publiek verkoopen: ONROERENDE GOEDEREN. TIMMERMAN. a I TE KOOP: BRUINE BOONEN, J. HOOGHWINKEL, Prof. Dr. Albert. Openbare Verkooping VERKOOPEN, Gemengd Nieuws en Allerlei. INGEZONDEN. Notaris LANDItÉ, TOESLAG RECLAMES. ADVERTENTIEN. VAN RIJSWIJK. IJ a f 9.per Hectoliter, Behandeling hij brief wisseling 29, Avenue de Wagram 29, PARUS. 'van angst «ver de kachel sprong. Men ging nog vooft met het braden, maar de tjoenster is tot dusver niet verschenen. Dinsdagmorgen had te Muiden de teraardebe stelling van 't overschot der slachtoffers van de ramp plaats. Den geheelen dag luidden de kerk klokken. Met tusschenpoozen werden de lijken weggebracht. Te 9 uur trok de eerste stoet door de straten, 't Was de 19-jarige J. Vis. Zijn vader volgde het lijk met twee kleine broertjes van den overledene. Te 10 uur volgde dat van Jongkind, een 35-jarig man. Bij het graf sprak de predi kant Den Boer. Hij zeide o. a.dat deze Jong kind geen lust had gehad om op de fabriek te werken en er eerst, op aansporing van zijn vrouw, 's morgens toe overgegaan was. Oin 12 uur had de begrafenis plaats van den kruitbaas, die aan de gevolgen van schrik is overleden. Aan het graf werd het woord gevoerd door den predikant Den Boer en den heer Bredius, directeur der fabriek, die den begravene roemde om zijn ijver en plichtsbetrachting. Op uit nood iginsr van den heer Karsemeijer, evangelist te Loosdrecht, een bloedverwant van den overledene, werd een gods dienstig lied gezongen, en daarmede was ook deze plechtigheid afgeloopen. In den namiddag was nog de beurt aan wijlen Klok en Ya>. der Sluis; nog werd een kist met onherkenbare overblijfselen grafwaarts gedragen. De 5 gewonden, die te Muiden worden ver pleegd, zijn gelukkig beterende, en ook de vrouw van den kruitbaas is herstellende. In de onmiddellijke nabijheid van Weert werd Zaterdag 1.1. een wild zwijn geschoten, dat ver moedelijk uit de eene of andere diergaarde in Duitschland ontsnapt is. Een paar lieden te Weert zagen het kortelings al zwemmende de Maas over steken. Nadat men dagelijks op verkenning uit ging, werd het Zaterdag door twee met hooivor ken gewapende boeren opgemerkt, die het tracht ten te dooden, en waarbij een hunner nog al be langrijk verwond werd. Een toegesnelde jager, den gevaarlijken strijd ziende, joeg het zwijn een kogel door den kop. Het gedoodde dier is tegen betaling ter bezichtiging gesteld, hetgeen onge veer f 200 voor de algemeene armen opbracht. Men verneemt, dat de opgezette huid op de tentoonstelling te Amsterdam zal prijken. Uit eene kleine gemeente (Varsseveld) wordt aan het //IIbl.// geschreven: Toen in het voor jaar van het jaar 1881 onze geneesheer door een noodlottig toeval plotseling zijn leven verloor, rees bij menigeen al aanstonds de vraag: „Hoe zal het met zijn boeken ufloopen?" Als „eenloo- pend" heer van weinig behoeften, had hij de niet genoeg af te keuren gewoonte, nooit rekeningen uit te schrijven en kon men slechts met groote moeite en niet dan na herhaalden aandrang geld bij hem kwijt worden. Een lofredenaar stelde dan ook voor, op zijn grafsteen te laten beitelen „Hij gaf alles en eischte niets." De erven echter, van praktischer natuur, dachten er anders over en lieten de openstaande posten (pi. ra. 40,000) uitschrijven en aan de schuldenaren rondzenden. Dat die rekeningen in het algemeen volstrekt niet medevieien, laat zich denken, wanneer men weet, dat ze zoo ongeveer over eon tijdvak van 10-^40 jaren liepen. Toen begonnen de gemoederen zich lucht te geven mopperen geen gebrek en 't algemeene refreiu was „dat de rekeningen volstrekt niet in den haak waren*. Enkelen die zoo gelukkig wa ren eene quitantie te bezitten, kwamen daarmede voor den dagvele anderen beweerden van tijd tot tijd kleinere sommen op afkorting betaald en zonder kwijting gevraagd te hebben en dit niet op de rekeningen was afgeschreven. Derden hiel den stijf en strak vol, niet zooveel visites enz. gehad te hebben, als aangewezen stond en dat er abuizen in de namen warenweer anderen, dat de personen, wier namen er in genoemd ston den, op dat tijdstip nog niet eens geboren of reeds lang overleden waren. Eene weduwe die op 7 Ojarigen leeftijd nog eene bevalling op hare reke ning Hfeeg, ontkende ten sterkste dat geval, als hebbend die levensperiode reeds lang achter den rug, enz. enz. Kortom, reclames en aanmerkingen zonder einde en slechts weinigen gingen bij den notaris, die met de invordering belast was, afrekenen. Dit begon den erven te verdrieten aanmaningen en dagvaardigingen per deurwaarders-exploit volg de^ waarna sommigen door den kantonreohter tot betaling werden veroordeeld en weer anderen vrijgesproken. De schuldenaren zaten intusschen ook niet stil en hielden vergaderingen, ware meetings, waarin een uitvoerend comité werd ge kozen om rechtskundig advies in te winnen en een advocaat te engageeren, om de zaken te komen bepleiten. De „liga" verbond zich al aanstonds om 3 percent van het bedrag der rekeningen te storten tot dekking der kosten, en reeds spoedig was er zoodoende over de f 600 geofferd, ver tegenwoordigende een kapitaal van ruim f 20,000, dus reeds de helft vau het totaal bedrag der openstaande pretentiën, en nog dagelijks komen er gelden daarvoor in. Men zegt, dat de erven nu een anderen weg willen inslaan, om langs minnelijken weg tot een apcoord te geraken. Of 't baten zal Verlegging ran de uitmonding van de Maas. Nadat in de zitting der Eerste Kamer der Staten Generaal van Maandag 22 en Dinsdag 23 Januari het wetsontwerp door verschillende leden was be sproken en uit verschillende oogpunten bezien, kwam in do zitting van Woensdag 24 Januari de Minister van Waterstaat aan het woord. De Minister gaat in het kort de bezwaren na, door verschillende leden geopperd, om die daarna zooveel mogelijk te weerleggen. Op het bezwaar van overschrijding der begrooting van kosten, meent de Minister dat hier vooral weinig reden van bezorgdheid voor bestaat. Niet alleen zijn de groote onderdeelen der werken ruim genoeg berekeud, maar ook zijn de kosten van ont eigening berekend op 5000 per hectare. Nogmaals komen tien leden aan het woord, voor het meereudeel met bezwaren, die ook nogmaals door den Minister worden bestreden. Hierna wor den de beraadslagingen gesloten en het wetsontwerp aangenomen met 21 tegen 18 stemmen. Het was een hardnekkige strijd die gestreden werd en de belangstelling van de leden was ook in bijzondere mate opgewekt, want het geheele land was vertegenwoordigd, alle leden waren aan wezig. Moge de tijd ons loeren dat vele leden in hunne bezwaren wat zwaartillend geweest, zijn en dat de goede verwachtingen van den Minister en van de 21 leden, die vóór het ontwerp stemden, worden bewaarheid, dan heeft Noordbrabant en de aan grenzende streken alle reden zich gelukkig te achten met de aanneming van dit wetsontwerp, dat voor namelijk leu doel heeft ons voor groote water- rampen te beveiligen. Dit is een afstand van ruim 6 uur, dus retour ruim 12 uur.) Daarbij moet nog in aanmerking genomen wor den, dat de man den naeht vóór zijn loopje naar Rensel niet gerust, maar een ganschen oven brood gebakken heeft. Wanneer dit niet pleit voor de goede kwaliteit der Nuenensche klorapeü, dan pleit het toch zeker voor Van den Oever's goede longen. Bij den brand van het paardenspel te Berdit- scheff zijn volgens een officieel, bericht 600 personen omgekomen. In dit houten gebouw, waarvan de tnssehenruirnten met st.roo opgevuld waren, had op Russisch nieuwjaar, zijnde den 13 geweest, eene voorstelling plaats ten voordeele der paardrijdster Loisset. Er waren ongeveer 1200 personen tegen woordig. Na het vijfde nommer der voorstelling kwam oen clown, terwijl eenige andere clowns grappen vertoonden, uit de stallen vliegen, brand roepende. Het publiek lachte, denkende dat dit bij de uitgehaald wordende grappen te pas kwam, doch eenige oogenblikken later kwamen drie stal meesters met denzelfden kreet uit de stallen en begon men te begrijpen, dat het ernst was. Daarop ontstond oene vreeselijke verwarring. De menschen sprongen van de galerijen en bleven met hunne kleederon aan spijkers hangenanderen wierpen hunne kinderen op de met een dik kleed belegde rijbaan, doch to-m de volwassenen ook in die baan sprongen, werden verscheidene kinderen plat gedrukt. Daarbij kwam, dat een tiental paarden, door de vlam men verschrikt en verwilderd, over de menschen hoen renden. Binnen 20 minuten stond het geheele gebouw in brand en daar redding onmogelijk was, stikten de meeste personen en verbranden daarna. Ooggetuigen verzekeren, dat er een hevige strijd op leven en dood gevoerd werd. De brandspuit zakte door het ijs en kou eerst door 40 man daar uit gehaald wordendoor de vorst was er boven dien gebrek aan water. Omtrent de oorzaken van de brand zijn de volgende geruchten in omloop: Volgens het eene brandde een knecht zich bij het vullen eener lamp, die hij moest aanstekenhij wierp de lamp in het stroo, dat in brand vloog. In de onmiddeiijke nabijheid was een petroleumvat. Volgens een ander viel de banier van den kop van een paard, dat in galop uit den stal reed en sleepte eene in de nabijheid hangende lamp mede, welke lamp in aanraking kwam met een petroleum vat. Volgens een derde gerucht ontstond hij door het rooken van sigaretten door een oppasser; het stroo, waarop hij was gaan liggen, was daardoor in brand geraakt. Hij en oen kameraad wilden het vuur uitdooven de een trachtte hot uit te trap pen en de ander zou een emmer water halen, doel} toen de deur geopend werd, wakkerde de vlam zoo aan, dat aan blusschen op die wijze niet meer te deuken viel. Beiden zijn verbrand, evenals twee clowns. Van de 31 paarden zijn slechts 2 gered. Eeu man verloor zijne vrouw en 3 kinderenhij beweerde, dat zijne vrouw, aan wie de kinderen zich vastgeklemd hadden, door een koopman in de vlammen was gestooten, ter redding van zijn eigen leven en bracht dien koopman daarom den vol genden dag eenige messteken toe, Daarua trachtte hij zich elven met een scheermes den hals af te snijden. Vier vrouwen wier mannen omkwamen, werden waanzinnig. De directeur en het bij hem verbonden gezelschap zijn van alles beroofd gewor^ den. De directeur is in hechtenis genomen, op grond dat do deur, die men, ingeval van nood had moeten kunnen openen, dicht gespijkerd was. G. P. N. Onlangs heeft iemaud een tand gekregen in zijn neus, volgens de mededeeling van een Duitsch ge neeskundig weekblad. De patiënt, een 36-jarig man, klaagde sedert lang over verstopping in zijn linker neusgat eu voelde na eonigen tijd daar een klein hard knobbeltje. Bij onderzoek bleek dit een ivoorachtig voorwerp te zijn, en toen men het eindelijk, na eenige vergeef- sche pogingen, uit den neus getrokken had, bleek het een volkomen ontwikkelde tand te zijn, die zich daar gevormd had. Uit de Vogelenwereld. De eigenaar van een hötel in den omtrek van Glasgow hield op zijn ei'f een half dozijn ganzen, wier gewicht en omvang hij door overvloedig voeden trachtte te vermeerderen. Meer dan eens was het hem opgevallen, dat de ganzen bij het orberen van hun maaltijd bijzonder levendig waren, luid schetterden, enz. De aanleiding tot die onrust kwam eindelijk aan den dag. De herbergier ontdekte op zekeren dag een groote rat, die zich als gast bij de ganzen had ingedrongen en een goed deel van hun voeder oppeuzelde. De hem gespannen strikken wist de indringer besten dig te ontgaan en vergift wilde de eigenaar, met het oog op zijn gevleugelde verplegelingen, niet neêrleggen. Dezer dagen nu hoorde een dienstmaagd, die in den koestal met melken bezig was, een doordringend rattengepiep en tegelijk een heftig ganzengekwaak. Zij kwam juist bijtijds om to zien hoe de benadeelde vogels zich zelvon hadden ont slagen van den vermetelen roover. De mannefjes- gaus had den vetten rat bij den nek gegrepen en hield hem tegen den grond, terwijl de vijf andere ganzen uit alle macht met bun snavels het slacht offer toetakelden, tot dat dit bezweek. Een luide triumf kreet lieten de vogels voeren toen zij zich verlost zagen van den roover, die hen zoolang had gebrandschat. Een lastige karwei. J. van den Oever, van Nnenen, ging eeu dezer dagen eene weddenschap aan, die hem eenigen naam verworven heeft. 's Maandags liep hij ingevolge dezer wedden schap op klompen van Nueuon naar Veldhoven en terug. Dinsdag herhaalde hij hetzelfde loopje. Woensdag vertrok hij 's morgens om drie nnr altijd op klompen naar Rensel en was des na middags om 5 uur te Nuenen teruggekeerd. (N.B. Buiten verantwoording der redactie.) Een gesprek tusschen JAN en PIET. J. Wel ik ben big je eens te zien. Waar woont go tegenwoordig? P. Ik dacht dat ge dat beter wist, nog altijd in den Bommelerwaard en wel te Nederhemert. J. Eu hoe is het daar tegenwoordig gesteld P. Niet om op te roemen, het water staat in de huizen. J. En ik dacht dat er nn een machine was en die kwaal nu voor goed geweken was P. 't Mocht wat, als het machieu stil staat J. Is het dan stuk? P. Och neen, het dijkbestuur schijnt dit alleen maar zoo te willen. De menschen hebben zeker in do laatste jaren nog niet genoeg geleden vóór dat er een machine geplaatst waswanneer dat zoo moet blijven en het stoomgemaal niet mag werken, dan krijgen we het nog erger dan vroeger. J. Ja, maar het buitenpijl zal nog te hoog zijn. P. Wel neen, ik zeg je, we hadden al lang droog kunnen zijn. J. Maar daar begrijp ik niets van. P. Ik begrijp het evenmin en weet ©ok niet wat het worden moet, als er niet. van hooger hand naar omgezien wordt. Ik geloof, dat ze het niet goed eens zijn, daar schijnt tweedracht in polder en dijkbestuur te zijn en het oude spreekwoord zegt «eendracht maakt macht* dat zal do twe:- dracht niet stichten. J. Nn ik noem het hoogst ongelwkkig dat daar door zooveel ongerief en schade wordt berokkend. Kon ik goed schrijven dan zette ik het zeker in de krant; mogelijk zon dat wel helpen en wie weet of er dan nog geen hulp zou opdagen van een kant waarop we nu niet rokenden. Nu ver der atjuns! Afgeluisterd door een inwoner van den Bommelerwaard. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Rotterdam F. Lion Cachot, te Valkenburg Bakkeveen R. Hoornsma Cannegieter, te Nieuw- Dordrecht; IJselmuiden J. Beijer, te Lemele en Archem. Bedankt voor Roderwolde door De Wilde, te Boilen. Aan het kerkelijk geschil te Hellouw, waar een onbevoegd persoon de godsdienstoefeningen leidt, zal een einde komen. Het kerkbestuur heeft einde lijk besloten de verklaring, bedoeld in art. 41 van het reglement op de vacaturen, af te geven. Spoe dig kan nu handopeuing van de Regeering gevraagd worden. Daarna kan overgegaan worden tot het beroepen van een predikant. Chr. Geref. Kerk. Beroepen naar Sexbierum D. Smallegange, te Idskeuhuizen. te A 1 ij m e n bericht, dat de onroerende goe deren, toebehoorende aan AN DRIES SCHOUTEN, te W ij k, zijn INGEZET en VERHOOGD, te weten No. 1. Huis, Erf en Bouwland, in het Spijk, te "Wijk, tot650. No. 2. WeilaDd in de Hoeven, te Wijk, tot f 2000. No. 3. Bouwland in het Spijk, te Wijk, tot2400. op Woensdag 7 Februari 1883, des avonds te 6 uren precies, ten huize van GIJSBERT VERSFELT te W ij k. De Notaris HOEFLAKE te Ammerzoden, zal ten verzoeke van Mr. M. E. J. J. VAN LIDT DE JEUDE, als curator in het faillissement van JAN HOBO, op Vrijdag den 2 Fe bruary 1883, des morgens ten 10 ure, ten huize van genoemden JAN HOBO, op het eiland onder Nederhemert, om contant geld, Meubilaire goederen, Koper-, Tin-, IJzer-, Glas- en Aardewerk, Harmonica, Horo- logie, Kleederen, Beddegoed enz. VOORTS Schaafbank, Draaibank, Panlatten, Planken, Tonnen niet Cement, een Mallejan, eene groote partij Timmermansgereedschappen, eene partij Steenen, eene houten Loods, en wat verder zal worden voorgebragt. van Notaris L A N D R te Vlijmen, is voornemens op aaiütaaHipff Woensdag 7 Februari 1883, l de volgende, allen in de gemeente WIJK gele gen, ONROERENDE GOEDEREN Ondergeteekenden betuigen hun nen dank voor de betoonde be langstelling bij de geboorte van hun zoon, inzonderheid aan de Heeren J. H. Prillevitz te Wijk, E. J. van Dusseldorp te Almkerk en C. Prillevitz te Heilsden. in DE HOEVEN, sectie B, nommer 496, groot 1 Ilektare, 64 Aren, 80 Centiaren; en 3o. Gen deren, 26 Jan. '83. R. BRAAMS. A. M. BRAAMS- -Smink. De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij zich van af heden alhier gevestigd heeft als Hij r.eemt hiermede de vrijheid zich bij zijne stadgenooten en de bewoners der omstreken min zaamst aan te bevelen, terwijl hij de verzekering geeft, dat alle hem op te dragen orders net, .spoedig en goedkoop zullen worden ten üitvoer 'gebracht. Aanbevelend, IIeusden, 23 Januari 1883. Stoomboot Maasstroom. lo. 1U, F i. in HET SPIJK, sectie A, nommers 960 en 961, groot 3 Aren, 70 Centiaren; 2o. Stoomboot Stad Heüsden. in IIET SPIJK, sectie A, nommers 258 en 259, groot 54 Aren, 20 Centiaren. puik kokende BIJ te Gorinchem. Belangrijk bericht. pilepsie, Krampen, Vallende Ziekten en Zenuwkwalenworden volkomen pe nezen door mijne méthode. Betalingen worden slechts na gun- stigen uitslag verlangd. erfhuis: Aan allen die aan vallende ziekte, kramppijnen en zenuw achtigheid lijden bevelen wij inzonderheid aan de zoo algemeen bekende en als wonderbaar gehouden methode van Prof. Dr. Albert, Parijs, 29 Avenue de Wagram. Laat daarom alle zieken zich met vertrouwen tot hem wenden en velen onder hen zul len de gezondheid terugvinden waaraan zij reeds begonnen te wanhopen die ooit te zullen terug erlangen. De behandeling geschiedt bij briefwisseling na eerst eene uitvoerige beschrij ving van de ziekte te hebben ontvangen. Prof. dr. Albert neemt geen betaling aan, voordat het bewijs van goeden uitslag is geleverd. i§j||s. te.: huizo van Gijsrert Ver- sfelt te Wijk, des avonds te 6 ureu precies, in het openbaar te Dienst van af 1 November 1882. Van H E U S D E N 's morgens 6 u. 45 m. n 's - B O S C H 's namiddags 2 Op algemeen erkende en R. C. Feestdagen, Bossche en Go- inchemsche jaarmarkten, geen geregelde dienst rtWLAl Van Kaat -uvel Heusden I, Gorinchem Van Rotterdam Winterdienst van af 6 Nov. Maandag. Over. werkd. 's morg. 1.u. 3.30 u- ti 4.30 i, 6.4a u 7.15 n 8.30 i» Alleen op Vrijdag 12 u. Overige werkdagen 's nam. 12.30. tri BOUWLAND,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3