een KNECHT, MANUFACTUREN. Winter-Artikelen H+ van Hemert, Ph. de JöNGH, Sigaren-Fabrikant HEUSDEN. J. S. KW, Notaris te fa, veilen en verkoopen: onroerende goederen pnbliek aanbesteden; KENNISGEVING. TEE533SS33. KEUKENMEID, NOODHULP, veilen en verkoopen: Aanbesteding. H. A. BAKKER Jr., Het vervoeren en verwerken van plus minus 1000 M3 ?and naar de Wiel aeliter de Haarsteeg- Iledikiiiiijzeii. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. ilotmiiurkt, Heusden. P. van Vollenhoven Jz. Eene groote Landbouwers- woning met Stalling, Schuur, Ere en Tuin te Dussenaan de Kornsche Sluis, groot 18.50 aren. N00RDBRABANTSCHE VOOR 1)E REISTASCH. Weet gij wie zicli een lauwer vlocht, Een zuil heeft opgericht? Die onverpoosd het goede wrocht, En vrede heeft gesticht! Krom u niet laag in elke bocht, Maar doe getrouw uw plicht Wat vijand ooit uw val nog zocht, Geen nood dan dat gij zwicht. Zoo menig scherp en bijtend vocht, Is schaadlijk voor 'tgewricht; Het geeft gepaard aau avondtocht Vaak podagra en jicht. De vrek, aan 't aardsche goed verknocht, Haat van natuur elk licht Heeft zijne ziel aan 'tgeld verkocht, Tot vreugd van neef en nicht; Hij is, schoon liefdeloos gedrocht, Voor hen man van gewicht. Wie immer op ziju gaven pocht, Komt soms bij 't vuur te dicht, En, waar hij ook op roemen mocht, 't Wordt tot zijn onheil ligt. In vroegere dagen, toen de beweegkracht van de stoom nog niet zoo druk, niet zoo algemeen op de vervoermiddelenop boot, trein en tram was toegepast, reisden de Vorsten en Grooten meestal met eigen rijtuigen, die, van grooten omvang en van alle gemakken voorzien, tot een niet onbeha gelijk verblijf waren ingericht. De meeste gouver nementen hadden daartoe van afstand tot afstand Posterijen ingesteld, naar gelang der route van 10 tot 30 paarden; zoodat de hooge reizigers telkens met versch gespan, schier onafgebroken des- verlangd konden voortgaan. In de vorige eeuw was het eens feest, bij den Postmeester in een stadje op Fransch-Duitsche grenzen. Acht dagen geleden had zijne vrouw hem een zoo lang, zoo vurig gewenscht zoontje geschonken, en heden zou de doopsplechtigheid, in de staatsiekamer plaats vinden. Alle vrienden en bekenden waren door den gelukkigen vader ter bijwoning verzocht, en al de paarden en rijtuigen in de weer om de gasten af te halen. De koetsiers, in buu beste pak, hadden last om zonder ophouden er lucht op, allen het zelfde wijsje, te blazen. Mocht soms het liedjen zelf aan dezen of genen ooit te pas komen, dan gaat hier al vast het eerste couplet: Wat is het Vaderhart verblijd, Dat hem een jongsken werd geboren; Die eens de paardjes lustig rijdt, Den vetten grond bezaaid met koren Die stal en huis, die stam en land Nog vele jaren houdt in stand(bis.) Terwijl nu onze Postmeester verlangend do gas ten tegen kijkt, zegt hij tot zijn stalknecht: »als er nu van daag eens geen vreemdelingen komen zou ik zeer gelukkig zijn.» Nauwelijks echter heeft hij deze woorden gesproken, of daar klonk van verre de vroolijke posthoorn, doch helaas! niet op het bekende wijsje. Weldra komt een postkoets, in vollen ren, den hoek om, en het hart zinkt den man in de schoenen. Met een bedrukt gemoed waagt hij nog ééne kans, en vraagt den postillon of hij tot een volgend halt wil doorrijden. Maar deze zegt: »ik dank je, heel vriendelijk: mijne paarden hebben al een dubbelen rid gemaakt, om dat ze in de vorige halt allen ziek zijn.« De beide heeren- in de koets, niet begrijpende wat er gaande was, en het bekommerd gelaat van den Postmeester ziende, laten het glas van het porfier zakken, en vragen wat er aan hapert. De pijnlijken toestand waarin de man zich gewikkeld ziet, vernomen heb bende, roept één hunner wel vrienddat treft juist mooi, ik houd zeer veel van die plechtig heid en zal met genoegen getuige, ja peet zjju.« Zij stappen nu het rijtuig uit en de feestzaal binnen, waar zij al heel spoedig met allen op den besten voet staan. Inmiddels werden van alle kanteu de geuoodigden aangevoerdzoodat, het gausche stadje in beweging kwam. De beide onverwachte gasten waren weldra met, ieder zoo gemeonzaam, alsof zij elkander reeds jaren lang gekend hadden. De vrouw des huizes, met de fijne gave van opmer king aan het zwakkere geslacht gewoonlijk eigen, had voor zich zelve reeds uitgemaakt, dat zij, die zich zoo ongedwongen bewogen te midden van allerlei vreemde raenschen, die zoo bespraakt en tevens zoo uiterst kiesch in hunne uit drukkingen waren, die met den geestelijke over de hoogescholen en de leervrijheid, met den dokter over "do schei- en ontleedkunde, met den fabrikant over grondstoffen en machines spraken, alsof zij er al hun leven bij geweest waren, aanzienlijke heeren, ja mogelijk wel baronnen moesten wezen. In- tusschen kwam de tijd dat de plechtigheid zou beginnen, dat peet en getuigen hun verklaringen zouden afleggen en teekenen. De geestelijke wendt zich nu tot den heer in kwestie en zegt»Mag ik uw naam verzoeken?» Na een oogenblik dralens luidt het antwoordIk heet Jozef.Goed, maar dat is niet voldoende, dus uw vollen naam als 't u belieft.»De Tweede.»De Tweede, de Tweede; ik heb nog nooit zoo'n Van gehoord; maar wat is uw beroep, uw ambt, uwe betrekking Wat doet gij voor den kost?« Na een zeer lange stilte klonk het: »Keizer van Oostenrijk.Stom van verbazing zien de verschillende gasten elkander aande vrouw zit verstijfd van schrik, maar de postmeester, door zijn bedrijf dagelijks gowoon met hooge heeren iu aanraking te komen, verliest geen oogenblik zijn bedaardheid. In allerijl neemt hij het jongsken van den schoot der moeder drukt hem den vorst in de armen en zegt: »Uwe Majesteit heeft heden mij en mijn huis eene groote eer aangedaan, en een blad met gouden letters in mijn levensboek geschre ven duld dat ik met allen eerbied het peetekind aan de hoo'ge gunst en bescherming van zijn vorste- lijken peetoom opdrage.» De keizer lachte, drukte het kind een hartelijkeu kus op de wang, gaf het aan den verrukten vader terug, beloofde zijn toegenegenheid in de toekomst, beval het naar lichaam en geest aan in de bijzondere zorg der ouders, lag den eersten grondslag tot een zeer stevigen spaarpot, en weinige minuten latei- rolde de koets, onder het gejuich der feestgenooteu, en nu met het rechte wijsje, naar de hoofdstad van Frankrijk. Een der weinigen, misschien de eenige, voor wien de brand van het Ringtheater te Weenen iets goeds ten gevolge had, is een jong boekhouder aldaar, die een schoone, rijke bruid er aan te danken heeft. De jonge dame, Angela Sartorini, dochter van eeu rijkon koopman, was met haar broeder in den schouwburg, maar raakte hem in het gedrang kwijt. Zij werd van een der balkons af in het vangzeil gered en half bewusteloos er afgehaald. Niemand sloeg in de verwarring acht op haar behalve de genoemde jonkman, die haar zag wankelen, in zijn armen opving, naar een naburige woning droeg, en haar, nadat zij weer tot zichzelve gekomen was, in een rijtuig naar huis bracht. Inmiddels was haar mede geredde broeder te huis gekomen om te zien of zij er was, en wanhopig weer heengegaan om haar te zoeken, terwijl de ouders in groote ongerustheid en spanning achter bleven. Hun vreugde, toen hun dochter behouden terugkwam, en hunne dankbaarheid jegens haar redder, kan men zich voorstellen. En thans is de jonge man de gelukkige verloofde van de schoone Angela. De Parijsche rechtbank veroordeelde onlangs een oplichter van een ongewoon soort. Hij was geboren in 1840 en noemde zich Valentin Sebapolis. Hij was, vier dagen oud, te Agen te vondeling gelegd en daar in het gesticht opgenomen. Vijftien jaar oud verliet hij deze stad en werd beurtelings ma troos, soldaat, reiziger, oudheidkundige en schat- delver iu Egypte, tot hij met een Zweedsch offi cier naar Indië vertrok. Hij werd daarna voogd bij eene Russische familie in Nederland en later vindt men hem weder te Bordeaux, waar hij in den oor log gewond, trouwt met de dame die hem had verpleegd. Zijn bijzondere industrie iu den laatsten tijd bestoud daarin dat hij zich nederzette als dok ter, en zich het vertrouwen wist te verzekeren van vrouwelijke patiënten van zeer twijfelachtige posi tie. Als hij den tijd gekomen achtte, diende hij haar een slaapmiddel toe, en beroofde hen van wat hij kon vinden. Wat hij van haar wist, deed hen zwij gen omtrent de misdaad. Dit gaf hem bij de poli tie den naam van L'endormeur. Ook een Lyonsch parfumeriefabrikant wist hij op deze wijze eeu cheque-boek te ontfutselen, dat hij gebruikte tot het plegen van verdere oplichterijen. Bij zijn verhoor hield hij vol het onbewuste om kleedsel der ziel van Plato« te zijn; hij beweei'de dat hij de duidelijke herinnering bezat van een tal van vroegere levens, en stelde zich voor als het slachtoffer van de zielsverhuizing en de menschelijke ondankbaarheid. Hij werd drie maanden te Bicêtre onder geneeskundig toezicht gehouden de doktoren verklaarden echter zijne razernij als voorgewend. Het bleek ook dat hij reeds vroeger tot vijf jaren gevangenisstraf was veroordeeld geweest, en niette genstaande zijn philosophische herinneringen en reclamaties werd hij tot acht jaren dwangarbeid veroordeeld. Onlangs maakte de keizerin van Rusland, ver gezeld van eeu hofdame, gravin Tschermedjeff, tegen den avond eeu sledevaart in den omtrek van het slot Gatschina. Op last des keizers moeteu de koet siers de hoofdwegen vermijden. De slede der keizerin sloeg derhalve een zijweg in, en terwijl de paarden in snellen loop waren, bevond men zich plotseling tegenover een boerenslede, waarvan de voerman sliep. Daar uitwijking onmogelijk was, trachtte de koetsier een korten draai te maken, waardoor de keizerlijke slede omsloeg, zoodat eerst de hofdame, daarna de keizerin in de sneeuw viel. De laatst genoemde bleef echter nog in de slede en werd zoo door de paarden een 15 schreden ver door de sneeuw gesleept, tot zij eindelijk geheel uit de slede viel. De koetsier bracht nu de paarden tot staan, nadat een officier toegeschoten was, met wiens hulp het ook gelukte de dames, die uitwendig geen letsel bekomen hadden, weder in de slede te helpen en naar het kasteel terug te brengen. Daar echter de keizerin in gezegende omstandigheden verkeert, werd onmiddelijk do hofarts Karasowski ontboden. Deze verklaarde na een zorgvuldig onderzoek, dat er geenerlei verkeerde gevolgen te vreezen zijn. De bevalling der keizerin wordt in Juni verwacht. f Waalwijk, 20 Jan. Yee: veel aanvoer. Dra gend vlugger. Boter: 2143 KG. 1.25 a 1.44 het kilo. *Dordrceht, 20 Jan. Grasboter, stukken: a Hooi- 0.88 a 0.73; tonnen: Gras- f a Hooi- 13.75 a 13.50; Kunstboter: 0.52 a 0.38. f Zalt-Bommel, 17 Jan. Boter 77 a 82 ct. de 5 ons. Eieren 1 a 1,20 de 26 stuk. f Rotterdam, 16 Jau. Vlas. De vraag op het land was gedurende de week vrij levendig, tot vaste prijzen. Heden werden ongeveer 47,000 steen ten verkoop aangeboden, die slechts langzaam gekocht werden, doordien houders meer geld eischtende mindere soorten bleven grootendeels onverkocht. De aanvoer van de naastbijgelegen. plaatsen was weder klein en de kooplust niet groot, zoodat de gesteldheid flauw was en eenige prijsverlaging ten gevolge had. f Bussen, 19 Jan. Prijzen der boter 1.38 a 1.50 per kilo. Dordrecht, 19 Jan. Graanmarkt. Tot meerendeels onveranderde prijzen ruimde de kleine aanvoer langzaam op. Ondertrouwd: GERARDUS FRANCISCUS VAN BOKHOVEN en MARIA ADRIANA BUIJS. Herpt, 13 Januari 1882. Ondertouwd: Dr. A. VAN EYK en A. C. STURMS. Eenige kennisgeving aan Familie, Vrien den en Bekenden. Heusden, j 18 januari 1882- Dordrecht, Mevrouw de Wed. VERHAGENTierexs te Heusden, verlangt tegen 1 Mei eene zindelijke alleen, goed kunnende koken en eenig huiswerk verrichten, boven de 25 jaren oud, van de P. G. Aan hetzelfde adres wordt gevraagd een flinke voor MEID, P. G. van half Februari tot Mei. IflBgg" H- B- VAN AN DEL te Heusden, vraagt, om over twee maanden in dienst te treden, goed kunnen lezen en schrijven. Die met paard en kar kunnen omgaan, komen het eerst in aanmerking. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden, Alle de nog in voorraad zijnde worden tegen veel verminderde prijzen OPGERUIMD BIJ -cv* te H EU SB JEN, beveelt zich aan tot het fourneeren van GELD, onder eerste hypothecair verband, rente 4 ii 4a/2 De Notaris VERBERNE te frasen-as»Dassen, zal op Dingsdagen 31 Januarij en 14 Februarij 1882, 's namiddags ten 5 ure, te Bussen, in den Boeren dans, in het openbaar zal namens zijnen lastgever, publiek DE NAVOLGENDE afkomstig van Cohxelia Bleijexberg te Wijk, Provisioneel op Woensdag 25 January 1882, Finaal op Woensdag 1 Februarij 1882, telkens 's voormiddags ten tien ure, in het Regt- huis te Wijk. EERSTE KOOP. Een Landbouwersbedrijf &A en Erf met Schuur, Moes- [H» tuin, Boomgaard en Dijkhof, staande en liggende te Wijk aan den Dijk, nabij den Scheepstimmerwerf en aldaar bij het kadaster be kend in Sectie A Nummers 407, 409, 410, 411, 412 en 413, groot 43 arcs, 97 eentiares. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. TWEEDE KOOP. Een perceel Bouwland, liggende op den Molenon- dert onder de gemeenteWijk, en aldaar bij het kadaster bekend in Sectie ANommer 408, groot 53 ares, met binnenpaske. Deze koop is verhuurd tot en met 1885 voor 122.'sjaars, en in genot te aanvaarden in gaande 1882. Beide koopen zullen ook in massa worden geveild. Betaling der kooppenningen 15 Maart 1882. Nadei-e inlichtingen worden door voornoemden Notaris verstrekt. ZEGT HET VOORT. Dijkgraaf en Heemraden van het waterschap „DE HOOGEN MAASDIJK VAN STAD EN LANDE VAN HEUSDEN, c. aA zullen op Zaterdag den 28sten Januari 1882, des mid dags ten 12 nre, ten huize van H. Mouuik te Heusden, De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Vrijdag den 27sten Januari 1882, des morgens te 11 ure. Inlichtingen worden verstrekt door den op zichter I. van Tuijl Gz. te Heusden. Heusden, 17 Januari 1882. Be Bijkgrdaf. HONCOOP. Be Secretaris, DUIJSER. De Directie maakt bekend dat van af 20 Janu ari a.s. trein no. 5 die tot heden ten 3.20 namiddags van Waalwijk vertrekt, des namiddags 2 uur zal vertrekken, en den volgende loop hebben WAALWIJK BESOIJEN SPRANG SPRANGSEVAART KAATSHEUVEL N.W. j A. V. LOON OP ZAND TILBURG (Station.) TILBURG (Heuvel.) Terwijl de treinen 21 en 22 in 3.33 en 3.45 respectievelijk ten 2.12 van Kaats heuvel (Dorp) en 2.25 van Kaatsheuvel (Nieuwe weg) zullen vertrekken. De Directeur. 2.— 2.5 2.15 2.19 2 21 2.25 2.42 3.20 3.25 plaats ten Tengevolge eencr advertentie, voorkomende in No. 4 van de Prov. Noordbrabantsche en Bossche Courant en onderteekeud door den Heer L. ASBERG, Mr. Kleermaker te Ammerzoden, vind ik aanleiding het navolgende onder de aandacht van belangstellenden te brengen 1. De Heer ASBERG heeft wel is waar zijn leedwezen te kennen gegeven, dat hij zich iu eene openlijke annonce ongunstig over den Heer M. REIS uitgelaten heeftechter van de eerst door hem beweerde feiten, aangaande de merkwaardige mercantiêele manieren van den Heer REIS, heeft hij geen woord herroepen. 2. Onder deze omstandigheden ligt het voor elke onpartijdige voor de hand, dat men bij bovengenoemde tweede annonce van den Heer ASBERG volstrekt met niets anders dan met eene om vredeswille gegeven halve toestemming te doen heeft, welke daarom hoegenaamd van geene waai-de is. 3. Wanneer de Heer MAURITS REIS het onpleizierig vindt, dat ik er op uit ben en blijven zal, om zijne arglistige manier van concurentie onder de oogen van het publiek te breugeu, dan kan hij dit gemakkelijk genoeg beletten. Hij behoeft dan slechts op te houden, Naaimachines ouder den naam »Siuger Machines» in den handel te brengen, welke niet vau de Singer Maatschappij afkomstig zijn en die (hoe goed of slecht ze overigens ook mogen zijn) dus toch volstrekt geene Singer Naaimachines genoemd kunnen worden. En hij behoeft er zich verder in de toekomst slechts toe te bepalen zijne haudelswaren op te hemelen, in plaats vreemd fabrikaat te verachten, waarvan h'j toch maar namaaksels verkoopt. Agent der Singer Maatschapp j. Letterkunde bij de thee. Indien het door de Lon- densche likeur- en theeinaatschappij gegeven voor beeld navolging vindt, zullen er weldra gouden dagen voor de engelsche schrijvers en boekverkoo- pers aanbreken. Deze maatschappij geeft namelijk aan iedereu kooper van 3 pond thee een boek volgens keuze op de koop toe. Niet ten onrechte beroemt zij er zich op in hare reclames »dat zij den geestelijken zoowel als den lichamelijken dorst zoekt te lesschen.« Zij beweert reeds meer dan eeu millioen boeken van engelsche en buitenlandsche schrijvers, klassieken, dichters, romanschrijvers, op deze wijze in omloop gebracht te hebben, en een kwart millioen werken ligt gereed om met die pakjes thee den leeslustigen koopers ter hand ge steld te worden. Op die manier wordt de thee een voertuig der beschaving; wie een bibliotheek wil aanleggen, moet maar veel van den chiueeschcn drank gebruiken, en zijn boekenplanken vullen zich van zelf. In Engeland krijgt de kooper van thee boeken present; in Frankrijk ontvangen de inteekenaren op het een of ander werk meestal theeserviezen als premie. Het publiek zal eindelijk nog heelemaal in de war raken, en op het laatst niet meer weten of het zijn thee bij den boekverkooper dan wel zijn boeken in den theewinkel koopen moet! Koolzaad. Zeeuwsch en Ov. 60 a 63per April 368, Oct. 366. Lijnzaad. 112 it Azof 312, 110/111 ft Petersb. 310, per 2040 kilo. Raapolie, f 35.a p°. Mei .a Najaar 34, O» 's-Boscii, 13 Januari 1882.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 3