Bal Masqué et Paré TIMMERMAN. ONROERENDE GOEDEREN. Hotel Groenhuis, 's-Bosch 1M0SI11, ïei peel BOUWLAND, A. WIJCE1ERS, firma J. Burghout (lo., at van Binnen- en HÉ Dinsdag 6 Februari 1883, I HET KOFFIJHUIS DE KOORNBEURS. Entrée 49 Cent, Openbare Verkooping VERKOOPEN, HEUSDEN, Orchsst van de familie Niet. Y. VA.\ RIJSWIJK. TOESLAG TWLLIIL WERKMEID. LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND. 311de Staatsloterij Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. waarvoor vrij dansen. Notaris LANDllÉ, ADYERTENTIEN. Natuurlijk Koolzuur houdend Mineraalwater Eigenaren: ltOMMENHöLLER Co., Rotterdam. Voor lieden zonder betrekking'. Tal van jongelieden nit den burgerstand, die geen wetenschappelijke opleiding genoten hebben en zich in geen ambacht hebben bekwaamd, doen vergeefsche moeite om in de een of andere betrek king geplaatst te wordeu. cn menigeen moet zich tevreden stellen met een baantje, dat dag en nacht werk vereischt, maar eene bezoldiging afwerpt, ge lijkstaande aan een aalmoel Weten zij wel, dat op 't oogenblik nog plaats is voor 50 militaire schrijvers bij het Indische leger? Een soldaat-schrijver behoeft geen wapens te dragen of te onderhouden en behoeft niet te rxer- ceeren; hij is militair bureau-man, heeft zijn dienst vau 's morgeus 8 tot 's middags 2 uur en is voor het overige van den dag geheel vrij, zoodat hij dan op sommige plaatsen met schrijfwerk voor parti culieren nog heel wat kan vordieneu. De meeste schrijvers zijn geplaatst te Batavia velen in groote garnizoensplaatsen en slechts enkelen op kleine posten. Bij goed gedrag mogen zij buiten de kazerne wonen, terwijl de adjudanteu-onderofficier-schrijver burgerkleeding mogeu dragen. Als soldaat-schrijver bij de militaire administratie van hot leger in Nederlaudscb-Libië worden aan genomen ongehnwdeu, niet ouder dan dertig jaren, die voldoen aan het op den eersten en derden Woensdag van elke maand aan hot departement van koloniën te houden examen, dat omvat: a. het schrijven van een vaardige eu duidelijk leesbare hand; b. het maken van een opstel over een eenvoudig onderworp in de Nederlandsche taal, zonder zinstorende fouten c. hot vlug en zonder grove of zinstorende fouten schrjjven onder eenvoudig Hollandsch dictee; d. hot vlug en verstaanbaar lezen van gedrukt en geschreven schrift; e. de vaardige toepassing der vier hoofdregels-der rekenkunde, met gebruik van tiendoelige breukeu. Om tot het examen te worden toegelaten, voorzie men zich van eene schriftelijke verklaring van den plaatselijken commandant te 's Hage, en melde zich daarmee aan bij het Departement van Koloniën. Hij, die als soldaat-schrijver wordt aangenomou, gaat op den gebruikelijken voet een militaire ver bintenis aan voor den tijd van zes jaar. Hem wordt, na te Harderwijk aangenomen en gekleed te zijn, verlof verleend, met behoud van soldij voor den tijd van ten hoogste zes weken. Tevens wordt hem 50 (vijftig gulden) handgeld uitbetaald en heeft ten zyuen name in de Rijkspostspaarbank de inleg plaats van 300 (driehonderd gulden.) In geval van overlijden voordat do inlage en de daarop verschenen renté hem zijn uitbetaald, wordeu die gelden op verzoek zijner erfgenamen aan deze uitgekeerd. Aan soldaten-schrijvers wordt voor gouverne- ments-rekening overtocht verleend naar Ned.-Indië als pasaagier der tweede klasse, dus op gelijken voet als aan de onderofficieren en vele civiele be ambten. Bij goed gedrag, bij geschiktheid, gebleken uit lichte examens, kan de soldaat-schrijver achtereen volgens bevorderd worden tot korporaal-schrijver, sergeant-schrijver, sergeant-majoor-schrijver, adju dant-onderofficier-schrijver 2e klasse en adjudaut- onderofficier-schrijver der le klasse. In laatstbedoelden graad geniet hij een trakte ment van 125 per maand, benevens vivres of vergoeding deswege ad 0.40 daags. Dooa hunne administratieve werkzaamheden heb ben de schrijvers alle gelegenheid zich te bekwa men tot het examen voor sergeant-majoor of adju dant-onderofficier-kwartiermeester en administra teur van hospitalen. Meestal worden uit het korps militaire schrij vers de zoogenaamde militaire ambtenaren benoemd, die werkzaam zijn op de hoofdbureaux te Batavia, en wier inkomsten en positie gelijk staan met die van den officiersrang. Ook kan hij als ambtenaar by een der departementen van civiel bestuur ge plaatst worden. (Hierbij zijn vele voormalige mili taire schrijvers nu in goed bezoldigde betrekkingen). Het gagement (pensioen) bedraagt per jaar: Na 12 jaar dienst. Na 20 jaar dienst. Voor een adj.-onderoffl. ƒ320 ƒ480 serg.-majoor - 290 - 450 sergeant - 260 - 420 korporaal - 220 - 380 soldaat - 200 - 320 Voor elk jaar dienst boven de 12 jaar wordt het pensioen met 20 verhoogd, totdat het maxi mum (voor 20 jaren) is bereikt. N. v. d. D. de gewoonten en gebruiken in de omstreken hunner woonplaatsen. En diezelfde lieden willen tien tegen één er niet toe overgaan, hetzelfde wat ze gaarne bespreken, in eenige Landbouw-Courant te lezen. Spreker drong daarom nogmaals aan, een en ander te lezen, vooral in de lange winteravonden eu wees er nadrukkelijk op, dat de Landbouwbladen altijd wel eenvoudige artikelen bevatten, door prak- I tische landbouwers geschreven eu ook voor den niet geleerden landman te begrijpen. Dezer dagen werd te Amsterdam weder een ver gadering gehouden door het uit voerend Comité der in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling. Daar in vele gemeenten de lij-sten voor inteeke- niug nog niet werden aangeboden, werd de toetre ding als donateur tegen een bijdrage van minstens 25 nog onbepaald opengesteld. Meegedeeld werd, dat de ingekomen toezeggingen van bijdragen ge zamenlijk beliepen een bedrag van ruim 64,000, welk bedrag men vertrouwde dat, daar vele ge meenten eu voreenigingen, waarvan dit verwacht mag worden, nog niet bericht hadden, nog aanmerkelijk zal toenemen, hetgeen noodzakelijk is om de kosten te kunnen bestrijden van een tentoonstelling, Neder land waardig om tegenover het buitenland te hou den. Daar echter nog veler medewerking werd ver wacht, schroomde het Comité niet om met zijn werkzaamheden voort te gaan en ontwierp het een concept-program ma, dat een aanmerkelyk hooger cijfer dan de toegezegde bydragen voor prijzen en premiëu bevat eu dat nader aan de commissie van vertegenwoordiging der Nederl. Landb.-Maatschap- pijen zal worden aangebodon. Wij hopen, dat nog velen het Comité zullen steu nen en hun bydragen zullen zeuden aan den secre taris-penningmeester van het uitvoerend Comité, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen. Dinsdagavond hield de heer Corbyn van Noor- deloos, te Meerkerk eene landbouw-voordracht over veevoeder. Na eene beschrijving van de voor naamste spysverteerings-organen, opgehelderd door schetsteekeningen met krijt op het zwarte bord, en van de wijze hoe de voedingsstoffen uit het voeder in het bloed worden opgenomen en met den bloedstroom door het lichaam gevoerd worden, be handelde spreker achtereenvolgens de voornaamste stoffen, die tot opbouw en onderhoud van het lichaam verstrekken. Het was blijkbaar sprekers bedoeling te doen begrijpen, dat de waarde van eenig veevoeder voornamelijk afhangt van de hoe veelheden verteerbaar eiwit en vet in het voeder aanwezig. Met nadruk wees hij er dan ook op, dat de verteerbaarheid dier stoffen, door doelmatige vermenging, broeiing, kneuzing enz. aanmerkelyk kan bevorderd worden. Ook drukte hy er op, dat de meeste boeren, om maar eene grooter hoeveelheid hooi te hebben, te laat maaien, dewijl de voederwaarde van het hooi na het bloeien met den dag vermindert. Ook het in kuilen of inzuren van gras werd besproken en aanbevolen, vooral by nat weer, als het hooien slecht gaat. By gunstig hooiweer, moest volgens spreker slechts een gedeelte van het gras en dan by voorkeur het slechtste ingezuurd worden. Eindelijk verwees spreker naar de voederlysten, o. a. voorkomende in Staring's Almanak, die na het thans behandelde, naar spr. meening, wel begrepen konden worden, en als doelmatige leiddraad kondeu dienen by het aankoopeu van krachtvoeder. Spreker besloot met den wensch, dat ook de landbouwers in deze streken zich eens meer mochten toeLggen, door het lezen van eenig Landb. Weekbl. en een of ander eenvoudig boekwerk over den landbouw, zich op de hoogte te stellen van de ervaringen van andere landbouwers. Hy wees daarbij op de om standigheid, dat boeren wel met elkander willen spreken over hun bedrijf, dat boereu uit ver van elkander verwijderde streken by eene eerste ontmoeting reeds, met belangstelling met elkander spreken over hunne ondervindingen, alsmede over KERKNIEUWS. Beroepen naar Nes eu Wierum in Friesland, Klerk te Koudekerknaar Koedijk, F. van Leeuwen te Gorredyk; naar St. Laurens en Brigdamme, C. van Dis te Westmaas; (toezegging) naar Heino, H. H. Veder te Abcoude; Moerdijk, E. A. Lazonder te ZegveldEtten, J. Mijs te Simonshaven Gorinchom, W. R. Kalshovo te Ede; Oud-Boiorlaud, S. S. Dyk- stra te Welsryp (Friesland). Bedankt .- voor Piershil, door Willemse to Lopiker-Kapel voor Gouderak, W. A. Houbolt te Westbroek c. a. Hoorn, A. A. van Otterloo te Oist; Goudswaard, A. Veeuhuyzen te Nederhorst den Berg; Willem stad, De Lange te Goedereede; Sprang, W. A. Hou bolt te Westbroek en Achttionhoven (cl. Amers foort). Aangenomen naar Oeue, W. E. Noordink te Hagsstein Idaard, dr. J. A. Bruins te BlokkerAmsterdam (Eugelsche gemeente), A. Ironside cand. by het prov. kerk bestuur van Zuid-Hollaud. Zestal (alphabetisch) te Zutfen, ds. J. J. van Hille te Westzaan, F. W. N. Hugenholtz te Zandpoort, J. T. Joósting te Hees en Neerbosch, W. H. Kosters te Neede, M. Rutgers vau der Loeff te Almelo en H. A. van der Meulen te Veendam. De gemeenten in Zuid-Beveland, 's Heer- Arendskcrke, 's Gravenpolder en Waarde zullen in Oct. e. k. hun 300-jarig bestaan herdenken. Beroepen naar Stadsmusselkanaal, H. v. d. Veen te Pieter- buren; Colynsplaat, B. Veenstra te Vlissingen. Aangenomen naar Bolnes, A. v. d. Zanden te Westbroek. tot, kapelaan der O. L. Vrouwekerk te Breda J. Schranwon, eu tot kapelaan te Ede J. v. Aert, priester van 't Seminarie. Ileusden, van 2229 Jan. Geboren: Israël, z. v. P. de Winter en J. de Wolff. Overleden: F. G. Bax, 2 m. jd.; E. J. van Alphen, 15 d. jm. f Bussen, Jan. Geboren: Antonie, z. v. A. van Oorschoten M. Nauwens. Overledeu: C. van der Pluym, jm. 14 j.; P. J. Weterings, jd. 17 j.; W. van Vclthoven, man v. W. Otgens, 62 j.een levenl. kind maun. ge slacht; A. Teuling, jm. 58 j., overl. te Gorinchem. Prijzen van 100 en daar boven. 4e Klasse. Trekking van 29 Jan. Prijs van 1500: nos. 4403, 19883; 1000: no. i3114f 400: no. 9494; 200: nos. 9055, 16001, 17483; 100: nos. 1634, 7022, 9026, 11930, 15325, 18361. Een mutsengeschiedenis! Amsterdam heeft weder een weeshuis-kwestie gehad. In het diaconie- weeshuis aldaar is nl. een kostuum voorgeschreven eu daartoe behoort ook een bijzonder model muts. Langzamerhand hadden sommige meisjes echter mutsen opgezet, die min of meer van het»model afweken. Deze had er wat aangezet, gene knipte er wat van af, een ander reeg wat in of plooide wat meer en zoo was menig meisje daar door eigen fantasie geleid beter of slechter gemutst dan regen ten en regentessen hadden voorgeschreven. Over die niet-modol-mutsen kwamen echter klach ten in en bij den overgang der meisjes naar het nieuwgebouwde gesticht aan de Stadhouderskade- besloot het bestuur »de muts« in al haar eenvoud te herstellen. Zes-en-veertig meisjes weigerden ech ter zich aan de model-herstelling te onderwerpen, niettegenstaande het bestuur aan ieder harer twee splinter-nieuwe (model)-mutsen beloofde en een nieu wen (model)-regenmautel, terwijl het gesticht ver der nog voor de bewassching der (model)-mutseu zoude zorg dragen. Huisarrest op Zondag werd aan de weerspannigen opgelegd en haar medegedeeld dat, wie weigerde zich met de modelmuts te tooien, met 1 Febr. het gesticht zoude moeten verlaten. Vier en dertig staken het hoofd in de officiëele muts, maar 12 bleven weigeren en moeten dus het huis verlaten. Voor haar werden diensten ge vonden, behalve voor één, die provisioneel voor een jaar elders is uitbesteed. Provisioneel is daar mede het Amsterdamsch mutsen-oproer geëindigd. By een ingezetene van Delft was een jongmensch uit Utrecht in dienst, over wien men niet byzonder tevreden was en dien men, na nieuwe onaange naamheden, uit zyn betrekking ontsloeg. Om echter te zorgen dat het jongmensch, buiten weten zyuer ouders, geen verkeerde wegen opging, werd naar Utrecht getelegrafeerd: Uw zoon is ontslagen. Door een vergissing seinde de telegraaf echter over: Uw zoon is ontslapen. De bedroefde ouders van den ontslapene trokken met de ver moedelijke kosten der begrafonis by zich naar Del/t, om persoonlijk »de laatste eer« voor hun kind te regelen. Groot was echter hun verbazing en blijd- schap, toen zij aan het sterfhuis te Delft vernamen, dat hun zoon niet dood, maar veeleer te leven dig was. Een aapmeisje wordt thans te Londen ver toond. Uit de beschrijving van dit kind (dat in het Westminstersche aquarium aldaar is te zien) blijkt, dat hier geen sprake is van eene z.g. monstruo siteit, maar dat Krao een zeer goed uitzieud, ver standig meisje is, van ongeveer 7 jaar. Het kind is gevonden in een bosch van Laos by Siam, en naar' Engeland gebracht door den Noor weger Karl Bock, die ook Siam en Aehter-Indië heeft bereisd. Deze had eene familie van dit harige menschenras laten opvangen. De man stierf spoedig aan de cholera de koning des lands' wilde de vrouw niet laten uitvoeren, maar met het kind gelukte dat. Inzonderheid de behaardheid van hoofd, aangezicht, schouders, armen, enz., onderscheidt het kind van den gewonen mensch. Ook heoft het een staartachtig verlengsel van de onderste ruggowervels. Krao spreekt reeds eenige Eugelsche woorden, en is ver rukt over hare kleederen, sieraden, linten, enz. Te Aken is eene bende van twaalf jongens en meisjes, van 8 tot 14 jaar oud, in hechtenis ge nomen. Dit jeugdige clubje legde zich toe op het zakkenrollen en had in de laatste dagen aan een aantal personen de portemonnaies ontfutseld. Terwijl verscheidene van die portemonuaies door hen uit den weg zyn geruimd, zijn er nog 34 bij hen ge vonden. Uit het voorloopig verhoor is gebleken, dat een meisje van 14 jaar er byzonder goed slag van had, kleine kinderen op dat werk te diesseeren, en dat de toepassing der hierbij aangeleerde hand grepen gemakkelijk werd gemaakt, doordien het to j Aken gebruikelijk is, de portemonnaie niet in een binnen- maar in een buitenzak te dragen. f Ileusden, 27 Jan. Do prijs der boter 0.90 a 0.92 per stuk van 6 ons. Eieren 4x/2 a 5 cent. f Gorinchem, 29 Jan. Bij een aanvoer van onge veer 150 stuks vee, was du handel heden weder minder vlug en konden alleen voor kalf koeien goede prijzen bedongen worden. Prijzen: Enkele zware kalf koeien ƒ220 a 325; mindere qualiteit ƒ160 a 225; dito vaarzen 140 a ƒ220. Melkkoeien 150 a 200. Vare koeien 120 a 175. Graskalveren 30 a 65. Enkele nuchtere kalveren 7 a 15. Varkens, zware vette op levering 48 a 52 ct,s. per Kilogram. Fokvarkeus van 6 a 8 weken 6.a 9. per stuk. I)e prijs dor goöboter was bij geriugen aanvoer 1.54 a 1.74 per Kilogram. Kipeieren golden ƒ0.90 a ƒ1.10 de 26 stuks. t Bussen, 25 Jan. Prijzon der boter: ƒ1.47 a 1.65 per kilogi'am. 's Bosch, 29 Jan. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 125 stuks. De le kwal. gold van ƒ0.64 tot 0.70, 2o kwal. van ƒ0.62 tot ƒ0.64, 3e kwal. van ƒ0.60 tot 0.62 per kilogr. Al het aangevoerde werd tegen de genoteerde prijzen vlug weg verkocht. De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij zich van af heden alhier gevestigd heeft als Hij neemt hiermede de vrijheid zich bij zijne stadgenooten en de bewoners der omstreken min zaamst aan te bevelen, terwijl hij de verzekering geeft, dat alle hem op te dragen orders net, spoedig en goedkoop zullen worden ten Uitvoer gebracht. Aanbevelend, te V 1 ij m e n bericht, dat de onroerende goe deren, toebehoorende aan ANDRÏES SCHOUTEN, te W ij k, zijn INGEZET en VERHOOGD, te weten No. 1. Huis, Erf en Bouwland, in het Spijk, te W ij k totf 650. No. 2. Weiland in de Hoeven, te W ij k tot 2000. No. 3. Bouwland in het Spijk, te Wijk, totf 2400. op Woensdag 7 Februari 1883, des avonds te 6 uren precies, ten huize van GIJSBERT VERSEELT te Wijk. Notaris L ANDRÉ, te Vlijmen, is voornemens op Woensdag 7 Februari 1883, ten huize van Gijsbert Ver spelt te Wijk, des avonds te 6 uren precies, in het openbaar te do volgende, alleu in de gemeente WIJ K gele gen, ONROERENDE GOEDEREN: lo. De Heer en Mevrouw VERHAGENde Jong, betuigen huuneu dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de geboorte hunner dochter. Ileusden30 Jannari '83, Wordt gevraagd eene tegen goed loon. Zich in persoon of mot franco brieven aan te melden. iu HET SPIJK, sectie A, nommers 960 en 961, groot 3 Aren, 70 Centiaren; 30. in DE HOEVEN, sectie B, uommer 496, groot 1 Hekturc, 64 Aren, 80 Centiaren; en 3o. in IIET SPIJK, sectie A, nommers 258 en 259, groot 54 Aren, 20 Centiaren, Granen en Peulvruchten; Landbouw-, Groenten-, Bloem-, Boom-en Graszaden; Land- en Tuinbouw- artikelen, enz. ONTVANGEN: monsters van prima puike Groninger Zaai- eu Voerhavcr, van verschillend ge wicht, welke ten zijnen kantore te zien zijn en, op franco aanvrage, worden toegezonden, met opgave van prijzen en conditiën. uit de Victoria Bron« te Oberlahnstein bij Ems is niet alleen voor gezonden oen zeer welsmak.ndo en verfrisschende drank maar tevens een uitstekend geneesmiddel iu vele gevallen van ziekten, in 't bijzonder bij die der maag cu ademhalingsorganen, alsmede bij zenuwachtige toestanden. De verkoop van 1.200.000 flessehen en kruiken in het eerste jaar der Exploitatie dezer bron is wei bet beste bewijs van de voortreffelijkheid van dit Mineraalwater. Verkrijgbaar op heele en halve kruiken en flessehen in de Hotels en Koliehuizen. alsmede bij alle Handelaren in Viseh, Comestibles eu Koloniale W aren. Brochures en Prijscouranten gratis. Nederl. Herv. Gemeente. Ciir. Geref. Kerk. Roomscn-Katholieke Kerk Benoemd: op Heusden, 23 Januari 1883. van w»l WEILAND

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3