BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND, men. L. hing zich op, O. werd ter dood ver oordeeld, H. en de Groot tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. H. is op Loeve- stein, onze Tower, overleden, De Groot zoo als met weet, gelukte het met behulp zijner vrouw Maria van Reigersbergen, met wie hij in 1G07 gehuwd was, te ontvluchten, en naar Frankrijk te ontkomen. De man, dien wij uitwierpen, werd met open armen in Frankrijk ontvangen, waar de Koning hem terstond een jaargeld toe stond. In den vreemde schreef hij zijne Ver- antwoordingterwijl hij op Loevestein Prins Maurits reeds in den breede zijn verhouding tot het gebeurde uiteengezet had. Binnen die muren schreef hij ook de Inleiding tot de Ilollandsche rechtsgeleerdheid en zijn Be wijs van den waren godsdienst. Wel mocht Vondel zingen: Hoe zou de duisternis dit Hollandsch licht gedoogen, Dat al te hemelsch scheen in aller blinden oogen Het ging een wyle schuil om klaerder op te gaen, Wij haten 't groote licht, een ander bid het aen. De Staten beantwoorden zijne verantwoor ding met een vogelvrijverklaring. In Frankrijk schreef hij zijn meest beroemd werk het recht van oorlog en vrede (de Jure Belli ac PacisJ een kostbare bijdrage tot het volkenrecht, waarin hij voor 't eerst aan drong op 't maken van een scheiding tus- schen het recht en den godsdienst. Dat werk is in alle Europcesche talen overgezet en tallooze malen herdrukt, het laatst te Londen in 1854. In 1631 waagde de Groot 't zijn vader land op te zoeken, waarnaar zijn hart steeds trok. Hij hoopte veel veranderd te vinden en dat was ook zoo. Maar de gemoederen waren nog in lang niet bedaard en de Sta ten stelden f 2000 op zijn hoofd. Daarom vertrok hij ten tweedenmale en zijn voet heeft slechts eenmaal meer den vaderland- schen bodem gedrukt, n.l. in 't jaar '45 bij zijn doorreis naar Zweden, waarheen hij trok om te sterven. Vondel dichte bij zijn vertrek: 's Avonts daelt het Piemels wonder Met zijn stralende aengezicht; Maer de Groot, ons Hollands licht, Gaet, helaes! hier 's morgens onder. Hoe gelukkig is de nacht Die den dag uit hem verwacht De Groot reisde naar Zweden, waar Koning 7 o Gustaaf Adolf hem zoo hoog vereerde dat hij op zijn krijgstochten steeds Do Groot's f/recht van oorlog en vrede" meedroeg. Nu G. A. dood was benoemde hem diens doch ter tot staatsraad en ambassadeur bij het ÏYansche hof en als zoodanig woonde hij van 163445 te Parijs. In laatstgenoemd jaar werd hij teruggeroepen en met veel eerbewij zen te Stokholm ontvangen. Daar zijn ge zondheid veel geleden had, besloot hij zich in Duitschland metterwoon te vestigen doch hij verminderde zoo zeer, ook door een storm achtige reis over de Oostzee, dat hij reeds eenige dagen daarna, op 28 Aug. te Rostok overleed. Hij werd te Delft begraven en tot zijn eer richtte men een graftombe op. Maria van Reigersbergen stierf in 1653. //En rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen" zong Tollens. Juist zoo, wan neer men de Groot naar dien maatstaf meet, dan was hij een bijzonder man, misschien wat zwak voor zijn tijd, maar een geleerde zooals de 17de eeuw geen tweede heeftop- geleverd. Is 't geen eer voor ons kleine land dat men in alle oorden der wereld Hugo de Groot kent en wordt het geen tijd dat zijn nazaten toonen die eer op prijs te stellen Een standbeeld dus voor 't Delftseh orakel t SPRANG, 24 Jan. Gisteren is door Dirk Vos Dz. terwijl deze bezig was zand uit te graven in een stuk bouwgrond, toebehoorende aan de wed. Jac. van Loven alhier, een gouden penning ter grootte en zwaarte van een tienguldenstuk gevon den. Aan de eene zijde staat een wapen, bestaande uit een schild, waarop een kruis met een kleiner schild ligt; aan de andere zijde een bisschop in vol ornaat. Rondom het schild en de bisschopsflgnur staan randschriften in lettervormen zooals die in de lie en 12e eeuw gebruikt werden. Men ge looft er uit te lezen„sancte mertin' epis'c traject' mox' (otn.)* t GENDEREN, 25 Jan. Door den gemeenteraad alnier is benoemd tot wethouder de heer J. C. Branderhorst. V DUSSEN, 24 Jan. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad, ter Vervanging van wijlen den heer J. R. Verschoor, werden 84 brief jes ingeleverd, waarvan 6 blanco. De heer P. Verschoor vereenigde op zich 73 st. en werd dus gekozen. tDROXGELEN. In den nacht van 22 op 23 Januari j.l. is uit een gesloten hok op het erf van den landbouwer V. te Drongelen ontvreemd een twaalftal tamme konijnen. Uit een ingesteld onderzoek door de maréchaussees te Heusden is gebleken, dat een 6-tal dier konijnen geborgen waren in het schuurtje van zekeren V. te Veen. Men is de daders op het spoor. t BAARDWIJK, 23 Jan. In deze gemeente is eene tooneelvereeniging opgericht onder den naam van vDe Eensgezindheid". Gisteren avond gaf deze vereeniging eene eerste voorstelling ten huize van den heer A. Mulders alhier. Een zeer talrijk publiek was opgekomen en hoogst voldaan keerde het huiswaarts, want de tooneelisten heb ben goed gewerkt en zelfs de verwachting over troffen. Gebreken kleven aan alle menschenwerk en dus ook hiei, doch als de vereeniging voort- m O O gaat zooals ze begonnen is, dan zal ze bepaald succes hebben en op den steun van een groot aantal honoraire leden mogen rekenen. t DRUNEN, 25 Jan. De gemeenschap tusschen hier en Baardwijk is zeer gebrekkig. Er staat veel ijs op het water in den overlaat, wat het varen zeer bemoeielijkt, zoodat men al schommelende wordt overgezet. Enkelen wagen met waterlaarzen aan van hier naar Baardwijk en omgekeerd te komen. t ALMKERK, 23 Jan. Heden morgen ontstond omstreeks ö1/» Ullri door eene tot nog toe onbe kende oorzaak, brand in eene met vlas gevulde schuur, toebehoorende aan de wed. Jan Kol ff aan den Almkerkschen dijk. Aangezien er al werkvolk in aanwezig was met het bereiden van liet vlas, had men spoedig het ongeval bemerkt. Men gist dat het aangekomen is in een gedeelte der schuur waar geene werk zaamheden verricht werden, door het in aanraking komen van een brandende lantaarn met vlasvezels, welke zicli hadden vastgezet aan het hout, waar aan die lantaarn bevestigd was. De brandspuit was spoedig in werking, doch de geheele schuur is met den inhoud, naar men verneemt 2000 steen vlas, 15000 kilo hooi, een partij boonen, 1000 takkenbossen, een partij zwaar brandhout, bene vens landbouwwerktuigen, eene prooi der vlam men geworden. Daar de wind in deze gunstig mocht genoemd worden, zijn de in de nabijheid zijnde woningen bevrijd gebleven. De brandweer bleef nog lang werkzaam om op het smeulende vlas en hooi een waakzaam oog te houden. De schuur en het vlas waren tegen brandschade verzekerd. HED1KHUIZEN, 23 Jan. Door den raad dezer gemeente is bij den Koning voorziening gevraagd van een besluit van Gedep. Staten, waarbij de goedkeuring is onthouden aan de begrooting voor 1883, als zijnde daarop uitgetrokken een bedrag van f 2500 als opbrengst eener aan te gane geldleening, welk bedrag zal worden aangewend tot gedeellelijke dekking der aannemingssom van den bouw eener nieuwe school en onderwijzers- woning. WAALWIJK. De grintweg Besoijen-Drongelen is droog, zoodat de communicatie daar weer hersteld O is. De doorbraken in de Maaskade onder Baard wijk en in de Waahvijksche havenkade brengen bij eiken vloed opnieuw water in den buitenpol der; hierdoor wordt het verder uitloopen van de binnenpolders tegengewerkt. De weg in den Baardwijkschen overlaat wordt met karren en door voetgangers met flinke laar zen aan gepasseerd; de weg schijnt echter nogal geleden te hebben, zoodat hij voor rijtuigen nog niet goed bruikbaar is. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedkeuring verleend aan het besluit van stem gerechtigde ingelanden van het waterschap van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a., krachtens hetwelk aan voormalige dijkgeslangden onder de gemeenten Wijk en Veen een gedeelte zal worden gerestitueerd van de bij gedragen kosten in het leggen eener bazaltglooi- ing op hunne dijkvakken iu die gemeenten. Het is wellicht niet overbodig, belanghebbenden te herinneren, dat alle declaratiën, kwitantiën enz. ter zake //schoolgeld" vrij zijn van zegelrecht, mits op die stukken gesteld worde: //Vrij van zegel in gevolge Kon. besluit van 14 April 1871, no. 11." De firma II. E, O ving Jr. te Rotterdam is kooper geworden van de door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bij inschrij ving te koop aangeboden 6,700,000 kilo oude ijzeren spoorstaven en toebehooren, en wel voor 231,217, ,/üe Verzameling" voor de posterijen bevat de mededeeling dat briefkaarten, waarbij de ontvangst van gelden bericht wordt, mogen voorzien wordgu van een plakzegel, met geschreven hand- en dag- teekening. Ook de vast hechting van een plakzegel op ge drukte kaart- of andere formulieren, mits geen andere schriftelijke bijvoeging bevattende dan de hand- en dagteekening op het plakzegel, is ge oorloofd. Ter bevordering eener eenparige wijze van han delen ten aanzien van duplicaat-kennisgevingen wegens aangeteekende brieveu, wordt bepaald, dat deze moeteu worden afgegeven, indien de brief niet binnen 24 uren na de eerste bestelling is gehaald. Blijft ook de duplicaat-kennisgeving zonder gevolg, dan wordt na verloop van vier dagen een derde kennisgeving afgegeven, onder mededeeling dat de brief, na verloop van tien dagan niet afgehaald zijnde, aan den afzender zal worden toegezonden. Het aantal invaliden, dat thans te Bronbeek de welverdiende rust geniet en in de voorrechten deelt aan die uitnemende instelling verbonden, bedraagt 192. Hiervan zijn 117 Nederlanders, 34 Belgen, 22 Duitschers, 12 Zwitsers, 5 Fran- schen, 1 Oostenrijker en 1 Zweed. Onder die 192 personen is er een van 91, een van 86 en een van 81 jaar, 21 zijn tusschen de 70 en 80, 60 tusschen de 60 en 70, 54 tus schen de 50 en 60, 28 tusschen de 40 en 50, 21 tusschen de 30 en 40 en 5 tusschen de 20 en 30 jaar. Het gezamenlijk aantal jaren bedraagt 10.702, dus de gemiddelde leeftijd is 56 jaar. Namens het Barends-comité is aan L. Bakker, te Brielle, een fraaie zilveren tabaksdoos met inscriptie uitgereikt, als een bewijs van waar deering der diensten, door hem verleend als bootsman op de Noordpooltochten in 1881 en 1882. Te Oijen doet zich het geval voor dat iemand, die aldaar geboren is en zich voor de militie kwam aangeven, niet in het geboorteregister in geschreven bleek te zijn. Men meent dat de vader, die tevens aangifte moest doen van het overlijden zijner vrouw, 't welk kort na de bevalling ge schiedde, vergeten heeft van de geboorte des zoons aangifte te doen, of wel dat, gelijk vroeger op de dorpen wel meer gewoonte was, de aangifte op een kladje werd geschreven en later vergeten is, haar in het register over te schrijven. Men schrijft uit Gelderland Duitschers en Russen blijven de prachtigste drachtige runderen opkoopen en besteden fabel achtige prijzen. Enkele landbouwers bedingen tot 280 per stuk. In het vorig jaar kocht men er voor dien prijs 2. Te Borkel is in een stal een rund gestorven, dat volgens verklaring van den heer F. Boots, veearts te Tilburg, was bezweken aan parelziekte in den hoogsten graad. Op last van den veearts zijn de ingewanden en het vleesch, als voor het gebruik ongeschikt, begraven. Ten bewijze, dat ook in Friesland de waarde der landerijen aanmerkelijk dalende is, kan dienen, dat dezer dagen in Achtkarspelen eene boeren hofstede met 14 H.A. bouw- en weiland voor nog geen 7000 werd geveild, terwijl dezelfde hoeve voor ongeveer 10 jaar voor bijna f 14000 werd verkocht. Te Koevorden is gevankelijk binnengebracht en vervolgens naar Assen getransporteerd zekere J. B. M., beëedigd klerk aan het kantoor der rijksbelastingen te Dongen in Noord-Brabant, als voortvluchtig gesignaleerd en beschuldigd van ver duistering van gelden en van valschheid in geschrifte. Uit de Schie te Rotterdam is opgehaald het lijk van een 14-jarigen knaap, te Overschie tehuis behoorende, die bij het naar school gaan, bij on geluk in het water geraakt schijnt te zijn. Een landbouwer uit Ilpendam, van de markt te Purmerend komende, is met zijn rijtuig in het kanaal geraakt. Een jongetje en een meisje, die met hem in het rijtuig zaten, zijn daarbij ver* dronken. Te Diemerbrug is een metselaar met een gedeelte van het verwulf in een nieuwge- metselden regenput gevallen met moeite werd hij er uitgehaald. Een landbouwer van Gestel spande een poney voor zijn wagen en ging met zijn zoontje op reis, Vroolijk ging het door Eindhoven en Woensel naar Son. Daar werd uitgestapt om eene verver- sching te gebruiken; vader en zoon deden zich te goed aan een geestrijk teugje en verwarmden zich aan eene gloe'ende kachel. Weldra veran derde echter hunne vroolijkheid in onrust en droefheid, toen zij buiten kwamen waren poney en yoertuig verdwenen en niemand wist waar het ontrouwe dier met den wagen gebleven was. pon der talmen maakten vader en zoon van de gele genheid gebruik om in een voorbijkomend rijtuig te stappen en gingen op zoek van hun beest. Zoo kwamen z'j te St. Oedenrode en later te Veghel, doch niemand had het voertuig met het paardje gezien. Moedeloos sloegen zij den weg in naar huis; tg Woensel gekomen vond men den lief hebber van avonturen terug» die zijn megstgr doof een vroolijk gehinnik verwelkomde, Des anderen daags ging de baas weer op reis, doch was zoo voorzichtig zijn poney de gelegen heid niet meer te geven om te ontsnappen. Te Westergeest (Friesland) is dezer dagen weer een grof voorbeeld van bijgeloof vertoond. Een echtpaar aldaar heeft eeu driejarig zoontje, dat in dgn jongsten herfst eenigszins kwijnende was. Nadat men keur van huismiddeltjes had gebruikt en geen baat had gevonden, achtte men het kind z/betjoend" en ging men den wonderdokter te Kuikhorne raadplegen. Deze zeide dat er een booze geest in het spel was, doch overigens ver mocht hij niets. Een tuinman te W. echter wist raad, naar aan leiding van Peut. 23, vers 13, laatste gedeelte. /Neemt die stof," zei deze man, ,/leg Haar in een bordje en braadt haar. Dan zal de tjoenstep er uit vallen en tot asch verbranden. Eohter moet gij zorgeu, dat de schoorsteen, de deuren, zelfs de sleutelgaten en alle andere kleine openingen gesloten en gestopt worden. Niemand der aanwe zigen mag gedurende het braden de kamer ver laten." Zóó gezegd, zóó gedaan. Het spel begon en twee guiten, die van de zaak wisten, be gonnen buitenshuis een kattengeluid te maken. Reeds toen kregen de onderzoekers het zoo be nauwd, dat de vrouw van angst naar bed vluchtte, de mao beangst naar de tang greep en een ander Bij Bazel is weder eeu dubbele moord gepleegd. Tw<'e rijke Israëlietische kooplieden, Meijer genaamd, vader en zoon, die van de jaarmarkt in het Baden- sche stadje Haudern terugkeerden, zjjn in een bosch door roovers aangevallen en vermoord. De Meyers deden altijd groote zaken op de jaarmarkt en de moordenaars hadden het waarschijnlijk voorzien op bet geld dat zij meebrachten. Zij vonden echter slechts weinig bij hen. Een der vermoedelijke moor denaars is te Bazel en een ander te Miilheim gevat. Stoombaggermolens van zeer aanmerkelijk ver mogen zijn hier te lande sedert jaren in gebruik, maar van stoomgravers, namelijk machines, waar mede putten voor den bouw van huizen enz. wor den gedolven, is hier nog geen gebruik gemaakt. Sedert ongeveer drie maanden worden dergelijke werktuigen met het beste gevolg in Noord Amerika en Nienw-Schotland aangewend. Een dergelijke toestel rust op wielen op de manier van een locomobiel en deze brengt een viertal mes sen bij wijze van circuleerzagen in beweging. De losgemaakte grond, zelfs van een steenaehtigen bo dem, wordt opgeworpen en verzameld in een grooten yzeren bak, die zoo noodig wordt geledigd gelijk geschiedt met de bakken van een moddermolen. In 10 uur tijds wordt op die wijze een hoeveelheid van 50 kub. meter /gedolven, naar de,mededee- ling van het bekende Engelsche blad Engineering,» hetwelk een beschrijving en afbeelding van derge lijk werktuig bevat. Om zoodanige machine gemakkelijk te verplaatsen, legt men rails op de openbare wegen of straten, waarover het moet worden vervoerd. Te New-York worden zij gebouwd. Eeu advocaat van Pest heeft 200 florijn vermaakt aan de academie dier stad, tot belooning voor hom, die het raiddel zal vinden zich met de bewoners van de maan in betrekking te stellen. De »New-York Herald* bracht in 1882 aan haar eigenaar Gordon Bennett 850,000 dollars (zuivere winst) op. Ongeveer een drietal jaren geleden bevond zich wijlen Gambetta te Genève, alwaar hij naar ouder gewoonte, zijne intrek had genomen in het hotel de la Paix, alwaar ook de hertog van Aumalo en prins Jéröme Napoleon gewoonlijk logeerden. Iu een gespiek destijds gevoerd door Gambetta, waarbij ook de beide genoemde prinsen ter sprake kwamen en dat plaats had in tegenwoordigheid van den eigenaar van genoemd hötel, bezigde de heer Gam betta o. a. de volgende woorden: »'tZou mij niets bevreemden, dat we te eeniger tijd in de straten van Parijs eeu manifest van prins Jéröme zien aanplakken. Maar dit weet ik, dat de Kamers na mijn terugkeer te Parijs alles in 't work zulleu stellen, om een vijandelijke demonstratie tegen de republiek deu kop in te drukken.* Hierop keerde Gambetta zich tot den heer Frieschmann, den vroeger genoemden eigenaar van 't hotel en zei: «Wees niet verbaasd als de her tog van Aumale en prins Jéröme beidon hier te gelijk komen logeeren. In dergelijk geval zou ik u in uw eigen belang en in dat van de overige be zoekers van het hotel ten dringendste aanraden, alle pogingen in het werk te stellen, om te ver hoeden, dat zij elkander hier ontmoeten. Ik weet hoe zij elkander haten, en, geloof me, het loopt uit op een groot schandaal, indien ze elkaar ont moeten. Gebeurt het evenwel, dan houd ik don hertog van Aumale best er toe in staat, om met zijn handschoen prins Jéröme een tik op zijn ge zicht te geven.* Hetgeen Gambetta hier als waarschijnlijk had aangeduid, is werkelijk gebeurd. De hertog van Aumale en prins Jéröme zijn inderdaad beiden te gelijk in het hötel de la Paix komen logeeren. En gedachtig aan hetgeen door Gambetta was gezegd, heeft de genoemde hötelhouder allerlei pogingen en met goed succes aangeweud om het ontmoe ten der beide personages te voorkomen en heel wat bezwaar en moeito heeft het gekost om te voor komen, dat zij elkander 't zij op de trap, 't zij in de eetzaal of elders onverhoeds tegenkwamen. De heer Frieschman voegde er nog de bijzonder heid bij, dat hij zich het gehoorde gesprek zoo duidelijk herinnert als had het gisteren plaats ge had en tevens dat het hom heel wat bedruktheid veroorzaakte. Dat bet bedoelde gesprek inderdaad van dien inhoud was, wordt nog door andere perso nen bevestigd die er bij tegen wooi'dig waren. Gustave Doré, do groote kunstenaar, die Dinsdag overleed, werd deu 9den Jan. 1833 te Straatsburg geboren. Reeds als knaap toonde hij grooten aan leg voor het teekanen, zoodat hij reeds op zijn elfde jaar eene reeks schotsen vervaardigde betref- fendo de geschiedenis der zeden in het departement do l'Ain. Sedert zijn 15de jaar leverde Doré schet sen voor het «Journal pour rire«, terwijl hij spoedig als eeu der meest bekwame teekenaars bekend stond. Het meest bekend zijn de illustraties van de «Juif errant,* «Gargantua en Pantagruel,* Dantes Hel,* «De Sprookjes van Moeder de Gans* en »De Bijbel. Als schilder had Doré minder succes dan als teekenaar. Wol vonden enkele zijner schildorjjen grooten bijval, maar toch scheen zijn zin voor kleu ren niet voldoende ontwikkeld otn ook in dit op zicht groote lauweren te oogsten. Als teekenaar echter verwierf Doré spoedig een grooten naam, die ver buiten de grenzen van zijn vaderlaud bo- kend was, zoodat niet alleen iu Frankrijk het over lijden van deu populairen kunstenaar zal betreurd worden. Ter erkenning zijner groote verdiensten benoemde de Fransche regeeriug Doré iu 1861 tot ridder van het legioen van eer. Het geschil tusschen de Gothard-Spoorwegmaat- scbappij en de aannemers van de tunnel, Favre Co., zal nu eerlang iu rechten beslist worden. Alle po gingen tot een minnelijke schikking zijn vruchteloos gebleven. De Maatschappij eischt van de aannemers, wegens niet tijdige aflevering, ongeveer 9 millioeu francs, en de aannemers eischen op hun beurt 14,350,000 fr. van do Maatschappij, wegens schade die deze hun berokkend heeft, door het niet nakomen van verbintenissen. Waarschijnlijk zal het proces lang duren en zeer veel geld kosten. De reeks van schouwburgbranden is weer met een vermeerderd. In do Russische stad Mitau is het Schrickeuhöfor-Theater in de ascb gelegd. De brand ontstond 's avonds te half elf uren, door een tol. nog toe onbekende oorzaak. Gelukkig gingen geeu menscbenloveus verloren; er werd dien avond geen voorstelling gegeven. Men slaagde er in, den brand tot het schouwburggebouw te beperken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2