BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. ze meende haar schoonheid te verhoogen. Hij voert een buitenman sprekende op, die de aangezichten der zoo toegetakelde steed- sche vrouwen vergelijkt met brij met kren ten. Hen eeuw later zagen de dames er wog \>ots\evY\jk.ev uit. Ze honden toen de haren steil overeind, omgaven den bos met linten en bloemenen plaatsten bovenop een ruiker, soms ook een scheepje met masten en zeilen. Dat was in den tijd toen we Frankrijk geheel en al naaapten, tot in de kleinste kleinigheden toe. Doch om tot Huygens tijd te blijven, men kende ook toen reeds de hulpmidde len der kunst, om van niet iets te maken. De dames hanteerden 't penseel om haar verschoten kleur wat bij te werkenwan neer haar tanden 't hadden afgelegd, droe gen ze een ivoren gebit; ze bepoeierden het haar om blond te schijnen. Huygens zegt zelfs dat ze daartoe het poeder van zekere gedroogde stof bezigden, dat 's zo mers in weiden, waar koeien loopen, in overvloed te vinden is. En waar 't poede ren door gemis van haar ondoenlijk was, droegen ze valsche vlechten. De gewichtige zaken van kleeding en toilet zijn dus niet eerst kortelings aan de orde van den dag gekomen. Ze zullen er ook vooreerst, niet uit verdwijnen, Gelijk het duifje, in 't zonnetje gezeten, zich in alle denkbare poses stelt om den doffer te behagen, zoo zullen onze schoonen in alle weer en wind zich uitdossen met wat in haar oogen schoon is, of met wat uit Pa rijs als schoon naar onze steden en dorpen gezonden wordt, om er in 't oog der an dere sekse bevallig uit te zien of uit lou ter pleizier om zich op te pronken en elkaar een vlieg af te winnen. Als nu dat onzichtbare schouwburghoedje maar spoe dig uitgevonden wordt, dan zijn we voor alle gelegenheden gedekt. Aan den kapstok hangt een zomer- en winterhoed, een wan del-, een rijhoed, een tuin-, een kerkhoed, een alledaagsch- en een zondagsch hoedje, nog één pennetje is vacant: welk kunste naar zal daaraan het lilliputters theater hoedje hangen? Och, dat' het een Nederlander ware! We genieten de eer voor 't eerst haring gekaakt, straatlantaarns en brandspuiten uitgevonden te hebben, wij gaven 't aanzijn aan brillen en verrekijkers, houtzaagmolens en tien- deelige breuken, lange pijpen en hardglas, doch op 't gebied der mode heeft Neder land tot hiertoe geen enkelen cerepalrn ingeoogst. Kon het nu eens zijn dat we in dat ééne kleine opzicht het brandpunt der mode voor waren en eer 't volgend schouw- burgseizoen aanbreekt Madame Mode een hoedje toonden nog te groot voor een kin derpop, doch volkomen aan alle eischen be antwoordende, die maar met mógelijkheid aan een niet kinderlijk schouwburgdeksel tje gesteld kunnen worden wat een on uitsprekelijke eer zou dat voor ons land zijn! Nu we hebben er 't onze aan gedaan. We hebben de prijsvraag uit het Duitsch in onze tale getrouwelijk overgezet en bren gen ze aan al onze lezers, die in modes doen en willen meewerken 0111 ons land en hun eigen persoon groot te maken door een klein hoedje. HEUSDEN, 22 Februari. tDe afd. Heusden der N.-Br. M. v. Land- j bouw hield heden hare voorjaars-vergadering. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurd wa ren en eenige ingekomen stukken waren behan deld, kwam aan de orde: het doen van rekening door den penningmeester over liet tijdvak 1881 1882, welke rekening werd goedgekeurd meteen nadeelig slot van 17.895. Vervolgens werd eene keuring vastgesteld van hengsten en merriën, te houden op 6 Maart e. k. (zie verder de adver tentie). Het lid W. Uythoven stelt voor, de contribu tie met f Lte verhoogen, ten einde voortaan betere prijzen te kunnen uitloven. Het lid P. F. Michels stelt voor, de oprich ting van een vee-verzekeringfonds. Beide voorstellen zullen voor de volgende ver gadering op de agenda geplaatst worden. De leden F. de Groot te Babvloniënbroek en M. van Hooft' te Haarsteeg, zullen worden uit- gtinoodigd om met het bestuur op 6 Maart e.k. de commissie van keuring uit te maken. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Aandenhoofd-agent deivSinger-Maatschappij," den heer W. K appel meier, magazijn houdende Kalversfraat 25, te Amsterdam, en bij den heer J. A. Sens alhier, werd, nadat hij er zich gedurende de laatste jaren in mocht verheugen enkele Naai machines ten dienste van 's Konitigs hofhouding te leveren, thans vergunning verleend Z. M. wapen te voeren. t DUSSEN, 20 Febr. Het nieuw benoemt) lid van den raad dezer gemeente, de heer P. Ver schoor J.liz. heeft heden na installatie als zoo danig zitting genomen. Li dezelfde vergadering werd in plaats van wijlen den heer J. R. Ver schoor, met algemeene stemmen tot wethouder be.-.oemd de Jieer G. van der Beek, die niet ter vergadering; aanwezig was. t WIJK. In eene vergadering van notabelen der Herv. gem. alhier, is met algemeene stemmen als kerkvoogd herbenoemd de heer J. Bonman Sr. t AALBURG, 23 Febr. Was voor een drietal weken in onzen Polder alles water, thans heeft het een ander aanzien gekregen; daar het water geheel weg en de laagste landen droog zijn. Mocht de rivier laag blijven en wind en weder dienen, dan zou de landman al vroeg kunnen beginnen met zijn land in orde te brengen, wat hij in het najaar niet heeft kunnen doen door het overvloe dige water. Hier en daar is men al aan het, spitten. De grond is echter nog zwaar; men hoopt daarom op droog wedei, dat den omgespitteu grond be kwaam kan maken. t UITWIJK. De polders, die gedurende den geheelen winter in meeren zijn herschapen ge weest, zijn weder door bemaling en uitlooping van hun overtolligen waterlast ontdaan. Van lieverlede begint er bedrijvigheid op de velden te komen. Vele akkers moeten nog bezaaid worden, daar het uitzaaien van winterkoren telkens moest worden uitgesteld van wege het natte weder. Op som mige hooge akkers heeft het wintergraan vrij wel den waterproef doorstaan, op de lage velden is het van weinig beteekenis geworden en zal zelfs [hier en daar wel onder geploegd kunnen worden, daar het te voorzien is, dat het geen halve schoof zou opleveren. De gezondheid van het vee laat niets te vven- schen over. t VUREN. Alhier heeft zich een geval van typhus voorgedaan. WAALWIJK. Valt er nog geene bepaalde verbetering voor de schoenmakerij aan de Lang straat te constateeren, gedurende den haast afge- loopen winter was de vraag naar het Langstraat- sche fabrikaat toch veel geregelder dan dit sedert lang in dit jaargetijde liet geval was. Op dit oogenblik hebben de fabrikanten het over het alge meen zeer druk. Jammer dat de voortdurend lage prijzen het vak bedelven, en liet is te vreezen, dat de hevige concurrentie nog lang prijsverbete ring zal tegenhouden. De fabrikanten van grof en en gewoon burgerschoeisel hebben het meest van de concurrentie te lijdenzij die zich op fijn werk toeleggen maken de beste zaken. De werk man, die zijn vak niet in de perfectie verstaat, ziet niet zonder bezorgdheid den haurtijd naderen. Goede knechts hebben bij redelijke verdiensten volop te werken. CAPELLE, 19 Febr. Door den burgemeester van Waspik zijn de gemeente- en waterschaps besturen, gelegen tasschen llaamsdonk en Baard wijk, opgeroepen tot het bijwonen eener vergade ring, waarin zal worden voorgesteld een adres te zenden aan den Minister van Waterstaat, teneinde het thans bestaande Oude Maasje als uitwaterings kanaal te behouden en aan de nieuw te graven Maas eene meer noordelijke richting te geven dan nu het plan schijnt te zijn. ZALT-BOMMEL. Door het Gecombineerd Col- legie van het polderdistrict Boinmelerwaard boven den Meidijk is besloten, dat een leening van 40,000 zal worden aangegaan tot dijksverbe- tering. LOEVESTEIN,-2f~FëïïrT"Zooals men weet, wordt vanwege het rijk tusschen Loevestein en den Nieuwendijk, ten einde de gedurige over stroomingen van Munnikenland te keeren, langs de aal een kade gelegd, die ongeveer f 60,000 moet kosten. Juist was het aarden werk gereed en had het aanbrengen der bazaltglooiing aan de noord zijde een aar.vang genomen, toen in het najaar het hooge water op die rivier de werkzaamheden kwam staken, en wegens den aanhoudend hoogen stand de vrees deed geboren worden, dat het I jonge aarden werk door afslag misschien groote schade zou lijden. Gelukkig is het ongeschonden gebleven en is men thans begonnen den gestaak- ten arbeid te hervatten, waardoor een aantal werk lieden hun brood kunnen verdienen. 's BOSCH, 21 Febr. Het hier gegeven militaire feest is uitmuntend geslaagd. De verschillende nummers van het assaut voldeden zeef. Het scher men met sabel, korten en langen stok, zoowel als met den degen en het geweer toonde veel geoefendheid, en ook de oefeningen in gymnastiek droegen daarvan de sporen. Het meest afwisselend waren de oefeningen te paard. Het springen over 5 paarden met en benevens de „salto mortal e7' ging uitstekend. De post met 8 paarden, gereden door een onderofficier der huzaren, was onaver- trefiëlijk, zoo ook de quadrille en de militaire manoeuvre. Maar het beste was tot het laatste bewaard: een carroussel gereden door 12 korpo raals. Dat er veel belang werd gesteld, bewees de overvolle tribune, en het goede succes werd beloond door luide toejuichingen. GOR1NCHEM. Op Zaterdag 24 Febr., 's voor middags IU uur, zal ten huize van den heer M. de Gier alhier, eene vergadering worden ge houden van de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling: de Vijf-Heereiilandeii, de Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe. Te behandelen onderwerpenMededeeling van ingekomen stukken Rekening van den Penning meester over 1882 Benoeming van twee leden in het Bestuur, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren \\r. C. M. Begram van Jaarsveld en A. NoorderbroekPlechtige uitreiking dei- gouden medaille aan den heer Ypma te Noordeloos, hem door de Holl. Maatsch. van Landbouw toe gekend voor afgelegd examen in de Landbouw kunde Idem der bronzen medaille, door als voor toegekend aan C. van Zijl, te Giesen-Nienwkerk, voor bekroond kuiperswerk, ingezonden op de ten toonstelling te GoudaVoordracht door den heer Corbijn te Noordeloos over Landbouwzaken Ver loting Land hou wscheurkalenders. Maandagnacht ten ruim 12 ure had te Gorin- chem, op het door Koedam in zijn koffiehuis gegeven wordende bal eene verwijdering plaats van een paar personen, die aldaar, volgens de over tuiging van den zoon van Koedam niet op hun plaats waren. Wat evenwel na de verwijdering gebeurde ligt in het duister, maar bekend is het dat bijna onmiddellijk na de verwijdering uit de balzaal, de twee verwijderden, zijnde Machiel Staf en Hendricus Edelbroek, met Koedam en diens jongste zoon, ter hoogte van de Kansel- poort handgemeen waren. Dat dit vechten nog al ernstig geineend was, bleek al spoedig, toen dr. Praag teri politie- bureele constateerde, dat Staf verscheidene met een scherp voorwerp gestokene wonden op het achterhoofd en in den rug had en Edelbroek er met een gestoken wond op den schouder was afgekomen. Dat van het voorgevallene proces-verbaal is opgemaakt en aan de justitie is opgezonden, be hoeft geen vermelding en zullen wij ons voorloopig liefst buiten verdere mededeelingcn houden, teil einde de justitie niet iu den weg te loopen. JV. G. Ct. t L.l. Maandag zijn hier ten overstaan van Notaris Boonzajer, twee woonhuizen bij publieke veiling in twee pwrceelen ingezet: Het zoogenaamde Molenhuis met erf en tuin in de Dalemstraat voor 3450, en het winkelhuis met erf en open plaats en schuur in de Kwekelstraat voor ƒ3100. t Het woon- en winkelhuis van wijlen den heer Ophorst, in de Gasthuisstraat, is 1.1. Maandag bij publieke veiling door den heer A. van de Water ingezet en verhoogd tot 9700. t Na gehouden vergelijkend examen op 16 en 17 dezer voor de betrekking van Hoofd der Tus- schenschool voor meisjes alhier, is thans den ge meenteraad de volgende voordracht aangeboden Mej. M. H. G. C. Kolf van Oosterwijk te 's Gra- venhage, Mej. C. de Graaf te Utrecht, en Mej. C. II. Tiggelaar, onderwijzeres alhier. In het onlangs opgerichte diaconie oude man nen- en vrouwenhuis te Winterswijk, heeft men Woensdagmorgen twee oude mannen in een ka mertje dood in hun bed gevondenmen wil dat zij door het niet behoorlijk dicht draaien der gaskraan zijn gestikt. Als een staaltje van zeldzame laagheid deelt men mede, dat in het Drentsehe gehucht Schip- bork een put bij het huis van B. Krans moed willig bedorven is, doordien mes er een groote hoeveelheid petroleum in heeft geworpen. Schoon de put herhaaldelijk ledig en schoon gemaakt is, was al die moeite tot dusver tevergeefs. Gedurende dezen korten winter heeft de bekende Friesche hardrijder O. W. van den Berg, van Rijperkerk, toch nog ongeveer f 220 gewonnen. Te Ameland is aan strand gespoeld een nog levende potvisch van eene lengte van omstreeks 1,0 meters en eene dikte van pl. m. 2 meters in diameter. Men schat het aantal liters traan dat de visch zal opleveren op meer dan 4000. In eenige gemeenten van Gelderland bedraagt het getal der vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein minder dan het bij de wet toegestaan maximum, üe besturen dier gemeenten hebben zich tot den Koning gewend, met verzoek om het wettelijk maximum van inrichtingen tot drankverkoop, ingevolge art. 2 der wet, te willen verlagen en aan dat voorstel is door den Koning gevolg gegeven. Thans worden de gemeentebesturen in de overige provinciën des Rijks, waar het getal vergunningen eveneens beneden het maximum is gedaald, door de Commissarissen des Konings uitgenoodigd om in gelijken zin als hun ambtgenooten in Gelderland te handelen. Te Parijs is weder een 1 evolutionaire bijeen komst. gehouden, waarbij bet vrij levendig schijnt te zijn toegegaan. Do generaal Eudes fvan de Com mune) bekleedde den voorzittcrsstoel en riep met donderende stem: »Het oogeublik is gekomen om Oüze wapenen te poetsen!» Een »geatunestiëorde«, zekere burger Giraud, betoogde, dat de ware me deplichtigen. der pretendentente zoeken waren in de bende opportunisten, die vóór eeuigen tijd gingen aanbidden bij den »outboudeue« de spreker gebruikte een ruw woord te Ville d'Avray. Medeplichtigen .zag bij in al de Ministers, die, zeide hij, gekropen waren onder de slippen van den ledepop, Gréyy genaamd.» Toen een opportu nist het waagde aan te merken, dat Grevy toch een eerlijk man was, verklaarde de redenaar hen, die dit beweerden, voor onnoozele halzen. »Onze verachting voor dien eerlijken man!« riep burger Giraud, »lot tijd en wijle wij hem onder degelijk heidsbijl leggen. Voor deze lieden geen exceptioueele wellen, maar een enkele wet tot Wegruiming. De guilloiiue, evenals iu '93, niets dan de guillotine Men ging uiteen na den wensch te hebben uitge sproken, dat de nationale garde zou worden hersteld. Bij Wellington werd dezer dagen in den modder van een vischvijver in het park van Apley-castle door een hond het blijkbaar met een scherp werk tuig vau den romp afgesneden hoofd van een meisje gevonden. Het was in lompen en pakpapier gewik keld en had nog niet lang in 't water gelegen. Latei- werd iu denzelfden vijver een zak gevonden, waarin stukken van vrouwenkleederen beuevens van een katoen bedgordiju. Andere lichaamsdeelen werdeu niet gevouden. Het hoofd is berkend voor dat van een onnoozel twaalfjarig meisje, Mayers genaamd, nit bet naburige dorpje Kenuersley, dat zich onge veer zes weken geleden naar Shrewsbury begaf en sedert, spoorloos verdwenen is. Dat men hier aan moord moet denken, is het eenige waaraan geen twijfel bestaat, üe vader en de stiefmoeder van het verdwenen meisje zijn, als verdacht van deu moord, iu hechtenis genomen. Zij beweren beiden onschuldig te zijn, en beschuldigen elkander van de afschuwe lijke misdaad. Er is nog een ander stiefkiud van de vrouw, een knaapje, verdwenen, dat vermoedelijk ook door hot onmenscholijko echtpaar om het leven is gebracht. Bij het overbrengen van de gevangenen naar Wellington, had men moeite hen tegen de volks woede te beschermen. Zij zijn vroeger reeds eens gestraft wegens verregaande wreedo mishandeling van het arme meisje. De Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die, zooals men weet, een goed paardrjjdster, een eerste lief hebster van jagen en zeer bekwaam in het zwem men is, legt. zich uu ook op het schermen toe. Zij is daarmede, voornamelijk op raad van haar lijfarts, begonnen tijdens haar laatste verblijf te Gödollö en zet, na haar terugkeer te Weenen, haar dagelijksche oefeningen voort in een daartoe inge richt vertrek van het keizerlijk paleis, onder leiding van een bekwaam schermmeester. De Keizerin moet nok in deze lichaamsoefening reeds grooto vorde ringen gemaakt hebben. o n De üostenrijksche ingenieur F. J. Petry beeft oen nieuwe schietstof uitgevonden, die hij »dyua- rnogoen» noemt, en die volgens de beschrijving, die wij in de »Oesterr. Schtitzen Zeitnug» vinden, niet alleen de helft goedkoopor D dan buskruit, maar in de rolletjes waarin het vervaardigd wordt (2 cm. lang en 7 mm. dik) doorgesneden, afgekrabt, opgerold en met. een ijzeren hamer op harde onder laag kau worden stukgeslagen, en waarop zelfs een lucifer kan worden aangestoken, zonder dat de stof oipploft. In eeu open ruimte aangostoken, brandt bet, als met buskruit ingewreven pakpapier. In gewone patronerhulzen geladen, beeft het een opmerkelijke trefkracht, zonder sterkeren knal dan van een voet zoeker, on bijna geen rook of vuur. Iu den loop blijft bijna niets achter. Bij de sa menstelling wordt noch salpeter, noch zwavelzuren, noch nytroglyceriue gebruikt, zoodat het zonder ge vaar kan worden aangebracht. Het is bi ter bestand tegen weersveranderingen dan andere ontploffende stoffen. Ongeveer de dubbele hoeveelhoid buskruit is noodig om hetzelfde effect te bereiken. Als al die eigenschappen iu waarheid blijken te bestaan en een onderzoek is zeker zeer gewenscht, dan is bet »dyuamogeen« geroepen een groote rol te spelen. Forster, de onderkoning van Ierland, is, zooals uit het verhoor van Carey in het groote moordpro- ces bleek, verscheidene raaien ternauwernood aan het gevaar van vermoord te worden ontsnapt. Eens o. a. redde een uitnoodiging voor een diner, die hij op het laatste oogenblik aannam, bom het leven. De moordenaars, die hem opwachtteu, zagen toen in zijn rijtuig alleen zijn vrouw eu dochter. Er worden natuurlijk altijd maatregelen voor ziju veiligheid genomen, maar Forster zelf heeft nooit willen gelooven dat bij zoo groot gevaar liep, tot dat hij door de jongste onthullingen overtuigd word. Koningin Victoria woonde dezer dagen met hare dochter Beatrice do begrafenis bij van een serge ant, die terwijl hij te Windsor op wacht was, plotseling overleed. Zij steeg niet uit haar rijtuig, maar was van daar uit getuige van de plechtig heid. Een bloemenkians werd namens haar op de kist gelegd. De Engelscho Koningin gaf reeds meer malen dergelijke blijken van belangstelling in hare onderdanen. Edison voorzag in het laatst van December j.l- reeds 225 huizen te New-York vau electrisch licht uit zijn centraal-inrichting. Er waren iu die huizen 5053 lampen, waarvan 3000 dagelijks gebruikt wor den. Het is echter nog niet het, rechte. Edison is zeer onvoldaan over zijn inrichting en werkt voortdurend om haar te vei beteren. De stoomma chines werken niet gelijkmatig genoeg, wat een nadeeligen invloed beeft op do hoeveelheid van don opgewekten stoom en de koolpitton in de lampen verteert. Hij wil die machines door andere ver vangen. Edison heeft reeds te New-York 154 afzonder lijke geleidingen met 29,192 lampen aangelegd, voornamulijk in fabrieken en hotels. Een vreugdevuur, dat nu reeds sedert 1880 brandt, vindt men bij Troy, in den Staat Ohio. Het werd ontstoken ter eero vau Garfield's verkiezing tot President en deed toen een daaronder gelegou steen kolenmijn iii brand raken, die nu nog altijd voort- smeult. Vóór 1 April zal de Russische firma Chlebitikoff al het zilver voor de kroning van den Czaar ge reed moeten hebben; de waarde daarvan wordt op 150,000 roebels geschat. Het Kremlin zal electrisch verlicht worden (door 40 groote electrische lam pen, elk van 400 kaarsen; de gehcele lengte der draden zal G wersten zijn). De raad van Moscou heeft, 20,000 roebels beschikbaar gesteld voor de versiering der straten en 80,000 roebels voor de illuminaties. De stad zal een volksfeest geven, het welk 100,000 roebels zal kosten. De Czaar zelf geeft, uit zijn eigen kas 150,000 roebels voor de volksfeesten op het Chodynski-veld650,000 fles- schen bier zullen onder het volk worden verdeeld, maar de Moskovicteu zouden veel liever bun dorst mot den nationalen drank vodkalesscheu. Een particulier telegram van de Belgische lndé- i petulance, van den 19<leu dezer uit St.-PeteTsburg, i meldt het volgende: »Een jougmensch, sedert lang verdacht van deel- I mining aan de geheime staatkundige genootschap pen, heeft, zich Maandag in eeu badhuis alhier om bet leven gébracht. Even voordat hij stierf, ver klaarde li j aan deu bij hem geroepen commissaris van polifa\ dat, bij door het rcvolutionuaire comité I aangewezen was om den Czaar op den dag de kroning te vermoorden, maar liever zich zclveu van het leven had beroofd.» V O C

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2