Notaris Jiskoot, verkoopen: publiek Verhuren publiek verkoopen, Prof. Dr. Albert. Openbare Verkooping De Notaris W. J. VAN DER ELST, LOUWERSË'S KINDERPRENTEN, L. VEERMAN te Hensden. WIJK en VEEN. veilen en verknopen: Kerstgeschenk voor Kinderen. Behandeling bij briefwisseling. RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand. 311de Staatsloterij. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. Notaris JISKOOT te Yeen zal namens zijnen principaal publiek den BOUWPOLDER, aan ae zuidzijde van Tapesloot, t^r plaatse genaamd „Koo f- waard," onder 7Verken- dam, kadastraal bekend sec tie I, nos. 146 en 147, groot 19 Hectaren, 26 Aren en 10 Centiaren; Woensdag 2 ODecember 1882, Yrijdag 22 December 1882, W oensdag 20 Decemberl 882, O. Vrijdag 22 December 1882, De eerste serie van GllOOTE KEUZE Belangrijk bericht. 29. Aveaue de Walram 29. PARIJS. afgebrand; de oorzaak is onbekend gebleven. KERKNI E U W S. Op WOENSDAG 10 JANUARI 1883 provisioneel en op WOENSDAG 24 JANUARI 1883 definitief, telkens 's avonds ten zes ure, ter herberge van Huibert van der Maaden te Wijk. Op DONDERDAG 11 JANUARI 1883 provisioneel en op DONDERDAG 25 JANUARI 1883 definitief, telkens 's avonds ten zes nre in het Rechthuis to Veen. zal Voor een jaar om met haver te bezaaijen op 's namiddags vijf uur, in het regthuis te Veen, ten verzoeke van JAN JANSE VOS aldaar 1. p. m. 70 ares BOUWLAND ge naamd //de Geer" aan den Zouten Dijk onder Andel. 2. p. m. 70 ares WEILAND genaamd z/het Weike" vooraan in de Veensche steeg. op 's middags ten 12 ure, in het regthuis te Wijk ten verzoeke van JENNEKE HA- GOORT c. s. te Wijk, voor den tijd van één jaar 1. Een perceel BOUWLAND achter het Gezet der verhuurster aan de Oude straat te Wijk, om met suikerpeeën te beteelen. 2. Een perceel WEILAND op den Oudert te Wijk, groot 1.0820 Hectare. 3. Een perceel WEILAND genaamd de //Peel" te Wijk, groot 1.5320 Hectare. 4. Een perceel WEILAND genaamd de //Plak" te Wijk, groot 1.9180 Hectare. VOORTS (om contant geld:) 's voormiddags ten 10 ure, ten verzoeke van G. KRAAIJ te Veen, 16CANADASCHE BOOMEN geschikt voor Klompenmakers, staande nabij den //Peel" in de Veensche steeg en ton verzoeke van P. C. ZONNEVELD te Veen, 9 zware CANADASCHE BOOMEN, in de Veensche steeg. denzelfden dag, 's middags ten 2 ure, aan het Veerhuis te Veen, ten verzoeke van J. KALIS te Andel, een partij MASTHOUT, geschikt voor Boonenstaken, Af heining als anderszins. 's voormiddags ten 10 ure, in de Oude Straat te Wijk, een partij PEER EN- AP PELEN- en PRUIMENBOOMKN, wassende op het Gezet van JENNEKE HAGOORT. ZEGT HET VOORT. bil pilepsie, Krampen, Vallende Ziek)en en Zenuwkwalen, worden volkomen ge nezen door mijne méthode. Betalingen worden slechts na gun- stigen uitslag verlangd Te Heereveen heeft liet ijs reeds zijn offers geëischt. In plaats van naar school te gaan, vermaakten een drietal knapen zich even buiten de plaats op het broze ijs, met het treurig gevolg dat twee van hen er doorzakten en jammerlijk verdronken. De leerlooierij van den heer Brand? te Tilburg is Vrij dag uitgebrand. Een beschonken man, onder Zoeterwoude in het water geraakt, werd er uitge haald en per handwagen naar Leiden gebracht. Daar aangekomen, bleek hij overleden te zijn. Een Leidsche pakschuit, geladen met fusten jene ver, is in de Schie aangevaren door een Westland- sche schuit, ten gevolge waarvan de pakschuit kantelde en zonk. Een knecht, die in het water een fust met jenever op het lichaam kreeg, werd zwaar gekwetst. De stoomboot-reederij „Fop Smit Co.// is voornemens binnen 1-1 dagen hare salonboot, tus- schen Gorinchem en Rotterdam, des avonds met electrisch licht te verlichten. Groote- en voorkajuit alsmede de machinekamer, zullen van dat licht worden voorzien. N. G. Ct. Aan den Minister van Waterstaat is door de Ka mer van Koophandel te Gorinchem een adres gezon den, met het beleefd verzoek dat er voortgang ge maakt zal worden met de exploitatie van den spoor weg GorinchemEist. Sch. Ct. De kooilieden maken in de Tielerwaard goede zaken. Er zijn, niettegenstaande het veld grooten- deels onder water staat, zeer veel eenden. Meestal heeft men dagelijks eene goede vangst. De prijs dezer vogels is betrekkelijk hoog, nl. f 1,10 per stuk. De verzending van mosselen uit Bergen-op-Zoom blijft geregeld elke week het zelfde; er worden per week circa 360 balen naar het buitenland gezonden. In de gem. Schijndel is een geval van honds dolheid geconstateerd. EERSTE KAMER. liet voorloopig Terslag der commissie van rapporteurs over het ontwerp tot verlegging van de uitmonding van de Maas ziet het licht. Met het oog op den exceptioneelen toestand waarin Noordbrabant verkeert en de steeds terugkeerende ovfer- stroomingen, waaronder een groot gedeelte van dit gewest ge bukt gaat, was men vrij algemeen bereid, zijn medewerking te verleenen tot het aanbrengen van afdoende verbetering. Over de vraag, of zoodanige verbetering van dit ontwerp is te wach ten, en of het in den tegenwoordigen linanciëelen toestand ge raden is op die wijze en in die mate hulp te verleenen als wordt voorgesteld, heerschte verschil van gevoelen. Volgens den een vorderde het rijksbelang de voorgenomen werken; deze werken toch passen in het algemeene, sedert 30 jaren gevolgde plan tot normaliseering van onze groote rivie ren, tot verbetering van den afvoer van water en ijs. Zonder een verbetering op groote schaal, waardoor aan de Maas een nieuwe uitmonding wordt gegeven op de Amer, in plaats van de hoogst gebrekkige uitmonding bij Woudrichem, is geen ver laging van het Maaspeil te wachten. Volgens anderen is het in onzen tegenwoordigen, alles behalve gunstigen financiëelen toestand ongeraden, ook ten behoeve van overigens wensclie- lijke en nuttige werken groote offers van de schatkist te vergen. Sommigen oordeelden dat de Regeering ten onrechte was afgeweken van de vroeger steeds omhelsde zienswijze, dat de kosten van waterafvoer en waterkeering in de eerste plaats zaken zijn van provinciaal belang. Noordbrabant, zeide men, heeft het zich zeiven te wijten, dat het nu in zulk een treu- rigen toestand verkeert. Waren tijdig de Maasdijken versterkt en verhoogd, dan had men de Noordhrabantsche overlating kunnen sluiten en voor het water der kleine rivieren een uit weg naar de Amcr kunnen maken, waardoor dit ontwerp on- óioodig zou zijn geweest. Ook nu nog achtte men het beter dat, al ware het dan ook met een aanzienlijk subsidie van het Rijk, deze weg werd gevolgd, waardoor met meer spoed en zekerheid en met minder opofferingen hetzelfde doel kan be reikt worden. De - voorstanders van het ontwerp waren van gevoelen dat de zaak op zicli zelve nuttig en noodig is, en dat de uitvoer baarheid en het welslagen der ontworpen plannen boven allen twijfel is verheven. Velen hadden bezwaar tegen de samenkop peling van Rijks- en provinciaal belang in dit ontwerp. Ook vroeg men, of het oorspronkelijke ontwerp door de daarin ge brachte wijzigingen, zijn primitief karakter niet heeft verloren. Vrij algemeen werd de houding van den Minister in deze zoo belangrijke zaak zeer weifelend gevonden. Wijders deed men veel vragen omtrent de wijze van uitvoering van het werk en de berekening der kosten. De bekendheid met de financiëele gevolgen werd vooral de schaduwzijde van dit ontwerp geacht. Tot welke kolossale teleurstellingen een dergelijke wet kan aan leiding geven, leert de geschiedenis o. a. van den nieuwen Maasmond door den hoek van Holland. Do welbekende jasseudief R. Stokvisch, is dooi de rechtbank te Breda, wegens een feit van jassen- diefstal en een feit van oplichterij, veroordeeld tot 1 jaar celstraf en eene geldboete van 25 of 3 dagen cel. Hij moet voorts ook te Zwolle voor dief stal terechtstaan. f HEUSDEN~ Van 1118 Dec. Geboren: Johannes Baptist, z. en Emerentiana, d. v. A, J. Boelen en J. P. C. de Beer; Andries, z. v. R. Baaijens en G. ten Dam. Overleden: C. L. Hansen, 16 j.; A. van Bal- kom, geh. mot M. W. A. van Diem, 59 j. - Tri-* Prijzen van 100 en daar boven. Ie Klasse. Trekking van 18 Dec. Prijs van 2000: no. 2530; 1000: nos. 8911, 16430; ƒ400: nos. 1650, 18073; 200: no. 3529 100: nos. 198 1269 2961 5185 13636 15973 18711. Nederl. Herv. Kerk. Beroepen naar Driesnm J. Kromsigt, te CortgeneSchore J. G. Klomp, te Broek op Langendijk Beekbergen Sanders, te Loenen o/d VeluweRansdorp en Scbelliugwoude M. Lotz, te Herwijnen Peruis C. J. Montijn T.Jz., te St. Philipsland; Vriezenveen E. A. Lazonder, te Zegveld. Aangenomen .- naar Voorburg Lindonk, te Heemstede; Terborgh dr. J. E. Ternooij Apel. Buiten verantwoording der redactie.) Mijnheer de Redacteur! Sedert Sept. 1880 bestaat alhier eene Zangvereeniging, die behalve aan hare leden, ook aan het kunstminnend publiek menigen gezelligen avond verschaft. En niet alleen zij, die veel van zang houden zijn met die vereeniging ingenomen, ook minder muzikale en toch weldenkende lui, juichen het toe dat Veen de krachten bezit, om een zanggezelschap er op na te houden. Doch, helaaser zijn geen rozen zonder doornen, want het genot dat wij soms mogen smaken bij de repetitiën of uitvoe ringen, wordt noch al eens vergald door het geweldig straat rumoer dat er bij die gelegenheid gemaakt wordt Dan worden wij die avonden vergast op een leven, gepaard aan oproerige woorden en daden, die ons aan eene Parijsche commune of zoo iets doen denken- Meer dan eens werd aan den Burgemeester onzer gemeente verzocht dit schandaal te betengelen, en gaf ZEd.Achtb. dan ook last aan den gemeenteveldwachter te surveilleeren bij het lokaal. Dien last werd dan eens volb-acht en een volgende keer schittert de rustbewaarder weêr door zijne afwezigheid. Met dat al komt er geen ve.-andering in dien toestand, en herhalen die ergerlijke tooneelen zich bijna iedere weekdus zal het zoover komen dat ieder rustig ingezetene verlangen moet, dat er geen Zangvereeniging bestond, daar dan ook die beroeringen een einde zouden nemen. Wij hopen echter niet dat het eerste gebeuren zal, daar het wel wat middeleeuwsch zou zijn, als oproerlingen de bovenhand behielden. Wij hopen M. d. R. niet te veel van uwe goedheid te vergen, om dit geschrijf in uw geacht blad ter plaatsing aan te bieden, het megt soms iets mede bijdragen tot verbetering van den besproken toestand. Veen, December 1882. Eenige rustlievende burgers. kunnen spreken. Overal echter ontmoeten zij men- schen, die voor hen opzijde gingen en beleefd groetten. Ontstemd over die onophoudelijke stoornis, riep Göthe op knorrigen toon: »'t Is toch een last, dat men hier altijd en vooral met die complimenten vervolgd wordt. Met een glimlachje gaf Beet hoven bedaard hem ten antwoord: »Óch, Exellen- 1 ie, trek u dat zoo niet aan; de complimenten zijn misschien wel voor mij bestemd Bij het examen. Do examinator tot den candi- daat: »Knnt go mij eene omschrijving geven van wat bedrog is? Dat schijnt gij niet te weten Van eens anders onwetendheid gebruik maken om hem te benadeelen is bedrog. Do candidaat. »Gij weet dus, professor! aan welke misdaad gij u schuldig maakt als ge mij laat zakken.* üeusden, 18 Dec. 's avonds 4.12 M. Val 0.12 M. Keulen, 18 Dec. n.m. 1 u. 4.38 M. Val 0.13 M. Er zijn in dit jaar niet minder dan 23 schouw burgen door brand vernield en wel, in Maarthet Czechische theater te Praagde schouwburg van het kristallen paleis te Marseillehet Livadia- theater te St. Petersburg, en de groote schouwburg te Algiers; in April: het »Temple Opera-house* te Bolton het Hoftheater te Schwerin het Bur- gerclubtheater te Pernau (Lijfland), en het Prince's theatro te Portsmouth in Meihet Operagebouw te Nevada (N.-Granada), en de schouwburg te Silibel Abbés (Algeriö) in Juuihot Royal Court-theatre to Liverpool, en de stadsschouwburg te Riga; in Julihet Arcadia-theater te Petersburg en het theater de los Recreos Martinences te Madrid in September de schouwburg te Navaja Russa (Rus land) het Philharmonisch-theater to Islington (Londen)de schouwburg te Leuven en die te Orebro (Zweden) iu October Mellison's concert en schouwburg-gebouw te Brighton Abbey's Park- theater te New-York en het Theater Marini, to Barcelona in November het West-end-theater te South Shields (Engeland) en eindelijk 7 Dec. het Alhambra-theatre te Londen, dat, naar te wenschen is, de treurige reeks besloten zal hebben. Gelukkig was het verlies van menschenlevens zoer gering. Een Antwerpsche moord voor 200 jaren. Was do moord van den Antwerpschen advocaat Bernays verschrikkelijk en bracht hij de gemooderen in be roering, Antwerpen was 200 jaar geleden hetschouw- tooneel eener even vreeselijke misdaad, al werd zij niet zoo voorzichtig voorbereid. Wij laten hier het relaas volgen»den 2on April 1682 is de heer Charel Fx-ansoy De Yinion, baron de Byghem, vermoord geweest aan de Engelse Kay door sijnen knecht (en) door het toedoen van syu vrau en (zy) souden dan met den knecht getraudt hobben, want zij had den knecht een briefken ge- gevon mot haer bloedt onderteekeut.* De justitie loofde aan den ontdekker van de misdaad eene premie uit, die verdiend werd door Norbert Lauwers Clerck. Reeds den 17en April werd het geding inge spannen tegen vrou .ve Isabella Maria Taest d'Arno- ronghe, baronnesse van Byghem, opdat bij vonnis sal verklaart worden haer lijf oude goed verbeurt tot 's Hoeren behoef.* Die familie behoorde te Mechelen thuis on daar werd door de vrouw mot den gewezen knecht Jan De Coniuck de moord beraamd. De vrouw zelf nam oen werkzaam deel aan do misdaad. Sij heeft haren man geleyt over de Calckbrugh besyden de vliete, gevende hem verraderlyck mot een lauck mes eenen steeck op de slinke syde van do borst vvaervan hij aenstaons is gestorven.» Mevrouw werd onthoofd en de knecht »levent geraybracht ende eerst de handt af gekapt op de merkt syn begrafplasse op een radt.« De Gebr. Peltzcr zullen er wol beter afkomen. EEN UIENBOÊL. Een Ui tot voedsel afgeschild, Laat druppels aan het oog ontvloeien. Een Ui als aardigheid gewild, Doet tranon onzen wang besproeien. Gegeten is een Ui gezond, Verteerd, verspreidt hij jool in 't rond, Monsch! heb voor humor steeds gevoel, Want 't leven is een Uienboêl Over Uiëu hoort men thans veel spreken. Oude boeronluidjes, op de straat, 't Wordt door hen zeer goed bekeken, Dat handel daarin niet meer gaat; Zij zeggen dus ook zeer te recht, De tijden zijn thans bijster slecht! En hebben ook een voorgevoel Dat alles wordt een Uienboêl! Chineesche artsen. Ella Gilchrist en Kate Bush- nell, die beiden te Chicago haar artsdiploma heb ben verkregen, zijn langen tijd iu China geweest, en vertellen de ongehoordste dingen van de Chi neesche geneesheeren. Wie daar te lande arts wenscht te worden, behoeft zich niets met voorbereidende studiën te kwellen hij hangt eenvoudig een bordje aan zijn deur en wacht op patiënten. Deze artsen beweren dat zij iedere ziekte aan den polsslag kunnen herkennen, en op die manier 32 verschil lende krankheden weten te onderscheiden. Van 's menschen inwendige organen, van anatomie, heb ben zij geen flauw denkbeeld. Hun geneesmethode bestaat hoofdzakelijk in drukken en knijpen, waar bij zij hun patiënten verschrikkelijk pijnigen. De medicijnen, die zij voorschrijven, regelen zich naar het vermogen van den zieke. Wie b. v. een goud- of zilveroplossing betalen kan, moet die als ge neesmiddel gebruiken. »Voor een bezoek wordt de arts ook volgens het vermogen betaaldeen arme geeft ongeveer 10 cents, een rijke een dollar.* Dit verwondert de Amerikanen, ons niet. Ook in dit opzicht mag men dus de Hollanders de Chineezen van Europa noemen. Aan de in de aanstaande week te Birmingham bij gunstig weder en ijs te houden internationale hardrijderij op schaatsen, zullen uit Friesland deel nemen twee bekende snelle rijders, Okke van den Berg van Rijperkerk en Durk Postma van Eerne- woude. Zij zullen naar Engeland vertrekken onder geleide van den secretaris van het Ned. IJsbond, den heer Wichers van Leiden. In een boek van den Oostenrijkschen schrijver L. A. Frankl, wordt de volgende anekdote ver haald van twee beroemde mannen. Göthe en Beet hoven bevonden zich te gelijkertijd in Karlsbad, en besloten op een morgen wat verder het bosch iu te wandelen, teneinde ongestoord met elkander te fHeusden, 16 Dec. De prijs der boter 0.80 a 0.85 per stuk van 6 ons. Eieren a 7 cent. Vlijmen, 15 Dec. Hop. De markt variëert van 0.80 tot f 100. De voorraad is gering. Waalwijk, 15 Dec. Vee. Zoolang de hooge water stand voortduurt is er op onze markten weinig aanvoer van Vee te wachten; doch dit neemt niet weg, dat binnen- en buitenlandsche kooplieden toch hun gading wel op de stallen kunnen vinden. Op deze wijze werd de laatste weken veel Kalf- en Slachtvee verkocht, terwijl in jong en mager vee weinig handel was. Het Hoornvee, dat heden ter markt was, ruimde dadelijk tot ferme prijzen op. Boter. Aangevoerd 1235 KG. prijs 1.03 a 1.18. In Huiden en Leder blijft de markt nog altijd ongeanimeerd en zeer stil. 's Hcrtogcnbesck, 18 Dec. Op de heden gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 185 stuks. Prijzen: le kwal. 60 a 64, 2e kwal. 56 a 60, 3e kwal. 52 a 54 cent per kilogram. Do handel was over het algemeen niet druk, doch do geheele aanvoer werd toch opgeruimd. De prijs der boter was heden alhier ƒ1.20 a 1.30. t Gorinclieiii, 18 Dec. Bij een aanvoer van onge veer 25 stuks vee, was de handel heden weder tamelijk vlug. Prijzen: enkele zware kalf koeien 240 a ƒ320; mindere qual. 140 a 225; dito vaarzen ƒ140 a 220; melkkooien 150 a 230; vare koeien 125 a 175 guiste vaarzen a hokkelingossen ƒ80 a ƒ120 dito stieren ƒ70 aƒ 110 graskalveren 35 a ƒ70; pinken a nuchtere kalveren 7.a 12. Varkens, zware vette van 140 a 150 KG. 50 a 52 ct.die van 90 a 110 K.G. 47 a 49 ct. per K.G.fokvarkens van 6 a 8 weken 6.a 9 per stuk. Do prijs der goöboter was 1.40 a 1.46; der weiboter 1.20 a 1.24 per K.G. Kipeieren golden2.a ƒ2.10 de 26 stuks. van ILAND, onder 1.3880 Hectare WEILAND op de Kerkverreweido, i onder Wijk, iu 2 perceelen en in massa. 1.5260 Hectare WEILAND op den lagen Uit- akkor onder Veen, genaamd de Snap. Betaling der kooppenningen 24 Februari 1883. Aanvaarding bij de betaling. Nadere inlichtingen geeft voornoemde Notaris. te Werkendamis voornemens op Woensdag den 3 Januari 1883, 's middags 12 uur, in de herberg van C. Rijkers, te De Werken, PROVISIONEEL, en/op Woensdag den 10 Januari, daaraanvolgende, 's niid- dags 12 uur, iu de herberg van Mejuffrouw! de Weduwe Van Reenen, te Werkendam, FINAAL, publiek te helend: Noord, Japesloot; Oost, den Heer De Geus; Zuid, familie Bemolt en West, familie Van Tif.n- hoven. Verhuurd tot blootschoof 1885, aan den Heer D. PircK c.s., tegen 2650.per jaar. Grondlasten 100.16 per jaar. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantoren van Notaris VAN DER ELST voornoemd en van Notaris JISKOOT te Veen. Bij L. VEERMAN te Housden is voorhanden bestaande uit 24 Kinderprenten, met een schat van lieve Gravures en aardige Versjes. Uitstekend geschikt voor uitdeeling op Scholen. De heer J. P. SCHABERG geeft een uitstekende beoordeeling in de P. B. en zegt o. a.: Vervaar diger en Uitgever zij dank voor deze schoono en goedkoope Prenten. Do prijs is 1.20 voor de geheele Serie. van bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 3