1883. Amerika op zijn smalst. In Noodweer. FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEERMAN Kensden. V IV Jk v -s. ji/m v. HvTA^J VOOR Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en Z A T E R D A G. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.Eranco per post zonder prijs- verkooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote lettens naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag-; en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Ala een geweldig groote, lang uitgestrekte scheidsmuur ligt Amerika tusschen den At- lantischen en den stillen Oceaan en dwingt het handelsverkeer tussschen Europa en de westelijke staten van Amerika den langen en gevaarlijken weg om de zuidelijke spits van dit werelddeel, door de straat van Ma- gel haen of om Kaap Hoorn te nemen. De beide deelen van het Amerikaansche vast land zijn echter slechts door een betrekke lijk smalle en rotsachtige strook land ver bonden, door een landengte die op enkele plaatsen slechts een breedte van 50 K.M. neeft. Dezen smallen landweg door te graven en alzoo de wereldzeeën te verbinden op een breedte, die voor den handel van groot voordeel is, is sedert lang het streven van alle handeldrijvende natiën. Een dergelijk beletsel voor het verkeer ter zee tusschen Europa aan de eene, Afri ka's oostkust, Indië, China, en Japan aan de andere zijde was tot voor een twaalftal jaren de landengte van Suez tusschen Azie en Afrika, welke de scheepvaart dwong den langen weg om Kaap de Goede Hoop te nemen. Ook hier bevond zich slechts een smalle strook tusschen de Indische en de Atlantische zee en eerst na eeuwenlange pogingen gelukte het in onzen tijd het we reldberoemde Suezkanaal te graven, welks invloed zich nu reeds beduidend gevoelen laat en 't welk zijn schepper, den Graaf Ferdinand de Lesseps voor alle volgende eeuwen een eerste plaats onder de weldoe ners der menschheid aanwijst. Er is in de geheele wereldgeschiedenis geen tweede voorbeeld te vinden, dat een man, die niet als een alleenheerschend vorst over 't wel en wee der volken te beschikken heeft, na volbrachten reuzenarbeid als de doorgraving van de Suezlandengte, een der gelijk plan opwerpt en tot een begin van uitvoering brengt. Dat is inderdaad een wonder onzer eeuw, te meer daar Ferd. de Lesseps aan de grens van den ouderdom staat. Doch grijs moge hij zijn, hij is een grijsaard vol van jeugdige energie en werk zaamheid. Er bestaat tusschen beide groote onder nemingen van De Lesseps een groote ver wantschap, die in 't oog springt, afgezien zelfs van de gelijkheid in uiterlijken vorm. Het Suezkanaal zoowel als dat door de land engte van Panama brengen de groote reis routes van den wereldhandel tot op de helft van den vroegeren tijdduur. Tijdwinst staat in den handel gelijk met geldwinst en de laatste spruit niet alleen voort uit de directe voordeelen aan scheepsvracht en verzeke- ringsonkosten, maar vooral uit den ver snelden omzet der kapitalen en de meerdere zekerheid der verzendingen. Zelfs na aftrek der kanaalkosten is dat bedrag nog enorm groot en men heeft berekend dat door het Suezkanaal alleen in dit opzicht reeds meer dan 150 millioen gulden gespaard is. Ten bewijze dat door het toekomstige Panamakanaal inderdaad de scheepvaart be langrijk gebaat zal zijn, stippen we het vol gende aan. De zeeweg tusschen Europa en West-Amerika zal door 't kanaal 14000 K.M. lang zijn en voor stoomschepen één maand, voor zeilvaartuigen twee tot drie maanden reis uitsparen. De reis van Liverpool naar Callao in Peru bedraagt nu 10000 K.M,, zal later 6000 bedragen, een tijdwinst van 36 dagen. Nog gunstiger wordt die verhou ding voor den weg tusschen New-York en Peru, welke weg 60 dagen en voor dien tusschen eerstgenoemde plaats en San Fran- sisco (Californie), die 71 dagen korter wordt. De mannen der statistiek berekenen zonder te overdrijven voor elke scheepston vracht goed door elkaar genomen een besparing van ongeveer f 30. Sedert 1855 bestaat er over de landengte van Panama een spoor weg, maar het transport van zeegoederen is daarover zeer duur en lastig bovendien, zoodat de handel daarvan geen wezenlijk voordeel trekt. Reeds lang, als we zeiden, heeft men op 't doorgraven der landengte aangedrongen en vele plannen daartoe zijn ontworpenwe gaan die echter stilzwijgend voorbij ofii dat van De Lesseps kortelijk na te gaan. De groote brug tusschen Noord- en Z. Amerika telt door insnijdingen aan beide kusten verschillende engtende voornaamste zijn die van Tehuantepec, van Honduras, van Panama, van San Bias en van Dariën, van welke de laatste drie de smalste zijn. De landengte van Dariën is 50 K.M. breed. Het. is echter niet de meerdere of mindere lengte, die bij de keuze, van den kanaalweg den doorslag geeft, veel meer echter de aard van het tusschen beide zeeën gelegen ter rein, met zijn gebergten en wateren, van welke de eersten de doorgraving lastig maken en de laatsten haar zeer in de hand werken. Met het oog hierop komen de eerstgenoemde landengten niet in aanmerking, wijl de Cor dilleras van Centraal-Amerika wat hoogte en formatie betreft, grooter zwarigheid op leveren dan die der landengten van Panama, San Bias en Dariën. Van alle onderzoekin gen had alleen de expeditie in 1841 door Fairbain en Gibbs eenig resultaat, n.l. den aanleg van den Panamaspoorgweg, die den weg wees voor hét kanaal van De Lesseps. Eerst na 't welgelukken van 't Suezkanaal kwam er niéuwe beweging in de Ameri kaansche zaak. De Vereen. Staten vaardig den in de laatste twaalf jaren niet minder dan zes wetenschappelijke expedities af tot onderzoek, die zich echter 't meest bezig hielden met de vraag in hoever bij een even tueel kanaal het meer van Nicaragua dienst zou kunnen doen. Het internationaal aard rijkskundig congres te Parijs van 1875 nam de kanaalvraag in ernstige overweging en zond een speciale commissie naar C.-Amerika tot beoordeeling der verschillende plannen de voorzitter daarvan was De Lesseps. Het was aan zijn ondernemingsgeest en energie te danken dat het doorgravingsprobleem toen reuzenschreden deed. Uitmuntend toe gerust met het noodige materiaal was die commissie in staat voor het volgende con gres in '79 uitgewerkte plannen ter tafel te brengen omtrent alle bovengenoemde engten. De noordelijkste echter kwamen niet in aanmerking om den vulkanischen aard der gebergten en de zuidelijkste, die van Dariën, evenmin om 't ongezonde kli maat. Het congres bepaalde zich dus tot behandeling van twee plannen dat van een kanaal door het Nicaruguameer en door de engte van Panama. Plet eerste plan had bijzondere voordee len. Vooreerst is het Niearaguameer van grooten omvang en zou in het kanaal een door de natuur gevormd uitmuntend water reservoir zijn, terwijl er reeds tusschen dit meer en den Atl. Oceaan een verbinding bestaat door de rivier San Juan. Het kwam er dus maar op de smalle engte tusschen den Stillen Oceaan en 't meer door te steken. Edoch de havens aan weerszijde zouden slechts met groote kosten geschikt voor den handel kunnen gemaakt worden en 't ka naal zou tengevolge van den snellen stroom der rivier 17 sluizen vorderen, die de reis ongemakkelijk en langdurig, de kosten enorm zouden doen stijgen. De handel mag De Lesseps dankbaar zijn dat op zijn initiatief den weg gekozen is van de Limonbaai tot de Panamagolf. Deze weg is de kortste, bezit aan beide E. V E L Y. Tante Nanne,* vroeg de jonge vrouw nu zoo on verwacht, dat de aangesprokene halt' verschrikt hare klapperende breinaalden uit haar handen liet vallen, tante Nanne, waarom gaat gij ook niet eens uit naar al die stijve, koude menschen, die gij uw familie noemt?* Waarom? 0 mijn liefste lieveling,* zuchtte de weduwe, wat zou ik daar doen? Eens maar dat is lang geleden kwamen ze mij opzoeken; nu ben ik op leeftijd en arm en afhankelijk; wat zouden ze nu met mij beginnen?* Zij had dat met zooveel weemoedige, onderworpen gelatenheid gezegd, dat Meta bijna spijt had over haar vraag. Terwijl zij zich over die verlegenheid poogde heen te zetten, sprak zij op vriendelijken toon »Van daag zag ik een van uwe rijke dames; zij was niet jong meer en ik geloof niet dat ze ooit van haar leven heel mooi geweest is, maar toch stal ze mijn hart. Mevrouw Hedwig Rolling. »De arme vrouw!* zuchtte Nanne. Meta draaide haastig haar hoofdje om, »Haar?... een rijke vrouw, een gelukkige moe der... noemt gij haar zoo?« Zij is niet gelukkig, maar zij is erg, erg onge lukkig geweest, en dat heeft haar beminnelijk ge maakt en haar in de oogen van fijngevoelende lieden iets aantrekkelijks gegeven. Ja, mijn kind, rampen en smarten zijn wonderlijke geneesmiddelen.* »Is het een geschieuenis voor mij?* riep de jonge vrouw, terwijl zij luidkeels lachte. Och,.tante Nanne, ik veilmeldde mij daar dat ik met mijn goede tante Clara sprak, die dikwijls, heel dikwijls,, zulke vragen met een ernstig hoofdschudden beantwoordde. En toch is het nu andersik ben nu getrouwd en zal nu de geschiedenis der blonde mevrouw Iledwig wel mogen hooren. Nanne knikte toestemmend. Zij is niet lang, kind, maar niet een paar woorden verhaald. Iledwig had, toen ze een jong meisje was, haar hart geschonken aan een kunstschilder, een talent- vollen maar armen schilder. Hare ouders wisten het niet, en zij bekende het ook niet toen de rijkste koopmanszoon uit de geheele stad haar ten huwelijk vroeg. Zij gaf hem haar ja-woord.* Meta staarde haar verontwaardigd aan. »Dat was valsch en lafhartig!* riep zij. Stilsprak Nanne, oordeel niet te haastig; wie aanschouwde toen wat er in het hart der jonge vrouw omging? De schilder was weg, ver weg naar het Zuiden, en zij dacht dat hij haar wel zou ver geten hebben. Maar toen zij getrouwd was, ksvam hij terug.* «Kwam hij terug,* herhaalde de jonge vrouw werk tuigelijk, en verweet haar hare trouweloosheid en vingers der Nanne schudde zachtkens het hoofd met den kleinen kanten doek, die haar iets nonachtigs in haar voor komen gaf. 0 kind zij zagen elkaar weder en wisten toen dat de liefde niet dood was. En omdat Hedwigs echtgenoot zijne vrouw veronachtzaamde, en voort durend over zijn boeken en rekeningen gebogen zat, het eene schip na het andere naar zee zond, en zijn doode goederen liever had dan vrouw en kind, nu, zoo kwam het er toe, dat Iledwig het besluit nam om met den man, dien zij in haar jeugd reeds beminde, te vluchten.'-' Niet waar, het heeft wel iets van éeri roman; maar het eindigt toch anders dan in de meeste boeken. Hedwigs man ontdekte het door een toeval. Meta's kleine hand vatte de koude verhaalster. »En hij vermoordde den schilder in een tweegevecht, zooals zij dat noemen, hoewel het toch een moord is?* vroeg zij met zenuwachtige gejaagdheid. Nanne schudde ontkennend het hoofd. »De heer Justus Rolling was een groothandelaar, die zijn leven niet zoo licht op hot spel gezet zou hebben. Neen, hij begaf zich naar den man die het hart zijner vrouw bezat, en kocht hem de eer van zijn huis voor een aanzienlijke som af. Hedwig wachtte vruchteloos op den bestemden tijd naar hem, dien zij als haren redder en verlosser beschouwde. In zijne plaats verscheen haar echtgenoot, om haar met een glimlach vol bitteren spot een kwitantie te laten zien. »De prijs van mijn onbezoedelde eer, de som is hoog, mevrouw »0!* duisterde Meta, »o ik heb geen woor den die ellendeling, die lafaarden zij, die arme vrouw Zij,ging Nanne voort, leeft sedert dien tijd geduldig voort, zonder klachten of begeerten. Het was heel stil in de kamermen hoorde niets dan het kletteren der regendroppels tegen de venster ruiten. Zonder klachten of begeerten',* herhaalde de jonge vrouw na een zeer lange pausehoe onbeschrijfelijk Er zullen wel niet veel menschen zijn, die zoo levendat moet het ellendigste van alles zijn Er trilde een weemoedig lachje om de dunne lippen der bleeke weduweMeta bemerkte hetzij sprong op en sloeg haar arm 'om den hals barer nieuwe vriendin. i>-0, tante Nanrtégij nietsprak zij, alsof zij beducht was, het jate hooren. De oude vrouw knikte toestemmend. »Als ik er ooit weder toe komen mocht, iets te begeeren, dan zou het voor u en voor Hendrik zijn.* »En zij is toch óók eens jong geweest,* sprak Meta voor zich heen., Nanne glimlachte weder en vervolgdeJong en met een hart vol liefde trad ik het leven in. Wilt ge nóg eengeschiedenis, kleine? Ik schonk dit hart aan een armen boekhouder van mijns vaders kantoor; mijn broeder bemerkte onze verhouding, nog eer wij zclven. duidelijk met elkander gesproken hadden; en hij zorgde met broederlijken takt dat dit nóóit meer ge beuren kon. De arme boekhouder verloor zijn post, en dewijl 'lat zoo. plotseling gebeurde, nam niemand hier hem in diénst; al spoedig werd hij door een he vige ziekte aangetast eu. op stadskosten in het gasthuis verpleegd. Daaruit hebben 'zij hem ook begraven, juist op denzelfdèn dag toen ik in de bruiloftskoets met Willibald Grütes naar de kerk reed. Dat was een huwelijk naar den zin der familie.* Meta staarde de bleeke weduwe als verbijsterd aan had zij wel goed gehoord? »Als ge echter den anderen lief hadt, werkelijk lief hadt,* vroeg zij twijfelend, waürom liet ge u dan dwingen (Wordt vervolgd.' •treurig klinkt dat vLHn NOVELLE VAN -00-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 1