Buitenlandsch Overzicht. Die zich voor 11^^^ het volgend kwar taal op deze Courant abon- neeren, waarvan de prijs, franko aan huis, slechts een gulden per drie maan den is, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Hij was hetop vreemde, slordige wijze gekleed een onheilspellende gloed brandde in zijne oogen. «Wat wilt gij van mij?# riep Vera met een hel dere slem, »hoe kunt gij het wagen, tot mij door te dringen!Voort, van hier Hij sloeg er geen acht op. Met de armen over de borst gekruist, zag hij haar een tijdlang sterk aan. »Wat zijt gij schoon, Vera;, hoe bloeit en straalt gij in uwe schoonheid! Het was niet goed van mij, u op mijn kasteel gevangen te houdenIk heb langen tijd rondgezworven in de wereld, rusteloos van plaats tot plaats, gelijk de wandelende jood maar ik heb u niet kunnen vergetenNu ben ik hier gekomen om u te vragen of gij weder de mijne wilt zijn, of «Nooit!» viel Vera hem beslissend in de rede. «Hoor mijten minste aan,» ging hij haastig voort «gij zult niet meer naar het kasteel terugkeeren wij zullen in de een of andere hoofdstad gaan wonen en den beker der vreugde ten bodem toe ledigen Maar ik moet u bij mij hebben, want ik kan u niet vergeten. "Wilt gij weder met mij medegaan?# «Neen!» sprak Vera op vasten toon, »ons scheidt de schim van Feodora; wij kunnen nooit weder één wordenga heen en laat mij uw gelaat nooit wederzien (Slot volgt.) Publicatie. HEUSDEN, 19 December. t Door den kerkeraad der Ilerv. gem. alhier werd heden benoemd tot diaken de heer J. F. FI. Zijiten de Gier, in plaats van den aftredenden diaken de lieer J. J. van Grondelle, die verzocht had als zoodanig niet meer in aanmerking te komen. t 16 Dec. De Doeverensche sluis is giste ren beginnen te werken, maar door de vloed kort daarop gesloten. Heden is zij weder geopend, zoodat er althans een begin is om van het bin nenwater verlost te worden. t 18 Dec. De Doeversche sluis werkt sedert Zaterdag geregeld en verzet eene massa binnen water. Was het peil te Oudheusden Zaterdag nog 2.05 M. -f- A.P., op heden is het reeds tot 1.83 M. teruggebracht. t DUSSEN, 16 Dec. In den afgeloopen nacht toen alles itt de buurt in diepe rust was, ont stond brand in de woning der kinderen van den onlangs overleden landbouwer As. Kuypers. Om trent ten elt ure braken de vlammen met geweld door het dak. Eerst toen moeten de bewoners zijn wakker geschud door het geloei van het vee dat, met de paarden, fluks werd losgesneden en naar buiten gejaagd van het overige is niets gered kunnen worden. Toen het dak reeds gedeeltelijk was ingestort vond een der broeders nog de reeds bejaarde en kreupele tante bewusteloos in den gang en sleepte haar met eigen levensgevaar er uitdeze tante moet wegens bekomen brandwon den niet buiten gevaar verkeeren. In de vlammen zijn omgekomen twee jonge varkens en omtrent 20 kippen een massa gezwingeld vlas ter afle vering gereed, lijnzaad, hooi, ongedorschen graan enz. werd mede een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Door gezamenlijke werking der brandspuiten van Dussen en Meeuwen, welke laatste ook spoe dig was aangerukt, begunstigd door doodsche stilte, heeft men aanzienlijke belendende panden kunnen behouden. Men zegt dat het grootste gedeelte tegen brand schade is verzekerd. t BOMMELERWA ARÜ, 17 Dec. De jacht op klein wild in de provincie Gelderland zal, behou dens de gewone Uitzondering, gesloten zijn op Zaterdag den 30 dezer, met zonsondergang. t DltONGELEN. In de 1.1. Maandag gehou den vergadering van den kerkeraad werd tot ouder ling herkozen A. G. Heijkoop en tot diaken Joh. Burghout. t DALEM. De heer Kleijn Schoorel, genees kundige te Herwijnen is als gemeente-geneesheer benoemd te Loosdrecht, prov. Utrecht. Genoemde heer heeft zijne benoeming aangeno men en stelt zich voor, reeds met Januari a. s. derwaarts te gaan. t In het gehucht Laag-Dalem hebben zich in één gezin twee gevallen van typhus voorgedaan. GORINCHEM. Sedert Donderdag 14 tot Zater dag 16 December zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen: 21 zalmen van 17 tot 29 halve kilo's; prijs per halve kilo f 1,37 tot f 1,70. V HERTOG EN BOSCH,l6~Dec. Heden her denkt de heer jhr. mr. J. B. Verheijen. den dag waarop hij vóór 25 jaren werd benoemd tot inspec teur voor het lager onderwijs in Noordbrabant. De onderwijzers van Noordbrabant hebben hem door een commissie uit de 13 districten een massief zilveren schenkblad aangeboden, een kostbaar geschenk, waartoe alle onderwijzers in Noordbrabant hebben bijgedragen. WAALWIJK. Naar wij uit goede bron verne men, heeft de veerman te Waspik, die per tele graaf naar Breda ontboden was om met Mathijs de Bont geconfronteerd te worden, in dezen den persoon herkend, dien hij op den Zondagmorgen, dat de misdaad te Raamsdonk plaats had, heeft overgezet. De Bont moet bekend hebben dat hij dien mor gen daar is overgevaren. De mishandelde vrouw te Raamsdonk schijnt in zeer gevaarlijken toestand te verkeeren, zoodat het ergste gevreesd wordt. Verleden Maandag avond ging de bakker D., die te Kaatsheuvel op de Zandschel en in dien omtrek brood bezorgd had, huiswaarts, toen hij op een smal pad, aan weerszijden door heggen afge sloten, overvallen werd door 2 kerels, waarvan de een hem voorover wierp en de ander trachtte hem zijn geld af te nemen. Dit ging echter zoo gemak kelijk niet, want D. pakte den eersten aanvaller zoo geducht vast, dat zijn medgezel van zijn ge schreeuw op den loop ging, terwijl de schreeuwer ook omniddelijk het hazenpad koos toen D., goed vond hem los te laten. Met 1 Januari 1883 treedt eene belangrijke wijziging der zegelwet in werking en wij achten het nuttig en wenschelijk de aandacht van het publiek daarop te vestigen. De grootste en meest ingrijpende verandering is, dat alle kwitantiën en andere eenzijdige geschriften, in welke vorm ook, erkenning door of namens den schuldeischer voor het geheel of gedeeltelijk te niet gaan eener geldschuld boven de f 10. aan een vast zegelrecht van 5 cent ouderworpen zijn. Zulks is echter niet toepasselijk op kwitantiën voor rijks-, provinciale-, gemeente-, polder- en dijk- lasten, enz. Bij overtieding van dit voorschrift is f 25.boete verschuldigd. Alle wissels, orderbriefjes, assignation en ander handelspapier binnen het rijk betaalbaar, alsmede de duplicaten of copiën dier stukken zijn onder hevig aan een recht van 5 cent voor iedere f 100. en zulks tot een bedrag van f 500.boven die som over ronde sommen van f 500.tot een bedrag van f 10,000.en boven die som over ronde sommen van f 1000. Wissels en alle ander handelspapier buiten het rijk betaalbaar, alsmede het binnen het rijk betaalbare zoogenaamd kort papier, betaalbaar op zicht of wel uiterlijk 3 dagen na zicht of wel uiterlijk 8 dageu na zijne dagteekening, is slechts onderhevig aan een vast recht van 5 cents. Overtredingen van deze bepalingen worden ge straft met eene boete van honderd maal het niet betaalde recht, met een minimum van f 25. Gedurende de maand December 1882 kunnen bij de ontvangers der Registratie met zegeldebiet belast, ingewisseld worden de zoogenaamde wis sel- of handelzegels tegen zegels van 5, 10 en 20 cents of tegen andere eerst in 1883 bruik bare zegels en gedurende de maanden Januari en Februari 1883 de formaat- en huurzegels mits zich bevindende in den Staat waarin ze door het Rijk zijn uitgegeven. Blanco formulieren gedrukt op van Rijks wege uitgegeveu gezegeld papier kunnen tot den laat- sten Februari 1883 voor de 50 opcenten bijge- stempeld worden ten kantore van het Buitenge woon Zegel te Amsterdam en te 's Gravenhage tegen betaling van 12 centen voor eiken gulden zegelrecht in hoofdsom. Krachtens Koninklijke machtiging van 2 Dec. 1882, no. 9, zullen na 31 Dec. 1882, bij aan bestedingen geene leges meer geheven worden ten behoeve van de weduwen en pensioenfondsen van het korps Ingenieurs en Opzichters van den Waterstaat. Deze leges werden tot nu toe geheven van de aannemingssommen van werken en leveringen ten behoeve van 's Rijks Waterstaat en den aanleg van Staatsspoorwegen. Er werd geheven1 per mille van de aan nemingsom bij de uitreiking van het goedgekeurd proces-verbaal van aanbesteding, van een overeen komst of van een staat voor meer werk en 1 per mille voor de ordonnantiën van betaling te zamen dus 2 per mille. Van de betalingstukken der bestekken en over eenkomsten voor 31 December 1882 goedge keurd, zullen de bovengenoemde inhoudingen nog plaats hebben. Tegen het aanstaand nieuwjaar is het voorze ker niet ondienstig, zooveel doenlijk ter algemeene kennis te brengen, dat bij de Rijkspostspaarbank, in den loop dezes jaars, de gelegenheid is geopend om, voor of ten behoeve van anderen, op een gemakkelijke wijze inlagen in die spaarbank te bewerkstelligen. (Vroeger ging dit met groote be zwaren gepaard.) Wil men alzoo de gebruikelijke nieuwjaarsgiften die voorwaar niet altijd nuttig worden besteed geheel of ten deele doen strekken, om anderen den weg tot sparen te wijzen, dan kan dit het best geschieden door middel van een spaarbank boekje, hetwelk aan alle postkantoren kosteloos te verkrijgen is en ten name van hen, wien men iets schenken wil, kan worden gesteld. Hoewel reeds de deelneming in de Rijkspost spaarbank in Januari van het nog loopend jaar, inzonderheid op nieuwjaarsdag, bijzonder groot is geweest (er werd toch over die maand ruim 190,000 ingelegd, zijnde ruim 60,000 meer dan in de daaraan voorafgaande maand) is de veronderstelling niet gewaagd, dat de bovenbedoelde gelegenheid om voor anderen iets uit te zetten de deelneming in de genoemd Rijksinstelling, als middel om een nuttig gebruik van nieuwjaarsgif ten te bevorderen, nog zeer zal doen toenemen. De Minister van marine heeft bepaald, dat de marine-autoriteiten de noodige maatregelen zullen nemen, dat bij overlijden of bij ziekte met doode- lijken afloop van personen, behoorende tot de zee macht of het korps mariniers, daarvan onverwijld kennis worde gegeven aan de familiebetrekkingen. Door den Ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Oud-Beierland is een geldboete van één gulden geëischt tegen een vrouw uit Numansdorp, die zich schuldig heeft gemaakt aan.... het uitspoelen van kinderluiers in een sloot, welke op een haven uitloopt. Het feit werd name lijk aangemerkt als //schadelijk voor de gezondheid. Het //Handelsblad" trekt in twijfel het loo- pende gerucht dat de Koning voornemens zou zijn, om het Baarnsche bosch, dat Zr. Ms. vader, moeder, broeder en schoonzuster achtereenvolgens vriendelijk voor het Nederlandsche volk openstel den, zoo plotseling te sluiten voor de groote menigte. Een groot aantal burgers van Nederland heeft, aangemoedigd door Z. K. H. prins Hendrik, vil la's gebouwd bij Soest, Baarn en Soestdijk en is waarschijnlijk meer bevreesd geweest dat vallende sterren hun huizen zouden vernielen, dan dat een vorst uit het Oranjehuis het bosch, dat aan hun eigendommen waarde geeft, zou sluiten voor het Nederlandsche volk. Zelfs zoo Z. M. zich niet gebonden achtte door het doorluchtig voorbeeld van prins Hendrik, zou Z. M. toch ongetwijfeld van zijn voornemen om het bosch te sluiten hebben kennis gegeven, vóór dat hij onlangs voor een paar millioen goederen in de omgeving van dat bosch, door Z. M. van prins Hendrik geërfd, aan een aantal bankiers en handelaars verkocht. De heer A. Doornbos, steen fabrikant en lid van den Raad der gemeente Bierum, is wegens het leveren van steen aan een aannemer van ge meentewerken, van het lidmaatschap van den Raad vervallen verklaard. Van de spoorwegbrug over den Rijn bij Rhenen zijn de drie hoofdspanningen gereed. Bijna al de werklieden zijn naar hun vaderland, Duitschland, teruggekeerd. Nog geen jaar was men met dit grootsche werk bezig. Onlangs kwamen te \lissingen per stoomschip /Prins Ileudrik" eenige personen aan, behoorende tot het vroegere personeel van het „Alhambra- theater" te Londen. Onder deze bevond zich een Zwitsersche reuzin, slechts 18 jaren oud, lang 8 voet en 2 duim, terwijl hare handen en voeten naar evenredigheid waren. Bij het verlaten der wachtkamer bevonden zich vele toeschouwers aan het station en, leunende op een reusachtigen wandelstok, bereikte zij de coupé, waarin het haar niet zonder moeite gelukte plaats te nemen. Wordt van elders geklaagd over de groote schade welke de steenfabrikanten hebben geleden bij het hooge rivierwater, aan de fabrieken onder Win- desheim gelegen, is door volhardende krachtsin spanning behouden gebleven, wat in andere streken is verloren gegaan. Men heeft rondom de ovens, die nagenoeg anderhalf millioen steenen bevatten, een dijk opgeworpen en het water, dat er binnen liep, terstond geloosd. Veertien dagen en nachten hebben vele arbeiders tegen het vernielend ele ment gewerkt, met het gelukkig gevolg dat voor duizenden guldens is bewaard gebleven. Te lïooge Zwaluwe is een Sljarig grijsaard, die niet goed ter been was, achter zijne woning in den liet gevallen en jammerlijk verdronken. De Driesum is de bliksemafleider van den toren gestolen. Een kuiperij is te Woerden geheel zuiverheid in 't oog vallen en langs de in den achter wand gemetselde ovens vinden een vijftig arbei ders hun bezigheid, terwijl een nog grooter aan- aantal nijvere lieden voortdurend af en aan loopt om op karren en wagens hoopen van kruiden en massa's cognac, suiker, wijngeest en vluchtige oliën aan te brengen. De drukte hier, de merkwaardige orde die er henrseht, dat onophoudolijk bijvoegen en aftappen van geurige vochten in de doorzichtige glazen retorten, dat alles te zamen vormt een le vendig geheel, waarop we eenige oogenblikken met genoegen staren, totdat de in deze ruimte heer- schende tropische hitte ons naar buiten drijft om de andere declen der fabriek een bezoek te brengen. Allereerst dalen we in deze diepte af, onder hot laboratorium. Hot is een kelder uit drie boven elkaar liggende en door statige bogen gedragen verdiepingen bestaande. Deze ontzaggelijk groote onderwereld herbergt de Benedictijner-likeur gedu rende de eerste phase harer bereiding, die acht maanden duurt. Groote vaten liggen hier dicht nevens elkander. Daarna stijgen we uit dit halfdonker en de hier zwevende beklemmende dampen omhoog en treden een derde gobouw binnen, waar we alleroerst een lange rij werkbankon voor schrijnwerkers aantref fen hier staan honderden afgewerkte kistou en even zoovele, welke nog ouder handen zijn. Ver der komen we in verscheidene met elkaar in ver binding staande zalen, waarin tal van mannen en vrouwen hunne handen roeren om de langs de wanden in vaten zich bovindeudo likeur door elas- tieke buizen in de bekende, eigenaardig govormdo flesschen af te tappen, waarin ze verzouden wordt. Deze flosscheu, ook die welke alleen dienen om tentoongesteld te worden, zijn van verschillenden omvang van 125 tot 600 Gram inhoud. Deze likeur n.l. wordt bij 't gewicht verkocht. De gevulde flesschen en kruiken worden nu door eon machine gostopt en met draden omwonden, waarop hot fabrieksstempel, het oude kloosterwapon, in lak afgedrukt wordt. Vervolgens worden ze in een daarnaast gelegen zaal met stroo in kisten go- pakt, die met zink gevoerd zijn ingeval zo voor overze'esch transport dienen, en do gevulde terstond met een stoomkraan op wagens en karren geplaatst, om vervolgens naar het tegenover liggende magazijn vervoerd te worden. De verzending goschiedt van uit de fabriek naar Havre en Parijs, waar de heer Legrand Aiué zoo luidt de naam der firma zijn hoofdkantoren heeft. De behandeling der buitengewone begrootiug in Frankrijk is voor hot ministerie Duclerc in zoover een voldoening dat do openbare meening een weinig is gerust gestold. Vooral do medodeeliug van den minister van financiën, Tirard, dat de toestand der geldmiddelen toelaat met gerustheid de groote wer ken voort te zetten, waarvoor op 't oogenblik circa 500 millioen beschikbaar is, en dat op do hoofd stukken oorlog en openbare worken 95 millioen kan bespaard worden, hebben de wufte Franschon weder geheel gerust gesteld. In Frankrijk gaat het al net als hier te lande. Ziende dat do republiek (hier de liberale staats instellingen) niet op andere wijzen kunnen onder mijnd worden, heeft de tegenpartij haar toevlucht genomou om te speculeorou op de geldzucht der menigte en om dezulken te verkondigen dat die manier van rogeeren zoo dom is! Terwijl, en dit is voor Frankrijk van meer belang, de regeering der republiek zich houdt alsof zij niets bemerkt van hetgeen er in Europa voorvalt, is hot streven merkbaar om buiten Europa veroveringen te maken. De toeleg is duidelijk om op Madagascar en in Midden-Afrika vaston voet te krijgen en nu is weder het plan van een expeditie tegen Tonkin kant en klaar, welke allicht een tien millioen zal kosten. In Engeland heeft dit zeor de aandacht gotrok- keu. Lord Derby, de tot hot liberalismo bekeerde staatsman., dio thans een zetel in het kabiuet-Glad- stone zal aanvaarden hield op dit stuk voor de liberale kiezers te Manchester eene belangrijke rede. Belangrijk omdat hot bewijst hoo totaal de politiek van Boacousfield toch werkelijk in oneer is geraakt. Derby zeido dat het zeer wel mogelijk was dat Frankrijk geschil zocht met Madagascar met het enkele doel om er een deel van te bezetten. Wat moet Engeland nu daartegen doen? Zijn inziens vriendschappelijk afraden en, gaat dat niet, dan de zaak op haar beloop laten. Ook over Egypte liet Derby zich zeer gematigd uit. Engeland, zoo zeido hij, moet er zich toe be palen den Khedive op eigen beeuen te zetten, maar daarna moeten wij zoo spoedig mogelijk Egypte verlaten. Er mag geen schijn of schaduw overblijven van de gedachte dat Engeland denkt aan eeti in lijving van Egypte. Zulk een taal vau een staatsman die thans in bet ministerie zitting heeft genomen is van groote beteekenis. Hij zou niet zoo gesproken hebben als hij niet begreep dat het Gladstone's volkomen goed keuring wegdroeg. Het schijnt dan ook dat op dit oogenblik de iuvloed van Gladstone grooter is dan ooit. Te Liverpool, het bolwerk der Engelsche con servatieven, is nu dezer dagen een liberaal met vlag en wimpel gekozen. Het is na deze feiten zeer waarschijnlijk dat een Europeesche conferentie over de regeling der Egyp tische zaken door Engeland zal toegestaan worden. Denkelijk zullen ook Nederland en Spanje daar heen hunne vertegenwoordigers kuuuen zenden, hetgeen met het oog op onze belangen bij het Suez-kanaal en met het oog tevens op ons aabzien in Europa zeer gewenscht schijnt. Zoolang echter deze conferentie niet bijeengek omen is en lord Dufferin, de Engelsche gezant te Kon- stantinopel, in Egypte den baas speelt, mag men het er voor houden dat dit land onder Eugeland's heerschappij staat. Lord Dufferin beeft ouder anderen bepaald, dat Egypte voor onderhoud der Engelsche bezettingstroepen elke maand ruim 3J/2 duizend pond sterling zal hebben op te brengen. Arabi en eenige zijner lotgenooten vertrekken in deze week naar hun verbanningsoord Ceylon. Men weet dat het vonnis is: als gij weer in Egypte komt wordt het uitgesproken vonnis op u toegepast. Ondanks dio genade met een leelijke voorwaarde, moot Arabi zeer in zijn schik wezen. Hij vindt het aangenaam naar Ceylon te gaan, omdat de eerste mensch Adam (zooals do legende fabelt), daarheen ook verbannen werd! Maar ten anderen hoopt hij toch nog wel eens in Egypte terng te komen zonder het govaar terstond opgehangen te worden. Dit laatste is best mogelijk. De politieke toestand van Egypte hangt zoo nauw sanion met dien van Turkije uu die van laatstgenoemd land is zoo hoogst onzeker, dat niemand kan zeggen of Arabi over 10 of 20 jaren niet weder een eerste rol in zijn geboorteland zal spelen. Hot loopt ook met dezen Turkschen Sultan blijk baar mis. Do man is niet wel bij het hoofd of hij wordt het. Hij rijdt thans alleen nog maar in een gepantserd rijtuig. Op de Londensche Beurs liep verleden week ook al hot stellig gerucht dat men hem dood of verwoud in zijn paleis had gevonden. Hoewel allo Turkscho ambassadeurs met groo- teu ijver dit bericht hebben tegengesproken, is het daarom toch best mogelijk dat er iets van aan is en dat er weldra een soortgelijke tijding komt. De Duitsche bladen hebben eindelijk de nevelen een weinig doen opklaren over de geheimzinnige buiteulandscho politiek. Het blijkt nu dat het Duitsch-Oostenrijkscho verbond is gesloten voor den tijd van 5 jaar, van 15 October 1879 tot 15 October 1884. Tegelijk met dit stellige bericht komen er uit Rusland kwade tijdingen voor Duitschland. Terwijl do Russische Regeeriug vrienschappelijker is dan ooit, worden de militaire voorzorgeu togen Duitsch land met verdubbelden ijver in Rusland voortge zet. En om het geheel te bekronen, zou Ignatieft', de gezworen vijand van Duitschland, weder het beheer der buitenlandsche betrekkingen van Rus land op zich nemen. Wie weet of niet de lang verbeide worsteliug nog als een donderwolk het slapende Europa over valt? Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen teralge- meene kennis navolgend schrijven van den heer JJker, chef van dienst te Breda aan H.II. Gedep. Staten vau Noordbrabant «Ik heb de eer UEGA. kennis te geven, dat door tusschen- komst van den heer Inspecteur van het IJkwezen, dezer dagen door mij ontvangen werden de nieuwe modellen der blikken inhoudsmaten. Door deze toezending is in eene lang gevoelde groote behoefte voorzien. Niet slechts voor de fabrikanten maar ook voor alle nering doenden, die van blikken inhoudsmaten gebruik maken, is het van groot belang om kennis te makeu met deze nieuwe, voor de praktijk zoo doelmatig ingerichte modelmaten, die uitmunten door eene even nette als soliede bewerking. Zullen deze modellen werkelijk in dien wijden kring nut stichten, dan is het ook dringend noodig, dat hunne aan wezigheid zoo algemeen mogelijk worde bekend gemaakt. Het is ein dit te bewerken, dat ik de vrijheid ncein de mede werking van UEGA. in te roepen, om door eene circulaire aan de gemeentebesturen, de aandacht van alle belanghebbenden op deze nieuwe modellen te vestigen. De IJker. chef van dienst te Breda, (get.) M. DAMME." Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP, Burgemeester. SPRENGERS, Secretaris.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2