Bekendmaking* WEDSTRIJD te Meden, Aalburg, Meren, Wijk, Veen, en Drc VEILEN en VERKOOPEN: PUBLIEK VERPACHTEN publiek verhuren: De Notaris W. J. ra der Eist te Werkendam, Bobliek laai verk Openbare Verhuring WEI en HOOILAND, voor liet Seizoen van OPENBARE VERHURING over liet seizoen van dezen jare, openbaar verhuren: LAND- EN TUINBOUW. 311de Staatsloterij. Gemengd Nieuws en Allerlei. als le prijs eene som van f 50. u 2e 11 - 25. MAEKTBEETCHTEN. ADVERTENTIEN. HOOGMDOHP. 1.92.50 hectare WEILAND, allergunstigst gelegen te Dussen, in het klein Zuid- develd. 3 hectaren WEILAND, in de Eukeiis onder Oud- heusden. 12 hectaren WEILAND, te Dussen, in het Noor de veld. 5 hectaren WEILAND, ge legen te Andel. 16 hectaren WEILAND, on der Eethen, Meeuwen, Drongelen en Besoijen. Bouw-, Wei en Griendland, in den Znid-Hollandschen Polder (Bleekwaard) onder Dussen, in 3 koopen De aan de Godshuizen toe- behoorende WEI- en I HOOILANDEN, voor het Seizoen van 1883, breeder bij biljetten om schreven. De gemeente Ooltgensplaat telt reeds sedert ge- ruimen tijd op de bijna ."3000 inwoners één geneesheer, die reeds een leeftijd van boven de 80 jaren heeft bereikt, dus in vele opzichten, hoe ijverig en welwillend hij ook is, bij vele jongeren zijner ambtgenooten moet achterstaan. Bij een on gesteldheid van eenig aanbelang ontbiedt men een geneeskundige vati elders, wat veel tijd en tevens veel geld kost. Men vraagt er nu een geneesheer op een jaarwedde van f 14-00. Wie er komt, kan op een drukke practijk staat maken. Onder de vaderlandsche steden, welke op een schoon verleden mogen bogen, behoort ook Vin nen. Tegenwoordig nog worden aldaar verschei dene gebouwen gevonden, die aan het tiere ge slacht der Brederodes herinneren. Zoo heeft men er o. a. de kapel der Brederodes en het kerkge bouw der Herv. gemeente, die beide jaarlijks vele bezoekers trekken. Ook het raadhuis spreekt van de vroegere grootheid der stad en men herinnert zich den storm, die onder de liefhebbers van gedenktee- kenen uit de oudheid ontstond, loen onlangs in den raad voorgesteld werd, het tegenwoordige raadhuis af te breken en het terrein voor andere doeleinden aan te wenden. Dit voorstel heeft in- tusschen tot vreugde van velen geen bijval ge vonden. Integendeel worden thans pogingen in het werk gesteld om eene zaal van het raadhuis in te richten tot bewaarplaats voor de vele oud heden, die in de stad gevonden worden en be trekking hebben op haar geschiedkundig verleden. Er is weder een nieuw plan ontworpen om Botterdam aan een blijvend goede verbinding met de zee te helpen. Een //gewoon Staatsburger* ontvouwt n.l. in een vlugschrift, te Brielle bij J. K. Overbeeke verschenen, het denkbeeld om gebruik te maken van de diepe Zeeuwsche wate ren en dan langs een kanaal door Elakkee te graven en in het verruimde Voornsche kanaal de schepen voor Rotterdam te brengen. Hij raamt de kosten op 16 millioen. De Volksbond, Verceniging tegen drankmis bruik* heeft, ter beantwoording van de vraag: //Hoe kan het gebruik var. bier als volksdrank het best worden bevorderd?* gemeend, dat het beoogde doel het best zal worden bereikt, wan neer de Bond het patronaat op zich neemt van bieren, die aan voorafgestelde eischen voldoen. Zij zal trachten de door haar goedgekeurde bier soorten, tijdens de dezen zomer te Amsterdam te houden internationale tentoonstelling, voor hare rekening op of in de nabijheid van het tentoon stellingsterrein te koop te stellen, ten einde er de algemeene aandacht op te vestigen, en door tus- schenkomst van de afd. van den Bond het ge bruik er van in alle oorden des lands aan te be velen en te bevorderen. Zij heeft in dien geest eene circulaire tot alle brouwers in Nederland gericht, waarin, met eene opgave van de vereischlen, waaraan het bier moet voldoen, huune medewerking tot dat doel wordt ingeroepen. Wanneer het den Bond gelukken mocht op die manier het gebruik van bier als volksdrank te doen toenemen, zou het gewis een goed werk hebben verricht dat alom zou worden toegejuicht. KERKNIEUWS. f Waalwijk, 25 Febr. Veeaanvoer gewoon. Han del vlug. Boter aangevoerd 1235 K.G. van 1.27 a 1.45. 's Bosch, 26 Febr. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 176 stuks. De ondergeteekende, aan gezocht om een Zangcursus voor kinderen te openen, irengt ter kennis, dat hij, bij genoegzame Lee!neming, zich gaarne daartoe bereid ver jaart. Hij noodigt belanghebbenden uit zich bij tem aan te melden. Tevens deelt hij mede, dat hij nog en kele uren disponibel heeft voor Piano- en Orgel-onderwijs. Woensdag 7 .Maart 1883, 's voormiddags 10 uur, te Dussen, aan de baan, bij C. HUIGEN Donderdag 8 Maart 1883,'s voormiddags 10 uur; te Andel, aau het Veer, bij J. KALIS Vrijdag 9 Maart 1883, 's namiddags 3 uur, tq Drongelen, in het Veerhuis De Notaris DE GIER te Heusden, zal op Zater- jg|j^§S%dag 10 Muart 1883, des voormiddags ten 11 ure, ten huize van den Heer II. MOURIK te Heusden, de weilanden gelegen onder bovengenoemde ge meenten. Breeder bij biljetten omschreven. zal Vrijdag 2 Maart 1883, 's middags 12 uur, in de herberg van C. RIJKERS te Dewerfcen le koop, Bouwland 3 II.A. 10 A. 60 cA geb. f 3500. 2e u Bouw- en Weiland 2 H.A. 81 A. 50 Cxi. geb. f 2800. 3e Bouw- en Griendland 3 H.A. 02 A. 70 cA. geb. 3500.— Afslag eerst ieder afzonderlijk, daarna gecom bineerd 1 en 2 en eindelijk gecombineerd 1, 2 en 3. i^Éff er De hooihandul begint in de Tielerwaard een weinig te herleven. Tegen II a 12.50 per 1000 halve kilo's wordt het thans scheep gebracht. Wol vallen de prijzen don landbouwers tegen, doch er is nog zooveel hooi voorhanden dat er geen stijging te verwachten is. Juist het tegendeel is het geval met de* aardappelen, waarvan weinig aan wezig is. Zo zijn dan ook duur. Goede soorten gelden /5a ƒ6 per mud. t VEEN, 26 Febr. De zon, die zoo nu en dan door nevel en wolken heendringt, geeft aan enkele dagen reods een zomerachtig aanzien, zoodat men dan ook al druk werk maakt om hot land voor de aardappelteelt gereed te maken. Zelfs werden deze week op enkele plaatsen reeds aardappelen gepoot. Als nu de zomer maar niet te veel op don af- geloopen winter gelijkt, en do nachtvorsten niet te streng regeeren, zullen er hier vroeg nieuwe aardappelen afgeleverd kunnen worden. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen .- naar Spraug, J. v. d. Meulen te HedolZutfen, Van Hille te Zaandam Blokzijl, Eigeman te Mij drecht Uithuizormede, Krol te Kolderveen en Dingsterveen Sloten (Fr.) H. Leeudermaus te Slo ten (N.H.)Nieuw-Stadskanaal (cl. Winschoten), Brouwer te Rekken. Bedankt voor Ooltgensplaat, W. A. Houbolt te West broek Bakkeveeu, R. Hoornsma Cannegieter te Nieuw-DordrechtOudehaske, A. Bouma te Boets Bruchem, G. Ringnalda te Oldebroek op de Veluwe Standaard-buiten, W. Mense te Zwijndrecht; Buur- malsen, L. C. Terneden te Brakel. Prijzen van 100 en daar boven. 5e Klasse. Trekking van 23 Febr. Prijs van 1000: uo. 2778, 8836 en 17948; 400no. 302, 7029, 7661, 16305, 19227 en 20967; 200 uo. 403, 5614, 6471, 6498, 13177, 20227 en 20516; 100: 3273, 7411, 8227, 9627 11466, 11880, 12032, 12400, 15992 en 18864. Te Stavenisse vertoeven sedert eeuigjn tijd twee Engelschen, waaronder een kapitein bij het leger, die zich bozig houden met het schieten van water wild, vooral eenden en ganzen. In de vorige week doodde de kapilein alleen ruim 500 stuks van die vogels! Het schijnt hun voornamelijk om de plui men te doen te zijn, die, zooals bekend is, in En geland aan hooge invoerrechten zijn onderworpen. In de veenkolonie Appelscha heerscht nog het geloof aan »tooverij.« Twee personen, uit geziuneu die naast elkander wonen, heeteu betooverd te zijn, en wederkeerig worden de buurvrouwen als de heksen aangewezen, die deze betoovering« hebben teweeg gebracht, hetgeen reeds aanleiding heeft gegeven tot hevige woordenwisselingen tusschen de buren. Men wil nu de hulp van een zoogenaamde duivelbanner inroeren. Men leest in De Huisvrouw »Als men de dames het dwaas navolgen der mode verwijt, dan kunnen zij zich beroepen op nog grooterj dwazen de Parijsche dandies. Zooals die zich nu toetakelen, met rokjes en pantalons waar hun ledematen aan alle kanten uitsteken als uit een uitgegroeide schooljongenspakmet schoenen die hun mijlen te groot zijn, en soepjassen tot op den grond; met ponyhaar en armbanden en ge- b irduurd ondergoed of met kakelbonte harlekijns pakken en onzichtbare hoedjes, dat laat zich be seffen als men het niet zelf gezien heeft.» De redactie van De Huisvrouw, weekblad voor Dames heeft blijkbaar haar onderzoek in dit geval al zeer ver uitgestrekt. Een arme drommel kwiiu bij een heer in Den Haag, die zich gaarne als beschermer der schoone kuóst.eu liet vereeren. »Ik heb een kunstreis gemaakt, mijnheer. Gij een kunstreis gemaakt »Ja, ik ben van Amsterdam naar Den Haag ge komen met een dubbeltje in mijn zak, is dat geen kunstreis Schrijft, zooals gij spreektOnder Schoonderloo bij Delfshaven leest men op een uuhaugbordje »Hier houwt men comesalen.» Naar aanleiding van de inededeelincr, betreffende de kwakzalvers te Amsterdam, meldt men uit Arnhem, dat ook daar zich een persoon bevindt, die do kunst heet te verstaan verstuikingen te belezen». De man neemt daarvo >r geen geld noch geschenken aan, en bewijit slechts a in enkelen zijn liefdedienst. De verstuikte plaats raakt hij slechts even aau. prevelt een gebed en.... in ongeloof!:jk korten tijd is de patient genezen. Men bei'ekent, dat de schade in Amerika dooi de overstroomingen aangericht, te Laurenceburg, waar ongeveer 200 huizen ingestort of beschadigd zijn, 500,000 dollars bedraagt, te Louisville 3 mil lioen en in de geheele vallei van do Ohio ongeveer 20 millioen dollars. Jeffersonvillo staat met uit zondering van twee straten, geheel ouder water. In alle steden zijn ondersteuningscomités opgericht en de nood is in vele streken zeer groot. En toch zoo telegrafeert men aan de Daily News« verliezen de bewoners den moed niet. De wensch om zich zonder hulp van buiten te redden is zoo groot dat eenige steden, aan welke men hulp had geboden, geweigerd hebben. Aan hem, die den trots van de Amerikanen in dit opzicht kent, zal zulk zelfvertrouwen niet zonderling voorkomen. Eenigen tijd geleden stierf te Parijs eene zeer rijke dame, Mevr. Banard, ei n warme vriendin der lijdende menschheid en trouwe beschermster der schoone kunsten. Eerst na haren dood werd het in ruimeren kring bekend op welke wijze zij haar groot vermo gen verworven had. Nog maar kort getrouwd, ver loor zij haar echtgenoot, die een distilleer-zaakje gedreven had, waarin sinaasappelen- en citroen schillen een voorname rol speelden. Aangezien dit artikel bij allerlei takken van industrie gebruikt wordt en vrij duur is, trachtte de flinke weduwe een middel te bedenken, waardoor zij die zoo uoodige grondstof goedkooper zou kunnen krijgen. Eei'st verzamelde zij zelve de voor en in de schouwburgen en restauratie weggeworpen schillen, hetgeen men haar uit medelijden kosteloos toestond. Zij zocht al die overblijfsels zorgvuldig uit, reinigde ze en ver kocht ze, naar gelang der kwaliteit, aan parfumeurs, confiseurs enz., die gaarne de goedkoope waar ge bruikten. Hot artikel vond aftrek en weldra sloot zij contracten met de eigenaars van allerlei lokalen, zoodat zij langzamerhand een soort van monopplio verkreeg. Alle iu Parijs weggeworpen schillen kwa men terecht in haar werkplaats, waar een talrijk personeel zich met het uitzoeken, reinigen en in- pakkeu bezig hield. Zoo kwam zij langzamerhand in het bezit van een groot fortuin, en geen van de aanzienlijke gasten, die de met tal van kunstwerken versierde salons van haar hotel betraden, zal wel ooit vermoed hebben dat het gebouwd was van weggeworpen schillen. Uit de gerechtszaal. (Het O. M. eischte 6 maan den, de verdediger wil dien eisch tot 2 maanden gereduceerd zien, de rechters verschijnen en zijn van oordeel dat eene straf van 4 maanden moet worden toegepast.) President. Beschuldigde, hebt ge iets tegen uwe veroordeeling in te brengen Beschuldigde. Neen, mijnheer do president, ik verheug me dat geen van allen gelijk heeft ge kregen. Reeds voorzien. Een echtpaar wandelde over de markt. »Koop een bromtol van me, mijnheer,» riep een koopvrouw. »Ik ben reeds voorzien,» antwoordde de man, een veelbeteekenende blik op zijne vrouw werpende. Geen verhouding. Restaurateur. Nu, hoe bevalt aan de heeren de nieuwe eetzaal? Gast. Netjes, heel aardig; maar een beetje slechts van proportiën. Restaurateur. Hoe bedoelt u dat? Gast. Nu, te groot in verhouding tot de kleine porties. brief uit Rome, dien wij aan zijn levensgeschiedenis ontleeuen »Eens op een mooien avond ging ik een wandeling doen, op nog al verren afstand van de muren der stad. Ik verblijdde mij in den heerlijken zonneschijn, die bergen en bosschen als vergulde. De rustige stilte werd slechts afgebroken door het gezang der vogelen. Ik was geheel in gedachten verzonken, toen ik mij op eens voelde bij de keel pakken. Een vreeselijke stem donderde mij toe »Halt! de beurs of het leven!»... Ik keerde mij met bliksemsnelheid om en zie met ontzetting den tromp van een pistool op mij aangelegd. »Halt!« roep ik op mijn beurt, »ik ben geen Engelschman. Ik ben maar een schilder, en ik heb nooit ander geld bij mij, dan voor mijn modellen maar daar ik in u een prachtig model zie voor een bandiet, zoo verzoek ik u mij het genoegen te doen van een oogenblik in die houding rustig te blijven, opdat ik mijn geld niet voor niet uitgeef! De roover glimlacht en schijnt mijn voorstel niet kwaad te vinden. Ik maak een schets van hem, mair was daarmee nauwelijks ter helfte gereed, of de schurk viel weer op mij aan. Met bliksem snelheid pak ik zijn wapen. Driemaal ontwindt ik het aan zijn handen, doch zonder het hem gansch te kunnen ontweldigen. Ik struikel en moet het lo-laten. Ik val opnieuw op hem aan en als ik hem stevig tegen mij aan druk, ben ik niet weinig ver wonderd, dat ik mijn hoofdkussen in de armen heb. Ik had geslapen en alleen maar buitengewoon levendig gedroomd. Ik lag in mijn zweet te baden. Doch aanstonds vatte ik het plan op dien roover te schilderen. Ik begon 's morgens om 9 uur, en 's avonds was ik mee klaar. »Dat was mijn goedkoopst» model!» A. Mevrouw HONCOOP te Heusden, vraagt Zonder goede getuigschriften onnoodig zich aan te melden. De Noordbrabantsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Heusden, zal op Dinsdag 6 Maart e. k., gelijk met de Heusdensche Jaar- i markt, een doen houden van DEKHENGSTEN en MERRIËN, waarvoor wordt uitgeloofd voor ieder afzonderlijk, t Heusden, 24 Febr. De prijs der boter 0.90 a 1.per stuk van 6 ons. Eieren S1/^ cent. De le kwal. gold van ƒ0.72 tot 0.76, 2e kwal. van ƒ0.70 tot ƒ0.72, 3e kwal. van ƒ0.68 tot 0.70 per kilogr. De handel was zeer levendig, zoodat spoedig al het aangevoerde was verkocht. De prijs der boter was 1.40 a 1.60. f Gorinchem, 26 Febr. Bij een aanvoer van onge veer 160 stuks vee, was de handel heden weder vrij vlug. Prijzen: Enkele zware kalf koeien 230 a 340; mindere qualiteit 180 a 260 dito vaarzen ƒ160 a 250. Melkkoeien 190 a 270. Vare koeien 140 a 175. Nuchtere kalveren 7 a ƒ16. Varkens, zware vette op levering 56 a 60 ets. per Kilogram. Overlooperfjes voor Engeland 44 a 48 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 7 a 10. per stuk. De prijs dor goöboter was 1.40 a 1.56 per KG. Kipeieren golden 0.80 a 0.90 do 26 stuks. zal aldaar, in Het Wapen van Dussen, op Donder dagen 1 eu 8 Maart 1883, telken dage des namid- dags 5 uur, Om de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde hengsten gedurende een zoo- genaamden dekiijd, dat is van af den dag dat de wedstrijd heeft plaals gehad tot den 15 Juli daar aanvolgende, in een der gemeenten tot de afdeeling behoorende, tot dekking beschikbaar moeten zijn. Ook zal niet meer dan 10.voor dekloon mo gen gevorderd worden. De wedstrijd zal plaats hebben op het Burchtplein, des voormiddags te elf ure. Heusden, 22 Februari 1883. Het Bestuur der afdeeling voornoemd, L. J. VEERMAN, M. A. BOLL, Secretaris. Voorzitter. VAN Weilanden ONDER Een krachtig beeld. Liefhebbers van drinken heb ben doorgaans het meest aan te merken op wat anderen gebruiken. Zoo zei er eens een van een mede-drinkebroêr Hij maakt zijn grog zoo sterk dat, bij hem uit glazen van hardglas moet drinken.» Emancipatie. »Ik ben er voor dat de vrouwen ook stommen als zij dit willen,» zeide een politiek redenaar. »Ik zon wel eens willen zien wie ons liet stem men als wij niet wilden!» riep eene opgewonden toehoorster. Tusschen twee oude bekenden. A. Wel, beste vriend, hoeveel jaur is het wel geleden dat ik je gezien heb en in dien tijd zeker gehuwd en waarschijnlijk ook al kindertjes? B. Ja, ja, ik ben nu reeds ruim zes jaar getrouwd, heb vijf kinderen, dat is zeven, en mijn schoonmoe der medegeteld, ziju we met ons veertienen, dus een heel huishouden. Een model. (Kunstenaars-auecdote.) De beroemde Belgische schilder Anton Wiertz, die in 1865 aan de knnst ontviel, en die door zijn zonderlingheden en exenti*iciteiten schier evenzoo vermaard is gewor den als door zijn schilderwerken, verhaalt in een! EN OM TE WEIDEN OVER 1883. Op Dinsdag 6 Maart 1883, 's voormiddags 10 uur, te Heusden, bij de GEZ. SWAANS: van Het COLLEGE van Regenten der Godshuizen te Heusden zal op Dinsdag den 6 Maart 1883, voor middag 11 uur, ten herberge vau de Gezusters Swaaxs, aan de Haven te Heusden, in het A f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3