binnenland: Buitenlandscli Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. Burgerlijke Stand. INGEZONDEN. weegt. Door hem een enkel kwartier met een hoopje vreemde kinderen aan 't werk te zetten, maakt men eene belachelijke pa rodie op 't vergelijkend examen. Zoo'n parodie echter wordt herhaaldelijk geleverd en dat noemt men dan praetisch te werk gaan. De vruchten blijven gewoon lijk niet lang uit. Het jonge mensch, dat schitterde voor de oogen der raadsleden, schittert na verloop van eenigen tijd met een school, waarin heel wat afgebroken en omvergesmeten, doch zeer weinig opgebouwd en overeindgezet is. De groote, vérstrekkende plannen draaien op niets uit, het onderwijs kwijnt en het ongenoegen neemt hand over hand toe. De jeugd merkt dat de /meneer" van heden 't niet halen kan bij den //mees ter" van vroeger, en de ouders hebben meer dan voldoende reden om de gedachtenis van den laatste levendig te houden. t BAARDWIJK, 21 Nov. Het verzoek dezer gemeente, om subsidie voor den bouw een er onder wijzerswoning, is gewezen van de hand. t WAALWIJK, 21 Nov. Door het vertrek van den heer Thijssen naar Leiden en de ziekte van den heer Gerris, staat de school alhier zonder hulp. Tijdelijk wordt deze bijgestaan door den heer van Lier, gepensioneerd hoofdonderwijzer van Herpt. t Het vergrooten van het schoollokaal is gegund aan den heer P. van Huiten alhier, voor 9320. t ZUILICHLM. Ds. W. Maan, onze geachte predikant, stelt zich voor om op Zondag 27 No vember e.k. alhier zijn afscheid van de gemeente te nemen, en op Zondag 4 December d. a. v. te Bleskensgraaf zijn intree te doen. Bij Kon. Besluit van 1 Nov. j.l. zijn nieuwe bepalingen omtrent het vervoer van vee langs spoorwegen vastgesteld. Het vee mag alleen in daartoe bestemde wagens worden vervoerd. De besturen der spoorweg-maatschappijen zijn verplicht wagens, waarin vee is vervoerd, na elk gebruik te doen reinigen en ontsmetten met inachtneming der bepaalde voorschriften. Diezelfde verplichting bestaat ten opzichte van alle voorwerpen, waar mede het vee op de terreinen van den spoorweg in aanraking is geweest, als loopplanken, emmers, voederbakken, touwen, enz. en van het terrein, waar de in- en uitlading plaats heeft. Tot voor ziening in de kosten dier reiniging en ontsmetting kunnen de spoorweg-maatschappijen van hen, wier vee zij vervoeren, een geldelijke bijdrage vorderen. In den gemeenteraad van Gouda deed zich dezer dagen een kwestie voor, die alleszins vermelding verdient. Aan de orde was verhooging der be zoldiging van de gemeente-geneesheeren. B. en W. stelden voor een verhooging van f 100. Toen vroeg de gemeente-geneesheer De Rotte, die tevens raadslid is, het woord en stelde voor, die verhoo ging 200 te doen bedragen. Na eenige discussie stemde men en het voorstel van laatstgenoemden heer werd aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Is dat besluit nu wettig? vroeg de wethouder Noot hoven van Goor. De heer De Rotte toch besliste door zijn stem de zaak en art. 46 der gemeente wet zegt, dat de raadsleden zich onthouden van medestemmen over zaken, die hun persoonlijk aangaan. Was dit een zaak, die het raadslid De Rotte persoonlijk aanging Ziedaar een vraag, die de Goudsche raad ten slotte ontkennend beantwoordde. Het huis met stal en schuur van den land bouwer Dirk van den Boogaard» onder Beek en Donk, is met meubelen, granen, hooi en een deel der bouwgereedschappen een prooi der vlammen geworden. Oorzaak onbekend. Alles was, hoewel zeer laag, verzekerd. De Wouwsche plantage, op anderhalf uur afstand van Bergen-op-Zoom, nog voor een groot gedeelte uit dicht begroeid mast- of naaldhout bestaande, is gedurende de laatste weken onveilig, ten ge volge van de vele aanrandingen, die daar of in de onmiddelijke nabijheid plaats hebben. Men vermoedt dat eenige landloopers, die hier bij herhaling over de grenzen worden gebracht, aldaar eene geheime schuilplaats hebben, van waar uit zij hunne maar al te dikwijls gelukkende aanrandingen plegen. Een troep Zigeuners van 35 personen (groot en klein) is dezer dagen in het noordoosten van ons land, o. a. te Mussel- en Stadskanaal, als een ware rooverbende rondgetrokken. Bij den slager werd vleesch, bij den bakker brood, bij den kas telein jenever, bij den winkelier manufacturen ge roofd, enz. Een bakker van Yalthermond werd, op weg, gedwongen den voorraad brood uit zijn kar op hun wagen over te laden, terwijl verschil lende personen werden aangerand en afgezet. Naar het Vad. nog nader verneemt, is aan het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland bij on derzoek gebleken, dat de ouderlingen te Gorinchem, die verzocht hadden regt te spreken tusschen hen en den predikant, wiens leerlingen zij hadden af gewezen, zeiven zich schuldig hebben gemaakt aan verstoring van orde en rust en aan vergrijp in de uitoefening hunner kerkelijke betrekking. Het kerkbestuur heeft zoowel hun een berisping gegeven, op grond dat zij in gebreke gebleven zijn de beweerde onkunde der leerlingen met be wijzen te staven, als aan den predikant, die, in plaats van zich op den kerkeraad en op de hoo- gere besturen te beroepen, toen hij zich door de afwijzing zijner leerlingen bezwaard gevoelde, hen twee dagen daarna door den kerkeraad te Har- dinxveld deed aannemen. Vrijdagnacht had een brutale diefstal plaats in het lokaal van de militaire wacht van het Huis van Arrest op de Prinsegracht te 's-Hage. Tusschen elf en twaalf uur werden uit dat lokaal vijf militaire overjassen gestolen. Hoe de dief het heeft aangelegd om die jassen machtig te worden a la barbe der wachten, is moeilijk te zeggenhij moet het heel slim hebben gedaan, daar de jassen volstrekt niet zoo voor de hand lagen, of wel de wachten moeten erg dommelig zijn geweest. Hoe het zij, de man pakte de jassen op en verdween er ongemerkt mede. De jassendief schijnt later, in zijn hofje te huis gekomen, de jassen over een muur bij een buur man te hebben willen gooien, misschien wel met het doel om later een ander van den diefstal te beschuldigen en voor zijn aanbrenging een kleine belooning te krijgenhij werd toch naar men zegt door de politie wel eens als handlanger gebruikt en bracht onlangs een paardendiefstal aan het licht. Zijn daad werd echter ontdekt en toen de politie in kennis werd gesteld van het nachtelijk bedrijf van den jassendief, had zij hem weldra betrapt. De hoofdagent, die de jassen in beslag nam, begaf zich eerst naar de hoofdwacht om te vragen, of men daar ook jassen miste. Het antwoord was ontkennend. Hoeveel jassen zijn er gevonden? was de vraag. Vijf. Nu, dan zijn ze zeker uit de wacht van het Huis van Arrest, waar zooveel jassen hangen. Bij aankomst in die wacht vond de hoofdagent de wachten niet heel wakker hij vroeg aan den sergeant van de wacht of hij ook mil. overjassen had. Wel zeker, was het antwoord, daar hangen zij. Doch bij nader bekijken bleek het, dat zij weg waren. De hoofdagent lichtte nu den sergeant in omtrent het raadselachtig verdwijnen van de jassen, wat den sergeant en de wachten minder aangenaam stemde, want hoe zij zich ook de oogen uitwreven, zij konden zich maar niet herinneren, hoe die verdwijning had plaats gehad. De jassenvanger is een zekere A. Wougrim, die reeds verscheiden malen zijn naam zag prijken op het lijstje van kantongerechts-veroordeelingen wegens dronkenschap. Men zal zich herinneren, dat de inlandsche steenfabriekanten hebben geklaagd over den voor keur aan Duitsch formaat bij landsgebouwen ge schonken. De minister van justitie deelt daarover het volgende mede Terecht is opgemerkt, dat in het bestek van de cellulaire gevangenis te Groningen het gebruik van steen van Duitsch formaat is voorgeschreven. Dit is intusschen alleen geschied voor den ring muur, omdat eene bijzondere wijze van constructie, door den ingenieur-architect ontworpen en waar door eene belangrijke uitgave wordt bespaard, alleen met zulken steen kan worden uitgevoerd. „Voor het geheele gebouw zelf is evenwel het gebruik van steen van gewoon formaat aangewezen, en in het bestek is eene bepaling opgenomen welke verplicht in het algemeen aan het inlandsch fabriekaat boven het buitenlandsche de voorkeur te geven. „De Minister meent de belangen der Nederl. industrie dus niet uit het oog te hebben verloren, maar zou zich niet verantwoord achten als hij aan het verlangen van zeer vele Nederl. steenfabrie kanten had toegegeven en eene besparing van f 15,000 had verzuimd." De suikerfabrieken te Bergen-op-Zoom zullen dit jaar nog vroeger dan anders hunne werkzaam heden moeten staken, daar reeds nu uit >ommige plaatsen gemeld wordt, dat de laatste suikerbieten verscheept zijn. De bieten zijn dit jaar schaarscher, maar door het groote suikergehalte bijzonder voor de fabrikatie geschikt. In de vorige week zijn door de justitie uit het rijk verwijderd 49 vreemdelingen, waaronder 4 vrouwen, als zijnde zonder eenig middel van bestaan, wegens gemis van de vereischte papieren of wegens bedelarij. Met inbegrip der Groningsche gevangenis zul len, na aftrek der zoogenaamde strafcellen, nog slechts 1400 cellen in het Rijk aanwezig zijn. Voor de executie der gevangenisstraf volgens het nieuwe Strafwetboek zullen er, naar de meest nauwkeurige berekeningen, nog 800 moeten wor den bijgebouwd. Het voornemen bestaat om 200 over die ar rondissementshoofdplaatsen, waar thans cellen in voldoenden getale ontbreken, op zoodanige wijze te verdeelen, dat een gevangenisstraf van niet meer dan drie maanden overal in loco zal kun nen worden ten uitvoer gelegd, en voorts in drie steden groote cellulaire gevangenissen te bouwen, ieder ruim 200 cellen bevattende. De eenige dezer drie laatstbedoelde steden waar bouwterreiu moet worden gekocht, is Arnhem. Het is bekend, dat het zeer moeilijk is aldaar op billijke voorwaarden bouwterrein te verkrijgen en het behoeft geen betoog, dat een hooge prijs zou moeten worden besteed indien de Staat zich als kooper aanmeldde. Om deze reden heeft de Minister van Justitie in het belang van 's Rijks schatkist gemeend de gelegenheid te moeten aangrijpen die zich dezer dagen voordeed en zich van een zeer geschikt terrein, groot bijna 21/2 hectare (gelegen 11 mi nuten gaans van het stationsgebouw) voor een billijken prijs (f 2 per centiare) verzekerd. De kosten van den bouw worden geraamd op ongeveer f 550,000, zijnde het bedrag waarvoor de gevangenis te Groningen is aanbesteed. Voor 1882 wordt f 50,000 aangevraagd voor het ter rein en 150,000 voor het eerste perceel van den bouw. In het vorig nummer van uw blad wordt, in een bericht uit Drunende wenschelijk- heid uitgedrukt voor een onderweg aan den dijk van den Baardwijkschen overlaat en komt het den berichtgever vreemd voor, dat door belang hebbenden niet een daartoe strekkend adres den minister wordt aangeboden. ZonderlingToen de spoorweglijn uitgebakend was en de richting vast gesteld, hebben verschillende inwoners van Drunen, gesteund door het bestuur dezer gemeente, een overweg verkregen op 300 M. afstand van den dijkvan een onderweg aan den dijk was toen in het geheel geen sprake, misschien wel omdat deze slechts voor zeer enkelen ten goede zou komen. En thans zeker zou het kinderachtig, om niet te zeggen belachelijk zijn, indien men, nu op die plaats alles ontworpen en vastgesteld is en naar de plans reeds een begin is gemaakt met het bouwen der spoorbrug, nog een zeker vruchtelooze poging zou aanwenden, om een onderweg te ver krijgen 300 M. van de plaats waar een overweg komen zal. Drunen, 17 Nov. N. I I l II J_l. IJ. _ül_ Li De goede, oude tijd. Wanneer een reiziger in de groote Arabische zand woestijn rond doolt, dan is er misleiding voor hem aan alle zijden. Op de plaats, waar de karavaan zich bevindt, is alles droog en dor; ver in het verschiet, voor en achterwaarts schijnt zij door verfrisschend water omgeven. De pelgrims spoeden voorwaarts en vinden niets dan zand, waar zij een uur geloden een meer meenden te zien. Zij wenden het hoofd om en zien een meer op de plaats, waar zij een uur geleden door het zand worstelden. Een soortgelijk zinbedrog schijnt de natiën te kwellen op elk gedeelte van den langen weg, die van armoede en barbaarschheid tot de hoogste trappen van welvaart en beschaving leidt. Zoo wij echter het schijnbeeld vastberaden terug jagen, dan zullen wij het voor ons de wijk zien nemen tot in de fabelachtige gewesten der grijze oudheid. Het is mode de gouden eeuw te zoeken in tijden, toen de adel van de gemakken verstoken was, wier gemis zijne knechts op dit oogenblik ondragelijk zou zijn, toen boeren en winkeliers hun ontbijt hielden met brood, waarvan do bloote vertooning in een heden- daagsch arm huis reeds een oproer zou doen ont staan, toen de gezondheidstoestand op het land ellen diger was dan thans in de krotten der achterbuurten van de groote steden, en toen daar de menschen eerder stierven dan thans op de kusten van Guyana. De goede, oude tijd! Wegen en kanalen thans overal. Was vroeger de marktplaats voor den boer op eon dagreis afstands, nu bereikt hij haar in een uurgaat thans een ieder in de steden en bijna overal op het platteland na zonsondergang gerust naar bui ten, zonder vrees voor roovers, zonder vrees in de duisternis armen of beenen te breken op het slechte plaveisel, toen liep hij ieder oogenblik gevaar ter aarde geveld en van zijne bezitting beroofd te worden. Elke metselaar, die van een steiger valt, elke straat veger, die onder een rijtuig geraakt is, kan zijne ledematen laten zetten en zijne kwetsuren laten ver binden door geneesheeren, wier bekwaamheid men anderhalve eeuw geleden voor geen schatten kon koopen. Do duur van het meuschelijk leven is bijna overal toegenomen. Was toenmaals een sterftecijfer van 44 of 45 op de duizend een gunstig getaltegen woordig is 25 een hoog cijfer eu den Bosch met zijn 29 op de duizend staat in de onderste rij van de groote gemeenten van ons land. Van betrekkelijk nog grooter belang, zijn de wel daden aan den verzachtenden invloed der bescha ving te danken. In degeschiedboekenvan anderhalve eeuw of twee eeuwen geleden, vindt men bijna geene enkele bladzijde, die niet een blijk bevat, dat onze voorouders toen minder menschelijk waren dan thans. De tucht, die in do werkplaatsen, scholen en huisge zinnen gehandhaafd werd, was oneindig harder dan thans. Mannen van goede geboorte en opvoeding waren gewoon hunne bedienden te slaan. Paedagogen kenden geen ander onderwijs dan met de plak. Echt- genooten van achtbaren stand schaamden zich niet hunne vrouwen te mishandelen. De onverzoenlijkheid van vijandelijke staatspartijen was zoo groot, dat wij er ons geen denkbeeld van kunnen vormen. Werd een misdadiger te pronk gezet, dan mocht hij blij wezen, als hij, onder een hagelbui van klinkers en straatkeien het leven er afbracht. De scherprechter, die een beschuldigde moest geeselen, werd door de omstanders aangezet den patient eens goed te laten brullen. De gevangenissen waren hellen op aarde, kweekscholen van alle misdaden en van alle ziekten. Voor de rechters brachten de vermagerde en bleeke misdadigers uit hunne cellen een verpeste atmosfeer mede, waardoor zij soms op rechters, advocaten en publiek vreeselijk gewroken werden. De maatschappij zag al deze ellende met koude onverschilligheid aan. Nergens trof men dat rustelooze en fijngevoelige medelijden aan, dat het kind in de fabrieken, de negerslaaf op de plantages in bescherming nam en neemt, dat den mondvoorraad en de watertonnen van elk schip landverhuizers onderzoekt, dat stamp voet bij eiken slag, die op den rug van den dronken soldaat valt, dat niet duldt, dat de dief in de gevan genis zich overwerkt of slecht gevoed wordt, ja, dat er zelfs in menig land in geslaagd is, het oud-testa- mentisch woord; »oog om oog, tand om tand« te niet te doen en het leven des moordenaars te redden. Het is niet tegen te spreken, dat medelijden, evenals elk ander gevoel zich door de rede moet laten beheer- schen, wil het niet tot belachelijke en betreurens waardige gevolgen leiden. Maar hoe meer wij de jaarboeken van het verledene doorbladeren, des te meer zullen wij ons verheugen, dat wij leven in een tijdvak, waarin wreedheid verfoeid, en alle lijdeu, hoe verdiend ook, slechts met tegenzin en uit plicht gevoel veroorzaakt wordt. Alle standen hébben voor zeker door deze groote zedelijke verandering veel gewonnen, doch de stand, die daarbij het meest is vooruit gegaan is die der armen, der af hankelijken en der weerloozen. De goede oude tijdWie zou hem terugwenschen gelijk hij was. Ja het leven des volks is wel gelijk aan de reis in de woestijn, voor en achter s c h ij n t alles beter, maar het is zinsbedrog. Geen zinsbedrog echter is het, dat de reiziger telkens nader komt aan het doel der reize, hij gaat niet in een cirkel. Zoo gaat ook het leven des volks voorwaarts naar meer dere volmaking, en voor den opmerkzamen beschou wer zijn de teekenen des tijds meer dan voorbijgaande schaduwbeelden, zij zijn voor hem de zekere bewijzen van langzamen, rusteloozen vooruitgang. De optreding van het kabinet Gambetta heeft vooral de aandacht getrokken in Italië omdat, zoo als men weet, in den jongsteu tijd de verhouding van Frankrijk en Italië minder goed was geworden. Gambetta nu is een groot vriend van Italië en hij begrijpt zeer goed dat Bismarck een mooi stuivertje wil geven om tusschen Frankrijk en Italië verwij dering voor altijd te bewerken. Het Romeinsche dagblad Popoio Romano juicht Gambetta's optreden dan ook levendig toe en zegt Gambetta is een verzekering van vrede voor Europa en een belofte van de beste verhouding voor Italië. »De hervormingen, die Gambetta denkt te vol tooien, beantwoorden aan de eischen van de mo derne maatschappijen en kan men samenvatten in deze drie woorden: vrede, vrijheid en arbeid. Dit is zeker zeer fraai, doch ongelukkig genoeg deuken de warhoofden in Frankrijk zelf er heel anders over. Zij verkondigen luidkeels dat Gambetta een verfoeilijk reactionair is en de roode aanplak biljetten die op de muren van Marseille en Lyon worden gevonden, sporen openlijk aan tot opstand en omwenteling, Goed beschouwd is dat eigenlijk juist de kracht van Gambetta. De gegoede klassen in Frankrijk weten dat Gambetta republikein is maar geen de magoog en dat hij de socialisten laat praten. Zullen zij meer dan praten willen dan zal hij hen met ijzeren vuist weten te bedwingen. Het blijft nog een raadsel of de Fransche ge zanten te Berlijn en te Petersburg worden afgelost. Het aanbieden van ontslag beteekent op zich zelf heel weinig. Dat deden die gezanten bij elk nieuw Ministerie. De vraag is maar of het werkelijk wordt aangenomen. Terwijl Gambetta thans als de eenig onmisbare wordt geacht om de hartstochten van het gepeupel te breidelen en tevens het beginsel der vrijheid niet te veiioochenen, heeft Bismarck door den Keizer vrij onwellevend den Rijksdag zijn handschoen in het gezicht geworpen. De rede waarmede Bismarck dien Rijksdag opende laat geen twijfel meerBismarck zal zijn plannen op nieuw ter tafel brengen en hij kan daarbij steunen op den Keizer en op een Roomsch- conservatieve meerderheid van 20 stemmen. Het staat dus vast dat hij öf enorme concessies aan Rome zal moeten doen of zijn plannen opnieuw zal moeten zien verwerpen. Het een zoowel als het ander kan de bedenkelijkste gevolgen voor het Duitsche Rijk hebben. Plotseling is naar het schijnt in Ierland de rust teruggekeerd. Zou werkelijk Gladstone den draak bezworen hebben en de landliga zijn verlamd. Er zijn lieden die Ierland goed kennen, dorpsgeeste lijken, die verklaren dat de zaak niet uit is eu dat de Ieren niet zullen rusten voor dat de laatste Engelschman Ierland heeft verlaten. Aandacht verdient het ook dat plotseling in den oosterschen hoek weer een geduchte moeilijkheid is gerezen. In Dalmatië is een formeele opstand tegen het Oostenrijksch bestuur uitgebroken en volgens particuliere dépêches trekken de Oostenrijkers terug. Te Weeneu werpt men de schuld op de Russen, die door geheime agenten de bevolking zouden hebben opgeruid. Zeker is het dat op dit oogenblik ook Turkije het met Oostenrijk te kwaad heeft. Bosnië en Herzegowina worden door Oostenrijk wel bezet maar niet bezeten. Toch doet het of dit laatste het geval is on heeft oen wet uitgevaardigd, waarbij de Bosniërs en Herzegowiners tot den krijgsdienst in het Oostenrijksche leger worden verplicht. Hier tegen verzet zich de Porte met recht. Zij zegt het tractaat van Berlijn zegt wel dat gy die gewesten moogt bezetten maar niet dat gij er souvereine rechten moogt uitoefenon, als ware het bij u ingelijfd. Hoe juist het protest ook zij, Oostenrijk zal er de schouders wel over ophalen en misschien verhaast het protest wel wat in de toekomst ligtde ver deeling van Turkije. t ALMKERK. Van 1—15 Nov. Ondertrouwd: A. H. Damen, jm. 24 j. en J. Alblas, jd. 22 j. beiden te Dewerken W. Rou- bos, jm. 22 j. en M. E. Verhoeven, jd. 19 j. bei den te Almkerk H. van Vark, jm. 20 j. en G. v. d. Nat, jd. 22 j. beiden te Almkerk. Gehuwd: H. Groenenberg jm. 21 j. eu A. v. d. Nat, jd. 23 j.W. Schoenmakers, jm. 32 j. en J. v. d. Assem, jd. 25 j. Geboren: Dionisius, z. v. A. Middelkoop en G. de Rooij, Anna Sophia, d. v. H. de Heus en W. KrouwelJosina Catharina Elizabeth, d. v. J. H. J. Kramer en M. H. J. Dekker. Overleden: T. Heijkoop, 41 j. echtgte. van C. v. d. WielS. Heijstek, 40 j. echtgte. van J. v. d. FijiA. v. d. Pijl, 8 j. M. H. J. Dekker, 32j. echtg. van J. H. J. KramerA. v. d. Pijl, 2. j. W. van Hooven 45 j. echtg. van P. Dolieslager, t DEWERKEN en SLEEUWIJK. Van 1—15 Nov. Ondertrouwd: H. de Jong, jm. met A. den Haan jd.G. Biesheuvel jm. met A. v. Rijswijk jd. Geboren: Gerrit Teunis, z. v. G. Verhoeven en G. Ippel Bastiaan, z. v. W. den Hollander en K. Evers Cornelia, d. v. J. C. Pelicaan en J. A. v. Herpen; Cornelis Arie, z. v. C. Ippel en A. Paans. Overleden: G. Verschoor 7 m.H. Versteeg 18 m. G. v. Breugel 2 m.A. v. Oord 8 j.J. de Heus 24 j. Mijnheer de Redacteur Najaarszitting der Provinciale Staten van Noord- Brabant. Zitting van Woensdag 10 November 1881. Na openjng der vergadering en voorlezing der notulen van 4 November, komt aan de orde Een voorstel van Ged. Staten om terugzending van be zwaarschriften van Helmond en AarleRixtel, om tot de zo mervergadering aan te houden; waartoe besloten wordt. Een brief van Ged. Staten, ten geleide van een rapport van den hoofd-ingeuieur v. d. prov. waterstaat aangaande de aan vraag der gemeente Berkel om eene provinciale bijdrage voor den kunstweg in die gemeente. Na discussie wordt bij stemming bepaald de aanvraag aan te houden. Een voorstel van Ged. Staten betreffende verbetering der rivier de Raam, wordt in handen van de bijzondere commissie gesteld. Een nader schrijven van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw om eene provinciale bijdrage van 1500, wordt ter inzage gelegd. Na eene bemerking van 't lid mr. v. d. Biesen over een verslag, dat echter in de vorige zitting is afgehandeld, komen in behandeling: Verslag der commissie van rapporteurs aangaande 't voorstel van Ged. Staten om eene bijdrage van 40 pCt. te verleenen in de verbeterings-kosten van de Voorste Stroom en Leij.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2