OPENBARE VERKOOPING Bouwinanswoiiiiig Hotel Groenhuis, 's-Bosch VERKOOPEN: en HEUSDEN. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. S3 C H TT TT H, Erf, Tuin en Boomgaard, Esthen, Baardwijk sn Dosversn. I TWEEDE WERKMEID, fö 6 h. T a. 70 c. onder Giessen. 4 if 30 ff 2 ff 91 f/ 60 fe ff 39 f/ 41 ff Andel. Emmik- hoven. Aanvaarding, Nadere Inlichtingen 's Bosch, 5 Febr. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 126 stuks, s Heden overleed mijne geliefde dochter ANNA, in den ouderdom van ruim 26 jaar. Uit aller naam, GOVERT VERSTEEG. Commissarissen der Spaarbank; Gezien het besluit van het Departement Heusden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, genomen in zijne vergadering van Dinsdag 29 Januari 1883, tot ontbinding der Spaarbank; Gelet op artikel 12, 13 en 14 van het Re glement; Brengen ter kennisse van belanghebbenden dat de Spaarbank te Heusden zal worden ontbonden op 30 April dezes jaars dat van af genoemd tijdstip geene renten meer zullen worden te goed gedaan dat de gelden welke op 1 Februari 1884 niet zijn afgehaald, vervallen aan het depar tement; dat van af heden geene gelden meer wor den in ontvangst genomen en op de gewone zitdagen alleen tot uitbetaling zal worden gevaceerd. Commissarissen voornoemd S. VAN BEEST. A. VAN DER MOOREN. L. J. VEERMAN. DANIËL DUIJSER. Heusden1 Februari 1883. Onder Ecthen. Onder Baardwijk. Onder Doeveren, gemeente Drongelen. Onder Eethen. 11 V maar ook teu opzichte van zijn meisje. Voorzien van een revolver en vijftig scherpe patronen, begaf hij zich in gemelden avond naar de woning van zijue aanstaande, lokte zijn meisje op straat, wi rp haar snnif in de oogen en loste vijf schoten op haar, waarvan vijf de ongelukkige troffen en zwaar verwondden. Toen de dadelijk ontboden arts gekomen was en met, behulp dor buren het arme meisje in huis gedragen, drong het onmensch de woning bin nen en vuurde in blinde woede op de verschrikte omstanders. Nog een schot trof het meisje, de overi gen bleven ongedeerd. Toen ontvluchtte hij de woning, doch werd spoedig aangehouden, bij welke gelegenheid hij ook schoten loste op de politiea genten. Van de 50 patronen werden er nog '22 in zijn bezit gevonden. Hot ongelukkige slachtoffer is nog deuzelfden nacht aan de gevolgen der bekomen wouden overleden, na eerst nog bij haar volle be wustzijn de justitio eenige bijzouderheden te heb ben medegedeeld. De moordenaar is de zoon van een fatsoenlijk en braaf werkman, doch reeds als soldaat werd hij tot vestingstraf veroordeeld en ook wegens moedwillige verwonding door den bur gerlijken rechter. Met akelige bedaardheid gedraagt de moordenaar zich, bekende den moord en geeft als oorzaak op teleurstelling in zjjne liefde. De woesteling was niet beschonken, maar heeft de vreeselijko misdaad in koelen bloede bedreven. (G. F. N.) Do vraag of de oester een vi-ch is, heeft dezer dagen de rechtbank te Washington bezig gehouden. Een wet van het district Columbia verbiedt des Zondags eenig handelsartikel, van welken aard ook te verkoopen. Van dit verbod zijn uitgezonderd slechts visch- eu drogerijen. De wet wordt gestreng gehandhaafd, en derhalve is een restauratiehouder voor de rechtbank gedaagd, omdat hij op Zondag gebakken oesters heeft verkocht. Zijne verdediging berustte op dezen grond, dat de oesters als behoo- rende tot het visscheugeslacht vallen onder de uit zonderingen der wet. Rechter Snell was evenwel de meening toegedaan, dat de oesters tot do week dieren behoorden en niet tot het visscheugeslacht, doch verdaagde de behandeling om nog eens rijpelijk de zaak te overwegen. Aan de polykliniek te Weenen werd onlangs een man behandeld die vergiftigd was door kussen. Men kwam natuurlijk eerst na langdurige onder zoekingen tot de ontdekking van deze zeldzame oorzaak zijner ziekto. De patient vertoonde ver schijnselen van kwikvergiftiging en het bleek einde lijk, dat zijne vrouw, met wie hij sedert 4 maanden getrouwd was, een Parijsch schoonheidswater* ge bruikte, dat kwik bevatte en de bewijzen zijner echtelijke liefde zoo noodlottig had gemaakt. Hij zal nu waarschijnlijk door doeltreffende geneesmid delen spoedig hersteld ziju, en zijne vrouw is zeker van hare liefhebberij voor schoonheidswatertjes ge nezen. In de volgende week verkoopt mevr. Sara Da- malaBernhardt hare juweelon en kostbaarhoden. Voor hare levensbeschrijving, die zij dit jaar zal uitgeven, heeft zij 100,000 frs. bedongen. Een nieuwe industrie. Zekere D. is koopman in valscho byouteriën. Met zij:: kistje in de hand gaat hij huis aan huis, zijn koopbar aanbieden, die hoofdzakelijk in ringen, doek-,.^^ enz. bestaat, welke met steencn, die diamanten moeten verbeel den, versierd zijn. Op straat echter maakt hij zijn beste zaken. Door een handlangor geholpen, laat hij op straat of op de trottoirs een van zijn voorwer pen, waaraan een etiket gehecht is, waarop 25 a 40 francs genoteerd staat, vallen. Als beide gauwdieven een onuoozele zien voor bijgaan, raapt een hnnnor het gevalltn voorwerp op, waarna de andere, die hem heeft zien bukken en zich daaivan meester maken, hem toevoegt: Gij hebt daar een aardige vondst gedaan. Ik verkoop het u antwoordt de eerste hoeveel geeft gij er voor? Gedurende dien tijd blijven de voorbijgangers stil staan het gevonden voorwerp geeft aanleiding tot een algemeen gesprek; men looft en biedt, totdat hot eindeljjk aan dezen of geenen provinciaal ver kocht wordt., die er 15 of 20 fr. voor betaalt, ter wijl het met 75 centimes meer dan goed betaald zou wezen. Toen D. dezer dagen te Parijs weer bezig was zijn zoogenaamde vondst te verkoopen, bevond er zich onder de toeschouwers ook een rechercheur, die den gauwdief, welke zich juist uit de voeten wilde maken, bij den kraag pakte en hem naar den com missaris van politie van de wijk bracht, waar hij on middellijk in verzekerde bewaring gebracht werd. Het dankbare werk van een Redacteur. In een Beiersch blad lezen wij de volgende ontboezeming van een Redacteur Geen onderneming sleept zooveel onaangenaam heden na zich als de uitgave van een courant, die ieder zich bevoegd acht te kritiseeren, of hij er verstand van heeft al dan niet. Kritiseeren kan ieder maar verbeterenBehelst een blad te veel politiek, dan is het publiek ontevreden te weinig, dan wil men het niet eens met een blik verwaar digen. Is de letter groot, dan heeft men geen in houd genoeg voor het betaalde geldis die klein, dan kan men haar niet lezen zonder dat de oogen gaan tranen. Is het formaat klein, dan heeft men haast niets in de hanfi, niet eens. iets waarin men een of ander voorwerp kan pakken, en de schrale inhoud is het geld niet waard. Is het formaat groot dan heet hst, dat men wel een heelen dag noodig heeft om de courant te lezen. Nemen wij telegra- phische berichten op, dan zegt men, dat wij louter leugens opdisschen. Laten wij ze weg dan is het weCr dat wij de waarheid uit partijbelang onderdrukken. Veroorloven wij ons een scherts, dan zijn wij flauwe uienbroers, doen wij het niet, dan zijn wij drooge Klaassen. Geven wij Oorspronkelijke artikels, dan verwenscht men ons omdat wij niet ijverig ver spreide berichten verzamelen. Verzamelen wij ze, dan luidt het dat men reeds alles gelezen heeft. Prijzen wij iemand, dan zijn wij partijdig. Doen wij het niet dan zijn wij het ook. Hebben wij een ar tikel, dat aan de vrouwen bevalt, dan zeggen de mannen dat het een leuterpraatje is. Voldoen wij niet aan de vrouwen, dan is het blad niet geschikt voor het huisgezin. De Zigeuners wenden een zeer eenvoudig mid del aan, om het lid van hun gezelschap, dat bij muziekuitvoeringen als anderszins met het bord of bakje rondgaat, te controleeren. Hij die met deze taak belast wordt, moet in de rechterhand het bord houden en in de linker een levende vlieg, die hij daarin gevangen moet houden. Uit de oude doos. Voor ruim een eeuw sollici teerde zekere Simon Jansz. Verweij, schoolmeester te Oudewater, naar de betrekking van schoolmees ter en voorzanger te Zalt-Bommel. In zijn sollici tatiebrief schrijft hij o. a. Tot informatie diene, dat onze Familie bestaat in Man, Vrouw en Zoon. Wij zijn ruym 40 jaar. de Zoon is de kragt onzer Leudenen eu de stut onser bejaerde dagen, hij is Meester Glasemaker en Verwer, de meesteu tijdt mijn ondermeester, een jongeling onses gelijk, fris en wel Geformeert van LeedenZoo UE. Eerwaarde en Agibre Heeren een wel gedresseert Schoolmeester en Veurzanger van node of van doen zoudt hebben, God geve UE. Agtbre wijsheid ende voorsigtigheid in de keu>e van zodanig eeu vereischt persoon of Man wat het zij. Mijne wetenschappen zijn: Italiaans en Scheeps Boekhoudeu. Wya roeijen, Konst der Stuur lieden, Landmeteu en (zonder roem, dogh het is Gods gave) extra ordinaris Puyk van overheerlijk schoon zingen. Als het Godt belieft en UEA. be- geerig is zulks aan te hooren tot verwondering en verbaastheid, dat zoo een teder Ligchaam in Lezen eu Zingen zoo een gelnyt kan geven; Ik ben op de vierde verandering van Domicilie; kan alle Figuren op het konsiigste halen, alle Zonne wijzers formeeren, meer dan 50 diverse handeu schrijven. Mijn huysvrouw is do bequaamste in haar huyshouding alsmede in het asisteeren van mijn school. Afijn, van de hoofdschedel tot de voet- zoael ben ik een volmaakt schoolmeester. NB. Wijn nochte Sterken drank werden nim mermeer van mijn geproeft. Zijt voor het laatste zeg ik verzekert, UEA. zou- deu het nog beter ondervinden Blijvende na hertelijke Salntatie en mijn ouder- danigste dienstpresentatie aan UEA. met de Broe deren der Gemeynte van de stad Bommel. Agtbre Heeren, Votre tres humble et Obigant Se, jiteur, S. J. VERWEIJ. De veehouder D. Andriessen had een zeer eigeu- aardige gewoonteals hij namelijk zijn eigen 6 koeien gemolken had en hij kon het doen, dan melkte hij, voor eigen rekening, de koeien van zijn buurman er bij, die dan later voortdurend klaagde dat zijne beesten geen melk gaven. Geen wonder Maar de kruikenz. Men had op Andriessen ver moeden gekregen, zich op een goede morgen ver scholen, en jawel: toen »meneer« zijn eigen bont jes gemolken had, begaf hij zich naar die van »buur Joapik.« Voor dit feit stond hij Maandag 1.1. te Amster dam terecht. Hij gaf op, erg bijziende te zijn, dat hij zijn »blesje« op 't land van zijn buur man gezocht had en meer van die onwaarschijn lijkheden. Tegen den ongelukkigen bijziendeword een celstraf van 15 dagen geëischt. Vrome wensch. Wanneer iedereen maar half zoo goed was als hij het van een ander verwacht, wat zou het hier dan eeu hemel op aarde zijn Galüeï verbet'rd. »Ja, mensch,zegt juffrouw Klaassen tot een buurvrouw met wie zij op haar manier over cosmographie spreekt, »daar heeft me de meester op school aan mijn Keesje verteld, dat de we: eld draait, met alles wat er op is. Maar hoe kan dat nou? Als hot zoo was, dan zouden wij immers al lang in de Oost terecht zijn gekomen? Aardige reisontmoeting. Tijdens de Weener tentoon stelling maakte een spraakzaam koopman een praatje met een heer, die op den spoortroin in denzelfden waggon met hem reisde. »Ik ga naar Weenen,zeide de koopman, »om mijne dochter te bezoeken, die daar goed getrouwd is. Mijn schoonzoon handelt in papier- eu lederen fantasie-artikelen, en heeft eene mooio zaak. Hot gaat hem zeer voorspoedig. »Ik ga ook mijne dochter en mijn schoonzoon bezoeken,» zeide de onbekende vriendelijk. »AhzooIs uw schoonzoon ook welgesteld vroeg de koopman. »Dat gaat nogal; maar hij moot al zijn werk alleen doen, dat is wel wat lastig. »Is uwe dochter rijk?« »Niet zoo rijk als zij wel zou willen zijn.» »Waarschijnlijk wil zij gaarne veel aan haar toilet besteden >Neen; maar zij zou gaarue in staat zijn Yeel aan liefdadigheid te kunnen doen.« »Dat is braaf vau haar!» zeide de koopman uit de volheid van zijn hart. »'tls te hopen dat het met de zaken van uw schoonzoon vooruitgaat. Adieu, mijnheer. Kom ons eens opzoeken, en breng uwe dochter mee; het zal ons aangenaam zijn kennis met haar te maken. Op dit oogenblik was do trein aan het station gekomen, en de reiziger, die een schoonzoon had, wiens zaken nogal gingen,werd terstond door voorname personages in uniform omringd. Na den verbaasden koopman beleefd gegroet te hebben, stapte hij in het rijtuig van den Keizer van Oostenrijk. De goede vader van den handelaar in papier en lederen fantasie-artikelen had gereisd met Prins Max van Beieren, den vader van Keizerin Elizabeth. Een streek van Cartouche. Louis Dominigue Car touche, de bekende roover, die in de vorige eeuw in en om Parijs zijn handwerk dreef, ontmoette eens 's avonds op den weg tusschen Versailles en Parijs een ouden bezemkoopman. Een blik op den eerwaardigen oude was genoeg om Cartouche op een idee te brengen en dezen man als werktuig te gebruiken. Kerel,riep hij den bezembinder met zijn ont zettende s .em toe, terwijl hij het pistool op de borst zette, »geef u over of sterf! Ik ben Cartouche De grijsaard viel op do knieën, vouwde smeekend de handen en bad hem te laten gaan, daar hij niets bezat dan de lompen, waarin hij liep. »Ik vorder anders niets van u,« antwoordde Cartouche, »dan dat ge me gewillig volgt en u schikt in alles wat ik van u vorder.» De man stemde sidderend toe en volgde den rooverhoofdman zwijgend. In een verdachte herberg te Parijs, waar Car touche. met zijn gezellen ongestoord in en uitging, overnachtte het tweetal. Den volgenden dag kleedde men den bezembinder in het gewaad van een bis schop, Cartouche zelf stak zich in de kleeren van een domheer, terwijl de andere roovers als geeste lijken en livreibedienden verkleed werden. Een ele gant rijtuig kwam voor, men steeg in en voort ging 't door de straten van Parijs in gestrekten draf. *>Van nu af«, zeide Cartouche thans tot den bevenden pseudo-bisschop, spreekt gij, 't zij men u iets zegt of vraagt, geen syllabe meer dan deze twee woordenOui, MonsieurKomt er een ander geluid over uw lippen, zoo sterft ge. Begrepen De grijsaard knikte. Voor een groot "manshuis in kostbare stoffi hield men stil en steeg uit. De bisschop werd door zijn gevolg met iu achtneming van alle cermoniëel in den winkel geleid, terwijl de als lakeien ver kleedde straatroovers zich om de koets posteerden. In de magazijnen verwekt dit onverwacht bezoek natuurlijk groot opzien. Een leger dienende geesten komt iu beweging; de chef in hoog,t eigen persoon nadert aller onderdanigst den Bisschop en biedt zijn hoog eerwaarde een stoel. De domheer, die 't woord voert, verzoekt de beste en prachtigste stof fen voor geestelijke kleeding te zien. In grooten overvloed wordt het gevraagde voor de hooge be zoekers uitgespreid: de domheer beziet de stof met het oog eens kenners, toont ze ook den bisschop en vraagt of 't dezen behaagt daarvan te nemen, waarop natuurlijk het antwoord: »oui, monsieur»;) klinkt. Voor ongeveer 20,000 livres werd uitgezocht enj toen het nu op betaling aankwam, vroeg de domheer den koopman of deze goud- dan wel zilver wenschte. Deze liet dat, als te denken valt, zeer bescheiden over aan zijn hoog eerwaarde. Wanneer monseigneur 1 hot goedvindt, sprak nu do domheer tot dazen, zullen we naar ons hotel rijden, het gekochte mede- nemen en den koopman met zilvergeld betalen. Monseigneur gelieve dau de goedheid te hebben onzen terugkeer hier af te wachten.» Een krachtig »oui monsieur» gaf daartoe verlof. De domheer met zijn gevolg begeeft zich naar buiten eu rijdt afook de lakeien die steeds voor de deur heen en weder liepen, verwijderden zich onbemerkt. De koopman geeft zich alle moeite den bisschop den t ijd te verdrijven hij vraagt of zijn bisschop pelijke genade ook eenige verfrissing zal gebruiken, of 't monseigneur wellicht ook te koud is, enz., steeds echter klinkt 't ten antwoord: »Qui, Monsi eur Een geruime tijd verstreek zonder dat het gevolg terugkwam. De koopman werd langzamer hand verlegen met 't geval en uitte in ernstige taal zijn bevreemding, het hielp echter geen zier: de bisschop hield de oogeu steeds mórgeslageu en volhardde in zijn: Qui, Monsieur! Na verloop van drie uren ziet de handelaar ein delijk in dat 't hoog tijd wordt het rechte van de zaak te wetenhij verliest zijn geduld en allo respect op zij zettend, grijpt hij den bisschop bij de schouders, schudt hem een paar malen heftig heen en weer en dwingt zoo den armen bezembin der op te biechton. De bedrogene haast zieh de politie van dit bedrog kennis te geven, te laat echter, de roovers waren gevlogen. Den ongeluk-) kigen bezemkoopman liet de politie weer loopen,) daar zijn verhaal omtrent de ontmoeting met Car-) touche en de rol die deze hem opgedragen had,| alleszins geloofwaardig was. SPAARBANK TE i- t Heusden, 3 Febr. De prijs der boter 0.93 0.95 per stuk van 6 ons. Eieren a 4^2 cent,. De le kwal. gold van ƒ0.68 tot ƒ0.74, 2e kwal van ƒ0.64 tot ƒ0.68, 3e kwal. van ƒ0.60 tot| 0.64 per kilogr. Al het aangevoerde werd tegen de genoteerde prijzen vlug weg verkocht. Puik soort was ter markt aanwezig. Prijs der boter 1.30 a 1.40. j- Gorinchcm, 5 Febr. Bij een aanvoer van onge veer 130 stuks vee, was de handel heden voora in kalfveo, tamelijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalf kooien 225 a 330; mindere qualiteit 170 a 230; dito vaarzen/" 130 a 200. Melkkoeien 150 a 230. Vare koeien 130 a 180. Graskalveren 35 a 70. Nuchtere kalveren 6 a ƒ11. Varkens, zware vette op levering 48 a 50 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland SZ a 41 ets. per K.G. Fokvarken3 van 6 a 8 weken 6.50 a 9. per stuk. De prijs dor goëboter was bij geriugen aanvoer 1.58 a 1.74 per Kilogram. Kipeieren golden J 0.85 a ƒ0.95 de 26 stuks. V A Gansoijen, "28 Januari -1883. - van eene met benevens uitmuntend I- HAND, onder Notaris BOLL te Dinther, zal ten ver- Lr zoeke van de Erven Herman van der Beek en Huibektje Boll, publiek VEILEN en VERKOOPEN: Provi sioneel Dinsdag 6 Februari 1883 en Finaal 14 dagen daarna, dus op Dinsdag 20 Februari 1883, beide de dagen des voormiddags elf uur, ter herberge van Jan van der Beek in het Rechthuis te Ecthen Wordt gevraagd eene nv tegen goed loon. Zich in persoon of met franco brieven aan te melden. fl j .gullen to WOUDR1CHEM, in 't Zwart Paard, Vrijdagen 9 en 16 Februari 1883, voorm. 11 ure, Griendland, \r v a BREEDER 1(1 J BILLETTEN OMSCHREVEN. Ie Koop. Een flinke Bouwmauswoning met Schuur, Erf, Tuin eu Boomgaard, in het Dorp, kadastraal be kend Sectie A, Nummers 249, «250, 348, 349 en 350, groot te samen 99 A. 10 C. 2e Koop. Het Zuidelijk gedeelte, gelegen aan de Kleiborg- sche Straat, tor grootte van ongeveer 1 H. 78 A. 50 C. van een perceel Weiland, in do Hoeven, ka dastraal bekend Sectie B, Nummer 86, geheel groot 3 H. 18 A. 3e Koop. Het N^rrdelijk of Achterste gedeelte (thans Bouw land), torVj&*tte van ongeveer "^H. 39 A. 50 C. van evengemeld perceel, Sectie B, Nummer 86. 4e Koop. Massa van. Koop 2 en 3. 5e Koop. Hot Voorste of Oostelijk gelegon godoolte, tor grootte van ongeveer 1 H. 40 A. van eeu perceel Hooiland, langs de Oude Maas, nabij do Dooveren- sche Brug, kadastraal bekend Sectie A, Nummer 1, geheel groot 2 A. 87 A. 70 C. 6e Koop. Het Achterste of Westelijk gelegen gedeelte, ter grootte van ongeveer 1 H. 47 A. 70 C. van even- gemeld perceel, Sectie A, Nummer 1. 7e Koop. Massa van Koop 5 en 6. 8e Koop. Een perceel Bouwland op het Aalsvold, groot, 1 H. 10 C., kadastraal bekend Sectie B, No. 28. 9e Koop. Een perceel Bouwland op het Achtorsle Hoofd- veld, groot 96 A. 80 C., kadastraal bekend Sectie B, Nummer 342. 10e Koop. Een perceel Bouwland op het Voorste Hoofd veld, groot 1 H. 37 A. 80 C., kadastraal bekend Seciiu B, Nummer 193. Koop 1 op 1 Mei 1883, al het overige bij de beta ling der koopsom, zijnde 27 Maart 1883. zijn te bekomen bij Notaris BOLL voornoemd eu bij de Heeren BOLL Ae Eethen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 7