PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. t WOUDRICHEM5 Dec. Thans is het voor de visschers de tijd der „prikteelt;" eenige weken geleden zijn er reeds visschers naar Yianen ver trokken om dat beroep op de rivier de Lek uit te oefenen, even als hier op de rivier de Merwede. De aanvoer van daar is niet groot, en op het water voor deze gemeente betrekkelijk gering. Eenige jaren geleden werden zij per tal verkocht dat was 208 stuks, thans per eenheid en brengen zij omstreeks f 0.20 op. De prik, een visch voor velen onbekend, wordt meest door de opkoopers vervoerd naar Ylaardin- gen waar ze onder veel moeite levend worden aangevoerd. Daar hebben de meeste visschers jon gens die ze tellen. Yervolgens worden ze door de jongens op een wit plekje dat zich tusschen hunne vele oogen op den kop vertoont ge beten om ze zoodoende te dooden, de ondervinding heeft geleerd zulks beter is dan doodslaan voor hetgeen er mee gevangen moet worden daarna worden ze in stukken gesneden en zoo mee naar zee genomen om den kabeljauw te vangen. De prik van hier (Eïollandsche) is beter om tot aas te dienen dan de Engelsche. t 's HERTOGENBOSCH. Bij Kon. besluit van 2 dezer is de heer G. van der Vliet, thans direc teur van het postkantoof te Meppel, benoemd tot directeur van het postkantoor alhier. t TILBURG, 3 Dec. De inschrijving voor de uitgeschreven geldleening, ten laste der gemeente, groot f 60,000 rentende 4 ten honderd is als volgt Voor f 141,500 werd tegen 1015O/1Oo tot 9897/ioo ingeschreven. Hiervan zijn toegewezen 6 aandeelen van 500 a 1015O/loo, 100 idem van f 500 a 1018/loo, 6 idem van f 500 a 101, 5 idem van f 500 ii 10075/iooJ 3 idem van f 500 a 1005O/loo. Dus alles boven pari. WOUDRICHEM. Door het college van B. en W. is benoemd tot schatter der localiteiten, waarin sterken drank wordt verkocht, de heer J. de Graaff. GORINCHEM, 5 Dec. Het huis met tuin ter grootte van 0,0662 H.A. in de Warmoesstraat, benevens een tuin, groot 0,0570 H.A., buiten de Kanselpoort, toebehoorende aan de familie Beek mans, zijn 1.1. Donderdag bij publieke veiling in twee perc. ingezet op f 2950. RIJSWIJK. De gemeente-besturen van Noord- Brabant hebben van wege Ged. Staten, aangezien in vele gemeenten het onderwijs in nuttige hand werken nog niet is geregeld, aanschrijving ont vangen, voor 1 Jan. e. k. hierin te voorzien. *De uitslag van de eind-examens der Kweeke- lingen-Machinist die in Augustus 1880 de school hebben verlaten, en het laatste jaar in de prak tijk werkzaam zijn geweest, is als volgt Aan het examen namen 16 jongelieden deel. Aan A. J. J. van den Andel, E. M. W. van Bloemen Waanders, N. R. de Boer, E. M. Del fos, A. van Engelen, J. van Heemstede Obelt, J. A. Kuijper, A. Maandag, II. Meijer, II. Pee- len, J. E. Petri, E. A. Petri, L. van Steijn van Hensbroek en A. van Smeden, is het ge tuigschrift afgegeven dat zij met goed gevolg liet onderwijs aan de kweekschool hebben gevolgd, daarna een jaar in de praktijk werkzaam zijn geweest, en getoond hebben, dat zij zich dien tijd behoorlijk hebben ten nutte gemaakt. Men schrijft uit 's Hage aan het U. D. Als er hier ter stede een epidemie van speel- manie heerscht, dan zoekt de openbare raeeuing het brandpunt der besmetting gaarne in de Salons der Witte Sociëteit'' waar dan ook dat moet erkend worden al menig stuivertje aan de rol is gegaan. Aan wie men het echter wijten moge, zeker niet aan commissarissen, want deze pijnigen zich reeds jaren de hersens met het zoeken naar het genees middel, dat een kwaal zal uitroeien, welke waar schijnlijk zoo oud als de wereld worden zal. De spelers zijn van zaal naar zaal verjaagd, te ver geefs waar zij een tafeltje en een spel kaarten von den, zetten zij zich weder neer; de hazardspelen zijn verboden, te vergeefs, les maniaques d'aujourd- hui gingen parieeren op biljartballen, dominosteenen of des noods op de voorbijrijdende vigelantes; toen werden de speelgelden met een sterk progressief tarief opgejaagd, voor elk kwartier in de nacht meer retributie, ook al te vergeefswat kan 't den speler schelen, die f 1000 meer verspeelt dan hij bezit, of hij al een paar gulden meer kaartongeld heeft te voldoen? Aan het nachtelijk grof hazard spel kwam dan ook geen einde, en treurige feiten dwongen andermaal tot krachtige bestrijding. Commissarissen der sociëteit hebben dan ook nu onlangs aan de vertegenwoordiging (van de Witte nl.) in overweging gegeven, alle spel na 2 uur 's nachts te verbieden, en bovendien alle parieeren of wedden ten allen tijde. Het vertegenwoordigend lichaam achtte die gelijkstelling van het hartenazen en dergelijke idiote spelen voor het edel biljart- en whistspel beleedigend en deed een contra-voorstel, nl. om bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur de hazardspeleu aan te wijzen, die dan ten allen tijde verboden zouden zijn, naar het model dus der wet op de nuttige en schadelijke vogels. Daarvoor is de uitvoerende macht nu echter teruggedeinsdwat is hazard, wat niet Is 't geen hazard als ik een misère waag met den basta, geen hazard als ik een carambole maak door klotsen, geen hazard als ik speculeer op het verdeeld zitten van troeven, of als ik koop in de hoop om al de zessen of al de blanken in handen te krijgen Spel is hazard, en commissarissen waagden zich aan de arbitrage niet. En uit al die overwegingen is thans het voorstel voortgevloeid, dat dezer dagen bij plebiscit zal worden behandeld oin 1°. na 1 uur de door commissarissen te signalceren spelen en na 3 uur alle spel ter sociëteit te verbieden, op straffe van 10 en f 100 boete voor de twee eerste overtredingen en verbanning voor 3 en 12 maanden uit de sociëteit voor de twee volgende overtredingen. O O Een der chefs in het café Krasnapolskv te Am sterdam is op den loop met een som geld. Het H.blad meldt dat hij langzamerhand eene aan zienlijke som gelds had ontvreemd, waarvan het juiste bedrag echter niet is te bepalen. Hij had namelijk gemeene zaak gemaakt met een paar kellners, die hij de koperen penningen, die hij uit de lade stal, voor de tweede en derde maal liet inwisselen. Gelijk men wel eens heeft opge merkt, worden dergelijke koperstukjes in groote café's tot zeker bedrag aan de bedienden uitge geven. De man werd des te minder gewantrouwd, omdat hij zich steeds erkentelijk toonde voor de vrijgevige wijze, waarop de eigenaars der uitge breide onderneming hem behandelden. Hij zit thans te Londen, waar de politie hem wel zal weten op te sporen. Een reeds bejaard onder-officier, te Hoorn in garnizoen die tot soldaat werd gedregadeerd, heeft zich in de kazerne aldaar doodgeschoten. In de Weerdingermond is een meisje van 4 jaar, terwijl de ouders afwezig waren, in het vuur gevallen en zoodanig gebrand, dat zij eenige uren daarna stierf. Eenige dagen geleden is het 14-jarig zoontje van zekeren Raije te Haarlemmermeer, gewoon met eene kleine negotie bij den weg te loopen, ver dwenen. Enkele dagen daarna ging een zoontje van v. D. met paard en kar de Meer in, doch kwam mede niet terug. Den volgenden dag werden paard en kar bij de ouders tehuis gebracht, maar de zoon bleef weg Het bleek, dat hij zich door eerstgenoemde had laten bepraten om gezamelijk de wereld in te gaan. Dat gebeurde ook; maar te Almkerk, in N.-Br., gekomen, verdween de eerste weer heimelijk en liet zijn makker in den steek. Deze zijne verkeerde handelwijze inziende, schreef aan zijne ouders, dat hij weer tehuis zou komen van den ander heeft men nog niets vernomen. Wijlen den heer F. Eranke, in leven notaris te Amsterdam, heeft zijne geheele nalatenschap, welke, na aftrek van eenige vroeger vermelde legaten, geschat wordt op ongeveer f 300,000, vermaakt aan het Evangelisch Luthersch diaconie-wees-, oude-mannen- en vrouwenhuis aldaar. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op zekeren J. A. C., die een uitgever in de Zaanstreek op de volgende listige wijze opgelicht heeftSinds eenigen tijd bestudeerde hij in de koffiehuizen zoo vlijtig mogelijk de advertentiën van een der Zaanlandsche bladen. Toen hij daar van voldoende op de hoogte was om de prijzen te kunnen berekenen, ontwierp hij kwitantiën, ten name van de winkeliers, die in het blad adverteerden, en onderteekende deze stoutweg met des uitgevers naam. Na zich op deze listige wijze meester te hebben gemaakt van een bedrag van f 40, kwam het bedrog aan het licht en werd de oplichter spoedig gevat. Te Yreeland had Yrijdag-morgen een vreeselijk ongeluk nabij het station op den spoorweg plaats. Een meisje, circa 12 jaren oud, wees, ging als gewoonlijk naar school en moest daartoe den spoor weg passeeren. Snel den spoorweg over willende loopen, verraste haar de sneltrein van 8.55 uit Amsterdam. Yreeselijk verminkt aan hoofd en armen, volgde de dood onmiddelijk. Men schrijft uit Leeuwarden, dat de tot 25 jaar tuchthuisstraf veroordeelde W. M. de Jongh, reeds gedurende geruimeu tijd in zichzelf gekeerd, thans werkelijk krankzinnig is geworden. Men bemerkte het, doordat hij zich verbeeldde een compagnie soldaten te commandeeren. Hij moet vreeselijke gewetenswroegingen hebben. Zijn ge zondheidstoestand is ook in andere opzichten zeer slecht, zoodat overbrenging naar een krankzinni gengesticht waarschijnlijk niet eens noodig zijn zal. Voor de Reistaseh. f HEUSDEN. Van 22 Dec. Overleden: W, de Graauvv, echtgen. van A. M. O. Kliebisch, 41 j. t BRAKEL. Van 1 Nov.1 Dec. Getrouwd: P. de Vries met J. Ver voorn. Geboren: Maria Wilhelmina, d. v. W. van der Zalm en J. Kooijman; Johanna Antonia, d. v. J. van Dalen en W. van Oosterwijk; Gerrit, z. v. A. van Balen en J. van dar Nat; Peter, z. v. E. Klop en A. Vervoorn. Overleden: D. Kooijman, 72 j. wedr. v. Iv. van Hemert; levenl. aangeg. z. v. E. vau Dalen en J. C. van der Ven; G. van Arendonk, 51 j. wed. v. G. van Dalen. t POUDEROIJEN. Van 1 Nov.1 Dec. Getrouwd: A. W. van der Pijl met A. van Woerkom; D. van Wijgerden met J. GroeneveldA. de Man met I. Gijbeu. Geboren: Marinus, z. v. G. van Giessen en A. van NeenNicolaas, z. v. H. Sprong en W. de Jong. Overleden: H. C. Duijzer, 11 w. d. v. H. Duij- zer en D. GrandiaH. A. van der Ven, 44 j. echtg v. B. van Tiel. 28 Dec. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. De uitvoering van werken tot verbetering der rivier de Boven-Maas ouder de gemeente Beesel, tusschen de kilometerraaijen XCI en XCn. Raming 12300. Aanw. 20 en 22 Dec. 28 Dec. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nij verheid. De uitvoering van werken tot verbetering der rivier de Boven-Maas onder de gemeente Megen, provincie Noordbrabant, tusschen de kilometerraaijen CCII en C'JIV. Raming 48000. Aanw. 22 Dec. 28 Dec. 12 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige verdere werken voor den spoorweg Merwede Gorinchem en het maken van normaliseringswerken in de Beneden-Mei wede bij Baanhoek. Raming 2470000. Aanw. 17 en 19 Dec. KB/g Qrei aan_ vangende te Gorinchem. o 28 Dec. 12 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het maken van de aardebaan, kunst- en andere werken voor het gedeelte Cuyk Bergen, van den spoorweg van Nijmegen naar Veulo. Raming 224000. Aanw. 19 en 21 Dec., 12 ure, aanvangende op het station Oeffelt. 29 Dec. 2 ure Prov. bestuur te Haarlem. Het driejarig onderhoud van het Groot-Noordholl. ka naal in 7 perceelen, geraamd op 22400, 14750, 11250, 10950, 15800, 16700 en 23130 gulden. 30 Dec. 12 ure. Prov. bestuur te Zwolle. Het verbeteren van het gedeelte van het Rijkskauaal het Meppelerdiep, strekkende van Leendertz bij het Oude Diep tot aan de sluizen te Zwartsluis. Raming, 32950. Aanw. 22 Dcc. 31 Dec. 2 ure. Prov. bestuur te Utrecht. Het driejarig onderhoud van de schipbrug over de Lek tusschen Vreeswijk en Vianen. Raming 7510 per jaar. Aanw. 24 Dec. 4 Jan. 12 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het maken van gebouwen, het leggen en verleggen van sporen en het maken van eenige bijkomende werken tot uitbreiding van het Station Geldermalsen. Raming 122,500. Aanw. 27 en 28 Dec. Kannibalen. Aan de Nieuwe Temesvarer Courantwordt een geval van ongehoorde brutaalheid meêgedeeld. In de gemeente Beregszo heeft Zondag een der bewoners, zekere Moysze Ponya zijn knecht Miksa Frailla, een 15jarige jongen, beschuldigd, een som van 20 florijnen te hvbbeu verduisterd. Op de verklaring van den verdachte dat hij on schuldig was, pakte Moysza Ponya en zijn zoon den jongen, bonden hem met een touw, hingen hem aan een spijker, die in den zolder der kamer ge slagen was, bij de voeten op en hieuwen met een natgemaakt touw twee uren achtereen zoo vreeselijk op den rug en 't lichaam van den gehangene, tot het heele lichaam op eene bloedige klomp geleek, waarop ze hem los maakten. Den volgende morgen om 5 uur werd de arme O O half doode jongen weder gebonden en op den grond geworpen, waarop Annuska, de dochter van Moysze Ponya op de borst van den knaap met de voeten rond trapte, terwijl Moysza Ponya zijn beenen en knieën ten bloede toe met eeu knuppel sloeg. Vervolgens werden de touwen weCr los gemaakt, waarna het den knaap gelukte, omstreeks 8 uur 's morgens naar zijn broeder te vluchten en zich te redden. Om 10 uur werd do knaap op bevel van den rech ter naar do wming van zijn meester gesleept, waar hij onder medewerking van den burgemeester ander maal gebonden werd oa aan eeu strop, die hom om deu hals geslagen was, opgehangen aan een spijker in een der dakspunten geslagen. Hier liet men hem hangen tot hij bewusteloos was. Aan het ophangen hielp de baas in zooverre mede, dat hij den knaap, door middel van een tang, waartusschen de onderlip van het slachtoffer was vastgeklemd, hielp optrekken. Vervolgens werd de knaap in bewusteloozen toe stand naar 't gemeentehuis gedragen, waar men hem tot 10 uur 's avonds gevangen hield. Tegen dezen tijd kwamen vier gemeente-veld wachters 't lokaal binnen, haalden den knaap er uit, en droegen hem naar de tapkamer van 't ge meentehuis. Hier werd hij door een der veldwachters met name Jovan Juarka, aangegrepen en door deze met den rechterarm en de naakte borst dermate tegen de inmiddels gloeiend gemaakte haard gedrukt, dat zijn vleesch rookte, en deze lichaamsdeelen met braudwonden overdekt werden, waarop de ge martelde knaap weêr werd gekleed, en opnieuw achter slot gebracht. Dit is het eerste bedrijf. Nu komt het tweede. De broeder van den jongen ging nog 's Maan dags naar den dorpsnotaris, Raduyanczu genaamd, om door deze de vrijlating zijns broeders te bewer ken, wat de prachtige notaris evenwel weigerde; integendeel droeg hij den aanwezigen rechter op, als de broeder 't waagde terug te komen, deze gevangen te nemen en in de boeien te sluiten. Toen de broeder des anderen daags terugkwam, om namelijk de loslating van zijn halfdooden broe der af te smeeken werd hij volgens de opdracht van den notaris kromgesloten. Deze man was 'sMaandags eer hij nog achter slot werd gebracht naar Szakalhaza gereden en had den daar wonenden docter verzocht over te fouiien, maar deze kwam eerst Woensdag té Beregszo, waar hij den mishandelde iu'aap wel is waar be zichtigde maar tocl> niet Me UOodige geneeskundige behandeling verschaft^ Eindelijk werden 'de beide opgesloten broeders 's Woensdags middags uit hunue gevangenschap ont slagen. Tegen de B^regszoër kannibalen is een strafactie ingesteld. Geïll. Politienieuws. I Stoq-k maar turven in de veenen Loop liefst op uw eigen beenen Wt[ geen laster plaats verleenen Drijf den leugen voor u henen /Zoek geen diamant uit steenen Leer het eerst u zeiven spenen Grijp fortuin eer ze is verdwenen Laat aan sterk gebit de zeenen Hoor nu dezen, dan weer genen Maar trouw niet te veel op 't meenen Wees voorzichtig met uw scheeneu Trap geen grooten op de teenen Toon u steeds een vriend der kleenen Droog de tranen wie ze ook weeuen Buig de knie doch slechts voor Eénen. Ruim acht jaren geleden heeft de justitie, ver tegenwoordigd door het gerechtshof te Munster, zich aan een niet geringe vergissing schuldig ge maakt. Iemand als baanwachter op een spoorweg in de nabijheid van genoemde stad werkzaam, had zijn dochtertje vermoord, zoo zeide menhet ge rechtshof veroordeelde den beschuldigde op grond van verzachtende omstandigheden slechts tot tien jaren tuchthuisstraf, niettegenstaande de beschul digde stokstijf beweerde dat er niets van aan was. Onlangs heeft men de bewijzen in handen ge kregen dat niet de beschuldigde, maar de justitie zich inderdaad heeft vergist. Dezer dagen heeft de jury den veroordeelde onschuldig verklaard, ten gevolge waarvan hij, na achtjarig verblijf in het tuchthuis, daaruit verwijderd is. Men heeft den man op vrije voeten gesteld en daarmee was de quaestie afgedaan. Men verhaalt, dat Emma Thursby, toen zij in Zweden en Denemarken een kunstreis maakte, tel kens na afloop van het concert een fraai rijtuig voor haar vond klaar staan om haar naar huis te brengen. De hoffelijke eigenaar wilde zijn naam niet doen kennen, maar drie dagen voor haar ver trek naar Parijs bracht hij haar een bezoek en vroeg hij haar ten huwelijk. Emmi Thursby antwoordde, dat zij aan hare ouders had beloofd nimmer deel te zullen uitmaken van een opera gezelschap en ten tweede nimmer te trouwen dan met een Amerikaan. Haar aanbidder dacht een oogenblik na, zeide »En als ik nu Amerikaan werd?« Twee dagen later vertrok hij om zich in de Vereeuigde Staten van Amerika te laten naturaliseeren. In de collegezaal. Mijne heeren het blauwzuur is een sterk werkend vergift. Eén droppel er van op de tong van een grooten hond, is voldoende een volwassen mensch te dooden. Als een opmerkeljjk staaltje vau het dom bijge loof van sommige inlanders deelt iemand in de »Java-Bode« mede, dat een zijner bedienden hem verzocht om zijn kind den volgenden avond niet, zooals gewoonlijk buiten 's huis te doen brengen, terwijl hij zelf verlof vroeg om van 4—8 uur bin nenshuis op hot erf te mogen blijven en zelfs van het bedienen in de voorgalerij voor dien tijd ver schoond te mogen worden. Om de reden van dit vreemde verzoek gevraagd, vertelde de bediende, dat de toewan Said (een hadjiü) een der huisge- nooten had gewaarschuwd, dat dien avond gedu rende dien tijd eeu ieder, die zich in de nabijheid der groote wegen te Weltevreden waagde, ziek zou worden gemaakt en ten gevolge daarvan spoedig sterven moest. Een booze geest zou vau 48 uur langs die wegen vliegen. Iedereen, die hij ontmoette, zou hij in de oogen vliegen. Een pijnlijke oogontsteking en daarna de dood zouden van die aanraking de ge volgen zijn. In een stadje werd bij gelegenheid eener vee-ten toonstelling druk geredekaveld ovor het toekennen der prijzen. Een rijke grondeigenaar die tevens bierbrouwer was, en sedert jaren de beste ossen had tentoon gesteld, zei tot een lid der commissie »Ja, ziet u, van paarden moet ik eerlijk bekennen, heb ik bitter weinig verstand, maar als er( van ossen sprake is, dan ben ik Nommer én. Nieuwe Amerikaansehe stoouibooten. Twee maatschappijen, die om zoo te zeggen over onbeperkte geldmiddelen kunnen beschikken, hebben het plan opgevat om den tocht over den Atlanti- schen Oceaan zoowat vijftig percent te bekorten. Schroefstoombooten naar een geheel nieuw stelsel gebouwd, zullen te New-York op stapel wordeu ge zet en daarmede zal, naar Jacob Laurillard verze kert, de reis van New-York naar Milford Haven iu het prinsdom van Wales, in het zuidwestelijk gedeelte van Engeland, in vijf dagen worden afge legd. Deze vaartuigen zullen zijn masteloos, met een koepelvormig dek, zoodat de baren er over vallen kunnen zonder eenige hinder aan schip of takelage toe te brengen. Inwendig zullen zij met de meeste pracht wordeu ingericht. Slechts passagiers eerste klasse zullen medevaren en deze zullen er op moeten rekenen, dat de vrachten extra hoog zullen worden gesteld. Behalve de groote stoomschroef heeft men het plan om hulpschroeven aan te brengen, zoodat in geval dat het eigenlijke stoomvermogen mocht komen te ontbreken, de reis niettemin met snelheid kan wor den voortgezet. Ten behoeve van de schepen voor deze nieuwe maatschappij bestemd, zullen uitslui tend producten der Amerikaansehe nijverheid wor den aangewend. Evenals Philias Fogg uit »De Reis om de We- reld«, nauwelijks deu voet op vasten grond gezet, door den detective bij den kraag werd gepakt en iu naam der Koningin gearresteerd, werden verle den week, tegen twee dronken lieden te Rotlerdam, die tengevolge van misbruik van sterken drank een onvrijwillig bad in de Cool vest namen, door hunne redders twee politie-agenten na be houden aankomst aan deu wal in n&affi der drank wet geverbaliseerd. Zij mogen wel dankbaarzijn, daar zij het leven en bovendien nog boete aan hunne redders te danken hebben. In een vroolijk gezelschap, dat voor het grootste gedeelte uit Nimrods bestaat, worden jagersgeschie denissen verteld, waarin bedrevenheid der honden een hoofdrol speelt. Eindelijk neemt ook een burger, dat wil zeggen iu dit geval een niet-jager, het woord Mijne heeren, zegt hij, wat gij van avond verteld hebt, grenst voor een gedeelte aan het wonderbaar lijke wat mij echter den vorigen zomer met een haas gebeurd is, zal u niet minder verrassen. Op een goeden middag ging ik met mijn Azor wandelenop eens klinkt mjj het luid gekerm van mijn hond in het oorik sprong zoo spoedig mo gelijk over een heg waar achter ik Azor hoorde janken en wat zag ik daar? Een groote oude haas had mijn hond bij deu nek gepakt en trachtte met het arme dier weg te loopen. Nu, zulk een onbe schaamdheid had ik bij een haas nog nooit bijge woond en eerst toen ik naderbij kwam en begon te roepen, ging de haas op de vlucht, terwijl Azor bevend aan mijn voeten kroop. Op eens ging mij een licht op; ik had bij het uitgaan mijn houd zijn muilband aangedaan en de slimme haas had de weerloosheid van zijn vijand bemerkt en zich die ten nutte gemaakt. Nu, wat zegt ge daarvan, mijnheeren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2