Buiteiilanrlsch Overzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. Officieele berichten. I A BINNENLAND. groote zonnemachine waren Roiirpfe warmte aan bet koken gebracht, w:iarl>ij spoedig een druk van 4 a 5 atmos feren bereikt werd. De ontstane stoom werd in ie*n pompbuis geleid, waar hij een kolf in beweging bracht en daardoor een rad draaide. De beweging van dit rad werd door een t.usschenwerktuig op de drukpers overgebracht en het drukken was spoedig invallen gans: Naast deze tegelijkertijd eene menigte kleinere in wer king gebracht,. Deze dienden tot volbrenging van verscheidene huiselijke bezigheden. Met een o. a. werd in tien minuten water aan ile kook gebracht om koffie te zetten. De menigte toeschouwers toonden allen de leven digste belangstelling, zooals zich natuurlijk begrijpen laat, en nog verscheidene analen werden, als het weder het toeliet, de merk waardige proeven herhaald. HEUSDEN, SO Februari. Een onzer meest geachte ingezetenen, de heer Johannes Verhoeven, vwrd heden op nagenoeg tucht igjurigen leeftijd door den dood aan zijne het rekkingen en een groot aantal zijner vrienden ontrukt. Gedurende verscheidene jaren stond de overledene aan het hoofd van verschillende verewnigingen, die hij, door zijne kalme be zadigdheid, op waardige wijze wist, te be sturen, terwijl zijn werkzaam leven, in zijne particuliere zaken toegepast, verschillende inrichtingen deed verrijzen, die zijn naam nog lang zullen doen voortleven. Zonder te toegeeflijk te zijn, wist de waar dige man zijn weg op de rechte wijze te bewandelen en verkreeg niet alleen, maar behield ook aller achting eu vriendschap, zoodat, hij tot de weinigen behoorde, die geen vijand bezat, maar wiens afsterven slechts leed verwekt. Zijne nagedachtenis bl ij ve in gezegend aandenken. IIij ruste in vrede! d tHij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlaiidsclien Leeuw, jhr. I. de la Court, lid van Gedeputeerde Staten van Noiirdbrabant. De leden der afdeeling lleusden van het schattingsdistrict 's-Bosch, hebben de schalen van schatting met bijbehoorende staten voor de her ziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen aan hunnen voorzitter ingezonden. t De aangekondigde vergadering met datnes en kinderen, van het dep. Heusden der maatscb. tot N. v. 't Alg., had Vrijdag 1.1. plaats. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, was bet voornamelijk het doel den kleinen een genotvollen avond te scheuken, waartoe de heer M. P. Okhuysen uit Rotterdam was overgekomen. Behalve een negentigtal kinderen was de zaal bezet met bijna alle leden en hunne dames en ook de beide laatsten gaven blijken, dat zij met het meeste genoegen den heer O. volgden. Om geheel weer te geven, wat ons ten aan- scliouwe werd gegeven, daartoe achten wij ons niet in staat. De eerste afdeeling Nieuwe Amu sante Magie, Physique, Hydrauliek en Prestidigi- talie, alle woorden waarin liet niet aan de 1100- dige i's ontbreekt, bevatte eene afwisseling van goocheltoeren, voor het grootste gedeelte van nieuwe vinding of in een nieuw kleed gestoken, waardoor de spanning bij de uitvoering steeds gaande gehouden werd. De kleinen werden daarbij steeds op verrassin gen onthaald en met milde hand strooide hij de cadeaux uit, die uit een oogenschijulijk ledige kist te voorschijn kwamen. De opgewondenheid steeg dan ook bij het jonge volkje gaande weg en uitte zich ten slotte in een eenparig gezang van lieve kinderstemmetjes. Geduiende de pauze waren het de kinderen en corps die het publiek op eene verrassing onthaal den, door zeer vrijmoedig de verschillende num mers Yiin hun repertoire te zingen. De tweede afdeeling: H Dissolving views" met lichteffecten voldeed niet minder. Zoowel door goede reproduction als door groote afwisseling wist de hetr O. de belangstelling bij groot en klein gaande te houden. Wij gelooven dan ook dat ieder zich amuseerde en kunnen den heer O. niet genoeg aanbevelen in zijne hoedanigheid als arrangeur en directeur van kinderfeesten «u vermakelijkheden. t GEERTRUIDENBERG. Door het hoofdbe stuur der Noord-brab. Maatscb. van Landb. is bepaald, dat alhier op 14 Maart e. k. eene land- bouwlezing zal gehouden worden door den heer NV. Boomkamp van Noordwijk. t GENDEREN, 26 Febr. L I. Vrijdag werd A. v. d. B. met zijn gezin, bestaande met hem uit vrouw en aeht kinderen, gerechtelijk uit zijn woning verdreven en op straat gezet. Vooral met het oog op het ongunstig weder in dit jaargetij, is de toestand van dat gezin allerbedroevendst. t WIJK. Door mej. M. J. Prillevitz alhier is tegen 1 April a.s. ontslag aangevraagd als onder wijzeres aan de openbare school alhier, en zulks tengevolge barer benoeming als zoodanig te IJzen- doorn. t ALM KERK. In de Vrijdag gebonden verga dering van stemgerechtigde ingelanden van het O O O O waterschap Uppel, is met algemeene stemmen besloten tot het begrinden van wegen in dat wa terschap, ter lengte van 2200 meter. De raad dezer gemeente heeft een subsidie van f 800. verleend voor zooveel betreft den aanleg van grindwegen in de bebouwde gedeelten van meld waterschap. In dezelfde vergadering is besloten tot het aan gaan eener geld leening ad f 1000. Tevens is in de plaats van wijlen den heer A. B. v. d. Koppel Dz. tot lid van het bestuur benoemd de lieer L. A. Donker. 23 Febr. Ook uit deze en aangrenzende ge meente De Werken zullen a.s. Zaterdag enkele huisgezinnen uit de arbeidende klasse de reis naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika aanvaarden. Het doel hunner reis is Muskegon en Michigan. Volgens vertrouwbare mededeelin- gen van verwanten, die daar wonen, is aldaar ruime gelegenheid om werk te vinden in de tal rijke houtzaagmolens. OOSTERFIOUT. Z. M. heeft benoemd lot rent meester van het kroondomein, Rentambt Tholen, W. II. baron Taets van Amerongen thans 2e rent meester van liet kroondomein te Oosterhout. Voorts heeft Z. M. benoemd tot 2e Rentmeester van liet kroondomein, Rentambt Oosterhout, H. N. baron Schimmelpenninck Van der Oije, surnumerair bij de Hoofd-Administratie. ZALT-BOMMEL. Bij Kon. besluit is, met in gang van 1 Mei a.s., de lieer J. A. W. Ver schoor, directeür van het postkantoor alhier, als zoodanig benoemd te Ti el. BOSCH. Het. huldeblijk, dat door ingezete nen van Noord-Brabant aan de regeering zal worden aangeboden naar aanleiding van het tot stand komen der wet tot het verleggen der uit monding van de Maas, zal blijkens de kennisge ving der commissie, bestaan uit een gedenkpen- aan de voorzijde met eene allegorische voor- De penning zal in den minister Klerck goud Donderdagmiddag te genaamd stelling, aan de keerzijde met een gepast opschrift. aan tien Koning en aan worden aangeboden en ver der algemeen verkrijgbaar gesteld worden. GO IlINCHEM, 24 Febr. 12 uur had er aan den houtzaagmolen de Phoenix," toebehoorende aan den heer Mul ler alhier, welke molen voor het grootste gedeelte wordt afgebroken, een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Zekere Jan de Graaf was met meer anderen belast den molen af te breken. Daarmede bezig zijnde en op een hangende stelling staande, brak het touw zoodat hij viel, tengevolge waarvan hij een bloedende hoofdwonde bekwam, terwijl de plank waarop hij had gestaan terecht kwam op het rechterbeen van Andries Stam, waardoor het eene kneuzing bekwam. Geneeskundige hulp is terstond verleend door dr. v. d. Chijs. Door den raad is benoemd tot hoofd der eerlang te openen openbare tusschenschool voor meisjes, op eene jaarwedde van f 1200, mej. M. H. O. C. Kolf van Oosterwijk te 's Huge en tot onderwijzer aan de openbare tusschenschool op eene jaarwedde van f 600, de heer G. A. Kooy te Wijk bij Heusden. Vooraf werden in die vergadering behandeld en vastgesteld de ontwerp-besluiten tot regeling van het onderwijs aan het gymnasium alhier. WOUDRICHEM. De berichten omtrent de visscherij alhier kunnen thans vrij gunstig ge noemd worden. Men vischt evenwel nog altijd De kunnen Men vischt met drijfnetten, daar de waterhoogte dit nog niet met den zegen toelaat. Nu en dan worden ver scheidene zalmen gevangen, soms 17 inéén nacht. De prijs is van f 0.90 tot /'1.15 de halve KG. -Z. M. heeft aan den heer B. A. van der Col ff op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogdijk heemraad van het Oude laud van Altena. De burgemeester vau Waalwijlk heeft bij den Officier van Justitie te V Bosch een klacht inge- diend tegen den uitgever van de //Echo van het Zuiden," wegens een ingezonden stuk voorkomende iu genoemd blad vau 16 Jan. 1.1. geteekeud Lu cifer Co., welk stuk voor den burgemeester zou zijn lasterlijk, honend en beleedigend. Eerlang kan de behandeling van dat proces worden tegemoet gezien. Bred. Ct. gezien. t RAAMSDONK, 23 Febr. Gisteren kwam lu-t gerecht uit Breda, van een paar geneesheeien ver gezeld, hier ter plaatse, teneinde liet lijkje van een 9-jarig meisje te doen opgraven en te onder zoeken in hoeverre liet gerucht waarheid bevatte, dat dit kind door hare moeder zoodanig zou zijn mishandeld, dat liet tengevolge daarvan was over leden. Het onderzoek zou uitgemaakt hebben, dat het bewuste kind overleden is aan eene hersen schudding. Het Dagblad" verneemt dat de bisschop van Breda in zijn diocees heeft bevolen, dat de kosters voortaan niet meer het beroep van herbergier mogen uitoefenen, en zij uit hun betrekking moe ten worden ontslagen, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maken of zich iu hun vrije uren veelal in de herbergen ophouden. Naar men verneemt, bestaat liet voornemen oin te Utrecht eene Zweedsclie lucifersfabriek op te richten, of liever zulk eene fabriek daarheen over te brengen van elders, waar niet genoeg handen verkrijgbaar zijn voor den daaraan verbonden ar beid, en die inen daar wel hoopt te vinden. De lieer A. van Vlijmen, stukadoor te 's-Hage, geeft in een adres aan de Tweede Kamer der Sta tu n Generaal breedvoerig te kennen, dat bij den bouw van 's Konings stallen aldaar misbruiken hebben plaats gehad, zoodat verantwoording en onderzoek noodig is. Door 126 inwoners van Muiden is het navol gende adres gericht tot den Minister van M ater- staat, Handel en Nijverheid z/Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen inwoners van Muiden, dat zij door de plaats gehad hebbende rainp aan den buskruitmolen //de Krijgsman", een zeir ge voelig verlies lijden in de middelen van hun be staan, zoodat velen hunner, reeds nu, meer of minder daarin worden aangetast. z/De vele pogingen, welke worden aangewend om te bewerken dat de buskruitfabriek niet nabij Muiden zoude blijven bestaan, zullen dezen toe stand blijvend maken en hen geheel of gedeelte lijk van dat bestaan beroven. z/De gemeente Muiden, die gedurende 180 jaren voordeelen der buskruitfabriek genoot, zoude door één onheil, waarvan die gemeente slechts materiëele schade leed, daar slechts werklieden aan de fabriek daarbij omkwamen,bij het verplaatsen van de fabriek naar elders eenen gevoeligen slag krijgen. Juist door deze ontploffing werd immers bewezen, dat de inwoners van Muiden te dien aanzien buiten gevaar zijn. z/Zij roepen mitsdien eerbiedig de tussclienkomst in van uwe Excellentie, met liet dringend ver zoek om te willen bewerken dat de bnskruithtbriek z/de Krijgsman,nabij Muiden, moge gevestigd blijven. Muiden, 22 Febr. 1883. Dezer dag n werden a lie leden van een buis- ge zin te Lemmer ziek. Bij geneeskundig onder zoek bleek, dat allen aan vergiftiging leden. Het drinkwater in den regenbak werd onderzocht, liet had een onaniigeiiaineu smaak. Nu bleek verder, dat op het dak onlangs eene koperen pijp was aangebracht tot afvoer van den rook. Om die pijp had zich eene groote hoeveelheid sneeuw samen gepakt, die later in water overging, dat vervolgens iu den regenbak neerviel. Bij gelegenheid van de Vrijdag gehouden markt te Delden, werd een paard gestolen op de volgende wijze Een koopman vroeg aan hem, die het paard te koop aanbood, of hij als proef het paard mocht berijden. Dit werd toegestaan, en niet zoodra had de man zich te paard gezet, of iu vollen galop ging het er van door om niet terug te keeren. Van paard en berijder is tot nu toe niets vernomen. Toen de stoomtram Vrijdagavond te Vlissingen aankwam, ontdekte een der passagiers in den waggon een portefeuille, die hij aan den conduc teur ter hand stelde. Bij opening bleek de tasch familie-papieren en f 1240 aan bankpa pier te bevatten. Het was de opbrengst van een erfenis, die door de erfgenamen was verloren, doch gelukkig in eerlijke handen geraakt was en den rechthebbenden weder kon ter hand gesteld worden. Omt/ent de ontploffing in de gasfabriek te Vlis singen meldt men het volgende: De distilleerketel in de salinoniak-inrichting was even te voren niet amoniakwater gevuld, toen om streeks 9 ure de achterbodem van dezen ketel, die tot nu toe niet is teruggevonden, met een doffen slag is gesprongen tegen den achter munt van het tonnenmagazijn, welke muur geheel verbrijzeld geworden. Door de terugwerkende kracht van den schok is het overige gedeelte van den ketel inet eene vreeselijke kracht over het terrein tot aan een scheidingsmuur geschoven, in zijn vaart den stoker J. Adriaanse medesleepende, die zich waarschijnlijk op het oogenblik van de ontploffing voor den ketel zal bevonden hebben. De distillatie was weinige oogenblikken te voren door den baas der fabriek in goede orde bevonden, zoodat de oor zaak vau het ongeluk niet met eeuige zekerheid kan worden vermoed, daar in den ketel nagenoeg geen stoomkracht wordt ontwikkeld en daarin niet meer stoom dan van gewoon kokend water is, terwijl bovendien eene altijd geopende pijp, die op den ketel is geplaatst, aan den stoom gelegenheid geeft om zich te ontlasten. De ongelukkige stoker, wiens dood on middel ijk volgde, laat eene weduwe en twee kinderen na. Ook de materiëele schade is zeer aanzienlijk, daar het geheele gebouwtje, waarin de inrichting zich bevond, totaal is vernield. Door het uitvoerend comité der internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling is be sloten, geene aanvragen van het buitenland en binnenland meer toe te laten, daar de gebouwen en terreinen overvuld zijn. Zij, die op de terreinen, gebouwen en inrich tingen hebben te maken, zullen véór het einde aanwezigen der volgende week nauwkeurige aanwijzing van door hen verkregen plaatsruimte ontvangen en iu ile gelegenheid gesteld worden om met den bouw aan te vangen. Zooals reeds gemeld, was eene geldelijke bijdrage van de rederijkerskamer te Tholen door de Herv. diaconie aldaar geweigerd, omdat deze van zulk geld niet gediend is. De rederijkerskamer heeft iiu het besluit genomen om niet de armen de dupe te doen zijn, en zal daarom het geld overmaken aan de Spijscommissie en de Vereeni- ging tot wering van bedelarij. Dezer dagen kwam zich eene vrouw te Nij megen vestigen en betrok aldaar op eene boven woning eene kamer, welke door den eigenaar van eenig huisraad was voorzien. In plaats van het gehuurde als eene goede huismoeder te ge- biuiken, begon zij niet alleen spoedig eenige stukken van liet huisraad der door haar betrok ken kamer te gelde te maken, maar was weldra ook bezig de voorwerpen van andere onbewoonde kamers van de hand te doen, en zou daarmede zeker zijn voortgegaan, bijaldien de politie dien minder gewenschten verkoop niet had gestuit. Alleen de onbedwingbare zucht naar sterken drank deed deze vrouw, die vroeger te Deventer woonde en van gegoede afkomst is, in handen der jus titie vallen, na reeds meermalen met deze om dezelfde oorzaak kennis gemaakt tc hebben. De onthullingen door James Carey omVreut, do daden dev Versehe moordenaarsbende hebben niet alleen alom den diepsten indruk gemaakt, maar vrcm\ew Ovöot de Woonst anders vau bet KngeDche kabinet gretig aangegrepen a\s een wapen. Men Nerw'gt Gladstone, dat \n), door verleden jaar met, PameAV \e onderbandelen, indirect de moordenaars do .hand hoel't gereikt. Dit Vieweren ia wel '/.eer geschikt om het Engelscho bloed tegen Gladstone in bewoging te brengen, maar het is totaal onbe wezen. James Carey is een verklikker en een tiiel te vort r it won getuige. Omdat deze man nu beweert, dat <le Laudliga aan do moordenaars geld zond maar dadelijk de gevolgtrekkingen te maken dat. De Dnrgemeesti r van Heusden bivairt ter openbare kennis, i'at het 3e kwartaalskohier der provinciale belasting op paarden en andere trekdieren dienst 1882 3 vanaf heden gedurende 8 dazen ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nederzelegd. 1 leusden, den 26 Februari 1883. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. De Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Brabant, Gtlet op art. 73 der wet van den 4 Juli 1850 (Stbl. no. 37.) Noodigeu de inwoners der provincie Noord-Brabant, die elders in 's rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den 1 April a.s. aan hun college te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der llijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij bet opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot afgevaardigden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. 's Vlertogenbojch, den 8sten Februari 1883. De Gedeputeerde Staten voornoemd, P. J. BOSCH VAN DRAKESTE1N. De Griffier, VAN COOT1Ï. Parnell en de lerwcho moordenaars één zijn en dat Gladstone, die met Parnell onderhandelde dus met, schurken zich inliet, dit komt, otis zeer kras voor. Intusschen, de oppositie sloeg munt uit de zaak en de heer Govst stelde een motie voor waarbij de politiek der regeeriug omtrent Ierland indirect werd afgekeurd, daar zij aandrong op groot-ere streng heid. De motie werd met een aanzienlijke meer derheid verworpen, maar zij kreeg toch ver over de 100 stemmen, een bewijs hou diep de indruk is, door do onthullingen untrent de moordenaarsbende veroorzaakt. Dat do Ieren zeer verbitterd zijn op Carey, laat zich denken. Deze Oarey is een vrij wel te verachten nionseh. Hij heeft feitelijk deelgenomen aan den moord op den lersehon onderkoning en de bende geleid ter wijl Vdj to Dublin in den reuk van vroomheid stond. Vlij was ijverig lid van een godsdienstige broeder schap en deuzelfden dag waarop hij den onder koning liet vermoorden, nam hij met groote vroom heid de communie waar. En tlidns helpt hij do menschen aan de galg die door hem vroeger tot moorden werden afgericht.. Dat, de heet bloedige Ieren den man dood verklaren, verwondert ons niet. Nog moet men niet vergeten dat Carey in de laatste dagen zijn bewering, dat de Laudliga geld aan de moordenaars heeft verstrekt, eenvoudig heeft ingetrokken. Wat, heeft nu de politie aan een zulk een soort klikker? Toch blijven de conservatieven in het Engelse,he parlement, naar aanleiding van Carey's outhnllingeii, de lerscho politiek van Gladstone best rijden en deze zelf zal daarom deze week van Cannes terngkeeren naar Londen, om zijne tegen strevers te woord te staan. Guit rent de Londensclie D >nau-confereutie hoort men vreemde geruchten. Terwijl zij verleden week bepaald zon gesloten worden, blijkt het, nu dat. zij nog volstrekt niet tot overeenstemming is gekomen. Men beschouwt dat, als een gevolg van de nieuwe instruction die de Fransche gezant heeft ont vangen, want er is thans een andere geest, te Parijs, nu een definitief-kabinet is opgetreden. Ferry is, ondanks den tegenzin van president Grévy (die samen met zijn schoonzoon op hunne manier 's lands zaken binnenskamers in orde maken) en de tegenwerking van Wilson, den echtgenoot van Grévy's doch'er, met een flink kabinet, opgetruden. Men treft, er in Ckallen.el-Lacmir, een boezemvriend van Gambetia, vroeger Franseh gezant, te Londen, die de verhoudingen aldaar uitnemend kent en daarom ook andere instructie aan den Franschen gezant heeft, gegeven. Merkwaardig ook is dat de O O generaal Thihaudin, tegen wien zulk een storm was te voorschijn geroepen, toch in hot, nieuwe kabinet is opgeroepen. Ferry hoeft zijne intrede gedaan met een flink programma. Hij heeft er ronduit in gezegd wat men van hein te wachten heeft. Ouder anderen een kies stelsel mot groote of dubbele districten. Men weet dat was ook het lievelingsdenkbeeld van Gambetta die er zelfs zijn ministerie ven voor leu offer heeft gebracht. Ferry heeft ook kortweg de koe hij de horons gevat en volgens een oude wet, iu 1834 in het leveu ger< epen. gedaan datgene wat de Senaat wilde dat. de Regeering zou doon: do prinsen uit het, leger zet'en. l)e generaal Thihaudin heeft, de goheelo verant woordelijkheid voor dien maatregel op zich genomen eu is door de linkerzijde der Nationale Vergadering met ware geestdrift toegejuicht. Reeds den dag na het optreden van hot ministe rie-Ferry verscheen in de Staatscourant, het door president Grévy geteekeud decreet, waarbij de vol gende prinsen buiten het leger werden gesteld: de prins van Orleans (hertog van Aumale) divi-ie- generaalde prins van Orleans (hertog van Chartres) kolen 1 van het 12de regiment jagers en de prins van Orleans (hertog van Alen^ou) kapitein hij het 12de regiment artillerie. Een der nioeielijksto hinnenlandsche kwesties in Frankrijk is daarmede afgeloopen. Burgemeester en Wethouders van Hemden brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militie raad, bestemd tot bet onderzoekeu lo. van de aangeboden vrijwilligers, 2o. van de lotelingcn, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, en 3o. van alle andere lotelingen, zal worden gehouden (voor zooveel deze gemeente betreft) op Donderdag 15 Maart 1883, des voormiddags 10 uur, op het Raadhuis te 's Bosch, ingang F mteinstraat. Hensden, den 26 Febr. 1SS3. Burgemeester en WVthmilcr- voornoemd, Be Secretaris, !)- Burgemeester, SPRE^RS. n ON COOP. nmg eetuge

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2