BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. met verreweg de meeste bloemzaden vol staan met uitstrooien en daarna met de hand de oppervlakte wat omwoelen. Heeft men zoo b. v. reseda gezaaid dan verwijdere men wanneer de plantjes een paar duim hoog zijn, de kleinste en laten een drie of viertal van de best opgeschotene staan. Zoo men alles laat groeien, komt er geen enkele tot vollen wasdom. Wil men de andere verpoten, dan knijpe men met den nagel een zeer klein deel van den hoofdwortel af. Van geraniums of fuchsia's en vele andere ver krijgt men het zekerst jonge planten door stekken af te nemen. Men scheurt dan een jong takje af, knijpt de onderste blaadjes met den nagel af en steekt het in de aarde, zoover dat de plaats waar die blaadjes ge zeten hebben, onder de oppervlakte komen. Ten slotte waarschuwen we nog tegen mooie potten en vooral tegen geschilderde potten. Planten moeten uitwasemen en dat kunnen ze in dergelijke dingen niet doen. Een eenvoudige roode ongeschilderde bloem pot met eenige luchtgaten in den bodem is de beste woonplaats voor onze kamerplant. De verhalen omtrent aanslagen, welke te Moskon voorbereid werden tegen den tijd der kroning van den Czaar, zijn zoo talrijk, dat men wel geneigd moet zijn, ze voor een goed deel als verzinsels te beschonwen. Men weet dat Koboseff (Bogdanowitsch) te Moskou in hechtenis genomen is, en toen werd al dadelijk verhaald, dat hij daar een bloemenwin kel bij het Kremlin had geopend, ten einde van daar uit eene mijn te graven, gelijk hij het verle den jaar in zijn melk- en kaaswinkel in de Kleine Tuinstraat te Petersburg deed. Thans wordt ver zekerd, dat hij aan de overheden een plan aan de hand gedaan had, om het Kremlin electrisch te verlichten. Maar bij onderzoek van dat plan was het duidelijk geworden, dat de toeleg bestond, het Kremlin in de lucht te laten vliegen. Een ander verhaal weder meldt, dat men plotseling ontdekte, dat een oude keldergang in het Kremlin halverwege toegemetseld was. Niemand wist te zeggen, wie daartoe bevel ge geven had. en toen op eene aanvraag te Petersburg bleek, dat ook van daar geene bevelen waren uit gegaan, werd het metselwerk opgeruimd en men vond daarachter natuurlijk dynamiet. Toen Koboseff in hechteuis genomen was, vond men in zijne woning een groot aantal boercnmutsen, die bij nader onderzoek tusschen de voering ontplof bare stoffen bleken te bevatten. Men onderstelt, dat zij bij den intocht van den Czaar bij wijze van vreugdebetoon in de lucht geworpen hadden moeten worden en, nedervallende, als zoovele bommen een vreeselijke uitwerking gedaan zouden hebben. Nog meer dergelijke verhalen zijn in omloop. Maaudag werden onder de getuigen in het Riug- theater-proces ook enkele personen gehoord, die aan de vlammen zijn ontkomen. Onder hen was de secre taris van den noorderspoorweg, die verklaai'de, dat de galerij-corridors niet dadelijk in duisternis wa ren gehuld, maar dat tal van personen en daar onder ook de dame, die hij vergezelde, flauwvielen bij het zien van de vlammen in de zaal of zoo in de war raakten, dat zij de trappen niet konden vinden, die nog tamelijk wel verlicht waren. Enkele getuigen eischten schadevergoeding voor geleden verliezen, o. a. zekere heer Coper vorderde 5000 florijnen. De ingenieur-brandmeester, die als getuige er kende, dat hij zelfs niet met al do brandsignalen bekend was, heeft zijn ontslag bij de brandweer genomen. Het aantal landverhuizers, dat in do afgeloopen maand April in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika aankwam, is bijzonder groot, namelijk 70,000 tegen 61,000 in dezelfde maand van het vorige jaar. Sedert, 1°. Januari 1882 zijn aldaar 142,000 landverhuizers aangekomen, tegen 109,000 gedurende hetzelfde tijdvak van 1881. Van de in April aangekomeuen zijn 27,000 Duitschers, 8000 Ieren, 7000 Zweden, 6000 Eugelschen, 6000 Italianen en ongeveer 3000 Nederlanders. Iu een telegram uit New-York aan de Daily News leest menDe Duitschers worden hier steeds het meest gezocht; de vrouwen zijn goede dienstboden en de mannen geschikte landbouwers en werkliedendaarbij zijn velen in "net bezit van genoegzame geldelijke mid delen, om land in het Westen te koopenvan 700 die in de afgeloopen week aankwamen, waren allen goed van gereedschap voorzien en in het bezit van 60 tot 2500 dollars. Zij vormden eene opmerkelijke tegenstelling met de Italianen, waarvan 1100 te zamen slechts 105 dollars bezaten. Na de Duitschers vindt men onder de Scandinaviërs en Nederlanders goede werklieden. De Iersche landverhuizers be- hooren ditmaal tot eene veel betere klasse, dan sedert jaren het geval was. De fondsen, tot het instandhouden van het land- verhuizersdepot te Castlen Garden bestemd, zijn geheel uitgeput. Wat er verder zal 'geschieden is nog onzeker, daar New-York beweert, dat de zorg voor de landverhuizers niet is van één Staat, maar van alle Staten. Bijna alle landverhuizers komen te New-York aan. De meesten gaan onmiddelijk door naar andero Staten, terwijl de achterblijvers öf ziek, öf hulpeloos, öf lui zijn en daarom aan zienlijke uitgaven vereischen. Ook indien de stad New-York het depot niet overneemt, zullen de landverhuizers geen gebrek behoeven te lijden, daar de verschillende stoom bootmaatschappijen van plan zijn de handen ineen te slaan, om tijdelijk voor hen te zorgen. t POUDEROIJEN. Tot blijdschap der gemeente heeft onze geachte predikant, de heer L. Kan de Beer, voor het beroep naar Standaardbuiten be dankt. t ZUILICHEM. Mejuffrouw M. S. Stroband heeft tegen 1 Augustus e. k. ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de openbare school. t BOMMELERWAARD. De veldarbeid doet weer zijn nadeeligeu invloed gelden op 't school bezoek. De plaatsen van de meeste 10 a 12-jarige knapen en meisjes staan open. Niet vóór slacht maand of wel wintermaand ziet men deze trek vogels terug. Geen heil is er dan ook van het onderwijs te wachten, zoolang de gemeentebestu ren van hunne bevoegdheid ter beteugeling vau den veldarbeid onder de schooluren geen gebruik maken. t BAARDWIJK, 4 Mei. In de op heden ge houden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den binnen- en buiteupolder is de heer T. van Hoorn met 33 van de 51 uitgebrachte stemmen tot voorzitter gekozen, in plaats van den heer X. Dekkers. De heer Zijlmans te Waalwijk bekwam 16, de heer L. van Herpt 2 stemmen. In deze vergadering is besloten voor de som van 6000 van den Staat over te nemen het voortdurend beheer en onderhoud der paralelwegcn, duikers enz. langs den spoorweg Zwaluwe's Bosch ouder deze gemeente. Voortaan zullen de vergaderingen op het raad huis dezer gemeente gehouden worden, waarvoor de gemeente 40 huur per jaar zal ontvangen. t HEDIKHUIJZEN. Door den Gemeenteraad alhier, is aan den heer F. van Wagenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ontvanger dezer gemeente. t DALEM. Door het polder-distriet Tielerwaard zal eerlang worden aangegaan eene geldleening van ongeveer 21/2 ton, en zulks met liet oog op de uitvoering van diverse werken aan de Waal dijken, waarvan het onderhoud, ingevolge het nieuwe polder-reglement, aan dit district is overgegaau. t BRAKEL, 3 Mei. Heden werd hier door burgemeester en wethouders publiek tot den inzet geveild, het oude schoolgebouw, ongeveer 4 aren groot. Voor de som van 660 is het ingezet door A. van Weelden, schipper alhier. De toeslag is bepaald op aanstaande week, des Vrijdags, ten gemeentehuize. t OISTERWIJK, 2 Mei. Zondag-avond had eene hevige vechtpartij plaats, tusschen den mo lenmaker M. en den broodbakker K., waarbij eerst genoemde met een mes zoo zwaar aan de pols van de linkerhand werd verwond, dat de genees heer, wiens hulp werd ingeroepen, vreest, dat M. het gebruik van zijn hand zal moeten missen, zoodat hij zijn beroep niet langer zal kunnen uitoefenen om voor het onderhoud van vrouw en zeven kinderen te zorgen. De broodbakker is naar het huis van arrest te Tilburg overgebracht. t 's-BOSCII, 2 Mei. De handboogschutterij,/ de Unie" heeft het plan opgevat om pogingen aan te wenden tot oprichting van een provincialen bond van handboogschutterijen. Het bestuur zal zich daartoe in betrekking stellen met eenige der voornaamste schutterijen om met hen een en ander voor te bereiden. t TILBURG. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in dit district, zijn uitgebracht 1753 stemmen, waarvan geldig 1747. De heer F. II. II. Borret is herkozen met 1383 stemmen. GORINCHEM, 3 Mei. Maandag werden door onzen Commissaris van Politie diverse bekeuringen gedaan van boeren die hunne boter te licht ver kochten en die kunstboter in plaats van echte aan den man brachten. Ook de vorige week hadden dergelijke overtredingen plaats. Met de noodige- strengheid zal de op die overtreding gestelde boete worden toegepast. Bedriegerij schijnt bij velen onzer marktbezoe- kers nog niet uit de mode te zijn. *4 Mei. In de raadsvergadering van 1.1. Vrij dagavond is zonder hoofdelijke stemming aange nomen liet voorstel van Burgemeester en Wet houders tot oprichting van een normaalcursus voor de opleiding ter verkrijging der hoofdacte voor het lager onderwijs. De kosten, die op 900 per jaar begroot worden, zullen gedeeltelijk ge dragen worden door de onderwijzers, die voor de bijwoning der lessen 25 per jaar zullen con- tribuëeren. De tien woonhuizen in de Keizerstraat en Kerksteeg alhier, toebehoorende aan de erven van wijlen den heer J. R. Roosen, zijn 1.1. Maan dag bij publieke veiling ingezet in tien perceelen, te samen voor 9300. Van wegi Gedeputeerde Staten der prov. Zuid-Holland is bij het bestuur van het Hoog heemraadschap //de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe" ingekomen een ontwerp-besluit, strekkende tot wijziging van art. 85 van het al gemeen reglement. Dit ontwerp-besluit is thans gedurende eene maand op de secretarie van het hoogheemraadschap in den Doelen alhier ter in zage gelegd, ten einde belanghebbenden gelegen heid te geven hunne eveutuëele bezwaren vóór 30 Mei e. k. schriftelijk aan Dijkgraaf en Hoog heemraden mede te deelen. Als een curieus geval kan worden gemeld, dat in eene der afdeelingen van de laagste klasse der openbare school te Alblasserdam zich bevinden, volgens de geslachtsnaam een Pater, een Paus, een Graaf, een Koning en een Keizer. Als een bewijs, dat de vraag naar hulp-personeel bij het lager onderwijs nog steeds stijgende is, dient, dat in één der laatste nummers van ,/de Wekker" niet minder dan 188 aanvragen voor onderwijzers en 46 voor onderwijzeressen gedaan werden. Bij den uitgever II. W. Fischer te Amsterdam is verschenen het eerste nommer van De Hol landse ke AfrikaanWeekblad ter herordering van kennis aangaande Zuid-Afrika. De uitgever zegt in een voorwoord, dat hij bij zijne onderneming staat mag maken op den steun der Coinmissiën, die zich ten doel stellen, eens deels gegevens te verzamelen voor de emigratie naar Zuid-Afrika, anderdeels het openen eener geregelde stoomvaart uit Xederlandschehavens op Zuid-Afrika voor te bereiden. Zonder voor den verderen inhoud van het weekblad eeuigszins aan sprakelijk te zijn, zullen die Commissiën alle op stellen, berichten, mededeelingen euz. in liet week blad doen plaatsen, die zij ter kennis van het publiek wenschen te brengen. Een echtpaar te Barendrecht, dat onbekend wenscht te blijven, heeft aan de diaconie-armeu aldaar ten geschenke gegeven een inschrijving op het Grootboek, groot f 2000, rentende 4 om daarvan jaarlijks tusschen 17 en 24 December een extra-bedeeling van kleederen en brandstoffen te doen plaats hebben. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Donder dag uitspraak gedaan in de zaak van den heer C. Revers, predikant bij de Ned. Hervormde ge meente te Nieuw-Hel voet, die in de vorige week weigerde den eed als getuige af te leggen. Het Hof verklaarde den heer R. schuldig aan het als getuige in een crimineele zaak weigeren van het afleggen van den eed, maar tevens dat er geen termen aanraezig waren om ter zake van dezen onwil hem eenige straf op te leggen. Deze uit spraak werd door verscheiden leden van rechter lijke collegiën en van de Haagsche balie bijgewoond. Te Yenlo is, terwijl eenige metselaars de laatste hand legden aan het front van vier in aanbouw zijnde huizen, het bovendeel van den muur over zijne geheele breedte omgevallen, zoodat de werk lieden onder de palen en planken van den hoogen steiger en onder de neerstortende steenen werden bedolven. Vier hunner werden ernstig gekwetst. Voor de 40 plaatsen voor adelborst 3de klasse aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord hebben zich 152 adspiranten, en voor de 15 plaatsen tot opleiding van machinist leerling te Hellevoetsluis 85 jongelieden aan gemeld. Te Helmond heeft een sjouwer den herbergier A. II. W., omdat deze hem wegens dronkenschap drank weigerde, met een broodmes eene zeer ge vaarlijke wond aan den hals toegebracht. De Amerikaansche bladen maken melding van klachten, te New-York ingediend, tegen den gezag voerder van de //Surrey" der Kon. Ned. Stoomboot maatschappij, die 18 April aldaar aankwam met 1252 passagiers. Volgens de berichten heeft de boarding officier Grville het getuigenis afgelegd, dat het vaartuig met passagiers overladen was en dat de tusschendekspassagiers niet naar het geslacht gescheiden waren. Ook moeten twee passagiers zich beklaagd hebben bij de commissarissen voor de emigratie over de behandeling aan boord, waarop commissarissen een onderzoek geopend hebben. De klachten luiden over slechte ventilatie, onvol doende en slechte voeding, gebrek aan water. De uitkomsten van het onderzoek zijn nog onbekend. Door de Duitsche regeering is een som van 100 mark toegekend aan den gezagvoerder T. Rijkers te Helder en een van 50 mark aan elk der matrozen A. van der Broek, Adrianus Kuiper, D. Rijkers, W. Mooy, J. van den Berg, Abraham Kuiper, M. Schoonbergen, O. Abrahamse, O. Buis en H. Kenning, voor door hen aan de bemanning van het Duitsche schip //Schwalbe" verleende hulp. Het Vad. verneemt, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland den koop van het paleis op den Kneuterdijk met toebehoorende gronden door de gemeente voor den prijs van f 500,000 heb ben goedgekeurd. Het blad noemt het zeer op merkelijk, dat dit besluit reeds genomen is voor dat de aanneming van het aanbod, tot hetwelk de gemeenteraad in zijn zitting van 22 April jl. besloot, ter kennis van den Raad is gebracht. Den 2Oen April besloot de Raad den Koning te verzoeken om te worden toegelaten tot den aan koop van het paleis c. a. Sedert is niets officieel publiek bekend van de aanneming van dat aan bod. Na 22 April is er geen Raadszitting ge houden, zoodat de Raad als zoodanig geen ken nis van het sluiten van den koop heeft kunnen krijgen. Voor dat officieel gebleken was dat de koop was gesloten, konden de ingezetenen zich ook niet met een verzoek tot Gedeputeerde Staten wenden betreffende de goed- of afkeuring van het bewuste besluit van den Raad. Zonder dat de ingezetenen in de gelegenheid waren over de zaak te oordeelen om met hun mogelijke bezwaren voor den dag te komen, nam de Raad dus als bij verrassing liet besluit om een aanbod te doen, voordat de ingezetenen van de aanneming van het aanbod en dus van den koop wisten, keurden Ged. Staten het besluit van het gemeentebestuur goed, zoodat de ingezetenen ook nu weder niet bij machte waren hun bezwaren ter kennis van het college van Gedeputeerden te brengen. Sedert Zaterdag 29 April tot en met Dinsdag 2 Mei zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen: 8 zalmen, van 2 tot 23 halve kilo's, prijs per 1/2 kilo f 0,76 tot f 1,21; benevens 1402 elften, prijs ƒ0.44 tot 1.12 per stuk en 2 steuren van f 22 en f 35. Sedert 1 Jan. tot en met 30 April zijn afgeslagen: 56799 elften, 904 zalmen en 2 steuren en is met nog andere visch aan belasting ontvangen ƒ7766.45. In hetzelfde tijdvak van 1881 zijn afgeslagen: 68887 elften, 173 zalmen, geen steuren en aan belasting ontvangen 5325.96. Alzoo in 1882 minder elften 12088, meer zal men 731, meer steuren 2 en meer aan belasting ontvangen 2440.49. Dinsdag is met goed gevolg te Feijenoord te water gelaten het stoomschip Zaandam, gebouwd voor rekening van de Ned. Amerik. Stoomvaart maatschappij. Aanvankelijk wilde het vaartuig niet van de helling af. Men beproefde het af te winden, doch de trossen braken af a Is glas. Eerst na her haalde pogingen, door sleepbooten aangewend waarbij ook nog verscheidene trossen braken, kwam er beweging in het gevaarte en liep het in volle vaart tot de Oude Plantage, waar het zich in den weeken bodem vast woelde, vanwaar men het bij den volgenden vloed zou slepen naar de werf. Deze stoomboot is de grootste ijzeren boot, die hier te lande op eene particuliere werf gebouwd werd. De Zaandam is lang 100 meter, breed 12, hol 9.2 meter, bruto tonnenmaat ongeveer 2900 ton, grootste diepgang 7.25 meter, waterverplaat sing 6300 ton, vermogen der machine 1650 paar denkracht, compound machine met hoogendruk cilinder van 43, lagendruk cilinder 76 middellijn, bij eene slaglengte van 48, alles Engelsche duimen. Na het vertrek der Koninklijke familie werden te Ylissingen door kolonel Binkes aan den Hol- landschen zeeloods A. Adriaanse, namens Z. M., onder dankbetuiging voor zijn verleenden dienst ten geschenke aangeboden twee manchetknoopen met robijnen. Door het veranderde reisplan had de heer Kromwijk, kommandant der mailboot //Prins Hendrik," van de Stoomvaartmaatschappij //Zee land," bij de terugreis op de Theems als loods ge fungeerd. Volgens de Ilaarl. Ct., loopt te Londen het gerucht dat Z. M. onze Koning van plan is een buitenplaats bij Londen aan te koopen of in huur wil verkrijgen. De Arnh. Cl. meldt: Jongstleden Zondag trokken door onze stad (Arnhem) twee Russische joden op hunne door- reize naar Rotterdam. Het waren twee bij voorkeur welvarende inge zetenen van Simferopol, die nu gedwongen waren met hunne joodsche stadgenooten naar elders de wijk te nemen, om zich aan de vervolging van hun geslacht te onttrekken. Treffend was het, door bewijzen gestaafde ver haal van de gebeurtenissen die hun een langer verblijf in Rusland onmogelijk maakten. Daaraan is het volgende ontleend z/Zij verhaalden namelijk, dat hun gemeente, een paar duizend zielen groot, ongeveer 8 weken geleden, des avonds overvallen werd door de chris- tenboeren en geringere bevolking. Zij waren wel door plakkaten en bedreigingen eenigszins voor bereid, en hadden dan ook een schuilplaats voor eenige vrouwen en kinderen zooveel mogelijk in gereedheid gebracht. Op dien avond (begin van Maart) begon de aanval met vensters inslaan, deuren intrappen, rooven, mishandeling enz., naar het bekende programma. De vrouwen en kinderen werden zooveel mogelijk in kelders enz. verborgen. De man nen begaven zich, opgeroepen door den rab bijn, allen naar het synagogegebouw, om te bidden en tevens om te overleggen, wat gedaan moest worden. Er werd gebeden, er werd beraadslaagd, te midden van de woeste kreten en stooten tegen het gebouw. Eensklaps wordt een brandlucht bemerktmen wil naar buiten, doch de synagoge is omringd met brandend hout, stroo enz. De deuren zijn toegespijkerd. Radeloos bre ken zij de banken stuk, slaan de vensters in en weten naar buiten te komen, natuurlijk niet zonder verlies van menschenlevens, te midden der moor dende en verwoede menigte. Alles vluchtte of werd de stad uitgejaagd. Yoor het heengaan werden op aandrang van den rabbijn een aantal enkele ledematen, die op de straten lagen, begraven. Een der beide mannen zij hadden papieren bij zich, die hen als fatsoenlijke, brave menschen certificeerden dreef in Simferopol een zaak, waarin 40,000 roebel kapitaal zit. Hij zwerft thans rond van stad tot stad en bedelt om reisgeld. De andere man had eene oude moeder bij zich, die mede vluchtte. Men heeft hier niet te doen met misschien over dreven beschrijvingen van akeligheden de een voudige waarheid is hetmaar deze feiten spreken luider dan de krachtigste aansporing om hulp te verleenen aan de ongelukkige, wreed vervolgde joden. t HEUSDEN. Van 27 April4 Mei. Getrouwd: J. T. van den Berg, jm. 43 j. en A. van Diosse, jd. 49 j.J. Schermers, jm. 44 j. en M. Bouman, jd. 23 j.J. T. Blans, jm. 21 j. en S. Smits, jd. 19. f DE WERKEN en SLEEUWIJK. Yan 1630 April. Ondertrouwd: J. P. Heijkoop jm. met G. Bakker, jd.P. A. Colijn, jm. met J. Bras. jd.; D. Colijn, jm. met J. Dankaarts, jd. Getrouwd: C. W. van der Waal, jm. met P. C. Dekker, jd. Geboren: Maria, d. v. J. Korsman eu A. de HaasBernardus, z. v. J. W. de Joode en G. van Os Philippus Coenradus, z. v. Ph. Bouwer en W. van der Wal. Overleden: A. H. Schaar, 3 m.; A. Meer burg, 45 j.; G. van Arkel, 11 m.T. de Graaff, 2 m.H. Roubos, 62 j. t HEDIKHUIZEN. Yan 1 April1 Mei. Overleden: P. van Gestel, 39 j., P. C. van de Wiel, 19 d., J. de Munnik, 52 j. f DRONGELEN. Van 1 April1 Mei. Geboren: Johannes Hendrik, z. van J. G.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2