I, J. tan Ier Eist, te De Mm If. J. van èr Eist, te Werkt VERKOOPEN: 12 stuks HOORNVEE. DORgCHMACHINE. MAUKTBEIilCHTEN. Karren, Ploegen, Eegden. PAARDENTUIGEN, Landbouwgereedschappen. eene Tilbury en eene Aardkar op veeren. Gemengd Nieuws en Allerlei. Een Herberg, of Loge ment met Koffiehuis en Stalhouderij, met Koets huis, Stallen of Sehnren, Erven en Tuin, Het Huis, Erf, Schuur, Binnen- en Buit endij ka veling, Het perceel Wei- en Bouw land, Notaris Jiskoot te Veen, eene uitgebreide collectie Manufacturen. 2 Boerenwagens, Ploeg- of Zaaiwagen, Ploeg- en Kop peleegden, Spijkereegd, Kaf- of Windmolen, Kruiwagens, Tafels, Stoelen, Spiegels, Kasten, Klok, Glas- en Aar dewerk, Boeken, enz. enz. Een vierjarig bruin Merrie- paard, een tweejarig bruin Itiiinpaard, Tilbury, Tuigen, o DA AüBP\fvai1 v<',s«'!iii- 1 lil IJ I lenden leeftijd. 7 Persen, Ketel met toe- behooren, Balken enz., MUiaiWM •jmivc'vnmmnmmEMrmjurmx.'ixiiuu j fiïï is voornemens op Donderdag den 13 April 1882, PROVI SIONEEL, en op Donderdag den 20 April daaraanvolgende, FINAAL, telkens des namiddags ten 1 ure, in nagemelde herberg, krachtens het beding bedoeld bij art. 1223 B. W., publiek te zeer gunstig staande en liggende aan het Veer te SLEEUW IJK, tegenover de stad Gorinchem, en ook zeer geschikt voor eene BOERDERIJ of HOEPMAKERIJ, kadastraal bekend sectie B, nummers 670 Stalling, groot 08 Aren 45 Cent. 907 Tuin, 16 00 909 Huis, Schuur en Erf, 10 50 Samen groot 34 Aren 95 Cent. In gebruik bij den eigenaar P. H. VAN DER WAAL te Sleeuwijk. Inlichtingen zijn te bekomen ten Kantoren van Notaris Van Roosendaal te Gorinchem en Nota ris Van der Elst voornoemd. zal Zaterdag l April 1882, des namid dags ten 2 ure, in de herberg van Mejuf frouw de Weduwe Van Gool te Almkerk, publiek finaal VERKOOPEN Voor de Weduwe en Kinderen van P. de Man \e Koop. a/d Ipp. Dijk onder Almkerk, sectie A nos. 285, 329 en ged. nos. 328 en 184. Ingezet en verhoogd tot f 900. 2e Koop. aan den le koop, i/d Ouden Upp. Polder onder Almkerk, sectie A no. 184, groot 1—11—70. Ingezet en verhoogd tot f 1500. Beide koopen worden gecombineerd. zal publiek om contant geld 1°. Op Donderdag 30 Maart 1882, 's voormiddags ten tien ure, ten herberge van H. van der Maden te Wijk, 2°. Dinsdag 4 April 1882, 's voormiddags ten tien Ure, te Gerideren, ten verzoeke van de Weduwe Willem van Wijlen en Jan van Marsbergen Antz., en betgeen verder ten verkoop zal worden aange boden. 3°. Woensdag 5 April, a. 's voormiddags ten tien ure, nabij bet Veerhuis van Gijsbert Versfelt te Wijk, Ruim 100 koopen zware SPARREN, geschikt voor opleggers, heiueu, enz. h. 's namiddags ten drie ure, nabij bet Veerhuis van Jan Vos Gz. te Veen, eene partij MASTHOUT, geschikt voor alle gerief. 4°. Op Dinsdag 11 April 1882, 's voormiddags ten tien ure, te Heesbeen en meerdere en eene Partij Voorts afkomstig van de Siroopfabriek. Eindelijk nog Een en ander dagelijks te bezichtigen op bewijs, af te geven door den Eigenaar of voornoemden Notaris. Een reiziger nit Utrecht, die in het Rijnspoorweg station /te Rotterdam opzettelijk zich had begeven op het privaat, uitsluitend voor dames bestemd, werd destyege 11. Dinsdag door den kantonrechter van het tweede kanton te Rotterdam overeenkomstig het requisitoir van den ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie veroordeeld tot eene boete van vijfenzeventig gulden of subs, gevangenisstraf van acht dagen. Door den heer A. Letou, koperslager en loodgieter te Berg-Ambacht, worden zinken kaasvaten ver vaardigd en in den handel gebracht. Zij scheuren niet en zijn gemakkelijk te reinigen. Te Nieuw-Schoonebeek is dezer dagen, naar de Asser Ct. bericht, een geval van schijndood voor gekomen. De vrouw van G. Ter Haar overleed. De buren verdeelden onder elkander de taak, om aanzegging van het overlijden te doen. en aan twee hunner werd opgedragen aan 't gemeentehuis de vereischte aangifte te bezorgen. Terwijl men nog bezig was met overleggen, kwamen er weder tee kenen van leven in de gewaande doode; eindelijk begon deze weder te spreken; zij verhaalde alles wat er gesproken was, wel te hebben verstaan, maar 't was haar langen tijd niet mogelijk geweest een woord uit te brengen. Het aanvankelijk her stel hield echter niet aan, en een paar dagen latei- overleed de vrouw werkelijk. Te Kolderveen had een boer het ongeluk bij het afspringen van een hooischelf in een ijzeren weer haak terecht te komen, die hem een handlengte in het achterlijf drong. In het Haagsche Bosch is de toestand der boomen van dien aard, dat hij gevaar oplevert voor de be zoekers. Woensdag viel, zonder dat hot woei, een boom plotseling omver, waarschijnlijk door hut dreunen, veroorzaakt door het naderen van een detachement huzaren. Do boom viel achter den trompetter en juist voor de voorste manschappen. Door plotseling zijn paard te koeren, ontkwam de ondorofficier het gevaar van verpletterd te worden. Goed gerekend. Op Maandagochtend vroeg een Parijsch kantoorbediende zijn patroon twee maal vier-en-twiutig uren verlof, en dit werd hem toe gestaan. Den volgenden Maandagochtend op het gewone uur kwam hij eerst terug. »Wel, mijnheer« vroeg zijn patroon, waarom zijt gij de heele week weggebleven »Gij hebt mjj verlof gegeven. »Ik heb u verlof gegeven voor twee maal vier- en-twintig uren, maar niet voor zes dagen. »Ik vraag u wel verschooniug, mijnheer,zeide de jonkman rik heb niets meer genomen dan den tijd, dien ge mij hebt toegestaan. Wij werken acht uur per dag en zes maal acht is acht-en-veertig. Voor den nacht en de uren wanneer ik niet op het kantoor moet zijn, behoefde ik toch geen verlof te vragen. Dit was logischmaar tegenwoordig doet de patroon anders wanneer hij verlof geeft. Een goede daad vlecht een kostelijk schild. Job was zeer levendig, edoch een doodgoede jongen. Hij had maar één hoofdgebrek en zeker niet meer dan een dozijn andere, dooreen genomen te klein om er over te vallen en te struikelen. Zijn hoofdge brek nu was een totaal gemis aan gewone bere kening en verstandig overleg; een luisteren naai de inspraak van zijn hart, naar de stom van zijn gemoed, zonder zich, ook maar voor het minst, te bekreunen of zulks hem zei ven ook tot schade worden kon, zonder zich iets te bekommeren wien hij daarmede zou believen of hinderen. De wille keur van den machtige en het onrecht aan den zwakke, wekten zijne verontwaardiging in de hoog ste mate en hij gaf zich niet de minste moeite om die te verbergen, ja hij voer uit tegen elke verdrukking) onverschillig van wolken kant zij kwam. Zijn sterke arm, stevige vuist, krachtig woord en gansche beurs waren immer ter beschik king van al wat leed en kreet. Wat hem wa&r en goed toescheen, daar ging hij recht op af, zonder eerst angstvallig te vragen, te zien of te hooren in welk gezelschap; en was die weg soms wat> versperd dan zag hij er volstrekt niet tegen op pip zijne gespierde ellebogen te gebruiken, Onop houdelijk iö hgeteu strijd met een heirleger van trawanten, figuranten, coiuediauten, speculanten, intriganten, sycophanten pluimstrijkers en strooplikkers had zijn levensboot dikwijls veel moeite om, aan alle kanten lek, met gescheurde vlag en hangende zeilen, de haven te bereiken. »Arme, arme jongenroept gij zeker uit, met de vraag: »viel er dan geen enkele lichtstraal op zijn donker pad; geen enkele zoete droppel in zijn bitteren levenskelk Eene onverstoorbare gemoedsrust wel moge lijk een gevolg van gebrek aan wereldkennis was zijn onbetwistbaar deel. Zijn slaap was die der rechtvaardigen en werd niet gestoord door het weegeklag van verongelijkten, noch door de schim men vau hen wier hart gebroken, wier levens- yreugd voor immer verwoest werd. Naar welken kant hij zich bewoog, overal blonken hem de vrien delijke, dankbare geziphtpu tegen van hen, wier ondergang hij voorkomen, wier welvaart hij bevor derd, wier leven bij uit vuur of water gered had, in nog veel minder tijd dan een meer logisch brein behoeft om al de punten van gevaar en uitslag, van voor en tegen, met de meeste nauwkeurigheid te wikken en te wegen. Hij stond hoog aangeschre ven juist bij dezulken, wier schatting naar het algemeen geyoelen nog de moeite waard was om op prijs gesteld te worden. Zijn vader was een alom geacht, zeer welvarend groothandelaar, wiens onkreukbare trouw door niemand verdacht werd. Het afwijken en veronachtzamen zijner goede moe der van een groot aantal artikels op de heden- (laagsche modeplaatjes, werd zooveel mogelijk ver goed door eene zorgvolle hand, een liefdevol hart en een uitnemend heldor hoofd. Zijne ongehuwde taute, welke eenige uren van daar op een buiten tje leefde, was een dame van groot aanzien cn gezag; immers zij had in ecue ijzeren kazerne ecne lijfwacht van minstens 150 oude russen, die gere geld 2 maal 'sjaars parade maakten; diensvolgens menigen menageketel aan den gang hielden en dan tevens ook eenige versterkende stoffen voor de beurs van Jacob aanbrachten. Nu zou men denken, dat hij ten minste bedachtzaam genoeg ware, om zijn uiterste best te doen met zulk eene geduchte macht op goeden voet te blijven, maar jawel! 'twas een aanhoudend gekibbel, zoodra zjj bij elkander waren. Gelukkig doorzag zij gansch eu al zijne ouuoozelhcidhaar medelijdend hart had er hein haast nog te iiever omand last not least zijne zuster Jans was zijn ware beschermengel, bij welke hij immer troost, kracht, hulp cn raad vond in al zijne wederwaardigheden. In de ruimste mate be deeld met de wonderbare gave uer vrouw, om naar verkiezing te repareeren en te déraiigee- ren, wist hij zijne boot in verbazend korten tijd te herstellen, zoodat zij weer sterk en hecht, met wapperende vlag eu gespannen zeil, zeewaardig be vonden werd, doch steeds met de daarbij zoo pas sende vermaning om toch wat meer te letten op tij. stroom, bakens en vooral tonnen. Voorwaar een booze tijd voor onzen Job, toen tante ziek was geworden en eenige weken door haar werd verpleegd en opgepast; en een hooge feestdag voor zijn hart, toen dc terugreis kon worden aangenomen. Reeds een half uur vóór de aankomst van den trein stond hij aan het sta;ion te wachten om haar af te halen. Eindelijk daar komt hij aau in de avondschemering met zijn schril gefluit rom melend, puffend, snorrend en vunrbrakeud als een helsch nachtspook. Een stroom reizigers van allerlei soort en slag gaat hem voorbij, maar bij heeft slechts oogen voor zijn Jans. Zie, daar, daar is zij. Haar eigen hoedjedezelfde doek en, met den uit roep: welkom! welkom! beste meid!« valt hij haar om den hals en drukt nog op zijn oud- Hollandsch twee groote kussen op één klein mondje. Dan, wie schetst zijne verbazing en ontsteltenis? Jans was het niet, hoezeer zij er ook op mocht lijken. Geheel onthutst vraagt hij met alle opheideringeu eu explicaties wel duizend maal verschooifingdoch ontvangt, in plaats daarvan, een afscheidsgroet, waarin op het thema vlegel, zooveel variaties voorkwamen, als tijd en omstan digheden maar even toelieten. En Jans dan wel die kwam onder de achterhoede aaustrompelen, schier bedolven ouder eene menigte noodige en onnoodigo pakjes, dozen, zakjes, spoormandjes, tasjes, trommels en karbiezen nam een innig deel in de misselijke geschiedenis, en deed vergeefsche moeite om hem wat op te beuren. Tot het maken van eenige schikkingen in de groote en kleine pak- kaadjes waren zij nauwelijks in de koffiekamer van het station gezeten, of zagen van het andere einde der zaal een heer verzeld van de jonge dame in quaestie met drift naar hen toestappen. Het gemoedsgestel van Job nu was van dien aard, dat men zich in goeden zin n.l. vrij wat met hem mocht veroorloven, hem als 't waro over t lijf loopeu kon, zonder dat hij zijn gezicht zou ver trekken; maar, raakte het binnen aan 't werken, dan was hij ontembaar als de wilde golven van den oceaan. In 't volle gevoel van zijne verschoonbare dwaling zeide hij tot zijne zuster, die hem beangst aanzag: Jans als de vent mij niet met, rust laat zal ik hem door de glazen naar buiten werken, dat er de haren aan blijven hangen.Hoe vreed zaam echter was de oplossing! Naderbij gekomen bleken zij oude bekenden. Eenige jaren vroeger was die heer als hoofdambtenaar in de stad gevestigd, en was toen meermalen, als een goed vriend, bij hunne ouders aau huis geweest, terwijl tevens iu dien tijd zijn elfjarige dochter de thans zoo verstoorde en zeer schoono 20-jarige jufferdoor onze Job, met bet grootste levensgevaar, uit de snelstroomonde molenvliet, als van onder het ver morzelende scheprad gered was geworden. Het ge heel kreeg nu een gansch ander aanzien. Do star van Job blonk met ongekende glans in het wolkloos azuur. Hij was niet meer de eenige schuldenaar, maar stond ook in het memoriaal voor een belangrijk credit te boek. Nauwelijks zat hij den volgenden dag rustig op zijn kamertje te lezen, of Jans scheen onuitputtelijk iu haar onderzoek, of alles daar, tijdeus haar afwezen nog in orde was gebleven en niet minder ijverig om hem aan het praten te krijgendoch in weerwil van eenige onnavolg bare manoeuvres, en onovertrefbare strategetisehe wendingen verdiepte hij zich telkens weder in zijne lectuur. Niet gezind het veld zoo makkelijk te ruimen, besloot zij ten laatste tot een storm met open vizier, cn zei: »Wol Joppie, Joppiewat ben je toch een gelukskind je karretje loopt zoo maar pardoes op een paadje van fijn gemalen schuurzand, en do gebraden fezanten vliegen je als van zeiven in den mond.« »Ik geloof vast zusje,» was zijn antwoord, »dat ge bij taute in do bespie gelende philosophio hebt gestudeerd en als ge wilt dat ik u verstaan zal, wees dan zoo goed iu de gewone taal der uiensphen-kinderen te spreken. »Kom, kom, vrindjehernam zij, »je bent toch niet zoo onuitstaanbaar dom, zoo impertinent on- noozel, om niet te hebben opgemerkt en begrepen, dat het schoono juffertje van gisteren alleszins ge negen zoude wezen om de pen door uwe schuld te halen, met volle erkenning tevens dor hare van ouds; ja dat zij, zonder veel protest, bereid zou wezen zelfs den grootsteu wissel, dien gij op haar zondt willen trekken, op tijd te houoreeren, en jongen! pas op je tellen 'tis geen allodaag- sche kost; van zeer deftigen stand, van hoogst fatsoenlijke familie, en« »Ah! zoo! is het dat, wat je eigenlijk weten woudt? welaan ofschoon ik er niet van houd om ever die dingen veel met anderen te spreken, zoo wil ik met mijn belangstellend zusje gaarne eene uitzondering makenhet is buiten alle kijf eeu lief, bevallig, snoeperig snoetje, dat zich, zelfs bij ongeluk uog, probatum kussen laat, doch tevens buitengemeen, ja overcompleot, sterk is in redenee ren en argumenteeren. Zoo lang ik 't helpen kan, zal ik geen gezelschap zoeken dat mij elk oogen- blik een schrik op 't lijf, een angst om 't hart, of onder de tafel jagen kan, en dom of niet, als 't zco uitkomt, geef ik mij alleen aan zachtmoedi ge waardigheid gevangen. Na een behandeling van veertien dagen kreeg zij hare krachten weder terng. De geneeskundige bladen te Weenen melden een bijna ongeloofelijk geval. Eeu zwakke vrouw van ongeveer uegeu-en-veertig jaar, werd in het zieken huis te Jona opgenomen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat zij door een onverteerbare stof bijua geheel verstopt was en toen men haar daarvoor middelen iugaf, bleek het, dat maag en ingewanden aan niet minder dan 235 pruimenpitten een schuilplaats hadden verleend. Twee jaar geleden kwam een man zijn broeder, die in de Webergasse te Stuttgart woonde, een bezoek brengen eu bleef bij hem logeeren. 's Nachts stond hij op en doodde zonder er de minste reden too te hebben, zijn broeder, zijn vronw en twee kinderen. Het bleek, dat de moordenaar krankzinnig was hij werd in het gasthuis opgenomen, waar hij eenige dagen later stierf. Datzelfde huis is weder het tooneel van een vreeselijke misdaad geworden. Een 19-jarig schrijver, Albert Buck, welke bij zijne stiefouders inwoonde, stond verleden week midden in den nacht op en vloog met een scheermes in de hand naar de slaap kamer van een in hetzelfde huis wouend kleer makersgezin, waarvan hij den man, de vrouw en de zuster op do deerlijkste wijze verwondde. Op het geroep en gejammer der ongelnkkigen kwamen de schoenmaker Roos en zijn vrouw ter hulp ge sneld, doch werden door Buck met een handbijl insgelijks vreeselijk mishandeld. Ook zijn eigen moeder verwondde hij met een mes. Door de toegesnelden iu het nauw gebracht, vloog Buck naar zijn slaap kamer, waar hij, zonder het raam te openen, door de glazen, twintig voet diep naar beneden op de binnenplaats sprong. Hierdoor nog niet tot bedaren gekomen, rende bij weder naar boven, waar hij zich met een brood mes wapende eu weder op zijn vervolgers inhakte. Eindelijk trachtte de woestaard zichzelf den hals af te snijden en werd toen nog met moeite gevat eu gebonden. De toestand van drie der gewonden en van den dader zelf, is hopeloos. Buck was vroeger een vlijtig en knap jongmensch, leed echter in den laalstcu tijd aan melancholie, en verklaarde, toen men hem vroeg waarom hij zoo gehandeld had, dat hij van den vorigen moordenaar gedroomd had, doch niets had willen stelen. f Ueusden, 25 Maart. De prijs der boter 0.89 a 0.93 per stuk van 6 ons. Eieren 331/2 cent. Gorinchem, 27 Maart. Bij een aanvoer van ongeveer 200 stuks vee, was de handel heden vrij vlug. Prijzen: enkele zware kalfkoeien /250 a ƒ330; mindere qual. 150 a 240dito vaarzen 140 a 230; melkkoeien 130 a ƒ240; vare koeien 120 a 170; guiste vaarzen 75 a 120; graskalveren a pinken a nuchtere kalveren 4.50 a 10. Varkeus, eenigzins zware op levering 52 a 56 ct. per KG. minder zware 46 a 48 ct. per KG.fokvar- kens van 6 a 8 weken 10 a 15 per stuk. De prijs der goêboter was 1.38 a 1.50; der weiboter a per K.G. Kipeieren golden 0.90 a 1.00 de 26 stuks. Rotterdam, 27 Maart. Tarwe. Nieuwe Zeeuwscho, VI. en Overm. 10.a 11.50puike a goede 8.a 9.70 geringe 5.a 7.75. Rogge. Nieuwe Zvvs., VI. en N.-Br. puike 7.70 a 8.mindere 7.a 7.50. Gerst. Nieuwe Zws. VI. eu Overm., Wiuter- 5.25 a 7.10 Zomer- 5.a 6. Haver. Jarige Zws. en Polder a Nieuwe dito 1.60 a 4 60. Voeder f— a 83/84 inl. dilo 9.85 a ƒ9.90. 80/81 tl dito dito 9.70 per 100 ko, Boekweit. Nieuwe N.-Brab. a a dito Frausche 172 v. a. b. per 2100 k°. Paardenboonen. Puike 6.80 a 7.10 goede en miudero 4.50 a 6.70. Huivenboonen. Zvvs. en Polder 7.a 8.25. Witte Boonen. Puike Zws. VI. eu Walcherscho 10.75 a 12.50. Mindere 7.— a 10.50. Bruine Boonen. Puike Zws. en VI. 9.25 a 10.50. mindere 5.50 a 8.50. Erwten. BI. Puike Nieuwe Zws. en VI. op de kook 8.a 8.50, goede en mindere 7.50 a 7.90, Mesting 7.a 7.50.'Witte Voeder 7.75 a 7.90. Maïs. Mixed 8.10, 8.15 a dito 8.25 v. a. b. Odessa 8 a 8.15 per 100 k°. Kanariezaad f 8.50 a 10.75 per 100 k°. Verkoopfn: Voorts

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 3