Buitenlandscli Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND, ven en anderen het leven tot een hel, om dat wij te hek rompen zijn om ons te kun nen indenken in de gedachtengang van een ander, omdat wij te trotsch zijn om te er kennen, dat wij niet alleen de wijsheid in pacht hebben, dat een ander ook wel ge lijk kan hebben. Dan wordt argumenteeren, bewijzen geen hoofddoel meer, dan is het louter verguizing van andersdenkenden. Dan is er van wederzijdsche waardeering geen sprake meer. Dan worden elkanders beste bedoelingen verdacht gemaakt, dan verkrijgt de geringste zaak gewicht. Dan worden bij alles geheime bedoelingen ver ondersteld. Dan is het vuilste voor de tegen partij niet vuil genoeg, de verbittering wast hand over hand. Mocht dat anders worden Eene eerlijke bestrijding met open vizier is zoo erg niet. Dan bestrijdt men elkander, maar men waardeert elkander. Dan zoekt men elkan der te overtuigen door deugdelijke argu menten, en het arsenaal van verdachtma king blijft gesloten. Dan eert men in de tegenpartij ook den man van eer, die zoo goed eene overtuiging heeft als wij, die evenveel recht heeft om gehoord te worden als wij, en recht heeft op waardecring, zoo- als wij die voor onszei ven eischen. Prins Napoleon, nog altijd gevangen zittende in de conciergerie te Parijs, moet dunkt ons recht veel genoegen hebben. Zijne proclamatie, zijn een voudig courantenartikel, beeft thans reeds zooveel te doen gegeven, dat het ministerie-Duclerc er dooi gevallen is. Dit is evenwel niet weinig de eigen schuld der regeering. Had zij den Prins eenvou dig tot een paar frank boete laten veroordeeleu voor hot zonder vergunning van do bevoegde macht aanplakken op openbare plaatsen de pretendent zou zich belachelijk hebben gemaakt en er zou verder niets meer gebeurd zijn. Van het oogenblik af dat do Prins in arrest werd genomen, was de zaak verkeerd geloopen. De opgewondenheid was groot en de heer Flo- quot do afgevaardigde, te Parijs algemeen bo- kend om zijn verbazend grooten hoed en door heel de wereld omdat hij tijdens Czar Nikolaas te Pa rijs vertoefdo dezen toegeroepen heeft: »Levo Po len!* was er als haantje do voorste bij om eenvoudig oen wetsvoorstel in te dionen, waarbij alle leden van familiëu die over Frankrijk hebben geregeerd, over do grenzen worden gezet. Hot was te verwachten dat dit wotsontwerp hot struikelblok zou worden voor Duclerc. Men moot niet vergeten dat vorscheideno leden der familie Orleans in lagere en hoogere rangen bij leger en vloot dienen. Do Minister van oorlog, de generaal Billot, beweerde, dat hij voor do gevolgen van zulk een verbanningswet niet kon instaan. Het legor zou hot, beschouwon als een beleediging. Do Minister van marine zong hetzelfde liedje. Als het zóó ver al ware gekomen, zou waarlijk het leven der Fransche republiek broozer zijn dan men vor- moedde. Intusschen was een commissie uit de Nationale Vergadering benoemd om een nieuw wetsontwerp samen te stellen. Na heel wat getob en gezwenk nam eindelijk de commissie met 10 tegenstemmen het volgend wetsontwerp aan: »Do leden der vroeger regeorondo Fransche familiün worden uit Frankrijk en zijno koloniën verbannen. Zij genieten bovendien goen politiek recht. Wan neer bij stemmingen hnune namen op de stem briefjes voorkomen, dan zijn deze als ongeldig te beschouwon. Zij kunnen onder geen enkeion titel deel van het Fransche leger uitmaken. Wanneer zij in strijd mot bovenstaande bepalingen handelen, wordeu zij voor do rechtbank gedaagd en met 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld na het einde van dezen straftijd worden zij verbannen.* Dit ontwerp is eigenlijk nog krasser dan dat Floqnet en zoowel do pi-esident-minister, als de ministers van oorlog eu van marine, weigerden er zich mede in te laten. Duclerc diende terstond het ontslag van het ministerie in, dat door Grévy werd aangenomen. De heer Fullières nam de vorming van oen nieuw kabinet op zich. Hij was reeds den- zojfden dag klaar door even als zeker Nederlandsch minister verleden jaar zomer een nieuw kabinet met oude ministers te vormen. Alleen de heeren Duclerc, Billot en Jaureguiberry (de ministers van buitenlandsche zaken, oorlog en marine) bleven buiten. De heer Fullières is dus president-minister. De ministers van oorlog en marine zal men later wel benoemen. Maandag deed de nienwe minister-president zijn intrede in do Nationale Vergadering eu terstond ving de parlementaire strijd over bovenvermeld ontwerp der commissie aan. Het zal ons niet ver wonderen als de Kamer het goedkeurt. Of het in den Senaat wel de meerderheid zal halen, is zeer te betwijfelen en van een botsing tusschen Kamer en Senaat over deze zaak kuuueu zeker ernstige gevolgen gewacht worden. Wellicht zou een dergelijk wetsontwerp geen kans op aanneming hebben als de republikeinsche ge moederen niet ontstemd waren door de torgingen der anti-republikeinsche pers eu door het bezoek dat de ex-keizerin van Frankrijk verleden week te Parijs heeft gemaakt. Dit was een ongehoorde uit tarting. Ieder wist dat de Keizerin en de Prins vroeger geslagen vijanden waren: de ex-keizerin kwam dus blijkbaar alleen te Parijs om aan prins Napoleon, den man dien zij haat, haar steun te geven tegen de republiek, die zij nog sterker haat Terwijl de Franschen aldus binnenskamers met elkander krieuwen, gaat het Engelsch gouvernement zachtkeus aan voort in Egypte te doen wat het wil. Verleden week verscheen te Kairo een besluit der Egyptische regeering waarbij eenvoudig het Fransch- Engelsche financiëele toezicht werd verklaard opge heven te zijn, terwijl eenige dagen later de telegraaf berichtte dat de heer Colvin, gewezen Engelsch fiuanciëel-coutroleur in Egypte, thans als Minister van fiuauciëu zou optreden. Blijkbaar dus dat En geland doet wat het wil in Egypte. Dit loopt zoo in het oog dat de Sultan van Turkije weder een nota de wereld ingezonden heeft om te protesteeren tegen Engelands aanmatiging. De SuPan kan zoo veel nota's schrijven als hij wil, Engeland zal vol gens het recht van den sterkste de zaken van Egypte net zoo regeleu als het zelf wil. Men zal in het oog moeten houden, dat op dit oogenblik de invloed der Russische diplomaten zich weer sterk doet gelden. Terwijl do Russische Keizer weer in Petersburg woont en zich vertoont als waren er geen nihilisten meer, en de Keizer zelf openlijk meedeelt, dat hij spoedig te Moskou hoopt gekroond te wordeu, is de heer v. Giers, de chef van de buitenlandsche politiek van Rusland druk in de weer te Weenen. Het ligt voor de hand dat er iets ernstigs op til is. Nu Engeland meester is van het Suez-ka- naal en dus om Turkije zich luttel meer bekom- meit, zal niemand vreemd staan te kijken dat het gerucht loopt, dat Oostenrijk en Rusland geneigd zijn wat er nog van Europeosch-Turkije overblijft, samen te deelen. Daardoor zou hot Duitsch-Oos- tenrijksch verbond feitelijk opgelost zijn en zouden geheel andere politieke verhoudingen in Europa worden te voorschijn geroepen. t NI EU WA AL. Voor de vacante hoofdonder wijzers-betrekking heeft zich tegen eene bezoldiging van 700 slechts één sollicitant aangemeld. Wel een bewijs dat de tijden veranderen. Tien a vijftien jaren terug was niet zelden meer dan een dozijn liefhebbers gretig naar eene dergelijke betrekking met het sobere inkomen van 400 a 500. t Het heugt bijna niemand dat men hier zoo lang en zoo diep in het water bleef zitten als dezen winter. Zoo ver het oog reikt is alles eene zee gelijk. Alleen zij die 't geluk hebben aan den dijk te wonen, zitten droog. De meeste huizen in //de straat'' zijn alleen te genaken door middel van loopplanken en schuiten. Wanneer met uit malen begonnen zal worden, schijnt nog onbekend. t DUSSEN. Tot lid van den raad dezer ge meente werd 23 dezer verkozen de heer P. Ver schoor J.Rz., in plaats van wijlen zijnen vader den heer J. R. Verschoor. t NEDERHEMERT, 29 Jan. Nauwelijks is de eene ramp voorbij of de andere staat voor de deur. Reeds tweemaal werd dezen winter het zui delijk gedeelte onzer gemeente (meer bekend als het eiland) door den hoogen rivierstand onder water gezet. Telkenmale drong het water voor 7/8 de woningen aldaar binnen, zonder dat op scha deloosstelling kan worden gerekend, omdat het oeverbewoners zijn. Nu is het echter het kwel water dat het noordelijk gedeelte der gemeente, gelegen in de Bommelerwaard, komt teisteren. Doordrongen van het bewustzijn dat men alhier slechts door kunstmiddelen van den steeds terug keerenden vijand kon worden verlost, besloot het dijkbestuur voor een paar jaren aldaar een stoom gemaal te plaatsen, waaraan circa 200,090 ten koste werd gelegd. Men hoopte nu voor goed van water bevrijd te zijn maar ziet, nu de mid delen aanwezig zijn, worden ze eenvoudig niet aangewend. Een veertiental huizen zijn nu reeds onder water gezet. Op sommige plaatsen ter hoogte van een halven Meter en nog wordt het stoomgemaal niet in werking gebracht. De armoede neemt hand over hand toe, niet alleen, maar het is mede te vreezen dat hieruit ziekten zullen geboren worden. En waarom worden de handen niet aan het werk geslagen Volgens de publieke opinie alleen omdat het dijkbestuur dit niet wil, zonder de reden nader tc omschrijven. Wel wil het toestaan om de machine te laten werken, maar dan ten koste der gemeente, hoe wel het geen gemeentezaak is, maar geheel tot het dijkbestuur behoort. Hoe is het mogelijk, dat nu, nu overal elders alles wordt aangewend om waterrainpen te voor komen, iiier eene waterramp door onwil wordt veroorzaakt. Is er dan niemand die voor de ongelukkigen in de bres springt, opdat er een onderzoek inge steld worde, waaruit zal blijken of het dijkbestuur al dan niet in zijn recht is met deze houding aan te nemen, die tot nu toe slechts aan wille keur wordt toegeschreven. t ZUILICHEM. Zekere jonge dochter bekroop de last om met zeker jongman, buiten huwelijk samen te gaan wonen. Van deze dame kan even wel niet gezegd worden, dat //het er zoo aanzit", als bij de bekende ,/inillioenenjuffrouw". Door 't verkoopen van lucifers tracht zij in hare behoeften en die van haar galant te voorzien. De huishuur schijnt deze handel evenwel niet te kunnen opbren gen, waarom de eigenares hunner woning hen op eenen morgen met den inboedel buiten de deur zetle. Later werd de zaak bijgelegd en zij leven weer op den ouden voet. HELLOUW, 26 Jan. Met de zalmvaugstgaat het sedert eenige weken zeer goed. Er zijn schuiten t waarvan de visschers al 15 zalmen vingen. In 5 dagen snapte de visscherij Vooruit* er 30. t DALEM. Iu het naburige Herwijnen had Donderdag jl. een treffend ongeluk plaats. Het 9-jarig zoontje lil. van den watermolenaar W. S. aldaar, schijnt door een of ander toeval in den vliet bij den molen geraakt te zijn. Ofschoon be trekkelijk spoedig op het droge gebracht, is hij echter een paar uren later overleden. tVolgens de 1 Jan. jl. opgemaakte lijsten bedraagt te Dalem het aantal kinderen tusschen 6 en 12 jaar 56, terwijl 43 daarvan de school be zochten. Alzoo was het getal niet schoolgaande 13. t HERWIJNEN. Spoedig zal men ook hier overgaan tot verbouwing en vergrooting van de openbare school. De onderwijzerswoning zal hierbij worden aangetrokken, zoodat binnen kort een fraai en doelmatig gebouw, bestaande uit vier lokalen, ons dorp zal versieren. Voor het hoofd der school met zijn gezin zal mede, in plaats van de oude, eene zeer nette woning worden opgetrokken. Naar men ons schrijft, is door den heer Michel Goulmy te 's Hertogenbosch, fabrikant van het Nederlandsch vleeschextract en groothandelaar in comestibles, een poging gedaan om de militairen in de gelegenheid te stellen, steeds zuivere en gezonde groenten te bekomen. Aan alle garnizoe nen zijn hiervan thans proeven aangeboden het zijn tabletten, bestaande uit verschillende soorten gedroogde en samengeperste groenten, welke ook door hun klein volumen (één tablet vertegen woordigt 100 rantsoenen en heeft slechts een ge wicht van 3.200 k.), bij het vervoer naar kam peinenten enz. groot gemak opleveren, en het voordeel hebben van niet te bederven, zoodat voortaan de soldaat bij kampement en ós winters, wanneer de groenten schaars zijn en slecht, even goed als des zomers van goed en smakelijk voed sel zou kunnen worden voorzien. De bereiding moet zeer veel gemak opleveren, en de proef, op last van Z.Exc. den Minister van Oorlog, door de commissie, belast met het nemen yan proeven met verduurzaamde levensmiddelen, genomen, moet goed hebben voldaan. (D.) Te beginnen met I Febr. a.s. treedt op de lijnen van de N.-Brab. stoomtramwegmaatsch. een nieuwe dienstregeling in werking. Van af dien datum zullen de treinen tusschen TilburgWaal wijk en omgekeerd, direct doorloopen. Vrijdags en op de Waalwijksche jaarmarkten vertekt een trein uit Tilburg naar Waalwijk 's raorg. ten 5.40 en komt te Waalwijk aan te 7 ure. Deze trein keert uit Waalwijk terug ten 9.15 vm. 's Maandags loopt een trein van Waalwijk naar Tilburg 's inrg. te n5.20 u. Door dezen trein zal het mogelijk zijn in een dag op en neer naar Amsterdam te reizen. Des Zondags loopt een trein van Tilburg naar Waalwijk 's av. 8.5 aankomst te Waalwijk ten 9.25. Sprekende over de bewoners van Bronbeek, deelt de //Arnh. G't." een eigenschap mede, die de meesten hunner bezitten, die getuigt voor hun krijgsmansfierheid en in ons fooiengevend en fooien- vragend vaderland hnn nog meer eer aandoet. De meesten namelijk zijn niet te bewegen tot het aannemen van eenig blijk van sympathie, of welken naam men ook aan een gift wil hechten. Zelfs een sigaar wordt noode aangenomen. Generaal Smits, de commandant, weet het militaire eerge voel wakker te houden en daarvan is dit prijzens waardige gedrag het uitvloeisel. De inwoners van Zwammerdam en Bodegraven zijn bang geworden voor het kruit, dat in de ma gazijnen van de Wierickerschans wordt bewaard. Zij zullen bij de regeering aandringen, die voor raad tot het hoogstnoodzakelijke te beperken, op dat eene mogelijke herhaling van een ramp als te Muiden hun niet treffe. Het bestuür der ver'eeniging /Willem Barents", daartoe aangemoedigd door den wensch der on langs gehouden algemeene vergadering, heeft be sloten, de //Willem Barents" in het aanstaande voorjaar voor de zesde maal naar het Noorden te zenden, doch nu niet alleen om de waarnemin gen voort te zetten, welke noodig zijn om tot eenig wetenschappelijk resultaat te leiden, maar meer bepaald met het doel om, ingeval de opva renden van de /Varna" het schip hebben moe ten verlaten en niet over het ijs gered zijn, dan in open water te gaan zoeken, aan "welke kust zij land gehaald hebbep, en alle pogingen in het werk te stellen om hen uit den nood te redden, waarin zij zouden kunnen verkeeren. Zonder de krachtige medewerking van allen, die een warm hart toedragen aan Nederlanders, die uitblinken door stouten ondernemingsgeest tot bevordering der wetenschap en die van ons wellicht hulp zouden kunnen behoeven, is de vereeniging echter niet bij machte hulp te ver- leenen. Zij vraagt daarom dit jaar nog ruimere hulp dan gewoonlijk, en wel spoedig. Men mag vertrouwen, dat deze haar zal geworden immers het geldt hier wakkere landgenooten, die zich in het belang der wetenschap naar de IJszee bege ven hebben, uit den nood te redden. Bijdragen kunnen ingezonden worden aan de plaatselijke comités en anders aan den algeinee- nen penningmeester, mr. E. N. Rahusen, te Am sterdam. De ijstent van de Kralingsche IJsclub, die dezer dagen voor de som van 1990 is aanbe steed, zal geheel uit hout worden opgetrokken. In het midden zal het butfet worden aangebracht, terwijl aan de zijvleugels twee salon-appartemen ten zullen worden ingericht. Te Neede is dezer dagen door den rijks- en gemeente-veldwachter, wegens overtreding der jachtwet, proces-verbaal opgemaakt tegen eenige ingezetenen van Borculo, onder welke een wet houder, een raadslid en een veldwachter. Eene ruim 70-jarige vrouw te Oostelbeers (Noord-Brabant) heeft eene posing aangewend om hare buurvrouw, met wie ze in onmin leefde, te vergiftigen. Met dat doel zond zij deze een potje eten, met de verzekering dat het zeer lekker was en door haar zelve gereed gemaakt. Toen deze spijs gewarmd werd, bespeurde men blauwe vlam metjes aan de oppervlakte, en bij onderzoek bleek, dat de spijs vermengd was met luciferskoppen. De justitie houdt zich met de zaak bezig. Te Ameide staan sedert langen tijd bijna al de langs den hoogendijk gelegen polders, tengevolge van het vele regen-en kwelwater, blank, tot gioot nadeel voor de landerijen en schade voor de eigena ren en den werkenden stand. Ook de polders Middelbroek, Ameide en Tienhoven deelen voor een groot gedeelte in dien ongunstigen toestand. Men hoopt algemeen, dat de ingelanden zullen te bewegen zijn tot de stichting van een stoom gemaal. Te Maassluis zal men weder een proefneming doen met de kabeljauw visscherij in den omtrek van IJsland. Twee reederijen aldaar hebben be sloten, drie schepen daarheen te zenden. Vroeger jaren kwamen daar vele Hollandsche visschers en waren de behaalde resultaten ver van ongunstig, hetgeen later allengs zoo verminderde, dat men genoodzaakt was deze visscherij geheel op te ge ven. Het is voor Maassluis en Vlaardingen te hopen, dat de proef gelukken mag, daar men als dan niet genoodzaakt zal zijn gedurende den winter een groot getal schepen, zooals nu, wer keloos te laten liggen. HH. MM. de Koning en de Koningin en het kleine Prinsesje worden den 3e April in het Outlands Park Hotel bij Londen verwacht. De geheele westervleugel van dat hotel, be staande uit 36 zalen en vertrekken, wordt voor de vorstelijke personen en hun gevolg in gereed heid gebracht. Het hotel ligt in de nabijheid van Claremont, het landgoed van den Hertog van Albany, getrouwd met de zuster ran H. M. onze Koningin. Zaterdag is in eene sloot in het weiland tus schen den 's Gravendeelschen dijk en den straat weg naar Willemsdorp, onder Dubbeldam, op een kwartier afstand van Dordrecht, het lijk gevon den van een onbekend manspersoon, middelbaren leeftijd, haar rossig, knevel blond, gouden vin gerring, gekleed met overjas (pool). Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuis op de begraaf plaats te Dubbeldam. Nader vernemen wij de volgende bijzonderhe den, welke allen doen vermoeden dat men hier met een zelfmoord te doen heeft Een arbeider, die op de genoemde plaats Za terdag voormiddag bezig was met het uitbaggeren eener sloot, ontdekte een zwaar voorwerp, dat door hem met, de hulp van een ander op den kant werd getrokken en bleek te zijn het lijk van een manspersoon. Bij de voorloopige schouwing bleek, dat in de borst tor hoogte van het hart een gaatje was, vermoedelijk ontstaan door een schot. Hij was gekleed in zwarten overjas (pool), fan- taisie pak, wit overhemd met staanden boord (waarop zich de stempel Van een fabrikant, Go- vers, uit Middelburg bevond), zijden das, draag banden over de schouders, grijs flanellen onder- hemd met rood afgezet, tricot onderbroek, grijs ge weefde sokken en bottines met koperen spij kertjes. In de zakken werd o. a. gevonden een blauw zijden zakdoek, een elastiek, vermoedelijk gédiend hebbende voor een portefeuille, en het programma eener tooneel voorstelling, ui dit jaar door een lief hebberij-gezelschap te Eindhoven gegeven. Alle kleederun waren ongemerkt. Nog achten wij der vermelding waardig het feit dat op den persoon, die blijkens zijne kleeding tot een netten stand behoorde, met uitzondering van bovengenoemden ring, welke niet dan met geweld van den vinger kon getrokken wórden, niet het geringste voorwerp van waarde is gevon den en zelfs geen geld, zeker toch eene eerste behoefte voor een vreemdeling. Kort bij de plaats waar het lijk gevischt is, werd ook opgehaald een nieuw en zeer fraai zes loops revolver, met zwart gesneden kolf, gemerkt No. 2308, waarop zich nog bevonden drie scho ten, benevens twee ledige hulzen. Bij eene gerechtelijke schouwing, die eergiste ren plaats had, is gebleken dat een revolverko gel in de linkerborst is binnengedrongen, langs het hart is gegaan en de long en de milt be langrijk heeft beschadigd, en ter hoogte van de achterste rib is blijven zitten. Van het gelaat is toen eene photografie gemaakt. Onder toezicht der justitie is het lijk gisteren ochtend op de begraafplaats te Dubbeldam ter aarde besteld. Een kleermaker te Amsterdam heeft in twist zijn buurman zoodanig met een pook op het hoofd geslagen, dat deze naar het gasthuis moest worden gebracht. Te Apeldoorn is een kind van 4 jaren, dat onbewaakt in huis was achter gelaten, in brand geraakt. Men vreest voor haar leven. In de gemeente Haarlemmermeer is een perceel, bewoond door twee gezinnen, geheel afgebrand. Door de politie te Leiden zijn aan gehouden drie fabriekwerksters, die zich schuldig gemaakt hebben aan diefstal van sajet ten nadeele barer patroons, de fabrikanten Clos Leembrugge. Ook werd de moeder van een dier meisjes aan gehouden, als hebbende zich geleend tot den ver koop dier sajet in een venduhuis. Twee van haar liepen in de val, toen zij de verkooppenningen aan het venduhuis kwamen afhalen. Catharina Blumenfeld, 18 jaren oud,, paardrijdster, dochter van Marius Blumenfeld, directeur van een paar denspel, heeft 6 weken geleden haar vader en tent verlaten. Men vermoedt, dat zij zich hier te lande bevindt. o o ttiim i i ao

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2