Buitenlandsch O verzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. V BINNENLAND. V AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. dankbare herinnering prof. Buys Ballot ge denken zalomdat deze juist dit station voor ons uitgekozen heeft. Ieder dus, die de eer van ons land wil helpen ophouden, de kennis van onze aarde uitbreiden en den handel nieuwe wegen openen wil, raden we aan, de a. s. expe ditie met eenig geld te ondersteunen. Ze is onze ondersteuning dubbel waardig. De uitgever van dit blad zal zich gaarne met de overmaking der bijdragen belasten. De aftreding van Gambetta is het groote nieuws. Hoewel ieder die aftreding zag aankomen is thans, na de verwachte gebeurtenis, ieder nog onder den indruk Gambetta, wiens machtig genie in 187 0 legers als uit den grond deed te voor schijn komen en die met zijn woord Frankrijk hoedde voor een staatsgreep door de Mac-Mahonsche generaals, gevallen over een nietigheid de vraag of de Nationale Vergadering per district of per arrondissement zal gekozen worden. Wij gelooven dat het raadsel spoedig is op te lossen. Reeds tijdens Gambetta president der Nati onale Vergadering was deden zich stemmen hooren die hem verwijtend toevoegden dat hij, de meest populaire man in Frankrijk, die feitelijk meer invloed heeft dan de Ministers, aan liet hoofd van een kabinet moest staan. Toen na de verkiezingen de republikeinsche meerderheid nog versterkte, was het voor Gambetta onmogelijk aan den drang weerstand te bieden. Hij werd dus hoofd van een kabinet maar blijk baar tegen zijn zin. Uit zijn geheele wijze van doen sprak een toeleg om zoo spoedig mogelijk den last van het gezag af te schudden. Het voor wendsel was spoedig gevonden en het is gegaan zooals Gambetta heeft gewild. Waarom hij het gewild heeft is een andere vraag. Denkelijk omdat hij als Minister niet ver sleten wilde worden, en dus zijn invloed verspelen. Thans is hij geslagen door zijn eigen geest verwanten dat is zoo, maar ieder weet dat zij dit deden uit vrees dat zij bij verandering van kiesstelsel niet zouden worden herkozenGambetta's indruk op het volk is ongedeerd en wellicht grooter dan ooit. De tijd komt zeker eenmaal dat hij aan het hoofd van het Fransche bewind al zijn groote gaven kan aanwenden. Het grootste bewijs van Gambetta's onverzwakten invloed is zeker wel hierin te vinden, dat zijn opvolger, de Freycinet, van Gambetta de verzeke ring heeft aangenomen, dat hij hem niet bemoeielijken zou. De Freycinet is trouwens gelijk men weet, in den oorlog van 1871 de rechterhand van Gambetta en steeds een zijner grootste vereerders gebleven, ondanks een tijdelijke verkoeling. Het was al te dwaas dat men Gambetta verdacht de natuur van Bismarck te hebben en den dwingeland te willen spelen. De ware dwingeland buigt niet voor een stemming in een parlement, maar blijft en doet alsof er niets gebeurd is, zooals Bismarck handelde tegenover het Pruisische huis van afgevaardigden en zooals hij tegenover den Duitschen Rijksdag zou doen als het hem noodig voorkwam. Het optreden van Bismarck in den Rijksdag verleden week was weder een bijdrage tot diens constitutioneelen zin. Als een dragonder-officier in de stallen heeft hij huis gehouden tegenover de vertegenwoordigers des volks, omdat enkelen hunner naar waarheid betoogd hadden dat het rescript des konings eigenlijk een dekmantel was voor de handelingen der ministers. Bismarck dis tilleerde daaruit de beschuldiging dat hij een lafaard was en daarom bulderde hij als een bezetene. Als iets in staat is om den toestand in Duitsch- land te teekenen dan is het wel deze gebeurtenis die in de annalen der parlementaire geschiedenis met een zwarte kool zal aangeteekend blijven. De opstand in Zuid-Oostenrijk neemt steeds iu omvang toe. De regeering van Oostenrijk heeft de strengste geheimhouding aan alle bladen ge last en de meeste berichten van het oorlogstoo- neel worden zorgvuldig geheim gehouden. Men weet intusschen dat de Oostenrijksche troepen haast niet vooruit komen en dat de opstandelin gen thans zeker 20 a 30.000 man sterk zijn. De groote overmacht, de uitmuntende wapenen en het beleid der officieren van het Oostenrijksche leger zullen, al zij het dan ook ten koste van stroomen bloeds en millioenen, op den langen duur den opstand kunnen onderdrukken. Maar de vraag rijst of niet voor het zoo ver is de oor logshond zal uitgebreid zijn. Men moet niet ver geten dat het meest Slavische volksstammen zijn die thans voor hun onafhankelijkheid strijden. En daar geheel Rusland door het Slavische ras wordt bewoond, is er maar heel weinig noodig om een oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland onafwend baar te maken. Het is verleden week reeds gebeurd dat de beroemde Russische generaal Skobelew op een feestmaal herdacht hoe thans Slaven voor hunne vrijheid strijden.Sprekender bewijs heeft men niet noodig om met ons te gelooven dat slechts één vonk noodig is om een grooten brand te doen ontstaan in Oostelijk Europa. HEUSDEN, 30 Jan. Het bestuur van de afdeeling Heusden der Noordbrabantsche Maatschappij van landbouw, heeft besloten zich tot de besturen te wenden der gemeenten, gelegen in deze afdeeling, met verzoek om eene subsidie, ten einde de afdeeling in staat te stellen in den loop dezer jaars eene keuring te houden van paarden en runderen. Van verschillende zijden zijn reeds de gewTenschte antwoorden ingekomen. De algemeene vergadering van de afdeeling is bepaald op 25 Febr. e. k. waarin de wijze, de tijd en de plaats der keuring door de leden nader zal worden vastgesteld. t EETHEN. Door de gecombineerde kerke raden van Eetlien en Drongelen werd, ter vervul ling in de bestaande predikantsvacature, beroe pen Ds. Doorenwerd predikant te Wilnis. t ZALT-BOMMEL, 30 Jan. Op last vau liet gemeente-bestuur alhier, worden op verschil lende plaatsen Norton pijp wellen geslagen, in de putten der openbare pompen. Op deze wijze tracht men het onbruikbaar verklaard water te vervangen door water, dat voor de gezondheid onschadelijk is. t BRAKEL, 30 Jan. De werkzaamheden aan de in aanleg zijnde batterij aan den Nieuwendijk onder deze gemeente zijn in de afgeloopen week gestaakt, ten gevolge naar wij vernemen, eener aanmerkelijke verzakking. BREDA, 27 Jan. Door den inspecteur der posterijen is aan de Regeering machtiging verzocht tot het houden eener verloting ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de onlangs omge komen personen met de p istschuit tusschen Wou- drichem en Gorinchem. LANGSTRAAT. 27 Jan. Naar wij vernemen, zal in Maart a. s. de aanbesteding plaats hebben van een gedeelte der spoorweglijn Zwaluwe-'s Bosch, namelijk van eerstgenoemde plaats tot aan de Baardwijksche overlaat met ruim dertig wacht huisjes. De lage stand van het water in de boven- rivieren doet verwachten dat het Bossche veld en de Baardwijksche Overlaat dit jaar bevrijd zullen» blijven van overstrooming. Het zou een zegen voor deze geheele streek zijn, indien die verwachting werkelijkheid wordt. 's-HERTOGENBOSCH, 27 Jan. De Kamer van Koophandel heeft benoemdtot voorzitter den heer J. v. d. Griendt en tot pl. verv. voorzitter den heer G. L. H. Lanschot. De soirée, door de onderofficieren van het 5e reg. inf., ten voordeele der weduwen van de verongelukten tramconducteur Meijs gegeven, heeft als zuiver bedrag f 693.07 opgebracht. GORINCHEM, 28 Jan. Het vocaal en instru mentaal concert, gister avond door de A ereeni- gingen Aurora en Caecilia gegeven, was druk bezocht. Hoe kon het anders? Vooreerst goldt het een liefdadig doel, als zijnde de opbrengst ten voor deele der nagelaten betrekkingen der veronge lukten op de rivier, ten tweede werd hetzelve opgeluisterd door eenige heeren die geheel belange loos hunne talenten ten beste gaven. Mogen wij zeggen, dat de beide Vereeuigingen zeer goed hebben voldaan, de solo's tusschen de verschillende nom- mers van de heeren Decker uit 's B isch en Rudolf Bekker van Sliedrecht als pianist en violist vulden een recht genoegelijkeu avond meesterlijk aan. Na afloop van het concert werden van wege het muziekgezelschap Aurora diploma's als eerelid uitgereikt aan de heeren Dekker, Bekker en Tille- mans; voorzeker een bewijs van toegenegenheid, dat zij waarlijk verdienen. Den wensch mogen wij niet achter houden dat dergelijke avonden ons meer geschonken worden, dat mannen als Decker en Bekker ons niet zullen vergeten, zoodat wij hun een hartelijk gemeend „tot weerziens" toeroepen en dat de beide Vereeui gingen mede de hand in elkander leggen, opdat ook op muziekaal gebied blijke dat „Eendracht macht maakt!" KRIMPENERWAARD, 29 Jan. De bezwaren tegen de aangevraagde gunning tot aanleg van den stroomtram GoudaSchoonhoven, over Stolwijk en Berg-Ambacht zijn nu uit den weg geruimd, daar zoowel het gebruik der verveningskade, als van den zoogenaamde opweg door de overheden is toegestaan. Men is voornemens den aanleg van genoemde lijn aan te vangen, zoodra de lijn Gouda Bodegraven in werking is gebracht. Uit Breda wordt gemeld De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den plotselingen dood van P. Mouwen, oud 77 jaar, welke Maandag-avond in een twist met zekeren N., ten herberge van P. de Grauw op de Havermarkt, op de plaats zelve dood bleef. Er heeft eene lijkschouwing plaats gehad waar van echter de resultaten alsnog onbekend zijn. Zekere A. S., van beroep wever, wonende te Tilburg, is in het huis van arrest alhier bin nengebracht als verdacht van gepasseerde» Zater dag-avond iemand met een mes onderscheidene wonden te hebben toegebracht. Drie personen uit Hoeven, beschuldigd van moedwillige brandstichting, zijn door de maré- chaussées uit Oudenbosch aangehouden en ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Bij Kon. besluit, is benoemd, met ingang van 5 Frebr., tot burgemeester van Raamsdonk, G. J. H. Heere. De zaak van het spoorweg-ongeluk, dat 3 Oct. onder Beugelsdijk bij Rotterdam plaats had, zal Dinsdag 21 Febr. voor de arr. rechtbank aldaar worden behandeld. Als beklaagden verschijnen voor de rechtbank de stationschef en de voorman, ter wijl twintig getuigen zullen worden gehoord. Erg druk schijnen de huurkoetsiers te St. Maar tensdijk het niet te hebbendezer dagen werd aldaar een rijtuig van stal gehaald, waarin een geheele rattenfamilie gelegenheid had gevonden zich te nestelen en wel met zoo goed gevolg, dat de kleinen reeds volwassen waren. Nu was het uit met hun rusthet spreekt van zelf, dat hun de woning, die zij deerlijk gehavend hadden, terstond werd opgezegd. Z. M. de Koning heeft f 700 beschikbaar gesteld voor de bemanning van de te Hellevoet- sluis tehuis behoorende reddingboot de „Zeemeeuw", als belooning voor de redding van de equipage vau het onlangs vergane Zweedsche barkschip „Solide". Het bericht, dat de koffiehuishouder S. uit 's-Hertogenbosch te Parijs in hechtenis is geno men, is niet juist. S. is wel te Parijs aangehouden, maar onmiddellijk weder op vrije voeten gesteld. In de afgeloopen week zijn door de justitie uit het Rijk verwijderd 17 vreemdelingen, als zijnde zonder eenig middel van bestaan, wegens land- looperij, bedelarij en wegens gemis van de vereischte papieren. Vermoedelijk door middel van een valschen sleu tel, is iemand 's nachts iu een huis aan 't Langepad te Tilburg binnengekomen en heeft aldaar ont vreemd ruim f 100 aan geld uit de lade van een kastje. Een der bewoners ontwaakte en hoorde toen den dief op zijne kousen de vlucht nemen. Men vond in een hoek een doosje met gouden sieraden en geld, dat ook in de lade bewaard werd eu wellicht door den dief in zijne overhaaste vlucht is achtergelaten. Naar men uit de Hoeksche Waard bericht, heeft mevrouw de wed. Van der LindenDe Kat te Dordrecht, aan haar pachters 1/4 gedeelte der pachtpenningen over het afgeloopen jaar kwijt gescholden. In den laatsten tijd hebben te Breda véle inbraken bij nacht plaats gehad. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is o. a. op het kantoor der gemeente-reiniging ingebroken, doch, dank zij de tijdige ontdekking, werd er niets ontvreemd. Ee nige dagen geleden drong men iu een huis en ont vreemde uit een voorkamer eenige kleedingstuk- ken, die echter in de gang werden achtergelaten, toen de vrouw eu de dochter des huizes, gerucht hoorende, den dief nazaten. De indringer bleef onbekend. Ook de bedrijvers van den schoenen- diefstal zijn nog onbekend. Tijdens de restauratie van het kasteel, toebe- hoorende aan den heer Van Camiugha, nabij Leeu warden, is een kostbaar kamerbehangsel zichtbaar geworden, dat groote waarde moet hebben. Het behangsel is met de hand geborduurd (gobelins) en stelt een hertenjacht voor. De heer Du Bois te Breda heeft dit doek tegen een prijs van f 2000 aangekocht, terwijl hem nu reeds twee maal zooveel winst er voor is geboden. Volgens de Midd. Ct. wordt tegen den lsten Februari a. s. een koninklijk Engelsch jacht te Vlissingen verwacht om prinses Helena von Wal deck, de bruid van prins Leopold, en hare ouders aldaar af te halen. De Globe meent te weten, dat prinses tot haar huwelijk aan het hof te 's-Gravenhage zal vertoe ven en met haar koninklijken schoonbroeder en zijn gemalin naar Engeland oversteken. De komst van den Koning en de koningin der Belgen is, volgens diezelfde bron, twijfelachtig. Op de Donderdag te Zwolle gehouden eerste paardenmarkt in dit jaar openbaarde zich eene bijzonder levendige vraag voor Frankrijk, vanwaar ook kooplieden, (die in den regel zoo vroeg in 't jaar niet komen) aanwezig waren. Van den geringen aanvoer, geen 200 stuks bedragende, werd het meerendeel verkocht tot prijzen van 15 a 20 hooger dan op de laatste markten in het afge loopen jaar. Naar men verneemt, zijn de leden van het klassikaal bestuur van Dordrecht, weder opgeroe pen tot het houden eener buitengewone vergade ring, op Donderdag 2 Febr., ten einde de zaak van Ds. Groeneveld, predikant te Huogblokland, verder te behandelen. Zondag heeft te Rotterdam een hevig tumult plaats gehad, naar aanleiding eener voordracht van zekeren heer W. Meng, over den Tijdgeest. Reeds een paar weken had liet gerucht geloopen, dat eenige personen hem het spreken zouden be letten, zonder dat er iets voorviel. Niettemin was er toch gisteren politie tegenwoordig en wel van pas, want van verschillende kanten werden in de rede vallingen vernomen en vernam men het woord Godloochenaar. De politie trachtte de onttevre- denen aan het verstand te brengen dat zij, die met den spreker niet instemden, beter deden van heen te gaan dan kabaal te maken. Velen ver lieten de zaal, maar schoolden nu buiten zamen, waar de menigte steeds aangroeide en toen van haar uit het geschreeuw opging van„Slaat hem dood! Slaat den Godverzaker dood!" achtte de politie het raadzaam den heer Meng per rijtuig te laten heengaan. Met een vriend en twee agen ten nam hij daarin plaats, maar de menigte achter volgde hem onder woest getier en viel het rijtuig met steenen aan, waarbij de vriend van den heer Meng aan het hoofd verwond werd. Onder die omstandigheden vond de politie het beter den heer Meng naar het politiebureau aan de Kaasmarkt te doen brengen, in plaats van naar zijne woning. Geruimen tijd bleef de straat vol nieuwsgierigen, maar eindelijk ging men toch uiteen en kon de heer Meng ongehinderd huiswaarts gaan. f Op de adressen, van verschillende zijden aan den Minister van Waterstaat gezonden, met verzoek om het kantoor der registratie weder van Werkendam naar deze plaats terug te brengen, waarvan de wenschelrjkheid op verschillende wijzen werd aangetoond, is in afwijzenden zin beschikt. Den te benoemen ontvanger der registratie zal dus weder Werkendam als standplaats worden aange wezen. f 30 Januari. Heden avond werd in de zaal van den heer Mourik eene algemeene vergadering van »het Nut« gohouden met dames, waartoe een aantal leden met hunne dames was opgekomen. Als spreekster trad op mejuffrouw A. J. Groote, van Velp. In een volgend nummer hopen wij hiervan een verslag mede te deelen. f DALEM. Aardappel- en hooihandel beginnen in de Tielerwaard te herleven. De beste soorten aardappelen, die onlangs met moeite ƒ2.25 a 2.50 opbrachten, gaan thans gretig voor 3 per H.L. van de hand. Ook het hooi wordt al duur der; vóór eenige weken leverde men het af voor 22 a ƒ23 per 1000 halve kilo, terwijl nu de aflevering van eene zelfde hoeveelheid plaats heeft ad ƒ25. f De loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, zal plaats hebben te Zalt-Bommel op Donderdag 23 Febr. a.s., des voormiddags ten 9 ure; te Haaften op Vrijdag, 24 Febr. d. a. v., 's voor middags ten 10 ure. t Volgens te Gorcum loopend gerucht, is de bekende millioenen-juffrouw weder in het bezit eener aanzienlijke geldsom. Zij heeft ten minste haar huis op de Keizersgracht weder betrokken. Een verhaal van de plaatsen, die zij op hare reis door een gedeelte van Europa bezocht heeft, wordt te Amsterdam bij wijze van bulletin voor een cent verkocht. f BRAKEL, 29 Jan. Het getal der oud-strijders van Waterloo is weder met een verminderd door het afsterven van den oudsten bewoner van dit dorp, J. Klop Sr. De man bereikte den hoogen ouderdom van bijna 93 jaren, en mocht in 1875 met zijne vrouw, die sedert gestorven is, het zeldzame feest van hunne öOjarige echtverbintenis vieren, toen het de oudjes aan geen blijken van warme toege negenheid heeft ontbroken. f DE WERKEN, c. a. De bevolkingsstatistiek was alhier op 31 Dec. 1881, als volgt: geboren 57 m., 38 vr.; overleden 37 m., 26 vr.; levenloos ter wereld gebracht 2 m., 3 vr.; personen die zich in de gemeente hebben gevestigd 47 ra., 52 vr.; die de gemeente hebben verlaten 95 m., 77 vr.; het bevolkingscijfer is in deu loop van het jaar 1881 dus verminderd met. 30 ra., 16 vr.; op 31 Dec. 1880, was het 1251 m., 1132 vr.; zoodat deze ge meente op 31 Dec. 1881, een zielental had van 1221 m., 1116 v.; er werden in 1881, 22 huwelij ken gesloten. De vermindering der bevolking is hoofdzakelijk toe te schrijven aau de voltooing der werkzaamheden van de forten. GORINCHEM, 30 Januari. In de raadsverga dering van 1.1. Vrijdagavond zijn tot onderwijzers aan de openbaro school op de Gedempte Kalkha- veu benoemd, de heerenA. vau der Zande, alhier J. van der Spek, te Overschie eu J. do Vries, te Zwolle. De loting voor do nationale militie in het kanton Gorinchem, zal alhier plaats hebben op Woensdag 15 Februari a.s. ARKEL, 30 Januari. Ds. Milller, te Lobith, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. NOORDELOOS, 30 Januari. Ds. W. van den Bergh, te Schaarsbergen, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. 8 Febr. 12 ure. Ministerie vau Waterst., Handel en Nijverheid. Het maken, leveren en opstellen van 7 waterkranen voor den spoorweg GorinchemKes- tereu. Raming 8300. 15 Febr. HV2 ure- Pi'ov. bestuur te Assen. Het verbreedeu en verdiepen van een gedeelte der kolo nievaart tusschen sluis I te Veenhuizen eu de Nor- gervaart, het bouwen eener nieuwe koloniesluis en eenige met een en ander in verband staande werken. Raming 116510. 15 Febr. 12 ure. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het maken en stellen van overwegafsl-uitingen, afstand- en andere teekens voor den spoorweg Gorinchem—-Kesteren. Raming ƒ30300. Aanw. 6 en 7 Febr., ÏO1/^ ure, aanvangende te Gorinchem. 22 Febr. 12 ure. Ministerie vau Waterstaat, Handel eu Nijverheid. Het maken van stationsge bouwen, werken tot bewaking, beveiliging en af deeling eu eenige verdere werken voor het gedeelte SueekLeeuwarden van den spoorweg Stavoren Leeuwarden. Raming 366810. Aanw. 13 en 15 Febr., 10 ure, aanvangende te Sneek. De justitie uit Assen is naar Zuidlaren vertrok ken, ten einde daar onderzoek te doen naar een vermoedelijken kindermoord. Een weduwe is te Utrecht door haar schoonzoon met de vuist op het hoofd geslagen en ernstig verwond. De dader zal voor die hardhandigheid zwaar moeten boeten. Een 15-jarige jongen heeft te Haarlem 4 paar bottines gestolen. Hij werd met nog 2 paar in zijn bezit te Amsterdam opgespoord. In het ruim van de stoomboot Rembrandt® in het Oosterdok te Amsterdam werd Zaturdag brand outdekt. Met behulp van de drijvende stoomspuit »Jan Van der Heyden« was men na twee uren werken de vlammen meester. Te Surhuisterveen is bij een landbouwer tweemaal door de glazen geschoten. Een vroegere knecht wordt als de vermoedelijke dader en min- neuijd als de oorzaak beschouwd. Een 60-jarige tapper, J. Ten V., te Groningen, is door het ge rechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot vijf jaren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2