Buitenlandsch Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. 307de Staatsloterij. voort durft, uit vrees voor vallen Maar dat kan lichthoofdigheid zijn en ook een nuchter mensch staat bloot voor een duizeling op de publieke straat. Alle dronken kerelsLieve hemel, wat een arbeid Er zijn dagen waarop de heele stad hem dronken toeschijnt, 's Zondagsmiddags b. v. tusschen 12 en 4 uur en 's Maandags den heelen lieven dagZoo dan alles opgeborgen moest worden, kwamen er handen te kort. Een dronken sujet op brengen, vooral wanneer hij in den omtrek zijner woning zwiert, is voorwaar geen klei nigheid. Dan staat plotseling de heele buurt op stelten en geen hand komt den man der wet te hulp. Integendeel is 't een feest voor 't grauw, wanneer 't aan de vereende inspanning gelukt het dronken slachtoffer aan de handen der politie te ontrukken. De nasleep der drankwet is een lange rij vechtpartijen, tegen razende wijven en vijandige burgers. Aan dat alles en nog veel meer dacht onze agent, toen we meenden dat hij niets deed dan slenteren en op de dienstmeisjes letten. t HEEREWAARDEN. De gemeenteraad alhier heeft besloten, eene verordening vast te stellen op den kinder-arbeid, waarbij den kinderen van 612-jarigen leeftijd alle arbeid gedurende de schooltijden verboden wordt. t TILBURG. Hoewel de mazelen aan het af nemen zijn, is de sterfte toch nog aanmerkelijk. Van 511 November zijn 53 overledenen aan gegeven. In gewone tijden bedraagt dit circa 10 personen per week. t 's HERTOGENBOSCH, 15 Nov. Op de jaar markt van heden waren aangevoerd190 paar den, 310 runderen, 590 biggen, 13 schapen, eene groote hoeveelheid wit en grijs linnen en pellen. Voor handelspaarden werd besteed ƒ450 tot 550, voor graspaarden van U/2 jaar ƒ160 tot 200, voor veulens 75 tot ƒ100, voor kalfkoeien 230 tot 350, voor kalfvaarzen 150 tot 230, voor vette koeien 140 tot 200, voor biggen 1.25 tot 2 per week. De handel was levendig. Kalfkoeien en vaar zen waren zeer gezocht. ANDEL, 17 Nov. De heer E. J. C. Schook, predikant te Garden, die zijn beroep naar hier heeft aangenomen, hoopt op 27 Nov. a. s. zijne intrede alhier te doen. De heer R. O. C. Aitton, predikant te Uit wijk, 2en consulent dezer gemeente, zal Z.Eerw. vooraf in de heilige bediening bevestigen. t VRIJHOEVE CAPPELLE, 17 Nov. Even als te Waalwijk, zijn ook hier de landeigenaren zeer tevreden met de te betalen kosten van ont eigening ten behoeve van den spoorlijn Zwaluwe 's Bosch. Het waterschapsbestuur maakt echter bedenkingen tegen de overname van het onder houd der paralelwegen. t DALEM. In de vorige week trof Dr. v. d. C. van Gorcum, nadat hij te Vuren en Dalem zijne patiënten bezocht had en huiswaarts keerde, het ongeluk met zijn rijtuig om te vallen, doordien twee boerenwagens hem passeerden, en men bij de batterij te ver scheen uit te wijken. De koet sier viel, doch bezeerde zich weinig, terwijl de dokter met eenige lichte kwetsuren en den schrik vrij kwam; het rijtuig was echter zeer beschadigd. t In de Tielerwaard is niet alleen het rund vee, maar zijn ook de varkens in de laatste we ken zeer in prijs gedaald. Jonge varkens, voor eenigen tijd 13 a 14 waard, gelden nu slechts 7 a ƒ8. Vette varkens daarentegen vermin derden weinig in prijs. Men besteedt 27 a 31 ets. per half kilo. t WAALWIJK, 16 Nov. Bij de aanbesteding tot het vergrooten der openb. school zijn 12 biljetten ingekomen. Hoogste inschrijver C. Veroijt te Tilburg voor 13,470; laagste inschrijver W. Janssen te Besoijen voor 9,180. tVEEN, 16 Nov. Mochten wij eenige dagen geleden met lof gewagen van het moedig gedrag van onzen inwoner Vos, bij het redden van dren kelingen, diezelfde goede hoedanigheid is ook aan onze vrouwelijke bewoners eigen. Heden toch viel een tienjarig meisje in het water en ware ver moedelijk verdronken indien niet mej. v. H. en de dochter van de wed. v. d. V. op het hulp geroep waren toegesneld en het meisje op het drooge hadden gebracht. t NEDERHEMERT, 17 Nov. Door de ge- erfden van den polder Nederhemert is in de ver gadering van heden gekozen tot le candidaat- poldermeester de heer J. van der Lindentot 2e cand. W. Boutnan tot 3e cand. M. Leuvesteiu. t BAARDWIJK 17 Nov. Maandag nacht wer den bij een inwoner dezer gemeente verscheidene ruiten ingegooid, naar men vermoedt, door ar beiders aan het werk in den Overlaat. Even te voren had men op eene andere plaats gepoogd hetzelfde te doen. De nachtwaker nam een persoon in arrest, dien hij voor den dader hield en die met nog eenige andere personen zich bij het huis bevond, waar de glazen waren ingegooid. Wegens gebrek aan bewijzen is de arrestant echter weer op vrije voeten gesteld. GORINCHEM. 16 Nov. Dat petroleum, hoe wel eene zuinige verlichting echter eene zeer ge vaarlijke is, werd gisteravond wederom bewezen en wel in de tent van den heer Leon Veith, in welke een groot aantal petroleumlampen haar licht verspreidden. De voornaamste werkzaamhe den door het gezelschap waren afgeloopen en was men bezig met de uitvoering van een ballet pan tomime, toen, door welke oorzaak dan ook, een achttal petroleumlampen die naast elkander aan een gaspijp waren bevestigd, naar beneden stortten. Dat een algemeene schrik zich van de vele be zoekers meester maakte, de voorstelling dadelijk werd gestaakt en ieder zich een uitweg trachtte te banen, behoeft voorwaar geen bevestiging. Het gedrang was ontzettend en hoewel alles groote ongelukken voorspelde, is ieder gelukkig met den schrik vrijgekomen. Heden is door de zorg van commissaris van politie, architect en brandspuitmeester alles goed voorzien, zoodat her haling van dit ongeluk wel niet zal plaats vin den. 't Is zeer te bejammeren dat de volle tent, waarin ieder zich zoo uitstekend amuseerde, daar ieder kunstenaar zich beijverde om het publiek genoegen te doen, eensklaps om bovengenoemde rede werd verlaten. Spoedig was de brand door het personeel der tent gebluscht. 17 Nov. De groote najaars- of St. Maar- tens beestenmarkt 1.1. Dinsdag alhier gehouden, was weder druk bezocht. Een aantal straten en stegen waren met een dubbele rij van vee dicht bezet. Volgens officiëele opgave, dat is naar het aantal ontvangen dubbeltjes, waren 4595 stuks vee aanwezig. Veilig kan men echter den aanvoer op ruim 6000 stuks schatten. In tegenstelling van op de 14 dagen geleden gehouden Toonmarkt was de handel heden slap en lusteloos, zoodat verreweg het grootste gedeelte onverkocht bleef. Buitengewoon vee was niet aanwezig, zoodat ook geene bijzonder hooge prijzen besteed zijn. Den 10 dezer overleed plotseling te Nieuw- Lekkerland, de heer W. Tuk, sedert jaren Fabriek van den Overwaard. Het bestuur van ge noemd Waterschap verliest in hem een kundig voorlichter en raadsman. Langer dan men gedacht had is het vee in de weiden kunnen blijven. Gisteren en heden werd het echter al te guur en ruw. Eene alge meene opstalling in de Alblasserwaard is daar van heden het gevolg geweest. Bij een drijfjacht, die Zaterdag j.l. op de lan derijen van Baron Van Nagell te Barneveld gehouden werd, zijn door een 8-tal heeren 40 hazen en 8 faisanten geschoten. Uit Almkerk meldt men ons, dat op 14 dezer zekere A. O. zich zoozeer aan misbruik van ster ken drank had schuldig gemaakt, dat hij met een mes gewapend zijnen broeder, alwaar hij werkzaam was, te lijf wilde. Men is er echter in geslaagd dat voornemen te verijdelen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Aan de Wekker ontleenen wij dat in Nederland nog 80,000 kinderen gevonden worden, tusschen 612 jaar, die de school niet bezoeken. De heer Mr. P. C. T Hooft, Advokaat en Procureur te 's Bosch, is door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje'' te Mid delburg tot canditaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer (vacature Jhr. J. L. de Jonge.) Men schijft uit Oudenbosch Waarschijnlijk tengevolge van een wrok over eene onbeduidende zaak, bracht eenige dagen ge leden de landbouwerszoon J. K. alhier aan zekeren B. met zeker werktuig, zoogenaamde „halve maan", zulk een hevigen slag op het hoofd toe, dat men aanvankelijk vrees voor het verlies van het leven van genoemden B. koesterde. De toestand van den verwonde is echter thans van dien aard, dat men met grond een volledig herstel meent te mogen verwachten. Nog had te dezer plaatse Zondag 11., waar schijnlijk als gevolg van het overmatig gebruik van sterken drank, meer dan eene vechtpartij plaats. Bij een dier vechtpartijen werd de arbeider J. W. zoodanig aan de hand verwond, dat het handgewricht, zoo de hand al behouden kan wor den, vermoedelijk voor altijd stijf zal blijven. Hoogst wenschelijk is het voor deze gemeente dat de drankwet gunstig moge werken op de vermin dering van het groot aantal herbergen, kroegen en tapwinkeltjes. Ter gelegenheid der groote Gorinchemsche veemarkten, zijn met de booten der firma Fop Smit en Co. vervoerd 9329 passagiers en 951 stuks vee. M oensdag middag ten omstreeks 12 uur had te Dordrecht een allerdroevigst ongeluk plaats. Het ruim 4-jarig dochtertje van P. R., aan de Raamstraat, was met een 9-jarig meisje uit school gekomen en bevond zich in de Wijnstraat, nabij het Scheffersplein, toen juist een der tramwagens van de zijde der Merwekade langzaam kwam aan rijden. Tegelijkertijd werd een varken daarlangs vervoerd, welk dier het jongste meisje vrees aan jaagde, zoodat het zich van hare geleidster los rukte en wilde wegloopen, doch ongelukkig kwam zij in aanraking met den tram, ten gevolge waar van zij op de rails viel. Onmiddelijk spande de hevig verschrikte koetsier alles in het werk om zijn rijtuig tot staan te brengen, doch reeds was het voorste wiel het kind over den buik gegaan. Terstond opgenomen en in huis gebracht bij den geneesheer dr. J. M. van Loon, aan de Groenmarkt, werd het kind daar geneeskundig behandeld, maar gaf binnen weinige oogeublikken den geest. Met zekerheid kunnen wij melden, dat dit onheil alleen aan de onvoorzichtigheid van het meisje is toe te schrijven. (D. C.J Voor de arr.-rechtbank te Utrecht, werd Maandag jl. behandeld de zaak van zekeren J. H., die zich onlangs aldaar aan diefstal van eene portefeuille had schuldig gemaakt, waarin 4500, van iemand, met wien hij in een koffiehuis zat. De beschul digde, die Amerikaan is, gaf voor, dat hij voor zijne vrouw en kinderen hier te lande gekomen was en op zijne reis te Londen van zijn geld was beroofd en thans deze daad had gedaan om geld te bekomen, ten einde weer naar zijn vaderland terug te keeren. De officier van justitie eischte voor hem eene cellu laire gevangenisstraf van 2 jaren. Bij den predikant N. C. Balsem, te Langezwaag, heeft Zaterdag nacht een inbraak plaats gehad. Van de achterdeur, die van boven gegrendeld was, is de kram losgewerkt, en zoo is men het huis binnen gekomen. Uit de keuken werden eenige voorwerpen vermist, alsmede eenige kleedingstukken van de meid. De dief, eenig onraad hoorende, heeft spoedig het hazenpad gekozen. Als de Minister van justitie maar half zoo spitsvondig was als de fiscus, zou hij een veel afdoender middel tot bestrijding van drankmis bruik hebben bedacht dan zijn drankwet. Hij had de dronkaards eenvoudig aangeslagen in de patentbelasting als molenaar, op grond van de malende beweging hunner armen en beenen als zij naar huis gaan. De rage om al wat draait een molen te noemen, neemt toe; na de boek drukkers, thans de sigarenfabrikanten, omdat aan hunne kerfbank een draaiend rad is. Straks slaan die eigenaardige wets verklaarders zichzelven nog aan; er schijnt althans reeds lang iets bij hen te malen. Dan zal de grap wel uit zijn! De gemeenteraad van Ilaaften heeft alle kadetjes, waterbroodjes, halve brooden en verder klein brood bijna uit zijne gemeente gebannen, door in een politie-verordening op verbeurte eener boete van 5 te bepalen, dat er geen tarwe- of roggebrood gebakken mocht worden van ander gewicht dan van 1, 2 of 4 KG. Dientengevolge was er op den dag, toen de verordening in werking trad, bij niet één bakker een brood van minder dan een KG. te krijgen. De burgemeester heeft zich echter gehaast, aan den „broodjesnood" een einde te maken, door de verordening tijdelijk weder in te trekken. De raad had in dezelfde verordening aan de bakkers ver gund „snippers, sukade enz. onder het meel te mengen." Dat „enz." is kostelijk! Door den heer J. D. Viruly, te Loosduinen overleden, zijn de volgende legaten vermaakt aan de diaconie-armen der Ned. Herv. gemeente van Loosduinen 1000; de armen der R. K. gemeente aldaar ƒ400; het gesticht tot verple ging van minderjarige idioten te 's Ilage ƒ3000; het instituut voor doofstommen te Rotterdam 3000; het instituut voor blinden aan de Kruis kade te Rotterdam 3000het instituut voor doofstommen te Groningen ƒ3000; het fonds tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers te Scheveningen ƒ5000; de diaconie-armen der Remonstrantsche Broederschap te 's Hage ƒ3000; het huis van Barmhartigheid aan den Zuid-Binnensingel aldaar 2000; het toevluchtsoord voor weezen te Neer bosch bij Nijmegen 4000. Voorts werden nog vermaakt aan het Ned. Zendelinggenootschap te Rotterdam 3000; idem te Utrecht 3000; de kerk der Ned. Herv. gem. te Loosduinen 2000; de diaconie-armen der Ned. Herv. gem. te Rijswijk 2000; de diaconie-armen der Ned. Herv. gem. te 's-Hage 5000 het oude-mannen en vrouwenhuis der Ned. Herv. gem. aan den Zuid-Buitensingel te 's-Hage 2000; de bijbel- vereeniging 4000; het instituut voor ooglijders te Rotterdam 3000 en de Ned. Gustaaf-Adolf- vereeniging 3000. Alles vrij van successierechten. Do uitslag van de verkiezingen voor den Rijks dag in Duitschland is, ook wat de herstemmingen betreft, voor de politiek van den Rijkskanselier niet gunstig geweest. In de Post welk blad dik wijls mededeelingen doet, die door van Bismarck geïnspireerd zijn, naar men zegt ten minste komt een artikel voor over het resultaat der stem mingen. In dat artikel wordt veel gezegd, dat men in menig ander land niet zoo spoedig zou laten drukken. Zjj, die het met von Bismarck's staatkunde niet eens zijn, worden daar op de grofste wijze uitge scholden, voor raddraaiers en oproermakers uitge kreten en uitgemaakt voor menschen, die zich minstens genomen, aan landverraad schuldig maken. Verder schemert in het artikel door, dat de Rijkskanselier de regeering aan jongere krachten wil overgeven. Nog geen jaar geleden zeide hij, dat hij tot zijn laatsten ademtocht zijn Keizer en zijn volk zou dienen. De Kreuz-Zeiting zegt er van dat die af treding het natuurljjk gevolg zou zijn van do ver kiezingen die niet liepea naar den wensch van den kanselier. Maar hij heeft zijn geding slechts in eorsto instantie verloren. De Kiezers zijn niet hot hoogste gerechtshof. Als Vor3t Bismai'ck zijn ont slag neemt, dan zal het zijn om zich op den Keizer te beroepen, opdat die beslisse tusschen hem en de liberalen. De Kanselier is nu te Berlijn aan gekomen en heeft een onderhoud met den Keizor gehad. Spoedig zal men dus iets naders vernemen. Verder wordt er nog gezinspeeld op een verschil van gevoelen tusschen den Keizer en zijn eersten Staatsdienaar. De laatste namelijk zou een gezant willen hebhen op het Vaticaan, de Keizer zou vreez^n, dat daarop zou volgon het benoemen van een nuntius te Berlijn, waarop hij sterk tegen is. De hoofdmannen van de sociaal-democraten, Bebel en Hasenclever hebben te Berlijn bij de herstemmin gen de vlag moeten strijken voor de Fortschritt- partij (de liberalen). De befaamde hofprediker Stöcker is te Minden gekozen. In Beieren heeft het Ministerie een echec geleden. Bij de laatste stemmingen voor den landdag was de Regeeringspartij in de minderheid geraakt. Van deze gelegenheid en van het feit, dat verscheidene leden door ziekte afwezig waren heeft de oppositie ge bruik gemaakt, om bij stemming uit te makon, dat de gemengde school zon worden opgeheven, en de confessioneele ingevoerd. De gansche strijd, dio al jaren duurt, heeft ten doel den Minister Luth te doen vallen. Sedert 12 jaar is deze reeds het hoofd van de Regeeriug. De samenstelling van de Eerste Kamer en de gezindheid des Konings doen echter vermoeden, dat èn het opheffen van de gemengde school èn de aftreding van den Minister zich langer zullen doen wachten dan de oppositie wel lief is. De ontzettende storm, die een viertal weken ge leden over westelijk Europa woedde zal onze kust bewoners lang heugen. Toch is zoo'n storm onbe- teekenend bij de vreeselijke orkanen, die van tijd tot tijd de West-Indische eilanden verwoesten, of de cyclonen en typhonen, die in de golf van Bengalen en de Chineesche zee en in de aangelegen kustlanden soms deerlijk huishouden. Zoo maakt nu eene dé pêche uit Hongkong melding van een cycloon, die westelijk Tonkin in achter-Indië in eene woestenij veranderde. Twee honderd tempels, 34 zendeling huizen, een gymnasium, 2000 huizen der Christenen eene groote menigte meer van niet christenen zijn vernield, weggeveegd. Zestigduizend christenen alleen zijn aan ellende ter prooi. De Bisschop Puiginier doet een beroep op Frankrijk om hulp. De president van Frankrijk heeft het Ministerie zooals het door Gambetta is voorgesteld, goedge keurd. Gambetta zelf wordt Minister van Buiten- landsche Zaken. Waldeck Rousseau van Binul. Zaken Paul Best, Onderwijs Campenon Oor log Allaiu Targé, Financiën Raynal, Open bare werken Cochery, Posterijen Rouvier, Koophandel Cazot, JustitieGoageard, Ma rine Devès, Landbouw Pronst, Schoonc kunsten. Op 16 Nov. zou Gambetta zijn plan nen in de Kamer ontwikkelen. Vreedzame verze keringen omtrent do buitenlaudsche staatkunde, van de scrutin de liste en der herkiezing van de verkiezingswijze van den Senaat. De gezant in Duitschland zal waarschijulijk vervangen worden. De inneming van de heilige stad in Tunis, heeft toch goede gevolgen gehad de plaats was het mid delpunt van den opstand. Van daar uit gingen de berichten links en rechts. Het vernielen van den spoorweg was ook daar bepaald. Nu het centrnm vau de Arabieren in de macht der Franschen is, is werkelijk de tegenstand gebroken, en de al ge- heele onderwerping van de verstcoide stammen is nog maar eene kwestie van tijd. Uit Zuid-Afraka wordt gemeld, dat het schijn baar is, dat de Boeren alle handelsverkeer met Natal zullen afbreken, immers de Transvaal heeft zulke hooge invoerrechten gesteld, dat voortaan de handel wel tot een minimum zal zijn terugge bracht. Ook lezen wij dat de Regeering der Trans vaal de diamantvelden verkocht heeft aan oen zeke ren David Benjamin van Kaapstad, door welken verkoop een 7 a 800 Engelsche diamant-delvers van hun bestaan zijn beroofd. Alzoo schrijft de Standard (Eng.) Hierbij valt op te merken, dat de Standard bet wel eens bij het verkeerde eind heeft en niet altijd tot de best ingelichten behoort. De Londensche professoren hebben een statistiek opgemaakt van de gevallen van pokziekte, zooge naamde zwarte pokken, in de Londensche hospitalen, over een tijdvak van vijf jaren (1876-1881). Die statistiek is merkwaardig. Daaruit blijkt namelijk dat in dat tijdsverloop pl. m. 17500 poklijdcrs be handeld werden. Van degenen die gevaccineerd of gerevaccineerd waren, stierven ruim 8 op de 1000 van hen, die niet gevaccineerd waren bijna 5 maal zooveel, dat is ruim 44 op de duizend. Een zeer merkwaardige statistiek. Het proces tegen Guiteau is Maandag te Washing ton begonnen. Guiteau wordt verdedigd door zijn schoonbroeder en een anderen advocaat. Na eene onbeteekenende discussie werd de voortzetting op Dinsdag bepaald. De houding van den gevangene was zeer vreemd hij wilde, ondanks den raad van zijn advokaat en het verbod van den rechter, eene verklaring voorlezen. Eindelijk stelde hij het ge schrift aan een dagbladschrijver ter hand. Eenige bladen maakten het stuk Maandag avond openbaar. Voor het grootste gedeelte was het niets dan war taal. Guiteau verklaarde o, a. dat God hem gelastte op Garfield te schieten en dat verscheidene zijner familieleden krankzinnig waren. Hij vraagt ook geld voor zijne verdediging. Men denkt dat het proces vele weken zal duren. Er zijn 63 getuigen a charge en 100 a décharge gedagvaard. De laatsten voor het meerendeel om Guiteau's krankzinnigheid te bewijzen. De cholera in Arabië schijnt nog niet haar top punt te hebben bereikt. De gevallen vermeerderen zich in de kuststreken. Men heeft bevonden, dat zich te Mekka een heilige bron bevindt, welks water over geheel Azie door Pelgrims medegenomen wordt. Het water van die bron is scheikundig onderzocht, meer voor den vorm dan omdat het noodig was, want op het eerste gezicht reeds was te zien, dat het zulk eene groote hoeveelheid vaste stotfen in rottenden staat bevatte, dat de snelle verspreiding uit de brandpunten zeer verklaarbaar was. Op 3 Nov. waren te Mekka 55 gevallen, op 4 Nov. 215 en op 5 Nov. 214. In 5 dagen 700. De bedevaartgangers zijn vertrokken. 't Is voorwaar te wenschen dat in het vervolg tenten, die zooveel menschen kunnen bevatten, van eene goede gasleiding zijn voorzien. Er schijnt echter alhier een groot bezwaar te bestaan in het onderhandelen met de gasfabriek, daar ons werd verzekerd dat eene belangrijke som moest worden gestort voor men het gas in aansluiting bracht met de leidingen die de tenthouders zelf in hun bezit hebben. Indien de voorwaarden van het gas verbruik zoodanig werden geregeld dat niemand petroleum brandde bij gelegenheid der kermis, dan voorzeker zou dit tot voorkoming van ongeluk ken zeer verkieslijk zijn. (R. NJ Prijzen van 100 en daarboven. 5de Klasse Trekking van 15 Nov. Prijs van f 1000: nos. 4849, 10083, 10448, 12189 en 16175; 400: no. 14666; 200: nos. 5961, 6472, 11847^ 11929 en 15362; 100: nos. 1494, 1527, 1609, 4651, 6255, 8012,10052, 13498, 14343, 17180, 17661, 18337, 19533 en 20682. 5de Klasse. Trekking van 16 Nov. Prijs van 15,000: no. 10442; ƒ1000: nos. 130, 6497, 8171,'9682 en 16165; ƒ400: nos. 352, 1286, 10741 en 12619; 200: nos. 2520, 12409, 18251, 18402 en 20747; 100: nos. 4292, 5384, 5619, 9065, 10622, 11446, 14419, 14982, 15638, 16204, 16412 en 20727. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2