Buitenlandsch Overzicht. PLAATSELIJK NIEÜWS. lii.NNKNLAM). Burgerlijke Stand. lijkheden aantreft of ziedende hartstochten, 't verheft zich zelfs volgens Huet niet hooger dan een dorpsbedehuis, maar eilieve, hoeveel Nederlanders verheffen zich daarboven en is dat laag-bij-den-grond-blijven van de Camera niet een doorslaand bewijs dat de jeugdige Hildebrand een beslissenden kijk had op zijn landgenooten P Geen wonder dat zijn werk tot over de grenzen verspreid is. België heeft het na gedrukt en Frankrijk, Engeland, Duitsch- land en Italië bezitten vertalingen, die wel niet al 't schoon weergeven, omdat er gelijk in alle werken waarin kunst en natuur elkaar de hand reiken, veel onvertaalbaars voorkomt, doch die niettemin vertrouwbare bronnen blijven voor den nieuweling om kennis van ons land op te doen. Nicolaas Beets kan op zijn ouden dag met een gevoel van voldaanheid terug zien op de loopbaan van zijn letterkundig gewrocht. Het heeft reeds duizenden genotvolle uren verschaft en blijft ook in de toekomst een vraagbaak voor ieder die tot het hart on zer schoone taal wil doordringen. Stormachtige zittingen heeft de Duitsche Rijksdag gehad. Tusschen Richter, Fortschrittsman en de hof prediker Stöcker had eerst eene heftige woordenwis seling plaats. Stöcker verweet Richter, dat hij de evangeliedienaren voor aartshuichelaars had geschol den, maar het bewijs van zijne woorden niet gele verd had. Tegen 12 uur in den nacht nam Virchow het woord om eene rede te houden, die verscheidene uren duurde, nadat eerst nog professor Mommsen had verklaard, dat hij als beambte uit zuivere getrouw heid aan den Koning de tegenwoordige Regeering bestreed. De rede van Virchow was buitengewoon hevig en opgewonden. Allereerst had hij het tegen over Stöcker, wien hij elk zedelijk bewustzijn ont- zeide, daarna tegen de Regeering, die in een der ministeriëele bladen, zijne, Virchow's, partij beschul digd had, dat zij het Koningschap ondermijnde, dat noemde hij grove laster, en wie in den Rijksdag mocht willen verklaren, dat de Regeering wijs had gehandeld, die moest maar voor den dag komen. Zoodanige handelwijze, ging Virchow voort, is te verachten, die uitdrukkingen konden niet van de Re geering zelve zijn, maar als zulke ellendelingen, die dit kunnen schrijven, dit mogen doen onder den dek mantel der Regeering, dan verwacht ik van u, mijn heer de Minister van Puttkammer, dat gij de plich ten van een fatsoenlijk man zult in het oog houden en ons zult beschermen. In de volgende vergadering werd de beraadslaging voortgezet over de onregelmatigheden bij de verkie zingen. Na eene discussie van meer dan vier uur is het voorstel tot onderzoek daarvan aan de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven gezonden. Windthorst heeft tegen het einde der zitting in den Rijksdag een voorstel ingediend om de wet in te trekken ter verhindering van onbevoegde uitoefe ning van kerkelijke bedieningen (4 Mei 1874). Zijn voorstel wordt ondersteund door het centrum, de Polen en de Elzassers. Nog bijna dagelijks hoort en leest men van nihilis tische woelingen, en hoewel men ook voortdurend leest, dat voorname leden van den nihilisten-bond ge vangen worden, schijnt de vereeniging niet zwakker te worden. Waren er reeds vroeger vele sporen van, eerst sedert 1877 heeft zich het nihilistendom sterk ontwikkeld. De buitenlandsche politiek is de hoofd oorzaak van die ontwikkeling. De Regeering had te weinig ijver betoond voor het Oostersche vraagstuk, dat door de Russen als een heilige zaak werd beschouwd. De oorlog door de diplomatie verkort, de omstandig heid dat Rusland aan de bevrijde Bulgaren een vrij zinnige staatsregeling gaf, maar zijn eigen volk niets wilde schenken, vermeerderde het algerneene misnoegen, en de persoon van den Czaar werd, als autocraat, alleen aansprakelijk gesteld. Eerst bestond de nihilistische organisatie uit groepen, waarvan de hoofden zich tot centra vereenigden, uit wier vergaderingen de bevelen aan de groepen werd medegedeeld. Zij arbeiden voor zich zelf, maar ontvangen leiding van het congres, waarin slechts de hoofdleiders van de centra zitting- hebben. Behalve groepen en centra, zijn er nog Drusehkinen met een bijzondere taak dat zijn arbei- dersvereenigingen, die in verbinding staan met de hoogste standen. Deze geheime bond heeft dus een zeer omslachtige organisatie, zoodat het moeilijk, ja bijna onmogelijk wordt hem met groote slagen te treffen. Wordt al een groep, een centrum of een Druschkine ontdekt en vernietigd, of wordt het een of andere opperhoofd veroordeeld, het wijdvertakte geheel blijft toch altijd bestaan en kan de ontstane leemte weer aanvullen. Sedert 1878 eerst kwam er onder de nihi listen een soort schrikbewind, dat geweldige middelen wil aanwenden en Keizersmoord als het eenige middel tot bereiking van zijn doel wil. Dit schrikbewind zette hel door, dat op de nihilisten-congressen de aanslagen voorbereid werden, die eerst op den spoortrein bij Moskou toen door de poging om het winterpaleis in Petersburg te doen springen en eindelijk door den gelukten moord tot uitvoering kwam. Meer dan 1500 personen, ver dacht tot de nihilisten te belmoren, zijn dit jaar reeds in hechtenis genomen, velen ook weer losgelaten van wie men niets bewijzen kon. De zaken in de Transvaal trekken thans minder de aandacht dan die in Kaapkolonie zelf, wegens vrees voor nieuwe moeielijkheden met Basoetolandook de toestand der Zoeloes is niet bevredigend. Er is eene vereeniging opgericht om de Noordergrens der Kaap kolonie door zelfverdediging te beschermen. Hel schip dat de Belgische expeditie en inboorlingen uit Zanzibar naar den mond van den Congo zal voeren, om zich bij Stanley te voegen, is vertrokken. Dr. Lion Cochet is meè. De volksraad in Transvaal is gesloten de presidents verkiezing is uitgesteld tot Mei, dan zal ook de be grooting behandeld worden. De bepaling is ingetrokken, die de goudvelden in het Lijdenburgsche tot publieke maakte particuliere exploitatie is aangenomen. De Weener bladen raken nu over den brand heen en spreken nu veel over de beleediging van Rumenië de verklaring van den Rumeenschen minister kwam niet te pas. Oostenrijk staat te hoog om geprezen te worden door een nieuwbakken staat. Oostenrijk is door het Rnmeensche ministerie op eene onhandige wijze beleedigd en daarvoor moet satisfactie worden gegeven. De president van de vereeniging tot opheffing van de speelbank te Monte-Carlo had eene audiëntie bij den Koning van Italië, die zich zeer ingenomen verklaarde met het streven der vereeniging. In de Kamer zal de Regeering geïnterpelleerd wor den; een dagblad, de Dirittoschreef onlangs dat Prins Radziwill en Roland Bonaparte het niet met hun fatsoen konden overeenbrengen, als speelbank houders op te treden. Het is dan ook wel wat bar voor Prinsen. De Porte heeft een plan voor schuldregeling ge maakt en al reeds bekrachtigd. Dit plan belooft eene kleine maar wezentlijke rente in plaats van een groote maar onbetaalde van vroeger. Het is verbazend als men het hoort, dat Turkije tweehonderd millioen gulden schuld heeft gemaakt, eene schuld, die weg geworpen is aan nuttelooze pantserschepen. Zoo de schuldeischers al geen eieren voor hun geld krijgen, zij krijgen ten minste een half ei, en dat is altijd toch nog beter dan eene leege dop. Zoo nu en dan hoort men eens spreken van de leer van Monroe. Monroe was een vroeger President der Vereenigde Staten. Zijn stelsel of zijne leer komt hier op neer, dat alle inmenging van Europa, wat het werelddeel Amerika betreft, wordt buitengesloten. De Amerikaansche Minister Blaine heeft onlangs aan de Europeesche mogendheden eene circulaire ge zonden, om te bewijzen, dat de Vereenigde Staten alleen het toezicht belmoren te hebben over het Pa nama-kanaal. Nu bestaat er echter een traktaat, het Clayton-Bulwer tractaat, ongeveer dertig jaar oud, waarbij zekere punten van de Nieuwe Wereld, on der anderen het Panama-kanaal, onder het gezament- lijk toezicht en de bescherming van Engeland en de Vereenigde Staten worden geplaatst. Deze hinderpaal tegen de volle toepassing van «de leer van Monroe trachtte nu Blaine uit den weg te ruimen in eene circulaire, gericht aan den gezant der Vereenigde Staten te Londen, Louvell, gedagteekend 10 Novem ber. Blaine wil dus het traktaat vernietigd hebben. HEUSDEN, 21 Dec. Bij den raad dezer gemeente is ingekomen een verzoekschrift van eenige drankverkoopers, tot ver mindering van liet vastgestelde vergunningsrecht. t VEEN. Tot ouderling b'j de Herv. gemeente alhier is herkozen de heer M. Sonnevelt en tot diaken verkozen de heer L. van der Pol. t NIEUWKUYK. De Gemeenteraad alhier heeft besloten tot het. aangaan eener geldleening groot 5000 tot dekking der kosten van vergrooting en verbetering van het openbaar schoolgebouw. t WELL bij AMMERZODEN, 19 Dec. Giste ren-avond ontstond alhier brand in de woning be woond door C. Kras, met het treurig gevolg dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Een en ander was ver beneden de waarde geassureerd. Men vermoedt dat de oorzaak moet worden ge zocht in het onvoorzichtig omgaan met eene lamp door de kinderen. t 22 December. Zondag a.s. zal alhier de eerste godsdienstoefening gehouden worden, in het nieuwe kerkgebouw der Chr. Ger. gemeente. Eene groote opkomst wordt bij deze plechtig heid te gemoet gezien. t WIJK. Door kiesgerechtigden zijn tot nota belen der Ilerv. gem. alhier herkozen de heeren Jb. Nieuwkoop, J. vau Bergeyk Az. en A. de Waal. t Alhier zijn tot kerkvoogden der Herv. gem. herbenoemd de heeren J. van Doveren en W. Bouman. t ANDEL, 21 Dec. Door de kerkeraad alhier is tot ouderling benoemd de heer A. Mans, in de plaats van den heer A. van Herwijnen, en tot dia ken de heer P. de Eijter Joh. z. in de plaats van J. van Audel Oz. t BAARDWIJK, 19 Dec. Heden en gisteren wappert de vlag van bijna alle huizen dezer ge meente bij gelegenheid van het GOjarig priester schap van den Z.Ew. heer M. Baselman, pastoor alhier. Gedurende 46 jaren oefent Z.Ew. zijne be diening in deze gemeente uit. t 22 Dec. Maandagavond vervoegden zich bij eenige notabelen dezer gemeente een paar vreemdelingen van verdacht voorkomen, die oin geld voor huisvesting vroegen. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en in eene kleine herberg aan den Waalwijkschen hoek wer den zij aangehouden. Door de politie ondervraagd, beweerden zij handel in likeuren te drijven; zij hadden dan ook twee groote stoopen bij zich, doch er was geen droppel vocht in; evenmin hadden zij geld bij zich, zoodat zij door de politie in verzekerde bewaring genomen en heden morgen naar 's Bosch gevoerd werden. t DALEM. In de Tielerwaard zijn de agenten van enkele fabrikanten reeds begonnen contracten te sluiten met landbouwers en voorschotten te geven op het beetwortelgewas van 1881. Min is zoo vroeg begonnen omdat dit jaar zoo weinig grondstof door de fabrieken ontvangen werd dat thans reeds hier en daar het werk geëindigd is. De liefhebberij om beetwortelen te zaaien is bij den landbouwer in de laatste jaren ook veel ver minderd doch het voorschot is hem een lokaas Waartegen hij veelmalen niet bestand is. t Van de Zaterdag-avond j.l. op de rivier de Waal tusschen Woudrichem en Dalem zóó jammerlijk omgekomen personen zijn bereids vier gevonden, zijnde de conducteur, de postiljon, de artillerist en één der schippers. t GELDERMALSEM, 18 Dec. In de plaats van den heer A. A. van Steenis, die zijn ontslag had genomen, is tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer A. C. van Steenis, met 68 van de 77 uitgebrachte stemmen. t ZALTBOMMEL, 18 Dec. Bij de inschrijving op de geldleening ten laste van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk groot f 235,000, rentende 4 - ter conversie van andere leeningen, is ongeveer f 100,000 meer ingeschreven dan noodig was. De laagste inschrijving was tegen OS1^ t 19 Dec. Heden had alhier de aanbesteding plaats van een nieuw schoolgebouw met 10 lokalen en eene overdekte speelplaats, ten behoeve van het Lager onderwijs binnen deze gemeente, benevens de levering van het benoodigde ameublement. Voor het schoolgebouw waren 9 inschrijvings biljetten ingekomen; de hoogste inschrijver was N. Struijken, aannemer te Gellikum voor f 36,000 en de laagste üussee, te Hedikhuizen voor f 25,485, onze stadgenooten J. C. Tamson en v. Boort hadden voor f 27,694 en f 27,355voor het ameublement waren 7 bilj. ingekomen; de hoogste inschrijver was een aannemer uit Ravestein voor f 5149, de laagste, Steenbergen te VBosch voor f 3518, Tamson 'en v. Boort alhier voor f 4100 en f 3933. t HERWIJNEN, 20 Dec. Eenige agenten van beetwortelsuikeriabrieken sluiten wederom opnieuw contracten en geven voorschotten aan de land bouwers, voor het beetwortelgewas van het vol gende jaar tegen f 10.50 de 1000 Kilogram. Met den aardappelenhandel gaat het zeer slap, men bestede voor zoogenaamde poters f 1.50 per Hectoliter, terwijl de overige soorten steeds vruch teloos aangeboden wordendaarentegen is de hooi- prijs tot f 22 de 500 Kilogrammen gestegen. GORINCHEM, 22 Dec. Op Maandag 9 Jan. a.s. zal alhier in den doelen eene algerneene ver gadering gehouden worden van het bestuur van het waterschap „de Overwaard.In die vergade ring zullen de in November gekozen en herkozen bestuursleden geïnstalleerd worden. HOORNAAR, 22 Dec. Bij de verkiezing van een Kerkvoogd en twee notabelen zijn de heeren J. Slob W.IIz., P. Wallaard en A. Donk, als zoodanig met algerneene stemmen herkozen. Het kaaswringen is gedaan en van kaas- prijzen is thans geen sprake meer. Do opkoopers vertoonen zich nu alleen als leveranciers van lijn koeken voor het vee. Ieder die nog kaas over heeft, brengt ze naar Groot-Ammers om ze in ruil voor lijnkoeken te verwisselen. ALMKERK, 22 Dec. In de verordening, regelende de inkomsten van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen in deze ge meente, is bepaald, dat de hoofden dier scholen, voor het geven van het herhalings-onderwijs, zoo zij daarmede belast zijn, eene maandelijksche be looning van 80 ets. per leerling zullen genieten. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Almkerk, Ds. J. H. Beekman te Chaain. (Her plaatsing wegens misstelling). Naar men verneemt, heeft het bestuur van de „Nederl. harddraverij- en renvereeniging" het plan om het terrein, dat zij te Bussum in huur heeft, in erfpacht of in koop te bekomen. Slaagt het daarin dan zal daar een groote prachtige vaste tribune gebouwd worden en zullen er minstens drie wedloopen per jaar gehouden worden. Te Rhenen zijn uit het voor een tiental dagen gezonken vaartuig „Jeannette" de lijkjes opgehaald van de twee daarbij omgekomen kinderen. De dui kers, die zulks verrichtten, zijn thans bezig met het lossen der lading, die uit gietijzer bestaat. Zooals men weet, is de „Jeannette" gezonken dooi de aanvaring van de schroefstoomboot „Concor dia VII." De officier van justitie te Arnhen heeft daaromtrent een onderzoek ingesteld. De Minister van Oorlog heeft vastgesteld een voorschrift op de werving van vrijwilligers voor de koloniale militairen dienst, met uitzondering van die voor het genie-kader en voor de betrek king van soldaat-schrijver. Daarin wordt o. a. be paald dat als vrijwilliger, behoudens enkele uit zonderingen, alleen ongehuwde personen (Neder landers en vreemdelingen) worden aangenomen, die niet jonger dan 18 en niet ouder dan 36 jaren zijn. Personen, die vroeger bij het korps Mariniers of bij de Landmacht, hetzij hier te lande of wel in Oost- of West-Indie, hebben ge diend, kunnen, met machtiging van den Minister van Oorlog, boven den leeftijd van 36 jaren als vrijwilliger worden aangenomen. Met machti ging van dien Minister zullen tevens, bij uitzon dering, gehuwde personen, weduwnaars met kin deren, en jongeliugeu beneden den leeftijd van 18 jaren, als vrijwilliger kunnen worden aauge- nomen. Het minimum der lengte, voor eene toelating als vrijwilliger gevorderd, bedraagt 1.55 M. Voor het wapen der cavalarie bij het leger in Oost-Indie, bedraagt het maximum der lengte 1.7 M. De aanneming geschiedt als soldaat voor het wapen der infanterie. Zij echter, die bij de Cavalerie, Artillerie of Genie hebben gediend, kunnen, behoudens andere bepalingen, bij bestaande behoefte, na hunne aanneming, door den com mandeerenden officier van het koloniaal werfdepot, worden bestemd voor het wapen waartoe zij be hoord hebben. Het aaubrenggeld bedraagt ƒ10 voor iederen vrijwilliger. Aan het strand onder de gemeente Goedereede zijn aangespoeld twee lijken, vermoedelijke afkom stig van de equipage van het te Ouddorp ver ongelukte Zweedsche schip Tropolia. Uit Utrecht wordt gemeld Het liefdadige publiek is hier dezer dagen weer eens aardig bij den neus genomen. Dat gebeurt nu wel eens meer en niet altijd verdient dat bij zondere vermelding, maar wanneer men het mede lijden tracht op te wekken door den schijn aan te nemen dat men zijn ongeluk aan anderen te wijten heeft, mag het publiek toch wel gewaar schuwd worden zonder onderzoek niet te veel op de verhalen aan het hoofd van inteekenlijsteu te vertrouwen. Een tijdelijk arbeider bij den Rijn spoorweg alhier, zekere S., had voor eenigen tijd het ongeluk dat hem een been werd afgereden. Na zijne verpleging en genezing in het ziekenhuis ontving hij eene som van f 300 uit het onder steuningsfonds der maatschappij. Bovendien werd hem, omdat men medelijden met zijn toestand had, eene betrekking bij de maatschappij te Amsterdam aangeboden, die gemakkelijk door hem waar te nemen en financieel niet minder voordeelig dan zijn vroegere was. Om redenen die hij niet mede deelde, kon hij die betrekking echter niet aan nemen en nu werd er door een liefhebberij-tooneel- gezelschap eene voorstelling georganiseerd ten voor- deele van den man, die in zijn dienst op den Rijnspoorweg het been had verloren en daardoor broodeloos geworden was. Niemand zal den onge lukkige het geld misgunnen dat hem die voor stelling heeft opgebracht, maar dat hij op die wijze op de Rijnspoorwegmaatschappij den schijn laadde alsof zij hem na zijn ongeval geheel aan zijn lot had overgelaten, is een bewijs van ondankbaarheid, dat zeker menigeen, als het bekend ware geweest, zou weerhouden hebben op de lijst te teekenen. Zooals de zaak nu is voorgesteld, kan men er wel zeker van zijn dat bij iedere handteekening, welke op die lijst geplaatst werd, tevens een min der aangenaam woord aan het adres van „zoo'n knieperige groote maatschappij" geuit werd. Uit Breda wordt van 21 December gemeld: Heden nacht ten circa 12 uur werd geheel de stad in opschudding gebracht door het kleppen der brandklok. Ieder sprong het bed uit en keek onwillekeurig naar de lucht, die in ZW. richting als in een vuurgloed was gehuld. Geen wonder dus, dat in een oogwenk honderden menschen zich naar de plaats spoedden, van waar de gloed opsteeg, en de schutters en brandweer op de been kwamen. Wat bleek echter het geval te zijn? Op de fabriek van de heeren Backer Rüeb was men bezig ijzer te smelten en het kolossaal groote vuur weerkaatste door den grooten schoorsteen tegen de donkere lucht. De torenwachter was met deze werkzaamheden onbekend en had dus op het eerste gezicht van de vuurweerkaatsing en het door het luchtruim vliegen der vonken de hand aan de brandklok geslagen en was zóó lang blijven kleppen, totdat hem uit lager sferen de toedracht der zaak werd bericht. De torenwachter deed in elk geval zijn plicht; men had hem vooraf moeten waarschuwen. Dat verzuim was oorzaak dat velen hun nachtrust voor eenige oogenblikken moesten opofferen. Door een aannemer te Bergen op Zoom werd de weddingschap aangegaan, dat hij binnen 14 dagen tijds een paar lieerenhuizen bouwen en geheel onder dak zou brengen. De weddingschap werd gewonnen, maar nauwelijks stonden de hui zen of een geheele zijmuur met een groot ge deelte van het dak stortte met een oorverdoo- vend geraas ineen. Blijkens achterstaande advertentie wordt op nieuw een beroep gedaan op de Nederlandsche liefdadigheid. De aanleiding hiervan is het volgende: In den avond van den 17 dezer is bij het overzet ten der po6t van 's Hertogenbosch naar Gorinchem, op de rivier de Merwede, tusschen "Woudrichem en Dalem, de schuit waarin de conducteur der brieven malen van de tweede klasse A. Bax, de postillon J. Asmus, twee schippers genaamd H. Hartman en J. Hartman en een soldaat gezeten waren, door stormwind omgeslagen, waardoor vier moeders met te zamen 19 kinderen in rouw zijn gedompeld en tevens van hunne kostwinners beroofd. Ingcz. Te Boskoop circuleeren twee adressen aan den Koning. Een waarbij verzocht wordt, dat Z. M. den burgemeester, die te Gouda woont, zal gelasten zijn verblijf in de gemeente Boskoop te vestigen en een waarin men vraagt, dat de burgemeester vrij zal gelaten worden om in Gouda te blijven wonen. Thans rijst de vraag, welke groep van adressanten het meest met den burgemeester ingenomen is zij die hem in of zij die hem buiten de gemeente wil len houden. t HEUSDEN. Vau 1922 Dec. Geboren: Johan Hendrik André, z. van A. H, Malingré en J. H. Heijbeek. t ANDEL. Van 27 Nov.21 Dec. Getrouwd: C. Blankers, jm. 41 j. met A. v. Andel, jd. 35 j.J. Zijlmans, jm. 26 j. met J. v. Andel jd. 27 j. Geboren: Maaike, d. van H. v. Giessen en P. C. Bos. Overleden: M. v. Giessen, 3 w. mi'jimwmi j "j"»' w»w

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1881 | | pagina 2