PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. vaart van Amerika naar China brengt niet zooveel op, dat de reeders het millioen dollars, jaar op jaar dooreengenomen door de landverhuizers be taald, kunnen missen. Het goederenvervoer van Ca- lifornië alleen kan onmogelijk de kosten dekken, en onzeker is het, of de regeering de vaart zal onder steunen door eene subsidie. Geld hebben de Veree- nigde Staten anders genoeg. Er is geen enkele Staat, die maandelijks, zooals zij, schuld delgt, en in ver houding van het geheel, met zulke groote sommen. De berichten van de overstrooming worden gun stiger. Maar ontzettend hebben de zuidelijke Staten langs den Mississippi en vooral Louisiana geleden. De regeering is dau ook reeds met groote sommen bijgesprongen en zal nu waarschijnlijk zelf de handen aan het werk slaan om de rivierdijken in een bete ren staat te houden. De burgemeester van Nieuw-York heeft de voor naamste burgers opgeroepen tot eene vergadering om er tegen op te komen, dat Engeland Iersche Amerikanen gevangen houdt en om de Regeering der Unie uit te noodigen krachtig tusschenbeide te komen. De Reichsanzeiger deelt een schrijven mede van den Duitschen Keizer aan den Rijkskanselier, ge- dagteekend vau 24 Maart, waarin de Keizer zijn innigen en oprechten dank betuigt voor de treffende bewijzen van liefde en trouw, hem op zijn ver jaardag geschonken. Verder zegt de Keizer, dat de hulde, die uit het hart gekomen is en tot het hart sprak, hem bij de intrede van zijn 86e levens jaar gebracht, hem opnieuw moed en vertrouwen schonk om de plichten weer op zich op te nemen van zijn werkkring, zoo groot aan verantwoorde lijkheid en zoolang God hem kracht geeft, zijn zorgen voortdurend te wijden aan de welvaart en voorspoed van zijn volk. Terwijl een Iersch afgevaardigde het een ramp voor Ierland noemde, als Gladstone aftrad, en hij dus de Iersche zaken niet tot. een eind kon brengen, terwijl hij diens landwet beschrijft als een der wel dadigste maatregelen, die ooit zijn genomen, zijn in Ierland zelf moord- en doodslag aan de orde van den dag. Zekere pachter, James Ryan, had zich de zoogenaamde maanlichtei s tot vijand gemaakt, omdat hij, die vroeger een ijverig aanhanger der Landliga geweest was, nu de onvergeefelijke mis daad had bedreven de pacht te betalen. Een der tigtal mannen trok des avonds naar liyans woning en begon door de deur en de vensters te schieten gelukkig was de politie gewaarschuwd en de aan vallers werden eensklaps opgeschrikt door eene lading hagel. Zij gingen op de vlucht; een hunner, Duyer, een jong man, werd doodelijk gewond. Het Freemans-journal, dat nog eene daad van geweld vermeldt, het afbranden namelijk van een pachters- woning, zegt, dat zulke daden bijna den laster rechtvaardigen, dien Ierlands vijanden tegen het volk rondstrooiden. Tegen razend-waauziunigen zijn dwangmaatregelen gewettigd, zegt het blad, en die woorden zijn in dat blad niet zonder beteekenis. De Iersche Bisschoppen laten zich in dezen toe stand van zaken ook niet onbetuigd. Te Dubliu heb ben zij eene vergadering gehouden om over den toe stand te beraadslagen en een adres vast te stellen, waarin de bovolking ten strengste wordt aangemaand zich van misdrijven en van verzet tegen de wet te onthouden. In deze bijeenkomst is men .het echter over den inhoud van het adres niet eens kuuueu worden en er werd eene permanente commissie be noemd, om de zaak nader te onderzoeken. Do partij van de gematigdheid heeft de overhand. Wanneer men oplettend de verschillende tele grammen uit St. Petersburg nagaat, dan is er gelegenheid om op te merken hoezeer men daar in de weer is om toch duidelijk te doen uit komen, hoo vredelievend Rusland gezind is jegens Duitschlaud. Duitschland vertrouwt daar echter niet hard op, en de Deutsche Zeitung zegt, dat de toekomst leoren moet, wat de persoonlijke wenschen van den Czaar waard zijn. Men wil daar als 't ware meê zeggen: »de Keizer moge zoo gunstig mogelijk jegens Duitschland gezind zijn, zijne omgeving drijft hem waar zij wil.Of dat werkelijk zoo is, moet de tijd leeren, maar Oostenrijk denkt er niet zoo over. De Russische grootvorst Wladimir en zijne vrouw genieten op dit oogenblik de gastvrijheid van den Oostenrijkscheu Keizer. De bijzondere vriendelijkheid, waarmede de Keizer zijne hooge gasten bejegent, zijn voor do officieuse Weener bladen een waarborg te meer voor de vredelievende staatkunde, en in tegenspraak met het algemeen gevoelen, gelooven zij, dat de grootvorst, geene politieke zending heeft. Ook achteu die bladen den harteljjken gelukwensch van den Czaar aan den grijzen Duitschen Vorst het beste antwoord aan de zoogenaamde Duit.scher-presser, Panslavisten, Sko- boleff en dergelijke. De Kroning van den Czaar te Moskou is in Augustus bepaald, doch eerst, nadat de tentoon stelling afgeloopen zal zijn, omdat men vreest, dat gelijktijdigheid, de nihilisten in de hand zou kunnen werken. Een groot aantal burgers te Moskou zal tijdens de Keizersfeesten den politiepost helpen waarnemen. Te Petersburg is eene bijzondere feest commissie opgericht om daar en te Moskou de feesten te helpen voorbereiden. De Tuuesische expeditie heeft Frankrijk heel wat geld gekost en kost nog veel. Tot bestrijding der kosten heeft de Minister de Freycinet kredieten aangevraagd, die in de Kamer der afgevaardigden zijn behandeld. Op eene vraag aan den Minister gedaan naar den stand van zaken in Tuuis, ant woordde de Minister, dat de toestand in hot regent schap bevredigend was en het effectief der troepen eerlang tot 30,000 man zou worden verminderd. De troepen van de lichting van 1876 waren reeds op den terugweg. De aangevraagde kredieten zijn vervolgens alle afzonderlijk en later gezameutlijk met 376 tegen 71 stemmen aangenomen, In de zitting van Maandag heeft de Kamer ook hare goedkeuring verleend aan de maatregelen, die do regeering heeft genomen ten opzichte van de monnikkenorden, die zich tegen het verbod, lang zamerhand weer in Frankrijk waren komen vesti gen. De vraag, daaromtrent door Monseigneur Freppel aan de regeering gedaan, werd op verzoek van do linkerzijde in eene interpellatie veranderd en word afgedaan door de aanneming vau de vol gende, door een lid der linkerzijde voorgestelde motie: »De Kamer hecht hare goedkeuring aan de door do regeering genomen maatregelen, om de be staande wetten door de niet-erkende orden te doen eerbiedigen en gaat over tot de orde van den dag, De aanneming geschiedde met overgroote meerder heid. Garribaldi is op Sicilië aangekomen volgens tele gram. Hij wil het jubelfeest helpen viei'en van den 600 jarigen gedenkdag van de Siciliaansche vesper. In 1282 was van Anjou meester geworden vau Sicilië en werden de bewoners van het eiland op bar- baarsche wijze door de Fransche overbeerschers behaudeld en uitgezogen. Op den tweeden Paaschdag terwijl de vrome menigte naar de Vesper ging, kwam de lang ingehouden wrok der Siciliauen tot een uitbarsting. Een Franschman beleedigde midden tusschen het kerkvolk, eene aanzienlijke Siciliaausche vrouw. Een getuige van de beleediging stak den aanvaller overhoop, eensklaps kwamen van alle zijdon» van onder de kleederen dolken te voorschijn, en eene algeheele uitroeiing van de Franschen op het eiland volgde. Sicilië was toen van de Fransche overheersching bevrijd, en wil den 600 jarigen gedenkdag van dat feit nu plechtig vieren. HEUSDEN, «8 Maart. t Bij de heden gehouden aanbesteding van het eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen te Heusden, onder de genieste 's Hertogenbosch, waren ingekomen 5 inschrijvings-biljetten, als: de heer Krols te Geertruidenberg voor 2293 de heer J. J. van Grondelle te Heusden voor ƒ2130; de heer A. van Eggelen te Heusden 2040de heer M. Verhoekx te Heusden 2023 de heer A. Dankerts te Heusden ƒ2019. t De heer J. van der Linden, predikant der Chr. Ger. gemeente alhier, heeft een beroep ont vangen naar Ridderkerk. t31 Maart. Heden heeft het toelatings examen plaats voor de voorbereidende klasse te Werkendam en morgen voor de voorbereidende klassen en normaallessen alhier. t BRAKEL, 27 Maart. Hadden onze visschers in de afgeloopen week al geen rijke vangst, toch was die tamelijk bevredigend, wegens den hoogen prijs zoowel van elft als van zalm. Voor de eer ste werd 1.20 a 1.35 per stuk, voor de laatste ƒ1.30 a ƒ1.50 per 1/3 kilo betaald. Er werden ruim 40 zalmen gevangen, waarvan Za terdag op eens 14 met de zegen, waarmee Maan dag 120 elften werden opgehaald. Wijl de lage rivierstand veroorlooft, daarmee sinds eenigen tijd geregeld te visschen, maken de visschers goede zaken. Naar raming besomden de gezamenlijke schuiten van 2027 dezer, ongeveer 1500. t Omtrent den brand te Well, waarvan wij in ons vorig nummer reeds in 't kort melding maak ten, schrijft ons onze correspondent nog het vol gende WELL, (gem. Ammerzoden) 27 Maart. De bewoners onzer anders rustige gemeente werden heden nacht zeer onaangenaam uit hunnen slaap gewekt door het geroep van //branden het geklep dér brandklok. Al spoedig bleek, dat de woning van den land bouwer en herbergier E. van Goor in lichte laaie stond. Wegens den hevigen Z.W. wind viel aan redden niet te denken, zoodat dan ook in zeer korten tijd het woonhuis met de beide schuren een prooi der vlammen waren. De brandspuit der gemeente was dadelijk op het terrein aanwezig en bewees, waar zij kon, uitnemende diensten. De felle wind, die de vonken voortjoeg tot in de kom der gemeente, deed ieder beducht zijn voor zijn eigen pand en hield dus ook velen terug om een werkzaam of lijdelijk toeschouwer van den brand te zijn. Bij dezen brand kwam geen vee om. Gebouwen en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. t LUTTELHERPT, 29 Maart. De drie en een halfjarige os, afkomstig van den heer Jac. Luy- ben alhier, heeft op de gehouden tentoonstelling der Holl. Maatsch. van Landbouw, afd. Rotter dam, dato 28 Maart, de 6e prijs behaald. Hoewel hij niet in zwaarte kon concurreeren met de andere bekroonde dieren, dient men ook daarbij op te merken, dat dit mecrendeels 5- en 6-jarige waren. t GAMEREN. De heer Chr. Ie Roij, predikant alhier, hoopt aanstaanden Zondag met de gemeente den dag te herdenken, waarop voor vijftig jaren het leeraarsambt door hem werd aanvaard. t ZUILICHEM. Onze visschers ondervonden dezer dagen eene groote belemmering in de uit oefening van hun bedrijf op de rivier de Waal. Een boomstam of ander voorwerp scheen telkens het vischtuig in den weg te komen. Men is druk in de weer om met man en macht dien steen des aanstoots op te ruimen. t Tot predikant dezer gemeente is met eenparigheid van stemmen beroepen de weleerw. zeergel. heer J. Th. E. U. Lauts te Sprang. t DRUNEN, 30 Maart. Heden beginnen weer voor goed de werkzaamheden aan de brug in den Baardwijkschen overlaat. t EET HEN, c. a. Het getal kiezers volgens de vastgestelde lijst voor 1882 is in deze ge meente voor de Tweede Kamer der Staten Gene raal 54, voor de Provinciale Staten 54, voor de Leden van den Raad 90. 's HERTOGENBOSCH, 25 Maart, De korporaal N. van het 5e reg. inf., werd eergisteren-avond gearresteerd als verdacht de dader te zijn die, met de carnavalsfeesten alhier, een burger, zonder aanleidende oorzaak, zoodanig verwond heeft, dat hij enkele dagen later aan de bekomen wonden bezweek. 27 Maart. De prijzen van het vleesch, in de slagerij voor het garnizoen, zijn vastgesteld als volgt: voor de menages der soldaten 55 ct., voor die der onderofficieren 60 ct. en voor de officieren 70 ct. per K.G. BRUCHEM, c. a. 26 Maart. Heden hield onze weldra naar Naarden vertrekkende, geachte leeraar Ds. Steenbakker Morilijon Loijsen in de namiddag godsdienstoefening zijne afscheidsrede, naar aan leiding van Romeinen 15, vers 33. Niettegenstaande het onstuimige weder was het O C Kerkgebouw niet toereikende om het aantal toe hoorders. ook van elders opgekomen, te bevatten. UDEN, 25 Maart. Donderdag is onder deze gemeente eene kapitale, aan de R. K. gemeente toebehoorende en door drie gezinnen bewoonde huizing door een onbekende oorzaak geheel afge brand. Van de roerende goederen is weinig of niets gered. Alles was verzekerd; het pand bij de Maatschappij ,/de Ainstelte Amsterdam, de roerende goederen in de Brusselsche Brandwaar borg-Maatschappij GORIXCHEM, 29 Maart. De Singer Maat schappij te New-York (ook hier ter stede magazijn houdende in de Arkelstraal) heeft eene rechtsvor dering tot vergoeding van schade, kosten en inte ressen doen instellen tegen den handelaar in naai machines, den heer B. de Leur, alhier, die naar het beweren der Singer Company een inbreuk zoude maken op het eigendomsrecht van genoemde Maat schappij op den naam //Singer" door naaimachines die met de fabrieken van The Singer Manufactu ring Company hoegenaamd niets te maken hebben, toch aan het publiek aan te bieden, onder de be naming //verbeterde Singer Machines." Sedert Zaterdag 25 tot Dinsdag 28 Maart zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 51 zal men van 3 tot 44 halve kilo's, prijs per half kilo ƒ0,38 tot ƒ1,25 en 345 elften, prijsƒ0.82 tot ƒ1.70 per stuk. AN DEL. De tegenwoordige verpachtingen der landerijen geven blijken, dat voor eerst de grootste pachtsommen door de landeigenaren getrokken zijn. Om voor den kleinen landbouwer staande te blijven bij de groote pachten 's jaarlijks door hem op te brengen, behoorde meer dan wiskun stige berekening ^oe, te.meer als hem, zooals in de laatste jaren geene goede opbrengst verbeidde. Voor de 30 welke de pachten thans minder opbrengen, kunnen ze weder eenige risico uitstaan. STRATUM, 25 Maart. Zondag-avond is hier een vreeselijke moord gepleegd. In de herberg van de wed. van Ruth werden op dien avond door verschillende bezoekers vroolijke liedjes gezongen en koddige voordrachten gehouden. Een persoon, van Rixfel genaamd, geboren te Leende, had vooral den boventoon. Toen deze een jongeling, die ook een liedje gezongen had, naar buiten zag gaan', stond hij ook op en ging mot hom meê. Nauwelijks hadden zij eenige schreden gedaan, toen v. R. den ander de pet afsloeg. j>Is dat meoncns?« vroeg de jongeling, terwijl hij een beweging deed om zijn hoofddekking op te ra pen. En op hetzelfde oogenblik schoot v. R. met een mes gewapend toe en bracht hom een vervaarlijken steek in het onderlijf toe. Do gestokene deed nog eeuigo strompelende schre den en zakte toen als een massa ineen. Het slacht offer is een zeer oppassend jongeling uit Woeusel, J. B. Smulders genaamd en pas 19 jaar oud. Een alhier woonachtig Duitscher, die met zijne vrouw juist denzelfden weg opkwam en iets van het bovenstaande gemerkt had, naderde van Rixtel, dien hij als een slecht sujet kende, met do vraag: »Wat hebt ge daar gedaan En op hetzelfde oogenblik bracht hij hem een forschen slag toe, die nogal hevig bloeden moet veroorzaakt hebben, want door bloeddruppels en voetstappen geleid, heeft men het spoor van v. R., die een omweg gemaakt heeft van meer dan 1400 meter, ver kunnen volgen. Iutusschon kwam de Duitscher bij den ongeluk- kigen Smulders, die hem toeriep: »Hij heeft me gestoken,eu weldra bleek, dat hij een zware wonde aan het onderlijf had, waaruit de ingewanden op een vreeselijke wijze naar buiten drongen. Het gerecht van 's Bosch heeft Maandag-morgfeu een onderzoek in loco ingesteld, en 's avonds nog om 8a/2 uur is v. R. zwaar geboeid naar 's Herto genbosch overgebracht. Maandag-middag heeft de lijder in het gasthuis een gevaarlijke operatie doorstaan, uitgevoerd door docter Van der Loo, bijgostaan door een officier van gezondheid, die wegens de keuring in dezo stad vertoefde. Deze operatie kon zeer goed gelukt genoemd worden, nogthans was er bijna geen hoop op herstel, daar de ingewanden sterk gewond waren de jongeling is dan ook reeds Dinsdag in den namiddag gestorven. Peel- en Kempenbode.) Wederom meldt men aau het //N. v. d. D." een curieus feit, waaruit blijkt, dat in verschillende oorden van Friesland het geloof aan //tsjoenderij en duivelbanners" nog lang niet geweken is. Voor eenigen tijd kwam de dochter van zekeren De V., te Kollumerzwaag (Friesland), bij een jon geling met het verzoek of hij even bij haar broers wilde komen. De jongeling begeeft zich terstond naar het huis van De V. Op de vraag, wat men van hem verlangt, ontvangt hij van een der zoons ten antwoord: //Doe luist us mem onder de plak hetgeen beteekent: //gij hebt onze moeder betoo- verd." Daar komt op eens de vrouw, gewapend met een hooivork, op den jongeling toe, met be dreiging hem tc zullen doorsteken, indien h:j haar niet geneest. Met moeite gelukte het den jongen ,/tsjoender" zich uit die voor hem zoo gevaarlijke positie te redden. De vrouw leed aan kiespijn Bij den landbouwer Meijers te Vrouwenpolder (Zeeland) zijn 4 jarige beesten aan bloedvergiftiging gestorvengevolg van het eten van bedorven voedsel. Eerst werd aan miltvuur gedacht. Te Kralingen is eene vrouw bevallen van 2 kinderen, waarvan één zonder neus. Een inwoner van Hansweert, had wel wat veel levend gedierte in zijn schuur en wel een groote massa ratten. Hij nam natuurlijk het een voudigste middel bij de hand om van die vier voeters verlost te worden. Hij zette n.l. een grooten rattenval. Enkele malen vond hij er een, soms twee in, maar nu onlangs zelfs tien te gelijk het waren halfvolwassen broertjes en zusjes, die spoedig gezamelijk den dood vonden. Dinsdagnacht hoorden twee politie-agenten op hun ronde in de Gerard Doustraat te Amsterdam, voor het huis van een slager gekomen, een ver dacht gedruisch. Zij bleven stilstaan, luisterden, hoorden nog eens.... het leed geen twijfelin de afgesloten gang, die naar de slachtplaats leidde, was een dief bezig b;j den slager in te breken. Yol ijver om hem in handen te krijgen, klopten de agenten op de deur en gelastten hem, met luider stem, die te openen. ,/Geef je maar goed schiks over, je kunt ons toch niet ontkomen!" riepen zij hem toe. Maar de deur bleef dicht en het gestommel hield aande inbreker scheen be daard zijn gang te gaan, en zich volstrekt niet aan de dreigende bevelen van de dienaren der gerechtigheid te storen. Inmiddels hadden zich aan vensters, deuren en op straat een aantal toeschouwers, (de meesten in vrij gewaagd costuum) verzameld, die allen met belangstelling de arrestatie van den boosdoener afwachten. Daar wordt op eens, juist toen de agenten een poging wilden doen om met geweld binnen te dringen, de glasruit boven de deur van de gang met rinkelend geraas stukgestooten en vertoonde zich de boosdoener in de gedaante van een os, die op zijn achterpooten staande, nieuwsgierig zijn kop naar buiten stak, om te zien, wie daar toch zoo'n leven maakte. Die verschijning verwekte natuurlijk algemeene vroolijkheid, zelfs de ernst der teleurgestelde po litieagenten was daartegen niet bestand. Zij gingen schaterend van lachen heen, terwijl de gewaande mbreker, die eigenlijk een «^breker was en uit de slachtplaats, waar hij de voltrekking van zijn doodvonnis moest afwachten, had weten te ont snappen, door den slager naar zijn gevangenis teruggebracht werd. Zoo ziet men dat sommige feiten zich na ver loop van zekeren tijd herhalen. Wij herinneren ons althaus eenigen tijd geleden iets dergelijks gelezen te hebben; het geval speelde toen in Den Haag, eu de os was daar een bok. Door de kerkvoogden van Wans werd, in Fer- werderadeel, waren sedert vele jaren de onderwij zerswoning met tuin, benevens de grond, waarop het schoolgebouw staat, aan de gemeente in koste loos gebruik afgestaan. Op het einde van het vorige jaar evenwel vorderden kerkvoogden vergoeding voor een en ander. De raad nam hierin genoegen. De huurovereenkomst zou worden opgemaakt, doch nu bleek bij onderzoek, dat al de genoemde eigen dommen (titels van eigendom waren niet voorhan den, het betrof schenkingen van voor eeuwen) bij het kadaster bekend staan als te zijn schoollanden of op schoolland staande. De raad oordeelt thans, dat al deze landen der gemeente toebehooren en dat de gemeente alzoo tegen geldelijke vergoeding zou huren, wat haar eigendom is. De onderhande lingen met kerkvoogden zijn thans natuurlijk af gebroken. Zekere Z. te Alkmaar heeft zich aldaar opge hangen, omdat hij onder curateele was gesteld en wegens onzedelijke handelingen tot 6 maanden cel was veroordeeld. Aan 6 gevangenen in het tuchthuis te Leeuwar den is door Z. M. den Koning ontslag, aan 3 ieder zes maanden afslag, aan 36 ieder drie maanden afslag en aan 1 zes weken afslag van straf ver leend, wegens vlijt en goed gedrag in het tuchthuis. Een jeugdige dienstbode van onbesproken gedrag heeft zich te Bergen-op-Zoom ten huize alwaar zij diende, in den regenbak verdronken. De aan leiding tot die wanhopige daad is onbekend. In de jongste zitting van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, werd een vraag behandeld van regenten van het vereeuigd Armen Wees- en Nieuw Armhuis of de kerkeraad de ver pleegden in dat gesticht als lidmaten der Herv. Kerk zou toelaten, indien deze de belijdenis huns geloofs afleggen in handen van hunnen leeraar en in tegen woordigheid van twee ouderlingen eener andere gemeente, tot dat doel herwaarts over gekomen. Regenten waren tot deze vraag geleid door eene ten vorigen jare, bij gelegenheid der aanneming, door een orthodox lid van den kerkeraad besproken mogelijkheid, om op deze wijze tot eene schikking te komen tusschen hen die het nieuwe artikel 38 G. O. aannemen en hen die het verwerpen. De kerkeraad heeft dit voorstel echter van de hand gewezen, als in strijd met de wet, en regenten gewezen op den weg die hen openstaat, nam. om de adspiraut-lidmaten in eene andere gemeente te doen aannemen. Het bericht, dat eenen arbeider te Heerde door het springen van een granaat, welke hij met eene gloeiende pook stuk sloeg, de beide beenen zouden zijn verbrijzeld, blijkt uiterst overdreven te zijn geworden. Hij beeft slechts eeu paar lichte verwon dingen bekomen. Ter waarschuwing van dienstplichtigen bij de nationale militie, wordt ons gemeld, dat aau een loteling vergund was, zijn dienst te doen waarne men door een anderen loteling, van dezelfde lich ting en dezelfde provincie, en dientengevolge deze voor hem werd ingelijfd. Later bleek echter, dat het nummer van den laatste élk dienstplichtig werd en alzoo de loteling,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2