buitenland: plaatselijk ni ruws. binnenland. Amsterdam bleef, totdat haar bevelhebber zich te Hellevoetsluis aangemeld had. De commissie beschuldigt niemand, want de bepalingen daaromtrent zijn verward en ze acht het hoog noodig dat daarvoor nieuwe, duidelijke in de plaats komen. Toch is ze zoo overtuigd dat zelfs nieuwe duidelijke bepalingen de Adder niet zouden gered hebben, dat ze schrijftal had de Min. op Woensdag 5 Juli te 10 uren bericht van 't afzeilen ont vangen, al ware er bezorgdheid gerezen reeds in den avond van dien dag (de Adder is vergaan den 6den, 's avonds ongeveer 9 uren) en al had men op genoemd tijd stip orders gezonden naar den Hoek van Holland, Hellevoetsluis en IJmuiden, toch zou het onwaarschijnlijk blijven dat alsdan de Adder zelf of de opvarenden nog gered hadden kunnen worden. Die troost is schraal, maar ze klinkt buitendien allervreemdst, wanneer we in 't rapport later de voor sommigen vernie tigende zinsnede lezen wHoe dit zij, het feit is zeker diep ont moedigend, dat op betrekkelijk korten af stand van het zoo druk bezochte duin van Scheveningen, op een zomeravond, 65 man in zee kunnen omkomen, niet omdat het vergaan van het vaartuig niet is waarge nomen, maar omdat zij, die het wel hebben waargenomen, geen pogingen hebben aange wend om hulp te verleenen. Een enkel woord ter rechter plaatse gesproken zou tal van woorden per draad hebben doen vliegen en van menig punt de reddingboot of sleep boot in zee hebben doen steken." Men mag vragen wanneer de commissie vermeent te mogen aannemen dat hulp, reeds op Woensdag avond gevraagd en af gezonden te laat zou gekomen zijn, hoe komt ze er dan toe te veronderstellen dat een telegram op Donderdag avond nog aan de Adder den vereischten bijstand zou geschon ken hebben? Voor sommigen vernietigend, noemden we bovendien de laatst aangehaalde zinsnede. Helaas, 't is waar, de Adder is in gevaar verkeerende gezien en er is geen hulp aan geboden omdatze niet gevraagd werd. De Adder is zinkende waargenomen en er is geen poging aangewend om haar te nade ren en de opvarenden te redden. De com missie veronderstelt als reden van 't zinken, de een of andere, haar onbekende, nood lottige omstandigheid en meent niet direct den storm als den vernieler te moeten aan duiden. Dit zij zoo het wil, maar in elk geval heeft de ramp de manschap niet over vallen hoe zouden ze anders tijd gehad hebben zich van gordels te voorzien? 't Is diep ontmoedigend, ja, dat een vaartuig, in 't gezicht van den wal vergaat, maar 't is meer dan ontmoedigend, 't is schande lijk dat degeen, die er getuigen van waren, zich tot waarnemen bepaald hebben, zonder een hand uit te steken en hemel en aarde te bewegen om al waren 't dan maar enkelen van onze rampzalige landgenooten te redden. Zietdaar 't voornaamste uit het rapport, dat bij de 200 pag. beslaat. De rest is voor een groot deel gewijd aan wenken, die voor 't vervolg in acht dienen genomen te worden bij 't zenden over zee van onzeewaardige monitors. De beste wenk naar ons inzien is echter: laat de onhandelbare dingen niet meer over zee gaan, maar zet ze ter plaatse waar ze behooren, in onze rivieren en in do zeegaten. Deze plompe zeeslakken zijn nu eenmaal niet opgewassen tegen de vereenigde, verdelgende krachten van zee en wind welnu, laten wij ze verder dan niet meer blootstellen niet in de eorste plaats om de dingen zelf, maar om de kostbare menschen- levens die er mee gemoeid zijn. HEUSDEN, 14 December. t Bij de heden alhier gehouden verkiezing van twee Notabelen, bij de Ned. Ilerv. gemeente, ten gevolge van periodieke aftreding, is herkozen de heer S. Verhagen en gekozen de heer P. L. Iloncoop. t NEDERHEMELIT, TUTUc. Het nieuwbe noemde raadslid, de heer R. Rimmerde, is heden alhier als zoodanig geïnstalleerd. t In plaats van den wethouder, den heer M. Wolfers, onlangs overleden, werd gekozen den heer E. Smits, die echter voor de benoeming be dankte, waarna toen de heer II. van der Kolk gekozen werd, die de benoeming heeft aange nomen. t Daar er zich voor de betrekking als on derwijzer alhier geen enkel geschikte sollicitant heeft aangemeld, heeft de raad heden besloten het traktement met 25 te verhoogen en alzoo te brengen op 625. t AALBURG. Door den kerkeraad dezer ge meente is benoemd tot ouderling de heer M. van Drunen en tot diaken de heer W. v. d. Wetering. t - Met het water in den polder ziet het er alhier niet gunstig uit. De lage landen staan ge heel onder water. Gelukkig voor de arbeiders dat hier enkele personen vlas laten verwerken. De heer A. van Wijk, wethouder, geeft daarmede aan twiutig personen werk. Al zijn de arbeids- loonen ook minder dan vroeger jaren toch kan de werkman hierdoor in zijne behoeften blijven voorzien, daar dit produkt zeer veel werk ver- eischt. Minder voordeelig is het voor den werk gever de prijs van het vlas is zeer laag en in het lijnzaad is geheel geen handel. t BRAKEL, 13 Dec. De visscherij die wegens het hooge water moest stil leggen, begint thans, nu de rivierstand alhier ruim een meter lager is, weer te herleven. Onze visschers werpen hun drijf netten dagelijks uit en hebben al 3 zalmen ge vangen. Prijs per 1/2 Kilo 2. t OOLTGENSPLAAT' l2 Dec. Het trakte ment van den predikant der Ned. Ilerv. gemeente alhier, is in de laatste 20 jaren meer dan ver dubbeld. Ds. Montijn ontving toen 1020, thans wordt aan den beroepen leeraar, Ds. Lauts te Zuilichem en Nieuwaal, 2120 plus eenige emolumenten beloofd. t WASPIK, 14 Dec. Eenige dagen geloden vond hier een boerenknecht, die op den akker bezig was met zand op eene kar te laden een gouden muntstuk, denkelijk een dukaat, van 't jaar 1541 Te Waalwijk verkocht hij het voor 4. t BESOIJEN, 11 Dec. Door onzen Wel Eer w. pred., Ds. Bachiene, is wegens voortdurende on gesteldheid tegen p°. Maart emeritaat aangevraagd. t DRONGELEN, c. a. De door heeren Gedep. Staten goedgekeurde gemeente-begrooting, dienst jaar 1S83, wijst aan eeu gelijk bedrag voor in komsten en uitgaven, t. w. 6129.33. t EETHEN, c. a. Op de begrooting dezer ge meente, dienstjaar 1883, goedgekeurd door Gedep. Staten, staan inkomsten en uitgaven tot een gelijk bedrag uitgetrokken, n.l. ieder voor 6657.85*. t LOON OP ZAND, 10 Dec. Met 10 tegen 2 stemmen heeft de gemeenteraad ran Loon op ZandKaatsheuvel afwijzend beschikt op 't ver zoek van den heer Vermeer, hoofd der school alhier, om zijn traktement van 800 met ƒ100 te verhoogen. TILBURG, 13 Dec. De rekening dezer gemeente over 1881 bedraagt in ontvangst 310,286.30 en in uitgaaf 309,893.725. Onder de ontvangsten komt voor: hoofdelijke omslag 29,657 opcenten op de grond- en personeele belastingen, alsmede 4/5 van het personeel 642.15 opbrengst der gasrechten 61,239 geldleening 125,532. Onder de uitgaven komt voor: kosten voor het aanleggen en onderhouden van openbare wegen en werken 125,125 exploitatie der gasfabriek 57,643 renten en aflossing van geldleeningen 40,507 kosten voor het onderwijs 19,030 voor het armwezen 23,350. Aan het nationaal concours met den kleinen kruisboog, uitgeschreven door het gezelschap //Vre- delust", namen 24 gezelschappen deel en de prijzen werden behaald als volgt1ste prijs door //De geest des Tijds" alhier, met 267 punten 2de prijs door //Wij streven naar ons doel", van Goirle, met 250 punten; 3de prijs door//De Kruisvaarders" alhier, met 248 punten. Rozenprijs door ,/Edel doel", van Goirle, met 4 rozen. Eerekruis door den schutter Th. Dirksen van //Edel doel" te Goirle, met 51 punten; alles in 10 schoten. t GORINCHEM, 14 Dec. Het heerenhuis met erf en tuin in de Molenstraat, toebehoorende aan de erven van wijlen mej. P. J. van Dam, is 1.1. Maandag bij publieke veiling in bod gebracht op 3800. t Door Biirgemeester en Wethouders is be paald, dat de wekelijksche marktdag, dit jaar op eersten Kerstdag vallende, zal gehouden worden op Dinsdag 26 dezer. t WERKENDAM. Tot kerkvoogd is herbe noemd de heer P. de Jongh en tot notabelen de heeren W. Kiebooin Cz. en J. A. v. d. Heuvel, welke plaatsen vacant waren. t De campagne aan de beetwortel-suikerfabriek alhier, is deze week reeds geëindigd. t ALM KERK, 8 Dec. De reeks van treurige voorvallen, ontstaan door jeugdige kinderen zonder opzicht thuis te laten, is weder met één ver meerderd. De vrouw van II. v. B., arbeider aan den Uppelschen dijk, liet, naar den winkel gaande, haar driejarig knaapje alleen achter. Thuis komende vond de onvoorzichtige moeder het kind in een deer nis waardigen toestand, die niet te beschrijven valt. De kleertjes waren aan het lijfje geheel ver brand, geheel en al was het met hevige brand wonden overdekt, zoodat men op dat oogenblik wel voor het leven van het arme wicht vreesde. t11 Dec. Van de sedert Mei dezes jaars door de afdeeling Almkerk, der vereeniging //Volks onderwijs" alhier opgerichte volksbibliotheek wordt reeds veel gebruik gemaakt. Zij bevat 128 nummers, waaronder vele prachtige exemplaren. t WOUDRICHEM, 9 Dec. De zitting van het dijkcollegie van het Oudland van Altena is opge heven tot nader order. Wel een bewijs dat er voor de veiligheid der dijken tot dit waterschap behoorende, thans niet te vreezen is. In afwijking van de andere provinciën des Rijks, wordt in Limburg de groote jacht op 23 dezer gesloten. De herbergier A. Goossens, te Netersel, (N.-Br.,) in wiens woning de beruchte Mathijs de Bont 's nachts was binnengeslopen en gearresteerd werd, is ten gevolge van den schrik overleden. Het aanhoudend verminderen van het aantal jongelieden, dat als milicien dient en tot den graad van sergeant wenscht opgeleid te worden, wordt door den minister van oorlog hoofdzakelijk geweten aan de bepaling, dat miliciens-sergeanten zes maan den langer onder de wapenen moeten blijven dan de andere miliciens hunner ligting. De minister heeft dan ook het voornemen deze bepaling bij wijze van proef voor het jaar 1883 buiten wer king te stellen, zoodat de miliciens-sergeanten dier ligting gelijk met de anderen met onbepaald ver lof zullen worden gezonden. Daarentegen zullen zij niet worden vrijgesteld van het onder de wa penen komen voor herhalingsoefeningen. Bij de Rozengracht te Amsterdam bewoonden A. v. d. M., kantoorbediende, en P. W., klerk bij de telegrafie, samen eene kamer. De eerste was in het bezit van eenige kleine effecten, die hij in zijn boekenkast geborgen had. Dit wist W., en de begeerlijkheid, aan zucht tot vermaken gepaard, werd hem te sterk. Van v. d. M.'s afwezigheid gebruik makende, brak hij de kast open en nam voor een waarde van 301) weg. Twee papieren werden te gelde gemaakt en het bedrag daarvan werd grootendeels in koffiehuizen en théaters ver spild de andere vond men onder zijne bedstede. Toen men den diefstal ontdekt had, werd W. in verhoor genomen en in verzekerde bewaring gebracht. Een Leidsche schooneDe 30-jarige doch ter van zekeren K. te Leiden was Dinsdag avond zoo dronken en speelde in haar vaders huis zoo op, dat eenige buurvrouwen haar vast moesten houden en de politie te hulp werd ge roepen. Toen de gezonden agent de deur binnen kwam, rukte de jonge dochter zich los en vloog, onder het gegil der buurvrouwen, op den agent aan, bracht hem een vuistslag op liet rechteroog toe en beet hem in zijn sehako. Tegen het meisje is proces-verbaal opgemaakt. Te Leeuwarden is Maandagmorgen eene bekende oude bedelares, die met een kruk liep en, gewa pend met haar korfje, dagelijks aan de huizen der ingezetenen liefdegaven ontving, dood in haar bed door de buren gevonden. In de laatste dagen was 2ij ziekelijk geworden, 's Nachts te voren hadden de buren haar wel hooren kermen, zonder er echter aan te denken, dat ze misschien stervende zou zijn. W egens haar stug- en onvriendelijkheid kwam trouwens niemand bij haar. De ellendige en ar moedige toestand, waarin de overledene en hare woning zich bevonden, moet alle beschrijving te boven gaan. Steeds had zij geweigerd om in het Stadsarmenhuis of in het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente te worden opgenomen. Voor ongeveer twee jaar werd te Amsterdam een nachtwacht vermist, die later dood uit het water werd gehaald. Men maakte allerlei gissingen, daar de man zich niet aan sterken drank te buiten ging en ook niet kortzichtig was. Er kwam echter niets aan het licht en men dacht dus dat de man door slaap overmand te water was geraakt. Zondag avond kregen twee echtelieden woorden met el kander, hetgeen zoo hoog liep, dat de vrouw haar man verweet den nachtwacht te hebben verdronken en dat wel door hem eerst een zak over het hoofd en hem daarna te water te hebben gegooid. Toen dat ter kennis van de politie werd gebracht, heeft zij man en vrouw voorloupig in hechtenis genomen. Bijna nooit te voren hebben de kooikers op Texel zooveel waterwild gevangen als nu sedert eenige weken. Het wild vindt in het buitenland goede afnemers, terwijl ook binnenslands goede prijzen worden besteed. Naar wij vernemen bestaat het voornemen bij het centraal-comité in zake //de Adder," om in verband met de belangrijke som die ontvangen is ten behoeve der nagelaten betrekkingen, een blijvend fonds uit die gelden te stichten, ten einde daaruit later bij vrijvalling van renten op andere menschlievende wijze te kunnen beschikken. (N. R. CL) Met het stoomschip //Jason," kapt. D. H. Ilin- lopen, zijn Woensdag vertrokken van Amsterdam naar New-York, 117 volwassen personen, 51 kin deren van 110 jaar en 15 zuigelingen. Er waren voorts 4 passagiers 2e klasse aan boord. Het nieuwe tooneelstuk van Justus van Maurik /Fijne beschuiten", heeft zoowel te 's Hage als te Utrecht en Amsterdam een uitnemend succes gehad. Het moet aanmerkelijke vorderingen too- neu in de ontwikkeling van Van Mauriks talent, dat in zijn /Janus Tulp" reeds zoo goed aan 't licht komt. In eene geringe buurt, de zoogenaamde Vod- denbuurt, te Beverwijk, stierf onlangs een jonge dochter van 13 jaren. Toen eene buurvrouw, die het lijk had afgelegd, nog iets in de bedstede wilde schikken, viel zij met het lijk door de onderlagen in een kelder, waarin ruim drie voet water stond. Natuurlijk verwekte dit voorval groote ontsteltenis en mocht het, na veel inspanning gelukken, de levende en de doode weder op het droge te brengen. Tengevolge *van een twist in huis, is te Am sterdam een vrouw uit een bovenraam gesprongen. Zwaar verwond werd zij naar het gasthuis gebracht. Onlangs is in de Friesche gemeente Doniawerstal een boerenarbeider, v. d. E., overleden, die in zijn nederig beroep, door vlijt en ijver, een aanzienlijke som had overgespaard o. a. had hij een kapitaal, ruim 7000, op rente uitgezet. Te Harlingen werden in de vorige week meer dan 7000 schelvisschen aangevoerd, welke zoo spoedig mogelijk naar het buitenland werden ver zonden, waar de visch goed geld schijnt op te brengen. Dezer dagen overleed te Amsterdam een nog al bekende bedelaar, die daar hij geen armen meer had en er steeds erg armoedig uitzag bij velen het medelijden opwekte. Daar hij geene familie betrekkingen schijnt gehad te hebben, ruimde men zijn boeltje op en vond in een der hoekjes bijna vier duizend gulden aan geld. Blijkens het overzicht in de //Staats-Courant" is de opbrengst der rijksmiddelen over de elf afgeloopen maanden des jaars reeds gebleven 460.000 beneden het vorige jaar en dat niet tegenstaande de directe belastingen 284,000 en de suiker-accijns nagenoeg 850,000 meer hebben opgebracht. De nadeelige uitkomst wordt veroorzaakt eensdeels door eene mindere opbrengst van den accijns op het gedisteleerd van 456,000, maar voornamelijk door de mindere opbrengst der directe belastingen, zegel-, registratie-, hypotheek en successie-resten tot een bedrag van ruim 1,883,000. De posterijen en de telegraphie blijven hunne vooruitgaande beweging volgen en ook de loterij heeft 144,000 meer opgebracht, omdat er eene loterij meer is verantwoord. Men meldt uit Gorinchem, dat de rechter commissaris, waarn. griffier en subst.-officier bij de arrond.-rechtbank te Dordrecht eergisteren met een rechter-commissaris uit Rotterdam eene huis zoeking hebben gedaan in het huis te Gorinchem, bewoond geweest door Hoetink, den ook onlangs gearresteerden bruidegom der //millioenenjufvrouw." Naar men verzekert, heeft echter dat onderzoek geen resultaat opgeleverd. Op verzoek van de rechtbank te Rotterdam, had ook dezer dagen bij den kruijer v. d. P., Prinsengracht te Amsterdam, die reeds eenmaal Door den brand van hot Londouscbo Alhanibra- theater zijn ongeveer 500 personen van bun middel van bestaan beroofd. Men zal de openbare liefda digheid te hunnen behoeve inroepen. Te Dinting Junction bij Manchester, heeft een botsing tusschen twee spoortreinen plaats gehad, die veroorzaakt werd door een dichten mist en de schade welke de weg bij den jongst en storm geleden had. Een trein naar Sheffiold ondervond daardoor aanmerkelijke vertraging en een trein uit Liverpool liep in volle vaart op hem in. Daar de trein juist eeu bocht maakte, was de schok iets minder hevig, maar toch werden eenige wagens verbrijzeld, twee personen gedood en verscheidene ernstig gewond. Ook op den spoorweg van Koningsbergen naar Berlijn had by Elbing een ongeluk plaats. Een sneltrein liep daar op eenige goederenwagens. De machinist en de stoker werden gedood, en acht passagiers gewond. Verleden week is te Aberdeen een nieuwe proef genomen, om de verbolgen zee te bevechten, door haar met olie te besproeien. Deze jongste proef heeft plaats gehad op last van den chef van het Minis terie van Koophandel. Een gunstig oogenblik was daartoe gekozen, want er woei een vliegende storm uit het zuidoosten, recht op den ingang der haven. De zee was zoo onstuimig, dat de stoutste zeeva renden, daarbij aanwezig, eenstemmig verklaarden, dat schier geen mogelijkheid bestond, om de haven aan te doenelk schip dat diergelijke poging zou wagen, moosl reddeloos verloren worden beschouwd, want de bank vóór de haven kon men niet passeeren. De pompen tot het verspreiden van olie over de reede werden in werking gebracht en binnen korten tijd werd een hoeveelheid van 280 gallons traan verspreid. Zoo ongeveer 20 minutennadat een begin met het spuiten van traan over de zee was gemaakt, hield de branding op de bank of vóór den ingang der haven allengs op en niettegenstaande de felle wind de baren der zee even krachtig als vroeger bleef opzweepen, kon een vaartuig, betrek- kelijkerwijs zonder gevaar de haven biunenloopen. De proef werd bijgewoond door een officiëelen vertegenwoordiger van genoemd ministerie en een menigte genoodigden, zeevarenden en autoriteiten. Volgens een dépêche uit Kingstown (Jamaica) is de handelswijk dier stad door brand ver nield. De schade wordt op 6 millioen pd. st. geschat. Honderden personen zijn van dak beroofd. Ten gevolge van hot verbranden der magazijnen van levensmiddelen heerscht er groot gebrek. Te Parijs is op St. Nicolaasdag een blad in 't licht verschenen, dat hoogst merkwaardig mag heeten om zijn aard en zijn belangrijken inhoud, naar men verzekert, 't Is wel een periodiek ge schrift, maar 't zal toch niet eenmaal in de week of eens per maand verschijnen, want het tweede nommor komt in het licht op 8 Juui 2004. Het blad heet: »Passage de Vénus,« naar het bekende verschijnsel dat hoog boven ons op dien dag heeft plaats gehad en tot waarneming waar van alle groote Europeesche mogendheden expedi ties van sterrekundigen naar zeer verwijderde doe len des aardbols hebben gezonden, om dit zeldza me feit te gaan waarnemen. Dewijl Venus in 1000 jaren slechts 14 malen voorbij do zonneschijf gaat, zal het 14de no. van de «Passage de Véuus< over 1000 jaren min enkele dagen het licht ziou. Bij don Parijschen gemeenteraad is een voorstel ingekomen om 50,000 frs. beschikbaar te stellen om de deelneming der stad Parijs aan de Araster- damsche tentoonstelling te verzokeren. Daarvan zullen 5000 dienen voor hot zenden van 10 gede legeerden, aangewezen door de vakvereenigingen. De berichten omtrent den was der Seine on an dere rivieren blijveu ongunstig luiden. In eenige straten van de banlieuo van Parijs wordt de ge meenschap met booten onderhouden. In het »En- trepöt-généralvan Bercy is een wijnpakhuis door h6t water ondermijnd, ingestort, waardoor een schade van ongeveer 100,000 frs. werd aangericht. Te Maisons Affort staan 200 huizen onder water. Te St.. Denis staan meer dan 20 groote fabrieken stil en te Jury zijn 7000 arbeiders zonder werk. Het dorp Neuilly-Plaisance is geheel overstroomd de hoogovens van Saint Maur werken al lang niet meer, en van Créteil wordt gemeld, dat verschei den huizen door het water medegesleept zijn. Te Petersburg heeft een 13-jarige knaap, Michael Semenotf, zijn vader in zijn slaap met een bijl ge dood, omdat deze hem niet langer naar do school wilde laten gaan en hem belette romans te lezen de jeugdige misdadiger werd tot levenslange ver banning naar Siberië veroordeeld. Te Leitmritz werd de 11-jarige Adolf Braboc op straat door zijn eigeu vader, die reeds eenige jaren zijn gezin had verlaten en een slecht leven leidde, aangerand en beroofd van het geld, dat hij bij zich had. Maandag was het vijftig jaar geleden, dat de heer Gladstone zijn parlementaire loopbaan aan ving. Niet alleen in het Vereenigd Koningrijk werd dit feest alom herdacht, maar zelfs werd er een bericht uit Athene, dat aldaar een vergadering is gehouden te zijner eer, door den Rector der Uni versiteit, gepresideerd, waar eon felicitatie-telegram werd afgezonden en een som van 4000 drachme werd gevoteerd om een standbeeld voor hem op te richten. O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2