I PLAATSELIJK NIEUWS. I BINNENLAND. Burgerlijke Stand. AANBESTEDINGEN. 307de Staatsloterij. "^GEZONDEN. Gemengd'Nieuws en Allerlei. HEUSDEN, 10 Xov. t Tot notabelen zijn bij de Herv. Gemeente alhier herkozen de heeren G. Beunders en C. A. j Boomer Sz. De heer Beunders is den volgenden dag door het collegie van notabelen gekozen tot kerkvoogd. De aftredende kerkvoogd, de heer J. J. van Grondelle, had verzocht voor deze be trekking niet meer in aanmerking te komen. t 12 Nov. Heden had alhier eene verga dering plaats van de Xoordbrabantsche Maatsch. van Landbouw, afdeeling Heusden, ten einde een huishoudelijk reglement vast te stellen. Het regle ment werd aangenomen zooals het door het hoofd- bestuur was ontworpen, met een kleine wijziging van artikel 2. De vergadering nam met algemeene stemmen aan het tweede gedeelte aldus te wijzigen z/Het bestuur zal de bevoegdheid hebben om de aanneming van een lid te weigeren. De niet toe - gelatene kan bij de afdeeling in beroep komen." Het getal leden, dat bij de eerste vergadaring slechts 28 was, is sints tot 54 opgeklommen en zal zeker nog aanmerkelijk uitgebreid worden. wat van voordeel zou zijn voor de maatschappij. Vreemd is het wel, dat men niets meer ver neemt van een verzoekschrift door belangheb benden in te dienen. tWAALWIJK, 11 Nov. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur der N.-Brab. Maatschappij tan Landbouw, is heden alhier eene afdeeling op gericht, bevattende de gemeenten Waalwijk, Baard wijk, Waspik, 's Gravenmoer, Capelle, Vrijhoeve Capelle, Loon-op-Zand, Besoijen en Sprang. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren J. v. Dijk, M. de Boon, A. P. van der Hoeven, Dr. L. G. van Heijst, D. van Campen, J. G. Couwenberg en J. A. J. van Heijst. Een vijftigtal leden trad direct toe, zoodat wij met recht iets goeds durven verwachten van deze 14de afdeeling. t WOUDBICHEM, 14 Nov. De suikerbeet- wortelenoogst kan hier voor geëindigd gehouden worden de meeste zijn reeds afgeleverd aan de beetwortel-suikerfabrieken te Werkendam en Ouden bosch. De opbrengst is middelmatig en bedraagt ongeveer y300 per H.A. t NEDEBHEMEBT, 11 Nov. Door de rijks- veldwacht is alhier proces-verbaal opgemaakt tegen 3 broodbakkers, wier brood te licht was. t HEDIKHUIJZEN, 10 Nov. De ingelanden van den binneupolder van Hedikhuijzen hebben besloten appèl aan te teekenen tegen het vonnis, der rechtbank te 's Bosch, waarbij zij veroordeeld zijn tot het doen van rekening van af 1868 over de bezittingen behoorende aan de gezamenlijke ingelanden. De kwestie is dezede ingelanden van den bui tenpolder vermeenen mede recht te hebben op de inkomsten die hun na 1868 zijn ontzegd. Enkele ingelanden van den binnenpolder hebben zich tot Geel. Staten gewend, met verzoek het in stellen van hooger beroep niet goed te keurende wijl naar hunne meening hiervan geen gunstig gevolg te wachten is. t 's HEBTOGENBOSCH, 12 Nov. Heden had alhier de officieele proefrit van de paardentram door deze gemeente, evenals die van den stoomtram van hier op Vught plaats, in tegenwoordigheid der stedelijke autoriteiten, ingenieurs van waterstaat, spoorwegen en genie. Deze proefneming is geheel naar wensch en tot wederzijdsch genoegen afgeloopen. t WAALWIJK, 11 Nov. Alle eigenaars van de ten behoeve der spoorlijn Zwaluwe's Bosch te onteigenen perceelen in deze gemeente, hebben met de door de commissie aangeboden sommen genoegen genomen en de contracten voorloopig geteekend. t TILBURG, 12 Nov. Tot heden zijn, sedert het uitbreken der mazelen, 77 personen aan die ziekte overleden. t WIJK. Door den gemeenteraad is in zijne laatst gehouden vergadering besloten, het gebouw der 2de openbare school in deze gemeente af te breken en op dezelfde plaats eene nieüwe school te vestigen, die aan de eisclien der wet voldoet. Tevens is besloten de onderwijzerswoning te ver- grooten. Onze gemeente zal dus het volgende jaar twee flinke scholen bezitten. Op de eerste openbare school is voor eenige weken een begin gemaakt met het onderwijs in de nuttige hand werken aan de meisjes, dat zeer op prijs gesteld wordt en voor vele ouders een wezenlijke uitkomst is. Nog blijft er genoeg te doen overmaar dit neemt niet weg, dat onze gemeenteraad met vol doening mag terug zien op hetgeen reeds door hem verricht is in het belang van het opkomend geslacht. In een vroegere vergadering heeft de raad het vergunningsrecht tot den kleinhandel in sterken drank vastgesteld op f 25 van iedere f 100 huurwaarde. t DRUNEN, 13 Nov. Voor de nieuwe spoor brug in den Baardwijkschen overlaat zijn 5 pei lers gereed in zoo verre, dat er nog hardsteeneu dekstukken op moeten komen, die er het volgende jaar op geplaatst zullen worden nu zijn ze tot zoolang gedekt met riet. Druk is men bezig het stortebed van zuilbazalt langs de peilers gereed te maken om er mee klaar te zijn op 15 Nov., datum waarop voor dit jaar de werkzaamheden moeten gestaakt worden. In verband met een vorig bericht kan nog ge meld worden, dat op 300 M. afstand van den dijk, waar er de spoorbaan over zal gaan, een onderweg komt. Deze weg zal zeker tot groot gemak dienen voor vele bewoners van Drunen doch veel wenschelijker is nog een onderweg aan den dijk, waar nu een bovenweg komt met eene groote klimming. Immers een onderweg daar ter plaatse zou veel gevaar en ongemak wegnemen en het belang van vele neringdoenden in Drunen zou er zeker door bevorderd worden. Wij meenen dat ook een wachter dan gemist kan worden, Naar wij vernemen, is de rattebever (Myiopota- mus coïpu), die in de duinen nabij Bockanje gevan gen en gedood is, niet, zooals men meende, afkom stig van een schip, maar uit de Botterdamsche Diergaarde ontsnapt, waar eene gansche familie dezer merkwaardige knaagdieren sedert jaren leeft en voortteelt. Twee andere, die door hetzelfde gaatje waren ontsnapt, werden te Overschie gevangen en niet gedood. Z. M. heeft benoemd tot heemraad in het bestuur van het waterschap //den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden" vereenigd met den Oudheusdenschen, Doeverenschen en Drongelen- scheu Zeedijk, de heer S. Verhagen tot lid van het bestuur van de Oude Maas, de heer N. L. Dekkers. Het bestuur van het waterschap ter bevorde ring der verbetering van den waters taatstoestand in het noordoostelijk deel van Noord-Brabant heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer ge wend, tot ondersteuning van het aanhangig wets ontwerp tot verlegging van de uitmonding der Maas naar den Amer en tot uitvoering van eenige daarbij aangegeven werken. Pr. N.-Br. Ct. Onlangs werd in de dagbladen bericht, dat het z/slot van Maarten Van Rossum" te Bommel door het Rijk was aangekocht om er een kantongerecht te vestigen. In het //Bouwkundig Weekblad" wordt echter medegedeeld, dat van dat plan niets zal komen, want dat het dure gebouw voor kanton gerecht geheel ongeschikt is gebleken. Desniettemin schijnt het in handen van het Rijk te zijn overgegaan, wanter wordt op de be grooting voor Binnenl. Zaken (afd. Kunsten en Wetenschappen) een som voor onderhoud van dit historisch monument uitgetrokken. Is het wonder, dat men in de afdeelingen dei- Tweede-Kamer gevraagd heeft: //wie heeft dan toch dit slot gekocht en uit welke fondsen is het betaald Van een in aanbouw zijnd pand in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam is een werkman naar beneden gestort en voor dood het Buitengasthuis binnengedragen. Te Heteren heeft een kind een makkertje bij het spelen met een bijl een vinger afgehakt. Onder Houswijk is een paard uit de weide gestolen. De eigenaar, die bruiloft gehouden had, moest daarop te voet naar huis. Een drietal heeren te Bergen-op-Zoom hebben f 70,000 bijeengebracht voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van daar uaarTholen. De werkzaamheden zullen spoedig een aanvang nemen. Eenige ingezetenen van Alkmaar hebben het volgend adres ter teekening gelegd //Verzoeken de ondergeteekenden, allen Neder landers, met verscnuldigden eerbied, zoodanige maatregelen te nemen, dat worde bepaald z/waar eeds-aflegging is voorschreven, wordt aan hem, die verzekert, dat de verklaring z/dat verklaar ik" ,/d a t beloof ik" hem even bindend 'en beter voorkomt, het ver vangen van den eed door die belofte of verkla ring toegestaan." ,/De ondergeteekenden gelooven, dat juist door die volledige vrijheid en vooral door het zelfstan dig verkiezen en de vermelding daarvan, eener- zijds de eeds-aflegging in plechtigheid zal winnen en anderzijds de verklaring evenveel, zoo niet bij velen zelfs meer, waarborgen dan eedsdwang zal opleveren." Te Zutphen ligt een adres ter teekening, waarbij de ondergeteekenden, //allen Nederlanders, meer derjarigen, in het volle genot der burgerschaps rechten" op grond van art. 164 der Grondwet aan de Tweede Kamer verzoeken zoodanige maat regelen te nemen, dat voortaan zij die zulks ver langen, in plaats van den eed de belofte zullen kunnen afleggen. De eedsquaestie dreigt weer een requestomanie te doen ontstaan die nog oorzaak zal worden dat men weldra van de zaak zelve niets meer zal willen hooren. Wij voor ons begrijpen niet wat men in dezen van een adres met een tieutal of wat handteekeningen op dit oogenblik bij de Kamer verwacht, 't Zal voorgelezen worden zonder dat een lid er naar luistert en ter zijde gelegd worden zonder dat een er op antwoordt. R. N. Op het kerkhof Eik-en-Duinen te 's-Graven- hage is thans een monument opgericht aan de nagedachtenis van Marius Boogaardt. Een mar meren vrouwenbeeld in treurende houding, om klemt een gebroken kolom, waaromheen gestrooide bloemen liggen. Het beeld is van een beeldhou- Bij een uitvoerig gemotiveerd vonnis, twintig bladzijden in folio beslaande, heeft het prov. kerk bestuur van Zuid-Holland uitspraak gedaan in de bekende aanuemingsquaestie tusschen ds. Zeegers en vijf ouderlingen der Herv. gemeente te Gorin- chem. Het merkwaardigste van dit vonnis is dat zoowel de klagers als de beklaagde veroordeeld zijn, beiden tot het minimum der kerkelijke straffen. De ouderlingen toch ontvingen eene berisping, wegens verstoring van orde en rust en wegens vergrijp in hunne betrekking; ds. Zegers ontving ook eene berisping, wegens vergrijp in de uitoefening zijner kerkelijke betrekking. De zaak is evenwel nog niet uit. De ouderlingen zullen cassatie van het vonnis vragen en zijn, naar men verneemt, zelfs bereid de kosten te dragen van eene buitengewone zitting der Svnode. De wed. D. te Katwijk a d Rijn werd dezer dagen het slachtoffer van een oplichter. Een jong smidsgezel, Duitscher, had zich bij den smid G. aldaar verhuurd en was bij genoemde weduwe in den kost gekomen. Volgens zijn zeggen, zou Vrijdag zijn koffer komen, en toen deze dien dag niet was gekomen ging hij aan de boot en aan de tram vragen of hij nog niet was gearriveerd. Het onderzoek had niet het gewenschte gevolg. Hij wilde nu naar Leiden gaan om daar zijn onderzoek voort te zetten, doch schaamde zich in zijn werkpak, dat er zeer armoedig en gehavend uitzag, van huis te gaan. Op zijn verzoek leende de vrouw hem jas, broek, vest, laarzen, eene pet en een flanellen hemd van haren zoon die onder dienst is, en schoot hem nog f 2.50 voor. Aldus uitgedost ging mijnheer op verkenning uit, maar laat nog altijd op zich wachten. wer te Rome gevestigd. Uit Amerika (Michigan.) O nAan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. -JiWlWIUJ.UWWH t HEUSDEN. Van 1014 Nov. Ondertrouwd: A. Kramer, jm. 21 j. en J. Heijkants, jd. 25 j. Geboren: Hanneke, d. v. F. Waldecker en J. M. Friuten. Overleden: W. S. van Oversteeg, 42 j. t NEDERHEMERT. Van 1 13 Nov. Ondertrouwd: J. Oomen, jm. en M. C. Bragt, jd. Geboren: Bastiaan, z. v. D. van Genderen en van W. van Drunen; Jenueke, d. v. J. Vos en van A. van de Werken; Maaike, d. v. A. D. van der Vliet en van C. Walfers. 30 Nov. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het maken van een gedeelte Rijksoever langs den regter normaallijn der Nieu we Merwede ouder de gemeente Sliedrecht, behoorende tot de werken der Merwede en Killen in Zuidholland. Raming 10050. Aanw. 26 Nov. 2 Dec. 10 ure. Prov. Bestuur te Middelburg. Het verdiepen van de buitenhaven te Hansweert, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuidbeveland. Raming 138.000. Aanw, 26 en 28 Nov. 8 Dec. 2l/z ure. Prov. bestuur te Haarlem. Het driejarig onderhoud der rjjks zee- en havenwerken op hot eiland Vlieland, Raming 38.000 p. jaar. Aanw. 1 Dec. 13 Dec. ID/2 ure- Prov. bestuur te Assen. Het verbreeden en verdiepen der Norgewaart. Raming 52467. Aanw. 6 Dec. 21 Dec. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het met bezaltsteon en steenpuin bestorten der beide dammen langs het Keteldiep, behoorende tot de werken van den Gelderschen IJssel. Raming 25000. Aanw. 17 Dec. 24 Dec. 2 ure. Prov. bestuur te Middelburg. Het bouwen van een schutsluis in het zijkanaal beoosten Sas van Gent. Ram. f 713000. Aanw. 16 en 18 Nov. 24 Dec. 2 ure Prov, bestuur te Middelburg. Het maken van een zijkauaal beoosten Sas van Gent en het verbreeden en verdiepen van het Nederlandsch gedeelte van hot kanaal van Ter Neuzen. Raming f 500,000. Aanw. 16 en 18 Nov. Prijzen van 100 en daarboven. 5de Klasse. Trekking van 11 Nov. Prijs van 50,000: no. 11347; 1500: nos. 17452 en 18871; f 1000; nos. 6089, 14048 en 20642; 400: nos.'2591. 5154, 11314 en 16321; 200: nos. 929, 8288, 14453, 14575 en 17307; 100; nos. 2272, 3334, 8336, 16323 en 17217. Mijnheer de Redacteur Mag ik een bescheiden plaatsje in uw blad verzoeken, ten einde do betrokken autoriteiten opmerkzaam te maken op een onhoudbaren toestand, die zich in deze gemeente bevindt: Sints enkele jaren heeft men het muurwerk onzer wallen zien vervallen, zonder dat daarin verbetering wordt gebracht, 't Is treurig te zien hoe telkens geheelo brokstukken uit de muur vallen, zonder dat dit door herstelling wordt opgevolgd. Hetzelfde geldt van het muurwerk aan de Haven. Hetgeen in den beginne met een kleinigheid had kunnen hersteld worden is thans een veel omvattend werk geworden. Men zegt dat de Waterstaat, aan wien dat ge deelte der stad toebehoort, om zekere redenen tot geen herstel overgaat. Wat die redenen zijn weet ik niet, zoodat ik er ook niet over kan oordeelen, waarom ze een onderhoud, dat jaarlijks met betrek kelijk weinig kon gedaan worden, eerst zoover laat verloopen, dat er nu een kapitaal noodig zou zijn om de herstelling te volvoeren. Wèl weet ik dat de toestand nu zeer gevaarlijk geworden is. Zie slechts aan den ingang der Haven. Sints ouheuge- lijkeu tijd is ter hoogte van de draaibrug aan weers zijden eene omheining geplaatst, die er zeker niet overbodig was. Ook daaraan heeft de tand des tijds duchtig geknaagdzoodat zij aan eene zijde geheel is neêrgevallen. 't Is zeer te vreezen, dat hieruit groote ongelukken zullen geboren worden. Wanneer toch iemand bij avond de brug op wil en naar de om heining zoekt om daarlangs er op te komen, loopt hij alle gevaar om te water te geraken. Zoowel dus om het publiek te waarschuwen tot voorzichtigheid als de betrokken autoriteiten om voorziening of althans tijdelijke voorziening aan te brengen, heb ik gemeend deze regelen u te moeten opzenden; mij vleijende dat u die wel zult willen opnemen. Een Heusdenaar. Boyne City 28 Maart 1881. Hoe en waar men hier best eene boerderij kan beginnen wil ik u zoo duidelijk mogelijk mede- deeleu. Wat geld er noodig zou wezen? Dit verschilt natuurlijk waar het land ligt en hoe men begint. Men kan hier land krijgen van 't gouvernement, dat niets kost, dan een twintig dollars voor de papierendoch dit is niet veel waaj-d, hetzij dat het moerassig is en het bebouwen niet loont, of te ver gelegen van eenige plaats van vervoer, om de waarde te krijgen voor de vruchten. Minesota, Wisconsin en Jowa zijn zeer goede land streken, doch waar het land goed is, en niet te ver van 't spocr, is alles reeds hoog in prijs. Naar mijn gevoelen is het hier in de omstreken beter dan ergens anders om te beginnen. 1. Het is hier zulk goed land als er maar te vinden is; 2. Krijgt men er evenveel en misschien meer dan elders voor zijne produkten; 3. Is het een gezonde streek, en 4. Een der gewichtigste redenen is, dat men be taald wordt voor het hont, dat men heeft. Ik zal u dit eens nader ophelderen Waar ik nn ben is dicht aan het meer Michigan, of ten minste een ander klein meer dat er mede in verbindiug staat. Nu zjjn er aan dezen inham vele smeltovens, die het ijzererts uit de mijnen smelten, en hiertoe houtskool gebruikenwaardoor de boeren, die niet verder dan een paar mijlen van het water wonen, in staat zijn, 's winters op hun eigen goed, een flink daggeld te verdienen, door het hout te hakken en af te leverenterwijl zij dan tevens hun land in orde maken. De meer in 't binnenland wonenden echter, moeten eerst de boomen hakken en in den herfst verbranden, doch dan komt het grootst bezwaar, wijl de stam maar half verbrandt, zoodat dezen met voel moeite uit den weg geruimd moet worden. UIT DE OUDE DOOS. D Wedervergelding. Voor goed niets goed vergelden is geen goed overleg Voor Kwaad iets kwaads vergelden is een verkeerde weg Voor 't goede kwaad vergelden is wel een booze handel Voor goed iets goeds vergelden past aan een vromen wandel Met goed iets kwaads vergelden is recht en goed gedaan Want daar kent men den Christen den echtenChristen aan. D. V. d. B. Onder bovenstaand opschrift ontvingen wij van een vriendenhand eenige dichtregelen door hem in vroegere jaren vervaardigd. In volgende nummers zullen wij do overigen onder hetzelfde opschrift plaatsen. RED. Aan een brief, door een der door de Wyberton opgenomen schipbreukelingen aan Het Vaderland gericht, ontleenen wij het volgende betreffende het wedervaren van de door den heer Drooglever Fortuyn gecommandeerde boot. Het doel was schrijft de bedoelde passagier zooveel mogelijk bij elkander te blijven, waartoe de sloep van den kapitein 's nachts een roode lantaren, de overigen een witte zouden voeren. Van het eerste oogenblik af wex-d in onze sloep het rantsoen water en eten bepaald, dat niet veel was, echter zeer voldoende om het leven er bij te houden en de kansen van redding te vermeerderen De booten waren vol. Ieders zitplaats was tevens slaap plaats, terwijl in het achterste deel van het vaar tuig, waar de watervaten en de provisieblikken ge borgen waren, het opstaan bij de bewegelijkheid moeijelijk was. Het weêr was in de eerste dagen overdag zeer warm, waarbij reeds den tweeden dag regenbuien kwamen, die den watervoorraad voldoende deden blijven, doch de opvarenden kwaad deden. Men werd meermalen tot op het ligchaam toe nat en moest de kleederen aan het lijf doen droogen. De omstandigheden van weer en wind waren niet voordeelig. Men was in eene streek tusschen den Zuid-Oostpassaat en den Zuid-Westmousson, zoodat op bestendigen wind uit denzelfdeu hoek niet te rekenen viel. Den derden dag werd dan ook bij stilte bepaald, dat allen om beurten zouden rooijen, en wel in drie clubjes, waarvan alleen 3 personen afvielen tot het besturen van hot vaartuig. In den tweeden nacht verloren wij met buijig weêr in de duisternis de lichten der overige sloepen en bevonden ons in den vroegen ochtend buiten het gezicht der overigen. Na rijpe overweging werd besloten den koers te vervolgen en niet te zoeken naar de anderen, dewijl dit noodeloos oponthoud veroorzaakte en men in geval van nood met zoo zeer gevulde vaartuigen toch zeer moeijelijk, zoo niet onmogelijk redding kon verleenen. Het bestek werd zoo goed mogelijk bjjgehouden en koers gezet op de middelste groep van den Chagos-archipel, zijnde de Eagle Islands. Toen bij de vrij hoog loopende zee de boot getoond had prachtig te rijzen voor voorinkomende zeeën, verdween iedere moge lijke twijfel aan behoud, op voorwaarde, dat men het met. de levensmiddelen kon rekken. Nadat de goheele dag en nacht van 1011 October gepas seerd waren met afwisseling van brandende hitte en kort opeenvolgende buijen, waarin het stort regende, kregen we in den vroegen ochtend van den elfden een zeil in 't zicht, waarop met kracht van zeil en rocijen werd aangehouden om de ver moedelijke koerslijn te snijden. Het schip bleek spoedig een stoomer te zijn met zeilen bij, die ons gewaar werd en kort daarna opnam. Hoewel innig blijde zelf gered te zijn, verkeerden allen in spanning naar het lot der anderen en was ieder zoodra mogelijk op het dek van de Wyberton, om te zien, of het den kapitein zou gelukken de andere booten te redden. Hiertoe stoomde de Wyberton den geheelen dag in de meest succes belovende richtingen, echter te vergeefs, waartoe het ongunstige weder, dikke lucht met regenbuien, wellicht het zijne toebracht. De Wyberton vond ons op 67° 18' 0. 1. en 5° 25' z. br., in zes etmalen waren dus door de boot afgelegd 190 Engelsche mijlen in den koers 0l/s z.) zoodat tot de naaste groep nog 247 Eng. mijlen waren af te leggen bij ongeveer denzelfden afstand in het etmaal zouden we dus den 19den October Eagle-Islands hebben bereikt, van waar ver moedelijk gemakkelijk naar het hoofdeiland Diego- Carcia zou kunnen worden overgestoken. Door de goede zorgen en het goed onthaal, op de Wyberton ondervonden, werd de toestand der ge redden, 38 personen en een zuigeling, spoedig weer beter. Volgens een bericht in de N. R. Ct. bestond het rantsoen uit 1/2 scheepsbeschuit 's morgens en 's avonds, een blik volksspijs van ongeveer 5 liter inhoud voor allen des middags, en 3maal per dag 1/2 bierglas water, dat alleen 's ochtends met een t half likeurglaasje wijn vermengd werd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2