er niet meer dan 8 leden tegen woordig. Dus geen angst voor een overcomplete zaal of vrees dat men elkaar kon verdringen. Niet alleen voor de werkende leden, maar ook voor den eigenaar der zaal, de heer Luiben, was het eeue teleurstelling, daar zij te zameu kosten noch moeite gespaard hadden om een uitvoering goed te doen slagen. De uit te voeren nummers liepen goed van sta pel en verwierven dus ook vau de tegenwoordig zijnde leden een welverdiend applaus. Alles ge tuigde dan ook van goede studie en wanueer zij op den ingeslagen weg zoo blijven voortgaan zal de Heusdensche Harmonie een schoone toekomst te gemoet gaan en eens een sieraad dezer plaats woi'deu. In de hoop, dat de leden bij de volgende uit voering, door betex-e opkomst blijken hunner sym pathie zullen toonen, blijf ik, M. de R., onder dankzegging voor de welwillend afgeslane plaats ruimte in uw blad Werkmansvriend bevat het volgende: Gochatkistvuller, geldverkwister, Hjjdverspiller, altijdtwister, Hedverbreker, volksverleider, fcouw verwekker, pest ver brei dei', Wrachtbenomer, armoózaaier, Mereroover, oproerkraaiei*, ïz)eêrlands schandvlek, Godverzakor, öuivelsdienaar, ruziemaker, tdangontsierder, aalmoesvrager, Aartsbedrieger, schuldendrager, tzjaamonteerder, Bacchusknecht, Wantelt tegen rede en recht. H. J. de Swart. Hoogachtend Heusden, 27 Oct. 1881. UEd. Dw. Dr, X. KleurenWit en zwart zijn geen kleuren. Wit is de terugkaatsing, zwart de oplossing van alle De dader vau den negen vond igen moord te Var- palola, in het Hongaarsche comitaat Vesprim, blijkt een 25jarig man uit deu omtrek te zijn, Holster ge naamd. Hij had een medepligtige, maar dezen heeft hij, ten einde den buit niet met hem te moeten deelen, kort na het bloedbad te Varpalot a met een pistool schot van het leven beroofd. Een jeugdig Engelsch dichter, Sheely, had een bundel aan een uitgever aangeboden, maar zoo dik- diens besluit vroeg, kreeg hij ten wijls hij naar antwoord, dat de uitgever nog geen tijd had ge vonden om de verzen te lezen. Eindelijk zou hij den 29 September een beslissend antwoord ontvangen. Hij kwam en nog had de uitgever geeu tijd gehad. Sheely ging heen, maar om des avonds met twee vrienden tenxg te keeren. Deze bonden den boek handelaar vast en de dichter las hem zijn geheelen bundel voor. Tot-nog-toe is de uitgave van den bundel niet aangekondigd. Het Hongaarsche blad Egyetertes maakt melding van een negenvoudigen moord, die den 22sten dezer te Varpalota, in het Veszprimer comitaat, gepleegd is. De buren vonden daar 's ochteuds in de woning

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2