PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Gemengd Nieuws en Allerlei. schuldigingen worden aangevoerd om den ontbrekenden zin voor de zaken des volks te bemantelen. Het eene jaar na het andere verstrijkt zonder dat de liefde voor de alge- meene zaak uit onze daden spreekt. Wan neer zal dat beter worden? Moet eerst de boel in de war voor de oogen opengaan? Laat ons hopen op beterschap. De laatste stonden van het jaar weerhouden een hard oordeel. Die gelooven haasten ook niet. Laat ons daarom het geloof behouden. Hoe staat het met het zedelijk leven onzer natie? De vraag is niet ongepast; wellicht weegt dit in de weegschaal nog zwaarder dan 't politiek leven, want 't laatste is een afspiegeling van 't eerste. Groote misdaden heeft het afgeloopen jaar niet zien bedrijven. We tellen, goddank, geen Peltzers onder de gevonnisden. Maar kunnen we nu ook met de hand op 't hart verklaren, dat onze zeden beter en reiner zijn dan die van onze Belgische buren Ieder moet 't getrof fen hebben lioe daar in 't naburige Brussel behalve een moordgeschiedenis, een tafereel aan de wereld ontrold is, ontleend aan de hoogste kringen eener wereldstad, waarop met schrille kleuren familieschandalen ge schetst zijn van het meest liederlijk gehalte. Dat die op een moord zijn uitgeloopen is oorzaak dat ze tot onze kennis gekomen zijn. Doch niet alle eindigen met zulk een geweldig misdrijf. De meeste loopen minder luidruchtig af. Hoe staat het met ons hui selijk leven? Gaan we vooruit of achteruit in zedelijken zin? Dat is over één jaar be rekend, onmogelijk uit tc maken. Dat hier geen enkelen Bernays vermoord werd zegt echter nog niet dat de voorname standen toonbeelden van zedelijk leven zijn en dat er dit jaar minder sterken drank gedronken is, zegt evenmin dat de huiselijkheid onder de lagere standen toegenomen is. Laat ons ten slotte voor het peil van ons zedelijk leven hopen dat elk oude jaar het cijfer kan verhoogd worden. Thans staat het laag, 't is niet tegen te spreken. Let tot bewijs nog eens op de lui, zoo even genoemd. Hebben we niet vernomen dat die z.g. hee- ren trots al hun verdorvenheid, mannen van eer genoemd wordenMannen van eer! 't Zou bespottelijk klinken, als't niet treurig was van eer en fatsoen te hooren gewagen in de geschiedenis van zulke ellendelingen. Ja, zoo'n laatste uur geeft veel te denken en veel te leeren en nu zal naar onze mee ning hij het afgeloopen jaar het best besteed hebben, die uit dit alles en nog veel meer, voor 't welk te schrijven wij plaats te kort komen, gelijk het onzen lezers aan geduld zou ontbreken ons aan te hooren, lessen van levenswijsheid trekt, moed put om trots het ebben en vloeden der wereldzee, kalm voorwaarts tc stevenen, het nieuwe jaar in, in de blijde verwachting dat uit de nevelen de dag eenmaal zeker rijzen zal Evenals het vorige jaar, bieden wij ook thans de gelegenheid aan tot plaatsing der gebruikelijke Nieuwjaarwensehen, tegen berekening van 50 cent per gewone advertentie. Te Neustadt aan den Rijn hadden eenige jonge lieden, om eene weddenschap, in het holle van den nacht een apotheker opgeklopt en voor 20 pf. (10 et.) pepermunt geëisckt,. Do verbolgen artsenijmenger klaagde bon aan en zij werden tot, eene geldboete en in de kosten veroordeeld. Wcstgate, die zich zelf had aangegeven als een der moordenaars van lord Cavendish, is door hot police-court te Dublin weder op vrije voeten gesteld. De politie verklaarde, dat de gevangene zich op den dag van den moord wel te Dublin, doch aan boord van zijn schip had bevonden, en vóór het plegen van de misdaad do haveu i*eeds verlaten had. Baron Albert v. Rothschild, te Weeuou, heeft aau den burgemeester van Weeueu een som van 150,000 gezonden, bestemd voor het gesticht voor verlaten kinderen, dat men ter gelegenheid van het 600-jarig jubilé der Habsburgsche dynastie, wil op richten. De Weener gemeenteraad bestemde 37.000 voor betzelfde doel. In Hongarije is, dank zij de bemoeiingen van den gouveruements-commissaris Bezeredy, groote vooruitgang te bespeuren in de zijdeteelt en meer en meer blijkt het, dat sommige streken van't land daartoe uitnemend geschikt zijn. In 1880 beliep het aantal kweekers van zijdewormen 1059, verdeeld over 109 gemeenten, terwijl de opbrengst 10,132 KG. aan cocons bedroeg. In 1881 waren er 2976 kweekers, verdeeld over 426 gemeenten en de op brengst bedroeg 41,537 KG., een waarde vertegen woordigende van ruim een halve ton gouds. Door 't stichten eener modelschool voor zijdekweekers, het aanplanten van bijna 29,000 moerbeziënboomen op rijkskosten, enz. gaat de zijdeteelt in Hongarije oen goede toekomst te gemoet. Arabi en zijne lotgonooten zijn eindelijk uit Egypte verwijderd en bevinden zich op weg naar Ceylon. De correspondent der Daily News« te Caïro is af-cbeid gaan nemen vau Arabi en de andere gevangenen. Arabi richtte de volgende woorden tot hem: »Tell-ol-Kebir was het eind mijner loop baan, maar ik betreur dit niet, want de zaak waarvoor ik gestreden heb, zal die nederlaag over leven. De Engelschen zijn zedelijk verplicht de zaak der Egyptische vrijheid te ondersteunen. Zij zullen in het land een oprechte medewerking vin den. Geheel Egypte is met mij.« Men verwacht nu spoedig een decreet van den lvhedive, waarbij over het lot der andere beschul digden zal beslist worden. Suleiinan-Sami en Moessa-Akad zullen naar Massoeah verbannen wor den eenige ambtenaren van het insurrectioueele bewind zullen tot min of meer langdurige gevan genisstraf worden veroordeeld, naar gelang van de feiten waaraan zij zich schuldig maakten, en ein delijk zal de meest volkomen amnestie verleend worden aan al do andere personen, die bij het oproer betrokken zijn. HEUSDEN, 29 December. t Het water dat nog slechts enkele» dagen ge leden steeds vallende bleef bereikte 25 December als laagste punt 3.52 M. -j- A.P. Van dien dag af is het steeds wassende, zie de waterberichten, en het is te vreczen, dat er nog veel water zal bijkomen; daar Maas en Rijn beiden wassende zijn. t BRAKEL, 27 Dec. Tot leden van den ker- keraad der Herv. gem. alhier zijn benoemd als ouderling de heer C. Verdel en als diaken de heer M. Duijzer. t ZUILICHEM, 24 Dec. Tot ouderling der Ned. Herv. gemeente is herbenoemd de heer P. van Brakel, en tot diaken benoemd, in plaats van den heer Gr. W. Klop, de heer A. van Loopik. t Een onzer inwoners, de heer D. Rink, is medepachter van het vischwater tusschen Tiel en Leeuwen, voor den tijd van twaalf jaren. t Tot onderwijzer aan de openbare school is door den raad benoemd de heer A. van Urk, thans als zoodanig werkzaam te Broek in Waterland. t GENDEREN, 26 Dec. Gisteren avond zijn in de Chr. Geref. kerk alhier eenige stichtelijke voordrachten gedaan door de leden der jongelings- vereeniging van die gemeente, waarvan de uit voering de algemeene goedkeuring wegdroeg. t BRAKEL, 24 Dec. Door den heer G. van Alphen is bij den raad dezer gemeente eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking als onder wijzer alhier, in te gaan 1° Pebr. 1883. t UITWIJK. Bij de herv. kerk van Uitwijk en Waardhuizen zijn benoemd tot ouderling en diakenA. Nieuwcnhuizen te Waardhuizen en C. Uithoven te Uitwijk, in de plaats van M. Bos en C. Nieuwenhuizen Tz. te Uitwijk, welke voor deze bediening hadden bedankt. Door stemgerech tigden is C. Uithoven herbenoemd als notabel. t ALMKERK, 24 Dec. In de openbare raads vergadering van gisteren, is de heer G. van de Koppel benoemd tot lid van het burgerl. arm bestuur in de plaats van wijlen den heer A. B. van de Koppel Dzn. t De heer J. W. Kobus, onderwijzer aan de openb. school aan de Voorsteeg, is als zoodanig benoemd te Utrecht. t Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, zijn door het bestuur dezer gemeente bijzondere verordeningen gemaakt en aangenomen op de keur van slachtvleesch. t WERKENDAM. 2e Kerstdag was het weder feest voor de kinderen der gemeente-bewaarschool, Mejuffrouw Rense hoofd aan die nuttige inrichting, in staat gesteld door vrijwillige bijdragen een Kerst boom te planten, die behangen met allerlei ge schenken de oogen der lief opgetooide jeugd deden schitteren, gaf op dien avond eene openbare les. Uit alles bleek dat Mej. Rense de jeugd spelende leerde en ontwikkelde. Een waar genoegen was het haar, dat zij hare kleine leerlingen goed ont halen kon, terwijl het talrijke publiek de hooge tevredenheid betuigde voor onderwijs, en min zaamheid waarmede zij de kinderen uit allerlei stand behandelde. t Door Dames Directrices der Dorcas heeft eene ruime uitdeeling plaats gehad van kleeding- stukken, terwijl zij het genoegen hadden, dat velen tot dit weldadig doel zijn toegetreden. GORINCHEM, 27 Dec. De heer Ph. van Beusekom, onderwijzer alhier, is benoemd tot Secondant externe, aan het instituut Mackenzie te Rotterdam. Sedert Zondag 24 tot Woensdag 27 Dec. zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 14 zalmen van 17 tot 30 halve kilo's; prijs per half kilo f 1.05 tot f 1.45. t 'Op Maandag den Ssten Januari a.s. zal alhier in den Doelen eene algemeene vergadering gehouden worden van het bestuur van het water schap „de Overwaard". In deze vergadering zullen de nieuwe bestuursleden geïnstalleerd worden. t Op bevel van de justitie te Rotterdam, werd hier 1.1. Zaterdag zekere C. gearresteerd en gevankelijk naar Rotterdam gebracht, verdacht van medeplichtigheid aan de zaak van de „millioenen- juffrouw" Jannigje Struijk. De arrestatie en het vervoer geschiedde met zooveel spoed, dntC. den tijd niet eens had afscheid van zijne vrouw te nemen. t Eenige personen alhier, minder ingenomen met de tegenwoordige richting bij de Ned. Herv. kerk, stellen, naar men zegt, pogingen in het werk om een Remonstrantsche gem. op te richten. t In een tweede gezin te Laag-Dalem is een geval van typhus geconstateerd. De beide lijders in het eerste gezin hebben de crisis door staan en zijn beterende. Volgens een telegram uit New-York is het stoomschip „Surrey," van de Kon. Ned. stoom bootmaatschappij, dat den 29n Nov. van Amster dam vertrok, den 20n dezer behouden te New- York aangekomen. Onder de gemeente Waalwijk is de woning van de weduwe F. W. Brok afgebrand. Aan het krachtig optreden der brandweer is het te dan ken, dat de belendende gebouwen zijn gespaard gebleven. De schade aan het huis wordt op ƒ5000, die aan de verbrande roerende zaken op f 4600 geschat. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft ons uit Eindhoven Heden morgen circa 10 ure brak de dijk aan het Eindhovensch kanaal door. Met spoedig aange brachte hulp slaagde men er in het gat omstreeks 2 ure namiddag gestopt te hebben. De doorbraak is waarschijnlijk ontstaan tengevolge het leggen van buizen, ten einde water te verschaffen aan eeu nabijgelegen linuenfabriek. Gelukkig zijn er geene verdere ongelukken bij te betreuren. Dit was nu de vierde doorbraak in eenige jaren tijds, nage noeg op dezelfde hoogte. N. R. Ct. Bij de Prins Hendrikkade te Amsterdam is het lijkje van een kind van ongeveer 4 weken van het mannelijk geslacht door een schuiten voerder uit het water opgehaald. Hageman, vroeger besteller aau het kantoor van Van Gend Loos te Eindhoven, die zich kortelings aan diefstal van eenige gouden voorwerpen had schul dig gemaakt en gevlucht was, heeft zichzelf ter beschikking der justitie gesteld. P. G., wo nende te Wagenberg onder het gehucht Heikant, bezig zijnde aan het water hout te sprokkelen, viel voorover en kwam alzoo jammerlijk om het leven. Op het Israëlietisch kerkhof te Eind hoven is het lijkje van een pasgeboren kind ont dekt. De justitie doet onderzoek. Te Charlois is een dienstbode in het water gevallen en ver dronken. Een bejaarde vrouw is te Nijmegen van een trap gevallen en op de plaats doodge bleven. Bij Apeldoorn zijn Zaterdag de goe derenwagens, die op een hellenden weg losge- raakten, op een kolentrein geloopen. Het mate rieel leed veel schade. Uit de Schie bij Rot terdam is het lijk opgevischt van een 58-jarige vrouw, die, door de duisternis misleid, in het water was geraakt. Een schipperszoon, die aan zenuwtoevallen lijdende was, is op het Oranje kanaal overboord gevallen, zonder dat men dit bemerkte. Eenigen tijd daarna is hij levenloos opgehaald. -- Uit het water bij het Steiger te Rotterdam is het lijk opgehaald van een man, die al 5 weken vermist werd. Een huis, staande aan de Ringvaart te Sloten en bewoond door 2 gezinnen, is geheel door brand vernield. Niets werd gered. Te Gorinchem is het lijk van den reeds lang vermisten K. opgevischt. Men berekent dat ruim 40 millioen steenen tengevolge van het hooge water, van Arnhem tot Zwolle zijn verloren gegaan. Voor eeu paar dagen stierf te Rotterdam, in schijnbaar behoeftigen toestand in hare woning aan de Groote Markt, eene 76jarige vrouw. Bij onder zoek vond men in hare woning verschillende gou den en zilveren sieraden, benevens twee spaar bankboekjes, waarop ruim f 2000 ingeschreven stond. Een heer te Smilde kwam op eene gemakke lijke wijze aan een snoek van ongeveer 12 pond. Dit enorme dier was door een otter gevangen, die op den wal was begonnen hem op te peuzelen. Yerder dan den kop was hij hiermede nog niet gevorderd, toen die heer beslag legde op den snoek, om te voltooien wat de otter was begonnen. Door de sociëteit „Momus" te Maastricht zijn 14,000 KG. steenkolen aan de armen uitgereikt. Aan de depothouders van postzegels, alsmede aan hen, die van wege het departement van finan ciën, ingevolge art. 6 der wet van den 3n Oct. 1843, tot den verkoop van postzegels zijn ge machtigd, zal door het ministerie van financiën eene uitnoodiging gericht worden om zich te be lasten met den verkoop vau plakzegels van vijf cents, tegen eene vergoeding van een ten honderd van het bedrag der door hen gekochte zegels van die soort, overeenkomstig het Kon. besluit van den 17n December 1882. In den nacht van 24 op 25 dezer werd te Zwartsluis de hulp der brandweer ingeroepen bij een tiental hooimijten, waarvan er drie in brand stonden. Daar er weinig wind was, slaagde men er vrij spoedig in, het vuur meester te worden. De oorzaak moet aan kwaadwilligheid of aan on voorzichtigheid worden toegeschreven, daar de mijten van buiten brandden en reeds te lang gestaan hadden, om nog te kunnen broeien. De eigenaar, H. L. Zeilmaker, heeft aanzienlijke schade geleden en bovendien eenige brandwonden bekomen. Te Lunteren zijn, bij den bakker D. E., eenige koeien en een paard gestorven eerst was de oor zaak onbekend, maar de Rijksveearts H. C. Rey- iners heeft thans verklaard, dat het schimmelver giftiging was; de dieren hadden beschimmeld boek- weitstroo gegeten, tegen het voeren waarvan de heer R. alle landbouwers ten zeerste waarschilwt. Uit Maastricht schrijft men, dat de Maas weder buiten haar oevers is getreden, buurtwegen over stroomd zijn en de dorpen Liuunel en Heugum worden bedreigd. De levering van spiegelglas voor de winkelgalerij achter het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is opgedragen aan den heer J. J. B. J. Botivy (kon. fabriek van gebogen glas enz.) te Dordrecht, voor eene som van f 13,989. Bij Diekirch, in Luxemburg, is dezer dagen een man in het open veld door een wild zwijn aan gevallen en zoo deerlijk gehavend, dat hij, naar eene bijgelegen beek gekropen, den geest gaf. Door het krachtig optreden der Rotterdam ?che justitie en politie, door haar vasthoudendheid en onveiunoeidheid in het lastige onderzoek, wordt de oplichtster Jannetje Struik, als millioenen-juffrouw b -rucht, die zelfs in dag- en weekbladen door de redactiën in bescherming werd genomen door het onbegrensde vertrouwen, dat ze wist in te boeze men, meer en meer ontmaskerd. Wist de justitie te Amsterdam 't op de aanklachteu wegens oplich terij allééu, niet verder te brengen dan tot het houden van voorloopige information, die tot. geene vervolging leidden, te Rotterdam was 't een fla grante diefstal, die tot de aanhouding vau Jauue- tje aanleiding gaf. Toen ze eindelijk achter slot en grendel was, liet de Rotterdamsche justitie 't niet bij dat feit, maar zij onderzocht het geheele samen weefsel, door do Vureusche juffrouw uitgedacht, om tot een bedrag van, naar men zegt, een millioen guldens geleende gelden te komen. Niet minder dan een honderdtal personen zijn in de instructie ge hoord, en 't staat te verwachten, dat de »raillioe- nenjuffrouw« ook voor die feiten terecht zal staan. In zake den diefstal bleef een alles beheerscheud punt onopgehelderd. Eu daarin is Zaterdag j.l. het licht ontstoken. Dien dag werd, op last der justitie, onder leiding van den inspecteur van politie J. F, Verschoor, op nieuw eene huiszoeking bewerkstelligd ten huize van Van Zutphen, aan de Leuvehaven, No. 14, te Rotterdam, met het bijzonder gunstig gevolg, dat door de rechercheurs P. Randseu en H. Kuipers verborgen gevonden is het door diefstal van de heeren Bosch Zoon verkregen halssnoer met dia manten. Ook zijn op dien dag, in een verdacht koffiehuis, aan het Steiger aldaar, door genoemden inspecteur, in beslag genomen twee armbanden met diamanten, een van welke eene geldswaarde van p. m. 40,000 vertegenwoordigt, welke beide armbanden men in dat huis voor p. m. 500 zoo genaamd verkocht had. In eerstgemelde woning werden voorts nog drie gouden ringen met dia manten en eenige andere voorwerpen van waarde in beslag genomen. Dit onderzoek heeft geleid tot de voorloopige aanhouding van 4 personen. 3 van hen zijn naar de celgevangenis overgebracht. Het schijnt nu, dat de papieren die onlangs bij den kruier Van de Poll werden gevonden al waren het dan ook slechts lastgevingen tot het dopn van boodschappen bij dezen en gene wel dege lijk in zóóver van waarde zijn geweest, dat zij het middel waren om het verlorene terecht te brengen. Men hoopt nog moer te vindenmaar zooveel is nu reeds gebleken, dat, wanneer men 24 uren later ware gekomen, de vogels gevlogen waren geweest en de brillanteu, voor de heeren Bosch en Zoon van zooveel waarde, naar Londen verkwanseld, en daar gewis spoorloos verdwenen zouden zijn. Zaterdagnacht ontvingen de heeren Bosch van den rechter-commissaris bij de rechtbank te Rotter dam, mr. A. E. Croockewit, oen telegram, om Zon dag zoo vroegtijdig mogelijk te Rotterdam te ko men, en ze werden daar niet weinig verrast, toon hun do diamanten uit het bewuste pakket, dat in dertijd zoo geheimzinnig verdwenen was, ter waarde vau 70,000 werden getoond. Zij herkenden de voorwerpen onmiddelijk. Eeu nieuwe belangrijke ontdekking vaujnwoelen werd te Amsterdam gedaan. De inspecteurs-recher cheurs Batelt en Diederiks hebben daar n.l. de hand gelegd op zekeren Cousenheira, commissionair in gouden en zilveren werken, wonende in de St.-Anth.- Breestraat, bij wien gevouden zijn 35 brillanton en 1 saffier van 36,000, alles bohoorende aan de hh. Bosch en Zoon, die bij den heer Steenkamp, hoofd commissaris, ontboden werden on bovengenoemde juweelen als de hunne erkenden. Op verzoek der Rotterdamsche politie is C. naar Rotterdam ver voerd. Ook aan de Amsterdamsche politie en justitio komt dus lof toe. Er ontbreken nu nog een borststuk en drie rin gen met brillanteu aan het ontvreemde van dehh. Bosch. Ongetwijfeld zijn ergens nog gelden of gelds- vyaardige papieren geborgen, want niettegenstaande Jannetje Struik aan de geldschieters fraaie en kost bare geschonken gaf en met het geld om zich heen wierp, leefde zij te Rotterdam nog op zoodanigen voet dat er nog wel wat voorhanden moet zijn. De Vnrensche »schoone« betaalde alles contant met geleeude gelden. Zij, die haar leenden kregen kostbare geschenken, die weer moesten dienen om crediet en vertrouwen te wekken, en nieuwe som men te erlangen, waarmede dan weder de kostbaar heden werden betaald. Op 't laatst, in Becembor van verleden jaar, waren geen kapitalen meer to krijgen en ontstond het geschil met de firma Van der Gant. Toch was er nog genoeg over om goed, ja rooiaal te blijven leven, en die omstandigheid deed zoovelen gelooven, dat er inderdaad geheime bronnen van inkomst waren. Wanneer dit geding in openbare behandeling komt en alle getuigen worden gehoord die in de instructie verklaringen hebben afgelegd, dan zal men vreemd opzien van zooveel list en sluw over leg aan de eene, en zooveel geloof en goed vertrou wen aau de andere zijde. Want al hebben de geld schieters kostbaarheden, kleederen, huisraad enz. enz. teu geschenke gekregen, ze hebbou hunne kapitalen op verre na niet terug, en het merkwaardigste is dat bijna alles is geleend zonder eenig bewijs van ontvangst aan hen die leenden. Er is eene familio te Haarlem door deze gebochelde boerendeern (die 1000 betaalde aan den geneeskundige die haar bij hare bevalling bijstond) geheel geruïneerd, om van anderen niet te gewagen. Vat de tien vrouwen zijn er (1) die precies weten, wat zij voor zich zelveu en haar gezin be steden, die precies weten hoeveel zij van manlief outvangen voor kleediug, voor lintjes, strikjes en kwikjes, die precies weten hoeveel manlief in een jaar aan vrouwlief moet afdragen (en dus in verre- O o IJet geheim van sparen. Een spaarzame vrouw aan het hoofd van een huisgezin is de beste spaar bank, oneindig veel boter dan die van het Rijk, want dagelijks, zelfs op Zou- en feestdagen, op elk uur worden er inleggelden outvangen, en kosten van beheer zijn er niet. Als de yrouwen van dit denkbeeld doordrongen waren, zij zouden sparen zonder eenigen twijfelhet zou haar aangeboren ijdelheid streelen, haar eigenliefde prikkelen, kaar zelfstandigheid vergrooten, haar voorname positie in het maatschappelijk leven nog veel invloedrijker maken. De sparende vrouw legt, zonder dat iemand er iets van merkt, den grondslag van een waarborg fonds voor kwade dagen, die ieder boven het hoofd hangen. Eu de vrouw, die zelve haar huishouden bestiert, heeft elk oogenblik gelegenheid om to sparen mits zij boekboude van alle loopeude uitgaven, geene, hoe ook genaamd, uitgezonderd. In een vrij oogenblik moet zij alle uitgaven kun nen overzien, even goed die voor lucifers als voor kleine versnaperiugen, voor melk als voor vuuraan- makers, voor vleesch als voor doove kolen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1882 | | pagina 2