plaatselijk nieuws. i "HËUSDEN, 7 Nov. tDen 17en November a. s. zal voor onze gemeente een gedenkwaardigen dag zijn. Alsdan is het vijftig jaar geleden, dat de oud-minister van oorlog, de thans gepensioneerde generaal-majoor A. NV. P. We it zei, op 15-jarigen leeftijd onze stad verliet, om als vrij williger in 's lands dienst te treden. Alle rangen liep hij door; in 1837 werd hij na afgelegd examen tot tweeden luitenant benoemd en aanvaardde 10 jaren later de redactie van den Mili tairen Spectatorals opvolger van den oprichter kolonel van Rineveld, die toen naar Indië vertrok. In 1853 werd hij tot ridder van de Eiken Kroon benoemd en bij keuze tot kapitein bevorderd. In dat jaar volgde hij den luitenant-generaal de Stuers als adjudant naar Indië, waar hij deel nam aan de expeditie in de Lampongsche districten en de Willemsorde ver wierf. Na zijn terugkeer in 1859 werd hij ridder van den Nederlandschen Leeuw, in I860 majoor en in 1865 directeur der normaalschietschool in den Haag. In 1873 werd de lieer Weitzel, intusschen tot generaal bevorderd, minister van oorlog, en bracht als zoodanig de vestingwet tot stand, voerde verbetering van tracte- menten, soldijen en weduwenpensioenen en de groote manoeuvres in, maar leed in 1876 schipbreuk bij zijn poging om de militiewet te verbeteren. In 1878 werd hij gepensioneerd. Als schrijver van militaire werken, over Indische oorlogen en o. a. door zijn Herinnerin gen van een oud vrijwilligerheeft hij zich mede verdienstelijk gemaakt. Hij is ook een der oprichters geweest van «Eigen Hulp«. Zijn jubilé zal dan ook stellig niet onopgemerkt voorbijgaan in deze plaats, die, met hare inwoners, meermalen blijken zijner sym pathie genoot. t Donderdag 3 Nov. j.l. werd cene algemeene vergadering gehouden van de afd. Heusden van de gi oot ais zij andere jaren placht te zijnde hooge 1 prijzen die er in den beginne voor besteed werden i maakte den opbrengst middelmatigthans zijn de prijzen er van weêr gedaald, en worden door de opkoopers aan den pubheken afslag, bij groote hoe veelheden gekocht voor den prijs van 5 tot 6 cent per stuk. t TILBURG, 5 Nov. De mazelen epidemie is aan het afnemen. Tegen 375 kaarten, die de vorige week door de politie zijn uitgereikt aan gezinnen waar de ziekte heerscht, zijn deze week slechts 188 kaarten afgegeven. tDUSSEN. 4 Nov. Het rooijen der aardappelen is thans alhier geheel afgeloopen en de opbrengst over treft de verwachting, zoowel wat de hoeveelheid als de hoedanigheid betreft. De prijzen worden minder; goede soorten die voor eenige dagen voor 3.75 werden afgeleverd, kan men tegenwoordig voor 3.10 a 3.25 koopen, en voor f 3.50 vrij thuis gebracht, op een afstand van pl. m. \1/2 uur- tBRAKEL, 5 Nov. De voorloopig in het begin dezes jaars opgegeven werkzaamheden van het maken van twee batterijen aan den Nieuwendijk tusschen deze gemeente en Pouderoijen, zijn sinds een paar we ken thans, naar wij vernemen, met goed gevolg weer hervat. - tCROMVOIRT, 4 Nov. Toen de edele valkenjacht nog hier te lande bestond, waren er valkeniers in overvloed; nu behoort liet tot de zeldzaamheden met een valkenier in aanraking te komen. Jaarlijks komt echter alhier de heer Mollen uit "Valkenswaard, en spant gedurige eenige maanden zijne netten in de heide, tusschen hier, Helvoirt en Nieuwkuik, om val ken te vangen. Reeds dezen herfst zijn een 10 a 12 tal door ZEd. gevangen, waaronder vier stuks behoo- Eeu der leden vond, dat de agenten er uitzagen, ffdat bet schande was*. Een ander wilde, dat zij geen bijzondere kleediug zouden dragen, opdat zij overal zouden kunnen komen, ook zonder gepoetste schoenen. Te Js Hertogenbosch is het eerste procesverbaal wegens overtreding der drankwet opgemaakt tegen een der gemeente-veldwachters van de aangrenzende gemeeute Yught. O v_ De vergadering van den 1 Nov. bepaalde zich tot de opening van de najaarszitting wegens het feest van den Commissaris. Woensdag 2 Nov. werd de vergadering voort gezet, waarbij de Griffier lezing gaf van 52 nieuw ingekomen en 22 in de zomervergadering aange houden stukken waarop op de navolgende wijze werd beseh'kt: Aangehouden 1. Ontwerp bijz. regiem. Waterschappen Megen en Oyen. 2. Ontwerp-besluit tot wijziging bijz. regiem, van 't Waterschap de Vughtsche Akkers. 3. Ontwerpen tot wijziging van de inrichting en 7 bijzonder reglement voor 7 Waterschap den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden. 4. Ontwerp-besluit tot wijziging van 't bijz. regiem, van 't Waterschap 'tOudland van Zeven bergen. Voor kennisgeving werden aangenomen Zes verschillende besluiten en berichten, waar onder o. a. ook voorkomt een Kon. besluit hou dende verdaging van Z. M. beslissing ten aanzien van de besluiten der Staten betreffende do wijzi ging van de bijz. regiem, voor de Waterschappen het Nieuw land van Altena en anderen. In behandeling worden gebracht Een ontwerp-besluit van Ged. Staten tot 't voe- den verleend tot het leggen van rails voor tram wegen in de prov. wegen. De commissie stelt voor het vergunningsrecht van 15 tot 50 per Kilometer te verhoogen. W ordt verzonden naar de commissie van rappor teurs op bedoeld politie-reglement. erder wordt behandeldPolitie reglement op de openbare wegen. Art. 13 worden aangenomen. Bij art. 4 stelt het lid A. A. Raaymakers voor als amendement, dat de lading eene hoogte zal mogen hebben van 4 in plaats van 350 meter. Het lid Dr. van der Steen steunt dit voorstel, zeg gende, dat in 't land van Heusden veel hoog geladen karren worden aangetroffen. Het amendement in stemming gebracht, wordt met groote meerderheid aangenomen. Art. 5 wordt onveranderd aangenomen. Art. 6 loopende over klinkend belletjes waarvan de paarden bij sneeuw voorzien zullen moeten zijn, geeft aanleiding tot discussie, doch wordt ten slotte onveranderd aangenomen, evenals de volgende art. 7—11. Art. 12 wordt vervolgens aangevallen en verde digd, waarna het lid mr. Bosch, voorstelt de zin snede te lezen als volgt: »Het is verboden met voertuigen, welke met paarden zijn bespannen, zon der noodzakelijkheid over de bermen der openbare kunstwegen te rijden, tenzij dit door de beheerders dier wegen zij toegelaten.* Zonder stemming wordt dit amendement aange nomen en daarna het geheele artikel, alsmede do art. 13 en 14. Art. 15 wordt niet meer geheel behandeld. Het lid Van Tienhoven van den Bogaard brengt verslag uit namens der Commissie van rapporteurs, betreffende aanvrage eener prov. bijdrage van 33V2 pet. in de verbeteringskosten van den waterafvoer der rivier de Mark, begroot op 620.000. Met het oog op de noodzakelijkheid om heeren belanghebbenden te hooren, stelt de commissie voor dat zij hiertoe een bijzondere commissie zal be noemen. m ^plaatsgehad hebbende verzakkingen, verschuivingen en afschuivingen van het aardewerk, aan het fort te Gies- sen kan nader worden gemeld dat na de voorziening door een zandfundeering onder het aardewerk, er slechts twéé en wel talud-afschuivingen hebben plaats gehad, op 17 en 27 Oct. j.l., elk over pl. m. 30 Meter lengte. 1SLEEUWIJK, 4 Nov. De geachte onderwijzer (hoofd der openbare school) de heer E. K. Vermeulen, gedurende 43 jaren alhier werkzaam, heeft na beko men eervol ontslag, deze gemeente met ter woon ver laten, om zich te vestigen bij zijne kinderen te Rockanje. Moge het hem daar wel gaan en hij, in bewustzijn van nauwgezette plichtsbetrachting, zijn verdere dagen gelukkig doorbrengen. Zijn opvolger, de heer J. van der Sluijs, van wicn men de beste verwachtingen heeft, werd daarna door burgemeester en wethouders geïnstalleerd. f Het delven der aardappelen is geëindigdde opbrengst er van is zeer geringongeveer 55 ILL. per II.A., zij is als een misgewas te beschouwen. Niet tegenstaande er weinig handel in is, blijft de prijs hoog, en is hij van de drie meest voorhanden soor ten, als: Jammenf 4. de ILL. Gewone roode 3.50 Turksche roode 3.25 t HEDEL. Den 21 October j.l. is door den knecht van den mannfacturier Martinus Joosten aan het hulp- postkantoor aldaar een brief bezorgd, aan het adres van den heer L. Peerbolte te Zalt-Bommel, inhoudende een bankbiljet a f 60, R. R. no. 1096 en een a f 40, II II. no. 9294 of 9492. De brief is aan het adres niet bezorgd. t WOUDRICHEM, 7 Nov. Ofschoon men in het midden der houting-teelt is, is de vangst niet zoo als drukwefETat wórd geplakt. Menigmaal toch worden zij met andere brieven in de brievenbus geworpen in plaats van in de bus, voor drukwerken bestemd. Het gevolg is dat de administratie der posterijen ze dan als brieven beschouwt en, daar zij voor dit geval ontoereikend gefrankeerd zijn, den ontvanger 10 cents port laat betalen. Daar het blijkt, dat die vergissing meermalen gebeurt, zal men een herinnering aan de twee bussen de eene voor brieven en de andere voor drukwerk bestemd niet overbodig achten. Een jongeling, C. P. genaamd, uit Berkel, die 's avonds met zijn hondenwagen van Oisterwijk kwam, werd onverhoeds op den weg aangevallen. Zonder zijne tegenwoordigheid van geest te ver liezen, maakte hij door eene vlugge beweging zijn hond los, die den aanvaller zoodanig toetakelde, dat deze den jongeling smeekte den hond terug te roepen. Toen hij daaraan voldeed, koos de ander ijlings het hazenpad. Een landbouwer te Echt ging op zijne kar naar het veld en had de onvoorzichtigheid zijn geladen geweer bij den tromp aan te vatten. Het ongeluk kige gevolg was, dat het geweer afging en hem in de rechterzijde eene wonde toebracht, die voor zijn leven doet vreezen. In den Gemeenteraad van Wageuingen is, blij kens de //Wag. Ct.* in vollen ernst door een der leden het voorstel gedaan om aan de politie, die haar taak niet goed vervulde, 2.50 toe te kennen voor elke aanhaling, waarop veroordeeling valt. Ook over den commissaris van politie werd ge klaagd. De voorzitter zeide, dat deze oud was en men in hem den ouderdom moest eeren. waarop vergunning kan worden verleend tot. het leggen van rails voor tramwegen over provinciale wegen. f. Aan de le af deeling Aanvragen van de gemeenten Schijndel, St. Oeden- rode, Boxtel en Veghel om bijdragen voor grint en klinkerwegen en van ingelanden van Gemonde om ophooging van den Boxtelschen dijk. g. Aan de 2e afdeeling Soortgelijke aanvragen als hierboven van de ge meenten Prinsenhageu, Ginneken en Teteringen. h. Aan de Se afdeeling Brief van gemeente Bladel, betreffende intrek king raadsbesl.brief van Ged. Staten met be zwaarschrift der gemeente Hooge en Lage Mierde betreffende aan te leggen kunstwegaanvraag dei- gemeente Berlicum om bijdrage kosten aanleg kunstweg. i. Aan de 4e afdeeling Aanvraag gemeente Brakel om meerdere bijdrage. k. Aan de be afdeeling Voorstel van Ged. Staten om machtiging tot ophooging van gedeelten van sommige prov. wegen, voor zoover dit tot waterkeering noodig is. Voor de volgende vergadering worden ter be handeling aan de orde gesteld 1. Ontwerp-regl. vau politie op 't gebruik dei- openbare wegen in deze provincie. 2. Ontwerp-besluit van Ged. Staten tot verlee- nen eener prov. bijdrage van 40 in de kosten van verbetering der Voorste Stroom en Ley. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Donderdag 3 Nov. wordt de vergadering opnieuw geopend. Nadat de Griffier voorlezing gedaan had van de samenstelling van de commissie van rapporteurs der 6 afdeelingen en van enkele ingekomen stukken die naar de bijzondere commissiën zijn verzonden, werd in behandeling gebrachthet voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de voorwaarden, waarop door genoemd college vergunning kan wor- J. van den Heuvel, 34 j. en A. Branderhorst, jd, 25 j. K. Bouman, jm. 34 j. en H. Colijn jd. 33 j^ Getrouwd: L. van Mftrsbefgeu,"wëH7 on A. Brauderhorst, jd; K. Bouman,jm. en H. Colijn,jd. Geboren: Bastiana, d. v. T. Treffers en C. G. Saakes; Lambertus, z. v. C. Verhoeven en A. Merky Marius Jan, z. v. J. van den Heuvel; Johannis, z. v. B. Struik en G. A. van Lier. Overleden: C. van den Heuvel echtgo. van J. van der Beek, 67 j. t BRAKEL. Van 1 Oct.1 Nov. Geboren: Johanna, d. v. J. Versteeg en H. van Dalen; Marius Johannes Catharinus, z. v. J. Kroon- stuiver en E. C. W. Speelman; Arie, z. v. A. Ver voorn en B. Salm; Helena, d. v. T. van der Linden en G. van Weelden; Stijntje, d. v. J. A. van Hemert en C. Stavast; Wilhelmina, d. v. A. J. van Hoogen- huyzen en A. Welbie; Maria, d. v. K. J. van Balen en N. de Vries; Pieternella, d. v. M. van der Linden en C. van Veen; Maria, d. v. M. Schreuders en A. van Wijgerden. Overleden: levenl. aangeg. d. v. K. van Oort en E. van WeeldenC. F. Avelink, echtg. van J. de Veer, 39 j; N. de Veer, 51/2 j- H. van der Linden, 12 d; M. J. C. Kroonstuiver, 20 d; B. den Otter, 10 m; levenl. aangeg. d. v. J. van Dalen en R. mlevenl. van Tongerlo. f POUDEROIJEN. Van 1 Oct.1 Nov. Ondertrouwd: C. van Zee en A. Schouwburg. Getrouwd: C. van Zee en A. Schouwburg. Geboren: Adrianus, z. v. G. de Koning en A. van der LeijWillem, z. v. P. van Anrooij en M. van ZeeGerrit, z. v. D. den Hollander en D. van Veen. Overleden: Ida Donkersloot, oud 1 jA. de Koning, oud 14 d. t DRONGELEN. Van 1 Oct1 Nov. Getrouwd: G. Louwers, jm. 26 j. en J. Bax wed. G. v. d. Beek 42 j. der NAJAARSZITTING Provinciale Staten van Xoord-Brabant. WHÊÊÊÊ Ml

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2