1 BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. ING! Gemengd N wordenden band tusschen de natuurlijke Opvoeders der kinderen en de laatsten. De klachten over verwaarloosde opvoeding, over het zich terug trekken, waar het de dierste belangen der jeugd betreft, verme nigvuldigen met den dag. En hoe meer die toenemen, zooveel te heftiger wordt de school strijd. Er bestaat een nauwkeurig na te sporen verband tusschen de laksheid der ouders en de onvoldaanheid in zake de scholen. Natuurlijk, want de gansche taak der opvoeding, door de ouders van de schou ders geworpen, wordt overgebracht op het onderwijs. De ouders laten vreemden op draaien in de vervulling van den heiligsten plicht, hun ter vervulling gegeven, en wan neer die vreemden hetgeen te verwachten is daarin niet slagen, wordt hemel en aarde bewogen over de onvolkomenheid huns werks. De taak der oudere, het vormen van menschen, mag niet aan huurlingen uitbe steed worden en waar dat geschiedt, zal het niet straffeloos beproefd worden. Het huisgezin, de maatschappij, de staat, hebben dringend behoefte aan nieuw leven, aan frissche krachten. Dat ze zich als de natuur in de lente verjongen, het oude en verouderde, het ongezonde en het zondige te niet doen en de Paaschhymne leeren verstaan, die den eisch der opstanding uit het onvolkomene brengt tot allen, zonder onderscheid. HEÜSDEN, 6 April. t Door enkele jaclitliefhebbers is alhier een kraai gezien, met zwarte kop, witte borst en hals en lichtblaauwe vlerken en staart.. De kleuren zijn scherp afgeteekend. Reeds is er enkele malen jacht op gemaakt zoodat zij waarschijnlijk hare excentriciteit eerst daags met den dood zal moeten bekoopen. t DENDEREN. Als een zeldzaamheid kan ver meld worden dat door eeti geit van J. H. vijf levende welgeschapen jongen zijn ter wereldgebracht. t DALEM. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat door eene geit van C. M. alhier, in twee achtereenvolgende jaren acht jongen gewor pen zijn, en wel telkens vier stuks. t BREDA, 4 April. Ter gelegenheid van de tentoonstelling van Paaschvee, van wege de N.-Br. landbouwmaatschappij, werd hier heden een optocht gehouden van feestvierenden en ter dood veroor deelde, rijk opgetooide slachtoffers van de Paasch- vierende menschheid. De optocht bestond uit een standaarddrager met de prijsmedaille, tusschen 2 herauten; het vaandel en bestuur der Harmonie //Cecilia," leden der commissie, tamboers, de Har monie //Cecilia," de slagers eigenaars van het vee, in rijtuigen, le afd. Paaschvee, de vereeniging z/Pomona" met vaandel, Paaschvee op versierde wagens, alles geëscorteerd door Estafetten van z/Pomona." t DUSSEN, 6 April. Gisteren had alhier de eerste huwelijksaangifte in dit jaar plaats. De laatste aangifte in 1881 dateerde half October en het laatste huwelijk van dat jaar 9 Nov., zoodat tusschen de laatste dier akten in 1881 en de eerste in 1882, bijna zes maanden verloopen; wel eene bijzonderheid in eene gemeente van ruim 2500 zielen, waar in 1880 nog 35 huwelijken werden gesloten. In gemeld tijdsverloop kwam ook geene enkele huwelijks-afkondiging van elders te sluiten huwelijken voor. t De hoofdelijken omslag dezer gemeente voor 1882 werd door heeren Ged. Staten goed gekeurd tot een bedrag van f 2075.50. t Het getal kiezers voor de 2e Kamer is 110, de prov. Staten 108 en den gemeenteraad 189. t HE DEL, 1 April. Heden is door den raad dezer gemeente met algemeene stemmen besloten tot het bouwen van een raadhuis met veldwachters- woning en brandspuithuis. Op een der fraaiste punten van deze gemeente gebouwd, zal het een waar sieraad van de gemeente zijn. LANGSTRAAT, 4 April. Als het weder ge lijk tot nu toe aan de verwachtingen blijft beant woorden, dan zal dit jaar, voor den landman in deze streek, gezegend heeten. De winterrogge staat veelbelovend te velde; het zaaien van zomerko ren en het poten van aardappelen is in vollen gang, terwijl men thans nergens last heeft van water. De teelt der frambozen en bessen, die elk jaar in uitgebreidheid toeneemt, laat zich zeer gunstig aanzien en de handel daarin zal ook dezen zomer weder zeer levendig zijn. De regen der laatste dagen zal ongetwijfeld de weilanden ten goede komen. Waarschijnlijk echter zullen de Baardwijk- sche overlaat en de polders ten N. van Baardwijk tot. Geertruiden berg de stapelplaats van den hooibundel in Noord-Brabant dit jaar minder gras leveren dan andere jaren. De reden hiervan is, dat die weilanden dezen winter niet geinun- deerd zijn door het vette Maaswater. WIJK, 5 April. Bij het afbreken der school te Aalburg had heden een treffend ongeluk plaats. Een werkman, belast met het bevestigen van een touw aan een boom, die geveld moest worden, had het ongeluk, door het breken yan een tak, waaraan hij zich vasthield, het evenwicht te ver liezen en naar beneden te storten. In levensge vaarlijken toestand werd hij naar zijn woonplaats, Woudrichem, vervoerd. 's HERTOGENBOSCH, 2 April. De heeren A. Wenmakers, commies, en G. M. Krugers, adj. commies le kl. ter prov. griffie herdachten gisteren den dag, waarop zij 25 jaar ter griffie werkzaam waren. De korporaal N., van het 5e reg. infanterie, eenige dagen geleden gearresteerd als de vermoe delijke dader van den met Vastenavond geplceg- den manslag, heeft zijn misdaad bekend. BERLIKUM, 1 April. De Raad dezer gemeente heeft, op verzoek van meer dan 200 ingezetenen, besloten, maatregelen te nemen ten opzichte van den veldarbeid door kinderen. Die arbeid zal het gansche jaar verboden zijn voor kinderen beneden de 12 jaar. WAALWIJK. Zondag nacht omstreeks 12 uren ontwaakten twee op den zolder slapende jongens van C. Berends, landbouwer onder deze gemeente en zagen dat het achterhuis, tevens schuur, in brand stond. Zij konden van schrik en angst niet tot hun ouders en de nog zes beneden sla pende broeders en zusters roepen. De beneden slapeuden waren intusschen ont waakt en dezen moesten zich haasten, om, som migen geheel ongekleed, de vlammen te ontvluch ten. Berends redde nog met veel gevaar zijn paard van weinige waardetwee koeien, een kalf, zeug, hond en vele kippen en al hunne goederen kwamen in de vlammen om. De beklagenswaar dige lieden waren thans de gevolgen van een vorigen voor hen mede zeer nadeeligen brand, door ijver, zuinigheid en goed gedrag eenigszins te boven gekomen. Op hetzelfde tijdstip stond op slechts eenige minuten van daar eene hooischelf! op het erf van en behoorende aan de wed. J. Timmermans in het gehucht Hoekje, gemeente Loonopzand, rondom in brandvier personen welke dezen brand zagen en er heen snelden, vonden de eigenares en hare kinderen nog in diepe rust. Hoewel de schelft slechts op een geringen afstand van de hoeve stond en de wind ongunstig was, hebben bedoelde vier mannen met de twee zoons der weduwe den brand met veel inspanning gebluscht. t6 Apr. Door de ijverige pogingen van den wachtm. der maréchaussee is het gelukt den persoon, die den brand bij C. Berends heeft aangestoken, uit te vinden en tot bekentenis te brengen. Men ver moedt dat dezelfde persoon ook aan den brand van de hooimijt bij de wed. J. Timmermans, onder Loonopzand, schuldig is. t De heer J. Prins J.Jzn. predikant alhier heeft een beroep ontvangen naar Zwarte waal. t Tusschen Dinsdag en Woensdag omstreeks 21/s ure had alhier een brutale inbraak plaats in een modewinkel. Door het gerucht gewekt stond de bewoner op, waarop de dieven het hazenpad kozen. Den inmiddels toegeschoten nachtwacht gelukte het niet hen te achterhalen. Een aantal voorwerpen werden op de straat gevonden, terwijl vermist is een mantel en een pak zakdoeken. De politie doet onderzoek. VIANEN, 4 April. Ter vervulling der vacature voor de betrekking van Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap //de Vijf-Heerenlanden," ontstaan door het overlijden van den heer H. R. Vogelsang, is heden alhier in de vereenigde vergadering van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervan gers, opgemaakt het navolgend drietal hetwelk Z. M. den Koning tot het doen eener keuze zal worden aangeboden, bestaande uit de heeren P. G. Schalij te Leerdam, le candidaat. C. D. Grijns id. 2e id. Erederik Stuart te Vianen, 3e id. WOUDRICHEM, 5 April. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van j.l. Vrijdag tot tcgen- schaffers voor de personeele belasting benoemd de heeren G. Struik en C. Kentie. Voorts werd besloten tot het verleenen van een subsidie van f 15 aan de afdeeling Almkerk der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Aan het einde der zitting kondigde het lid Bron een voorstel aan tot afschaffing der kermis. Dit voorstel zal in de volgende vergadering behandeld worden. WERKENDAM. Deze week is door den brigadier der rijksveldwacht en P. In ft Veld, rijksveldwacht, een zegen toebehoorende aan Go- rinchemsche visschers in beslag genomen, als zijnde die volgens hun oordeel buiten de maat. xANDEL, 5 April. Zoudag 1.1. herdacht de heer F. Schoock, predikant bij deze Ilerv. ge meente, zijn 34-jarige evangeliebediening. Moge Z.Eerw. nog vele jaren werkzaam zijn om het licht des evangelie's te verspreiden, dit is voor zeker de wensch van zijne gemeente. MEEUWEN, 6 April. Heden hielden alhier de onderwijzers uit het arrondissement Heusden hunne le vergadering in 1882, onder leiding van den heer arrondissement» schoolopziener A.. Blok. Zij werd bezocht door 41 onderwijzers, waaronder 31 hoofden der scholen. De opkomst kan dus zeer talrijk genoemd worden. De volgende vergadering zal den 3den Don derdag in Mei te Andel gehouden worden. Als commissie voor vaststellen van het programma zijn benoemd de heerenA. van Helden, J. van der Weiden en T. Makkay. Het tooneel-decoratief van Het Loo, hetwelk door den Koning aan het Nederlandsch Tooneel ten geschenke werd gegeven, is door den heer Jac. W. Grader Joz. thans geheel vermaakt cn zooda nig ingericht, dat het tegenwoordig door het Ned. Tooneel in den Kon. Schouwbnrg te 's Graven- hage wordt gebruikt. De heer Grader zal, met ingang van 1 Mei, aldaar werkzaam zijn als chef-machinist. Het nieuwe hotel //Zeerust" te Scheveningen, dat gebouwd wordt naar de plannen en onder lei ding van den heer H. Westra, architect en be kend als ontwerper van het pauoramagebouw aan het Bezuidenhout, nadert zijn voltooiing. In het laatst van November is men met den bouw begonnen en reeds ia Mei .a. s. zal het tot de ontvangst van gasten gereed zijn. Het gebouw bevat ±60 logeerkamers en zal aan de terras- of zeezijde te bereiken zijn door een monumentale trap van gehouwen steen. Het sous-terrein bevat behalve de noodige dienst vertrekken een ruime met bogen gewelfde bierhalle, die op oud-Hollandsche wijze wordt ingericht en zeker niet het minst zal worden bezocht. De vloeren van de vestibule, de gangen en de bierhalle zijn in Italiaansch mozaïek. In den toren van het gebouw leidt een ijzeren trap naar een plateau, omgeven door een borstwering, vanwaar men een prachtig panorama kan genieten. De firma Christiaan Jansen Co. uit Amster dam is thans bezig met het leggen van een heet- waterverwarmingsleiding, zoodat //Zeerust" ook des winters tot de //gezochte" plekjes zal kunnen blijven behooreu. Er reist in de streken van Onderdendam een scharenslijper rond, die zijn beroep uitoefent op een tot dusver onbekende wijze. Hij houdt er nl. een stoommachine op na, die hij zelf heeft uitge vonden en aan de fabriek van den heer Smit te Hoogezand heeft laten maken. Deze scharenslijper, Harms geheeten, is een gezeten burger van Dalen, waar hij den winter doorbrengt; ft zomers reist hij de noordelijke proviuciën af met een grooten kermiswagen, die, behalve zijn stoomslijpmachine, alles bevat, wat voor zijn bedrijf en voor zijn klein huishouden vereischt wordt. Binnen eenige dagen wordt het panorama te Amsterdam heropend. Men zal het bijna niet herkennen. Het landschap is door den heer Koekoek veranderd en bijgeschilderd, terwijl de hh. N. v. d. Waay en E. S. Witkamp jr. naar meesterlijke teekeningen van Charles Rochussen de figuren schilderden. Dinsdag kwam te Amsterdam aan de stoomboot ,/Maria Hendrika" met de eerste lading (vijfhon derd kubieke meter) hout, voor het gebouw der in 1883 aldaar te houden koloniale tentoonstelling. Alleen voor het hoofdgebouw worden vereischt on geveer 7000 kub. meter grenenhout, 1000 tons ijzer, 300.000 KG. vensterglas en 50.000 KG. verf, stopverf, enz. ft Is waarschijnlijk, dat voor de bijgebouwen ten minste evenveel materiaal noo- dig zal zijn. Dinsdag werden te Kralingen ruim 3600 elften ter markt aangevoerd en tegen f 1 per stuk vlug verkocht. Bij de inschrijving op f 1.800,000 aandeelen der stoomvaartmaatschappij Insulinde is het be drag volteekend, zoodat thans het geheele aandee lenkapitaal dezer maatschappij geplaatst is. De directie van de Haagsche tramwaymaat- schappij heeft opnieuw uitstel gevraagd voor de wegruiming harer stallen te Scheveningen. t DUSSEN. Geboren: Jacot G. van Eersel; Johana en P. v. d. Pluijm, Overleden: P. Staal, 3 m. f Dl Van 1 3 Geboren: Corn* Nieuwkoop en A. Boo Overleden: P. C. v. Tuuren. Van 1 Geboren: Joha Weert; Petrus Corn Falier. Overleden: L. 57 j.; A. Verhoeven, ecj v. Opzeeland, echtg. v Vanjf Getrouwd: P.j J. Plugers, jd. 20 j E. Verhil, jd. 23 j. Geboren: Cori en A. van Hoeflaken Wijnstekers. Overleden: P. 5 m.E. van 't Za: ongeh. 56 j. Van 28 Getrouwd: G H. van Andel, jd. 26 Geboren: Johani Assem en G. Baks; nella, kind. v. C. Sc Johanna Wilhelmina, Heuvel; Gerrit, z. v| Elisabeth, d. v. C. Ti d. v. H. v, Daalen e v. D. K. Wielenga lem, z. v. J. v. d. rapis, z. v. P. Kievi P. Versluis en J. zaad en L. Kars. Overleden: ïj d. Wiel; M. Verneuk* J. Scheurwater, 72 j., Romijn, 1 j.G. J. V Teuling, 11 m.; W. f 83 j,, wed. J. de Vee WE Van 15 Ondertrouwd: W. Rijkers, jd.; J. v jd.W. de Vries jmi Gehuwd: J. >j j de Kooter en C. J. 3 Geboren: Judr Bastiaan, z. v. C. Pieter, z. v. J. Verl v. P. van Breugel erJ Zonnenberg en R. Ve' en B. Dekker; Adriai Vries. Overleden: A. ken, 82 j.; A. Vos. L. B. Vorthoven, 2 fl Dit schrijven is p den 7 October de Heere Minister va^ naar aanleiding mijt neming in September 's Gr: No. 26443. Ik heb de eer h Heer Minister van Zijne Excellentie tel met betrekking tot naar Middelburg van het door UEd. 1 mededeeling dat di gaande gedaan zijl 1 ambtenaren. De Procureui ho (get.) A, J. T Aan i den Heer Johannes^ Sigarenfa Ik vertrouw, M. c voelen zijt, dat in 1 die Zijne Excellentie den Procureur-Gene mededeeling, dat di betrokken ambtenar grootste volde Onder dankbetuigi sing, heb ik de eer 's Hertogenbosch, Een weerbarstige met de boot van S vervoerd; het dier fluit, rukte zich lo wal en wierp zich 0 twee hoogst gevaar werd het razende di Burgemeester afgem: Zondag overleed vanger der directe in 1831 bij den tjj| als 2e luitenant .1 Overijsselsche ser ver moeienis en ko j werd, dat hij, na j bewustzijn als doQtl Het scheelde met) ven geworden, daar ventariseerd, de tin had genomen en jj Do telegraaf heeft reeds gemeld, dat de gewezen zeeofficier Suchanoff de eenige der onlangs ter dood veroordeelde Nihilisten is, wien de Czaar geen gratie schonk; hem werd alleen deze gunst verleend, dat de straf inet den kogel in plaats van met den strop werd uitgevoerd. De voltrekking van het doodvon nis geschiedde te Kroonstad, waarheen do veroor deelde den 31sten Maart des morgens vroeg uit Petersburg was overgebracht. Een extra trein bracht hem onder sterk militair geleide naar Oranienbaum en hier wachtte eene stoombarkas, die Suchanotf naar Kroonstad overbracht. Zoowel de spoorweg stations als de landingsplaatsen waren door troepen afgezet, maar er waren weinig nieuwsgierigen, want het uur van transport was geheim gehouden. Op de plaats der terechtstelling daarentegen was een zeer talrijk publiek aanwezig; de veroordeelde bleef zeer kalm en kuste het kruis, dat de priester hem voorhield. De twaalf kogels, die het tot de executie gecommandeerde detachement, afvuurde, troffen den veroordeelde allen; hij was onmiddelijk dood. Eene andere executie heeft, naar de telegraaf mede reeds gemeld heeft, te Odessa plaats gevonden, en wel zoo snel, dat het bericht van de voltrekking der doodstraf aan de moordenaars van generaal Strelnikoff vroeger ontvangen is dan de brieven, die bijzonderheden omtrent het misdrijf zelf inhielden. Do bijzonderheden zijn nog niet vele. Toen de generaal op eene bank van een der boulevards bij de zee zat, sloop een jongmensch van 19 jaren achter hem en lostte een revolver op drie passen afstand. De generaal was binnen weinige seconden een lijk; de kogel had hem het hoofd doorboord. De dader vluchtte, door vele personen vervolgd, naar eene plaats waar een rijtuig stond, met een fatsoenlijk gekleed man van ongeveer 28 jaren op den bok. Zoodra deze den moordenaar en zijne ver volgers zag aankomen, sprong hij van het rijtuig en trachtte zich uit do voeten te maken. Het ge lukte hem echter evenmin als den moordenaar, hoewel beiden zich met hunne revolvers en dolken zochten te verdedigen. Hunne ware namen zijn onbekend gebleven. Zij waren tegelijk met generaal Strelnikoff uit Kieff naar Odessa gekomen, hadden in hetzelfde hotel hun intrek genomen en acht dagen lang hem overal gevolgd om een gunstig oogenblik voor den moord te vinden. Het rijtuig, waarmede zij hadden willen ontvlugten, hadden zij gehuurd, het paard den vorigen dag voor 210 roebels gekocht. Men vond bij hen, behalve revolutionaire geschriften en hunne wapenen, ook nog fleschjes met vergift. Een russisch zeeofficier heeft een toestel uit gedacht, welke dienen moet ter bepaling van de diepte der zee, zonder dat men daarbij van een kostbare en zware lijn gebruik behoeft te maken. Inderdaad, er wordt in het geheel geen lijn of koord gebezigd. De toestel bestaat uit een stuk lood, een klein rad, waaraan zich een inrichting bevindt, die het aantal omwentelingen van het rad zelve aaugeeft, en uit een drijver. Terwijl de toestel zinkt, draait het wiel rond, en uit de op- geteekende hoeveelheid omwentelingen kan men de diepte berekenen. Wanneer de bodem bereikt is, laat. het lood los, de drijver begint te werken en de toestel rjst weer naar de oppervlakte der zee, waar het «gemakkelijks met een net kan opge- vischt. worden. Eene depêche uit Troppau, in Oostenrijksch Silezie, van 3 dezer behelst, dat. den vorigen dag in de ijzermijn Witkowitz een hevige brand heeft gewoed, waardoor verscheidene gebouwen in de asch gelegd zijn. De veroorzaakte schade wordt op 400,000 fl. geraamd. Ten slotte is men er in ge slaagd, den brand te beperken. Koning Friedrich Wilhelm IV liet een pracht» uitgave der werkeu van Frederik den Groote druk ken, welke met een paar honderd vignetten van Adolf Menzei versierd was. De oplaag was klein, daar de Koning ze voor geschenken bestemde. De firma R. Wagner te Berlijn heeft nu echter ver gunning gekregen de vignetten afzonderlijk uit te geven, in 300 afdrukken, met korte aanteekenin- gen ter opheldering. Prof. Albert Vogels houdt toezicht op het drukken, dat in de Keizerlijke Rijks drukkerij zal geschieden. De oorspronkelijke ho$U platen worden gebruikt; de afdrukken worden ge nomen op Chineesch papier. Elk exemplaar kost 300 Mk. De «National* berekent, dat er buiten Pa rijs in Frankrijk 200 republikeinsehe bladen ver- j schijnen en dat daarvan 46 op de hand van Gam- betta zijn. De opbrengst der indirecte belastingen van Frankrijk bedroeg in Februari 11.597,000 frs. en voor Jan. en Februari samen 25,955,000 frs. meer dan de raming. Sarah Bernhardt zal weldra Italië verlaten en in Frankrijk terugkomen. In Nizza heeft zij zich voor twee voorstellingen verbonden waarvoor nu reeds alle plaatsen genomen zijn. Van daar gaat zij naar Spanje, waar zij in Barcelona en Madrid tot deu 26sten April zal spelen, om daarna in Frankrijk terug te keeren en in Bordeaux, Bayonne, Nantes, Rouaan en Rijsel op te treden. Den 18den Mei zal zij in Brussel en den 27sten in Londen zijn, waar zij tot het laatst van Juni blijft om daarna eindelijk eens van hare omzwervingen uit te rusten. In het najaar zal zij weer te Parijs optreden in een nieuw stuk, dat Sardou voor haar schrijft. Uit New-York wordt bericht, dat Cornelius van der Bilt, broeder van de zoogenaamde spoor wegkoning, door een pistoolschot een einde aan zijn leven heeft gemaakt, welk feit een deprimee- renden invloed op de Beurs heeft gehad. Blijkens een particulier schrijven uit Kon- stantinopel, lijdt men aldaar aan gebrek aan water ten deele doordat in den jongsten winter de gewone massa regen niet gevallen is, doch vooral, omdat er de bestaande waterbekken en leidingen in een ellendigen toestand verkeeren. Met groote bezorgd heid wordt de zomer tegemoet gezien. Daarentegen wordt van het land gemeld, dat de weersgesteld heid over het algemeen uitzicht op een gunstigen oogst geeft. Van de bescheiden betreffende de geldmiddelen van den Ne- derlandsehen Staat is thans een nieuw deel verschenen, bevat tende een vijftigjarig overzicht van de opbrengst der belastin gen, n.l. van 1830 tot 1880. In 1831 bedroeg de opbrengst der middelen 38,002,000 in 1880 102,671,000. De opbrengst der grondbelasting steeg in dat tijdperk van ƒ8,856,000 tot ƒ10.719,000 het personeel van ƒ4,599,000 tot 9,818,000 het patent van 1,538,000 tot 4,093,000 de rechten op in- en uitvoer van 2,696,000 tot 4,754,000 de suikeraccijns van 76,000 tot 5,873,000 de wijnaccijns van 1,101,000 tot 2,074,000 het gedis tilleerd van 4,113,000 tot 22,542,000 de zoutaccijns van 1,590,000 tot 3,323,000 de zeepaccijns van 580,000 tot 1,727,000 het geslacht van 1,462,000 tot 2,875,000 - de zegelbelasting van 1,163,000 tot 2,188,000 de registratie van 2,048,000 tot ƒ11,335,000 de successie van 2,101,000 tot 7,880,000 plus 2,760,000 voor successie uit de rechte lijn de opbrengst der posterijen van 1,518,000 tot 3,993,000. In een toe lichting wordt opgegeven welke wijzigingen en verhoogingen de bestaande belastingen sinds 1831 hebben ondergaan. Met de meeste is dit het geval. Ook de bevolking van het ltijk is zeer toegenomen. In 1831 bedroeg de bevolking van Nederland zonder Limburg 2,454,176 zielen in 1841 met Limbnrg 2,930,950 zielen in 1880, 4.060,578 zielen. Bij de statistieke tabel is ook een graphische kaart gevoegd in kleurendruk. Bij het ontwerp van het graphisch overzicht is de wijze van voorstelling gevolgd, die onlangs het eerst door den heer J. Malou in practijk is gebracht in zijn werk: Le Budget des voies et moyens de la Belgigue de 1831 a 1880. f EETHEN c. a. Van 131 Maart. Geboren: Pieter Arie, z. v. A. A. H. Kramer en P. A. Boll. Overleden: A. van Wijk, 54 j. echgt. van B. Branderhorst Dz.levenl. geb, kind van L. v. d. Kolk en W. v. d. Kolk; W. van Wijk, wedr. van Maria Rooijaal, 84 j. t ANDEL. Van 28 Febr.—4 April. Getrouwd: H. van Waardhuizen, wedr. met J. de Graaf, wed. Geboren: Cornelis, z. v. A. Straver en J. v. d. Vliet; Jan, z. v. A. Smits en C. van Audej Joostina, d. v. P. de ICloe en P, van Oudheusden; Franciscus, z. v. M. van Dijk en A. ter Meer; Adriana, d. v. T. Smits en A. B. van Turnhout; Elisabeth, d. v. W. van Noorloos en J. Kleinloog Peter, z. v. M. A. Schouten en A. E. de Vries; Antonie, z. v, J, Straver en A. Jonkers; Anna, d. v. G. v. Andel Az. en C. van Vastenoeve. f WIJK en AALBURG. Over Maart. Getrouwd: J. de Waal, 31 j. met M. Kamer man, 26 j.; J. van Tilburg, 37 j. met G. Kamer man, 39 j.; B. Bouwman, 28 j. met H. Hagoort, 24 j. Geboren: Elida, d. v. W. Uithoven en J. de Gier; Johanna, d. v. A. van Veen on A. Vos; Kornelis, z. v. J. Straver en W. v. d. Pol; Arie, z. v. W* Vqs en IJ. Bonman; Dirk, z. v. P. Arendse en A. van Helden. Oyerleden: M. Greyenbroek, echlgte. IJ. Vqs, 69 j. Ondertrouwd: W. J. Heessels, im. 33 1. met A. M. van Iersel, jd. 23 j. tH Mijnheer de B\ Ik heb de eer U staanden brief van Gerechtshof te 's Gal te willen opnemen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2