Buitenlandsch O verzicht PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. STAT: ten bestaan en hun ruimte slechts parterre plaatsen mogen bevatten. Dan bestoud er zekerheid van redding ingeval van brand; doch zoolang men zich door bekrompen uitgangen moet heendringen, om na lange gangen en portalen doorworsteld te hebben eindelijk in de open lucht aan te landen, blijft het gevaar, ook bij de meest strenge maatregelen van voorzorg, van doodgedrukt en vertrapt te worden, even groot als voorheen. Naar het schijnt is de Czaar niet van plan voor eerst naar Petersburg terug te keeren en zal hij ten minste tot de kroning te Gatschina blijven. Doch dit verhindert niet, dat Alexander III alles doet, wat hij kan om den toestand van zijn land te verbeteren. Het ontbreekt hem niet aan goeden wil en zoo zijne po gingen tot nu toe nog geen beter resultaat hebben opgeleverd, is dit eer aan te grooten dan te gerin gen ijver toe te schrijven. Tal van commissiën zijn bezig de voorgestelde hervormingen te onderzoeken en de reorganiseering van verschillende takken van be stuur voor te bereiden, maar tot nu toe heeft men nog niet veel van hare werkzaamheid gemerkt, daar iedere commissie wel met grooten ijver, maar geheel onafhankelijk van de andere werkt. Daarbij twijfelt men ook aan de geschiktheid der mannen, die door den Czaar met het herstellen van rust en orde zijn belast. Wel is graaf Ignatieff, die tegenwoordig de ziel is der regeering, een man van groote bekwaamheid en sluwheid, maar toch bleek het tot dusver nog niet, dat de Czaar eene gelukkige keus deed, toen hij hem tot Melikoff's opvolger benoemde. Intusschen gaat Alexander zelf voort, waar hij kan, bezuinigingen in te voeren. Tal van ambtenaren zijn ontslagen, de hofhouding is zoo eenvoudig mogelijk ingericht, alle onnoodige uitgaven worden vermeden en zelfs worden de uniformen der soldaten vereenvoudigd. Natuurlijk komen deze maatregelen der schatkist niet weinig ten goede, maar zij vermeerderen ook het aantal der on tevredenen, daar velen hunne betrekking hebben ver loren en de bewoners van Petersburg er weinig voor deel van hebben, wanneer de keizerlijke familie te Gatschina in de strengste afzondering blijft leven. Van de 70 Franschc senatoren, die moesten aftre den waren 35 republikeinen, 35 anti-republikeinen. Behalve voor die zetels moesten 9 verkiezingen plaats hebben ter vervanging van senatoren, die overleden waren of hun ontslag genomen hadden. Gekozen wer den GO republikeinen en 13 anti-republikeinen. De «Republique Fran?aise« rekent dat de eersten in den Madeliefje klom op de W.'s knieën en sloeg met groote verbaasde oogen de armpjes om zijn hals, om hem te kussen. De W. sprong als een gehitst dier overeind, smeet het kind van zich af, op gevaar van bezeeren en zonder de minste voorzorg, stiet een soort van ge brul uit. «Madeliefje is doodzeg ik je, ik heb haar ver moord, daaronder ligt zeschreeuwde hij en viel toen stijf neer op den steen als een levenlooze klomp. Natuurlijk zou de familie de zaak wel onder zich gehouden en gesmoord hebben. Liever alles, dan dat schandaal, en 't hielp immers toch niet meer. Maar de dienstbaren waren binnen geweest, jöndanks een zeer ruime belooning voor hun stilzwijgen, scheen er toch een geklapt te hebben. Zoo iets blijft niet verborgen. Toen de W. weer bijgekomen was en zich na ver loop van dagen weer herhaald had, toen de zerk was weggenomen en men het kinderrifje, dat er onder gevonden werd ter aarde had besteld, vervoegde zich 's anderen daags op 't kasteel een rechtcr-commis- saris vergezeld van den Officier van Justitie. Wat nu volgt is velen lezers, die weten zullen welk geval ik bedoel vermoedelijk nog niet uit het geheugen gegaan. Het was een cause celèbre, destijds, de derde in de rei en maakte niet minder éclat, dan de zaak van den Hertog de ChoiseuilPraslin in Frankrijk en die van den graaf en de gravin de Beaucarmé in Belgie. Beroemde psychologen hebben de toerekenbaarheid van den heer de W. onderzocht; er is hardnekkig ge streden tnsschen een destijds zeer beroemd lid der Haagsche balie en den toenmaligen weisprekenden pro cureur-generaal bij het Limburgsche Hof. Men weet hoe bij 't Limburgsche Hof vrijspraak gevolgd is, hoe het 0. M. zich in cassatie heeft voorzien, de Hooge Raad dat arrest vernietigd en de zaak naar Noord- Brabant gerenvoyeerd heeft, alwaar de W. schuldig verklaard maar met aanneming van verzachtende om standigheden tot twaalfjarige tuchthuisstraf verwezen is. Ik heb dikwijls te Leeuwarden den ouden suppoost van Z...n van hem hooren vertellen, die hem nog gekend had. Nooit zoon fatsoenlijk man hier gehad, jongeheer, placht hij te zeggen. «Door en door, op in top een heer. Stil, netjes, fatsoenlijkhij had bij bijzondere beschikking van den minister, een heel nette eigen kamer in 't huisaltoos even beleefd en fijnbedanken, weet u, vriendelijk vragen enz. Maar hij moest van geen kleine kinderen hooren of zien vooral van geen kleine meisjes. Ik had toen ook nog zoon kleine kleuter de jongeheer weet wel, Sietze, die groote dikke meid, die bij ingha oppe Nystad, krek bi'e lange Piep dient, nou dat was toen zoo'n dreumes nog, als ik de ronde deê en ik had dat kind bij ongeluk eens een enkelen keer bij de hand, zonder dat ik er om dacht dan werd de man vuilaardig. Dan was 't mis. Dan wudden-ie krek of e gek war. Als ie een kind zag, jongeheer, dan beet ie.« nieuwen Senaat een meerderheid van 53 stemmen zullen hebben. Natuurlijk is dat blad tevreden. De Figaro* zegt, dat de uitslag, der verkiezingen gelijk staat met den dood van den Senaat. Het is opmerkelijk dat alle aftredende republikeinen zijn herkozen. De rechterzijde verloor o. a. de beide oud-Ministers van den IGn Mei, Paris en Callaux en Constant-Biron 13 afgevaardigden werden gekozen, Labordere kreeg 111 stemmen, dat is 9 meer dan Freycinet in het Seine-departement. Een der hoofdmannen van de commune, Blanqui, stierf een jaar geleden. Op den verjaardag van den sterfdag wilden een drie honderdtal vrienden en vereer ders zich naar het kerkhof Père-la-Chaise begeven. Zij hadden zich met dat doel aan het station vereenigd, toen een inspecteur van politie de aanvoerders naderde en te kennen gaf dat de prefect niet tegen eene manifestatie was, maar dat hij niet wilde hebben dat men zich in optocht derwaarts begaf. Toen de stoet zich daaraan niet stoorde, wilden de «gardiens de la paix» rustbewaarders de gelederen verbreken. Een hunner wilde zich meester maken van de roode vlag, die Louise Michel droeg, maar de aan valler kreeg een slag met een knuppel, die hem ter aarde velde. De dader werd gearresteerd. De stoet trok voort, maar stiet een eind weegs verder op een nieuwe bende agenten, die de dragers der kransen ongemoeid voorbij lieten gaan, maar de overigen tegen hielden. Hierop ontstond een gevecht, waarbij negen perso nen werden gearresteerd. Toch kon de politie niet verhinderen, dat de stoet steeds verder trok en door middel van tramwagens en rijtuigen in groepen het doel steeds nader kwam. Op de plaats Voltaire wer den eindelijk de manifestanten tot staan gebracht. On der het geroep van: «leve de commune, leve de re volutie!# kwam het weer tot een strijd. De agenten omsingelden de voornaamste raddraaiers, deze sloegen met stokken en vuisten. De politie trok de sabels en 24 personen, waaronder Louise Michel, werden gear resteerd. Terwijl deze personen werden weggevoerd, hoorde men eensklaps een schot. Daardoor ontstond eene groote opschudding; eene groote versterking van de politie-agenten veroorzaakte eindelijk dat de manifes tanten uit elkaar werden gejaagd en de orde terug keerde. Een 40-tal kransen werden op het graf gelegd. Drie personen hielden toespraken. Het aantal gewonde agenten bedraagt tien. Van de gearresteerden werden er acht weer losgelaten. De Zwitsersche volksraad heeft eenigen zijner leden, zoowel liberalen als anti-liberalen naar het kanton Tessino afgevaardigd, om een onderzoek in te stellen naar elf- verkiezingen die daar gehouden zijn. De anti-liberalen hebben echter het lidmaatschap der commissie geweigerd dit wordt door sommige bladen beschouwd als een bewijs, dat zij van de onwettigheid der verkiezingen overtuigd zijn. Wegens deze aangelegenheid is er groote opgewon denheid in Tessino. De groote Raad is op 9 Januari bijeengekomen en heeft zich permanent verklaard, zoo lang de commissie met haar onderzoek bezig is. De sterfdag van koning Victor Emanuel is te Rome met groote plechtigheid gevierd. Uit verschillende deelen van het land kwamen veteranen en deputaties het graf van den Koning bezoeken. Zij trokken met vlaggen van het station naar het kapitool, waar zij door den burgemeester werden toegesproken. Den volgenden dag begaven zij zich met de autortteiten in optocht met banieren en muziek naar het Pantheon, dat ook door Koning Humbert en zijne gemalin werd bezocht. De Opinione-«een Italiaansch dagblad, zegt, dat deze bedevaart het beste antwoord is op discussiën in den laatsten tijd over Italie's rechten gevoerd. De Duitsche dagbladen zijn vol vuur over de ko ninklijke boodschap, die j.l. Zaterdag in het Pruisische officieele orgaan is verschenen. Daarin zegt de Koning met zoovele woorden, dat hij van eene ministeriëele verantwoordelijkheid niets wil weten; dat hetgeen de ministers onderteekenen, alleen voor zijne rekening blijft; hij schuift het geheele begrip van constitutioneele regeering eenvoudig op zij. Verder wordt er op ge wezen, dat de ambtenaren, voor zoover zij afzetbaar zijn, zich in zake de verkiezingen geheel aan de zijde der regeering moeten scharen dat zij dus als verkie zingsagenten zullen moeten optreden, willen zij de goede gunst der regeering behouden. Zoo speelt von Bismarck zijne hoogste troeven uit tegenover de mannen van den vooruitgang, de Fortschritters, juist tegen den tijd dat de Rijksdag weer bijeen moet komen. Een van de eerste zaken, waarmede de Rijksdag zich dan mede zal hebben bezig te houden, is juist het verslag, dat eene com missie, met het onderzoek van de geloofsbrieven belast, zal moeten uitbrengen omtrent de bemoeiingen met de verkiezingen van ambtenaren, afzetbare, zoowel als onafzetbare. HEUSDEN, 13 Jan. tLoop der bevolking over 1881: de bevolking werd vermeerderd door geboorte met 68, vesti- gipg 152, totaal 220 en verminderd door over lijden 57, vertrek 186, totaal 243. Er werden 14 huwelijken gesloten, 4 levenl. aangegeven en 2 onecht geboren. De bevolking op 1 Jan. 1881 was 1984 en op •31 Dec. 1881 1961, dus verminderd met 23. Overleden beneden den leeftijd van één jaar, 19, van 130 j., 9, van 3060 j., 10, van 60 j. en daarboven, 19. 9 Jan. De zoon van den koperslager C. Seus had van den luitenant der artillerie, aldaar gede tacheerd, in last gekregen de ledige kruitbussen met gloeiende bouten te openen. Vroeger werden deze bussen vooraf met water gevuld, voor het geval, dat er zich nog wat kruit in bevinden mocht, om zoodoende gevaar te voorkomen. Xu echter werd t WIJK, 12 Jan. Heden werd alhier in het dit nagelaten, maar daarentegen werden de bussen Rechthuis aanbesteed het bouwen van een open- vooraf goed leeggeklopt. Door de vochtigheid schijnt bare school te Aalburg. Er werden 11 inschrij- zich echter nog kruit aan de wanden gehecht te vingsbilletten ingeleverd. Het hoogst werd inge- hebben, want zoodra de jonkman met de gloeiende schreven door den heer C. Rijk, te Tilburg voor de bout werkzaam was, had er een hevige ontploffing som vau 11623, terwijl de laagste inschrijving plaats. In een oogenblik stond hij geheel in vlam f 9930, was van den heer J. A. Kentie te en aangezicht en handen waren zwaar gebrand. De Woudrichem, aan wien het werk gegund is. t AXDEL. Onze voormalige hulponderwijzer de heer W. M. Morren, thans leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg is aldaar tevens benoemd tot leeraar aan de bur geravondschool. t XEDERHEMERT, 4 Jan. De openbare ver huring van plaatsen in de protestantsche kerk alhier, heeft ongeveer vier maal zooveel opgebracht als vorige jaren, toen de plaatsen niet openbaar verhuurd werden. Het aant.Tt getw verbodsbepalingen beneden deu leef® school, zijn in hetl grooter. Thans zijl vastgesteld door k\ Cuijk, Linden, Osal In het logeraei uialsen kwam in de heer, die door zijn zich wist in te den volgenden oé 5 ure en verzocht aan 't station te bij eenige notabele' Hij ging, maar i? niet betaald. ongelukkige staat onlijdelijke pijnen uit en wat het ergste is, hij zal waarschijnlijk blind zijn. De ont ploffing was zóó hevig, dat al de ruiten in de werk plaats verbrijzeld waren. t 13 Jan. Als vervolg op bovenstaand be richt kunnen wij mededeeleu, dat alle hoop bestaat, dat de ongelukkige weder het gezicht terug be komen zal. t OOSTERHOUT, 11 Jan. De feestelijke ope ning van de stoomtram OosterhoutRaamsdonk Geertruidenberg zal plaats hebben op Zondag 15 Jan. e. k. t SPRAXG. Een driejarig kind, dat voor een oogenblik alleen gelaten werd, is in eene tobbe met karnemelk gevallen en daarin verdronken. t WAALWIJK, 10 Jan. Heden morgen, om streeks 6 uur ontstond er brand in de schuur van den veehouder Staal alhier, die totaal af brandde met al het enz. Het ve« spoedig aan belendende t DALEI is over 1S| 35 m. en gemeente minderd tot. 38 z. tot. 91 z Alzoo is verminderd 6 z., tervv m. en 70 voltrokken tIn van mazelem dig karaktei 't— Tot te Vuren verkoop noerr tal f der posteri frankeerde brief kaart er ken, 27 13 invordering daar verzo 228 brief postw., to brieven. Li gestelde sonen 20 bedrag var| hebben nlai Jj^'^bmdi' h"')i TIELERWAARD, 9 Jan. Xaar aardappelkoo- pers zien de landbouwers hier reeds langen tijd te vergeefs uit, daar een groot gedeelte van het gewas 1881 nog in hun bezit is. Zelden blijven de aardappelen hier zoolang lig gen. Ieder wil gaarne in 't najaar zijne produc ten afleveren om geld in kas te krijgen, ten einde daarmede de landpachten te voldoen. Xu echter geen koopers opdagen, blijven de beurzen ledig en menig landheer zal op de pacht sommen der landerijen moeten wachten tot dat aardappelen enz. zijn verkocht. In hooi gaat iets om, toch nog niet zooveel als men wenschte. De kleine hoeveelheden die afgeleverd worden gelden goed, namelijk 22 a 23 gulden per 1000 halve kilo's. Van dit product is ook nog overvloed. besti; GORIXCHEM, 12 Jan. Bij het dagelijksch ezer gemeente zijn 146 verzoekschriften Over de schade? van het spoorwegon schrijft men van d ambte Wieser, dij is eerst heden Gedurende dien tij doch eene vergoe Zijne vrouw, die zeerde, heeft zich waardig bedrag moete de vrouw van den majr arm zoodanig bezeerd gebruiken kan. Een i niet onder de gelcw evenals zoovele ander gaan, schijnt gelukkis gekregen te hebben, de Graaff, die nog st ving gedurende dien loon zonder de emi schijnt ten zijnen o Eene juffrouw B., di —iet genoemde gekwet ^jpt ongeluk fte te voorzien ng voor het kw ens den spoorw t ten laatste is eding van r van den aeven, die onder n Alexanderpoldj len, doch dat A ak in handen v I Grorinchem w< op te gaan ove eel besproken mill verneemt dienaa aria van der V ;en aan zekere: de en niets ine te mogen hebl oor hem, kon zi hem de levensre itzichten niet z< aanget t IIERP' vergadering^^ het Waters men beslot op zijn v als Secreta H door vertrek;; hem kon 1 zoodanig d gemeente Herpt t WELL en AMMERZODEN, 9 Jan. Bij de heden gehouden verkiezing van een derden pol dermeester werd de navolgende voordracht opge maakt: 1. candidaat de heer J. van Ilemert Wz. 2. cand. de heer J. A. de Koning. 3. caud. de heer C. van Hees. t DRUXEX, 10 Jan. Den 2en en 9en Jan. j.l. werd er respectievelijk bij de heeren C. van Hullen en H. van der Sanden een uitvoering gegeven door eenige dilettant-tooueelisten met de zeer ge waardeerde medewerking onzer Harmonie. De op brengst van beide voorstellingen is bestemd tot ondersteuning van den arme dezer gemeente. Beide keeren waren de lokalen overvol en tel kenmale keerde het talrijke publiek meer dan voldaan huiswaarts, na op de ondubbelzinnigste wijze zijn tevredenheid betoond te hebben voor de inderdaad zeer verdienstelijke opvoering van het tooneelstuk „Het testament van Oom Jan." De voorgedragen coupletten, waarvan het koddigste door een der dilettanten zelf gedicht was. voldeden mede uitstekend en verhoogden vooral het prettige van den avond. Beide uitvoeringen zijn in alle opzichten naar wensch geslaagd en de vrij aan zienlijke opbrengst er van zal menigeu behoeftige in Drunen te stade komen. t 's HERTOGENBOSCH, 10 Jan. Het getal gedetineerden in de gevangenis voor vrouwen alhier verminderd jaarlijksop 1 dezer waren er slechts 30 crimineel en 12 correctioneel veroor deelden deze laatsten voor een jaar of langer veroordeeld. beide laatsten voor deze herbenoeming hebben bedankt. DUSSEN. Bevolking 1 Jan. 18811304 m. 1211 vr. totaal 2515; in 1881 geboren 53 m. 45 vr. totaal 98ingekomen 32 m. 34 vr. totaal 66 overleden 35 m. 33 vr. totaal 68vertrokken 29 m. 31 vr. totaal 60 diensvolgens is de bevolking ver meerderd 21 in. 15 vr. totaal 36 en bedroeg die op 1 Jan. jl. 1325 m. 1226 vr. totaal 2551. Er hadden 6 levenl. geboorten plaats en er wer den gesloten 17 huwelijkeu. DORDRECHT. 12 Jan. Den 28 October van het vorige jaar ontsloeg de Bijzondere Kerkeraad der Xed. Herv. gemeente alhier, op voorstel van de Commissie voor het Godsdienstonderwijs, den heer L. Reus Pz. als Godsdienstonderwijzer bij de publieke catechisatien, die van wege den Ker keraad worden gehouden in het lokaal aan het Hof, wegens „onregtzinnigheid in de leer." De heer Reus is van dit vonnis in hooger be roep gekomen bij het classicaal bestuur van Dor drecht, dat in zijne zitting van gisteren avond deze zaak behandelde, en het vonnis van den bij zonderen kerkeraad, wegens gebrek in den vorm heeft nietig verklaard. De gronden, waarop deze uitspraak berusten, hopen wij in een volgend nummer te kunnen mededeelen. In de afgeloopen week zijn door de justitie uit het rijk verwijderd 50 vreemdelingen, waaronder 12 vrouwen, als zijnde zonder eenig middel van bestaan, wegens gemis van de vereischte papieren of landlooperij en bedelarij. wordt. Twee derde va een solied bankiei waarvan zij alleei overige 6 millioe Hoe zij hare algemeene beker schatten gelukkij achtig als de be geruchten de voli Aan boord vai] dam heeft een broken. Hij werd In het bagage-bij een geldlade mei het geld er uit v. d. A. te Hilv tal gouden en zi reeren had, verd politie te 's Bosc Uit het huis jeugdige veroori 12jarige Ewijk, Vlodrop in Lir vrouw in hechte dermoord. Em graven gevondtl een vrouw met ter. Beiden wei worden wegens i Verlegging vi Blijkens het r« door onderscheid op gewezen, dal blijkens de Mei u a

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2