1U1T EN LAND. Öfficiëele Berichten. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. vooral van den eersten stand afhankelijk. Allerlei wetten had Egypte, maar 't volk genoot daarvan niet; 't werd integendeel zoo wettisch mogelijk geëxploiteerd door zijn beheerschers, o. a. tot het bonwen der py- ramiden, tempels enz. Trots deze en andere schaduwzijden maakt het oude Egypte een goed figuur in de wereldgeschiedenis. Al is aan al die Egyp tische beschaving geen aanwijsbaar spoor achtergebleven, toch hebben de oude Egvp- tenaren ook voor de toekomst gearbeid. De geschiedenis der na hen opgekomen Grieken wijst in haar wording naar Egypte terug en Griekenland heeft ongetwijfeld aan het overigens streng afgesloten Egypte, dien gelukkigen aanleg te danken waardoor het volk zich zoozeer onderscheidde op 't gebied van kunsten en wetenschappen. HJ3USDÜN, 29 September, t D<- Raad dezer gemeente heeft in zijne ver gadering van heden met 5 tegen 2 sfemmen be sloten, art. 1 der verordering op de herbergen zoodanig te wijzigen, dat liet sluitingsuur der herbergen wordt bepaald op 11 uur des avonds. t Het water begint ook hier langzaam te vallen. Dc pijlscha.nl teekent 4,50 -f- A. P. Dinsdag is ee:t gedeelte der uit waterings! uis te Crevecoeur bezweken. Aan dc kade tot keering van den Bokhpven- sclien overlaat wordt met kracht doorgewerkt. 's HERTOGENBOSCH, 27 Sept. De deelne ming aan den eersten schietwedstrijd, door het onlangs opgerichte N.-Brab. Weerbaarheidsbond op a. s. Zondag nabij Breda te houden, belooft zeer groot te zijn. Behalve de bestaande weer- baarheidsvereenigingen in deze provincie, hebben zich reeds verschillende bataljons dienstdoende en rustende schutterijen aangemeld, liet schietter- rein, dat doelmatig is ingericht, bevat 8 banen. Voor eene goede restauratie wordt gezorgd. t BAARDWIJK, 28 Sept. Gisterenavond zijn de werkzaamheden aan de zomersluiting in den Overlaat gestaakt. 1" WAALWIJK. De Kamer van Koophandel alhier heeft in zijne vergadering van 22 Sept. besloten 1. Een adres te richten aan Z.Ex. den Mi nister van Waterstaat waarbij zij bare instemming betuigt met liet door de Kamer te 's Hage op 18 dezer verzonden adres, naar aanleiding van het spoorwegongeluk te Vogelensang. 2. Een adres te richten aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, om in navolging van de Kamer te 's Hage, te verzoeken de aange vraagde Rijkssubsidie van f 150,000 te willen verleenen, ten behoeve der internationale kolo niale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amster dam te houden in 1883. t VEEN. Het vergelijkend examen voor hoofd der openbare school alhier, is bepaald op Dins dag den 2 Oct. a. s. t Ds. A. F. Simons zal waarschijnlijk zijn afscheid prediken den laatste» Zondag in October en wel des voormiddags. KAATSHEÜVËL7 24 SepT"Heden middag had alhier onder begunstiging van het prachtigste weder liet jaarlijks koningschieten plaats, op de doelen „Amoenitas." Na een hevige strijd, die tot laat in den avond voortduurde, werdt de heer P. van der Vliet met 251 punten tot Koning geproclameerd. De heeren P. van Boxtel en H. Gubbens behaalden respectievelijk 234 en 232 punten in zeventig schoten. tGORINClIEM, 28 Sept. De groote najaars schouw in het hoogheemraadschap „de Alblasser- waard met Arkel beneden de Zo uwe", zal dit jaar gevoerd worden op Dinsdag en Woensdag 3 en 4 Oct. a.s. Op Dinsdag zal geschouwd wor den van Gorinchem langs de Merwede en de Noord en van Ameide langs de Lek tot het be nedeneinde der gemeente Nieuw-Lekkerlarid; des Woensdags van Gorinchem langs de Noorder Linge-, Bazel- en Zouwendijken tot Ameide. Bij deze gelegenheid zal worden geschouwd de op volging der bepalingen, voorkomende in de art. 2, 3 en 14 der keur op de dijken van het hoog heemraadschap. t WOU DRICHEM, 28 Sept. Daar het voor nemen bestaat Maandag 2 Oct. de suikerbeetwor- telfabriek van de HH. Ravenswaaij Co. te Go rinchem weder in werking te stellen zoo is door hun f 0.75 per 1000 kilo uitgeloofd boven de bepaalde- som aan degene welke hunne bieten vóór 1 Oct. e. k. leverendruk zijn eenige land bouwers onder deze gemeente bezig met het afleveren van dezelven. t 27 Sept. Ofschoon de markt van het vee stijgende is, hebben de slagers alhier lieden de prijs van het rundvleescli met f 0,05 verminderd en gebracht op f 0,45 het halve kilo. t DALEM. De stand van de Waal is thans stat ion nair. Bij het afzeilden van dit bericht (Woens dag avond) teekende de peilschaal aan de inunditie- sluis te Dalem 3,70 -f- A. P. Reeds heden Vrijdag wordt hier een belangrijke val verwacht. Uit Heerewaarden meldt men: Dinsdag 1.1. zijn al de uiterwaarden langs de Maas aan deNoord- brabantsche zijde overstroomd en als 't ware in een zee herschapen. Sedert gisteren werken de Boven- of Dreumel- sche overlaten en de zoogenaamde Schansche dam, boven St. Andries gelegen. De werking van de Beneden- of Rossumsche overlaat tracht men door opkistingen te keeren. Eveneens is men druk bezig het dreigend gevaar voor den polder zelve» door kistingen op de kaden langs de Waal af te wenden. Uit den Tielerwaard schrijft men dat bij de ver pachtingen van bouwland gemiddeld 20 pet. min der geboden werd. Onder de huurders heerscht moedeloosheid. Velen missen de middelen om tegen den stroom te blijven oproeien. De suikerbieten vallen ook al tegen, gelijk de aardappelen. Tenge volge van liet nattf.' weder zijn ze klein van stuk. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal de winter- dieust op de Staatsspoorwegen met 1 November aanvangen en op de overige sporen met 15 Oct. Z. M. heeft den Minister van marine gemachtigd aan de zeemiliciens der lichting van dit jaar, naarmate zij voldoende geoefend zijn, onbepaald verlof te verleenen. Volgens telegram uit New-York, is liet aan de Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij toebehoorende s.s. „Pollux", dat den 7 Sept. j.l. van Amster dam is vertrokken, den 22 Sept. aldaar helmuden aangekomen. Nijmegen heeft zich voorbereid op de goede ontvangst der talrijke gasten, die morgen (Zater dag) de wedrennen zullen bezoeken. Het getal ingeschreven paarden is belangrijk grooter dan in 't voorjaar. Voor de nationale harddraverij, afstand 2000 M., zijn ingeschreven de hh.: P. Smit Jr. inet „Tele graaf," B. Zoeteinan met „Marianne," A. H. Jur- gens met „Apollo," G. H. v. d. Wedden met Nelly," Jac. Sormani met „Noordstar," V. Aar- denne met „President," jhr. Quarles v. L'tford met „Sophia," Jb. Raele met „Marie," A. de Ridder met „Emma," G. Rees met „Koningin.," J. den Hartog met „Marianne," E. van Loon met 't „Haasje," W. H. J. Brom, met „Snijboon," J. J. H. Liese met „Adèle," P. Brommer met „Willem lil." Van deze moeien „Telegraaf," „Marianne" van den heer Zoeteman, „President" en „Willem lil" 2025 M. afleggen, als hebbende dit jaar prijzen gewonnen. Door den Geneesk. Jlaad van Zeeland is eene aanklacht ingediend tegen de bekende clairvoyante Gunther uit 's Hage, ter zake van het onbevoegd houden van consulten met den geneeskundige B. uit Leiden, in liet Schuttershof te Middelburg. Het stoomschip „Lepanto", kapt. Roger, van Hull naar New-York, hetwelk met het stoomschip „Edain", kapt. Taat, van New-York naar Amster dam bestemd, in aanvaring is geweest, arriveerde den 24en dezer te New-York met ingedrukte» boeg. De aanvaring had plaats des ochtends van den 21en Sept., te 10 uren 15 min., bij dikken mist, en kort na het zinken van de „Edam" voer de „Lepanto" door de wrakstukken van het gezonken stoomschip, hetwelk waarschijnlijk door ontploffing der stoomketels bij het zinken uit elkander is geslagen. De Londensche dagbladen bevatten nog de vol gende bijzonderheden „Er hing een dikke nevel. Het schijnt, dat de „Edam" en „Lepanto" elkaar hoorden en elkanders signalen zagen, maar dat de „Lepanto" de signalen verkeerd verstond of ze te laat gewaar werd om de aanvaring te voorkomen. De „Lepanto" bonsde driemaal tegen de „Edam" en vergrootte bij eiken stoot de opening. De „Edam" zonk spoedig; maar er bleef tijd om de passagiers, bemanning, chrono meters en scheepspapieren en de goederen van de bemanning in de booten te redden. De machinisten Leyendeckcr en Van Geyt worden vermist en zijn waarschijnlijk hij het zinken der „Edam" omge komen. Toen liet schip zonk, sprong de stoomketel." De „Edam" was gebouwd in 1880 te Dumbarton en was 750,000 waard. Het schip was voor de volle waarde verzekerd. Te IJselmoiide is, naar het Dbld. meldt, onder verdenking van „betoovering," een hoogbejaarde weduwe, J. K., in het huis van P. v. 11. gelokt en gedwongen, een ziek kind over het hoofd te strijken, onder het uitspreken van de woorden „God zegeue u." De moeder van het kind was dien dag bij een kaartlegster geweest, die haar gezegd had, dat een vrouw, die dagelijks langs haar lijf ging, het kind betooverd had door het geven van een stukje brood of een pepermuntje. Door afschuwelijke bedreigingen en mishandeling was de weduwe, niettegenstaande haar verzekering dat zij niet zegenen kon, verplicht om toe te geven aan den dommen eisch van de bijgeloovige ouders, 't Is te hopen, dat de justitie althans zal kunnen afrekenen met de oplichtster die de kaart legt met zulke ergerlijke resultaten. Woensdag heeft zich ten gemeentehuize te Zut- fen liet geval voorgedaan, dat bij eene trouwplech tigheid bruid en bruidegom alsmede de getuigen allen de verklaring aflegden niet te kunnen schrijven. Voor de tweede maal heeft de heer Van Lijn den een bewonderenswaardig bewijs van zijn sterk geheugen gegeven, door de millioenenrede nagenoeg in haar geheel uit het hoofd voor te dragen. Op enkele cijfers na werden zelfs de centen niet ver geten en slechts een paar keer vergiste zich de Minister, toen hij een paar dubbeltjes te veel of te weinig rekende of duizendtallen in plaats van ïnillioenentallen noemde. In de zitting der Tweede Kamer van Woens dag werd o. a. dc ramp met den „Adder" bespro ken. De heeren van der Hoop, Gratama, de Ca- sembroot en Wichers drongen allen aan op spoedige overlegging van het rapport der commissie van onderzoek, naar de oorzaken, waartoe de minister van marine zich bereid verklaarde met mededee- ling dat hare taak zich tot onderzoek der geschie denis van het gepantserd materieel uitstrekte. De meeste der sprekers wezen, op gezag van deskun digen, op de onzeewaardigheid van de rammonitors bij stoimweder, terwijl de heer van der Hoop van Slochteren bovendien meende, dat de zaraen- stelling der commissie niet onpartijdig was. Voor de cellulaire gevangenis te Groningen, waarvoor reeds 4 ton is toegestaan, worden op de begrooting voor 1883 nog 165,000 aangevraagd, waaronder f 20,000 voor meubilair. Het gebouw zal dus 565,000 kosten, zoodat men 135,000 onder de raming blijft. Voor dat geldt krijgt men 216 cellen. De gevangenis te Rotterdam met 344 cellen kwam indertijd op 1,220,000 te staan. De Minister van Oorlog heeft f 70,000 meer op zijn begrooting uitgetrokken voor verhooging der traetementen van onderofficieren. Er heeft zich tot heden geen enkele nieuwe student bij den pedel van liet Leidsche Studen tenkorps laten inschrijven. Slechts een tiental loopen oji het oogenblik groen. Aan de Rijkslandbouwschool te Wageningeii zal voortaan ook een cursus in de boschcultuur worden gegeven. Voorloopig zal echter slechts één leeraar worden aangesteld. Een eigenaardige hulde werd den Lord-mayor van Londen in Den Haag door een orgeldraaier gebracht. Met een zeer goed instrument speelde hij voor het Hotel des Indes, waar de hooge gast vertoefde, het Engelsche volksliedvan alle op merkzaamheden den Lord-mayor bewezen, was deze zeker wel de meest populaire. Naar men aan de Mb. mededeelt, is de milli- oeuenjufvrouw weder zoo gezond als een visch. Zij eet en drinkt en danst, vermoedelijk voor de digestie, nil en dan een wals. Zij schijnt zonder eenige vrees te zijn en laat zich herhaaldelijk ont vallen, dat men haar geen leed kan doen. Het getuigenverhoor moet zeer groote profortiën aan nemen. De vrouw van een visscher te Urk is bevallen van drielingen, twee zoons en eene dochter. Moe der en kinderen zijn redelijk wel. Naar aanleiding van de veelvuldige giften, die ingekomen zijn voor de nagebleven betrekkingen van de met de „Adder" omgekomenen, zóó ruim, dat tie Midd. Crt. nu reeds de vraag be spreekt, wat eenmaal met het kapitaal \e doen, daar de intrest ruim voldoende is voor de 1 ge zinnen, herinnert de Wag. Crt. aan een versje van ds. Laurillard, waarvan de inhoud hierop neerkomt Eene weduwe klaagt aan iemand haar nood en vraagt, of hij voor haar en haar zeven kinderen niet eens een advertentie om hulp in de courant wil plaatsen met aanbeveling. „Waaraan stierf uw man „Aan de tering; hij was langer dan een jaar bedlegerig en niet in slaat iets te verdienen nu ben ik doodarm." „Ik moet weigeren," luidde het droevig be scheid „dat iemand aan de tering sterft is een te alledaagsche zaak om te kunnen hopen, dat het publiek daar nota van zal nemen. Ware uw man b. v. van een hoogen toren te pletter gevallen, zie, dan was het wat anders." Alleen het ongewone treft, en alleen het tref fende wekt het medelijden op. In den namiddag van 15 Sept. jl. omstreeks 4 ure, is te Gouda in bewaring genomen een kind van bet mannelijk geslacht, naar gissing twee jaren oud, met lichtblond haar, donkerbruine oogen, platte neus en een litteeken van een val op het voorhoofd gekleed met roodgeruite jurk, grijzen met roodgestreepten onderrok, gestreepte kouseu, lederen schoenen en ronden hoed met lint, waarop een blikken hoorntje, welk kind ver laten liep in een der plantsoenen dier gemeente en daar vermoedelijk gebracht is door een mans persoon, omstreeks 30 jaren oud, tamelijk van lengte, gekleed met grijsgeruite jas, blauwe broek als van een militair, schoenen of laarzen en ga- ribaldihoed, welke man eerst met het kind en daarna alleen is gezien. Inlichtingen omtrent het kind en bedoelden man worden ingewacht bij den fungeereuden com missaris vau politie te Gouda. Bij den gemeenteraad van Dordrecht is inge komen een voorstel van Burgem. en Wcth. aldaar om in beginsel te besluiten tot openbare verpach ting der gemeentereiniging, bij expiratie van het loopend contract, de voorwaarden later vast te stellen, en van de heeren Kipp en Zonen te Delft een adres om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een telephoonnet. Men schrijft uit Hoogezand aan de „Asser Crt. Een nieuwe industrie, en wel een voor het geheele land en voor de Veenkoloniën in het bijzonder van belang, is door den heer Van Calcar alhier tot stand gebracht. Na veeljarige proefnemingen is het dezen industrieel gelukt uit aardappelen een voldoende hoeveelheid gist van uitstekende kwaliteit te vervaardigen. Naar men verneemt, zijn de proeven eerst in het klein genomen, later met vergunning van den Minister van Financiën in de gist- en spiritusfabriek van den heer Vau Calcar voortgezet en wel met het gevolg, dat de fabriek thans in volle werking is.en daar duizende hectoliters aardappelen een nieuwe bestemming vinden. De inspecteur van politie te Franeker en een zijner agenten hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan J. v. d. Berg, zich noemende direc teur enz. van de „onderlinge waarborg" te Fra neker. V. d. Berg en Co. deden vroeger zaken met Meijer en Co. te Schoonhoven, bij het publiek wel bekend. De eerste nu moet gelden hebben geïnd van Meijer, zonder daartoe recht te hebben volgens de wet. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De dienstmeid van een bleeker te Amsterdam is aangehouden wegens het stelen van waschgoe- deren. Ze was 8 dagen in haar dienst. Een timmermansknecht, verdacht van gouden voor werpen uit een winkel te Meppel te hebben ont vreemd, is gevankelijk naar Assen overgebracht. Bij een vechtpartij te Vollenhoven heeft een man zijn tegenpartij den neus afgesneden uitmin nenijd. Te Hengelo is een meisje overleden tengevolge van overmatig dansen. Te Leiden is een driejarig kind uit een derde verdieping op de straat gevallen. Het bleef op de plaats dood. Door den Tesselschen beurtschipper op Harlingen, is in zee drijvende gevonden een lijk irt zeer vergevorderden staat van ontbinding. Een' boerderij iu Gaasterland, waarvoor vóór 7 jaar f 65,000 geboden werd, bracht bij publieken verkoop slechts ƒ31,000 op. Aan het eta blissement Fijenoord is in de laatste weken weder een groot aantal werklieden bedankt. Te Veghel heeft een hardlooperij van mannen boven de 50 jaren plaats gehad. Twee van de vier uitgeloofde prijzen werden behaald door een grijs aard van 76 en een van 82 jaar. Op het Rokin te Amsterdam zal een café-restaurant voor fijnproevers worden opgericht, dat den naam van „het smulhuis" zal dragen. Tengevolge van het spelen door kinderen met lucifers is de wo ning van Jansen te Hapert (N.-B.) afgebrand. Een met verlof zijnde matroos is Woensdag bij O O O Keizer Frans Jozef heeft eene som van 100,000 fl. uit zijne privé-kas voor de slachtoffers van de over- stroomingen in Tyrol en Karinthie geschonken. Verder heeft hij eene verordening uitgevaardigd, waarbij do regeering wordt gomachtigd tot het beschikken uit de staatsmiddelen van 500,000 fl., ter ondersteuning van de hulpbehoevende bevolking in Tyrol, en vau 200,000 ti. voor die in Karinthie, al naar verhouding der werkelijk bestaande behoefte. De berichtgever der Daily Newste Caïro is van gevoelen dat, hoe luidruchtig de Khedive thans ook in genoemde stad ingehaald worde, zijn gezag eigen lijk zeer geschokt is, zoodat een nieuwe crisis slechts eene kwestie van tijd zou zijn, indien de troepen van het Engelsche expeditiecorps haastig en ontijdig teruggeroepen werden. De «Standards bevat berichten, welke in denzelf den geest luiden. De correspondent van dat blad schrijft, dat hij in do laatste dagen veel heeft omge gaan met inwoners, die te Caïro tot de hoogore stan den behoorenhij bevond dat zij don tegenwoordige» toestand en de toekomst ongunstig beoordeelen sommigen waren zelfs van meening,dat het tegenwoor dig regeerend Huis nimmer zal kunnen aanblijven. De »Times« ziet intusscben de toekomst minder donker innu Arabi's verzet werkelijk voor goed gebroken is, vortoonen zicb geen duurzame teekenen van ontevredenheid. Het herstel der orde wordt met vreugde begroet, vooral door de talrijke klassen, die niets liever wenscheu dan hunne velden in vrede te kunnen bebouwen. Dit neemt echter niet weg, dat do Khedive nog voor eeuigen tijd door Engel sche militaire macht zal moeten ondersteund worden. Bij Lancaster in do Vereeuigdo Staten is een spoortrein verongelukt, die het gezelschap van een circus vervoerde. Menschen en dieren lagen in een chaos dooreen. 3 personen werden gedood en 11 gewond. Een tijger ontsnapte, maar zocht latei- zelf weer zijn hok op. De suikerraffineerderjj van de heoren Harrison, Harremeyer en Co. te Philadelphia is Zondag ge heel afgebrand. De schade wordt op twee en een half millioen guldon begroot. Dc Burgemeester van Heusden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag 2 Oct. a. s., voormiddag 11 uur, ter gemeente-secretarie zal wor den gevaceerd tot de afgifte en het laten teekenen van attesta- tiën de vita voor gepensioneerden, flensden, 28 September 1882. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. O O c f 's-HERTOGENBOSCH, 28 Sept. Deze week is op de R. K. begraafplaats van den Bosch te Ortheu het lijk van Mgr. Zwijseu, bisschop van 's-Hortogen- bosch, opgegraven en overgebracht naar den graf kelder van de nieuwe kapel, die, onder de leiding van den bekwamen architect Hezen mans op het kerkhof gebouwd, thans gereed- is. f »Bois-le-dnc est an bord de la mer,«riep H. Havard uit, toen hij 's-Hertogenbosck met een bezoek vereerdewelke andere geduchto zou een Vreemdeling ook hebben, waneer hij ons hier te midden van dien oceaan ziet liggen. De wal er- berichten luiden overal hoogeu stand en dit is vol doende om van onze stad een eiland te maken; gelukkig is het gebleken dat het drijvende stoom gemaal van den heer Smulders te Utrecht voldoende kracht bezit om het water uit, de stad solve te keoreii, anders waren wederom de lage wijkeu der stad onder water gezet geworden. Met de polders roudoin de stad ziet hot er ongelukkiger uit. O O De polder der Beueden-Aa is gewoonlijk no. 1 die onder loopt, dan komt do polder «het Bosch Broekwaardoor de weg naar de Pettelaar en St. Michels-Gesto! overstroomt, deze wordt zeer spoe dig gevolgd door de overstrooming van het Bosche veld en May en do inundatie wordt voltooid met het onderloopen van de Vlierd en het Ertveld welk laatste op het oogenblik slechts te lijden heeft van het kwelwater. Van de twee eerste polders is niets meer te zien terwijl het Bosche veld en May door de doorbraken in de kade bij de spoorweg spoedig zal volgeloopen zijndeze polder, die de grootste vau allen is, had kunnen behouden blijven, indien men in plaats van den dijk, de spoorbrug, die zomers droog staat en alleen dient tot overbrugging van een overlaat, ge bruikt had tot waterkecring en tnsschen do pijlers een dam had gelegd hoog genoeg om de opdringende watermassa te koeren,"Mij dunkt dat men gemak- kelyker over eene oppervlakte van 100 meiers eene waterkoeling kan maken, dan eene dijk behouden en versterken over eene oppervlakte van misschien 1000 meter enfin dit zijn bijzonderheden van huishondelijkeu aard maar de groote kwestie ligt hierin waarom Noord-Brabant altijd de lijdende partij moot zijn en telkeu jare zooveel schade moet hebben. Wanneer toch zal de wot tot watervrijma king van N.-Brabant komen, ieder jaar worden we blijde gemaakt met een doode mjfsch, of met eene mooie belofto liet riet in gestuurd. Moge do toestand spoedig veranderen O O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2