PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. AANBESTE DINGEN. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws en Allerlei. leven komen de staartjes der muis. Be halve het rechtsgeding, dat echter met een sisser zal afloopen omdat de schuldmaakster heel leuk antwoordt //als ik het had, zou ik het betalen", is nu pas nog een aanklacht van laster op touw gezet door bovenge noemde heer tegen 't Geïll. Politienieuws. Dat heeft n. 1. zich verstout te beweren dat de kostbaarheden voor 08,900 genoteerd slechts f 20,900 waarde vertegenwoordi gen en de heer Van der Gant derhalve Jan netje voor f 40,000 bedrogen heeft. Of schoon hier aan bedriegen door Van der Gant moeilijk kan gedacht worden, daar al was de beschuldiging waar, Jannetje toch altijd nog aan 't langste eind zou gebleven zijn, heeft de leverancier een aanklacht van laster ingediend tegen genoemd blad. De historie van Jannetje blijft een verma kelijke geschiedenis, behalve voor de bedro genen en leert hoe men met een beetje geld op zak goede sier maken kan van een ander mans geld en hoe men met de noodige brutaliteit en voorgewende naiviteit ook nog in de laatste helft dezer eeuw vele schijnbaar wakkere menschen in de luren kan leggen. [IEUSDEN, H ïebr. Donderdag 9 Febr. voerde de Rederijkerskamer //Oefening baart kunst" twee blijspelen op„Pate- lijn" en „de Bankroetier." Bij de uitvoering gaven de leden blijken, dat zij stukken hadden gekozen die in hunne macht warenzij werden beide goed, het laatste zelfs buitengewoon goed afgespeeld. Het was een dankbare rol, die Klaas Suf had, maar zij was in zeer goede handen. Wij noemen hem, omdat hij in het nastuk, ons bedunkens de beste was onder de goeden en hij een bijzonder woord van lof ruimschoots verdient. t Door de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw is aan de afdeelingen een schrijven gezonden, waarbij zij worden uitgenoodigd om, behalve den hoog welgeb. heer baron van den Bosch, op de vergadering reeds als bestuurslid benoemd, nog drie leden te willen afvaardigen naar de uitgebreide landbouw-teutoonstelling, die in 1883 zal gehouden worden. t DE WERKEN en SLEEUWIJK, 13 Febr. Werd in het vorig nummer melding gemaakt van de 25 jarige ambtsvervulling van den heer A. Verschoor van Sleeuwijk als Burgemeester van de Werken c. a., thans kunnen wij ineedeelen, dat de door den jubilaris beloofde prettige dag aan de kinderen, voor de vele bewijzen van erken telijkheid op dien dag (8 Febr.) van alle ingeze tenen ondervonden, naar wensch is afgeloopen. Ten 1 uur begaven zich de kinderen der ingezetenen van Sleeuwijk naar de school aldaar, die smaakvol was versierd. Daargekomen werden zij goed ont haald, en de heer F. Mullens uit Rotterdam door den jubilaris ontboden, bezorgde hen veel genoegen, door zijn nieuwe goocheltoeren enz. Nadat dit feest geëindigd was werden de kinderen door de bewoners van de Werken op een niet mindere wijze onthaald en door bovengenoernden P. Mullens evenzeer verrast. Niet licht zal de bevolking van de Werken en Sleeuwijk dien genoegclijken dag door hun burgervader vergeten. t WOUDRICHEM, 12 Febr. Als een bijzon derheid kan gemeld worden, dat eenige visschers gisteren in één zegentrek ruim 4UÜÜ y3 kilo's bliek vingen. t DUSSEN, 10 Febr. Gisteren namiddag ge raakte, aan de sluis alhier, het paard van den voerman L., doordat hij het ongebonden alleen liet, met geladen kar te water; met veel moeite werd een en ander op het drooge gehaald. Het paard, de gevolgen dier badkuur niet kunnende doorstaan, is heden afgemaakt. t POUDEROIJEN, 13 Febr. De loop der be volking was in het afgeloopen jaar hier als volgt geboren 16 m. en 18 vr., alzoo 34; overleden 12 m. en 13 vr., dus 25. Aantal huwelijken 12. Op 31 Dec. 1.1. beliep het bevolkingscijfer 941, waarvan 493 m. en 448 vr. t VEEN, 12 Febr. Onze predikant Ds. A. F. Simons, maakte heden aan de gemeente bekend dat hij een beroep naar de gemeente Ilierden, op de Vel uwe had ontvangen. t BAARDWIJK, 10 Febr. Ten gevolge dei- wet van 28 Juni 1881 houdt de Rijksontvanger in deze gemeente geene zitting meer. Om die reden is door velen in deze gemeente een adres onderteekend, dat aan den Minister van Finantiën verzoekt, om te bepalen, dat voortaan weer maan delijks zooals dit hier de gewoonte was, door den Rijksontvanger zitdag zal gehouden worden; de gemeente is bereid daarvoor op het raadhuis een lokaal af te staan. t A ALST (Bominelerwaard). De vraag naar beetwortelen wordt met den dag grooter, waardoor de pr jzen steeds stijgende zijn. Op het oogenblik be-teed men hier gaarne f 11.25, een prijs veel honger dan enkele jaren geleden. TIEL, 9 Febr. Gisteren-avond had alhier in de bijzondere school voor Roomsch-Katholieken, de gewone jaarlijksche uitvoering der St. Cecillia- zangschool, onder de leiding van den lieer P. Doedens, in tegenwoordigheid onzer Zeer-Eerw. heeren geestelijken en plaatselijke schoolcommissie plaats. De bekende liederen, voor kinderkoor, met be geleiding van piano, van J. Worp, getiteldEen Lentedag, werden door de lieve kleinen, met de grootste nauwkeurigheid gezongen, tot algemeen genoegen der belangstellende ouders en van het talrijk opgekomen publiek. 's-HERTOGENBOSCH, 11 Februari. Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant hebben aan de gemeentebesturen opgemerkt, dat in de raadhuizen van eenige gemeenten nog sterken drauk getapt wordt, in andere, waar geen raadhuis bestaat, de secretarie gevestigd is in eene herberg, en in enkeje gemeenten de secretarie en de zittingen van den Raad in herbergen gehouden worden, in weerwil de gemeente in het bezit is van een raadhuis. Zij vestigen daarbij de aandacht op de bepaling van de tweede zinsnede van art. 3 der wet van 28 Juni 1881 Staatsblad no. 97), waarbij verboden wordt in dergelijke gevallen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein te verleenen. 10 Febr. Alhier vierde voor eenige dagen H. v. Aalst haar 99sten verjaardag. Van haar 16e tot haar 94e jaar bezocht ze als fruitverkoopster dagelijks de markt; thans is zij nog in het volle bezit harer geestvermogens. De heer H. R. Vogelsang, burgemeester te Leerdam, dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Vijf lleerenlanden, heemraad van het water schap de Linge-uitwatering en lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, is Vrijdagnacht te ATaar- dingen plotseling overleden. De Huisvrouw bevat een brief uit Ratahan (Celebes) van mevr. WiersmaFrackers, waaraan wij het volgende ontleenen: Bij den heer H. R. van Elk te Dordrecht, is eene brochure uitgegeven door de heeren IIF. Onderwater Co., aldaar, tot titel voerende Mededeelingen over de Hydraulische eigen schappen van trasmortel." Wij hebben met belangstelling met den inhoud kennis gemaakt, waaruit wij zagen dat deze mede- deelingen over de hydraulische eigenschappen van trasmortel niet overdreven zijn opgegeven immers heeft de ondervinding meermalen geleerd, dat zuivere, zoogenaamde //Dordtsche tras," waarvan bij publieke Waterstaats werken het bewijs van afkomst aan de directie moet vertoond worden, aan te bevelen is, en bij betonstorting of water dichte kelders en regenbakken goed werk oplevert. Wij durven dus met vrijmoedigheid een ieder aanbevelen met deze mededeeling kennis te maken bij bovengenoemde werken verre de en geven voorkeur aan trasmortel boven cement. In de afgeloopen week zijn 13 personen wegens landlooperij, gemis aan papieren of om andere redenen door de justitie uit het Rijk verwijderd. Gedeputeerde Staten hebben bepaald, dat de visscherij met de ankerkuilen van 1 April tot 15 Juni 1882, en de visscherij met de spieringzegen van 1 April tot 15 Augustus 1882 in Noord- Brabant zullen gesloten zijn. Op de in sommige bladen geplaatste annonces ter oproeping van schuldeischers van de Millioe- nenjutfrouw moeten zich, naar men zegt, zeven personen aangemeld hebben, waaruit men tot de zekerheid gekomen is, dat de schuldenlast thans meer dan 700,000 bedraagt. Het blad trekt die bewering in, en zegt op het dwaalspoor te zijn gebracht door de geringheid der vordering, welke de firma W. had ingesteld 1250). Op den eersten van deze maand (November) is te Tomahon een kost- en dagschool geopend voor inlandsche meisjes, en dit is do eerste van dien aard, niet slechts in de Minahassa, maar in geheel Neerlandsch-Iudië. Niet op de hoofdplaats Menado, maar op de- bergen, te midden en ten behoeve van het volk der Minahassa, is deze eersteling opgericht. Een school tot bijzondere opleiding van meisjes was reeds lang do wensch der zendelingen. Er wordt hier veel gedaan voor het onderwijs en do opleiding van jongens; er ziju scholen voor zonen van hoof den en voor a. s. inl. onderwijzers; doch als do van daar komende ontwikkelde jongelui eene vrouw zoeken en krijgen, is het nog veelal een meisje, dat niet eens behoorlijk lezen kan. Hierin verandering en verbetering te brengen en daardoor het huiselijk loven langzamerhand een beteren grondslag te geven, ziedaar het doel van het voorstel der zendelingen tot oprichting van deze inrichting. Belangstellenden in ous vaderland vormden zich, op verzoek van hot bestuur van het Nederlandsch Zendelinggenootschap, tot eene commissie om geld te verzamelen, en al is hot fonds nog niet groot, er was toch genoeg om in eenvoudigheid te begin nen. En zoo heeft op den eersten dezer maand de plechtigo opening plaats gehad. Er waren daartoe van verschillende negorijen belangstellenden opgekomen, zoowel Europeanen als Inlanders, ouder deze laatsteu ook vaders die hunne meisjes brachten. Woon- en schoolgebouw waren met vlaggen en groen versierd. Afgewisseld door gezang, werd er door twee dor hulppredikers (vroeger zendelingen) eerst in het Hollandsch daarna in hot Maleisch over do oprichting en het doel der school gesproken, waarna verder de dag aan vriendschappelijk samenzijn werd gewijd. Alle Euro peanen vereenigdeu zich ten maaltijd bij de directrice, mej. Krook, die met eene hulponderwijzeres, mej. De Ligt, uit Nederland gekomen is, ten einde do ver van gemakkelijke taak te aanvaarden, om van deze natuurkinderen eenigszins beschaafde meisjes te maken. Iu ons oog is de algemoene ontwikkeling der kinderen van nog meer belang dan het gewone onderwijs, en de opleiding iu de oude Hollandsche deugden van huiselijkheid en degelijkheid van meer gewicht dan het aanleeren der Hollandsche taal. De indruk, dien een ieder ontvangt bij het ont moeten der directrice, doet ons het beste voor onze school hopen. Groot is het aantal leerlingen nog niet; 15 kost en 10 dagleerlingen, doch die plechtige opening heeft de belangstelling verhoogd, en hiervan ver wachten we nog guustige gevolgen. Geboren t HEUSDEN. Van 9—13 Febr. Foliana Maria, d. van C. W. J. Wintershoven en A. C. Welters. 1 Maart 1 ure. In de Roskam te Nijkerk. Het maken van de gebouwen, sluis- en grondwerken ten behoeve van het stoomgemaal voor den polder de Arkemheen in twee perc. Raming 1ste perc. 42000, 2de perc. 11600. Aanw. 18 Febr. 12 ure, aanvangende aan de Nijkerkscbe zeesluis. 8 Maart 11 ure. Min. van Waterstaat enz. Het maken van een strekdam aan de Vondeliugplaat, langs den linker oever van de Noordgeul en het uitvoeren van baggerwerk ter verbetering van het vaarwater aldaar tusschen de kilometerraaijen 154 der Nieuwe Maas en 119 der Botlek, behoorende tot de werken van de rivier de Nieuwe Maas, be neden de oostpunt van Rozenburg. Raming 39660. Aanw. 2 Maart. 15 Maart 1'2 ure. Ministerie van Waterstaat enz. Het afdammen van de Krabbe onder de gemeenten Dubbeldam en 's Gravendeel. Raming 34000. Aanw. 8 Maart. 22 Maart 11 ure. Ministerie van AVaterstaat enz. Het landwaarts verleggen van een gedeelte zeedijk des polders Nieuw-Bonaventura, Mookhoek en Trek- dam, langs den rechter oever van do Dordtsche Kil, behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen, onder de gemeente 's-Gravendeel, provincie Zuid- Holland. Raming 63470. Mijnheer de liedacteur! Blijkeus tal van berichten, van verschillende kan ten iugekomeu, schijnen vele leden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen niet begrepen te hebben, dat elk hunner geregeld en kosteloos een exemplaar ontvangt van het geïllustreerde maandschrift De Zwaluw, waarvan onlangs de eerste aflevering ver schenen is. Vergun mij daarom, door tusschenkhmst vau uw blad, het bovenstaande nog eens in herin nering te brengen. Hoogachtend, de alg. Secretaris der Maatschappij, A. KERDIJK. Amsterdam, 12 Februari 1882. «Vrouwtje, vrouwtje, je mag je man wel eens onder handen nemen, zijn buitensporigheid in hot drinken loopt de spiegaten uit. «Och, meneer! ik heb er zoo'n verdriet van en ik doe er alles aan wat ik kan, maar het helpt niemendal. Elke flesch jenever, die ik voor hein moet haleu, drink ik expres meer dan half leeg en doe er water bij, maar bij hein is alles ver- geefschoch, het is zoo'n ding!« VOOR DE REISTASCH. Eén woord te veel gezegd, of, onbedacht geschreven, Verwoestte menigmaal 't geluk van 'tgansche leven. AVenscht gij een kind ten prooi aan angst en schrik te geven, Zoo leer het slechts voor heks, en spook, en weerwolf beven. Hij, die maar onbesuisd wil op- en voorwaarts streven, Nooit naar zijn' zin geplaatst, nooit, hoog genoeg ver heven, Al spottend mol de liön, die soms hun zeiltjen reven Ziet zich vaak reddeloos naar d'afgrond heen gedreven. Wenscht go u voor braaf en goed voor Christen graag beschreven Vergeef niet éénmaal dan,maar zeventigmaal zeven; Wat schuld, wat groot gebrek u zelv' soms aan moog' kleven Dan wordt door veel zeer veel, gewis de spons ge wreven Wat laagheid schatten brengt 't is altemaal om 't even Daar, waar do rijkdom blinkt, daar stroomeu nicht en neven. Wat, ramp of leed u drukt, wat stormon om u zweven, Wie in den levensstrijd moog vallen en moog sneven... Wend' met een vaste hand naar 't rechte spoor den steven Aan d'eisch van eer en plicht, onwrikbaar trouw ge bleven. Lord Quick bestelt langz telegrafischen weg in een hotel logies, bestaande uit salon en slaapkamer, voor één dag, op zijn doorreis. Des avonds te 8 uur, dus nog voor het donker is geworden, komt hij aan en vindt tot zijn groote verbazing alle 24 kaarsen der kroon even voor zijn komst aangestoken. Hij laat de kaarsen oogenblikkelijk uit doen, doch vindt den volgenden dag bij zijn vertrek de 24 stuks met 12 gulden, dus tegen i/o gulden het stuk, op de rekening. Gelaten klimt hij op een stoel be taalt den ober-kellner de rekening en overhandigt hem 2 kaarsen als fooi. De kamerkellner ontvangt 4 kaarsen, hot kamermeisje 4 kaarsen, de mindere bedienden en de portier ieder 3 kaarsen en zoo voort tot den huisknecht af, die de koffers op het rijtuig brengt, en met een tevreden gelaat vertrekt lord Quick. Consult in zake de drankwet. Op den Dam te Am sterdam liep dezer dagen een man, die reeds meer dan éen glaasje gebruikt had, op een dienaar van politie toe: «Zeg eens vrind, ben jij nu goed op de hoogte van de drankwet Agent. «Nu ja, wat, zou dat?« Man. «Zou jij dan ook niet denken, dat ik er nu net nog éentje kan pakken, voordat u mij zoudt mogen pakken De man werd daaromtrent gerustgesteld en ging de kroeg nog eens binnen. Hoe hij er uitkwam, vertelt de historie niet. Naar men thans eindelijk met zekerheid kan bepalen, is het aantal slachtoffers van den brand iu het Riugtheater 383, waarvan 166 herkend werden. Dat »een liefdadig geneesheer de beste vriend der armen is«, vond zich geheel bewaarheid iu den heer A., geneeskundige te B. In weerwil zijner drukke en uitgebreide praktijk, wist hij nog altijd eenige uren per weekgeheel of bijna kosteloos te wijden aan de minvermogende patiënten, en had daartoe van zijne eigene woning eene zoogenaamde consult-kamer ingericht. Daar er bij deze volksklasse gewoonlijk van su per-cargo wel het minste sprake was, maar er veel eer en veel meer behoefte aan een aauvullings- proces bestond, zoo hield hij er, iu den regel, voor hen nog eene extra-apotheek op na, waaruit in den vorm van lappen biefstuk, bottels oude Bourdeaux, eieren, wollen dekens enz. door hulp en mede werking van eenige vermogende geestverwanten, op zijn aanzoek, verstrekt genezende en tevens krachtaanbrengende medicamenten te voorschijn kwamen, terwijl hij er niet zelden, naar tijd en omstandigheden, eene onbewimpelde terechtwijzing bij voegde, wanneer eigenaardige onhebbelijkheden en inzichten zulks naar zijn gevoelen noodzakelijk maakten. Op zekeren morgen trad eene arbeidersvrouw de consult-kamer binnen met een 2-jarigen jongen op den arm, wiens gelaat, armen en beeuen de duide lijkste sporen droegen van met den broodbak in eene uiterst goede, maar daarentegen met den zeepbak in eene heel slechte connectie te staan, en begon het volgende gesprek: «Gemorgen, meneer de dokter! ik zou je wel eens graag over me jongske willen spreken. «Als het soms over het beertje is, dat je daar op den arm hebt, dan lijdt hij zeker aan de vreet ziekte.* «Ja dokter, die is 't, en hij is wel niet percies in de mankeering, maar toch zou ik u willen ver zoeken om hem eens in ze'n maag te kijkenze zeggen dat de heeren tegeswoordig spiegels hebben, waarmeö ze net zoo gord in de maag kunne kijken, als wij in een kouseuben. «Die jongen zijn maag is zoo gezond als van een snoek, dat kan ik je ook zonder spiegel gerust verzekeren. «Ja kijk zie je meneer hij zat een dag of tien geleje in zijn rolstoel, en toe hij daar wat lang iu most blijve omdat 't zoo druk was, zette hij een bakkes op, dat z'en vader, die bij de achterwetering aan 't graven stond, in de wereld niet wist wat er te doen was en op een vollen gullopier na huis toe kwam. Toe heb ik hem den zuiveren knip maar gegeven, die 'k gekregen had van de mevrouw daar ik diende. Daar was een los kneupken aan, en toe ik den knip later terug nam, was dat er af en nergens meer te vinden, zoodat ik vrees dat hij het heeft doorgeslikt. Nu heb ik al dien tijd z'en drirarie secuur nage- keke, maar niks, nimmendal gevoude, en begin mijn eigen erg ongerust te make.« »'tls waarachtig geen wonder! Als dat knopje nergens meer te vinden is, dan is 't al lang in ziju maag gesmolten en door zijn bloed opgezogen. Daaruit moet het door de poriën of huidgaatjes ver dampen, die dus vooral goed open gemaakt en open gehouden moeten worden. Om te beginnen zult ge hem daarom 6 weken lang 's morgens en 's avonds, van boven tot onderen, wasschen dat hij glimt, en vervolgens nog vole maanden lang eenmaal 's daags totdat het gevaar geheel geweken is. Hier heb je al vast een paar kwartjes om groene zeep te koopen, want die is er ter deeg bij noodig.« «Och, meneertje! daar zal geen doen aanwezen, weet je er soms nog niet een ander middeltje op hij zal als 'k hem zoo onderhanden nemen moet zoo'n erbarmelik bakk «Wel vi'ouwdat zal juist een zeer gelukkig verschijnsel wezen en de verdamping, zoo wol als de genozing niet weinig bevorderen, dus goeie morgen Een ware levensroman. Op zekeren avond in 1801 werd een meisje van een jaar oud in den bak of lade van het Arondelingeu gesticht te Brest gelegd. Zij was keurig gekleed en een briefje, dat aan hare kleeren was gehecht, meldde dat haar naam Solange was eu dat zij door haar vader opgevraagd zou worden. Die opvrage kwam echter niet en te behoor lijker tijd werd het kind naar het weeshuis overge bracht en daar opgevoed. Zij groeide tot een bijzonder schoon meisje op, maar zij scheen zwak van vei'stand te zijn en leed dikwijls aan zenuwtoevallen. Toen zij twaalf jaar was, werd zij uitgezonden om langs de straat bloe men te verkoopen en hare schoonheid en zedigheid verwieren haar de welwillendheid van menigeen maar zij werd al zwakker en zwakker en eindelijk stierf zij, of, ten minste, men hield haar voor dood. Volgens Fransch gebruik werd zij in eene opene mand begraven en daar het winter en de grond bevroren was, werd zij iu het graf gelegd en slechts met eene dunne laag zand bedekt. Iu den nacht kwam zij weer tot bewustzijn, duwde het zand weg en kroop haar graf uit. Zij begreep niet recht wat er met haar gebeurd was en was dus niet erg verschrikt; maar toen zij de helling tusschen het kerkhof en de vestingwerken overstak, werd zij eensklaps tegengehouden door het geroep Qui vive?» en toen zij niet antwoordde, gaf de schildwacht vuur en zij viel ter aarde. In het wachthuis gebracht, bleek het dat hare wonde niet gevaarlijk was, en weldra kwam zij weer bij. Maar hare zonderlinge geschiedenis, als ook hare buitengewone schoonheid, maakten zulk een diepen indruk op een luitenant van het gar nizoen, Kramer genaamd, dat hij besloot haar be schermer te zijn en haar naar een der voornaamste opvoedingsgestichten te Parijs zond. In de daarop volgende jaar of wat, riep de krijgsdienst Kramor nu hier en dan daarmaar toen hij iu 1818 te Parijs terugkwam, vond hij Solange terug als een volwassen vrouw, niet alleen schoon, maar geestig en beschaafd, zonder eenig spoor van zwakte van verstand of van zenuwtoevallen. Hij huwde met haar, en eenige jaren lang leefde het paar geluk kig te Parijs. Intusschen was er onderzoek gedaan naar het meisje, dat in 1801 iu het Vondelingengesticht te Brest was gebracht, en daar dit onderzoek door den Zweedsehen gezant en op eene eenigszins offi- cieele wijze gedaan werd, trok het de aandacht. Kapitein Kramer hoorde er van en zond een brief aan den gezanten eene maand later kwam de gezant Madame Kramer met alle plechtstatigheid een formeel bewijs brengen, dat zij als dochter erkend was door den voormaligen maarschalk Ber-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2