Buitenlandsch Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. De Rijksdag iri Duitschlancl heeft zijne zittin gen hervat. De leidei van het centrum, Windt- horst, heeft zijn voorstel tot afschaffing van de wet van 4 Mei, betreffende de bevoegde uitoefe ning van kerkelijke bedieningen toegelicht. Hij had het reeds lang moeten indienen zoo hij zeide. Wegneming van broedertwist en bevestiging van Duitschlands eenheid is zijn doel met het voor stel. Door de wet van Juli waren de grieven der Roomsch Katholieken niet weggenomen, ook niet door milde toepassing der wetten. Een paar mo- tien werden met groote meerderheid verworpen en ten slotte nam de Rijksdag met 233 tegen 115 stemmen het voorstel van Windthorst aan. Tegen den wensch der regeering werd het voor stel aangenomen. Het brengt eene geheele om keering te weeg in den stand der partijen, en slaat Von Bismarck een machtig wapen uit de hand. Hij toch wilde het centrum door conces- siën aan zich verbinden, en het gebruiken tegen de liberalen, en nu gaan centrum en liberalen samen om de Mei-wetten gedeeltelijk te ver nietigen. Het nieuwe kerkelijk wetsontwerp bij den Landdag ingediend betreffende de Kerkwetten, be paalt het weder in werking treden van de artike len 2, 3 en 4 van de wet van Juli 1880, betreffende het kwijtschelden van den eed aan de bisschop pen, het beheer door commissarissen van het ver mogen verder kan aan de gerechtelijk afgezette bisschoppen de erkenning als bisschop in hun vroeger diocus door den Koning worden verleend. Het ministerie heeft volmacht van het voorge schreven Staatsonderzoek dispensatie te geven en aan buitenlandsche geestelijken bijzondere ambts bezigheden toe te staan. Bij het aanstellen van geestelijken zal slechts dan van Staatswege worden geprotesteerd, wanneer de kandidaat in burgerlijk of staatsburgerlijk op zicht niet bevoegd schijnt, voornamelijk wanneer hij niet de door de wet verlangde opleiding heeft genoten. Tegen zoodanig protest kunnen slechts bij den Minister van Eeredienst bezwaren wor den ingebracht. Het Staatsministerie kan voor bepaalde districten tot wederopzeggings vergunning verleenen, dat geestelijken, die aan de vereischten door de wet- gevorderd, voldoen of die daarvan dispensatie bekwamen, zonder voorafgaande wettig afgekon digde benoeming geestelijken bijstand kunnen verleenen. Het revisie-ontwerj) betreffende de herziening der constitutie is in Frankrijk ingediend. De me morie van toelichting werd door Gambetta in de Kamer voorgelezen. Het eerste artikel zou blijven luiden//De wetgevende macht wordt uitgeoefend door twee vergaderingende Kamer en den Senaat. Paragraaf twee zou aldus zijn: //De leden der Kamer worden gekozen door den scrutin de listed Paragraaf 3//De Senaat wordt gekozen dooi de leden en gedelegeerden van alle politieke lichamen, voortspruitend uit het algemeene stem recht. Voor elke 500 kiezers in een gemeente zou een gedelegeerde komen. Verder stelt de Premier voor, de onafzetbaarheid van de leden van den Senaat af te schaffen; nergens anders in de wetten is de onafzetbaarheid of het levens lange behouden, want de magistraten blijven slechts tot een bepaalden leeftijd. De Senatoren echter, die reeds nu voor hun leven zitting hebben, zouden blijven. De nieuwgekozen Senatoren zouden 9 jaar zitting hebben. Zoowel als de Kamer heeft de Senaat het recht van initiatief en van amendement. Hierdoor ge beurde het herhaalde malen, dat wijzigingen door de Kamer in wetten gebracht, door den Senaat weer werden geschrapt of nieuwe amendementen op wetten werden aangenomen, zoodat een dus gewijzigd wetsontwerp weer naar de Kamer moest verhuizen. Gambetta wenscht aan den Senaat allen het recht van controle op de fiiiancieele zaken te laten, in geen geval een crediet weer openen, dat door de Kamer is afgestemddit gaf en geeft tot allerlei geharrewar en gescher- mutsel tusschen Kamer en Senaat aanleiding tot dat men op het eind van het jaar toch tot een vergelijk moet komen. Aan dien toestand nu wil het nieuwe ontwerp een einde maken. De Senaat houdt in elk geval het recht van ontbinding. Uit Durban wordt uit Zoeloeland in Zuid-Afrika geschreven dat daar lang niet alles in vrede is. Overal heerscht wanbestuur zoowel bij de mach tigste als bij de minste opperhoofden. De Engel- schen hebben er hoegenaamd geen gezagde resi dent wordt niet vertrouwd. Een krachtig centraal bestuur is er hoog noodig, in plaats van de kleine vorstjes, die allen op eigen hand regeeren en zich aan de Engelschen, onder wie zij beeten te staan, volstrekt niet storen. Iti de Transvaal gaat het zachtjes aan vooruit. Een Amerikaansche maatschappij heeft het plan ontworpen tot het leggen van een spoor naar De- lagoa-baai. In een brief van President Burgers, na zijn dood openbaar gemaakt, wordt de annexatie der Trans vaal geweten aan de flauwheid der Boeren, aan den invloed dien de Engelschen commissaris uit oefende en aan het feit, dat de Boeren hun Presi dent in den steek hebben gelaten. Burgers ont kent in dien brief, dat hij tot belooning een jaar geld heeft Ontvangen, doch hij wilde die onwaar dige beschuldiging zich liever in stilte laten aan leunen, dan de zaak der Boeren benadeelen door te spreken. Volgens de jongste berichten uit Warschau is een bijzondere commissie benoemd, die heiast is om een voorloopig onderzoek in te stellen naar de ongeregeldheden op 25, 26 en 27 Dec. van het vorige jaar. Zij heeft die taak reeds volbracht en de gearresteerden, 2500 in getal, zijn verdeeld in 3 categoriën, naar de mate, waarin zij bij de gepleegde ongeregeldheden zijn betrokken. Tot de eerste categorie behooren al de gear resteerden onder den leeftijd van 15 jaarde tweede categorie bestaat uit de aanvoerders en plunderaars, en de derde uit al degenen, dieniet onder deze twee rubrieken vallen. De eersten hebben een arrest van veertien da gen ondergaan en na afloop daarvan zijn zij naar het Raadhuis gebracht om daar lichamelijk te worden gestraftdie straf werd, volgens een oud recht, toegebracht in tegenwoordigheid van de ouders of onderwijzers. Zij die tot de tweede categorie behooren zullen voor den gewonen rechter worden terechtgesteld. Vermoedelijk zullen zij tot tuchthuisstraf of tot deportatie naar Siberië worden veroordeeld. De minder schuldigen, de derde categorie, ruim een 1500 personen zullen terechtstaan voor den kantonrechter, om wegens gepleegd rumoer en rustverstoring eene correctioneele straf te onder- gaan. Zij zullen twee a drie maanden achter slot en grendels worden gezet. De ingezamelde giften ten behoeve van de ge- plunderden te Warschau zijn reeds geklommen tot over de 100,000 roebels, en nog voortdurend worden ruime giften toegezonden aan de commis sie, die met de inzameling is belast. Een vijftigtal jonge dames uit Amerika hebben zich gewend tot de zuster van Parnell, het hoofd van de Xersche Land-Liga, met het aanbod van Ierland, oproer predikende en leden aanwervende voor de vrouwen Land-Liga, te gaan doorreizen. De hoofden der Iersche beweging met wie de zuster van Parnell in druk verkeer staat, hebben aan dit plan hunne goedkeuring geschonken en eerstdaags zullen deze vrouwelijke apostels van moord en doodslag, van verraad en oproer, de opgevatte taak aanvangen. De toestand in Ierland is al verschrikkelijk genoeg op dit oogenblik, zoodat die fanatieke oproer-prediksters gerust kunnen wegblijven. Het laatste nummer van het Engelsche geïllustreerde blad The Graphic, geeft tooneelen te aanschouwen die men te scherp gekleurd zou wanen, zoo niet de namen der personen en plaatsen die bij elke plaat zijn gevoegd, duidelijk bewezen, dat hier van geene overdrijving sprake is. HEUSDEN, 20 Jarü t Heden vieren de echtlieden D. Erederiks oud 65 jaar en II. Pranger oud 71 jaar, alhier hun 40 jarig huwelijksfeest, omringd door kinderen, kleinkinderen en familieleden. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat de man, niettegenstaand blind te zijn, gedurende 40 jaren de gemeente Waalwijk en omstreken met zijn vischnegotie bezocht heeft, en daarbij ijs, water en storm getrotseerd heeft. t De oudste inwoonster dezer gemeente, die tevens hier geboren was, is heden overleden, te weten de wed. Fox geb. Fraterman, in den ouder dom van 96 jaren. Mag een hoogen ouderdom ook aanlokkelijk in het verschiet zijn, toch wordt het genot hiervan gering, wanneer men op hooge jaren, buiten zijne familie, zijne dagen in kindschheid eindigt, zoo als met de overledene het geval was. tWELL en AMMERZODEN. Door het kies college van Wrell en den kerkeraad van Aminer- zoden is het volgende twaalftal van predikanten opgemaakt, (alphabetisch J. B. Berkelbach van den Sprenkel, Nederhemert Binnenweg, Buurmalsem; Van den Berg. Langerak; H. Doorn werd, Wilnis; A. L. Gezelschap, Nicuwer- kerk a/d EJssel; Van den Hoornaard, Hurwenen Krol, Zaamslag; E. A.Lazonder, Zegveld; Niemeijer, Ochten; G. J. van der Pol, Babyloniënbroek Soeters, IngenToorenbergen, Groningen. Uit dit twaalftal zal op Maandag 23 Januari een zestal gevormd worden. t 's-H ERTOG EN BOSCH, 19 Jan. Gisteren had in de loodpletterij van den heer Rouppe van der Voort een treurig ongeval plaats. Een werkman had het ongeluk te struikelen, met het noodlottig gevolg dat de pietmachine een zijner armen ge heel verbrijzelde. t NUL AND. Door den rijksveldwachter alhier is bij twee bakkers een partij roggenbrood in beslag genomen, als wegende ieder brood niet minder dan 2y2 ons te weinig. WAALWIJK. Naar wij vernemen zal in over leg met de directie der Noordbrabantsche stoom tramweg-maatschappij in het voorjaar een geregelde stoombootdienst ingericht worden van Rotterdam naar Waalwijk v. v., ten einde het goederenvervoer langs deze lijn geregelder en sneller te kunnen doen plaats hebben. t DUSSEN. De gezondheid van den veestapel is in deze gemeente en omstreken zoodanig, dat sommige veeartsen verklaren dat het eene //gezond- heids-epidemie// schijnt. t BESOIJEN, 13 Jan. Heden avond ontdekte een bakker, dat bij hein de geldlade in de toon bank, die 16 gulden bevatte, geledigd was. Daar de deur klemde stond ze gewoonlijk op een kiertje, zoodat geen bel gehoord kon worden, terwijl de sleutel op de lade stak. De justitie doet onder zoek. Er is uog geen spoor van den dader ontdekt. t Zondagavond kwam de tram ruim anderhalf uur., te laat aan, daar hij te Loon-op-Zand gede railleerd was. t TIEL, 16 Januari. In de vergadering van onze afdeeling der Maatschappij van Landbouw in Gelderlaud sprak een der leden over de voe dingswaarde van katoenzaadmeel en palmpitkoe- ken. Hij maakte eene vergelijking tusschen deze en die van lijnkoeken. Als zijne ervaring deelde hij mede, dat door het voeren van katoenzaad meel de melk in vetheid toeneemt. t Een Geldersche boerin, die dezer dagen te Emmerik een kluit boter verkocht had, werd »e- arresteerd, daar het bleek dat de kluit van binnen met keukenzout was gevuld, om de boter daar door zwaarder te maken. Niettegenstaande haar gejammer werd zij door de Pruissische politie achter slot en grendel gezet. ALM KERK. De voorzitter van het corres pondentschap der vereeniging Volksonderwijs te Almkerk heeft de hoofden der scholen in deze gemeente zijn dank betuigd voor de beantwoor ding der vragen, door de commissie van volks onderwijs gedaan en in ons nommer van Zater dag 1.1. medegedeeld. In 't belang der goede zaak, welke Volksonderwijs zich ten doel stelt, valt het niet te betwijfelen of de hoofden der scholen in de omliggende gemeenten zullen gaarne medewerken tot de verbetering van het aanschou welijk onderwijs, dat toch het behoefde niet eens gezegd te worden een voornaam bestand deel van het onderwijs uitmaakt en hier en daar wel zeer te wenschen overlaat door gebrek aan materiëelhoewel 't niet te ontkennen valt, dat met de beste hulpmiddelen voorzien, er toch weinig kan uitgericht worden, indien het perso neel op de scholen niet voltallig is. In ieder ge val is de zaak aanbevelingswaardig, want dan zouden toch die scholeu gebaat wezen, waar reeds de noodige krachten aanwezig zijn. Het is te wenschen dat de hoofden der scho len dan ook bereid zullen zijn om de plannen van Volksonderwijs in de hand te werken en de noodige inlichtingen willen verstrekken. De zuider stoomtramwegmaatschappij heef Zon dag de lijn OosterhoutGeertruidenberg feestelijk geopend; tot dusverre geschiedde de dienst over een gedeelte van den weg met paarden. In het laatst dezer week zal bij genoemde maatschappij de telephoon in gebruik genomen worden, en de wegen waar de tram loopt zullen electrisch ver licht worden. In zekere stad van ons vaderland wil men, officieren der dd. schutterij onder openbare ambte naren rangschikkende, aan een officier-drankver- kooper geene vergunning uitreiken. RN.) Evenals in Noord-Brabant werd door een aantal wethouders, gemeente-ontvangers en secretarissen van Noord-Holland aan de Gedep. Staten, ingevolge art. 4 der drankwet, ontheffing verzocht van art. 3, no. 9 dier wet, en werd ook opzichtens deze aanvragen, behoudens enkele uitzonderingen, af wijzend beschikt. Met betrekking tot de uitvoering der drankwet was de vraag gerezen, of onder tolgaarders, brug- en sluiswachters, aan wie volgens art. 3 no. 9 der wet vergunning tot verkoop van sterken drank moet worden geweigerd, tenzij door Ged. Staten ontheffing van dit verbod wordt verleend, ook begrepen zijn de personen die tollen, bruggen en sluizen voor zekere geldsom in pacht hebben. De minister van justitie heeft die vraag toestemmend beantwoord. Zoowel de verbodsbepaling van art. 3 no. 9 van genoemde wet als de bevoegdheid tot vrijstelling volgens art. 4, 2e lid, is op die pachters van toepassing. Men schrijft uit Wadenoijen d.d. 17 Jan. De aannemer van de te maken spoorbaan Geldermal- senTiel, heeft weder een begin met locomotief en veertien zandwagens doen maken, tot vervoer van grond voor de ophooging van het stationster rein te Wad en oy en. Te bejammeren is het, dat de onteigeningsqnaestie tusschen den heer Renesse van Meeteren en den Staat nog niet geheel en al in orde is. Nog eene lengte van 600 meters te maken spoorbaan blijven alsnog onaangeroerd liggen. De aannemers van de stationsgebouwen met toebehooren, tusschen Gorkuin en Kesteren, werken met spoed en tevens zeer gelukkig, want 't is den geheelen winter door geschikt geweest om te kunnen metselen. Het zal eene vreugde voor deze streken zijn, indien de belofte door den Minister gedaan in de vergadering der Tweede Kamer der S. G., dat de lijn Eist tot Gorkum in 1882 zal geopend worden, bewaarheid wordt, en niet zonder reden, want slechter gemeenschaps- weg, bij regenachtige herfsten en winters, als tusschen Tiel en het naastbij zijnd gelegen station Gelderinalsen is voor voorzeker niet. Een merkwaardig geval van slaapwandel deed zich te Assendelft in den nacht van 11 op 12 dezer voor. Een meisje van een jaar of vijftien, wonende ongeveer het midden der gemeente, begaf zich naar de woning van dokter S. en verzocht hem te willen medegaan naar de woning van een duidelijk door haar aangegeven landbouwer, waar men zijne hulp noodig had. De geneesheer liet inspannen, nam het meisje bij zich in het rijtuig kwam ten huize van den aangewezen persoon en vond daar alles in rustMen had geen hulp noodig en dus ook niet gevraagd. Eerst nu werd gedacht aan een vergissing, 't Bleek echter toen het meisje bij haren naam genoemd werd, dat zij verschrikt ontwaakte uit den slaap, waarin zij gehandeld had. De landerijen in de Krimpenerwaard zien er, ondanks het wintergetijde, tamelijk wel uit. De waterstand in de polders is, dank zij den stoom gemalen zeer gunstig. De muizenplaag is totaal verdwenen. Het vee verkeert algemeen in uitmun tenden staat. Het kalven zal ditmaal wel eene maand later komen dan gewoonlijk. De jacht op waterwild beteekent luttel; ook de eendekooikers maken slechte zaken. Voor dezen is vorst zeer gewenscht. Daarentegen kunnen zeer vele arbeiders nog een dagloon maken met het werken in de grienden en buitenwaarden. Toen Woensdag middag de spoortrein, die ten 3.18 ure van Breda was vertrokken, zich bij wachthuis N°. 6 tusschen Breda en Langeweg bevond, kwam ijlings een man aauloopen, naar gissing tusschen de 60 en 70 jaren oud, die zijn jas en hoed over den weg gooide en daarna zich zelve op de rails wierp, bijna vlak voor de loco motief. Dit alles was het werk van een oogenblik, en eer de machinist den trein kon doen stilhouden, was deze den ongelukkige reeds geheel over het ligchaam gegaan en kon men slechts zijn vreeselijk verminkt lijk medenemen. Wie de persoon is die op zulk eene noodlottige wijze een einde aan zijn leven maakte en wat hem daartoe aanleiding gaf, is ons tot dusverre niet bekend. De trein had, ten gevolge van dit ongeval, een oponthoud van 10 minuten. De tuinbaas J. had onder 's Graveland de on voorzichtigheid zijn hand te leggen op een paal die ingeheid moest worden. Het heiblok verplet terde de hand. Een oude botvisscher van 't Nieuwediep heeft, door den zwaren mist van den koers afgeraakt, 36 uren op zee rondgezworven, daarna landde hij uitgeput op Tessel. Een werkman is te Yenlo tusschen spoorwaggons be klemd geraakt en ernstig gekneusd. Bij 's Gra veland is een 17-jarig jongeling tegen een boom gevallen en aan de gevolgen bezweken. Uit een gesloten lessenaar in de fabriek van de firma Stroinck en Co. te Enschedé is zoo wat f 150 ontvreemd. De politie te Amsterdam heeft een goed georganiseerde bende van 5 jeugdige dieven opgepakt. Met een schuit haalden zij o. a. ledige petroleumvaten weg, die vervolgens ver kocht werden. Een der jongens van de ,/Anna Paulowna7' te Rotterdam is uit het stengenwant gevallen. Zwaar gewond werd hij van het dek opgenomen. Tdussen. ÏL j- Of i veel geholpen heeft co o o o Geboren: Antonia, d. v. W. Laukhaar en J. Colijn Johanna Cornelia, d. v. H. van der Pluim en A. Libert; Lcouardus, z. v. W. Rijken en J. van MoergestelMaria Aria, d. v. W. Garsten en J. van Alphen. Overleden: T. van der Pluim, 15 m. t DEWERKEN en SLEEUWIJK. Van 116 Jan. Geboren: Johannes Cornelis, z. van A. Bonis en P. Smits; Maria Helena, d. van H. A. van Andel en L. M. Vos; Arnoldina, d. van G. Ippel en J. Doedijns; Teunis, z. van B. Verschoor en E. Verschoor; Jenneke, d. van C. Verhagen en K. van Arkel; Anna Hendrika, d. van A. Schaar en J. Vink. Overleden: M. van Elzelingen, 2 m.; P. do Pender, 13 d D. van Burgel, 7 m.G. van Druneu, wede. van P. de Man, 61 j.G. T. Verhoeven, 1 m. H. Ippel, 2 m.J, Vink, echtge. van M. de Vries, In de Wekker van 11 Jan. lezen we het volgende: Op den verkeerden weg. Van alle kanten vernemen we klachten over baldadigheid waartoe de jeugd buiten de school overslaat. Denkt slechts aan de circulaire, door den Burgemeester van Utrecht aan de hoofden der verschillende scholeu in die ge meente toegezonden, waarbij ze worden aangemaand de leer lingen op de school betere lessen aangaande orde en tucht in te prenten. -y 4(1 Eenige weken daarna las ik in een der Amsterdarasche bla den een ingezonden stuk«Een nieuw schandaaltje der Am- sterdamsche straatjeugd," en ook de redactie van dat blad voegde er de opmerking aan toe «Onderwijzers enz. kunnen hunne aandacht op een en ander niet genoeg vestigen. Tijdens de vacantie vertelde me een hoofdonderwijzer (hoofd moest ik eigenlijk zeggen, maar mercivan een der voor naamste Drentsche dorpen, dat hij door den burgemeester was uitgenoodigd, om op straat mede een oogje in 't zeil te houden omdat de politie niet in staat bleek, de schandalen der lieve jeugd tegen te gaan, Wel zeker, de onderwijzer moet dit alles beter maken. Hij toch zal, onder 't aauleercn van alle gepaste en nuttige kun digheden, de jeugd opleiden tot alle christelijke en maatschap pelijke deugden, en nu brengt de liberaliteit mede, dat dit artikel zoo ruim mogelijk wordt opgevat. Als onderwijzer is daarvoor zijn macht niet toereikend. Men make hem dus onbezoldigd rijksveldwachter, agent van een brave dienstboden-kantoor, leeraar in huisvlijt (prachtig woord) en klaar is Kees En toeh geloof ik, dat de invloed der onderwijzers op de jeugd geringer is dan vroeger. Van waar dit verschijnsel Vroeger gaf een onderwijzer een lastige jongen een tik of een draai, en niemand dacht er om hem hierover lastig te vallen. Een woord in de school werkte ook ten goede op 't gedrag der leerlingen daarbuiten. Menschenvrienden trokken zich deze zaak aan, en verkondigden de leer, dat de jeugd met zachtheid en liefde kon worden opgevoed. FraaiZachte heel meesters maken stinkende wonden, was een spreekwoord, dat zijn toepassing bij de opvoeding miste. Hè, wat zou ik graag zoo'n zachtheid- en liefdeprediker eens een week lang zien omspringen met een klas van 50 tot 80 Utreehtsche of Amsterdamsche lievelingen. Wie weet hoeveel armen en beenen Ga weg van mij Satanas Welke lastertaal zoudt ge daar uit mijn pen laten vloeien Goddank, de armen en beenen blijven heelMaar de builen enSsst Hunne ichoone woorden vonden ingang bij sommige (vele) ouders (en tegenover den onderwijzer hunner lievelingen zijn deze soms o zoo verstandig) en de kinderen hoorden van vader of moeder«de meester mag je niet meer slaan. Als hij je aan komt, loop je maar weg en we zullen hem aanklagen bij den burgemeester." Wat werd er gejuicht als zoo'n «beul van een schoolmeester" voor een klap of een tik 14 dagen geschorst werd, met ver lies van tractement. Dat verhoogde niet weinig het prestige der onderwijzers, dat verzeker ik U. Slaan dus niet meer! Veertien dagen korting is een groot verlies van 't kleine salaris. Wat dan Strafwerk mee naar huis geven, zal men zeggen. Goed Maar hoe dan, als de boodschap van huis wordt meegebracht: «Moe der wil niet hebben dat we thuis strafwerk maken." Dan in school, hoor ik mij toeroepen. Maar wanneer iemand u dan naar 't hoofd werpt: «Vader betaalt geen schoolgeld om hier straf werk te maken." 't Is toch al te gek, dat de onderwijzer na drie uren met inspanning te hebben gewerkt, nog een uurtje zal opofferen aan dergelijke ouders. En hun gedrag (der kinderen nl.) op straat laat hij gaarne aan het toezicht der politie over. Of ik dus een voorstander ben van plak en knoet en meen, dat nuttige kundigheden en christelijke en maatschappelijke deugden er het best worden ingeslagen De Hemel bewaar me, neen Duizendmaal neen Wat ik wil, is dit: 1. Ouders en autoriteiten leenen niet te spoedig het oor aan klachten over de school en den meester; 2. Zij schenken den onderwijzer een weinigje meer vertrouwen 3. laten zich in 't bijzijn van kinderen nooit over de onder wijzers in ongunstigen zin uit 4. roepen niet dadelijk moord en brand als er een tik of klap gevallen is. Dan kan het niet anders, of ontzag en eerbied, zoo noodig voor den goeden gang van het onderwijs, hernemen in de school hun plaats en werken zegenrijk daar buiten. Haarlem. G. A. Schenkel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2