Buitenlanclseh Overzicht. ijfl ïfSl ,Ue^ ^UUUüU t^D' Bekendmaking. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. als het maar in het midden van Holland gebeurde, dan zou het wel spoedig anders worden." Dit laatste nu, namelijk dat het eene gedeelte van het land bevoorrecht zou worden boven het andere, gelooven wij niet, maar in het eerste ligt veel waars. Het is bekend dat de hardste schreeuwers het eerst geholpen worden. En niemand zal tegen spreken dat hulp en voorziening dringend noodzakelijk zijn. Laat dan alles, wat bij de rampen betrokken is, den mond opendoen, laten dan alle locale bladen, als de groote het niet doen, op hetzelfde aambeeld hame ren, misschien dat het geluid doordringt in 's lands vergaderzaal en dat ook daar het besef levendig wordt, dat vóór de hervor ming van het samenstel onzer belastingen, vóór de regeling der plaatselijke belastin gen, vóór de wijziging van de wet op het middelbaar onderwijs, vóór de voorstellen betrekkelijk het kiesrecht, de watervrijma king van Noord-Brabant moet gaan, wil men ten minste verhinderen dat er een toe stand van achteruitgang en verarming ge boren wordt, die niet in lange jaren te bo ven te komen is. Volgens onderscheidene elkander tegensprekende telegrammen in de dagbladen zou verleden week niemand met recht hebben kunnen zeggen dat de tegenstand dor Egyptenaren tegen de Engelsche overweldigers gebroken was. Het heette dat Abdel- lal, de commandant van Damietta, hardnekkig wei gerde zich over te geven. Zijne negersoldaten zonden eveneens van plan zijn geweest zich liever tot den laatsteu man te laten dooden dan zich over te geven. Werkelijk is generaal Wood met eenige regimenten op Damietta losgetrokken doch het bleek al spoedig dat de negersoldaten met mede neming van hunno wapens, maar ook liefst met de gelden uit de krijgskas van hun bevelhebber, do plaat hadden gepoetst. Dit was trouwens de vorstandigste partij want tegen de vreeselijke wapenen der Engelschen, met name de Shrapnelgranateu, en togen hun beleid zoudeu ook zij niet bestand zijn geweest. Feitelijk is thans geheel Egypte in handon van don overwinnaar. De khedivo maakt beden (Dins dag) zijn glorieuson intocht binnen de hoofdstad Kaïro behoorlijk begeleid door de Engelsche leger macht. Deze walgelijke vertooning (want alle Egypte naren haten den khedive van harte) is de moeite der bespreking niet waard. Het is een belangrijke vraag wat de Engelschen nu zullen doen in Egypte. Volgens een telegram in de Frausche bladen zou het plan zijn in allo Egyptische steden aan het kanaal plus de hoofdstad een Engelsch garnizoen te leggen. Dat zou dus hierop nederkomen, dat het kanaal van Suez voor altijd was in de macht van Engeland, zoodat. de mogendheid die met dit Rijk in onmin geraakt, den weg naar Iudië voor zich gesloten zou zien. Het staat zeker te bezien of do Europoesche mogendheden aan deze soort van inlijving hun zegel zullen hechten. Reeds beginnen de Fiausche en Italiaansche dag bladen te dezer zake een dreigendo toon tegen Engeland aan te slaan. Toch is Engeland niet te vertrouwen. Nu Gladstone eonmaal den voet heeft gezet op den weg door Beaconsfield betreden en zoo scherp door Gladstone afgekeurd, kan niomand zeg gen hoever Engeland wel gaan zal. Twee merkwaardige vorstenbozoeken zijn in do afgeloopen week te noteerendat van den Keizer van Oostenrijk aan Triëst en van don Czaar van Rusland aan Moskou. Men weet dat in geheel Italië de hoop leeft dat Triëst nog eenmaal Italiaansch zal worden, gelijk dan ook Triëst een Italiaansche stad is. Men hor- innert zich dat op de ongelukkige Italiaansche manier van sluipmoordenaars als door het werpen van bommen, reeds meermalen is getracht de Oosten rijkers te bonadeelen. Nu is de Keizer met zijn zoon wel mot zcor veel feestbetoon ontvangen, maar men behoeft zich daar door omtrent de ware stemming der Ti'iëstenaars niet te laten misleiden. Het vreugdebetoon gold hier meer de tentoonstelling te Triëst en de hooge bezoeken die natuurlijk aan alle neringdoeudou in Triest een winstgevend tijdperk bezorgen. In Italië ziet mon het echter met schuinsche oogen aan dat de Kei zer van Oostenrijk door een soort van demonstra tie als deze, toont volstrekt geen plan te hebben in den afstand van Triëst aan Italië te berusten. Er is echter oen tijd geweest (hij ligt nog niet zoo ver achter ons) dat men te Weenen met even groote verontwaardiging zou verworpen hebben het denkbeeld om Venetië af te staan (hetgeen toch later geschied is), als nu dat om Triëst voor Oos tenrijk te zien verloren gaan. Hot bezoek van den Czaar aan Moikou is zeker nog veel merkwaardiger. Een vorst die zijn tweede hoofdstad moet bezoeken met voorzorgsmaatregelen als thans genomen zijn, kan zich niet onbezorgd gevoelen. De geheele spoorweg tusschen Petersburg en Moskou was door 30,000 soldaten afgezet tijdens de reis de3 Keizers daarheen. Zelfs was de spoor- eu telegraafdienst voor het publiek totaal geschorst. Van zulke toestanden kan men zich in ons land eigenlijk geen donkbeeld maken. Het moet erkend worden dat het verblijf des Keizers te Moskou heeft getoond, dat de maeht der nihilisten na do laatste groote arrestaties ge ducht is geknakt. Anders ware voorzeker te Mos kon een of andere dynamietmijn gesprongen. De keizerlijke familie heeft zich evenwel overal in Moskou vertoond, zelfs zonder eeuig geleide van soldaten en dus is de Czaar altijd nog van betere conditie geweest dan de onderkoning van Egypte, die zonder geleide van vreemde bajonetten zijn leven niet zeker is. Men had algemeen verwacht dat ditmaal de kroning van den Czaar te Moskou zou geschied zijn. Dit is evenwel het geval niet geweest. Maandag is de keizerlijke familie te Petersburg teruggekomen. Denkelijk heeft de Russische regeering aan de wereld het afdoend bewijs willen leveren dat de nihilisten HEUSDEN, 26 September. De bruggen die naar de St. Janspoort te 's Bosch leiden zijn in den laatsten tijd zoo slecht, dat zware rijtuigen, o. a. de diligence van hier, reeds sints geruimen tijd een andereu weg neemt om de itad binnen te gaan. Toch schijnt dit niet al gemeen bekend te zijn althans de vorige week passeerde een rijtuig, uit de Langstraat komende, de eerste brug, waarbij het paard met een been door de brug trapte en viel, zonder dat dit ge lukkig verdere onheilen tengevolge had. Een ieder zij dus gewaarschuwd. t De peilschaal teekende alhier gisteren 's morgens 4.35 -f- A. P., 's middags 4.40 -j- A. P., 's avonds 4.45 -j- A. P. dezen morgen4.60 -f- A.P. was in 24 uren 25 cM. t WIJK, 25 Sept. Heden morgen onstond er brand nabij het huis van de wed. Pullen en wel onder aan eene hooimijt. De brandweer, die direct op de plaats aanwezig was, was de brand spoedig meester. Men vermoedt dat hierbij kwaadwillig heid in het spel is. t 's BOSCH, 25 Sept. Ten gevolge van den hoogen waterstand is de weg van hier naar Petteler op drie plaatsen doorgebroken, waardoor het water een meer zuidelijker afloop heeft gekregen en de Bosch- of zoogenaamde Diezedijk, waaraan nog steeds een groot aantal militairen werkzaam is, nu minder gevaar loopt. Het water in de zoogenaamde werken bij de 100-elsche brug wordt ook door opkisting tegen gehouden. Aan de Bokhovensche overlaat wordt flink ge werkt. Blijft echter de was aanhouden dan is het te vreezen dat weldra de dijk zal overloopen. t GIESEN, 23 Sept. Woensdag 11. werd de schooljeugd uit deze gemeente, bij gelegenheid van het huwelijk van onzen EdelAchtb. Heer Burge meester, een feest bereid. Ten 2 ure 's namiddags bracht deze met zijne echtgenoote een bezoek aan de school en werd door eenige kleine bloemen- strooisters binnengeleid. In het locaal werden zij door het hoofd der school met eene gepaste toe spraak verwelkomd en werd door het kinderkoor een heilwensch geuit, waarna zij onthaald werden op chocolade, krentbroodjes en andere lekkernijen. Na het eindigen van dit feestje ging de kinder schaar, begeleid van het hoofd der school, naar de woning van ZEd.Aclitb. om deze zingende dank te zeggen voor het genot dien dag door zijn toe doen gesmaakt en ontvingen uit de hand van zijne echtgenoote nog eenige versnaperingen tot afscheid. t ANDEL, 22 Sept. Heden wapperde uit ver scheidene woningen de Ilollandsche driekleur en was de raadkamer smaakvol versierd, omdat de Burgemeester voor de eerste maal met zijne Echt genoote deze gemeente met een bezoek vereerde. De beide scholen werden door het Edelachtbaar paar bezocht en de leerlingen op milde wijze onthaald. t 24 Sept. Door den aanhoudenden was van het water zijn al de onder deze gemeente liggende uiterwaarden ondergeloopen, zoodat de landman zich genoodzaakt zag zijn vee elders te brengen. De polder „Mumiickenland" staat op het punt van door te breken, waardoor vele menschen dezen Zondag als werkdag in plaats van rustdag hebben zien voorbijgaan, om zooveel mogelijk het land nog van het water te bevrijden. t SLEEUWIJK, 25 Sept. Terwijl Zaterdagmid dag de vrachtrijder B., woonachtig te Werkendam, van hier huiswaarts keerde, had hij het ongeluk een kind van 3 jaren, dochtertje van C. Pellikaan alhier, hetwelk zonder toezicht op den dijk speelde, te overrijden. Hoewel twee wielen van den vracht wagen midden over het lijfje van het kind zijn gegaan, verkeert het in een toestand, welke nog op levensbehoud doet hopen. t WOUDRICHEM, 25 Sept. In deze gemeente hebben zich bij eenige kinderen gevallen van Wa terpokken geopenbaard. t DRUNEN, 24 Sept. Uit vrees voor de komst van het water werkt men druk aan het leggen der kade tusschen den dijk van hier en dien van Baardwijk. t DALEM. Op Dinsdag, 3 Oct. a.s. des nam. ten 2 ure zal ten huize van G. v. d. Berg, in de Ploeg te Dalein eene vergadering van geërfden in deu polder Dalem gehouden worden. Punten van behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stuk ken. 2. Kennisgeving van den rooster van aftre ding van poldermeesters, en der benoeming van een voorzitter. 3. Voordracht voor een secretaris. 4. Benoeming van een ontvanger. 5. Vaststelling borgtocht ontvanger. 6. Voordracht der bezoldiging van poldermeesters, secretaris en ontvanger. tDe oogst der late aardappelen is te Vuren en Dalein zóó schraal, als in jaren het geval ge weest is. Om één voorbeeld uit vele te noemen, kan dienen dat iemand in deze gemeente uit 150 roeden slechts 5 mud groote aardappelen (jammen) rooide, alzoo 1 mud uit 30 roeden. t Door eene commissie uit den Dijkstoel Vlfl (le Tielerwaard werd deze week het beneden gedeelte van den Waalbandijk opgenomen, voor zooveel het bazalteu daarvan betrof. Een en ander is bevonden in behoorlijke orde te zijn afgewerkt. tAls onderwijzer te Vuren is yoorloopig aangesteld de heer Bakkes te Gorincliem, leerling van de Rijkskweekschool te Haarlem. De défini- tieve benoeming zal spoedig volgen. t WERKENDAM, 23 Sept. Donderdag 1.1. werd in deze gemeente in het oude schoollokaal, des voormiddags, de vergadering gehouden der geweste lijke vereeniging //Noord-Brabant" van het N. O. G. ouder presidium van den heer arr. schoolopz. A. Blok. De vergadering was goed vertegenwoordigd, 33 heeren, waaronder 18 hoofden van scholen. Door het bestuur waren uitgenoodigdBurgemeester, Wethouders en Secretaris der gemeentede eerst genoemde tevens als donateur. Ook waren nog andere voorstanders van het openb. onderwijs tegenwoordig. Na afloop der huishoudelijke werkzaamheden, werd in het nieuwe schoollokaal eene les in de nuttige handwerken voor meisjes bijgewoond, na door eenige der leerlingen met zang aldaar te zijn welkom geheeten. Men was nu tevens in de ge legenheid het doelmatige en de degelijkheid van het schoolgebouw, zoo ook van het meublement en de leermiddelen te bewonderen. Met recht mag deze gemeente trotsch zijn op deze inrichting, waaraan dan ook geene kosten ontzien zijn, om alles overeenkomstig de eischen des tijds daar te stellen, en die door geene andere stichting van dien aard kan overtroffen worden. Na het eindigen der bijeenkomst werd een bezoek gebracht aan de bewaarschool, waar alles ook aangenaam voor de kleinen was ingericht. Ook werden de heeren door ZEd. Achtb. uitgenoodigd zijn tuin te bezichtigen, waar men volgaarne gebruik van maakte. Des nam. werd de laatste vergadering voor 1882 ge houden van de onderwijzers uit het arr. Heusden, mede onder het voorzitterschap van den heer arr. schoolopz.hiertoe waren ook uitgenoodigd de heeren, die des voorin, de bijeenkomst van de gew. vereeniging hadden bijgewoond en geen lid waren van de arr. vergadering. Door den heer J. van der Sluis, h. d. s. te te Sleeuwijk werd ingeleid ,/üe mondelinge voor dracht door den heer P. C. Lammers Bz., onderw. te Werkendam: Harmonie in de samenleving;" door den heer N. Ridderhof, h. d. s: te de Werken ,/Wat kan de lagere school doen om het schoon heidsgevoel bij de kinderen op te wekken." Het mag gezegd worden, dat door de comm., bestaande uit de heeren J. L. Mussert, N. Ridder hof en J. v. d. Sluis, aan de ter vergadering opgekomenen eene goede ontvangst was bereid. Als commissie tot oproeping der volgende ver gadering, welke te Andel 3 Mei 1883 zal gehouden worden, regeling der werkzaamheden enz., zijn benoemd de heeren Varossieau te Woudrichem, Mooij te Uitwijk en Bos te Eethen. t EILAND NEÜERHEMERT, 25 Sept. De dag van gisteren werd algemeen van een rustdag in een werkdag herschapen, tengevolge van het steeds wassende water. Alles was in de weeraan de eene zijde om aan den grond de aardappelen en andere aardvruchten te ontnemen, of het gehooide gras naar een veilige plaats over te brengen, aan de andere zijde werkten een aantal personen om de kade op te hoogen, in de hoop van den gevreesden vijand, het water, zoolang mogelijk te weren. Bij al die werkzaamheden heerschte eene verdrietige stemming, want men vreesde dat het water, wéder als menigmaal, de beste verwachtingen zou komen verstooren. Den geheelen nacht werd nog aan de waterkeering doorgewerkt, opgewekt door de be richten, dat er te Maastricht en Keulen val was maar niets mocht baten. Heden morgen stroomde het water het eiland binnen, alwaar nu tal van huizen elk een eiland zijn geworden. Wanneer zal toch de heropening van de Maas aan de orde komen die ons voor goed van water zou kunnen bevrijden? t BRAKEL, 25 Sept. Op de alhier gehouden jaarmarkt waren niet buitengewoon veel paarden aangevoerd en was de handel vrij geanimeerd, vooral onder gewone handelspaarden. Hooge prijzen werden niet besteed. Voer jonge, en werkpaarden was weinig kooplust. De aanvoer was veel belemmerd door den hoo gen stand der rivieren. WAALWIJK, 23 Sept. Bij gelegenheid der verleden Donderdag alhier gehouden jaarmarkt, waren door de XlVe afdeeling der Noo-dbrabant- sche maatschappij van landbouw veschillende premiën uitgeloofd. Ter mededinging varen inge schreven 11 paarden, 3 stieren, 7 kalfkoeien, 9 cal f vaarzen. De keuringscommissie bestond uit de heeren Jan Haverhals te Sprang, A. de Kort ,e Baardwijk (alleen voor runderen) El. van Baal ilhiei (alleen voor paarden), M. Bink en N. Versclure, beide te Waspik, D. van Campen te Capelle. De premiën werden toegewezen ah volgt: I. Voor het beste paard van 46jaar: le prijs 25 cn een hoofdstel aan F. Verschu e te Waspik 2e prijs, een hoofdstel aan W. Hagoirt te Capelle. II. Voor den besten stier van H/2 tot 2^2 jaar le prijs, aan D. A. de Bruijn te Capelle; 2e prijs f 10, aan A. van Riel alhier. III. Voor de beste nagenoeg rijpe kalfdragende koe: le prijs f 20, aan C. de lboij te Sprang; 2e prijs 10 aan P. J. Rijken te Sprang. IV. Voor de beste vaars: le prijs f 15, aan J. Loetf te Baardwijk; 2e prijs iiploma, aan D. van Bavel te Besoijen. Door den koopman S. Ilackert alhier werd deze week van mej. de Wed. (e Bakker te Be soijen, leder gekocht tegen 7 het Ys kilo; 't was echter geen gewoon letr, maar een oud behangsel dat zich in het huis van de verkoopster bevond't is geheel gaaf en ongeschonden en weegt 1.3 kilo. CAPELLE (Langstraat) 22 Sept. Ofschoon de inzameling van het toemaathooi in de laatste dagen door den regen ;eer werd vertraagd, kan men toch aannemen, dit, op enkele uitzonderingen na, de oogst zoo goed als geëindigd is. De boeren hebben niet te kligen over de kwantiteit, en ver reweg het grootste gedeelte is goed gewonnen. De aflevering van kaophooi geschiedt tegenwoordig bijna geregeld, ei ofschoon de prijs van de beste kwaliteit niet meer dan f 14 per 1000/2 KG. bedraagt, gaan \elen toch tot verkoopen over, voornamelijk ooi omdat de tijd daar is, dat de stallen van vee noeten voorzien worden en er dan geld noodig is.. Jeeds hebben verscheidene vee houders eenige lankoopen gedaan, en als uit ééu mond hoort me» van zeer hooge prijzen gewagen. Maar ook de vehouders uit deze streken maken dit jaar bijzondir goede rekening, want de kalf koeien zijn zeer hoog in prijs, en prijzen van f 300 belmoren niet fit de zeldzaamheden. Gisteren werd er zelfs eene oor f 350 afgeleverd, die weinige oogenblikken voren op de Waalwijksche markt de premie hd behaald. Ook in vet vee is de handel belangijk en voor de eerste kwaliteit wordt 85 a 90 cent per KG. betaald. GORINCIEM, 20 September. In de raads vergadering Lster-avond gehouden zijn goedge keurd de vorende rekeningen en begrootingen, als Rekening/Burgerlijk Armbestuur 1881, in ont vang en uitaaf op f 3665,55YsJ Rekening Ziekengasthuis 1881, in ontvang en uitgaaf op f 10153,12; Isr. Arnbestuur 1881, in ontvang op 540,77 in uitgaaf/ 525,96; Begrootng 1883, Beursje van de Haar, in ontvang a uitgaaf op f 649,32. Begrooing 1883, de Godskamer, in ontvang en uitgaa op f 150,06T/2. Verder werden in dezelfde zitting benoemd tot onderwijzres aan de openb. tusschenschool voor jongens m meisjes, jaarwedde f 650, mej. J. H. Meijer, e Koog a/d Zaantot onderwijzer aan de openbari school op de Kalkhaven, jaarwedde f 600 de heer W. H. Woelders, te Zaandijk. Cp de heden alhier gehouden paardenmarkt, waren circa 750 stuks aangevoerd. De handel was oer het algemeen traag, hoewel voor D/j jarigei goede prijzen werd besteed. 21/8jarigen waren niet veel aanwezig. ZXiT-BOMMEL, 24 Sept. De rivier de Waal is inde laatste 48 uren 2YS meter gewassen. Vele uitervaarden liepen reeds onder. Ook staat de Veer- damaan den rechter oever der rivier onder wa^er, zooat het stoombootje moet doorvaren tot den Tuil- schn dijk. De peilschaal wijst aan 6.15 M. -f- A. P. feu schrijft uit Herwjjnen, d.d. 24 September 'e rivier de Waal is buiten hare oevers getreden, evawei tracht men de waarden, waarin de steen- fariekon gelegen zijn togen overstrooming te be luiden. De schade hier en in de Bommelerwaard is groot, dor het te loor gaan van gras, eenigo landproducten e doordat vele werkzaamheden gestaakt moeten borden. Het water is nog sterk wassende. Uit Lobith luidt het bericht: Het water op den Rijn is zoodanig gewassen dat e Spijksche overlaat werkt, waardoor de weg tus- chen Lobith en Elten (Pruisen) ondergeloopen is. De veerpont aan het Aardsche veer heeft haren lionst gestaaktmet rij- of voertuigen is Lobith niet meer te genakende overtocht geschiedt met vliegers. De overlaat werkt met 70 cM. Blijkens een tweede bericht heeft, door het leggen vin keerdammen, de pont aan hot Aardsche veer baren dionst voorloopig hervat om koeien over te brengen uit do daar liggende buitendijksche weide landen. Uit Deventer: De IJsel blijft steeds wassende. De hoogere waarden zjjn ondergeloopen. De boeron zjjn bezig hun vee op te stallen. Men schrijft heden uit Doetinchem: Het water heeft hier een buitengewone hoogte bereikt. Blijft de was nog wat aanhouden, dan zal de stoomtram tusschen Doesborgh en Dieren hare eerste tegenwerking op het gebied van 't water moeten ondervinden. Uit Drempt: Het water heeft hier zulk een hoogte bereikt, dat men al veel vee uit de weiden heeft moeten halen. Nog houdt do was aan. Mon meldt uit Maastricht van Maandag nam. 2 uur: Water 75 centimeter gevallen; stand 45 boven A. P. Het gevaar voor overstrooming is voorshands geweken. Te Venloo teekende Maandagochtend do peil schaal 6.04 M. boven nul of 16 cM. was in het laatste etmaal; men deukt echter dat de rivier staande is. Do uitgebreide watermassa is ontzag lijk en veroorzaakt eene onberekenbare schade aan de te veld staande gewassen, die alle onder water staan. Ook bet binnenwater rijst daardoor uiter mate. Te Grave was Maandag namiddag de stand van het water 10.46; was 0.16. De mond vau de Beer- sche Maas keert 60 cM. Do dam aan de overzijdo is doorgebrokenhet water staat van dijk tot djjk. Men schrijft uit Vrijhoeven Capelle dd. 24 Sept. Als een bewijs dat er nog altijd eerlijke menschen zijn kan het volgende gemeld worden Iemand uit deze gemeente die gisteren de Utrecht- sche markt had bezocht, had in het station te Utrecht zijn portefeuille met geldswaarde laten lig gen door haast om den trein van 11.48 ure naar 's-Bosch te hebben. In den Bosch aangekomen, alwaar hij ze miste, werd dadeljjk beraadslaagd daarover te telegrafeeren naar den stationschef De De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat de raad dezer gemeente op Donderdag deu 28 .Sept. a.a. voormiddag 10 uur ten raadhuize eene openbare vergadering zal houden. Heusden. 26 September 1882. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Teekenschool. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de openbare teekencursus van, den heer M. C. van der Yen zal geopend worden op Maandag den 2 October e.k. des avonds te 6 '/3 uur. Heusden, 26 September 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP, Burgemeester. SPRENGERS, Secretaris. Groot te TT treclitwelke onmiddellijk antwoordde

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2