uu\ lil \uu Ijzergieterij enz. Ph. de JONGH, Sigaren-F abrikant HEUSDEN. F. Darid-RicMs BILLARTFABRIEK. Drenken.** r° Openbare Verkooping Brieven uit Arasterdam. LAND- EN TUINBOUW. BÜRGEIILIJKE STAND. 311de Staatsloterij KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws en Allerlei. Aalburg, Eethen, Veen en Oudheusden. MARKTBERICHTEN. De Notaris DE GIER PUBLIEK yerkoopen: De ONROERENDE GOE DEREN, breeder bij bil jetten omschreven, als: ADVERTENTIEN. MULLER JISKOOT. TABAKSFABRIEK, Yesn bij Heusdsn. Georg Dufaij Cie., Anti-Rhumatisehe WOL BEREIDING. Wed. W. L. Kuijk A Zoon, Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. in verband met het verzoek om haar na haar dood niet te ontkleeden tot het vermoeden dat de vrouw, uit wraak tegen haar man of om andere redenen, het geld met zich in de kist had geno men. Men wil, dat de man pogingen zal aanwen den om verlof te krijgen tot het opgraven van het lijk en dan een onderzoek in te stellen in hoeverre dit vermoeden gegrond is. Door de Rotterdamsche politie is bij den uit drager H. aan de Rottekade een belangrijke partij gouden en zilveren voorwerpen in beslag genomen. Naar men vermoedt, staan een aantal dier voor werpen in verband met de zaak der „millioenen- juffrouw". Te Winckel heeft de 45-jarige Pierre de Waele de //supérieure// van het klooster met een mes doorstoken. Hij was pensionnaire en werd weg gezonden omdat hij aanmerkingen had gemaakt over liet voedsel hij had daarop gevraagd dat men hem naar het ziekenhuis zou zendeneen gesprek met de „supérieure" leidde tot eene heftige woordenwisseling en tot den moord. De „supérieure" werd badend in haar bloed gevonden en bezweek kort daarop; de moordenaar wierp zich in de Moervaart en verdronk. X] De ondergeteekende, Directeur der Rijks normaallessen te Hemden, brengt ter alge- meene kennis, dat op 1 April e. k. aan ge noemde Normaallessen en aan de beide voor bereidende klassen te Hemden en te Wer kendam, KWEEKELINGEN, mannelijke en vrouwelijke, kunnen worden geplaatst. Zij, die aan het toelatings-examen wen schen deel te nemen, behooren zich bij den ondergeteekende aan te melden voor 1 Maart a. s. Zij leggen daarbij over lo. Hunne geboorte-acte; 2o. Een of meer getuigschriften, waaron der, zoo zij aan eene lagere school zijn werkzaam geweest, een getuig schrift van het hoofd dier school 3o. Eene verklaring van ouders of voog den, dat zij voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. De aspiranten voor de normaallessen moe ten voor lo. April a. s. den leeftijd van 14, die voor de voorbereidende klassen den leef tijd van 12 jaar hebben bereikt. De dag van het examen zal tijdig aan de aspiranten worden medegedeeld. De Directeur, D. SCHOLTEN. Hemden10 Febr. 1883. Noo cl w n, 1's - Ti O JS O TT F. DAV1D-R1CHT, Ilinthamereind 239 te 's-Hertogenboseh. f O Zachtjes aan padert de tijd, waarop de tentoon stelling haar beslag zal krijgen. Het terrein achter 't nieuwe museum vertoont reeds een tal van loodsen om de schatten van heinde en ver te her bergen. Naar 't zich laat aanzien zal 't dezen zo mer bijzonder druk zijn. Men verwacht de vreem delingen bij duizenden. De commissie, die zich ge- gevormd heeft tot 't- onder dak brengen der be langhebbenden heeft opgave gevraagd van alle lo gementhouders van 't aantal kamers. Dat getal is, voor Amsterdam gerekend, niet groot en zeer ze ker beneden de benoodigde ruimte. Men heeft daarom de burgerij uitgenoodigd een deel harer woningen tot huisvesting der tentoonstellingbezoe kers af te staan, zoo 't mogelijk is, kosteloos, an ders tegen billijke vergoeding. Een klein deel heeft daaraan gehoor gegeven doch nog altijd blijven de gelegenheden tot logeeren beneden het verwacht wordende aantal vreemdelingen. Hoe men daaraan een mouw passen, zal, is me niet duidelijk. Enkele hotels zullen in den haast vergréot worden, maar een nieuw beroep op 't publiek kan niet uitblijven. Men kan er dan het kosteloos* wel aflaten. Hoe gaarne we ook de vreemdelingen naar Amsterdam zien stroomen, 't is toch wat veel gevergd om een deel van zijn wouiug om niet den geheelen zomer ter beschikking te stellen van gaande en komende O O buitenlui, die niemand kent. In mijn volgende brieven zal waarschijnlijk de tentoonstelling, die op handen is, een steeds groo- ter wordende plaats innemen. De dagbladpers heeft in de laatste kwarteeuw een verbazende vlucht genomeu in ons land. Van af den dag toen de drukkende zegelbelasting afge schaft is, heeft ze zich steeds uitgezet en thans kan men ze met recht een macht noemen waarvoor al wat op eenig respect gesteld is, eerbiedig den hoed afneemt. Do tijden zijn voorbij of zullen bin nenkort voorbij zijn dat onze bewindslieden uit hooge en lage kringen met een air van voornaam heid neerzien op do broodschrijvers der dag- en weekbladen, 't Mag nog op 't platteland voorkomen dat een onontwikkeld raadslid lacht met de krant, die wat op hem te zeggen heeft en zich niet stoort aan de opmerkingen door deze hem toegevoegd, de tijd nadert waarop ook deze halfgoden in eigen oog, eerbied zullen krijgen voor de vox populi, voor de stem des volks, die spreekt uit onze literatuur van den dag. Eerbied dus voor de persMaar bij dien eerbied kan 't een mensch toch soms bang aan 't hart wor den als hij die pers ziet zwoegen en tobben en naar 't schijnt zonder smart de kinderen van een dag ter wereld brengen, kinderen, die hoe koi't hun leven duren moge steeds grooter van omvang wor den. Kleine kranten zijn niet meer mogelijk in onzen tijd. Hot Af. v. d. D. is de laatste proeve geweest van een «kleine courant.De goede Gorter meende dat wellicht in onzen veelbespraakten tijd een kort, maar welbespraakt blad heilzaam zou werken, helaas, dat bleek een illussie te zijn. Een nieuwsblad heeft zooveel eischen te vervullen. Het nieuws is zoo velerlei, het buitenland vraagt een groot deel, do beurs logt beslag op eeu groot deel, handel en nijverheid blijven niet achter, in 't kort, 't is onmogelijk een ieder te bevredigen tenzij men groote dagbladen uitgeeft. En zoo verschijnt tegenwoordig de vroegere KI. Courant van tijd tot tijd in een omvang, die zelfs don grootsten liefhebber van krantlezeu eeu schrik om 't hart jaagt. Op dezelfde wijze is ook het weekblad de Am sterdammer uitgedijd tot een alleszins respectabel dagblad van denzelfden naam, dat evenwel een harden strijd zal te strijden hebben om 't doctrinaire Handelsblad en 't gemoedelijke, maar populaire Nieuws, ik zal niet zeggen uit den zadel te lichten want dat is onmogelijk, maar een zoo groot getal abonnés af te knibbelen, dat 't een genoegzaam debiet krijgt en blijft houden. Het weekblad, dat is blijven bestaan en als Zondagsblad kan beschouwd worden, heeft veel van zijn vroegere aantrekke lijkheid verloren. De oudo Amsterdammer, het hart der conserva tieve partij, dat echter minder honderdtallen lezers had, dan hare zusters duizendtallen, ze had nog geen 100 abonnós en moest voor een tal van lokale bladen 't veld ruimen, is op 't eind van 't vorige jaar overleden. De Amsterdammer, die haar plaats heeft ingenomen, bekent geen kleur en heeft dus de kiemen der doods reeds met zich ter wereld gebracht. Onder de groote bladen tellen nog mee de Standaard en de Tijd, die voor hun partij van groot belang zijn, doch wat betreft het voldoen aan do eischen des tijds, niet halen kunnen bij hunne wereldsche zusters. We dalen af tot lager sfeeren. Daar ontmoeten we de Eclio en het Vliegend bladzeer goedkoope en naar den prijs gerekend, zeer goede volksbladen. Het Vliegend blad vloog zelfs zoo goed dat eeu medewerker van het Nieuws van de Pijpenmarkt naar de Martelaarsgracht gevlogen is om 't diertje in zijn vlucht bij te staan. Het groote debiet dezer volksbladen lokt natuurlijk tot concurrentie uit. Er is pas weer een nieuw Vliegend blad geboren, nog goedkooper dan 't andere, maar 't zal te bezien staan of dat bestand is tegen zijn ouden naamge noot, die niets omziet om zich toegang tot de wo ningen to verschaffen, 't Wordt door de stad gevent door jongens in uniform en schorre keélen en 't belooft aan zijn lezers een lot naar een nieuwe burgerwoning ter waarde van 10,000. Als 't lot, ik bedoel 't noodlot tegenwoordig niet zoo barmhartig was om die groote uitgeloofde prijzen aan de uitschrijvers zelf te doen toekomen, dan zou ik uwe lezers aanraden nevens dit Blad een abonnement op het Vliegend Blad te nemen, tor wille van die kolossale burgerwoning. Nu doe ik dat niet en zal eerst de kat eens uit den boom kijken. Op lageren grond 'teelen nog enkele kleinere, zooals b. v. De Opmerker en op den allerlaagsten grond, in den modder, Asmodéelevende van schan dalen, Nu heb ik nog vergeten op te sommen een nieuw weekblad, ingericht op de wijze der Engelsche weekbladen. Of 't debiet heeft, weet ik nietik hoor er niet van. Geuoeg om u te doen zien dat 't ons aan lec tuur niet hapert in de hoofdstad. Schrik en ontsteltenis verspreidden zich 1.1. Vrij dag op de veemarkt te Zwolle, toen zich een ziek rund op de stallen der Maatschappij voor veestal len en veetransporten aldaar bevond, dat bij on derzoek door den districtsveearts uit Arnhem ver klaard werd lijdende te zijn aan besmettelijke long ziekte. De gemeente-veearts te Zwolle meende daar entegen dat het rund leed aan «Tuberculose® en bewerkte bij de gezamenlijke eigenaren dat dit rund oogenblikt elijk voor hunne rekening werd geslacht. Toen bleek dat de patient geleden had aan zoogenaamde pok- of parelziekte («Tubercu lose®). Daarna werd het verbod van in- en uit voer dat, onder inroeping van de politie door den bovengenoemden districtsveearts was gelast, weder opgeheven en de veehandel voor onberekenbare schade gevrijwaard. W+r. ./run .v NMiui - -jwwm - 1 "i f flensden, van 112 Febr. Getrouwd: A. Dollekens, jm. 34 j. en E. van Diem, jd. 25 j. Geboren: Nathan Jacob, z. v. M. A. Got.schalk en R. Keijzer Johannes Theodoras, z. v. J. Martens en M, Rijke Johannes, z. v. J. Verheij en L. Smits. Overleden: E. Boelen, d., 7 w. T. M. J. Martens, d., 3 j. Prijzen van 100 en daar boven. 5e Klasse. Trekking van 12 Febr. Prijs van 1000nos. 4870, 18083 400 nos. 6885, 11435, 15385, 20378; f 200 nos. 2792, 6247, 3643, 11131; 100: nos. 805, 6354, 8611. 16721. Nederl. Heev. Gemeente. Beroepen (toezegg.) naar Wier, J. A. Th. Krol, te Kol derveen; 0nd-Bei6rland, S. Dijkstra te Welsrijp; Hein A. Jungius te Poortugaal; te Zaamslag Van den Berg te Bleiswijk Lippenhuizen en Hemrik, (toez.) J. J. Keizer te TerwispelBrielsch-Nieuwland, J. Kutsch Lojenga te Zwartewaal. Drietal te Zutfen d.d., Van Hille te Zaandam, Hugen- holtz te Saudpoort en ds. Kosters te Neede. Aangenomen naar Herveld, Berkelbach van den Sprenkel te Nederhemert. Bedankt voor St. Laurens, C. van Dis to West maas voor Marum (Gr.). S. Begemau te Obergum voor Koekange, R. J. Jungius te Drempt (die dit beroep reeds had aangenomen); voor Almelo, D. C. Thijm te Hijkersmildevoor Deventer, Blauw te Eist. Door wijlen mej. A. van Veen, wed. J. Korf, is aan het Gerof. Weeshuis te Haarlem 300 ver maakt, vrij van successierecht. Doopsgez. Gemeente. Ds. J. van der Ploeg te Monnikendam, herdenkt den 14don dezer den dag, waarop hij vóór 25 jaren de evangeliebediening aanvaardde. Che. Geeef. Gemeente. Beroepen naar Amsterdam, J. Van Andel te Leeuwarden naar Genemuiden, K. Kleinendorst te Arnhem. Het niezen, dat ons bij een opkomende verkoud heid zooveel verlichting vejschaft, was bij de ouden om verschillende redenen een belangrijke zaak. Zij zagen het aan als een goed of slecht voorteeken, al naar mate het op den een of anderen tijd van den dag gebeurde. Algemeen hield men het niezen voor een bewijs van gezonde hersenen en daarom ook is het door Keizer Tiberus ingevoerde gebruik, elkander hiermede geluk te wenschen, zoo lang, ja, men mag wel zeggen tot op heden, in zwang gebleven. Wie in den vroegen morgenstond aan het niezen geraakte, deed het best terstond weer naar bed te gaan, daar hem alles wat hij dien dag begon, zekerlijk tegen zou loopen. Socrates noemde het een goed voorteeken, als iemand die tegenover hem stond of aan zijn rechterhand gezeten was, niesde; vergenoegd ging hij dan aan den arbeid, terwijl na een niezen van de linkerzijde geen werk vlotten wilde. Vooral op den tijd dat men den goden offerde, oefende het niezen eene groote kracht uit. Xene- phou deed het toen hij het volk toesprak, en een parig werd hij tot veld-overste gekozen. Hippias verloor al niezende een tand en oumiddelijk daar op gebeurde er een groot ongeluk. Het is goed dat men in onzen tijd vrij niezen kan, zonder eeu ge heel land in oproer te brengen. Wat moesten an ders alle verkouden meuschen beginnen? Een te Pittsburg (Amerika) woonachtig En- gelschman, Tayler genaamd, heeft eene machine uitgevonden om spijkers uit eene stalen staaf te snijden. Deze machine levert gemiddeld 20,000 spijkers per uur. Het kleed, dat de keizerin van Rusland bij de kroning dragen zal, moet eeu waar kunstwerk zijn uit zilver-brocaat cn zilverborduursel. Het bor duursel rondom den zoom van het kleed heeft aan den slgep eene breedte van ongeveer 7/10 meter, en het zilver is zóó zwaar, dat de sleep alleen ruim 10 kilogram weegt. Aan eeu pelshaudelaar te Petersburg is opge dragen de vervaardiging van twee met hermelijn gevoerde purperen mantels voor den keizer en de keizerin. Met dezelfde stoffen zal een reusachtige l baldakijn versierd zijn. en de trappen van den troon zullen met een hermelijn tapijt bedekt zijn. Alleen voor den baldakijn zijn niet minder dan 30,000 hermelijnvellen noodig. 't Is louter wangunst, de verdiensteu van ande ren niet te. erkennen en niet te beloonen. Dankbaar voor het deel zijn lots, Met een geestdrift vol vereeren, Hooger gaven te vereeren, Dat is ook een gave Gods. Kleine zielen slechts misgunnen. Zalig, die bewonderen kunnen. Ten Kate. Een snuggere boer moest voor zijn heor een haas naar een naburig landgoed brengen. Hij legde hex nog levende dier in een mand met een deksel er op, en ging vergenoegd zijns weegs. Nadat de boer een half uur gewandeld had en de haas zich bijna niet meer vernemen liet, verflauwden zijn zorgen en nam hij de mar.d een weinig luchtiger j in de hand. De haas maakte terstond biervan ge bruik, wipte het deksel op, sprong er uit en was in eeu oogwenk uit het gezicht verdwenen. De boer was hierover v<dslrekt niet bekommerd, zetto de mand op den grond en riep met een listig knip pen der oogen«loop jij maar toe, oudo jongen, je weet toch niet waar je wezen moet!® Een nieuwe aanwending van den telefoon. Om het gesprek tusschen gevangenen ouderling te verne men, heeft men te New-York van dit instrument gebruik gemaakt. Men plaatste tegen den muur eener cel een mikrofoon, zorg dragende de opening met dun papier te beplakken. Hierin waren vele, nauwlijks zichtbare gaatjes geprikt. Zonder toe zicht liet men nu in dit vertrek de gevangenen, hetzij met elkaar, hetzij met hunne betrekkingen. Terwijl deze met elkander spraken, luisterde een beambte der justitie aan den telefoon met den mikrofoon verbonden. Belangrijke zaken moeten aldus ontdekt zijn. De beschuldigden wisten zeker niet, dat de wanden inderdaad ooren hadden Eeu jongmensch, dat erg stottert, komt bij eeu apotheker en vraagt tegen de verkoudheid k... k... k... koekjes van hip... hip... hip... Hoera! valt de apotheker in, die ongeduldig begint te worden. Alle begin is moeielijk. Een ongehuwde pachtboer ergens in 't Noord-Brabantsche zou zich voor 't eerst naar de markt te X. begeven om daar zijne zaken te beginnen. Den eerste keer zette al bijzon der ongunstig voor hem in, daar hij voor niet minder dan 90 bedrogen werd. Toen hij thuis kwam, bemerkte hij dat meu hem eeu muntbiljet van 10 voor een van 100 in de handen had weten te spelen. KindervraagMoe, wie steekt toch 's avonds al die lichtjes op aan »den zolder van de straat De borg. Ik heb je al eens gezegd, dat ik je zon der geld niets meer geef. Ik yraag ook niets maar die heer wil twee glazen bier. Dien ken ik in 't geheel niet. Da's nietsik blijf borg voor hem. Een overeenkomst. Ik begrijp niet zeide iemand tot een advocaat dat gijlieden, als gij elkaar voor de rechtbauk ter deeg hebt toegetakeld, uit gescholden zelfs, onmiddellijk daarna weör goede vrienden zijt eu elkaar de hand geven kunt.Wol, dat is toch zeer natuurlijk, antwoordde de rechts geleerde twee advocaten, die tegen elkaar plei ten, zijn als twee helften van een schaar; deze, snijden elkaar niet, maar slechts alles, wat er zich tusschen waagt. Quitte ou double. Een valsch speler te Londen werd tot twintigjarige gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij zijn vonnis vernam, zeide hij tot den rechter: »Sir, laat ons er om gooien, quitte ou double M TE van mmi onder 's Bosch, 12 Febr. Op de heden gehouden markt? van vette kalveren, waren aangevoerd 120 stuks. De le kwal. gold van ƒ0.70 tot 0.76, 2e kwal. van ƒ0.66 tot ƒ0.70, 3e kwal. van ƒ0.64 to 0.66 per kilogr. De aanvoer bestond uit puik soort; van daar dat^ hooge prijzen werden besteed en niettegenstaande diol stijging werd al het aangevoerde vlug verkocht. f Gorinehein, 12 Febr. Bij een aanvoer van onge veer 150 stuks vee, was do handel heden weder tamelijk vlug. Prijzen: Enkele zware kalf koeien ƒ230 a 330; mindere qualiteit ƒ180 a 230; dito vaarzen f 1401 a ƒ230. Melkkoeien 170 a 240. Vare koeien 125 a 170. Graskalveren a Jonge vaarzen 90 a 135. Nuchtere kalveren ƒ7 a 16. Varkens, zware vette op levering 50 a 52 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 40 a 42 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 7 a 10. per stuk. De prijs dor goéboter was 1.50 a 1.64 per KG. Kipeieren golden 0.85 a ƒ1.00 de 26 stuks, f te Heusden, zal ten verzoeke zijner, principalen, Finaal op Zaterdag 24 February 1883, des voormiddags ten 11 ure, in bet Logement ge naamd «het Wapen van Amsterdam® ton huize van den Heer H. MOURIK te Heusden, 1. koop onder Aalburg, ingoz. cn verb.tot 3275 2. koop aldaar, T> T> X> 900 Massa 1 en 2, 2> 4200 4. koop aldaar y> x> 2000 5. koop ouder Geuderen, 5> 3> 1000 6. koop aldaar, T> 1000 7. koop onder Veen, 1700 8. koop onder Oudheusden, 3> 3» 300 'de Wapens tan HEUSDEN en ALTEN A. bevelen zich beleefdeljjk aan tot het leveren van alle mogelijke Gietstuk- ken, met en zonder model. Specialiteit in Stuwsckrocrcn. Bij hem verkrijgbaar gebreide Wollen Heeren en Dames-Ondergoederen, door specialiteiten bereid, ter voorkoming en verdrijving van Rhumatische aandoeningen en Jicht bij Ijjders. Deze goederen, zijn door beroemde Geneesheereu (waarvan bij hem attesten ter lezing liggen) onderzocht, goedgekeurd en zéér aanbevolen. Brochures en prijsopgave op franco aanvrago to bekomen bij NB. Op vorzoek worden aan deze fabriek ook Baaien en flanellen Onderkleederen anri-Rhumatisch bereid. Voor deze alom bekende, gunstig wer- koude, bereide goederen, worden op alle plaatsen SOLIEDE AGENTEN GEVRAAGD, te gen goede provisie. Aan te melden aau boveustaande firma. ~r\ ~w Volkomen genezing U«n>r Dr. W ALRSLGLR.^, gebre- veteerd Breukmeester der Hospitalen. Commandeur en Ridder van verschillende Orden. Groenplaats, 35 te Antwerpen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3