T. Klören, ïerwerij, Drukkerij en van AUGUST SASSE, zwarte en eekleurdc Gemengd Nieuws en Allerlei. LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. Afloop van Aanbestedingen, INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. Wijksche Poort, Heusdex. kerknieuws. Zijden en Wollen Stoffen Engstraat. Heusden. ontvangen dat ze gevonden was en op telegrafisch verzoek dadelijk aan den stationschef te 's-Bosch onder verzegeld paket overzond. Lof wordt daarvoor aan den eerlijken viuder geprezen aan den stationschef te Utrecht en aan den stationschef te 's-Bosch dank, voor hunne be moeiingen, te meer nog omdat de portefeuille aan iemand behoorde uit den minderen stand. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn er dezer dagen eiken morgen aan het Kralingsche Veer aan den afslag zalmen verkocht, die nit Wezel aangevoerd en aldaar met de zegen gevangen waren. Dit feit is merkwaardig bij de kluchten die steeds uit Duitseh- land opgaan, dat in Nederland te veel wordt ge- ▼ischt. Iu Nederland verbiedt de wet het visschen met de groote zalmzegen van 1 Sept. tot 15 Nov. Maandagmorgen werd door de Nederlandsch Araerikaansche Stoomvaart-Maatschappij het navol gende telegrafisch bericht uit New-York ontvangen: Stoomschip >Lepauto,« van Huil, heeft Donder dag-avond, by dikken mist, do »Edum« inidden- scheeps ingeZoopen, 41® N.B., 66° W.L. »Edam« zonk na 20 minuten. Allen gered in de booten van »Edam« en door >Lepanto«'te New-York geland, met uitzondering van Ben en 4en machinist, die op hun post gedood werden. Voor het stelen van een koe uit de weide is een metselaar uit Utrecht tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Te Rouveen is een kind van 2 jaar in een sloot geraakt en verdronken. Uit do omstreken van Houtenisse is een meisje van 18 jaar niet haar vrijer en de dienstmeid stil wegge gaan, een belangrijke som gelds van haar onders medenemende. Te Utrecht is het huis van een borstelmaker in de Korte Lauwerstraat geheel uit gebrand. Naar men verneemt is de moeder van het kind, waarvan het lijkje oenige dagen geleden te Buren gevonden werd, in handen der justitie; het is een jongedochter uit Ravenswaay. Men schrijft uit Zalt-Bommel Voor de eerste maal heeft zich een der leer lingen der alhier gevestigde Rijksnormaallessen onderworpen aan het examen ter verkrijging eener akte: het was mejuft'r. J. H. Lenshoek, aan wie in de vorige week te Arnhem de akte als onder wijzeres werd uitgereikt. De commissaris van politie te Leiden bericht in het //Politieblad" van 22 Sept. dat aldaar is gevonden eene tabaksdoos met eene som van ruim f 3000. Vreemd zou men zeggen, dat de ver liezer daarop opmerkzaam moet gemaakt worden en hij ze zelf niet opspoortdoch het slot der op roeping maakt alles duidelijk: de plaats en wijze van berging doen denken, dat de gelden door diefstal zijn verkregen. In een open brief //aan de moeders in Neder land" deelt dr. Mezger o. a. het volgende mede //Wanneer de moeders konden besluiten hun kleinen niet aan kinderstoel of arm van kinder meisje toe te vertrouwen, maar ze met den buik naar den grond op een zware deken op den vloer, liever nog op de tafel neder te leggen het laatste om het vatten van koude te voorkomen dan zouden misvormingen als die, welke telkens kinderen en ouders ongelukkig maken, slechts zelden voorkomen. z/Ten einde van hetgeen om en bij hem voorvalt, toch iets te zien, weet hij het hoofd achterwaarts te buigen, zoolang tot de vermoeienis hem noopt de vorige houding weer aan te nemen. //Eenmaal begonnen zich op te richten, wordt die beweging gedurig en bij telkens korter tusschen- poozen herhaald. De spieren van nek, rug en billen komen alle hierbij in werking en worden degelijk geoefend en gesterkt, wat voor liet aannemen en bewaren eener opgerichte houding volstrekt on misbaar is. /Krachtige ontwikkeling dezer spieren is het eenig afdoend middel om habitueele verkromming van de wervelkolom tegen te gaan, terwijl zij indirect der borstkas meerdere welving en omvang geeft. Om een en ander is deze houding en oefening der spieren van het grootste belang te achten. z/Na weinig weken nemen hij deze behandeling de krachten der kleinen derwijze toe, dat zij in staat zijn met de armen het bovenlijf geheel achter waarts en omhoog te werken, om eindelijk door een zijlingsche beweging over te gaan in de zittende houding, die bij dusdanige ontwikkeling van het spierstelsel niet meer zoo schadelijk is en bij ver moeienis telkens weder met de liggende houding kan worden afgewisseld. Eindelijk en na weinig weken van voortgaande oefening leert het kind kruipen, om daarna al spoedig aan een of ander voorwerp zich op te richten, om te leeren staan en loopen, wat vroegtijdig zal plaats hebben. z/Bij dergelijken gang in de verpleging en oefe ning van kinderen is er niets, wat een gezonde en krachtige ontwikkeling in den weg staat. Wie aldus zijn telgen wil opvoeden, dien beloven wij, zoo zijn kindereu overigens een gezond gestel hebben, de beste resultaten." Aan den Minister van Waterstaat is een adres gericht door Waalsteenfabrikanten in de provincie Gelderland. Zij beklagen zich, dat voor de te bouwen sluizen in de Nieuwe Keulsche vaart bazaltmuren worden geprojecteerd. Dit is zeer ten nadeele van hunne nijverheid, welke grootendeels in de Rijks groote werken haar bestaan moet vinden. Voor de Willemsluis bij Amsterdam, de sluizen te Schellingwoude, Nieuwediep enz., om van tal van andere sluizen en groote waterbouwwerken niet te gewagen, welke den tand des tijds hebben getrotseerd, zijn Waalklinkers gebruikt. Aan de industrie der adressanten, welke door de """•mindering der huizenbouw in de hoofdsteden van Nederland toch reeds eene bezorgde toekomst te geinoet gaat, zou door deze uitsluiting een niet te berekenen slag worden toegebracht, evenals aan de binnenlandsche scheepvaart en de veende rijen, die voor een groot gedeelte door de steen fabrieken bestaan. Adressanten verzoeken daarom den Minister alsnog te willen bepalen dat voor de sluizen en andere metselwerken voorkomende in het plan tot verbetering van den waterweg van Amsterdam met den Rijn, Nederlandsche gebakken steenen zullen worden voorgeschreven. Het Staatsblad bevat in Nr. 126 een Konink lijk besluit van 11 dezer, houdende dat met den aanvang in 1883 van den zomerdienst op de spoor wegen, het tweede lid van art. 84 van hoofdstuk IV van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, vastgesteld bij Koninklijk be sluit van 27 October 1875 Staatsblad no. 183), wordt vervangen door de volgende bepaling z/Voor de sneltreinen, rijdende met grootere snelheid dan die van 60 kilometer per uur, moeten de locomotieven, tenders, rijtuigen en wagens voorzien zijn van een doorgaand en zelfwerkend remtoestel, volgens een door den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid goedgekeurd ot voorgeschreven stelsel. Van zelfwerkende remtoestellen, volgens liet aldus goedgekeurd of voorgeschreven stelsel, zul len mede voorzien worden de locomotieven, ten ders, rijtuigen en wagens in personentreinen, die met geen grootere snelheid dan die van 60 kilo meter per uur rijden, wanneer dit door den Mi nister van Waterstaat, handel en nijverheid wordt voorgeschreven. Aan de weesinrichting te Neerbosch, bij Nijme gen, is door wijlen mejuffrouw E. J. C. van den Berg, te Dordrecht overleden, gelegateerd de som van f 5000. De bekende pikeur S. Ilettiuga heeft in dezen zomer, met het paard van den heer Zevenhuizen en met dat van den heer Zeehandelaar, ruim f 2600 aan prijzen en premiën behaald. Omtrent den brand, die 30 Augustus 11. te Apingadam heeft gewoed en o. a. een houtzagerij, waar 80 mau werkzaam waren, vernielde, deelt de //Volksvriend" van 21 September de volgende bijzonderheden medeToen de spuitgasten van Apingadam, Delfzijl en Earinsum hun uiterste best deden om den brand meester te worden, plaatste een gedienstige geest een emmer vol jenever bij de spuiten met een bakje er in. Op bevel van den kantonrechter Borgesius werd die emmer ver wijderd en voor 70 man koffie en brood gereed gemaakt, benevens eenige tonnen bier hun voorgezet. Toen na een nacht van harden arbeid de manneu van de spuit onder trommelslag terugkeerden, zag men geen Bachantentroep zwieren, maar traden zij rustig de plaats hunner inwoning weder binnen. De meeste dezer mannen waren kaaiwerkers, zoo aan den drank gewoon, dat ze meenden zonder dien geen zwaar werk te kunnen verrichten. De //Amsterd. Ct." meldt thans als zeker, wat wij reeds 14 dagen geleden hebben aangekondigd, nameulijk dat aan den minister van financiën, baron Van Lynden van Sandenburg, door Z. M. den koning de titel van graaf is verleend. De //nieuwe" Kabinetsformatie onderscheidt zich dus van de oude nog in iets anders als in den minister van koloniën. Op het kabinet van baron Van Lyuden is nu dat van graaf Van Lynden gevolgd. Bijgeloovige lieden zullen misschien iets onheilspellends zien in dat //begraven" van het ministerie. Ernstige mannen zouden het echter niet /onraadzaam" hebben gevonden, indien met het toekennen van een buitengewone onderscheiding aan den minister van financiën gewacht ware, totdat hij de belastinghervorming tot stand had gebracht. (Hbld.) De heer M. Kemphell, 61 jaren oud een betrek king bekleedende aan het Hoog Gerechtshof te Montréal (Amerika) besloot voor oenigen tijd een reisje naar Frankrijk te ondernemen. Hij voorzag zich ten dien einde van een credietbrief groot 10,000 francs op een bankier te Parys. Op zyn doortocht te Londen bezocht hij de West minster abbey* alwaar hij door een zeer elegant gekleed onbekend heer werd aangesproken die hem eenige inlichtingen vroeg omtrent het gebonw, waarna hij den heer Kemphell ten eten verzocht, hetgeen deze zonder eenig mistrouwen aannam. Die onbekende, die zich William Hambnry noemde stolde aan onzen Amerikaanschen toerist des avonds een zijner vrienden voor, zekere Bosisto, scheeps kapitein. In den loop van denzelfden avond nog vond de scheepskapitein op zijn beurt, mede gelegenheid in een koffiehuis waar het drietal zich bevond, een zijner vrienden voor te stellen, en wel den heer Patrick Belly, vau Dublin gekomen. Het driemanschap gaf aan den heer Kemphell te kennen dat zij plan hadden Parijs te bezoeken. Bij hunne aankomst, te Parijs, begaf de heer Kemphell zich naar het Hotel de la Fontaine,* in de »rue de Grenelle,« alwaar zijne drie Lon- densche vrienden hem al zeer spoedig een bezoek brachten en waaruit een afspraak volgde om des anderon daags gezamenlijk te dejeuneeren. De drie vrienden beweerden in een hotel in de nabijheid van het Noorderstation afgestapt te zijn. Des andereu daags waren allen aan een gezel- ligen disch vereeuigd in een der beroemdste res taurants van de wereldstad en werden de Pransche keukeu en de geestopwekkonde Fransche wijnen der beste merken alle eer aangedaan. Na het dejeuner ging de heer Kemphell in ge zelschap van den heer Patrick Betty het bedrag van den credietbrief in ontvangst nemen. Bij hunne terugkomst in de restaurant, gaf de heer Betty voor dat hij een boodschap in de buurt te doen had en bleef de heer Kemphell met Hambnry alleen, die hem vroeg of hij zijn 10,000 francs ontvangen had. Zekerantwoordde de heer Kemphell, het pak bankbiljetten uit den zak halende en het hem toereikende, >hier zijn ze*. De heer Hambnry bekeek dezelve nauwkeurig, doch slaakte op eens een kreet van verwondering. sWat is er toch?* vraagt de heer Kempheli, verwonderd. »Mijn goede vriend, gy zijt bedrogen die bank biljetten zijn valsch!* »Valsch Dat is onmogelijk!* Wacht even,* zegt de gedienstige Hambnry, »ik zal ze even bij den wisselaar hier naast laten nazien.* De heer Kemphell wacht zeer gemoedelijk drie uren lang, doch begon zich wel eenigszins onge rust te maken om eindelijk te begrijpen dat hij de dupe van drie doortrapte schurkt n was. Tot overmaat van ramp kon hij de kosten van het offer aan Lueullus op den koop toe betalen hetgeen de som van honderd francs bedroeg. PN.J Lina. Zeker gaau we baden, m iar we weten nog niet of we te Wiesbaden of te lJaden-Baden zul len baden. Het boveustaande vernam ik dezer dagen uit den mond van een practisch landbouwer en zijne toe lichting maakte het voor mij belangwekkend ge noeg om daarvan mededeeliug te doen. »De reden waarom zij slaagt,* zoo sprak hij, ligt niet al leen daarin, dat men voor dat dool een stuk land kiest, dat flink bemest is, maar ook met voorliefde wordt de plant behandeld en men zorgt wel, dat het onkruid geen gelegenheid heeft haar in hare ontwikkeling te belemmeren, 't Is dan ook meer malen gebeurd dat bij eene genomen proef de uit komst dubbel was van hetgeen zij later bij algemeene toepassing bleek te zijn.« Is het bovenstaande waar, landbouwers, want ook gij allen zult meermalen proeven hebben geno men of die van uwen buurman hebben nagegaan, welnu zon dit dan geen prikkel kunnen zijn om voortaan al uw land te behandelen alsof ge het deedt om proeven te nemen? Wauneer het toch waar is, dat de uitkomst zoo gunstig is, dan behoeft ge eenige meerdere uitgave aan bemesting en werk kracht niet te ontzien. N Herpt, 23 September '82. 9 Oct. 11.30 ure. Prov. bestuur te 's Hago. Het bestorten van den Oudelandschen Zeedijk, behooronde tot de zeewerken in de prov. Znidholland. Raming 18000. Aanw. 2 Oct. 9 Oct. 11.30 ure. Prov. bestuur te 's Hage. Het maken van een inlaagdijk achter den Oudelandschen Zeedijk bij de haven van Ouddorp, tusschon de dijk- palen 21 eu 35, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zuidholland. Dienst 188283. Raming 20950. Aanw. 2 Oct. 11 Oct. 11 uie. Min. van Waterst., Handel en Nijverheid. Het verdiepen van het groot scheep vaartwater in de Nieuwe Maas en aan den hoven- mond van het Scheur nabij de oostpunt van Rozen burg voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar Zee. Aanw. 4 Oct. 12 ure. Raming 10000. 11 Oct. 11 ure. Min. van Waterst., Handel en Nijverheid. Het bouwen van twee schutsluizen en den aanleg van bijbehoorende werken te Nigtevecht, behoorende tot de werken voor deu aanleg van een kanaal tot verbinding van Amsterdam met do Mer- wede. Raming 274000. Aanw. 5 Oct. 1 ure. 19 Oct. 11 ure. Prov. bestuur te Haarlem. Het driejarig onderhond der duinen op het eiland Ter schelling, behoorende tot de zeewerken van Noord holland. Raming 8000 per jaar. Aanw. 12 Oct. 25 Oct. 11 ure. Min. van Waterst., Handel en Nijverheid. Het bouwen van eene schutsluis, het maken van een gedeelte voorhaven binnen den Lekdijk en van een kanaal tot verbinding van die sluis met den Vaartschen Rijn met bijbehoorende werken, onder de gemeente Vreeswijk (provincie Utrecht) behoorende tot de werken voor den aan leg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Raming 961000. Aanw. 19 Oct. 27 Oct. 19 ure. Prov. bestuur te Middelburg, Het herstellen van de steenglooijing langs de boor den van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming 10000. Aanw. 19 en 21 Oct. RÖSSUM, 24 Sept. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is aanbesteed het bouwen eener openbare school. Laagste inschrijver de heer J. H. Dusé, te Tilburg, voor 12,785. Nedekl. Hkrv. Kebk. naar Rijnsalerwoude, E. A. Lasonder te Zegveld Alkmaar, J. Bouvin te Nijbroek; Oterleek (cl. Alk maar), J. F. L. Boonacker te K wad ijkDriebergen, J. G. Barger te Maassluis Reeuwijk, E. A. Lazonder te Zegveld; Welsum, M. Wassenaar te Peperga en Blesdijke. voor Langerak b/z Lek, W. H. Dekking te Schoon hoven voor Noordzijpe, J. Heenk te Heer Hugo- waard voor Liendeu (cl. Tiel), dr. W. van den Berg te Sckaarsbergen voor Surhuisterveen, C. P. de Groot te Gulpen voor Goudswaard, P. A. Noor- dink te Stad aan 't Haringvlietvoor Donkerbroek c. a., Brandt te Mastenbroek voor 's Heer Abts- kerke, A. v. Selms te Nisse. te Voorburg (alphabetisch), dd. P. J. Roscam Abbing te Silvolde, 0. Beets te Houten, dr. F. van Gheel Gildemeester te Dalfseu, H. J. James te Enschedé, J. H. L. Roozemeijer te Arnhem on A. J. Rnys te Scherpenzeel. Door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland is mot ingang van 1 October o. k. eervol emeritaat verleend aan dr. A. H. de Hartog te Rotterdam. Ciir. Geref. Kerk. naar Hensden, Ochtman te Dinteloord. voor Vrijhoeve Capelle, J. A. Goedbloed te Axel voor Dinteloord, G. van Goor te Oud-Beierland. fHeusden, 23 Sept. De prijs der boter 0.78 a 0.80 per stuk van 6 ons. Eieren 472 a 5 cent. 's Hertogenbosch, 25 Sept. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 130 stuks. Prijzen: le kwal. 54 a 56, 2e kwal. 50 a 54, 3e kwal. 46 a 50 cent per kilogram. Al het aangovoerde werd aan boven genoteerde prijzen vlug weg verkocht. De prijs der boter was heden alhier ƒ1.20 a 1,40. f Gorinehem, 25 Sept. Bij een aanvoer van ongeveer 450 stuks vee, was de handel heden minder willig dan vorige weken. Prijzen: enkele zware kalfkoeien 250 a ƒ315; mindere qual. 150 a 240; dito vaarzen ƒ140 a 225melkkoeien 140 a 230vare koeien 130 a 200 guiste vaarzen 00 a 000 hokkelingossen ƒ80 a 125 dito stieren ƒ70 a 110; graskalvereu 20 a 60; pinken 00 a 000 nuchtere kalveren 7.a 14. Varkens, eenigzius zware op levering 47 50 ct. per KG. minder twarea ct. per KG.; fokvar- kens van 6 a 8 weken 7.50 a ƒ11 per stuk. De prijs der goêboter was 1.34 a 1.45; der woiboter 1.08 a 1.20 per K.G. Kipeicren golden 1.40 a 1.50 do 26 stuks. WATERHOOGTEN IN !)E HOOFDRIVIEREN. Lobitli, 23 Sept. vin. 8 u. 13,70 M. -(- AP. of 0,21 M. beueden nul. Was 0,97 M. Nijmegen, 23 Sept. vm. 8 u. 10,70 M. -|- AP. of 4,48 boven nul. Was 0,71 M. Gorinehem, 23 Sept. H. W., vm. 3 u. 5 m. 2,62 M. -f AP. Was 0,22 M. Gorinehem, 23 Sept. L. W., vm. 8 n. 5 m. 2,60 M. -f- AP. Was 0,28 M. Arnhem, 23 Sept. vm. 8 u. 10,63 M. -f- AP. of 3,72 M. boven nul. Was 0,62 M. Deventer, 23 Sept. vm. 8 u. 4,70 M. -j- AP. of 4,11 M. boven nul. Was 0,17 M. Maastricht, (brug), 26 Sept. vm. 8 n. 44,87 M. -j- AP. of M. boven nul. Val 0,30 M. KEULEN, 26 Sept. 5 M. 74 cM. Val sedert gisteren 30 cM. ADVERTENTIEN. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid mijn geliefde Echtgenoot, de Heer GERRIT BRAN DERHORST Dz., Wethouder dezer Ge meente, in den ouderdom van bijna 70 jaren. Genderen, 25 Sept. 1882. Wed. G. BRANDERHORST, geb. C. v. Gammeren. eene groote keuze v un Euphonie. Frieda. Gaat ge dit jaar ook naar de baden Een proef op Landbouwgebied genomen valt bijna altijd goed uit. Door het bestuur van het koninklijk oudheidkundig Genoot schap is dezer dagen aan alle gemeentebesturen (ook aan die in Noordbrabant) toegezonden eene missive, houdende verzoek aan dat Genootschap in eigendom of wel in bruikleen af te staan de zich in de gemeentearchieven bevindende zegels (hetzij afzon derlijk hetzij aan perkumenten stukken) beuevens de voorhanden zegelstempels, die van vroegere eeuwen dagteekenen. In die circu laire staat duidelijk te lezen dat het Oudheidk. Genootschap verlangt dat de zich aan perkamenten stukken bevindende zegels daarvan worden afgescheiden, om aan het museum van dat Genootschap te worden opgezonden. Wel heeft de conservator, mr. de Vries, heden in een paar onzer groote bladen de verkla ring gedaan dat dit afscheiden der zegels van hunne charters niet in de bedoeling van het Genootschap lag, dit neemt echter niet weg dat in den aan de gemeentebesturen gerichten brief wel werkelijk en allerduidelijkst die bedoeling is uitgedrukt. Daar zeer zeker velen der gemeentebesturen geen kennis dragen van de door mr. de Vries iu een ingezonden stuk gedane nadere verklaring wordt door een belanghebbende bij deze daarop de aan dacht gevestigd en hun in het belang der wetenschap dringend aanbevolen NIET te voldoen aan het verzoek van het Oudheid kundig Ganootschap om de in het arehief voorhanden zegels van hunne stukken af te scheiden. Onze geleerde j. ter Gouw heeft indertijd (1) zijne stem tegen een dergelijk werk doen hooren. Hij noemt dat afscheiden «een waiidalisme" en de bedrijvers «wandalen, personen, die zich grootelijks aan de wetenschap bezondigen." Eene uitspraak, die vfilkomen juist is en die schrijver dezes de plicht oplegde de gemeentebesturen van Noord-Brabant dringend aan te mauen nimmer en in geen geval zegels van de zich in de gemeen tearchieven bevindende stukken af te seheiden, wie dau ook het verzoek daartoe mocht doen. Mochten zich ten raadhuize losse zegels of zegelstempels bevin den en het gemeentebestuur vermeeueu dat die in eene openbare verzameling meer op huune plaats zijn dan in het archief der gemeente, zoo kunnen zij niet beter doen dan die zegels en zegel stempels in eigendom of bruikleen af te staan aan het P ro v i n- ei« al Genootschap van kunsten en wetenschap pen in Noord-Brabant, welks museum te 's-Hertogenbosch (1) Studiën ovei wapen- en zegelkunde, 1S66, blz. 146. de aangewezen plaats, de plaats bij uitnemendheid is tot het bewa ren van zegels, afkomstig van Noord-Brabantsehe archieven. Het zal ondertusschen een zeer loffelijk werk zijn een afd ruk der voorhanden zegelstempels in lak aan het koninklijk Oudheid kundig Genootschap te Amsterdam over te zenden. H. 18 Sept. '82. A. S. Beroepen Bedankt Zestal Beroepen Bedankt: Éin en F< lisie

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 4