PLAATSELIJKNIEU \YS. BINNENLAND. ING EZONDEN. 308ste Staatsloferij. ^AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. oordeel is verspreid en gelezen. Later hebben anderen niet nagelaten over Holloway het hunne te zeggen, en 't resultaat van al dat ontstoken licht is negatief geweest. Pillen en zalf van Holloway, worden druk gebruikt en daarnevens heeft de kwakzalverij nog aan de markt gebracht, pillen van Urbanus, Brillman, Schreuder, Gimborn, Airy, Cauvin, Peaircv, Guyot en anderen, die zich allen in een groot debiet verheugen. HEUSDEN, 20 Febr. De heden en op 18 Febr. alhier gehouden loting voor de Nationale Militie ging veel rustiger toe dan op vorige jaren. Er werd weinig misbruik van sterkeu drank gemaakt, hetgeen wel als een gunstig gevolg van de werking der drankwet kan beschouwd worden. t19 Febr. De verjaardag van Z. M. den Koning werd alhier op de gebruikelijke wijze gevierd, door het uitsteken van vlaggen van de openbare en particuliere woningen, het luiden der klokken, eene volksuitvoering in de open lucht door de stedelijke Harmonie en 's avonds klein vuurwerk. De Harmonie week geen oogenblik van het door haar vastgestelde programma afzelfs storm en hagel kon daarin geen stoornis brengen, maar dapper wist zij zich van de opgenomen taak te kwijten. t BESOIJEN, 20 Febr. Onze algemeen geachte en beminde hoofdonderwijzer, de heer W. van der Sluis, heeft het voornemen opgevat om tegen Mei a. s. zijn eervol ontslag uit zijne betrekking aan te vragen. Gedurende ruim veertig jaren stond hij aan het hoofd onzer gemeenteschool en wist in dat tijdvak een groot aantal jongelieden op te leiden, die thans in verschillende rijks- en burgerbetrek kingen geplaatst, alle reden hebben om dankbaar op hun vroegereu onderwijzer terug te zien. Trots zijn leeftijd was hij nog steeds met jeugdigen ijver werkzaam en noode zal hem onze gemeente als hoofd der school, de Normaalschool en voor bereidende klasse als Directeur missen hoewel zij hem niet zullen misgunnen de jaren van rust, waarop hij na een zoo werkzaam leven, alle aan spraak mag maken. t VEEN, 19 Febr. Ds. A. F. Simons maakte heden bekend dat hij voor het beroep naar de gemeente Hierden, op de Vel uwe, had bedankt. t DALEM. De timmerman E. B. te Vuren, heeft Zondag door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. t De heer Mr. A. de Ruijter de Wildt, burgemeester te Herwijnen, staat no. 1 op de voordracht voor de vaceerende betrekking van ge meente-secretaris te Tiel. Niet minder dan 55 sollicitanten hebben zich daarvoor aangeboden. t Blijkens opgave van den heer G. F. Penning, post-directeur te Gorinchem, beloopen de giften, verzameld ten behoeve van de 4 weduwen en 19 kinderen van den noodlottig omgekomen conduc teur 2e kl. A. Bax, den postiljon J. Asmus en de schippers H. en J. Hartman f 11,035.30. t NIEUW K UI J K, 20 Febr. Het was heden voor onze gemeente een blijde dag. Ruim een jaar lang waren wij verstoken van het genot van de uitvoeringen der harmonie //de Eendracht" van Nieuwkuijk en Onsenoort, die zich nu heden weder in al haar kracht liet hooren. De groote waterramp van 30 Dec. 1880 had ook hierop haren invloed doen gelden. Onder de vele huizen die alstoen verwoest werden, behoorde ook dat van den wethouder Van den Broek, die een zijner localen tot bewaarplaats der hoorn instrumenten had afgestaan. Na eenigen tijd met de woedende golven te hebben gekampt, moest zijne woning weldra den strijd opgeven en stortten eerst de muren en daarna het dak ter neder, waardoor met zijne meubelen ook de muziek instrumenten werden weggevoerd en onder het zand bedolven. Bij de opruiming vau het zand kwamen ze weder te voorschijn, doch, zooals te begrijpen is, vreeselijk gehavend en ongeschikt tot gebruik. Door den heer van Osch, fabrikant te Maastricht, gerestaureerd en met enkele nieuwe instrumenten aangevuld, ontbreekt het onze Harmonie niet aan de middelen en wij vertrouwen ook niet aan den lust, om weer even als vroeger in haar ouden glans te voorschijn te blijven treden. t NEDERHEMERT, 16 Febr. Ten gevolge van den zachten winter heeft de Heer G. van Drunen alhier reeds kanarievogels gefokt, die de vorige week uit den dop kwamen en nu dooi de kooi vliegen. t BAARDWIJK, 17 Febr. Iu de raadsverga dering van gisteravond is het nieuwgekozen lid J. van Helvoirt Jz. beëedigd, werd tot tweeden Wethouder in de plaats van den Heer A. van Huiten gekozen J. van Helvoirt Lz. en tot amb tenaar van den Burgelijken stand de Heer J. van Deursen. t CAPPELLE, (N.-B.) 17 Febr. De directie van de Noordbrabantsche Stoomtrammaatschappij, naar hier overgekomen, om de perceelen, waarover de lijn van TilburgCappelle moet worden aangelegd, bij minnelijke schikking te onteigenen, heeft met de verschillende eigenaars omtrent, den prijs de noodige overeenkomst getroffen, zoodat, indien die onteigening ook in de naburige gemeente Vrijhoe venCappelle plaats heeft, het vooruitzicht be staat dat met de werkzaamheden spoedig een aan vang zal worden gemaakt. t DRUNEN, 18 Febr. Naar aanleiding van het door eenige ingezetenen dezer gemeente gedaan verzoek om ondersteuning van een door hen aan den Minister van Waterstaat gericht adres, strek kende om in plaats van den ontworpen overweg in den spoorweg Z wal uwe's Hertogenbosch van den Baardwijkschen overlaat, een onderweg te maken over den zoogenaamden Molenweg, hebben Ged.-Staten aan genoemden Minister in overweging gegeven aan het verzoek der adressanten te vol doen, bij aldien daartegen geene overwegende be zwaren mochten bestaan. Vooral des zomers, wan neer het vee dagelijks naar en uit de weide moet geleid worden, is de gevraagde onderweg voor de veiligheid van het verkeer van groot belang. tWOUDRICHEM. Onze predikant, de heer C. B. Oorthuis, heeft voor het beroep naar Alk maar bedankt. AALST, 17 Febr. Door Ged.-Staten is tot 3den poldermeester alhier benoemd de heer A. van Ooi- jen Sr. Bij Kon. besluit van 15 dezer is benoemd tot plaatsvervangend heemraad van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk de heer A. M. Koolhaas. 's BOSCH, 16 Febr. T Water is gisteren ge vallen tot 2.26 M. boven A. P., een stand, in de maand Februari, dien zich weinigen zullen herinneren. Dezer dagen zagen we in het geheel water vrije Bosch veld eenige boeren gras maaien. Zij kwamen het nagras oogsten, dat in September door den snellen aanvoer van water verdronken was en nu nog als strooisel onder het vee dienst kan doen. Verleden jaar stond het water op 15 Febr. 5.44 cM. boven A. P., dus 3.18 M. hooger. BERGEN-OP-ZOOM, 16 Febr. De landbouwers in deze omstreken geven hun land niet meer tot het verbouwen van beetwortelen. De drie suiker fabrieken te dezer stede zullen al zoo nagenoeg uitsluitend haar aanvoer van bieten van elders moeten krijgen. WAALWIJK, 18 Febr. De nieuwe stoomboot- dienst van uit onze haven naar Rotterdam, in verbinding met de Noordbrabantsche Stoomtram wegmaatschappij, zal waarschijnlijk met 1 Maart geopend worden, en driemaal 's weeks van de haven alhier naar Rotterdam gelegenheid bestaan tot het verzenden van goederen per stoomboot die tusschen die twee plaatsen in correspondentie op den tram, eene directe verbinding zal daar- stellen. De eerste boot zal den naam dragen van //de stad Tilburg;" moge de Tilburgenaren trotsch zijn op dit middel van vervoer. Tengevolge van verschillende besprekingen en correspondentiën, is de Noordbrabantsche maat schappij van landbouw er in geslaagd te verkrijgen dat de Amsterdamsche beerstoffen franco Tilburg zullen geleverd worden ad f 1.20 per vat of f 72 per wagon van 10,000 KG. GORINCHEM, 20 Febr. Bij Kon. besluit is aan mej. J. M. Benders, wed. A. Bax, gewezen conducteur der brievenmalen alhier, een pensioen toegekend van f 335 's jaars. LEERBROEK, 11 Febr. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding van het bouwen van eene nieuwe school met onderwijzerswoning, zijn ingekomen 11 inschrijvingsbiljetten. De laagste inschrijver was de heer N. Claus te Dordrecht, voor f 16216. herder hadden ingeschreven Yan Yurcn, te Vuren 21935. Kreukniet, te Giesen-Nieuwkerk 19350. J. Maasland Sr., te Leerbroek 19300. Meylink, te Tuil en T Waal 19200. J. Maasland Jr., te Goudriaan 18700. Hortensius, te IJsel monde 18500. L. de Jong, te Ameide 18487. Briedé, te Lekkerkerk 18000. Briedé, te Goudriaan 17992. Yan Verre, te 17490. De Haagsche corr. van de Rott. Ct. bericht, dat bij de hervatting van de zittingen der Tweede Kamer op 27 dezer, de geheele week tot en met 3 Maart, minstens, besteed zal worden aan sec tie-onderzoek, speciaal van de militaire wetten en van het nieuw te verwachten handelsverdrag. Middelerwijl het rapport daarover wordt opge maakt, komen de Indische conversiekwestie en vervolgens zoo spoedig mogelijk de drie wetsont werpen voor de waterwegen in openbare behan deling voor den Eotterdamscheu, den Noorcl- Brabantschen waterweg en deu Ouden IJsel, om na Paschen, als 't kan, de militaire wetten af te doen. Ook voor de eerste voordracht (betrekkelijk de gevangenissen) tot voorbereiding van de in voering van het Strafwetboek, is de urgentie aan gevraagd. Als een nieuw staaltje van hondentrouw, deelt het ,/L. Dbl." het volgende mede Dezer dagen overleed te Leiden eene Israëlitische vrouw, tot wier nalatenschap o. a. niet minder dan elf honden behoorden. De overblijvende familie-betrekkingen waren er minder op gesteld dit gedeelte der erflating te aanvaarden en besloten zich van de dieren door middel van den sedert lang gebruikelijken weg te ontdoen zij werden namelijk verdronken op één na, dat echter in zijn verlaten toestand spoedig te Katwijk het graf van zijn vrouw had opgezocht en daar bereids in de aarde wroetende was, toen het er door den doodgraver werd op gemerkt. Niets mocht baten om het dier van die plek te verwijderen men moest het er zelfs van voedsel voorzien, maar het liet er zich niet door verlokkeu om mee te gaan. Door wijlen mevr. Merkes van Gendt, geb. Box man, te 's Gravenhage, is aan de verschillende gezindten te Gorinchem de som van f 5000 en aan de vereeniging Dorcas" aldaar een som van f 1000 gelegateerd. In de afgeloopeu week zijn 24 personen wegens bedelarij eu landlooperij, gemis aan papieren of om andere redenen door de justitie uit het Rijk verwijderd. O o V II II II II II 1/ II II Mijnheer de Redacteur! Den leden der Kiesvereeniging «Recht voor allen,* beneveus tal van geïntroduceerde personen, werd Donderdag 16 Februari 1.1. een hoogst aangena- men, tevens nuttigen avond verschaft. De heer B. C. T. Van Vlijmen, kapitein der in fanterie te 's Bosch, trad voor hen op in de zaal Concordia alhier, die voor deze gelegenheid smaak vol gedécoreerd was. Spreker had tot onderwerp gekozon »deu Oor log.* Wel is waar was het een onbloedigen oorlog en maakte men geen kennis met gekwetsten of ge sneuvelden; het was een schets van hetgeen spr. ondervond tijdens een gehouden najaarsoefening in een der schoonste streken van ons vaderland, door hem het «Ivanaau van Nederland* geheetenhet Westland met zijue gulle en innemende bevolking. In heerlijke doch eenvoudige taal wist spr. zijn auditorium te boeien en hen deelgenoot te maken van het lief en leed, der verrassingen en teleur stellingen, van de hartelijke, soms ook terugstoo- teude ontvangst, die hem ten deel gevallen was. Ten slotte toonde spr. aan, dat de jaarlijksche wapenoefeningen, zooals die in vredestijd gehouden worden, voor het leger hoogst noodzakelijk zijn, even als het voor den Katholiek noodzakelijk is zich te oefenen en voor te bereiden, wanneer er een strijd gestreden moet worden nabij de stembusten einde geloof boven ongeloof, ware vrijheid boven despo tisme te doen zegevieren. Hij wraakte de drogredenen van den tegenwoor- digen tijd, dat het nutteloos is om zooveel geld aan leger en defensie te besteden, want dat het toch niet zou baten om on3 te verdedigen, wanneer wij werden aangevallen. Hij uoemde deze bewering onwaar, lafhartig en anti-Katholiek en spoorde zijne hoorders aan, tegen die drogredenen te strij den en daardoor een bewijs te leveren dat Katho lieken geen vaderlaudloozeu* zijn, zooals door sommigen smadelijk wordt opgemerkt. Hij spoorde inzonderheid zijne hoorders aan, bij den genoemden strijd, zoowel voor het vaderland als bij de stem bus, zich aan te gorden met een vast betrouwen op hem, den Heer der Heirscharen. Had er een onverdeelde aandacht in de zaal ge- heerscht gedurende de lezing, levendig waren de toejuichingen die hij bij het einde inoogste, waar aan slechts een einde kwam, toen de heer C. M. Malingré, president der kiesvoreeniging, hem in gepaste bewoordingen dank bracht voor het ge sprokene. De heer Sprengers, lid der Stalen van Noord- Brabant, zegde vervolgens in sierlijke taal, namens do aatiwezigen, den President dank voor den ge notvollen avond die hij aan de leden had weten te bereiden en uitte den wensch, dat het aan het bestuur dor kiesvereeniging zou mogen gelukken, de heer Van Vlijmen nog meermalen in hun mid den te zien optreden. Door de opname van het bovenstaande in Uw geacht Nieuwsblad, zult U ten zeerste verplichten, mijnheer de Redacteur, Uw bestendige lezer, Heusden, 20 Februari 1882. X. Prijzen van 100 en daar boven. 5de Klasse. Trekking van 20 Febr. Prijs van 400 nos. 10152, 19087200 nos. (347, 6006, 14943; f 100: nos. 8311, 10968, 12599, 13028, 14183, 18760, 19373. 1 Maart 1 ure. In de Roskam te Nijkerk. Het maken van de gebouwen, sluis- en grondwerken ton behoeve van het stoomgemaal voor den polder de Arkemheen in twee perc. Raming 1ste perc. 42000, 2de perc. 11600. 8 Maart 11 ure. Min. van Waterstaat enz. Het maken van een strekdam aan de Vondelingplaat, langs den linker oever van de Noordgeul en het uitvoeren van baggerwerk ter verbetering van het vaarwater aldaar tusschen de kilometerraaijeu 154 der Nieuwe Maas en 119 der Botlek, behoorende tot de werkon van de rivier de Nieuwe Maas, be- noden de oostpunt van Rozenburg. Raming 39660. 15 Maart 11 ure. Ministerie van Waterstaat enz. Het afdammen van de Krabbe onder de gemeenten Dubbeldam en 's Gravendeel. Raming 34000. Aanw. 8 Maart. 22 Maart 11 ure. Ministerie van Waterstaat enz. Het landwaarts verleggen van een gedeelte zeedijk des polders Nieu w-Bonaventura, Mookhoek en Trek- dam, langs den rechter oever van de Dordtsche Kil, behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen, onder de gemeente 's-Gravendeel, provincie Zuid- Holland. Raming 63470. Aanw. 15 Maart. Een redacteur,die de «Compagnie ParisLyon Méditerrauée* zeer hard gevallen had, toen er op die lijn zooveel ongelukken plaats hadden, ontmoette een administrateur dier Compagnie »Het gaat nu goed,* zei de journalist. «Geen menschenlevens meer te betreuren,* «Neen,* was het autwoord. »Of liever het tegen deel. Trein 307 vertrok eergisteren mot 412 reizi gers en kwam aan met 413.... Er was een dame bij, die onderweg was bevallen.* Onvenvacht. Een onderwijzer onderhield een leerling over zijn traagheid van begrip en zei o. a.«Begrijpt ge dan niet dat een dubbeltjes brood altijd tien centen kost?* «Neen, mijnheer,* zei de jongen te goeder trouw, »onze bakker geeft ze wel eens voor acht, als ze heel oudbakken zijn.* Een dappere Yankee. Een dappere Yankee-kapi tein sprak zijn soldaten aldus toe: «Beste jongens, je hebt een heet gevecht voor de borst. Strijdt als helden tot uw laatste patroon is verschoten, en ga dan op den loop, zoo hard als ge kunt. Ik kan niet goed loopen en daarom ga ik nu al vast heen.* Verschil van smaal;. De Philo30of Kant zat op zekeren dag aan de table d'höte te Koningsberg. Er werd een schotel met salade vlak voor den wijsgeer geplaatst. Zijn overbuur nam de peperbus, wierp den geheelen inhoud op de salade en zei »ik eet die groente gaarne met veel peper.* Onmiddellijk nam Kant zijne tabaksdoos uit den zak en ledigde op zijn beurt den ganschen inhoud op de goed ge peperde salade terwijl hij sarcastisch aanmerkte »en ik lust dat goedje graag met veel tabak.* Bestrafte hoogmoed. »Ik vind het vreemd*, sprak onlangs een trotsche baron, «dat gij u als lid van onze jachtclub laat voorstellen, gij weet immers dat onze vereenigingslechtsbestaatuitaristocratische en adellijke heeren. Uw vader was, meen ik, slachter? «Juist geraden,* antwoordde de burgerman, «en toch bestaat er tusschen uw vader en den mijnen geen groot onderscheid. Mijn vader slachtte de kal veren, de uwe voedde ze op.« Goed onderscheiden. «Hoe verkeerd doe je toch zoo veel te drinken,* zei men aan een dronkaard, «do sterke drank doet je ieder oogenblik struikelen.* »Neen«, hernam de nathals, «ik misdoe niet met drinken, maar ik moest niet loopen als ik gedron ken heb.* Zekere G., die in de Parcheminerie-straat te Parijs eene ruime kamer bewoonde, waar hij nooit iemand ontving, had zich sedert eenige dagen niet. vertoond. De vrouw, die den post van concierge vervulde, slaagde er iu de deur open te breken eu viel van schrik in zwijm toen zij den bewoner dood op bed en vijftien menschengeraamten aan de zoldering hangen zag. Het verzamelen en iu elkaar zetten van deze skeletten bleek sedert lang de eenige bezigheid van den overledene te zijn geweest. De arme concierge-vrouw moest naar o o bed gebracht worden en verviel in ijlende koortsen. In de Madridsche «Epoca* leest men het volgende uit Barcelona: «In onze stad had onlangs eene gebeurtenis plaats, waarvan de ontwikkeling tot aan de ontknooping wel niet veel belangrijks heeft aan te bieden, maar waarvan de ontknooping zelve ons des te merkwaardiger voorkomt. De zaak is in weinige woorden de volgende: Een getrouwde caballero onderhield eene ongeoorloofde betrekking met eene naaister, die voor een onzer schouwburgen werkte. De gekreukte, maar overigens goedhartige echtgeuoote van den caballero smeekte hem herhaal delijk, eene verbintenis, die hem schande aandeed en de geheele familie deed treuren, af te breken. Maar noch smeokingen, noch tranen waren iu staat, den caballero van zijn hartstocht te genezen. Onder zulke omstandigheden besloot de ongelukkige sen- nora, zich tot de mededingster zelve te wenden en haar zoo mogelijk door voorstellen te bewegen, van deze verhouding voor 't vervolg af te zien. Des andereu daags ontving de voor het tooneel werkende naaister een bezoek van de vrouw van haren minnaar en deze smeekte haar in zoo treffende woorden, dat het meisje slechts iu staat was, deze woorden te stamelen: «Stel u gerost, sennora, de betrekking heeft do langste tijd geduurd. Ik geef u miju woord daarop.* De sennora wist verder niets te zeggen en vertrok, maar de naaister stiet zich een dolk in het hart en was kort daarop overleden.* Bijna is de honderd vol Mej. Christina de Leeuw te 's Hage is voor de 97e maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot 4 maal ƒ15 boete of 28 dagen gevangenisstraf. Een te Hamburg wegens een onbeduidende zaak terechtgesteld zeeman üeeft in een oogenblik van ge wetens wi'oeging de bekentenis gedaan, dat hij vóór 10 jaren op aansporing van zijn kapitein een Deensch schip bij Kaap Hooru iu brand gestoken heeft en te dier zake, door een valsch getuigenis, een ander matroos tot 15 jaren tuchthuisstraf heeft doen veroordeelen. Bij onderzoek is dit beweren juist gebleken en do man is reeds aan de Deeusche Regeering uitgeleverd de onschuldig veroordeelde heeft natuurlijk zijn vrijheid herkregen. Voor het kantongerecht te Amsterdam. Kantonrechter: «Erkent ge, dronken te zijn geweest Beklaagde: «Wat zal ik u daarvan zeggen?* Kant.: «De waarheid. Er is tweemaal proces verbaal tegen u opgemaakt Bekl.: «Dat kan niet; de tweede keer betreft mijn broer. Kant.: «Dat schijnt dus een familiekwaal te zijn. Erkent ge dan de juistheid van het eerste proces verbaal Bekl.: «Ik had natuurlijk iets gebruikt; dat doe ik eiken dag. Kant.: «Dat vind ik nog zoo natuurlijk niet. Gij waart zoo dronken, dat gij op straat gevallen zijt. Bekl.: «Ik was een beetje zwak als ik een glaasje meer, dan ik gewoon ben, heb gedronken, ben ik erg getroubleerd, ziet u, en ik heb toch een slecht gezicht, zoodat ik over een steen zal gevallen zijn, want de straten zijn zoo slecht tegenwoordig, en het was dien avond erg mistig. Het kan ook zijn, dat de koude me te pakken heeft gehad. Kant.: «Ik zou eer denken dat het de jenever was. Hebt ge nu nog iets te zeggen?* Bekl.: «Ik dank u welik verzoek alleen een geconsidereerde uitspraak, en dat u het een beetje schappelijk met me zal maken. U ziet er nog zoo kwaad niet uit. Ik heb gezegd.* Kant.: «Zorg nu maar, dat het niet opnieuw gebeurt.* Bekl.: «Geen nood, Edel-Achtbare, zooveel valt er tegenwoordig niet te verdienen.* De MiUioenen-Juffrouw. De heer Yan der Gant heeft het geëischt bedrag van 1250 met de renten en kosten, van Jannetje Struik ontvangen. Het be slag werd opgeheven maar onmiddellijk daarna weêr gelegd voor het restcereudo, n.l. ƒ67.650. Iu een ingezonden stuk iu het G. P. N. wordt gezegd dat Mej. Struik «steunt op de macht van haar kapitaal,* dat «de bron harer inkomsten oen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2