BINNENLAND. Burgerlijke Stand. AANBESTEDINGEN? Gemengd Nieuws en Allerlei. PLAATSELIJK NIEUWS. t BAARDWIJK, 1 Jan. Heden herdenkt de brievengaarder A. Greve, den dag, waarop hij voor 25 jaren tot die betrekking werd benoemd. Moge de ijverige man nog vele jaren in welstand zijne betrekking waarnemen. t ALMKERK. 31 Dec. '81. De heer J. H. Beekman, predikant bij de Ned. Herv. gem. te Chaam, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. AMEIDE. A an de 20 drankverkoopers in deze gemeente hebben er 11 aanvrage gedaan daarmede voort te gaan, en te Tienhoven 1 van de 3; 't is te hopen dat het drank,gebruik ook in die mate zal verminderen, doch zulks laat zich zeer betwijfelen zoolang zedelijkheid en beschaving niet de krachtige bondgenooten der drankwet zijn. Gedurende 1881 is de bevolking dezer ge meente vermeerderd door geboorten met 62, vesti ging met 63, te zamen 125 zielen; verminderd door overlijden met 64, verhuizing met 68, totaal 132, het zielental is dus dat jaar met 7 verminderd en bedroeg op 31 Dec. j.l. 724 m. 683 vr. totaal 1407, waaronder behooren 1379 tot de Ned. Ilerv., 19 tot de Chr. Ger., 1 tot R. Cat. en 9 tot de Israël, godsdienst. Er zijn gesloten 11 huwel., werd geb. 1 onecht en geen levenl. kinderen. De betrekkelijke sterfte was 1 op 22 zielen. TIENHOVEN. Het zielental dezer gemeente is gedurende 1881 vermeerderd door geb. met 11, vestiging 24, totaal 35verminderd door overl. met 5, verhuizing 31, te zamen 36, de bevolking is dat jaar alzoo met 1 zieltje verminderd en bestond op 31 Dec. j.l. uit 167 m. 165 vr., totaal 332; daarvan behooren 306 tot de Ned. Herv. en 26 tot de Ger. godsdienst, er werd gesloten 1 huwelijk, geene kinderen onecht of levenl. geb., terwijl de betrekkelijke sterfte bedroeg 1 op 66 zielen, de kans van sterven is 't afgeloopen jaar te Ameide dus 3 maal grooter geweest dan hier. MEERKERK, 30 Dec. Als een zeldzaam feit deelen wij van hier mede, dat onze dorpsgenoot G. P. Heicop, gedurende eene reeks van niet min der dan 50 achtereenvolgende winters het zeer moeielijke werk van hennepbraken met voorbeelde- loozen ijver heeft verricht en nog dagelijks met dien zwaren arbeid bezig is. Eenige landbouwers, prijsstellende op 's mans nauwgezette plichtsbe trachting, hebben hem dezer dagen een keurig net ten fauteuil aangeboden. Wij willen vertrouwen dat dit bewijs van waardeering onzen vriend wel kom zal geweest zijn en hopen dat hij daarin menig genoegelijk uurtje van rust- zal kunnen doorbrengen. NOORDELOOS, 31 Dec. '81. Door den ge meenteraad alhier zijn den 30 Dec. 1.1. de volgende uitlotingen gedaan, als: vijf obligatieu van ƒ100 ieder eener geldleening ad 4100, en wel no. 17, 19, 32, 25 en 31; vier idem van 250, ieder eener geldleening van 5000, en wel no. 7, 10, 13 en 19; en vier idem van 250, ieder eener geldleening ad 11000, en wel no. 13, 42, 5 en 18. Omtrent de toepassing der drankwet meldt men Volgens art. 3 no. 2 wordt vergunning tot drank verkoop geweigerd voor lokaliteiten, die voor den openbaren dienst worden gebruikt. Echter kan, krachtens art. 30 van dit verbod, gedurende de vijf eerste jaren vrijstelling worden verleend. Zoo danige vrijstellingen worden evenwel, naar men meldt, door de regeering slechts daar verleend, waar zij in het belang van 's rijks dienst onver mijdelijk zijn, en dan voor zoo korten tijd mogelijk. Zoo b. v. is het ten platten lande vaak de gewoonte, dat de rijksontvanger zitting houdt in een tapperij niet zelden krijgt hij dat lokaal kosteloos, daar de tapper voordeel heeft van het meerder bezoek, dat de rijksontvanger hem aanbrengtVoor zoo ver het nu in deze of gene plaats onmogelijk ware om terstond een geschikt ander lokaal te vinden, heeft de regeering vrijstelling verleend, maar niet langer dan tot 1 Nov. 1882, om den ontvanger gelegenheid te geven naar een //drank- vrij" verblijf te zoeken voor zijne zittingen, Art. 3 no. 9 weigert de vergunning tot drank verkoop aan hen, die een openbaar ambt bekleeden, of tolgaarder, brug- of sluiswachter zijn. Ook van dit verbod kan vrijstelling worden verleend, en wel krachtens art. 4 door den Koning, voor zooveel rijksambten of bedieningen betreft. Tal van per sonen hebben zich voor deze vrijstelling aangemeld daaronder brievengaarders, rijksschatters, officieren van de rustende schutterij, onbezoldigde rijksveld wachters enz. enz. Ook hier echter handhaaft de regeering het standpunt, dat de vrijstelling moet worden geweigerd, vooral waar zij niet in 's rijks belang tijdelijk onmisbaar is. O. a. zijn reeds een groot aantal verzoeken van brievengaarders afge wezen. Men schrijft uit het land van Heusden van 30 December aan het ffAlgem. Handelsblad" Heden, Vrijdag, een jaar geleden, werd ons schoone land overstroomd door de doorbraak te Nieuwkuik, waarvan de naween nog allerwege worden gevoeld, hoewel langzamerhand de geteis terde streken haar vorig aanzien hebben herkregen. De huizen zijn meestal herbouwd en de stallen weder gevuld, maar het zand, dat in groote massa's over het land is geschoten, werd nog niet geheel ontruimd. Enkele eigenaren hebben gedaan wat zij konden en de Hervormde kerk en de diaconie van Vlijmen hebben dezer dagen het ontruimen van het zand harer landerijen aanbesteed voor ongeveer 4000. Zij moeten zich daarvoor diep in schulden steken, aangezien de watersnoodcom missie geen termen schijnt te vinden om daarvoor schadevergoeding te geven, hoewel men toch zou meenen, dat bijna geen grootere schade denkbaar is dan het onbruikbaar worden van het land, doch in de zienswijze der watersnoodcommissie moet worden berust. 't Is treffend en roerend dikwijls, om in deze dagen te hooren vertellen van al hetgeen geleden werd en weder is te boven gekomen, en 't is on begrijpelijk hoe velen hebben kunnen doorstaan wat zij hebben ondervonden. Vrouwen en kinderen toch, die meer dan 24 uren in de felle koude op een dak hebben doorgebracht, moest men, gelijk Poot zegt, als /drenkelingen vissen". Indien niet zoo wakkere mannen als de 1ste luit. jhr. E. A. Teding van Berkhout uit 's Bosch en M. L. Monnensteeg, uit Vlijmen, waren toegesneld om met verachting van eigen gevaar dag en nacht op het onstuimige water te redden wat mogelijk was, dan zouden er heel wat meer slachtoffers te be treuren zijn geweest. Al zijn die beide edele mannen niet gelijk anderen officieel beloond, zij hebben zich een eerezuil ge sticht in de harten hunner inedemenschen. Aller wege heerscht op 't oogenblik dankbaarheid in de harten, dat deze winter zoo gelukkig is voor het land en de dijken. De Bossche weg is nog altijd droog, in weerwil van het bericht, dat hij onder stond en de nieuwe dijk, waarover men zich wel eens ongerust heeft gemaakt, daar velen zijn weer standsvermogen betwijfelen, heeft nog geen proef te doorstaan gehad. Moge dit dezen winter althans zoo blijven, dan kan weldra weder de welvaart in deze streken herleven, die in de laatste jaren ernstig kwijnde. Wij zullen het jaar besluiten met de bede van Poot o Hemel, schaf ons nooit zoo droef een treurspel weer, Maar stort uw' zegen af op alle Christenlanden. Dr. J. van Vloten deelt in het laatste stuk van „Be Levensbode" mede, dat hij dit tijdschrift thans sluit om het in het nieuwe jaar, onder den naam van „Be Humanist" weer op te vatten. z/Het 1882ste jaar der Christelijke jaartelling, het 300ste van Nederlands bevrijding van het Roomsche en Spaansche jilk, moet het eerste tevens der thans zich openende menschen-eeuwen worden, als welker vertegenwoordiger voor zijn deel, „Be Humanist"tijdschrift voor geloofsvrije beschaving en veredeling, in het aanstaande nieuwe jaar hoopt op te treden. Te Leerdam, waar in 1881 37 patenten voor het verkoopen van sterken drank zijn uitgegeven, zijn slechts 25 aanvragen om vergunning bij het Gemeentebestuur ingekomen; het getal is er dus met 1 /3 verminderd, zeker een groote vooruitgang. Onder de aanvragers behooren ook volgens de N. Gor. Ct. de beide wethouders. Men vermoedt, dat Ged. Staten geen verlof zullen geven, dat die beide heeren, tegelijk met hun wethouderschap, het bedrijf van drankverkoopers uitoefenen. Door nu wijlen den heer G. O. Lotsy, is aan 't Dordrechtssche museum eene schilderij, een regentstuk, vermaakt, voorstellende rar. Jacob de Witt, den vader van de gebroeders de Witt. Het is een levensgroot borstbeeld, van de hand van Nicolaas Maas. Zekere P. v. d. Adelde, van Nieuw-Appelscha, viel in het kanaal in de nabijheid van Oosterwolde. Zijn hond sprong hem dadelijk na en pakte hem bij de kraag zijner jas, doch was niet sterk genoeg om hem naar den wal te trekken. Onophoudelijk jankte het trouwe dier en gelukkig werd dit gehoord door den heer V., die met een verlaatshaak den drenkelijk op het droge wist te brengen. Dat de hond zich buitengewoon had ingespannen, om zijn meester te redden, bewees de jaskraag, die geheel aan flarden was gebeten. De katoendrukkerij der firma Sillevoldt, aan den Hoogen Zeedijk te Rotterdam is gisteren totaal afgebrand. In de afgeloopen week zijn door de justitie uit het Rijk verwijderd 37 vreemdelingen, als zijnde zonder eenig middel van bestaan, en wegens gemis aan de vereischte papieren. Bedrog met piano's. De heer H. Wolthers, muziekhandelaar te Groningen, schrijft het volgende in de Nieuwe Groningsche Courant: //Herhaaldelijk wordt het publiek in verschillende dagbladen opmerkzaam gemaakt op namaaksels en vervalschingen van allerlei aard. Het is daarom van belang te wijzen op het veelvuldig namaken van pianino's enz., uit de beroemdste fabrieken. Er worden hier in Nederland instrumenten gemaakt, die voor twee honderd vijftig gulden nog te duur zijn, maar daar ze prijken met nagemaakte medailles en namen van beroemde pianofabrikanten worden ze aan het publiek verkocht met enorme winst; niettegenstaande vertelt dc verkooper, dat hij toe vallig het stuk goedkooper kan verkoopen dan de origineele prijs eigenlijk zoude bedragen. Door dien namaak krijgen de goede fabrikanten een slechten naam. Ook worden namen uitgedacht, die niet bestaan. Uit het buitenland worden ook zeer slechte instrumenten ingevoerd, die een naamsverandering ondergaan, en voor echt worden verhandeld. Bij ïuij is geweest een handelsreiziger om mij étiquetten, medailles en namen te verkoopen, om voor de pianino's te plaatsen. Verder ziet men veelvuldig occasie-pianino's aangeboden voor zeer uitlokkende prijzen; ook daarvoor zij men op zijn hoede. Lang heb ik ge aarzeld, aan deze schandelijke, bedriegerij publiciteit te geven, maar 't is mij niet mogelijk het stil zwijgen hierover langer te bewaren-" t De schoolbehoeften voor 1882 aan de drie openb. scholen zijn bij inschrijving gegund aan den heer J. A. Visser boekhandelaar te Gorinchem. f Voor het onderwijs in de nuttige handwer ken aan de openb. school te Uitwijk is door den raad dezer gemeente uitgetrokken de som vau 100. f Aan genoemde openb. school is in verbin ding met de spaarbank te Almkerk, dio sedert ver scheidene jaren reeds bestaat en goede resultaten oplevert, eene schoolspaarbank opgericht. HOORNAAR. De veldwachter dezer gemeente J. P. Ostermau is door den gemeenteraad van Noor deloos tien gulden toegekend over 1881, wegens buitengewone dienstverrichtingen door hem bewezen ton dienste dier gemeente. o o t HEDEL. \Tan 1 Dec. 1881—1 Jan. 1882. Geboren: Johanna Clai-a, d. van J. Verhaze en S. Bon Elizabeth, d. van G. van 't Zand en J. AkkermansMaria Josephina Geertruida, d. v. A. van Mil en P. J. M. van Kuijk Dirk Rntb, z. van G. van den Bogert en H. Vermeulen Jacob, z. van H. Quik en W. Steivers Peter, z. van G. Bons en M. van EsPeter, z. van A. J. de Bie en A. van den BogertCoruelis, z. van C. Wijn steker en W. van Hekezen Maria Adriana, d. van A. de Wit en J. Timmermans. Overleden: H. Pijnenborg, 4 w.A. M. de Klijn, huisvr. van A. de Groot 40 j.levenl. z. v. A. de Groot; H. Jaarsveld, 9 w.G. Jaarsveld 9 w. levenl. z. van G. Bons en M. van Es J. Wijn stekers, wedr. van H. Vermeulen, 79 j. t BAARDWIJK. Van 1 Dec. 1881—1 Jan. 1882. Ondertrouwd: C. Eibers, jm. 25 j. met A. Leijtens, jd. 26 j. Bevallen: J. Schilders, geb. v. Balcom, d. J. v. Leent, geb. v. Kuijk, z.H. v. Dommelen, geb. Pullens, d. M. v. d. Water, geb. Swinkels, d. C. Kleyberg, geb. Minke, z. M. Dekkers, geb. v. Beek, d. Overleden: M. Glavimans, 3 m.P. Sust- runck 3 m.A. van Hulteu, 72 j. ongeh.M. van Gerwen, 3 w. KANTONGERECHT HEUSDEN. Zitting in strafzaken d.d. 30 Dec. 1881. W. B., te Woudrickem viscbdel. vrijgespr. W. B., te Woudricbem vischdel. als voren. W. B., te Woudrichem vischdel. als voren. A. K., teWoudri- chern vischdel. als voren. W. B., te Woudrichem vischdel. als voren. W. B. en P. A. B., te Woudri chem vischdel. als voren. A. V. en C. V., te Har- dinxveld vischdel. als voren. J. K. en B. v. d. P., te Hardinxveld vischdel. als voren. C. G., te Wou drichem vischdel. als voren. J. v. d. H., te Almkerk vischdel. 2x3 subs. 2x2 d. met verb, verklaring. J. K., te Geerlruideuberg vischdel. 6 subs. 2 d. F. V., te Heusden dronkenschap 1 subs. 2 d. R. S., te De Werken als voren 1 subs. 2 d. W. v. d. O., te Werkendam als voren 2 subs. 3 d. P. S. G., als voren 1 subs. 2 d. J. v. A., te Sleeuwijk als voren 1 subs. 2 d. J. B., te Eethen als voren 2 subs. 3 d. K. A. H., te Heusden al3 voren 1 subs. 2 d. J. 't L., te Veen als voren 1 subs. 2 d. J. V., te Heusden als voren 1 subs. 2 d. W. d. V., A. H. v. V. en M. \\T. v. O., te AVurkendam nachtgerucht 5,50 subs. 3 d. sub no. 3 bovendien nog 3 d. N. v. D., te Heusden als voren 5,50 subs. 3 d. A. R., te Andel zon dagswet 10 subs. 3 d. W. d. G., te Woudrichem kinderarbeid 2 subs. 2 d. J. v. d. M., te Gende- reu grazen van vee 3 subs. 2 d. S. d. K., te Genderen toebrengen van schade 6,50 subs. 3 d. 7 Jan. 121/2 ure. Raadhuis te Wouw. Het maken van de aardebaan en kunstwerken, alsmede het met quenastkeien bestraten van den weg van Wouw langs de gehuchten Hazelaer en Moerstraten naar Steen bergen met een zijtak, ter gezamenlijke lengte van 11189 meter. Raming ƒ100,112. 13 Jan. IOV2 ure. Prov. bestunr te 's Bosch. Het driejarig ondeihoud der Rijks groote wegen in de provincie Noordbrabant, in 10 pere., geraamd op 5850, 6050, 8910, 6630, 5200, 2620, 8860, 3000, 8490 en 8880 gulden. Aauw. 7 Jan. 18 Jan. 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid. Het gedurende 1882 onderhou den van en het doen van eenige herstellingen aan de Landsgebouwen te 'sGravenhage. Raming/41,800. Aanw. 4 Jan., 9 ure. Het droevige onheil, dat op 8 December jl. te Weenen is voorgevallen, heeft aanleiding gegeven tot zeer zonderlinge dingen. Zoo weet men thans, dat ruim 500 personen onder de vermisten ten gevolge van den brand bij de politie zijn opgegeven, waarvan de meesten volstrekt geen gevaar hebben geloopen of bij het onheil zijn betrokken, zoodat men met valsche mededeelingeu te doen heeft. Onder deze behooren in de eerste plaats te worden genoemd een menigte personen, die met de politie en justitie op zeer gespannen voet staan. Inbrekers, dieven van allerlei slag hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt op beklagenswaardige wijze om te komen. Door tusschenkomst van dezen of genen vriend werd hun deze dienst bewezen die echter niet lang van nut is geweest, want de politie heeft die lijsten met. bijzondere nauwkeurigheid nagegaan en van verdachte namen behoorlijk aanteekening gehouden. Zoo heeft ook een auder slag van menschen de ge legenheid te baat genomen om tijdelijk te verdwijnen en tot deze behooren ook, naar men beweert, gehuwde vrouwen. Na korter of langer afwezigheid tengevolge van den brand in het Riugtheater zijn al de ver misten dezer categorie teruggevonden. Hierdoor verklaart zich het zonderlinge feit dat er aanvankelijk ruim 1100 personen als vermist zijn opgegeven, terwijl het ten slotte is gebleken, dat het werkelijk aantal slachtoffers, dat helaas nog bij honderden moet worden geteld, is 449 mannen, vrouwen en kinderen. De voorstelling in de groote opera te Parijs ten voordeele van. de slachtoffers die bij den braud in het Ringtheater te Weenen alles verloren, heeft een netto opbrengst van zestigduizend francs op geleverd. Nog niet eens veel, indien men weet dat er plaatsen van vijftienhonderd en duizend francs te krijgen waren. De kracht <ler gewoonte, 't Mbet aardig geweest zijn om te zien hoe eens een bekeerde drinkebroer, die afschaffer geworden was, toen hij uit de pomp een glas gevuld had, deftig het schuim van het onschuldige water afblies alvorens te drinken. Teedere voorzorg. Een der passagiers van een schip dat verging, was een zeer zenuwachtig man. Toen hij in het water dreef, dacht hij er over hoe zijne vrienden het zouden moeten aanleggen om zijne vrouw met zijn lot bekend te maken. Eindelijk ge red, spoedde hij zich naar het telegraafkantoor en zond in zijne verwarring het volgende telegram: Waarde P., ik ben gered. Deel het voorzichtig aan mijne vrouw mede. Mededeelingeu en Berichten. Hoe den room, die men wil karnen, zuur te maken. Naar het schijnt komt men in Denemarken langzamerhand er van terug om den room zoet te karnen, dat, gelijk beweerd werd, volstrekt noodig zou zijn om puike boter te verkrijgen. Meer en meer wordt men de meening toegedaan, dat om geurige boter te ver krijgen, de te karnen room zwak zuur moet wezen. Veel hangt het er echter van af, hoe de room gezuurd wordt. Laat men die »van zelf« zuur worden, zoo wordt hij allicht te oud; voegt men er zuren room bij, zoo verkrijgt hij ook een oud- achtigen smaak gebruikt men karnemelk om het zuurworden in te leiden, zoo deelt men aan den room (en de daaruit bereidde boter) een min of meer sterken smaak mede. Beide laatste vochten hebben echter nog het veel grootere nadeel, dat men de begane fouten van het eene karnsel op het andere overbrengt. Zoo wordt beweerd, dat de zoogenaamde vischachtige smaak« der boter op deze wijze van de eene room- ton in de andere overgaat. Thans wordt naar andere middelen omgezien, om den room zuur te krijgen. Winkel te Auns- bjurg geeft daartoe het volgende voorschrift. Bij ï/g liter melk voegt men l/83/4 liter water (bij kouder weer */43/g C.) en verwarmt dit op 37.5 C. (bij kouder weer op 40° C. in een van glazuur voorzienen steenen kruik, die men daarna, door hooi omgeven, in eene kist of ton zet. Na 10 a 12 uur heeft dan het mengsel een passenden graad van zuurheid, en de kruik wordt nu, totdat de inhoud na eenige uren gebruikt zal worden, op eene koele plaats, het best in ijswater gezet. Het zwak zuur gewordene vocht voegt men nu bij den room, die op eene temp. van 20° C. gebracht wordt. Doet men dit b. v. 's middags, dan is deze den volgenden morgen geschikt om gekarnd te worden. De aangeduidde hoeveelheid zuur gewor dene melk is voldoende om den room van 100 liter melk (volgens de methode Schwarz verkregen) aan te zuren. De heer Broekema heeft aangaande een en an der belangrijke mededeelingen gedaan in het M. d. H. M. v. L. Thans deelt Jespersen te Endrupholm, volgens dc Milch Zeit. mede, dat hij, sedert hij dit middel ge bruikt, geene gebreken meer aan zijne boter bespeurd heeft. Hij verwarmde 2 K.G. zoete avondmelk door toevoeging van 3/4 K.G. warm water op een temp. van 24° C. en plaatste deze melk in een steenen kruik in eene met hooi gevulde kist. Na 17 uur had dit mengsel den gewenschten graad van zuurheid, 's Na middags te 1 uur werd de zure melk in de ton met verschon room van eene temp. van 12° C. gedaan en was de room den volgenden morgen geschikt om gekarnd te worden. N. Landb. Ct. De politie te Parijs heeft onlangs een groote vangst gedaan, door de hand te leggen op een goed georganiseerde dievenbende, die door een jonge vrouw, Hortense Lalart genaamd, werd aangevoerd. Die dame trad zelf slechts zeer zelden handelend op, doch zij moedigde do door haar afgerichte dieven door hare tegenwoordigheid en haren raad aau. Als zij uitging was zij steeds vergezeld van twee vrienden, die haar op een zekeren afstand overal volgden. Het hoofdkwartier der bende be vond zich in de rue St. Victor, alwaar de aan voerster eiken morgen het werk voor den dag on der hare onderhoorigen verdeelde. Haar inhechtenisneming had plaats, toen zij zelf weder eens aan 't werk was gegaan. In een der magazijnen trok zij door den overvloed voor woor den, die zij gebruikte, de aaudacht van een der patroons, die haar meende te herkennen als iemand, die hem kort geleden een prachtige sjaal had ont stolen. Hij verloor haar niet uit het oog en toen zij, bespeurende dat men haar bespiedde, den winkel, zonder iets te koopen verliet, liet hij haar volgen. Na nog tweo winkels te hebben bezocht, richtte zij zich tot haar dubbele schaduw en overhandigde een der mannen een pakje, dat zij onder haar man tel verborgen had gehouden. De gewaarschuwde politie legde toen de hand op het drietal, dat weldra alles bekende, waai'door de onderhoorigen deuzelfdeu avond nog in de han den der overheid vielen. Een onderzoek, dat in de rue St. Victor werd ingesteld, bracht een menigte gestolen voorwerpen aan het licht en ook een lijstjewaarop al de namen en de plaatsen van bijeenkomst van een groot aantal dieven opgetee- kend stonden, en eveneens de adressen op vermeld waren van do tusschenpei-sonen, die hun buit weder onder het publiek brachten. Volgens een nauwkeurig onderzoek, werd er door die bende dagelijks voor een waarde van 500 frs. aan verschillende voorwerpen gestolen. Met 1° Januari van dit jaar is de nieuwe wet in Oostenrijk in werking getreden, waarbij speel kaarten zijn onderworpen aan een hoog zegelrecht. Onder de speelkaartfabrikanten heeft die wet een ware paniek veroorzaakt, want zij vreezen alge meen, dat het debiet van dit artikel daardoor zeer zal lijden. Een speculant heeft dezer dagen octrooi geno men op een uitvinding, die, naar hij beweert, zal kunnen strekken om het gevraagde nadeel te voor komen, zoodat in spijt van de nieuwe en zeer hooge belasting, speelkaarten tot den gewonen prijs afgeleverd zullen kunnen worden. Hij heeft namelijk octrooi genomen op het plaat sen van advertenties op de achterzijde der speel kaarten. De inkomsten, door het plaatsen van ad vertenties op die wijze verkregen, zullen niet slechts het zegel dekken, maar daarenboven ruime win sten opleveren. De bekeerde leugenaar. Ik loog, sprak Teeuwis, wel te voren, Maar sedert ik aan Groenlands ree Met d'eenen voet zat vastgevroren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2