PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Afloop van Aanbestedingen. IIEUSDEN, 23 Juni. Naar wij nauwkeuriger zijn onderricht is het vertrek van den heer Van Bel, opzichter dc Genie, naar Venlo bepaald op medio Juli, na vooraf de dienst der Genie aan zijn' opvolger de heer J. G. Verburg, te hebben overgedragen die in dezelfde betrekking van Nijmegen naar hier is overgeplaatst. t Op de tentoonstelling van honden, gehouden te 's-Gravenhage, heeft de hond van den het-r Verhoeven, //Bruno/' de derde prijs behaald. t DRONGELEN. L.l. Maandag was hier aan het veer eene meer dan gewone drukte. Ongeveer 300 bedevaartgangers, meerendeels uit de verschil lende gemeenten in of nabij de Langstraat, keerden per stoomboot van den Briel terug, waarheen zij vroeg in den morgen van denzelfden dag vertrok ken waren. t Stemgerechtigde ingelanden van het water schap den binnenpolder van Drongelen hebben in hunne vergadering van 1.1. Dinsdag met alge- meene stemmen herkozen als Secretaris-penning meester de heer C. A. Boll te Eethen. t BRAKEL a/d WAAL, 20 Juni. Nadat men den 31sten Mei jl. begonnen was met het lichten van het bij den storm van den 14 October A. P. J gezonken vaartuig voor den steenoven alhier, kreeg men het gisteren met de gangboorden boven water. Bij bet uitscheppen van het zand in de roef, vond men daarbij het lijkje van het sedert ver miste kind Pieter Jacob Jan de Veer, oud 5 maanden. Het is heden op het kerkhof bijgezet in hetzelfde graf, waarin het stoffelijk overschot van zijn toen eveneens noodlottig omgekoihen Moeder en broertje rust. t DUSSEN. De jongeling Adriaau van der Pluijm Ad.Rz., landbouwer alhier, die eenige dagen geleden, met los paard uitrijdende, het ongeluk had onder het paard te vallen, is den 15 dezer aan de gevolgen daarvan overleden. De overledene en zijne bloedverwanten hadden nog het geluk dat hij in zijne weinige lijdetisda- gen geheel het bewustzijn behield en daardoor in staat was al het noodige te beschikken en den troost der godsdienst, waarvan hij dan ook voor beeldig heeft gebruik gemaakt, te genieten. t ALMKERK. Van wege de gemeente heeft op de openb. scholen aan de Voorsteeg, te Uitwijk en aan den Nieuwendijk eene prijsuitdeeling plaats gehad tot een bedrag van f 30, aan die kinderen, welke het getrouwst de school bezochten in het jaar 1881. t RIJSWIJK. Heden had alhier het vergelijkend examen plaats, ter vervulling van de betrekking van Hoofd der openbaren school, vacant geworden door het vertrek van den heer Corbeau naar Soeterwoude. Er waren vier sollicitanten. Het examen werd afgenomen door de heerenMr. A. M. Sassen districts-schoolopziener, A. Blok arrond.-schoolopziener en D. Scholten onderwijzer te Heusden. t RAAM3DONK, 20 Juni. Bij de alhier gehou den verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in de plaats van wijlen den heer T. Sagt, werd geene volstrekte meerderheid verkregen en zal er nu eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren S. van Dongen die 88 en W. G. Zijl mans die 54 stemmen van 184 uitgebrachte verkreeg. t 's HERTOGENBOSCH. De opening der jacht op waterwild, in de provincie Noord-Brabant, is vastgesteld op 3 Juli e. k. t 21 Juni. Alhier circuleert een gerucht als zou onze geachte burgemeester de heer mr. H. T. M. van Lanschot zijn ontslag aangevraagd hebben. Wij hopen echter dit gerucht geen waar heid moge bevatten daar hij als hoofd der gemeente zeer geacht en gezien is bij alle standen. t Het hoofd der Protestantsche school, de heer M. Bessem, heeft zijn ontslag ingediend om gezond heidsredenen zoo dit aangenomen wordt, moge dan zijn opvolger hem gelijken, daar hij niet hoofd maar vader zijner scholieren was. t WERKENDAM, 21 Juni. Door den raad der gemeente is in zijne vergadering van den 20 dezer besloten, de kermis dit jaar niet te doen plaats hebben. Aanleiding daartoe bestond dat de pokken zich in verscheidene gemeenten voordoen. Men schrijft uit Yenloo van 21 dezer: Heden voormiddag werd het bankiershuis Wol- ters te Yenloo als het ware bestormd door vreem den, die volgens belofte hunne gelden zouden ko men afhalen. Het kantoor bleef echter gesloten; ten laatste kwam er iemand naar buiten, die aan de menigte zeide dat zij over vier weken kon terugkomen om het geld in ontvangst te nemen. Het staken der betalingen van genoemden bankier moet in verband staan met een faillissement in Roermond. De politie bewaakt het huis. Er heerscht eene algemeene verslagenheid. Prof. P. Harting verklaart in het U. D. welke denkbeelden hem geleid hebben, toen hij zich meer in het bijzonder tot de-Nederlandsche vrouwen wendde met de uitnoodiging, de mannen bij te staan in het werk van menschlievendheid ten aan zien van de vervolgde Russische joden. De stoomtram overreed Dinsdag in de Wal- straat te Vlissingen een meisje van 21/2 jaar, dat vóór de woning der ouders speelde; in vermink ten toestand, met verlies van een been en een arm, werd het arme kind nog levend opgenomen. Haar toestand is evenwel hopeloos. Zaterdag had in de Spuistraat te Amsterdam, een jacht over de daken plaats, die heel wat per sonen, gedurende eenigen tijd in spanning hield. Een 19-jarige jongen W. A. genaamd, die ondanks zijn jeugdigen leeftijd, de gevangenis en het leven daar binnen, van nabij heeft leeren kennen, kwam ten huize zijner moeder, in het bezit van een hor loge en ketting. De antecedenten van den jongen in aanmerking genomen, begreep zijn moeder al spoedig dat die voorwerpen op oneerlijke wijze waren verkregenwaarom zij hem daarover onder hield, hetgeen ongenoegen veroorzaakte en wel zóó erg, dat de politie in aantocht was. Haar ziende naderen, vloog de jongen naar boven, het dak venster uit, waarna eene jacht, over de daken begon tusschen hem en eenige agenten. Een Inspec teur van politie juist in de nabijheid, stelde een onderzoek in op den Voorburgwal, ten huize der familie, alwaar men meende, den persoon op het dak te zullen aantreffen. Hierin werd men teleur gesteld, daar de klimmer inmiddels eenige daken verder was en aldaar een huis was binnengegaan, bewoond door de familie V. P., alwaar hij in een slaapvertrek een ware verwoesting aanrichtte. Niet tevreden met hetgeen hij reeds had gedaan, trok hij een jas aan van den heer des huizes en kwam in de keuken terecht, alwaar hij de vreeselijk ont hutste dienstbode toeriep //verberg mij, de politie zit me op de hielen." Op het hooren van het tumult, naderde Mevrouw, die gelukkig spoedig van den //uit de lucht gevallen" gast werd bevrijd, door de hulp der politie, die voor een wel is waar minder hoog, doch veiliger verblijf voor den jonk man zorgde. Een treurig voorval heeft te Haren plaats gehad. Het ruim lSjarig zoontje van den logementhou der K. aldaar was, zonder voorkennis zijner ouders, met den watermolenaar naar den molen gewandeld. Eenige oogenblikken daarna zag de molenaar hem levenloos beklemd tusschen de- sehroet van den molen. De jongen was ten gevolge van een hersen ziekte niet heel wel bij het hoofd. De beide dienstmeisjes uit Delfzijl, die, zooals wij in ons vorig No. mededeelden, de paljassen van een paardenspel op hun reis van daar gevolgd waren, zijn door tusschenkomst van den burge meester van Hoogezand in haar woonplaats terug gekomen. In een Berlijnsche correspondentie aan de Weser Zeitung wordt omtrent de nalatenschap van Prins Erederik o. a. het volgende medegedeeld Yoor de erfgenamen vervalt ouder andere de f 90,000 rente, die de Prins wegens Luxemburg genoot. Zijn bosschen tusschen den Haag en Scheve ilingen brengen niets op. Wel had de Prins nog dertig Oostindievaarders, maar sedert alle natiën coneurreeren, levert ook de handel geen gouden bergen meer op. Of men in het buitenland ook goed ingelicht is Niettegenstaande de gelegenheid tot sparen door het instellen der postspaarbank schier alom is opengesteld, zoo mag de spaarbank van het depar tement Tiel der Maatschappij tot nut van 't Alg. zich bij voortduring in een gewr.nschten bloei verheugen. Gedurende het jaar 1881 klom de inleg tot een bedrag van f 83,691.81. De som der terugbetalingen bedroeg f 70,374.78. Aan het einde van genoemd jaar vertegenwoordig den de bezittingen der Bank eene som van f 622,600.34, terwijl aan de inleggers ver schuldigd was f 481301.45, zoodat het reserve fonds f 141.298.89 bedroeg. Aan renten werd ontvangen 25.067.79 en bijgescheven ƒ17.746.63. Nieuwe inlagen werdensgedaan door 398 perso nen, terwijl van 251 inleggers de boekjes werden ingetrokken. Het gemiddeld bedrag aan eiken in legger verschuldigd komt op circa f 177.50, daar hun aantal op het einde van het boekjaar 2710 bedroeg. Onder de kaasmarkten in ons land bekleedt Bodegraven een voorname plaats. Dinsdag waren daar aangevoerd 118 wagens met kaas, zijnde ongeveer 6400 stuks, wegende te zamen 31.700 kilo, waaronder 1 partij Edammerkaas en 5 par tijen Derby-kaas. De woning van den spijkerfabrikant S. Muller te Zwolle |is Dinsdagnacht geheel afgebrandde bewoners met hun 5 kinderen moesten bijna geheel ontkleed de woning verlaten, terwijl Muller lichte brandwonden bekwam. Door de spoedige hulp van twee brandspuiten was men den brand in eeu paar uren meester. 8 Yoor het vervaardigen van een in ons land betrekkelijk nog weinig bekend handelsartikel is sinds eenige dagen te Groenlo een fabriek opge richt. De heer Dievelaar, van Lochem, koos de stroorijke streek, waarin die plaats gelegen is, uit tot de vestiging eener inrichting tot het bereiden van machinale stroo-enveloppen, een artikel, dat tot voor korten tijd grootendeels uit het buiten land werd ingevoerd en, zoover bekend is, thans nog slechts; op een klein getal plaatsen in Neder land wordt gefabriceerd. Aanvankelijk met een vijftiental meisjes werk zaam, hoopt men ook in het belang van de ge meente, dat de nieuwe fabriek spoedig zich in een bloeienden toestand mag verheugen. De heer F. Browne van Streefkerk, te Rotter dam, is benoemd tot lid van de Centrale Commissie voor de koloniale tentoonstelling te Amsterdam. Dinsdag in den vroegen morgens, omstreeks vier uren, is in een slop op den Dam te Amster dam het lijk gevonden van een jongmensch, blijkens de op hem gevonden naamkaartjes student aan de universiteit aldaar en woonachtig aan den Overtoom. Naar de Z. Ct." verneemt, zijn er vermoedens gerezen, dat II. D., die wegens verschillende zware diefstallen in voorloopige hechtenis is, de moor denaar is van de voor eenigen tijd te Zuidwolde vermoorde dienstmeid. Op bijzondere wijze werd Dinsdag aan het mi nisterie van financiën bewezen dat geld slechts een betrekkelijke waarde heeft. Te koop werden name lijk aangeboden 36.500,000 koperen centen (zegge 86y2 millioen), waarvoor niemand meer wilde geven dan f 96,496, zijnde f 74 per 100 kilogram. Er zal wel niet bijgevoegd dienen te worden, dat die centen niet als munt, maar als oud koper werden verkocht en versmolten moeten worden. De hoogste inschrijver was de firma gebr. Abrahams te 's Gravenhage. 't Is te ho pen dat de buitendienststelling dier 36y2 millioen spoedig gevolgd wordt door die der overige nog in omloop zijnde koperen eenten; zoodra de oude centen geheel verdwenen zijn, kan eerst met vrucht gestreden worden tegen de zg. Brabantsche centen, die nog maar aanhoudend tot groot nadeel van ons land uit België hier worden ingevoerd. (R. N.J In de cellulaire gevangenis te Utrecht heeft een gedetineerde zich door ophanging van het leven beroofd. Op een stoomschip op de Maas te Rotterdam is een matroos in den kolenbunker gevallen en zwaar verwond naar het ziekenhuis vervoerd. Te Wijk-aan-Zee is een metselaar van een hoogte van ongeveer 5 meter van een steiger gevallen. Na weinige oogenblikken bezweek hij. Onder Sloten is een vijfjarig meisje in een sloot gevallen eu verdronken. Jhr. S. Speelman te 's-Hage wenscht met het oog op den ongezonden politieken toestand des lands, meer bijzonder met het oog op deu minis tercrisis, een adres ter teekening te leggen aan den Koning, waarin wordt aangedrongen op her ziening der Grondwet, opdat, kiesbevoegdheid tot haar recht gerakende, art. 74 der Groudwet voorschrijvende dat de Staten-Generaal het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordigen ophoude te zijn eene fictie. De stoombooten der Maatschappij //Zeeland" hebben de dienst op Queensboro hervat, waardoor de reizigers weder het voordeel hebben om na slecht weder des nachts het laatste deel der reis, zoodra de boot Noord-Yoorland voorbij is, in be trekkelijk kalm water af te leggen en wat te bekomen, als ze misschien door zeeziekte geplaagd worden. Het grootendeels afgebrande hoofd maakt, met zijne verkoolde spitseu en doorgezakte ge kromde spoorwegrails, eeu zonderlingen indruk. Duidelijk onderscheidt men bij laag water, waar de waterlijn was tijdens den brand. Daaronder is het zware paal- en balkwerk nog volkomen stevig. Aan de oostzijde van het hoofd is de ruïne met nieuwe palen versterkt, waarlangs, op vijf pontons, eene brug naar den wal is aangebracht. Voor deze brug en een deel van het hoofd ligt een oud, mas- teloos schip, dat de dienst van ponton voor het aan leggen doet. Het eenige ongerief voor de passagiers is, dat zij een eindweegs, ongeveer 100 meter, van de boot naar den trein moeten wandelen. land volkomen herstel en voldoening eischt voor de gewelddadigheden bij de jongste onlnsten. Verder verklaarde hij, dat de Regeering het hoogst moge lijke gewicht hecht aan de onberekenbaar groote belangen van Engeland bij bet Snezkanaal en in geenerlei opzicht van de vroegere verklaringen over de politiek betreffende Egypte was teruggekomen. Engeland en Frankrijk hadden voorgeslagen, dat de vertegenwoordigers der zes groote Mogendheden Donderdag bijeen zouden komen tot een conferentie te Konstantinópel. De Porte had zich bij de con ferentie niet neer kunnen leggen. Gladstone ver klaarde, dat de Regeering nog van meening was, dat de Por te aan de conferentie deel behoorde te nemen, doch dat de Sultan er anders over dacht. Na een lange discussie werd met 253 tegen 97 stemmeu Gladstones voorstel aangenomen om van alle aanhangige wetsontwerpen de prioriteit te geven aan het ontwerp tot kwijtschelding van achterstallige pachten, echter eerst na afdoening der dwangwet. The Paper Worldeen Amerikaansch blad, wijdt cenige beschouwingen aan de grondstof, waaraan het in meer dan één opzicht zijn bestaan en zijn opkomst te danken heeft, en wijst daarbij op het groote belang, dat het papier meer en meer begint, te krijgen. Vroeger gold het gezegde: >Cottou is King«, cnjle katoen tros ook No. 1, was ook ko ning, en eeu vorst wiens regeering eigenzinnig en machtig was. In de latere dagen hebben zich ech ter andere belangen en andere industrieën doen gelden, en deze bestoken den ouden vorst met een heftigheid, die zijn wankelenden troon doet schud den. Tarwe, rogge, olie, steenkolen, ijzer en andere producten van het land dringen zich voorwaarts en trachten zich op den voorgrond te plaatsen, doch de laatste en wel de voornaamste van al de latere producten is de papiermassa, dat belangrijke pro duct uit de papier-nijverheid. Wanneer de papiermassa niet zoo goedkoop en goed gemaakt kon worden, dan zou hot tegenwoor dige geslacht niet in staat zijn de morgen- en avondbladen te lezen, of de wekelijks en maande lijks uitkomende periodieke geschriften, do boeken over geschiedenis, kunst, industrie, reizen en wat niet al, en dat tegen prijzen, die zoo laag gesteld zijn, dat zij bijna ouder ieders bereik vallen. Zoo snel en zoo volkomen heeft deze industrie zich uitgebreid, dat het vervaardigen van papiermassa, en wel voornamelijk uit hout, het belangrijkste ge deelte van de geheele papier-industrie is geworden. De papier-industrie hoeft zulk eeu ontzaglijko uitbreiding gekregen, dat het reeds lang niet moer mogelijk was, uitsluitend lompen als grondstof van de fabrikage te gebruiken. Voor sommige doelein den moet het papier nog wel uilsluitend uit lom pen vervaardigd worden, maar nu de papiermassa uitstekend uit hout kan verkregen worden, dat hetzij door mechanische of door chemische midde len behandeld wordt, kan men over een ouschat- baar surrogaat beschikken, dat steeds ten dienste der nijverheid staat en in onbeperkte hoeveelheid voorhanden is, hetgeen men, zooals wel bekend is, alles behalve van de lompen zeggen kan. Zooals de stand van zaken tegenwoordig is, zouden wij ons moeilijk kunnen voorstellen, hoe do stand van de papiermarkt zou wezen, wanneer wjj ons uitsluitend van papier uit lompen vervaardigd konden bedienen maar zeker is het, dat dan de verschillendo drukwerken, de couranten, periodieken en verdere boeken vooreerst veel minder in getal en verder zeker drie- of viermaal duurder zouden wezen dan waarvoor zij nu te krijgen zijn. Door den hoer Bennett, directeur van de New-Yorlc Heraldis een som van 50,000 dollars geschonken aan de weduwe van kapt. De Long, den bevel hebber der Noordpool-expcditie van de »Jeanuette«, welke, zooals mon weet, op kosten van genoemd blad uitgezonden werd. Een hevige wervelwind heeft in verscheidene Amerikaansche Staten, Missouri, Illinois, Kansas, maar vooral in Jowa, groote schade aangericht. In laatstgenoemden Staat werd de stad Grinnell half verwoest; 100 menschen werden in de stad en do omstreken gedood en 150 gewond. Telegraafleidingen werden vernield, spoortreinen van de rails gewaaid en zwaar beschadigd. Aan het station Malcoln, van den Rock Island-spoorweg, werden acht mannen gedoodto Kansas een hooge- school voor vrouwen vernield, waarbij vier meisjes om hot leven kwamen, en uit vele andere plaatsen werden ongelukken bericht. De totale schade rekent men op 2 millioen dollars. Te Marseille is op klaarlichten dag, ongeveer te 8 uur 's middags, zekere Merceron, zeveutig jaar oud en horlogemaker, in zijnen winkel vermoord gevon den. Eene dieustmeid, die een uurwork te repareeren kwam geven, zag het in bloed badende lijk op den grond liggen, Bij onderzoek werden twee en dertig sl eek wonden aan het lichaam gevonden en bleek, dat 15 horloges, eene menigte ringen, kettingen, medaillons enz. verdwenen waren. Men meent den moordenaar in handen te hebben. Natuurlijk (zegt hij) rekende ik daarbij in de eer ste plaats op haar liefderijk hart, maar toch was er nog eene andere reden, die niet zoo dadelijk iu het oog valt en waarom ik voorzeker zeer velen met mij, de hulp onzer beschaafde vrouwen, onzer dames, in dit geval op den hoogsten prijs stellen. Die reden is ontleend aan den Russischeu socialen toestand, gelijk deze ons bekeud is uit de geschriften van hen, die in de gelegenheid waren, dion vau meer naderbij te leeren kennen. De Russische groote heeren en daaronder versta ik alle hoog ere staatsambten en hoofdofficieren die deels door oprakeling van oude, lang versleten wetten en uit vaardiging van nieuwe, die niet minder onmen- schelijk zijn, deels door onverschilligheid omtrent het lot hunner Joodsche medeburgers en door huune nalatigheid in het gebruik maken van do hun ten dienste staaude middelen om zoo ergerlijke too- neelen, als de Jodenvervolgingen, op een aantal plaatsen hebben opgeleverd, in hun begin te stuiten, als do ware hoofdschuldigen moeten worden be schouwd, zijn voor het meerendeel personen, die, wat men noemt, eene zeer gesoigneerde opvoeding hebben ontvangen, hetzij in binnen- of buiten- landsche pensionaten of van gouverneurs, dikwijls Franschen. Zij spreken verschillende talen, bewegen zich met gemak in de salons der groote wereld, hebben allo vormen eener verfijnde beschaving en zijn zeer wellevend jegens vrouwen, vooral wanneer deze van hoogen rang zijn. Terwijl zij de manceu soms brusqueeren, vertoonen zij zich bij do dames als ridderlijke cavaliers, die geleerd hebbeu veel gewicht aan hare goede meening te hechten, gelijk trouwens ieder beschaafd man dit ook werkelijk doet. Maar bij velen dier groote heeren, hoe gepolijst ook aan de oppervlakte, verraadt zich nog de oude bojareunatuur, door het gemis van dat zeker iets, _dat het kenmerk is der ware beschaving, dat de Engelsche lord en de Nederlandsche edelman door gaans en niet zelden in hooge mate bezitten, dat- geue, wat men met den beteekeuisvollen naam van .humaniteit* bestempelt. Mannen kunnen dat verwijt niet tot hen richten, zonder geheel nutteloos zich aan het gevaar bloot te stellen van een antwoord te ontvangen, gelijk de Amerikaansche gezant voor eenige weken ont ving. Met beschaafde vrouwen is <iit geheel anders gelegen. Wanneer deze, niet door woorden, maar door daden, op kiesche wijze eu met fijneu takt, een afkeurend oordeel over het gedrag der Russi sche hooge staatsambtenaren en officieren tijdeus de jodenvervolgingen te kennen geven, en de mare daarvan hen bereikt, dan kan men verzekerd ziju, dat dit eeuigen indruk zal maken, en wel des te meer naarmate die afkeuring algemeener is en ook voorkomt uit die kringen, welke men gewoon is de groote wereld te noemen, op welker goede meening die heeren den hoogsten prijs stellen. Voor het oogenblik is er eenige verademing ge komen. Maar de welwillende keizer moet, zal hij gehoorzaamd en eene herhaling der gruwelen voor komen worden, dooi de publieke opinie in het ove rige Europa worden gesteund, eu het is vooral daar toe, dat de beschaafde vrouwenwereld kan mede werken. Moge ons vaderland daarvan een voorbeeld ge ven, dat ook weldra elders navolging vindt! Van de Russische dames mag men verwachten, dat hare stem een weerklauk zal geven op die harer Westersche zusters. In eene maatschappij, die zich allengs uit den toestand der barbaarsch- heid tot die der beschaving verheft en als eene zoodanige moet do Russische worden beschouwd wordt baar edelste element, dat dvr humaniteit, altijd het eerst vertegenwoordigd door de vrouw. Op het raadhuis te Gorinchem word Maandag aanbesteed: het 1 ggen van ongeveer 250 meter voorhanden cementsteenen buizen, met het maken der daarbij behoorende zaudbeplemping en het met selen van twee stuks reservoirs met aanhoorende werken, ten dienste van het dempen van een haven tje aan den Visschersdijk. Minste inschrijver de heer Jac. Kuijï aldaar, voor 4222. Aan het dep. van waterstaat werd Woensdag aanbesteed: lo. de uitvoering van herstellingen en vernieuwingen aan de rijksrivierwerken op don Gol- derschen IJssel, met het onderhoud dier werken van 1 Juli 1882 tot en met 30 Juni 1883, in 8 perc. Minste inschrijver voor al de perceelen was de heer F. E. Ter Windt, te Panuerden, onderschei denlijk voor 14,314, f 16,660 en 28,988 per perc. 2o. de uitvoering van herstellingen en ver nieuwingen aan de rijksrivierwerken in de Nieuwe Maas, het Scheur en den Bartel, met het onderhoud

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2