BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND, BURGERLIJKE STAND. 311de Staatsloterij. einden goede havens (Colon en Panama) en vordert betrekkelijk weinig kosten. Het Nieuwe Kanaal zal een lengte van 73 K.M. hebbeneen tweetal kleine rivieren zal men zich bij de doorgraving ten nutte kun nen maken en de waterscheiding tusschen deze, de Pic de Culebra, moet doorboord worden. Bij dien berg ligt het glanspunt der geheele onderneming. Een tunnel van 6 K.M. lengte welke door dezen heen zal gelegd worden zal alle wonderwerken van den ouden en nieuwen tijd ver achter zich laten. Men denke slechts deze tunnel, die de grootste schepen zonder eenigen hinder vrije doorvaart zal geven, zal 38 M. hoog en van 2226 M. breed worden. Zelfs een Lesseps schrikt voor de uitvoering van zulk een werk terug en het is nog onzeker of men niet door aanwending van een groo- ter kapitaal, berekend op 50 mill, tot weg ruiming van den ganschen berg besluiten zal. In het midden van 't kanaal zal men een reservoir van een mill. Kub. M. water aanleggen om den waterstand in het ka naal te regelen. Tijdens de eb is de oppervlakte van beide Oceanen even hoog en 't zou dus mogelijk zijn het kanaal geheel zonder sluizen te maken, ware het niet dat de vloedhoogte van beide een groot verschil, van 6 M. namelijk n.l. aangeeft, zoodat er bij vloed een geweldige stroom van den Stillen naar den Atl. Oceaan zou loopen. Er is dus be sloten tot het plaatsen van een groote sluis aan den St. Oceaan, die den waterstand steeds op de hoogte van den Atl. Oceaan houden zal. De massa gronds die zal moeten uitge graven worden, bedraagt 55 mill. Kub, M., een getal waarvan men zich eenige voor stelling kan maken als men weet dat de afgraving van 1 Kub. M. een hal ven dag vordert van een arbeider. Er zijn 15000 paardenkrachten en 9000 arbeiders aan 't werk en men hoopt de onderneming in '86, op z'n laatst in '88 ten einde te brengen. Het verkrijgen van arbeidskrachten is echter een der grootste zwarigheden bij dit kolossale werk. Het klimaat van Centraal- Amerika is naar luid der berichten en na de opgedane ondervinding, zeer ongezond de medische wetenschap heeft naar een der bovenbedoelde riviertjes (de Chagre) een koorts genoemd, die onder 't werkvolk voortdurend woedt. Karei von Scherzer verhaalt dat het gebruik van kinine in alle dranken daar noodzakelijk is als voorbe hoedmiddel tegen de malariakoortsen en dat men elkaar op 't werk kinine presen teert, zooals bij ons de werklui elkaar op wat pruimtabak onthalen. Indertijd vertelde men van den Panamaspoorweg dat onder iederen dwarsbalk een koeli begraven was en 't Parijsche congres gaf toe dat het Panamakanaal niet zonder groote menschen- ofters gegraven zou kunnen worden. Intus- schen hebben de ondernemers getracht door een doelmatige keuze onder de arbeiders, van welke de negers 't best tegen koorts bestand zijn en door flinke inrichtingen voor verpleging der zieken, de ziekte haar gevaarlijk karakter te ontnemen. Negers levert Brazilië en bij 't vervoer van zieken heeft men veel nut van den reeds bestaan- den spoorweg. De kosten van het Panamakanaal rekent men op circa 400 mill, gulden. De Les seps echter en zijn medeopzichters Hersent en Couvrieux rekenen 't met 120 mill, minder te kunnen doen een bepaalde be grooting is bij werken als 't bedoelde en onder zwarigheden als boven aangestipt zijn, niet mogelijk. Bij zulke ondernemin gen komt het intusschen op wat meer of minder zelfs van 100 mill, niet aan, wan neer men let op het nut dat de wereld handel van 't voltooide kanaal trekken zal, en bedenkt dat in dit geval de staal, Colum bia uiterst vrijgevig is voor de ondernemers door ze van alle lasten vrij te stellen en nog 500,000 Hectaren grond ten geschenke geeft. Een oordeel over de kosten is ook niet mogelijk zonder eenigermate op de hoogte te zijn van het vermoedelijk gebruik door den handel van 't kanaal te maken. De statistiek berekent de bevrachte goede ren die jaarlijks om Kaap Hoorn vervoerd worden op 9 mill, tonnen per jaar. Stel dat in de toekomst slechts de helft daar van het kanaal passeert, dan is tegen 7.5 per ton gerekend, de intrest van het groote aanlegkapitaal reeds verzekerd. Gewis ech ter zal het verkeer door het kanaal grooter zijn, want er zal zich tusschen Europa en Oost-Amerika aan de eene en West-Amerika aan de andere zijde een uitgebreide handel in allerlei producten ontwikkelen, welker export tot heden vanwege de kosten de moeite niet loonde en de staten van Cen- traal-Amerika, Guatemala, San Salvador, Honduras enz. zullen tot een nieuw leven ontwaken en voor de voortbrengselen van fcJaunne gronc^,,,,, afnemers in Europa Sü" 1 Hn "y zullen nevens suiker, verfhout, boomwol en caoutchouc hoofdartikelen van uitvoer voor Centraal-Amerika worden, terwijl de tarwe van Californië, op welker vervoer tot heden de verzendingskosten per spoor drukken, tegen billijker prijzen aan de Europeesche markten komen zal. 't Is te hopen dac de energieke De Les seps den dag nog beleven zal waarop naar zijn plannen de Atl. met den Stillen Oce aan verbonden is, zijn roem, door 't Suez- kanaal gevestigd, zal er te schitterender door worden. HE IJSDEN, 2 Februari. Bij Koninklijk Besluit zijn voor de lichting van 1883, tot militaire leden van de militie raden in de onderscheidene provinciën, en tot hunne plaatsvervangers, benoemd de hoofd- en verdere officieren, hieronder vermeld Prov. Noord-Brabant1. 's Ilertogenbosch, lid Gevelaer, luit.-kol., prov. adj. in Noord-Brabant, 's Ilertogenbosch plaatsverv. Michaelis, majoor, 5de rugim. infant., idem. 2. Breda, lid Baron Taets van Amerongen, luit.-kol., 6de regiin. infant., Bredaplaatsv. Scheltus, majoor, 6de regim. infant., idem. 3. Eindhoven, lid Hardenberg, luit.-kol., 5de regim. infant., 's Hertogenbosch plaatsverv. Van Tuerenhout, kapt., 6de regim. infant., Breda; en zijn tot voorzitters en burger lijke leden en hunne plaatsvervanger iu de mili tieraden benoemd Prov. Noord-Brabant1ste militiedistrict, tot voorzitter mr. W. D. Bosch, lid der Prov. Staten, tot zijn plaatsverv. L. van Meerwijk, lid der Prov. Staten tot lid F. J. Pompe, Wethouder van 's Ilertogenbosch, tot zijn plaatsverv. A. C. J. Smits, idem idein. Prov. Gelderland In het 1ste militiedistrict, tot voorzitter L. J. N. van Essen, lid der Prov. Staten, tot zijn plaatsverv. A. M. C. van Bom mel, lid der Prov. Statentot lid F. C. H. Baron van Tuyll van Serooskerken, lid van den gemeenteraad van Arnhem, tot zijn plaatsverv. mr. S. Rink, lid van den gemeenteraad te Tiel. t Onder d.d. van 26 Jan. is duur Z. M. den Koning bekrachtigd liet ontwerp van wet tot verlegging van de uitmonding der Maas. t Door het departement Ileusden der maatsch. tot nut van 'l algemeen, is in overleg met Com missarissen der spaarbank besloten de spaarbank op 30 April a. s. te ontbinden. (Zie achterstaande advertentie). Het heeft daartoe na rijp beraad be sloten, omdat sinds de oprichting der Rijkspost spaarbank, de departementale spaarbank minder reden van bestaan heeft. Ook begonnen na dien tijd de inlagen aanmerkelijk te verminderen. Wij vertrouwen dat de gewone inleggers, die tot na toe aldaar hunne spaarpenningen brachten, hierdoor van hun vroegere lust tot sparen niet zullen worden afgehouden; maar voor het meeren- deel het terug te ontvangen kapitaal direct bij de postspaarbank zullen overbrengen, die hetgeen trouwens genoeg bekend is, de meest, gewenschte waarborgen aanbiedt. Ook levert de laatste het gemak op, dat men eiken dag en bijna elk uur zijnen inleg kan storten, kleine bedragen direct en grootere na enkele dagen steeds opeischbaar zijn. 's HERTOGEN BOSCH, 31 Jan. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is, mede als tolk van den gemeenteraad en de ingezetenen, een wires van dank en hulde gericht aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, voor de warme en volhardende verdediging van het wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond. tDRUNEN, 30 Jan. Nadat de overtocht tus- hiejr en ^aardwiik weg?' bet lay1 water niet meer kon plants hebben, is het water einde lijk geheel verdwenen. De straatweg in den over laat, die op ver-scheide.-.e plaatsen gaten heeft, wordt hersteld, zoodat binnen eenige dagen de weg weer geschikt zal zijn, om met voertuigen bereden te worden. Het onderwerk der spoorbrug heeft zich tot nog toe goed gehouden. tANDEL, 31 Jan. In 1882 werden alhier geboren 42 kinderen als 20 jongens en 22 meisjes en hebben zich in de gemeente gevestigd 8 man nen eu 13 vrouwen totaal 21 personen. Overleden 12 m. en 9 vr. zamen 21 benevens 3 levenloos aangegevenen. In 1882 hebben de gemeente verlaten 11 m. en 17 vr. totaal 28 pers. en werden er in dat jaar drie huwelijken gesloten, als een tusschen weduwnaar en weduwe en twee jongmans en jongedochters, zoodat de gemeenten in 1882 ver meerderde met 14 personen en bedraagt de be volking op 1 Jan. 1883 844 zielen. GORINCHEM, 31 Jan. Merkbaar is de Gorin- chemsche wekelijksche veemarkt in kwijnenden staat, sedert de kooplieden en veehouders uit Tiel en omstreken hun vee op een zeer gemakkelijke wijze en betrekkelijk korten tijd per spoor naar Utrecht ter markt kunnen verzenden. Wel betreu renswaardig voor Gorinchem, niet alleen het gemis van den aanvoer uit genoemde streken, die even wel zeer beduidend was, maar de buitenlandsche kooplieden moeten zich, om het vee dat zij zoe ken, naar elders begeven, ontegenzeggelijk een groote schade voor onze veemarkt. Sedert Zondag 28 tot Woensdag 31 Jan. zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen8 zal men van 20 en 28 halve kilo's, prijs per halve kilo f 1,40 tot 1,61. t DALEM. Ingaande 1 Jan. j.l. is tot onder wijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare school te Dalem benoemd Mej. P. A. van Eek, geb. Slieker aldaar. In gelijke betrekking is aan de openbare school te Vuren benoemd Mej. M. v. d. Heuvel mede aldaar. t WOUDRICHEM 1 Febr. De heer L. W. Varosicau hoofd der school alhier, is op de voor dracht gesteld voor dezelfde betrekking te Tholen. t ALMKERK. De heer F. J. van Dusseldorp hoopt den 14den Maart a. s. zijne 40-jarige ambtsbediening, als geneesheer dezer gemeente, te herdenken. Verschillende handelaars, fabrikanten en win keliers te Joure (Friesland) hebben zich bij adres tot den Koning gewend, met dringend verzoek, eene wet tot wijziging der gewijzigde zegelwet bij de Staten-Generaal te doen indienen, en te be palen, //dat. kwitantiën en kort papier beneden honderd gulden van zegelrecht worden vrijgesteld. De' nieuwe zegelwet heeft te Groningen reeds aanleiding gegeven tot het uitvoeren van een „meer gebruikelijke" wetsverkrachting. Een zaakwaarnemer, die zich voorheen veel inliet met de verdediging van het recht iu den uitgebreiden zin van het woord," kwam voor eenige dagen te weten, dat een inwoner van Groningen kwitantie had uitgereikt boven 10 zonder zegel. Hij bezocht dien heer en bracht hem de groote strafbaarheid van dit misdrijf onder 'toog; doch hij de zaakwaarnemer wilde er over zwijgen, maar.... dan moest hij f 50 ontvangen! Daar kon de wetsovertreder maar zoo terstond niet toe besluiten. Hij verzocht den zaakwaarnemer 's avonds eens terug te komen. Daaraan werd voldaan, maar er was ook gezorgd, dat er toen in een aangren zend vertrek een viertal getuigen aanwezig waren. De vragen werden toen nogmaals herhaalder werd gedongen en nog eens gedongen, doch ten laatste zou de zaakwaarnemer dan toch maar ge noegen nemen met f 30. Hij toekende daarvoor kwitantie en.... de getuigen werden binnen ge roepen. De rest laat zich denken. Vóór de invoering der drankwet, bestonden in ons land 45,154 drankwinkels, thans is dat getal gedaald tot 33,201 alzoo verminderd met onge veer 12,000, zijnde circa 25 pCt. Door het hoofdcomité van het „Ronde Kruis" wordt een hoeveelheid tabak, sigaren, pijpjes, gezel schapsspelen, bessensap en eau-de-cologne verzon den voor de zieken en gekwetsten te Atjeh. Bij de uitvoering der werken voor het aanleg gen van een kanaal van Alexandrië over Caïro naar Suez zal ook een Nederl. ingenieur werk zaam worden gesteld. H. K. II. Prinses Marie, Vorstin Von Wied, is Zondag zeer voorspoedig bevallen van een doch ter. Moeder en kind zijn heel wel. Omtrent de gewonden door de ramp te Muiden wordt nog gemeld, dat een negental mannen zoo danig door de vlammen zijn geteisterd, dat ze vooreerst niet werken kunnen. Een van hen is nog in voortdurend levensgevaar, ofschoon men de hoop koesterde hem in 't leven te zullen behou den. Zijn gelaat moet onherkenbaar zijn. De brievenbesteller van IJmuiden is ontvoerd. Toen de man n.l. verleden Zondag aan boord van de //Prins Frederik" eenige brieven bestelde kon men hem niet meer zonder gevaar van boord laten gaan en werd hij naar Southampton medegenomen. Dinsdag werd van Breda naar Den Haag ge transporteerd de boekdrukkersknecht L., die be schuldigd wordt van bigamie. In 1868 is hij te Schoonhoven in het huwelijk getreden met zijne derde vrouw, niettegenstaande zijn tweede weder helft nog springlevend is. In 1869 werd hij in het Politieblad" gesignaleerd, doch niet opge spoord, totdat dezer dagen zijn verblijfplaats werd bekend gemaakt, en hij zelf gearresteerd. Boos opzet schijnt hier niet in het spel te zijn, want is het waar, wat de overigens zeer oppassende man beweert, dan zon hij indertijd echtscheiding heK' -mi aangevraagd. In de.jw>- "erstelling dat dit voldoende was om van zijn vrouw voor altijd af te zijn, stapte onze vriend ten derden male in het huwelijksbootje, waarvan de manschap in tusschen aardig is toegenomen. Donderdag 17 Jan. werd de kapitein van den stoomsleepdienst te Kuilenburg, te Arnhem, waar hij voor anker lag, vermist. Hij was dienzelfden avond verdronken. Een premie werd uitgeloofd voor die het lijk zou vinden. Vier dagen werd dag en nacht gevischt en eindelijk kwam hij te Rotterdam in levenden lijve boven water. Een werkman te Amsterdam is, door het bre ken van het touw, dat tot ophijschen van balen koffie gebruikt werd, door de vallende massa ge troffen. Met gebroken beenen werd hij naar het gasthuis gebracht. Te Dokkuin is een werk man met de hand tusschen den pietmolen eener stoom-olieslagerij geraakt, met het gevolg dat dat lichaamsdeel bijna geheel verbrijzeld werd. - Een fabrieksarbeider uit Apeldoorn, die te Deven ter was komen wonen,- heeft zich daar schuldig gemaakt aan allerlei diefstallen. In zijn huis wer den tal van gestolen voorwerpen, vooral looden pijpen, lampen, ja zelfs een pendule gevonden. De achterkleindochter van ëeu te Amsterdam wonende 85-jarige weduwe schonk voor eenige dagen het leven aan een jongen, zoodat zich het zeer zeldzame geval voordoet dat de weduwe tot bet-overgrootmoeder is bevorderd. Men meldt uit Winterswijk Verleden week schoot de zoon van den wet houder mr. H. C. J. W. in den tuin zijner wo ning een zeldzamen vogel, een zoogenaamden Pestvogel (Combycilla garrula). Wat het diertje bewogen mocht hebben met zijn vier makkers, waarmede het door de takken huppelde, uit het hooge Noorden tot hier af te dalen, is moeielijk te gissen. Zijn woonplaats is Lapland, waar men eerst verleden jaar zijn nest ontdekte, 's Zomers houdt hij zich zelfs benoorden den poolcirkel op maar wanneer in den winter koude en sneeuw het voedsel schaarsch doen worden, trekt hij zuidwaarts, maar toch zeer zelden verder dan Zweden. Hij voedt zich zoowel met planten, vooral bessen, als met insecten. Het diertje, dat zijn reislust met den dood heeft moeten bekoopen, had de grootte van een gewonen spreeuw en droeg een sierlijke pluim en een zeldzaam schoonen vederandos. Een fraaier vogel zal men in geheel Europa nauwelijks vinden. De heer W. heeft dit exemplaar afgestaan aan de Rijks Hoogere Burgerschool, in wier natuurkun dig kabinet het weldra zal prijken. KERKNIEUWS. De correspondent van een Eugelsch blad beweert, dat van alle landen van Europa Zwitserland het meest aan dronkenschap is overgegeven, doch vol gens den heer Cornet, een ambtenaar der Belgische posterijen, is het Belgie. Sedert 1830 is daar het verbruik van alcohol vijfmaal grooter geworden; het is thans 40 liter per hoofd van de volwassen mannelijke bevolking. Er zijn 102.000 plaatsen, waar drank wordt verkocht. De geneesheeren van het ziekenhuis te Brussel zoggen, dat van de 100 gevalleu met doodelijken afloop, 80 aan sterkendrank zijn te wijten. In 1880 kwamen 581 zelfmoorden voor tegen 352 in 1875. Er zijn driemaal meer krank zinnigen in do gestichten dan 30 jaar geleden. Dat er in Duitschlaud dikwijls ten onrechte een veroordeelend vonnis wordt uitgesproken, blijkt uit een mededeeling van den regeerings-commissaris aan de Commissie uit den Rijksdag, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel betreffende het ver- leeuen van schadevergoeding van staatswege aan hen, die blijken ten onrechte veroordeeld te zijn. Uit dit stuk blijkt, dat in de laatste tien jaren zulke gevallen zijn voorgekomen in Hamburg 3, Wurtemburg 17, Koburg-Gotha 2, Saksen-Weimar 5, Me.'klenbsrg-Schwerin 14, koningrijk Saksen 38, Baden 42, Schwarzburg-Rudolstadt 6, Beieren 36, Brunswijk 8, te zamen 171. Uit Pruisen waren d« rapporten nog niet ingekomen. Volgens een Brusselsch blad kostte de instructie van de zaak-Peltzer ruim 64,000 frs. (o. a. 15,721 frs. aan experts, 2700 frs. aan schadeloosstelling der getuigen, 15,000 frs. aan telegrammen en brie ven, reizen der magistraten en politiebeambten, druk kosten enz. 31,000 frs.) De kosten van het proces bedroegen ongeveer 10,000 frs. en met de 25,000 frs. van de premie is dus circa 100,000 frs. aan deze zaak besteed. Te Luik is er sprake van de universiteit te slui ten, omdat de typhus in die stad geducht heerscht eu de opera-directeur is voornemens den schouwburg te sluiten, ouidat het publiek toch niet komt. Van 1 tot 27 Jan. stierven te Luik 405 personen tegen 235 in dezelfde periode van 1882. Bij de jongste vorst in de Russische stad Moschaisk zijn elf knapen, diu zich op weg naar school be vonden, doodgevroren. In het district Walokalasisk zijn 42 menschen door de koude omgekomen. Oiv O w«wrft.w»mm m*-:af!»."."?tTr f Almkerk. Van 1—31 Jau. Ondertrouwd: P. J. Verschoor, jin. 23 j. en D. C. Lagrouw, jd. 19 j. Getrouwd: H. A. Dicke, 34 j., wedr. en H. C. Walraven, jd. 32 j. Geboren: Matthijs, z. van P. van Vuuron en W. van OudheusdenCornelia, d. van A. v. d. Mooren en A. BranderhorstHendrik, z. van A. Versteeg en A. W. Ippel Gijsbert Jan Willem, z. van G. van Ringelenstein en J. W. Bentum Johannes, z. van L. Romiju en A. v. d. Heuvel; Johanna Petronella( d. van A. de Ruiter en G. Bonis Cornelis, z. van H. Groeueuberg en A. v. d. NatHendrik, z. van J. van Os en W. van Os Maria, d. van A. van Rijswijk en L. Holleman Christina, d. van M. do Hoog en J. KasenArie, z. van A. C. Heijstek en H. Molegraaf. Overleden: Levi. aang. kind vr. gesl. van H. v. d. Boom eu T. van DijkM. v. d. Wel, 4 m.Levi. aang. kind. mul. gesl. van D. A. Ewijk en W. VerhoevenC. Ritmeester, 74 j.M. J. van Maastrigt, 2 m.W. Besterveld, 57 j.C. A. Groenuuborg, 4 m.J. P. de Ruiter, 2d.; C. v. d. Mooren, 15 d.C. Elshout, 25 j., ecktg. van W. Pullens. Prijzen van f 100 en daar boven. 4e Klasse. Trekking van 30 Jan. Prijs van 25000: uo. 5121ƒ5000: no. 4658 2000: no. 11454; f 1000: nos. 3797, 4129, 15523; 400: no. 9825; 100: nos. 13623. 14721, 14894, 15496. 4e Klasse. Trekking van 31 Jan. Prijs van 1000: no. 7748; f 400: nos. 1630, 3174, 8404; 200: nos. 2132, '18812100 nos. 5711, 6039, 15229, 20292. 4o Klasse. Trekking van 1 Febr. Prijs van 100: no. 14992. Nederl. Herv. Gekrente. Beroepen naar Herveld, Berkelbach van den Spreukel te Ne- derhemert; Balk, H. J. P van der Linden te Schoon- rewoerd; H. J. Huber te Gieterveen eu Bonuerveeu St. Laurens en Brigdamrue, C. van Dis te West maas; Deventer, dr. A. F. Blaauw te Eist. Aangenomen Wtlsum, F. Hopster te Baardwijk. Bedankt voor Ter Apel, door H. Doorenbos te Zaudewoer; Snrhuizum, J. Nierst.rasz te Burum en Mnunekezijl; Snrkuisterveeu, Brandt te MastenbroekSchipluiden, E. T. Lasonder te ZegveldMaassluis, Hopman te Oosterwolde c. a. Drietal te Schiedam, dd. G. J. van Limburgh ie Thameu a/d Amstel, C. B. Oorthnijs te Woudrichem en W. L. Welter Jr. te Dedemsvaart. Chr. Geref. Kerk. Beroepen naar Numansdorp, bijgenaamd Buitensluis, H. A. Jonekman te NoordeloosFraneker, C. van Proostdij te Stroobos. liet huiselijk leven der Duitsche Kroanprinses. Aangaande de levenswijze der Duitsche kroon prinses zijn allengs bijzonderheden bekend geworden, die ons een duidelijk inzicht geven in al don eenvoud en den voorbeeldigen toestand van haar huiselijk leven. Aan geen enkel hof heerscht vermoedelijk een treffender eenvoudigheid en orde dan aan het hof van den Duitscheu kroonprins. In den regel wordt het middagmaal om 4 uur gebruikt, gala-dinó's een uur later; van een bezoek in de qpera keert men om 10 uur terng en een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2