Buiteiilanclsch O verzicht. Bekendmaking. PLAATSELIJK NIEÜWS. BINNENLAND. In Rusland wordt de toestand steeds erger. Zooals steeds wel sterker zal blijken is de schandelijke beweging tegen de vogelvrij verklaarde Joden slechts een voorwendsel om eene beweging tegen de bezit- tcude klassen in het leven te roepen. De nihilisten zijn in dit opzicht veel meer te duchten dan met hun dynamiet. In Zuid-Rusland hebben op dit oogen- blik duizende boeren de wapens opgenomen en zich met de Russische soldaten in gevecht begeven. Het heet in de ofliciëele depeches dat die strijd is ont staan door de pogingen der troepen om de Joden te beschermen. Dit zal echter wel niet waar wezen in een land als Rusland waar de Regeering feitelijk de Joden buiten de wetten stelt. In elk goval de bnrgeroorlog vertoont zich op dit oogenblik in Rusland en onwillekeurig moet men vragen waar heen zal dit leiden tot het uit elkaar vallen van het reusachtige Rijk of zal Ruslands Czar het oproer den kop weten in te drukken en door een afleiding naar buiten het gevaar trachten te voor komen dat hij den weg van zijn vader, ja misschien dien van Lodewijk XVI van Frankrijk opgaat? Er is reden genoeg tot vreezen. Het heeft alge- meeu de aandacht getrokken dat juftt nu baron Giers het beleid der buitenlandsche zaken heeft in handen gekregen tusschen Rusland en Turkije zeer ernstige moeilijkheden zijn ontstaan over de betaling van de Turksche oorlogsschatting. De Rus sische gezant te Konstantinopel, de lieer Novikoff wilde van geen de minste toenadering weten. Hij dreigde met zijn vertrek naar Petersburg en is werkelijk met verlof heengegaan. Er is dus zeer weinig noodig om de lont in het kruit 1e steken en in een nieuwen TurkschRussischen oorlog afleiding te zoeken en te vinden. Dat bij de Ooslenrijksche de groote geldsommen voor Bosnië en Herzegowina zijn toegestaan en vooral dat de regeering van Oostenrijk er toen op gezinspeeld heeft, dat de inlijving dier beide Turk sche provincies bij Oostenrijk slechts een kwestie van tijd is, heeft in Rusland machtig veel kwaad bloed gezet. Onder de vragen aan de orde van den dag is ook die: hoe zal het met Egypte gaan? Men hoort al tijd spreken van Arabibey, maar niemand gewaagt van den onderkoning of van den sultan. Dat is karakteristiek. In Egypte is het op dit oogenblik op politiek gebied een volslagen wanorde, Arabibey speelt er een soort rol als Cromwell indertijd in Engeland. In Engeland is zeker thans de toestaud niet te vergelijken met den Egyptischen staat van zaken. Maar alles behalve aangenaam gestemd is men ook in Engeland niet. Het blijkt meer en meer dat de Iersche landwet hoe groot meesterstuk op zich zelf, onvoldoende is om Ierland tot rust te brengen, Ierland wil blijkbaar niets met Engeland meer van doen hebben en een leger van 30000 man zal er dus de orde moeten handhaven of het vereenigd kouinkrijk zal worden gescheurd. De hoogst vijandige geest der Ieren en de Ame rikanen en de gespannen toestaud in Europa heb ben de Engelscheu aanleiding toe over gegeven om eens te vragen of hunne weerbaarheid ter zee wel zoo groot is als de wereld deukt. Men is aan het vergelijken gegaan en tot het resultaat gekomen dat de Engelsche marine ternauwernood het met de Fransche zoude kunnen opnemen, altijd als men iu aanmerking neemt de duizende weerlooze kaapvaarders die Engeland on der stoom en ouder zeil heeft die als een oorlog uit breekt moeten beschermd worden tegen kapers. Engeland heeft thans 49, Frankrijk 40 pantser- schepen. Het ligt voor de hand dat Frankrijk met zijn veel kleiner kustgebied en kleiner vloot koop vaardijschepen eigenlijk sterker is ter zee. Bismarck heeft met vlag en wimpel iu den Duit- schou bondsraad zijn ontwerp voor een tabaksmo- nnpolie er doorgehaald. Met 36 tegen 22 stemmen werd het aangenomen. Niemand twijfelde aan de aanneming maar men verwachtte niet zulk een groote meerderheid. Nu zal het ontwerp na dooi den Landhuishoudkundigen raad verworpen en dooi den boudsraad goedgekeurd te zijn, aan den Rijks dag worden gezonden om daar wis en zeker te worden verworpen. Ook dit weet ieder zoo goed als Bismarck. Dat hij het toch ter tafel doet bren gen is een van die brutale aanrandingen van het constitutioneel staatsrecht die de Duitscbers be schouwen als het drijven van geniale politiek door Bismarck. Burgemeester en Wethouders van Heisden herinneren de ingezetenen aan de ver plichting tot het doen van aangifte voor het be volkingsregister bij vestiging in-, vertrek uit- en verhuizing binnen de gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd: HONCOOP. Heusden, De Secretaris, deu 24 April 1882. SPRENGERS. HEUSDEN, 24 April. t De Hcusflensclie kermis van 1882 behoort al weder tot het verïedene. De een verheugt er zich over, de ander zou haar gaarne nog eens zien beginnen; een ieder zijn smaak. Wij willen wel zeggen, dat wij geen kwaad zien in gepaste vermaken en dat uitspanningen, wanneer zij niet in uitspattingen ontaarden, meer goed dan kwaad doen. Veel was er op deze kermis niet te zien: de enkele, nette koek- en galanterie-kramen wa ren spoedig bekeken, hoe goed zij ook gesorteerd waren; bet panorama had een drukken loop; het caroussel verheugde zich, als gewoonlijk, in de sympathie der kléine en groote jeugd. Bleef nog over liet paardespel van de heeren Blanus en Co- hen, op de vischmarkt. Och, zegt, men al spoe dig, een paardespel is een paardespelhij die Carré heeft gezien, haalt heel voornaam de neus in de hoogte en den gulden in zijn zak. Toch beklaagde zich niemand zijn gulden of iets min der geofferd te hebben. Dat bleek het duidelijk ste, als men zag boe avond aan avond de ruime tent zich vulde. Algemeen oordeelde men, dat de rijders en rijderessen een groot circus geen oneer Zouden aandoen. De beide zoons van den direc teur, Leon en Herman Blanüs, zijn uitstekende rijders. De laatste op het ongezadelde ros in vliegende vaart u voorbijvliegende, de eerste de moeilijkste toereu vertoonende op het dravende paard, zij toonden beiden wat zij konden, en wij hoorden maar ééne stem over hun optreden, en dat was eene stem van algemeenc goedkeuring. Hetzelfde sücces behaalde de Zeeuwsche boer en zijn meisje, eigenlijk de heer X. Coheu met zijne dochter, de jonge juffrouw Leonore. Het rijdende personeel bestond verder uit de dames Therèse Stein en Carolina Dussée eu „Domme August." clown en rijder tegelijk, in het één niet minder uitmuntende dan in het an dere. Xiet het minst droegen de dames bij tot het succes der voorstellingen. Dan bewonderden wij nog de zes Arabieren met hunne Hercules kracht en athleten-vormen, de slangendame, de clowns, die afwisseling brachten in de tooneelen, de pantomimes, die, hoewel zoutelooze grappen, door hare originaliteit de toeschouwers van lachen deden schateren. Er werd avond aan avond veel gewerkt, de pauzen waren eer te kort dan te lang, en dat de bewoners van Hensden en om streken over de voorstellingen evenzoo dachten als wij, bewees de talrijke opkomst eiken avond. Hoog waardeereti wij het, dat dubbelzinnige toe spelingen en onkiesche taal niet werden gehoord. t De heeren L. A. L. Kortman en Co. te Rotterdam hebben in bewerking eenen nieuwen catalogus van grondbewerkings-werktuigen enz., waarin bijzonder zullen uitmunten de navolgende nieuwe beproefde en verbeterde werktuigen, als de Howard's universal ploeg, de Howard's grond- woeler, twee- en driescharige ploegen, de zwin gels, de zigzag- en stalen ketting-eggen, de zaai- macliine van Keil Meats en Co., de zelfwerkende hooihark, de hooischudder, grasmaaier en graan- maaier. Niet alleen stellen zij bovengenoemden cata logus gaarne gratis verkrijgbaar, maar zijn ook bereid met een van de bedoelde werktuigen proef nemingen te organiseeren tegen overeen te komen voorwaarden. De heer Jonxis, ontvanger der Rijks-belastingen alhier, zal in den loop dezer week Heusden met der woon verlaten en naar Schoonhoven vertrek ken, zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld, en aldaar als ontvanger der belastingen en waar borg van de gouden en zilveren werken in fu - tie treden. Tijdens zijn 12jarig verblijf alhier heeft hij zich in zijne betrekking als een uiterst humaan man leeren kennen en hoewel wij hem noode zien heen gaan, toch verzeilen hem onze beste wenschen. 19 April. Gedep. Staten hebben den zoo- genaamden Moffendijk onder de gemeente Herpt en Bern verklaard te zijn een openbare weg tot gemeeuen dienst van allen bestemd en hem der halve ambtshalve gebracht op den legger der openbare wegen en voetpaden in die gemeente. Bedoelde dijk, die eene verbinding vormt met de gemeente Nederhemert, is vooral voor de in gezetenen dier gemeente van groot belang. De lieer G. H. Veerman, kapitein bij het le regiment infanterie, is gedetacheerd bij het 5e balaillon te Hoorn. t POEDEROIJEN. Onze predikant, de lieer L. Kan de Beer, heeft een beroep ontvangen naar Standaard-Buiten. tDRONGELEN, 22 April. Door Burgem. en Weth. dezer gemeente werd gisteren in het open baar verpacht, het recht tot inning van haven geld gedurende een tijdvak van 2 jaar en 8 maanden. Dit recht werd, behoudens nadere goed keuring van den gemeenteraad, gegund aan P. Nieuwkoop voor de som van 46 's jaars. Tevens werd nog besloten de gemeentegronden wegens den weligen stand van het gras, den 27 dezer te doen inscharen. t WIJK, 21 April. De lieer P., geneesheer alhier, die heden morgen op weg was om zijne patiënten te bezoeken, reed met dat doel de zoo genaamde lange stoep af, toen liet paard op eens schichtig werd en met het rijtuig den dijk afviel en in een diepe sloot terecht kwam. De lieer P. had het geluk tijdig uit het rijtuig te springen, doch de koetsier kwam met liet hoofd in de sloot terecht en zou waarschijnlijk spoedig gestikt zijn, indien de beer P. hem niet direct uit zijn netelige positie had verlost, waardoor beiden met den schrik vrijkwamen. t ZUILICHEM. Het voorwerp dat onze vis- schers in den laatsten tijd zooveel nadeel berok kende, doordat telkens hunne netten hiermede in aanraking kwamen, zoodat deze menigmaal vrij gehavend opgehaald werden, is thans verwijd ml. Het bleek te zijn een groot anker dat zich op den bodem der rivier bevond. Door een duiker is het te voorschijn gehaald. Het is te wenschen dat na deze ankervangst een milde toevloed van elft de netten nog eens zal vullen. t ZUILICHEM en NIEUWAAL. Heden kwam het ons verblijdende bericht in, dat ds. J. Th. P. U. Lauts te Sprang, het beroep naar onze gecombi neerde gemeenten heeft aangenomen. De derde poging om in de vacature le voorzien, zal dus met een gunstigen uitslag bekroond worden. t NIEUWAAL. Eindelijk worden ook hier pogingen aangewend om het hoofd der school hulp te verschaffen. Zoo komen langzamerhand de zaken in orde. t 's BOSCH, 22 April. Heden middag omstreeks 4 uur heeft zich in tegenwoordigheid van den hoofd commissaris en den inspecteur van politie, het verschijnsel herhaalt van het opgeven van aard olie in de pomp van Van der Pas, koperslager alhier. Na groote hoeveelheden water en olie uit- gepompt te hebben, zoog de pomp niets als lucht daarna begon men te werken aan de pomp wier monding der buis, zooals in het vorig no. uit voerig is beschreven, nu het ondiepst in de put lag; nadat eerst zuiver water naar boven kwam werd het langzamerhand troebel en eindelijk leverde ook deze pomp dezelfde verschijnselen op als de bovenvermelde. De vloeistof in eene tobbe gegoten zijnde kon de olie gemakkelijk boven af geschept worden, en in eene lamp gedaan brandde zij bui tengewoon helder en lichtgevend. Talrijke toe schouwers komen iedere avond het branden van de ^Bossche" petroleum bewonderen. t WOUDRICHEM, 24 April. De appel- en pereboomen staan hier in vollen bloei en laten zich veelbelovend aanzien, tenzij zij te veel met nachtvorst te kampen krijgen in den tuin van den heer K. levert een druivenwijngaard een echt zomersch gezicht op, men kan er reeds ge zette trossen aan bespeuren. t 26 April. Is reeds lang uitgezien naai de opening van het lokaal, dienende tot bewaar school en andere Christelijke doeleindenheden avond ten 71/2 ure zal zulks plaats hebben en is ter bijwoning daarvan het locaal voor een ieder toegankelijk. Mejuffrouw van der Touw te Rotter dam is onlangs benoemd tot onderwijzeres aan die bewaarschoolongeveer 7 0 kinderen zijn aange geven om van dat lokaal naar hare hoofdbestemming gebruik te maken en ruim 30 voor het ontvangen van onderricht in de „handwerken van nut", het welk ook door haar zal worden gegeven. t BABYLONIENBROEK, 23 April. Volgens kennisgeving zal ds. G. Jvan de Pol aanstaanden Zondag den 30sten dezer, afscheid nemen van deze gemeente. Betrin der godsdienstoefening des na- middags ten 2 ure. ALMKERK. Door den heer D. K. Wielinga, predikant bij de chr. geref. gemeente te Emmik- hoven, is beroep ontvangen naar de le chr. ge- reforin. gemeente te Holland in den Staat Michi gan (Amerika). WAMEL, 20 April. Bij de aanbesteding van eene geheel nieuwe school en onderwijzerswoning te dezer plaatse is als minste inschrijver aannemer geworden J. Verkuiilen te Oss voor de som van 15400. A. van Hellemond c.s. verschilde 800 met de aannemingssom. De hoogste en laagste inschrijvers hadden een verschil van bijna 4000. ZALT-BOMMEL. Naar aanleiding der 50-jarige huwelijks-vereeniging van den heer C. E. W. Blomhert, wethouder dezer gemeente, en Mevrouw, regentes van liet gecombineerde weeshuis, op 12 dezer, hadden de oude mannen en vrouwen van het gesticht, waarvan de heer Blommert regent is, en de weezen van liet gecombineerde weeshuis een zeer genoegelijken avond. Nadat de armen der gemeente door de jubilarissen waren bedacht, wer den de verpleegden der twee genoemde liefdadige gestichten, in ruime mate onthaald op taart, tul band en wijn. Des avonds nam de lieer Blomhert persoonlijk een kijkje en verlustigde, zich in de opgeruimde gezichten, terwijl hij door de weezen met eenige gepaste liederen werd begroet. Op den 2n Paasclulag was er receptie in liet ge bouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarvan ook de weezen, onder leiding van liet binneubestuur, profiteerden. De jongste hunner bood den jubilarissen een prachtig bouquet aan en een andere wees sprak een lief gedicht uit, beiden namens de gezamenlijke weezen. 't Was werkelijk plechtig toen in de volle zaal, waar op dat oogen blik eene gepaste stilte heerschte, de kinderstem sprak tot de Regentes, die van af de heropening van het gesticht, 19 October 1863, er aan ver bonden is. RAAMSDONK, 20 April. Zooals vroeger werd medegedeeld, was door een aantal schippers, uit Dongen, 's Gravemoer, Oosterhout en Raamsdonk, bevarende de rivier de Doiige, geklaagd, dat zij groote belemmering ondervonden van de brug over die rivier aan het Willemsveer, waarover de stoom tram OosterhoutGeertruidenberg rijdt. De minister van Waterstaat heeft thans aan de adressanten te kennen gegeven, dat maatregelen zullen worden genomen om de veiligheid der scheep vaart in de nabijheid dier brug te verzekeren. NEGHEL, 21 April. Te Boekei hebben een man en vrouw hun oom door messteken en stou ten zoodanig mishandeld, dat de oude man er erg aan toe is. Gevankelijk hierheen vervoerd, om den volgenden dag naar 's-Bosch te worden overge bracht, zijn de schuldigen 's nachts uit de be waarplaats ontsnapt. De justitie heeft hen echter natuurlijk niet uit het oog verloren. TIELERWAARD, 21 April. We smaakten hier liet genoegen van een bezoek van eenige Zigeuners, die van Utrecht naar Gorinchem trokken. Zeer vrijpostig drongen zij de woningen binnen, eischten geld, kleederen, brood, bier enz. Worden zij dooi de politie dikwijls buiten de steden geleid, op het platteland, waar de politie niet talrijk is en in menig dorp geheel ontbreekt, gaat dit niet. Dit doet ons, dorpsbewoners, vragen, of er geen termen zijn, om dergelijke lastige bezoekers buiten de grenzen van ons land te houden. GORINCHEM, 21 April. Woensdag 11. is alhier publiek verpacht liet grasgewas langs de dijken van liet kanaal van Steenenhoek. In navolging van al de verpachtingen heeft liet ook aanmerkelijk minder opgebracht dan andere jaren. Het beslag langs de kanaaldijken is verkocht voor 195 aan Corn. Swets te Hardinxveld. Eene benoeming voor onderwijzer ten platten lande. Het tooneel valt voor onder de wet van 1857. Aan den gemeenteraad is een voordracht ingediend van zes personen. De vroede mannen willen no. 6 benoemen, omdat zijn broer zoo'n „lollige vent" is. De burgemeester zegt echter vóór de stemmingMannengij wilt no. 6 benoemen, maar dat mag niet; uw besluit is onwettig, tenzij gij geldige redenen tegen no. 1 tot uo. 5 hebt. De Koning zou er bepaald naar vragen. Stomme ver bazing en dankbare blikken, dat zulk een gevaar voorkomen is. No. 1 wordt met algemeene stem men benoemd. Moraal.- verlaag toch vooral den census te plat ten lande niet: als dit met het groene hout plaats grijpt, wat zal dan met het dorre geschieden? Sedert Woensdag 19 tot en met Vrijdag 21 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen: 11 zalmen, van 10 tot 25 halve kilo's, prijs per 1/2 kilo 0,61 tot 1,40; benevens 5443 elften, prijs 0.35 tot 0.78 per stuk. LEERDAM, 22 April. De prijzen van verschil lende ter markt aangevoerde artikelen zijn als volgt Boter 54 a 65 ct. per l/s kilo. Eieren 0.80 a 0,90 de 26 stuks. Aardappelen 2.00 a 2.75 per Heet. Appelen a per ïIL. Vaarkoeien 130 a 160 Melkkoeien a 140 200. Overloopers a Biggen f a Schapen a Kippen 0.60 a f 1.25 per stuk. Duiven ƒ0.40 a ƒ1.00 het paar. Jarige ristarwe ƒ10.00 a ƒ13.00. Id. Roode ristarwe 8.00 a f 10.00. Gerst 6.00 a 7.50 Haver 3.00 a' 5.00. Duivenboonen 8.00 a 9.00. Aanvoer boter groot. WERKENDAM, 19 April. In de op heden alhier gehouden vergadering van de Commissie uit de Waterschappen en eigenaren van landerijen in den Biesbosch gelegen, is een adres vastgesteld aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inhoudende bezwaren, speciaal tegen de memorie van antwoord van den Min. van Waterstaat, Handel en Nijver heid omtrent de verbetering van de uitmonding van de Maas en met het verzoek, wanneer de bezwaren, vervat in het adres van 18 Augustus 1881, niet geheel worden opgeheven, alsdan het wetsontwerp niet. aan te nemen. De commissie is ten volle overtuigd, dat, wan neer aan de in laatstgemeld adres opgenoemde bezwaren niet wordt te gemoet gekomen, het Noordwestelijk gedeelte van Noord-Brabant met enorme schade niet alleen wordt bedreigd, doch die reeds tijdens en ook na de voltooiing van het werk zal ondervinden. Staande die vergadering is eene commissie be noemd om deze aangelegenheid ook mondeling te bespreken en toe te lichten; die commissie is samengesteld uit de heeren J. J. van Tien hoven Van den Bogaard, burgemeester en J. de Klerk, wethouder, beiden te WerkendamM. A. Boll, burgemeester te Eethen en N. Meijers, gemeente secretaris te Geertruidenberg. Te Amsterdam werden dezer dagen publiek ver kocht: twee Gobelinbehangels voor twee zalen met voorstellingen van D. Teniers, en Arcadische land schappen. Deze behangsels waren afkomstig uit het aloude kasteel „De Cannenburgh", te Vaas- sen, in Gelderland, en golden, met inbegrip der ongelden: voor de eerste kamer 10.206,90, voor de tweede kamer 4262,50. Eene door B. en W. van Kralingen ingediende verordening op den kinderarbeid is teruggenomen omdat B. en W. boete gesteld wilden hebben op het verrigten van arbeid gedurende den school tijd door alle kinderen beneden 12 jaren, ter wijl de raad alleen met boeten wilden gestraft zien, voor het geval men kinderen van anderen bezigde- Het water van de Waal is thans zoo laag, dat de meeste schepen met halven last en sommige eene kleine lading moeten innemen, om over den waterweg tusschen Ti el en Bommel te kunnen komen. Te Dreumel liggen op dit oogenblik ruim honderd schepen, die te veel diepgang hebben. In een der fabrieken te Hilversum is een meisje met den arm tusschen een machine gekomen dat lichaamsdeel werd geheel verbrijzeld. Om in de gevangenis te komen, stal iemand te Assen een bloementafeltje en bracht het zelf aan de politie. - Bij het ophijschen van een kast te Amsterdam brak het touw. Een vrouw kreeg het meubel op liet hoofd en is zwaar verwond naar het gasthuis gebracht. Bij het zwemmen is Zaterdag te Wageningen een jongmensch in den Rijn verdronken. Te Zutfen is een ververs- leerling onder deu trein geraakt. Beide beenen werden hem afgereden. Uit de Prinsengracht te Amsterdam is een kinderlijkje opgehaald. De handjes waren met een touw aan het halsje ge bonden. De heeren J. J. de Jong en J. Smits te Gou derak zijn herkozen respectievelijk tot hoofdinge land en hoofdingeland-plaatsvervanger van de Krimpenerwaard. Volgens een Maandag namiddag ontvangen telegram stond de brouwerij „de Gekroonde Valk" van de heeren Van Vollenhoven Co. te Amster dam in brand. Nadere bijzonderheden ontbreken. In eene der achterbuurten te Tilburg werd 11. Donderdag bij eeu trouwpartij de feestvreugde op onaangename wijze gestoord, doordien een der feest- genooten, juist op het oogenblik dat men met het bruiloftsmaal zou beginnen, met een ander in twist geraakte en in een vlaag van woede alles wat zich op tafel bevond kort en klein sloeg, zoodat weldra al de spijzen, vermengd met gebroken borden, schotels, flesschen en glazen, over den grond lagen. Hiermede niet tevreden, trok hij de kraan uit een biervat, dat zoodoende leegliep. Door de inmiddels ■wuyjw.'immihiwmiwn'wwiiiiampswbwwwwnwwwl ,i—iuiwij *mm jupawgm^baiinfiiimjbaa—m o <-/ o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2