jcli. JS, ment. ,s. enz. No. 108. ag 7 October. Uitgever: L. J. VEERMAN. fleusdeii. Onze Kroonorins. )0p' A j n i' VOOR Er zijn dezer dagen, nog wel in ons par lement, door een der uitverkorenen des volks, woorden gesproken, die maar bij zeer enkelen instemming- gevonden hebben. Dat ons Vor stenhuis ontbladerd staat, is helaas, bijna waar, doch dat het ook loswortelt, is verre van waar. Als er eene zaak is, waarover 't volk van Nederland liet ten volle eens dan is 't wel de voorliefde voor den nio- rchaleu staatsvorm met een der Oranje- jten aan de spits. We zijn daarmee geboren veel wat we als 't ware met de ingezogen hebben is deze voor- 't andere blijven op zijn eigen houtje verbeteren wil; ons belastingstelsel, dat we allen graag afbreken zouden, al missen we de noodige eensge zindheid om tot een beter te geraken. Indien 't waar is dat de monarchie afbrokkelt, dan ligt dat niet aan den Monarch, maar aan de monarchalen. Doch dat de Oranjeboom schraal in 't blad staat, ja dat is maar al te waar. Met den vermoedelijke# troonopvolger is alle manne lijk oir opgenoemd en na hem rest ons 't jonge princesjc, te jong nog om te droomen dat 'tzoo na aan den troon staat. Zoo na, zeggen we, want onze a.s. Koning is een mensch als wij allen en ook van hein geldt dat ons leven gelijk is aan een bloem des velds. Heden bloeit ze maar wanneer mor- zen de wind zich over 't land doet hooren, steel en haar standplaats wordt I. We hebben,'t oudsten zoon Weten we dat van onzen tegenwoordigen Kroonprins, den eenigen zoon onzes Koiiings, die naar mensclieli ke berekening eenmaal onze constitutioneel e Vorst zijn zal Laat ons eerlijk en rondborstig antwoordenneen 1 dat weten we niet. Misschien is men in de hoogere en hoogste kringen, misschien zijn de mannen der poli tiek daarin beter ingelicht, maar 't volk kent Prins Alexander, als toekomstig Vorst, niet, Het weet slechts één ding: dat de Kroon prins een goed mensch is, en al is dat zeer veel, al zou dat, wanneer 'teen particulier persoon betrof, alles afdoen, omdat we aan goede menschel) nooit genoeg kunnen krij gen, voor een toekomstig Koning is 't dat niet. Van hem verwachten we meer. In de eerste plaats belangstelling in den loop der zaken, ook in onze constitiitioneele gebrui ken. Nu kan 't zeer wel mogelijk zijn dat niemand belangstellender is in deze dingen dan juist onze geëerbiedigde Kroonprins, ijkt niets. De gewoonte wil "jannen tot den arbeid met een enkel woord gewezen. Dat moet meer gedaan worden, ook daar buiten en 't liefst buiten haar om. Uit den boezem des volks moet een stem opgaan van liefde vollen drang, opdat onze Prins Alexander zijn plaats, als Kroonprins ten volle inneme, De liefde des volks moet hem een ver goeding worden der verliezen, enkele jaren te voren geleden, We zeiden reeds, de Kroon prins is een goed mensch en dat toont hij 111 zijn smart. Wie zóó zijn moeder beweent en den dood zijns eenigen broeders betreurt, moet een uitstekend hart, bezitten. Het doet goed iji een wereld, die soms zoo koud en egoïstisch is, een mensch te ontmoeten, een geroepene tot den troon, die zoo innig zijn lipve doodón beweent. Evenwel blijft het de vraag of iemand goed doet daaraan toe te geven en zich met zijn smart op te sluiten en of 't niet veeleer christelijker en manne lijker is zich boven de smart te verheffen, dan zich door haar tc laten neerslaan om 'eindelijk ook geknakt tc worden. En 't ant woord op die vraag kan niet twijfelachtig '■aiéjca nopens wezen, zelfs niet waar 't een geboren Vorst 'h. Daar is een neerzitten en een handen- sell onwaardig. Dio den 4 de Luie aken van behoort. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZA1EKDAG. Abonncmeutsprijsper 3 maanden 1.— l'rmco liet P*' Zl""',a S'ni!" verhooging. Advertentiën 1-6 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentien worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. TT er i 1882.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 3