BINNENLAND. AANBESTEDINGEN. Buitenlandseh Overzicht. PLAATSELIJK MKl'WS. klasse steun zoeken te verwerven, welke steun zij door gebrek aan degelijkheid bij eene andere, meer ontwikkelde klasse niet kunnen meester worden. Zoo miskennen zij hunne roeping en in plaats van mede te arbeiden aan de ontwikkeling van het zede lijkheidsgevoel, verlagen zij zich tot een vergaarbak van het vuil, waarmede eerloozen huirne tegenstanders, die zij met open vizier en deugdelijke argumenten niet kunnen be strijden, in het aangezicht werpen. Waar deering, onpartijdige waardeering ook bij verschil van gevoelen moest de grondtoon zijn bij elke bestrijding; verdachtmakingen schendtaal moest uit de bladen geheel ver dwijnen. Maar het is juist het tegenover gestelde. Er zijn er, die nooit of nimmer hun tegenstander anders noemen, dan bij een scheldnaamdie bij elke handeling van de tegenpartij aan eene onedele beweeg reden denken, wier schrijvers zelf wel eene zeer zwarte ziel moeten hebben om altijd zoo slecht over hunnen naaste te denken. En hoe lager men komt, hoe erger het ishet is alsof men het volk wil vleien, door bij voor keur hunne plastische taal te gebruiken. Men zou verbaasd staan als wij eens eene bloemlezing wilden houden van hetgeen zoo al in sommige bladen gedrukt wordt. En men doet het straffeloos. Die het lezen, gelooven het, en die het niet gelooven, kunnen den strijd er tegen niet aanbinden, omdat een zee van scheldwoorden over hunne hoofden wordt heengegotenomdat in de repliek verdachtmaking schering en inslag is. Waarlijk er zal nog heel wat tijd moeten verloopen, eqr een Nederlandsche Pebody kan schrijven//De bladen zijn edeler van toon geworden naarmate zij vrijer werden, de toon van hun schrijven is beter geworden, naarmate zij goedkooper werden nooit vond hare Redactie (van de Echo, het goedkoopste Engelsche blad), nooit vond hare Redactie het noodzakelijk den smaak te vleien van het publiek door haren schrijftrant in over eenstemming te brengen met den onge- kuischten spreektrant van het publiek uit de achterbuurten." HEUSDEN, 16 Mei. t HAARSTEEG. De raad der gemeente heeft tot gemeente-ontvanger alhier benoemd de heer J. Mommersteeg, in plaats van den heer F. van Wagenberg, die als zoodanig zijn ontslag geno men heeft. t BRAKEL, 12 Mei. Het oude schoolgebouw groot 4,30 Aren, is heden bij publieke veiling, gekocht door den heer K. van Bijsterveld, mr. timmerman alhier, voor de som van 1260. t Bij de hier gehouden aanbesteding voor bazaltglooiing waren 12 biljetten ingekomen. De hoogste inschrijver was de heer Roubos te Woil- drichem voor 26.000, de laagste de heer A. van Heukelum te Ilaaften voor 20.230, aan welke laatste ook het werk is gegund. t GELDERMALSEM. De heer E. Hamstra, thans ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Waardenburg is als zoodanig alhier benoemd. t De hulpkantoren der posterijen te Andel, Baardwijk, Haaften, Heerewaarden en Vuren zul len met nog ruim 100 andere hulppostkantoren, op 1 Juni a. s. voor de dienst der Rijks-post spaarbank worden opengesteld. t RIJSWIJK. De heer J. Corbeau, hoofdon derwijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Zoe- terwoude. Met den benoemde stonden op de voor dracht de heeren W. de Regt te Waddinxveen en B. van Albada te Oostbierum. t DALEM. Aangezien de drankwet verbiedt om het gewone lokaal, zijnde een tapperij, voortaan te gebruiken, hield de ontvanger der directe be lastingen van Waardenburg c.a., Zaterdag jl. te Vuren zitting in de open lucht, zeker een eenig geval. Doordien het weder prachtig was, kon de man zijne werkzaamheden onverhinderd voortzetten voor het vervolg zal er wel iets anders op gevonden moeten worden. t In de Tielerwaard is men allerwege druk bezig, om het land met beetwortelen te bezaaien. De winter-tarwe staat over het geheel uitmuntend, terwijl men ook de zomer-tarwe en de haver reeds ziet uitkomen. De boomen staan in vollen bloei en schijnen nog niet veel geleden te hebben door de nachtvorsten. Er is overvloed van gras, terwijl het vee uitmuntend gezond is. t Op de plaat voor Dalem hebben de visschers hunne werkzaamheden gestaakt, aangezien de vangst hunnen arbeid niet meer loont. t SLEEUWIJK. Door Ds. Los, predikant te Colijnsplaat, is het beroep naar de Chr. Geref. gemeente alhier aangenomen. VUREN, 12 Mei. Wegens vergevorderden leeftijd en voortdurende ongesteldheid is aan den heer E. W. van 't Voort, sedert 1843 hoofd- en voor dien tijd vele jaren hulponderwijzer aan de openbare school alhier, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Wij hopen, dat de heer van 't Voort spoedig geheel herstelle en nog vele jaren genot mag smaken van zijn welverdiende rust. HERWIJNEN, 12 Mei. Gisteren avond is de landbouwer D. K. alhier, na een gerechtelijk on derzoek, gevankelijk naar het huis van arrest overgebracht. Hij wordt verdacht van brandstich ting in zijn eigen huis, bij den jongsten brand, welke tegelijkertijd, vier perceelen verder gelegen, woedde. WAALWIJK. Ook in onze gemeente heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zamelen ten behoeve van de vervolgde Russische Israëlieten. Zij bestaat uit de volgende heerenVan dor Klokken, burgem., Prius, pred., P. van Es, weth., Dr. Van Heijst, lid der Staten van Noord.-Brab., C. G. v. d. Heijden, raadslid, Jud. Timmermans Wz., P. Quirijns, A. J. Rant Jr., griffier, F. W. van Lieuipt, secret., Dr. J. B. de Haan, S. Zeckendorf, S. Fauo, L. van der Kolk, Antoon Tielen, Jud. 1 immermans Bzn., M. Hartogh-Goudsmit. Eene collecte zal gehouden worden op Maandag 22 Mei a.s. De vorige week werd alhier, ingevolge de oproeping van de voorloopige commissie in het gebouw Musis Sacrum" eene vergadering gehouden waarin de Langstraatsche vereeniging van burge meesters en secretarissen en weth. geconstitueerd is. Er waren 18 leden tegenwoordig, die allen als lid toetraden. Tot leden van het definitief bestuur werden ge kozen tot voorzitter de heer Jvan Dijk, bur gemeester van Sprang, tot bestuurslid de heer J. A. J. van Heijst, burgemeester van Baardwijk, en tot secret.-penningm. de lieer F. W. van Liempt, secretaris van Waalwijk. Er zullen vier vergaderingen per jaar worden gehouden. Het bestuur is opgedragen het concepiëeren van een reglement, dat in de eerstvolgende ver gadering zal worden vastgesteld. Tot de vereeniging zullen ook worden toege- laten beambten ter secretarie, die den ouderdom van 18 jaren bereikt hebben. Ev. h. Z.) LANGSTRAAT. Na de afwijzende beschikking op liet verzoekschrift van vele ingezetenen üit Drunen en omliggende plaatsen, om een overweg bij den dijk aan de oostzijde der spoorbrug van den Baardwijksehen overlaat, circuleert er thans een nieuw requaest, waarin den Minister van Wa terstaat verzocht wordt de vastgestelde onderweg op 225 meter van den dijk te laten vervallen, en die in het belang der geheele Langstraat te brengen op eerstgenoemde plaats. De werkzaamheden aan de spoorwegbrug in den Overlaat zijn in vollen gang. Toch blijft het voor den nietingewijde onbegrijpelijk, dat dit kolossale werk met 15 Nov. a. s. gereed zal zijn. LEERDAM, 13 Mei. De prijzen van verschil lende ter markt aangevoerde artikelen zijn als volgt Boter 50 a 60 ct. per 1/2 kilo. Eieren 0.80 a 0.90 de 26 stuks. Aardappelen 2.a 2.50 per Heet. Appelen a per HL. Vaarkoeien a Melkkoeien a Overloopers a Biggen it Lammeren 6 a io. Kippen 1.a 1.30 per stuk. Duiven f 0.40 a 1.het paar. Jarige ristarwe f 10.- a ƒ13.Id. Roode ristarwe ƒ8.a 11. Gerst ƒ6.a ƒ6.75. Haver ƒ4.h ƒ5. Duivenboonen 8.ti 9. Meikaas a De eerste lammeren waren heden aangevoerd, alles verkocht. GORINCHEM, 15 Mei. Op Vrijdag 19 dezer zal alhier in den Doelen eene vergadering gehou den worden van Ingelanden van den polder Gorin- cliern en Kwaker naak, ter behandeling der rekening over 1881 en der begrooting voor 1882. Hierna zal de verkiezing plaats hebben van een Heemraad in genoemden polder, in de plaats van den heer A. D. Smits, welke dit jaar aan de beurt van af treding is. Stemgerechtigde Ingelanden van het Groot Gemeene land van Arkel en van het Land der Zes Molens, zullen op Vrijdag den 19 dezer alhier in den Doelen vergaderen ter behandeling van de rekening over 1881 en der begrooting voor 1882, alsmede een voorstel van het bestuur, omtrent den voor het dienstjaar 1882 te heffen omslag. Sedert Woensdag 10 tot en met Vrijdag 12 Mei zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 19 zalmen, van 8 tot 26 halve kilo's, prijs per 1/2 kilo 1.07 tot 1.25; en 1141 elften en vinten, prijs per stuk 0.07 tot 0.86. Uit Capelle wordt gemeldMet het aanleggen van den tramweg voor de lijn van Kaatsheuvel naar hier vordert men flinkreeds is men op de Nieuwe Vaart bezig de bedding te maken, ter wijl de rails reeds tot in de Nieuwstraat gelegd zijn. Men verwacht algemeen, dat hij met Pink steren a. s. zal rijden. Men schrijft uit Weurt aan De Gelderlander De heer ontvanger der directe belastingen geene zitdagen meer in herbergen mogende houden, heeft Weurt voor de te houden zitdagen moeten gaan verlaten en zal thans voor de inning der belas tingen kantoor houden op den zolder eener bakkerij te Beuningen, waartoe de toegang ver strekt wordt door middel eener ladder en vermoe delijk door opening van een luik. Ook de sub ontvanger, een man van 68 jaren, is verplicht, wil hij die betrekking niet vaarwel zeggen, zich op dit verblijf gedurende de zittingsuren te be helpen Of er voldoende licht voorhanden is wordt niet gemeld. Het genot van een prachtig vergezicht moge den sub-ontvanger eenigszins voldoening geven voor zijn gemis. Te Nijmegen heeft zich weder een nieuw soort oplichter vertoond. Zeker iemand, zich noemende S. en voorgevende beambte te zijn aan een der spoorwegen alhier, knoopte voor eenige dagen kennis aan met een brave jongedochter, en ging een schijnbaar engagement met haar aan. Toen de jongedochter met zijne familie in kennis wilde komen, wist hij dit steeds door allerlei voorwend sels op de lange baan te schuiven inmiddels wist hij weldra het vertrouwen van het niets kwaads vermoedende jonge meisje te winnen en bovendien hare beurs te veroveren. Door allerlei voorspiegelingen maakte hij haar een sommetje van hare spaarpenningen afhandig, waarna hij niets meer van zich hooren liet. Nu is het der argelooze jongedochter gebleken, dat hij niet S. maar J. genaamd is, reeds lang gehuwd is en twee kinderen heeft. ArnhCrt.) De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den gemeenteraad van Gouda om het garnizoen aldaar te behouden. De vol tooi ng van het gedenkteeken van Leidens ontzet mag nu weldra tegemoet worden gezien. In een onlangs gehouden vergadering der commissie werd door den penningmeester medegedeeld, dat de beschikbare gelden door oploopende renten nu gestegen zijn tót de som van 24640, zoodat het vereischte bedrag nagenoeg is bereikt. Omtrent de plaats, waar het gedenkteeken zal worden op gericht, worden met het gemeentebestuur onder- handelingen gevoerd, die, naar wij vertrouwen, eerlang tot. een gewenschte beslissing zullen komen. Men schrijft uit Ameide en den Alblasserwaard Hebben de omstreken van Haarlem en Leiden, in het voorjaar vooral, veel aantrekkelijks door haar bloemenpracht, thans kan men ook langs de boorden van de Lek een prachtig natuurtafereel aanschouwen de (luizende en duizende appelboo- men toch in de uitgestrekte boomgaarden en langs de bermen des Hoogendijks staan voor het raeeren- deel in vollen bloei en schijnen u toe als zoovele reusachtige bloeiende azalia's. De kersen- en peren- booinen hebben hun bloemengewaad reeds afgelegd en de vrucht gezetniettegenstaande storm en nachtvorsten beloven in deze streken, vooral de kersen een rijken oogstzeer is het te hopen zulks 'ook met de appelen het geval moge zijn, daardoor toch wordt hier aan vele handen werk en gezinnen brood verschaft. Te 's-Hertogenbosch is van het 5e regiment infanterie een milicien bij vergissing met groot verlof gezonden en moest dientengevolge weder worden opgeroepen. De vader van den betrokkene heeft daarop schadevergoeding geëischt, en deze is hem nu verleend, ten deele uit de particuliere fondsen van hen, die de fout begingen. Ook ten vorigen jare heeft daar een dergelijke vergissing plaats gehad. Te Haarlem werd Vrijdag avond op de straat gevonden een 15-jarige knaap, vermoedelijk, volgens bij hem gevonden papieren, geboren in Rusland en sedert het vorig jaar diamantslijpersleerling te Amsterdam. Deze jongeling had vitriool ingenomen, om een einde aan zijn leven te maken. Hij ver keert in gevaarlijken toestand en is naar het gast huis overgebracht. Het 8-jarig zoontje van zekeren P., te Hengelo (O.), dat Zaterdag j.l. op den omloop van een molen speelde, werd door een der wieken aan het achterhoofd getroffen en ernstig verwond. Men vreest voor zijn leven. In de afgeloopen week zou een weduwnaar met 5 of 6 kinderen te Wolfaartsdijk trouwen met eene jonge dochter. Een paar jaren reeds hadden zij kennis aan elkaar. Toen op den dag der plech tigheid man en kinderen reeds voor het feest ge kleed en de genoodigden vol verlangen waren, bedankte de bruid heel onverwacht voor de eer. De teleurgestelde bruidegom vergezelde 's avonds zijn ontrouwe vriendin nog een eind weegs naar hare woning en zijn eenige troost was, dat zij de kosten van het feestmaal voor haar rekening zou nemen Ter gelegenheid van eene bruiloftsviering in eene herberg te Etten had de 16jarige sigaren maker A. H. het ongeluk zich met een geladen pistool in de hand te schieten, en wel zoodanig dat zijn voorvinger moest worden afgezet. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen en de Ned. Zuidooster Spoorweg-Maatschappij hebben in onderling overleg een maatregel ingevoerd, die zeker door het reizend publiek op prijs zal worden gesteld. Alle plaatskaarten namelijk, zoowel enkele reis- als retoürbiljetten, zijn tusschen de gemeenten Tilburg en 's Hertogenbosch en in alle verkeeren naar verkiezing geldig op de treinen van beide Maatschappijen, hetzij via Boxtel of via Udenhout. Hierdoor zullen dan elf treinen in elke richting de dagelijksche gemeenschap tusschen Tilburg en 's Hertogenbosch onderhouden. Een groot gerief is deze maatregel voor het reizend publiek, want buiten het voordeel, verbonden aan het groot aantal treinen, waarvan door de reizigers kan gebruik worden gemaakt, vervalt nu ook het gevaar van tusschen Tilburg en 's Hertogeubosch in een ver keerden trein te stappen. De verbouw van suikerbiet neemt in de Tieler waard in de laatste jaren aanmerkelijk toe en zal bij den tegenwoordigen stand van zaken den aardappelbouw, die hoofdzaak was, geheel ver dringen. Oorzaak daarvan is het algemeen tegen vallen van den oogst der aardappelen in de jaren 1879 en 1880 en de geringe prijs, die den landbouwers thans voor het product 1881, name lijk 1.75 a 1.80 per mud, geboden wordt. Duizenden mudden, het grootste gedeelte van den oogst 1881, is nog voorhanden en zal, als het weder gunstig blijft voor de jonge aardappel planten, zooals tot nu toe het geval is, zeker voor een gedeelte onverkocht blijven. Ook het land kan meer voordeel afwerpen door den ver bouw van suikerbiet, waarvoor .thans over het algemeen ƒ11 per duizend Nederl. ponden be taald wordt. Enkele fabrikanten geven zelfs f 12 voor die hoeveelheid. Zag men hier in vroegere jaren op de bouw landen koolzaad, korengewassen en aardappels elkander afwisselen, thans weidt het oog bijna uitsluitend over suikerbietvelden. Koolzaad wordt in het geheel niet meer aangetroffen. Of die algemeene verbouw van suikerbiet op den langen weg voordeelig voor den laudbouwenden stand zal zijn, wordt door praktische landlieden zeer in twijfel getrokken. De gruwelijke moord, den 6den Mei te Dublin gepleegd, heeft hot ministerie-Gladstoue niet doen vallen maar doen omkeeren. Het een is al even erg als het ander, zouden wij denken. Want pas had de Engelsche regeering den weg der verzoe ning ingeslagen. Het schijnt noch beginselvastheid noch zelfvertrouwen to verraden, als men dan weer plotseling dien weg den rug toekeert. In Engeland pleegt de regeering zeer groote rekening te houden met de openbai-e meening, zooals die zich uit in de dagbladen. Het is waarschijnlijk dat Gladstone geen kans zag om tegen die meening in Ie gaan. Dan ware dunkt ons aftreden wèl zoo eervol geweest. De Dublinsche moord, dit is nu voldoende ge bleken, mag niet op rekening gesteld worden van het geheele Iersche volk. Integendeel, nergens dan juist in Ierland was de verontwaardiging er over grooter. Die moord was geen gruwelijke politieke misdaad, maar een toeleg van de weinige onver zoenlijke Amerikaansche Ieren, die met leede oogen zagen dat Gladstone den rechten weg opging die Ierland tot rust zou brengen. Hoewel in Engeland die toeleg algemeen begrepen is, heeft Gladstone toch gemeend het zijne te moeten doen om dien toeleg te doen slagen. Men kan toch gerustelijk zeggen dat thaus aan Ierland een dwangstelsel boven het hoofd hangt, dat grimmige haat in elk Iersch gemoed zal kweekeu. Een paar dagen na den moord diende Gladstone een wetsontwerp in, dat feitelijk alle geregelde rechtspraak in Ierland opheft, daar er bijzondere gerechtshoven tijdelijk worden opgericht, de politie, de pers, de post, het domicilie in één woord, de algeheele burgerlijke vrijheid kan in beslag nomen. Als dit wetsontwerp wordt toegepast zal Ierland veel hebben van Poleu in 1863, of van Frankrijk in 1852. Zelfs Bright, de minister die altijd tegen uitersten van dwang in Ierland protest heeft aangeteekend, heeft zich bij dit monsterachtige ontwerp neergelegd. Het is zeer begrijpelijk dat de Iersche afgevaardigden, en daaronder ook Parnell en Dillon, zoo pas uit do gevangenis ontslagen, met groote hevigheid te velde trokken, en eveneens dat het Engelsche Parlement met overgroote meerderheid hot ontwerp in eerste lezing heeft goedgekeurd. Deze week (Donderdag) zal het in tweede lezing voor het Parlement komen en zal dan zeker tot wet worden verheven. Gladstone zou het plan hebben als Minister van Financiën af te treden en dus alleen Presideut van den Ministerraad blijven. Op zijn leefiijd en inde tegenwoordige tijdsomstandigheden is dat te begrijpen. Te Berlijn is men zeer verheugd dat Gladstone met Ierland de handen zoo vol krijgt. Daardoor, zegt men daar, wordt hij verhiuderd zich veel te bemoeien met de Oostersche quaestie. Ook dit zou bitter kunnen tegenvallen. Volgens de Berlijners slaat de wereld (de politieke wereld) thans stil omdat Bismarck zóó ongesteld- is dat hij zich volstrekt niet met staatszaken kan inlaten. De kanselier lijdt aan zulke hevige rheu- matiek dat hij loopen noch staan kan en aanhoudend te bed moet liggen. De Rijksdag heeft intusschen ondanks die rhen- matiek het ontwerp tot het invoeren van een Tabaksmonopolie een eervolle begrafenis gegeven. Er was bijna niemand die het verdedigde. Richter, de onversaagde liberaal, (want in Duitschland moet men bepaald moed in het lijf hebben om Bismarcks politiek openlijk te weerstaan) heeft in den Rijksdag aaugetoond dat van de meer dan 400 leden hoogstens 80 voor het tabaksmonopolie gestemd zijn. Men heeft echter niet gladweg het outwerp verworpen, maar met 164 tegen 121 stem men besloten dat het naar eene commissie ver zonden zal worden. Dit is de begrafenis waaruit het wel niet weder verrijzen zal. De Bismarck dienende dagbladen in Dnitschland zeggen evenwel gij kunt het tabaksmonopolie verwerpen maar krijgen doet gij het toch! Men moet in Dnitschland wezen om zoo iets te hooreo en ook mogelijk te achten. Dat men zich te Berlijn te vroeg zon vroolijk gemaakt kunnen hebben over al die drukten van Gladstone blijk uit de houding van Engeland en Frankrijk ten opzichte van Egypte, die van vast beradenheid getuigd. De staat van zaken in dat vreemdsoortige land is namelijk in de laatste week bedenkelijk verer gerd. De onderkoning (zooals men weet op 2ijn troon gezet door Engeland en Frankrijk) weigerde de vonnissen te bekrachtigen uitgesproken door de militaire rechtbanken tegen een aaDtal Circassische officieren, die het komplot zouden gemaakt hebben den minister van oorlog te vermoorden. Na die weigering des onderkonings begonnen de ministers die het leger (dat wel iets van een bende heeftop hunne hand hebben, plannen te maken om den onderkoning te onttronen. Thans kwamen Frankrijk en Eugeland tnsschen beide. Op dit oogeublik stoomt een FranschEngel sche pantservloot naar Amerika en bestaat er tnsschen Engeland en Frankrijk eene volmaakte overeenstem ming. Nu is een Fransch—Engelsch verbond iets dat Bismarck tot eiken prijs zoekt te voorkomen. Er is dus alle kans dat zijn wensch vobtrekt niet vervuld wordt en dit is zeker daarvan een gevolg dat Gladstone, ondanks de Iersche kwestie, nog tijd en krachten weet te vinden om het Oosten, waar nog een drama moet afgespeeld worden, te toonen dat Engeland zich niet kan laten bespotten. C- O O O o 7 Juuij, 12 ure. Min. v. VVaterst., Hand.enNij- verh. Het maken van de aardebaau, de kunstwer ken, den bovenbouw', de overgangs- en eenige an-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2