i Buitenlanclseh O verzicht. Bekendmaking. PLAATSELIJK NIEUWS. A ANBESTE DINGEN. Burgerlijke Stand. geneeskundig toezicht niet bijzonder scherp waakt, ten allen tijde mogelijk zijn in 't ge niep een arm schaap van een kind dood te martelen. En dat er ouders zijn die daar toe den vreeselijken moed bezitten 't is ongeloofelijk, maar waar. Frankrijk trok in de laatste week weder zeer de aandacht. In de eerste plaats door de uit spraak der jury ten opzichte van Roustan. Men herinnert zich dat Rochefort in zijn dagblad „Plntransigeant77 Roustan beschuldigde van in Tunis de ellendigste knoeierijen te hebben ge pleegd en den oorlog met Tunis te hebben uit gelokt, om zoodoende de vruchten van dat ge knoei te plukken. Gambetta zou ook in het plau geweest zijn. De vorige regeering klaagde Rochefort en zijn uitgever voor de rechtbank aan. Uit tal van ge tuigenissen bleek dat al wat Rochefort had ver teld vrij wel praatjes en leugens waren. Alleen kon niet geloochend worden dat de omgeving van Roustan te Tunis juist niet uit de beste burgers bestond. Dit was evenwel geen reden om Roustan voor een schelm te houden. De jury heeft niettemin Rochefort vrijgesproken en Rous tan veroordeeld in de kosten. Deze uitspraak heeft groote sensatie veroorzaakt. Er zit voor Roustan niet anders op dan dat hij zich zelf voor de rechtbank brenge, opdat deze hem vrijspreke van een vermoeden, dat Rochefort en zijne hand langers nu wel zullen uitbazuinen als een bewe zen zaak. Over het algemeen maakt het een slechten indruk dat lieden als Rochefort, socialisten, com mune-mannen enz. te Parijs zooveel te zeggen krijgen. Zondag is weder een socialist in het 18e arrondissement van Parijs tot lid van de Natio nale Vergadering gekozen. Vroeg of laat zal Gambetta aan dezen radica len vloed het hoofd moeten bieden en het is juist deze gebeurlijkheid waarop zijne vijanden hopen. In een land waar het algemeen stemrecht zoo ingeworteld is, heeft dit dubbel groote gevaren. Volgens de Rerlijnsche bladen begint men de hand van Gambetta te bemerken in de buiten- landsche politiek. Het doel van Gambetta zoude zijn een verbond tusschen Frankrijk, Engeland en Rusland tot stand te brengen om op een goeden dag Duitschland te dwingen Elzas-Lotharingen terug te geven. Men zou vragen hoe de Berlijnsche bladen dat weten. Gambetta zal toch zijn plannen niet aan de groote klok hangen. Het eenige vermoeden waarop dit oordeel rust is het feit dat generaal Chanzy te Petersburg als Fransch gezant wordt vervangen door graaf de Chaudordy. Het is namelijk tot nog toe regel aan het Russische hof dat de groote mogendheden zich doen vertegenwoordigen door generaals, gelijk in Rusland zelf generaals wel Minister van binnen- landsche zaken zijn. Thans wijkt Frankrijk van dien regel af en wordt de graaf de Chaudordy benoemd en aan het Petersburgsche hof verklaarde men hem gaarne te zullen zien. Men legt dat nu te Berlijn aldus uitdc Chau dordy is bekend als een aartsvijand van Duitsch land. Hij was, toen Gambetta dictator te Tours was, diens rechterhand en slingerde de hatelijkste circulaires tegen Duitschland. Nu heeft Ignatieff, die op dit oogenblik de groote man is te Petersburg, te Konstantiuopel de Chaudordy leeren kennen als een bekwaam diplomaat. En nu is de gevolgtrekking klaar Gambetta heeft een verbond tegen Duitschland op het oog. Ons dunkt, men loopt te Berlijn wel wat haastig van stal. De binnenlandsche toestand van Rusland is er alles behalve naar om aan oorlogsverbonden te denken. Er heerscht nog blijkbaar een ge weldige nihilistische gisting. Slag op slag ontdekt de politie komplotten tegen het leven des Kei zers en de officieren worden bij dozijnen gear resteerd als komplottenmakers. Nu zou men kun nen zeggen dat juist in zulk een toestand wel eens afleiding van binnen naar buiten kon ge zocht worden. Doch hier tegenover staat dat de Russische financiën zóó erbarmelijk gesteld zijn, dat tot zelfs op het leger (en dat zegt wat in Rusland) tot in de kleinigheden bezuinigd wordt. Het is inderdaad meer de binnenlandsche toe stand in de groote staten van Europa die de aandacht trekt dan de buitenlandsche verhou dingen. Inschrijving' voor de Nationale 3Iiiitie. Burgemeester en Wethouders van Heus den: Burgemeester en Wethouders voornoemd: Honcoop. HEUSDEN, 19 Dec. Met het oog.op het verschrikkelijke ongeluk, dat Zaterdag avond aan den Postiljon en Conducteur benevens de beide schippers en passagier op den overtocht van Woudrichem naar Gorinchem is overkomen, zie verder het bericht uit Woudrichem, heeft de Rederijkerskamer „Oefening baart kunst77 alhier, het voornemen opgevat om op Vrijdag 23 Dec. a.s. eene uitvoering te geven, geheel fen voordeele van de betrekkingen der verongelukte personen en wel tegen een entree van f 1 de eerste rang en f 0.50 de tweede rang. Wij juichen dit edel doel ten zeerste toe en twijfelen niet of zoowel Heusden als zijne omstreken zal gaarne medewerken om, zooveel in hun ver mogen is, eenigzints het lot te helpen lenigen der overgebleven betrekkingen van hen, die door dienstijver en plichtgevoel gedreven, op zoo nood lottige wijze het leven verloren. Bij den Uitgever dezes is mede een lijst ter inteekening neergelegd zoowel tot het bekomen van toegangkaarten als om vrijwillige giften daar voor te deponeeren. Desverkiezende kan dit van buiten geschieden door het toezenden van een postwissel, waarop vermeld staat„toegangbiljet Rederijkers-uitvoering77 of „vrijwillige gilt.77 t NIEUWKUIK. De dagen der maand Decem ber des vorigen jaars kenmerkten zich door woeste bulderende regenvlagen, donkere sneeuwbuien, vrij schielijken was der bovenriviereu en vooral door den noodlottigen dijkdoorbraak in de onmiddelijke nabijheid dezer gemeente, 't Was een ramp, een ramp die zich uitstrekte over 't geheel e land van Heusden en Altena, en hoeveel ook NeërlaiuFs weldadigheid aan de geteisterde streek vergoedde, de treurige smartelijke naweeën onvermijdelijk aan zulk eene overstrooming vertoouen zich nog in velerlei vorm en gedaante. Tal van neringdoen den, niet minder particuliere personen, die vol gens de genomene besluiten der algemeene waters noodcommissie buiten de termen van vergoeding bleven, werden sommigen tot armoede, anderen tot een staat vol ellende gebracht, vroeger nooit door hen gekend. Weggedreven, bedorven, ver nield was aller have en goed. Men heeft zich beholpen, zoo goed men zulks kon. Velen, ja zeer velen echter zijn er, die het hart voelen inkrimpen, bij de vreeselijke gedach te dat: „het nieuwe dijkvak, onder zeer ongun stige omstandigheden en met zeer slechte grond stoffen tot stand gebracht bij eventueele omstan digheden van boog water, ijsgang enz. misschien niet zou beantwoorden aan 't doel, waarmede de dijk werd opgeworpen.77 Intusschen verwacht men van verschilende autoriteiten, en van 't dijkbe stuur de grootste activiteit wanneer die blijken mocht in deze zaak noodig te zijn. t VRIJHOEVEN CAPPEL, 16 Dec. Door den raad dezer gemeente zijn in de jongste vergade ring de voorwaarden vastgesteld, waaronder aan den heer J. van den Elzen te Tilburg concessie wordt verleend voor den aanleg van een stoom tramweg KaatsheuvelCappel, voor zoover die de gemeente zal doorloopen. t GIESSEN, II Dec. De kapitein-ingenieur G. J. Collard, welke met het opzicht over het maken van het fort Giessen is belast geweest, is met ingang van 15 dezer als eerstaanwezend ingenieur te Willemstad geplaatst. t SPRANG. In deze gemeente, eene bevolking tellende van ruim 1800 zielen, hebben van de 19 persouen, die thans nog sterken drank in het klein verkoopen, reeds 11 verklaard met 1 Mei a. s. het beroep van tapper of slijter in sterken drank te zullen laten varen, terwijl aan óeu der acht overblijveuden de vergunning zal moeten ge weigerd worden, ingevolge art. 3 no. 9, zoodat op gemeld tijdstip het door de wet gevorderde maximum van te verleenen vergunningen alhier niet meer zal worden overschreden. t TILBURG. Een deerlijk ongeluk heeft hier plaats gehad. Een achtjarig knaapje dat op een der rijtuigen van den paardentram wilde springen miste zijn sprong en kwam met beide beenen onder het gevaarte terechtwaarbij beide beenen verpletterd werden. t HELMOND, 15 Dec. De Noord-Brabantsche maatschappij van landbouw ondervindt ook in deze streek veel sympathie. Tot dusverre bestond hier nog geene dergelijke vereeniging, doch ten gevolge der oprichting der provinciale maatschap pij is ook hier eene afdeeling tot stand gekomen die reeds 112 leden telt welk getal nog dagelijksch toeneemt. t CAPELLE, 11 Dec. De Noord-Brabantsche stoomtram way-maatschappij is voornemens een di recte stoomvaart te openen van Capelle naar Amsterdam. Reeds zijn onderhandelingen aange knoopt en verwacht men dat binnen een niet ver verwijderd tijdstip de exploitatie kan wor den te gemoet gezien, hetgeen niet weinig den handel zal bevorderlijk zijn. t BESOIJEN. Tot kerkvoogd der Herv. gem. alhier is herkozen de heer A. Goedhart en tot notabelen de heeren M. D. Van der Hammen en A. Blok, de laatste in herstemming met den heer K. Dalmaijer. t De gevreesde varkenstyphus, alhier zoo ge noemd om de zwarte bulten en plekken, die de varkens op hun lichaam krijgen, eischt weer en kele offers. Gelukkig komt ze nog al haat (het eerste geval kwam in October voor), zoodat de meeste varkens opgeruimd zijn of worden. t Tot eere-commissaris der rederijkerskamer „Oefening kweekt Kennis77 te Besoijen is benoemd de heer J. Verharen. t Benoemd tot le onderwijzer aan de openbare school te Waalwijk de heer Smijers, te Nij megen. t Bij Kon. besluit van 8 December 1881 is goedkeuring verleend aan de besluiten der Sta ten van Noord-Brabant, strekkende tot aanvulling van het bijzonder reglement voor het waterschap de Nieuwe Ban, onder "Woudrichem en Sleeuwijk. t LANGSTRAAT. Zoo ooit de handel in deze streek slecht ging dan zeker wel thans. Vraag naar schoenwerk is er zeer weinig, vooral omdat de schoenwinkels in de groote koopsteden van ons land volgepropt zijn met schoenwerk van Duitsch fabrikaat. Het gevolg van dit alles is, dat som migen genoodzaakt zijn, hunne zaak op te geven, anderen hunne knechts te ontslaan of minder werk te geven. Spoedige verbetering van dezen toestand is zeer te wenschen. Om hierin zelf mee te wer ken, bestaat reeds het plau onder sommige bazen om voor gezamenlijke rekening de voor hunne zaken benoodigde artikelen natuurlijk tegen min deren prijs te koopen. Wanneer dan het loon der knechts nog wordt verminderd, zou men hier misschien met succes kunnen concurreeren tegen het buitenland. BAARDWIJK, 17 Dec. De heer P. Van de Voorde uit Laeken hield alhier den 15en eene voordracht over de nieuwe methode van boterbe- reiding; vele toehoorders wijdden hem hunne aan dacht. Spreker handelde eerst over de scheikun dige samenstelling der melk, daarna over de room- zaanvorming, de ziel der boterfabricage, en deed duidelijk zien en verstaan dat de warmte de grootste vijand is der voordeelige botervorming, en dat deze jaarlijks op den veestapel van Nederland minstens 20 millioen gulden aan den landbouw en zoodoende aan het publieke fortuin deed verliezen, door het verkeerde ouderwetsch stelsel van boter- maken, dat sedert eeuwen onveranderd door onze boerinnen wordt uitgevoerd. Spreker bewees proefondervindelijk met behulp van door hem uitgevonden toestellen, dat men jaarlijks door aanneming van dat stelsel minstens zich f 60 per melkkoe bevoordeelt. ZEd. verklaarde verder het boteren van zure en zoete melk, en gaf te verstaan dat het oude systeem zeer nadeelig is om goede en vette boter te maken. De heer Van de Voorde weet het waar- en daarom duidelijk aan te geven en geeft overtuiging, zoodat de landbouwers beloofden, proeven te zullen nemen. Deze leerrijke en nuttige voordracht over den hoofdfactor van den landbouw zal hare vruchten dragen en allen twijfel over de groote voordeelen der nieuwe methode, en hare doelmatigheid weg nemen. t BABILONIENBROEK. Alhier is herbenoemd tot ouderling de heer Johannis Genet; benoemd tot diaken, de heer Gerrit Vos en tot notabel de heer Gijsbert Haspels. GORINCHEM, 19 Dec. Bij raadsbesluit is bepaald, dat de volgende weekmarkt, vallende op Maandag 2e Kerstdag, diensvolgens op Dinsdag den 27 dezer zal gehouden worden. HOORNAAR, 19 Dec. De heer J. J. van Noort, cand. te Nijkerk, heeft voor de beroepen naar deze en nog twaalf andere gemeenten bedankt, en dat naar Eemnes-binnen aangenomen. ALM KERK. Tet administrerend lid van het Burgerlijk Armbestuur is benoemd de heer A. B. Snoek. (Herplaatsing wegens misstelling.) Tot schatter der localiteiten waarin de kleinhandel in sterkendrank wordt uitgeoefend, is benoemd de heer P. R. van Andel, alhier. Beroepen bij de Herv. gemeente alhier, ds. H. J. Beekman te Charlois LEERBROEK, 15 Dec. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer H. Voogsgeerd te Gorinchem. Door den raad dezer genaf^te is tot groot Armmeester gekozen de heer GV Sterik. Tot Notabelen bij de Herv. geïp- alhier zijn door stemgerechtigden herkozen P. vVerrips en Jb. de G root en gekozen J. Mei dam. DUSSEX, 15 Dec. In eene daartoe in het bijzonder belegde bestuurvergadering van het water schap de hulpgaten in de landen van Heusden en Altena is eene nominatie van 3 personen opge maakt ter benoeming vaneen Voorzitter, Ged. voor te dragen, bestaande uit de heeren H. Danker te Almkerk, G. van der Beek te Dussen, en Johs. Millenaar te Drangelen. Eene vorige verkiezing dienaangaande te Meeu wen gedaan schijnt niet in orde geweest te zijn daar de voordracht slechts uit één persoon bestaande in strijd was met art. 9 van het reglement van dit waterschap, maar bepaaldelijk is aangeduid, dat eene nomatie ter benoeming van een voorzitter, bestaan moet uit 3 personen, en dien ten gevolge door genoemd collegie was teruggezonden. WOUDRICHEM, 17 Dec. Een noodlottig on geval deed groote verslagenheid in onze gemeente en ook omliggende plaatsen ontstaan. Heden avond omstreeks 7 ure werden do postil jon en de conducteur van de avondpost als naar gewoonte op Dalom overgezet door de daartoe bestemde schippers; als passagier ging ook mede een militair met verlof. De hevige storm en de zeer bewogen rivier schrikten de moedige schippers niet af hun plicht te vervullen. Helaas! geen van allen keerde weer; allen lieten hun leven in de golven. Des morgens, ongerust over het steeds wegblijven der bemanning (men dacht nog dat zij aan den overkant gebleven waren) ontdekte men van de wal len met het gewapende oog de drijvende boot. De lijken, hoe men ook gezocht heeft, waren heden nog niet gevonden, wel de brievenzak. Uitgenomen de millitair, waren allen gehuwd en twee onder hen laten zelfs nog zeer jeugdige kin deren achter. De rederijkerskamer Altena heeft voorgesteld eene uitvoering te geven ten bate van de nagelatene betrekkingen. Eenige jaren geleden lieten ook twee schippers onder bijna dezelfde omstandigheden daar het leven. Bij het afzenden van dit bericht waren de lijken van den militair en den postiljon reeds gevonden. De militair had voor 24 uren verlof gekregen, doch onder voorwaarde met het hoogst ongunstige weder niet over te gaan, waaraan hij zich toch had gewaagd. Hij wilde zijne moeder gaan bezoeken, die te As- peren woonde. 4 Jan. 12 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het maken van gebouwen, het leggen en verleggen van sporen en het maken van eenige bijkomende werken tot uitbreiding van het Station Geldermalsen. Raming f 122,(>00. Aanw. 27 en 28 Dec. 7 Jan. 121/2 ure- Raadhuis te Wouw. Het maken van de aardebaan en kunstwerken, alsmede het met quenastkeien bestraten van den weg van Wouw langs de gehuchten Hazelaer en Moerstraten naar Steen bergen met een zijtak, ter gezamenlijke lengte van 11189 metei'. Raming 100112. Aanw. 22 Dec., 11 ure, beginnende aan het spoorwegstation Wouw. 18 Jan. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het gedurende 1882 onderhou den van en het doen van eenige herstellingen aan de Landsgebouweu te 's Gravenhage. Raming/41800, Aanw. 4 Jan., 9 ure. In de afgeloopen week zijn door de justitie uit het Rijk verwijderd 36 vreemdelingen, waaronder één vrouw, als zijnde zonder eenig middel van' bestaan, wegens gemis aan de vereischte papieren of wegens bedelarij en 'landlooperij. t HEUSDEN. Van 919 Dec. Ondertrouwd: M. Kramer, 23 j. en H. J. C. de Hoogh, 30 j. Overleden: F. J. M. Schreuder, 10 m. t DE WERKEN en SLEEUWIJK. Van 116 Dec. Ondertrouwd: A. van Waardhuizen, jm. met G. Boxman, wed. v. H. Paans. Geboren: Maria, d. en Jan, z. v. A. Vervoorn en T. Hoogenbos; Maaike, d. v. G. van Zanten en P. Elshout; Jan, z. v. J. Pruissen en J. C. Konings Gerrit, z. v, T. van Vuuren en J. P. A. Slagmolen. Overleden: A. van Breugel, 3 m. KANTONGERECHT HEUSDEN. Zitting in strafzaken d.d. 9 Dec. 1881. S. P. C. K. te Utrecht, openbare middelen van vervoer, vrijgespr. J. S. te Heusden, nachtgerucht, 5.50 subs. 3 dagen. N. v. D. te Heusden, openb. dronkenschap, 1 subs. 2 d. A. M. Pz. teHerpt, A. B. te Genderen, H. V. te Dussen, A. Th. te te Almkerk, C. v. P. te Sleeuwijk, Th. S. te Go rinchem, B. S. te Rijswijk, P. F. te Geertruiden- berg, ieder 3 subs. 2 d. wegens overtreding op het voorwezen. M. S. te Raamsdonk, seinlicht f 10 subs. 2 d. C. K. te Elshout, vischdelict, 2 X 3 subs. 2 X 2 d. met verbeurdverklaring. C. L. H., A. F. en A. v. B. te Housden, vischdelict, vrijgespr. H. J. R. te Sleeuwijk vischdelict vrijgesproken. J. K. en B. van der P. te Hardinxveld vischdelict ieder 3 subs. 2 dagen voor ieder. J. I. R. te Sleeuwijk, visscherij overtreding vrijgespr. L. B. te Venlo, D. D. te Heusden, wet midd. van vervoer, vrijgespr. Gelet op Artikel 19 der Wet van den 19 Augustus 1861. (Staatsblad No. 72.) Roepen bij deze op alle mannelijke ingezetenen dezer Ge meente, die op den eersten Januari aanstaanden hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo geboren zijn in het jaar 1863, ten einde zich aan te geven ter inschrijving voor de Nationale Militie, waartoe ten Raadhuize dezer Gemeente, van den len tot en met den 31en Januarij 1882 gelegenheid zal worden gegeven des voormiddags van 10 tot 12 uur. Den Belanghebbende wordt herinnerd 1. Dat, ingevolge de Wet op de Nationale Militie, voor ingezeten wordt gehouden a. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad No. 44 b. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan den len Januarij aanstaanden voorafgaande, acht tien maanden in Nederland verblijf hield c. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten, was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houdt Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, be- hoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan ver- pligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. 2°. Dat de inschrijving moet geschieden van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden de voogd woont b. van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente waar hij woont e. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd is, in de gemeente waar hij woont d. van den buiten 's lands wonende zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. 3°. Dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, verpligt is, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, naar de onderscheiding hiervoor sub. 2. ver meld, moet geschieden. 4°. Dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijn moe der, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen der aangifte verpligt is. 5°. Dat welke aanspraak op vrijstelling iemand ook ver meent te hebben, hij desniettegenstaande aan de inschrijving onderworpen is. 6°. Dat hij die zich uiterlijk op den 31 Januarij aanstaande voor 4 ure des namiddags niet ter inschrijving zal hebben aan gegeven, gestraft wordt met eene boete van vijf en twintig tot hcrnderd gulden. 7°. Dat hij, die zich na den 31 Januarij aanstaande doch voor den 31 December daaraanvolgende ter inschrijving aan geeft, alsnog wordt ingeschreven. 8°. Dat hij, wiens aangifte ter inschrijving in het jaar en in de gemeente, waarin zij had moeten geschieden, verzuimd is, zoo hij voor de dienst geschikt bevonden wordt, zonder loting daartoe wordt aangewezen, tenzij hij vrijstelling van dienst kan erlangen. 9°. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven a. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is b. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. Heusden, 19 Dec. 1881. De Secretaris SPRENGERS. 'V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2