PLAATSELIJK NIEUWS. WÊÊÊÊ' BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND. Gemengd Nieuws en Allerlei. ik thuis en kun meteen eens opmerken, wat hier nu voor drukte is." Die begon al terstond na 't ontbijt, of eigenlijk was ze reeds begonnen toen Stoon nog in de veeren dommelde. Er was al heel wat te doen geweest, eer de kinderen gekleed waren. De oudste jongen deed dat zelf, maar moeder moest nauwkeurig toe zien, of hij ook altemet te zuinig met wa ter was, onderwijl ze de drie andere onder handen had. Eindelijk zaten allen aan tafel en werden de mondjes, die al gepraat, ge lachen, gezongen, gekibbeld en om moeder geroepen hadden, door de boterhammen in beslag genomen. Daarna werden de twee oudsten gereed gemaakt en naar school ge zonden. De twee jongsten bleven thuis en 'twas al weder moeders taak hen bezig te houden en voor ongelukken te vrijwaren. Nu papa thuis was, werd die taak nog ver zwaard. Ze mochten nu geen drukte maken, want daar kon hij niet tegen; ook mocht niet al het speelgoed over den vloer zoo als anders, omdat vader niet weten zou waar de voeten te zetten. Voor moeder was dat niets, die kon er altijd door. Ter wijl deze met behulp der naaimachine zorgt voor de kleederen der kinderen er was nog geen enkel stukje der kleuters buiten de deur gemaakt moet zij telkens op staan om de meid haar werk aan te wijzen, of te letten of deze doet wat haar bevolen is, terwijl hare aandacht onophoudelijk tevens op de spelende kinderen moet gevestigd blijven, die gedurig moedets hulp behoeven en twsscUeu wie ze niet zelden als scheids vrouw \uoet optreden. Al die drukte verhindert echter niet, dat juist op tijd de koffie gereed staat, tegen dat de oudsten uit school komen, die zich na het geestelijk, het lichamelijk voedsel wel laten smaken. Daarop volgt de drukte van 't eten, waarvan wel een groot deel op de meid neerkomt, doch dat zonder moe ders attentie nimmer te juister tijd klaar zou staan. Stoon oud dat er toch meer te doen is dan hij kon vermoeden. Na het middagmaal nemen de kinderen moeder geheel in beslag en den toezienden Stoon vergaat soms hooren en zien van de uit bundige pret. Dat duurt tot bedtijd, ter wijl moeder onderwijl en ongemerkt nog tijd gevonden heeft voor thee te zorgen en zich met de meid te bemoeien. Stoon stond letterlijk verstomd hoe een menscli, een vrouw nog al, zoo dag op dag met die kleuters kon <>p- en neergaan en de boel zoo knap houden. Toen het echt paar zich ter ruste begaf, verklaarde hij ruiterlijk niet geweten te hebben dat er in een huishouden zóó veel komt kijkenhij gevoelde zich minder slaaf dan zijn vrouw, voor wie toch de bezigheden volstrekt geen slavernij waren en zijn liefde voor de vrouw zijner keus was door dien dag vrijaf van beter gehalte geworden. Hij nam zich zelfs voor, te gelegener tijd ook eens een hand uit te steken. Zijn er zoo? Zoo zijn er velen, waarde toeschouwers. Zie er hen nog even op aan en leer van hen dat een vrouw, die schijn baar niets uitvoert, toch bij wijlen zeer drukke dagen kan hebben. flEUSDEN, 2 Maart, t Met het wegnemen der scliutbalken, die ten gevolge van den hoogen waterstand, op 28 Nov. in de monding der haven zijn gelegd, toen het water 5.30 M. -f- A. F. stond, is lieden een be gin gemaakt en daar dit morgen gereed zal zijn, is de haven dan weder voor alle verkeer geopend. Zoowel voor de schepen als voor de stoomboot op Gorinchem is de opening van zeer groot belang, daar het lossen in den laatsten tijd steeds aan de wal of in de noodhaven moest plaats hebben, hetgeen ongerief en extra kosten veroorzaakte. tDoor het dagelijksch bestuur dezer gemeente is, op uitnoodiging der commissie tot aanbieding van een huldeblijk aan de regeering, naar aan- w leiding van de wet tot verlegging van de uitmon ding der Maas, alhier eene plaatselijke commissie geconstitueerd. Zij bestaat uit de heeren Iloncoop, S. van Beest, A. II. J. Verhoeven, Mr. Slingeland en G. Vos. Naar wij vernemen circuleert reeds een lijstin de gemeente, waarbij tot deelname wordt uitge- noodigd. t MEEUWEN. Zaterdag 1.1. des avonds tus- scheu 10 cn 11 uur toen nagenoeg allen in ons dorp in rust waren, brak er brand uit in de hooi mijt nabij de woning van Hendrik Vos alhier. Door een bewoner op afstand, die het eerst het ongeval opmerkte, werden de bewoners gewekt en gelukte het de allengs toegeschoten hulp den brand hierbij te .bepalen. Omtrent de oorzaak verdiept men zich in gis singen, daar de tijd voorbij is, dat de brand doo:' broeiing zou kunnen zijn ontstaan. it GIESEN. Voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare school is benoemd N. Biesheuvel, en aan de openbare school te Andel de wed. J. van der Vliet, om met 1 April a.s. in functie tk treden; ieder op een salaris van GO 's jaar A wij mededeelen, dat wij weldra in het bezit zullen geraken van een post- cn telegraafkantoor. De gemeente heeft reeds een alleszins geschikt huis daarvoor aangekocht. t BREDA. Alhier worden plannen gemaakt om in de maand Mei of Juni a. s. een tweedaagsch muziekfeest te doen houden door de Nederlandsclie Toonkunstenaars-vereeniging. WAALWIJK, 1 Maart. Maandag avond ten 6 ure hield onze gemeenteraad een openbare ver gadering ter behandeling van de volgende zaken 1. Geldleening. 2. Ingekomen stukken. 3. Gas- zaken. Omtrent het eerste punt werd, overeen komstig liet voorstel van B. en W. besloten, ouder goedkeuring van Cred. St., met de Noord-Brab. maatschappij van gemeente-crediet te sluiten eene geldleening, tot een bedrag van f 20,000, op te nemen naarmate de behoefte, tegen den koers van 96 en eene rente van 4 's jaars, met eene jaarlijksche aflossing van f 1000. Ook werden B. en W. gemachtigd tot den verkoop (behoudens machtiging van Ged. St.) van de kopergieterij, met al wat er toe behoort, welke kopergieterij gekocht is met en zich bevindt in de gasfabriek, en wel voor 1150 plus de kosten op den open bare verkoop gevallen ad 14 De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft zich bij adres gewend tot de Tweede Kamer ter ondersteuning van het adres van eenige steen fabrikanten, houdende verzoek om voor den bouw der rijks groote werken zooveel mogelijk Neder landsclie gebakken steenen te gebruiken, in plaats van bazaltsteen. WASPIK. Verschillende belanghebbende ge meente- en polderbesturen, daartoe door den Bur gemeester alhier samengeroepen, hebben besloten, gemeenschappelijk te handelen bij de verlegging van den Maasmond (wet van 26 Jan. 1883). Als uitvoerende Commissie zijn benoemd de heeren E. Kamp, Burgemeester, en M. de Roon, grond eigenaar te Waspik, D. Zijlmans, id. te ltaams- donk, 11. J. Wellenberg, Burgemeester van Capelle, A. C. Zijlmans, graanhandelaar te Waalwijk en J. Vermeulen, gem.-secretaris van Waspik, secretaris. t GORINCHEM, l Maart. De collecte ten behoeve der diaconie armen, gisteren alhier bij inschrijving gehouden, heeft 1108.75 opgebracht. t De eerste zitting van den militieraad zal dit j aar alhier gehouden worden op Woensdag 28 dezer. Dinsdag bezochten eenige onderwijzeressen en het hoofd eener openbare meisjesschool te Breda de openbare school te Werkendam, ten einde zich daar op de hoogte te stellen van het classicaal en naar de nieuwste methoden ingerichte onderwijs in de vrouwelijke handwerken. Door het gemeentebestuur en het hoofd der school werden de bezoeksters op de meest heusche wijze ontvangen. Zij woonden er het genoemde onderwijs in verschillende klassen bij en waren op getogen over de netheid, orde en regelmaat, die daarbij heerschten over de opgewektheid, waar mee de lessen gegeven, en de belangstelling, waar mee ze gevolgd werden, en eindelijk niet het minst over de vorderingen, die de leerlingen reeds maakten. Omtrent de verschillende punten warden in lichtingen gevraagd en met de meeste bereidwil ligheid gegeven, zoo door het hoofd der school als door de onderwijzeressen. De schoolopzieners uit de districten Tilburg en Breda waren tegenwoordig. Donderdag heeft het Ministerie zijn ontslag aan Z. M. den Koning aangeboden. Een dolle hond heeft te Horn (Limb.), behalve verscheiden andere honden, een man in de hand gebeten. De lieer Witloks te Eindhoven, wiens huis Vrijdagnacht 1.1. teugevolge van het instorten van een brandenden zijgevel vernield werd, heeft van de assur.-maatsch. //de Ainstel", waarbij hij voor zijn meubelen en goederen verzekerd is, schade vergoeding gevraagd, die hem echter herhaaldelijk geweigerd werd, op grond dat de maatsch. in het onderhavig geval geen vergoeding kan toestaan. Naar men verneemt zal deze quaestie aan het oordeel van den rechter worden onderworpen. (N. Rott. Crt.J Te Wijhe is een jongeling ter militie-loting verschenen, die 1.98.5 Ned. el lang is. In de Woensdag 1.1. gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. in. voorlezing ge daan van het volgend Kon. besluit Li zake het beroep van den gemeenteraad van Heeswijk, tegen een resolutie van Ged. Staten van N.-Brabant, houdende niet goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij aan de Wethouders een be looning wordt toegekend voor te verrichten bui tengewone werkzaamheden. Het beroep wordt ongegrond verklaard. Door den Minister van Waterstaat is, onder leiding van den inspecteur Rose, de ingenieur le klasse van 's Rijks Waterstaat C. F. M. II. Sciincbbelie belast met de uitvoering der werken tot verlegging van de uitmonding der Maas en zijn hem toegevoegd de ingenieurs 3e klasse 11. P. J. Tutein Nolthenius en Caland. Beiden eerstgenoemden is 's Hertogenbosch als stand plaats aangewezen. Tot opvolger van den ingen. Schnebbelie is, met ingang van 1 April, tot ingen. in het 5e rivier- arrond. te 's Hertogenbosch aangewezen de ingen. le klasse A. van Hooft', tlians te Leeuwarden. (N. Rott. Crt.) Het gerechtshof te 's Bosch deed 28 Febr. o. m. uitspraak in zake tegen M. K., oud 22 jaar, tim mermansknecht, geboren en wonende te Elshout, appèl der rechtbank 't vonnis is vernietigd, be- kl;uigde_.s(diuhlig verklaard aan diefstal in dienst baarheid en aan twee eenvoudige diefstallen, en j veroordeeld tot drie maanden celstraf. In de lichting van de Nat. Militie voor dit jaar zal het aandeel van elke provincie bedragen als volgtNoord-Brabant 1209, Gelderland 1338, Zuid-Holland 2121, Noord-Holland 1862, Zee land 532, Utrecht 514, Friesland 944, Overijs sel 758, Groningen 733, Drenthe 339, Limburg 650, totaal 11,000. Men schrijft aan de //P. N.-Br. Ct." uit Arabv bij Maastricht Sinds eenige weken doet zich in deze gemeente, onder den rook der hoofdstad van Limburg, het volgende zonderlinge verschijnsel voor. De bewo ners der Ileukelstraat worden des morgens bij het openen hunner deuren verrast door het schouwspel van een vreemd soort geschenk, onder den vorm van 6 a 7 kilogram wegende roggebrooden, welke door eene onbekende hand des nachts in de tuinen en boomgaarden worden nedergelegd. Niettegen staande (le herhaalde pogingen, die men tot heden heeft aangewend om den geheimzinnigeu weldoener te vinden, heeft men daarin nog niet mogen slagen. Het zonderlingste dezer historie is, dat de aldus begiftigden niet alleen gien gebruik van het ge- schonkene maken, maar het gebeurde als een on heilspellend voorteeken beschouwen, zoodat een ware paniek de gemoederen der landlieden heeft aangegrepen. De pokken verminderen in Rotterdam; sedert 23 Februari zijn slechts 2 nieuwe gevallen aange geven. In de provincie Overijssel is in den laatsten tijd zeer weinig handel in hooi. De hooipers te Waniiepe.rVeen, die jaarlijks inillioenew ponden aflevert, staat al weken lang geheel stil. Er schijnt geen aftrek te zijn. Een gehuwde vrouw uit Vlissinge» is Zou- dagavond met een ongehuwde besteller van Van Gend Loos, die voor 't reisje van zijne bazen 200 had medegenomen, er van door gegaan. De besteller had weinig pleizier van liet uitstapje, daar men hem te Rotterdam gepakt heeft. Te Rilland (in Zeeland) zijn nu reeds vroege aardappelen gepoot. Door de zachte weersgesteld heid hebben de werkzaamheden op het land reeds een aanvang genomen, terwijl de ontwikkeling der vruchtboomen voor den tijd van 'tjaar bui tengewoon is te noemen. Te Muiden is Maandag op de plaats des onheils het lijk gevonden van Gerrit Kreuner, een der nog vermiste slachtoffers van de ramp. Het lag ruim een voet onder den grond, geheel met aarde bedekt. Een hond krabde daar den grond weg eu trok een kous naar boven. Dit gaf vermoeden dat er misschienjets te vinden was. Men vond den on gelukkige nog geheel gaaf. Een 19-jarig infanterist, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een paar laarzen, is te Haarlem opgepakt. Een Kaïnper schipper is bij Zwartsluis overboord geslagen en verdronken. De vrouw deed al het mogelijke om haar man te redden. Te Amsterdam is door de politie ge arresteerd P. de G., wonende te Buiksloot, han delende onder de firma Goedkoop, tegen wien be vel tot gevangenneming was uitgevaardigd. Te Moergestel is de oppassende zoon eener we duwe, terwijl hij bezig was met zand te laden, onder zijn paard geraakt. Met verbrijzeld hoofd werd hij opgenomen. De burgemeester van Loosduinen, G. N. de Yoogt, die voor een kleine veertien dagen verlof had gevraagd en verkregen om in het buitenland eenige particuliere zaken in orde te brengen, heeft doen weten, dat hij hier te lande niet zal terugkeeren. Naar het schijnt, hebben verschillende perso nen den heer De V. meer en minder belang rijke geldsommen toevertrouwd en zijn deze gel den op reis naar Amerika medegenomen. Zaterdagavond bevond zich een dienstbode in den winkel van een vleeschhouwer in de Koning straat te 's Hage, alwaar zij aan het stoeien raakte met een slagersknecht. Daarbij viel zij bij ongeluk met haar rechterarm in het mes van den bediende, tengevolge waarvan haar aan dat lichaamsdeel eene vrij belaugrijke wonde werd toegebraeht. Woensdag had er te Roermond bij den slager B. een eigenaardigen brand plaats. Een 80-tal ham men zijn n.l. verbrand, waardoor de slachterij ge heel onderliep van vet. De brand werd door de buren ontdekt, doch te laat, want de geheele voorraad hammen was reeds verbrand. De gouden medaille der Holl. Maatschappij van Landbouw is toegekend aan den heer T. Ypma, onderwijzer te Noordeloos, voor hot behalen van de land bon w-akte. De Sport van deze week bevat, het programma der wedloopen te Nijmegen op 19 Mei a.s.: vier wedrennen en twee harddraverijen. Iu Gelderland is men reeds druk bezig met den landbouw. De groudeu worden omgeploegd en be mest, om bij voortdurend gunstig weer de zaden in hun schoot te ontvangen, In het afgeloopen jaar zijn uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika naar Nederland uitge voerd: 1.414.413 schepels tarwe, 26.688 balen ka toen, 12.787.380 vaten gezuiverde petroleum, 1.562.725 pd. spek, 60.216 pd. gezouten rund- vleesch, 4.929.494 pd. reuzel. Men schrijft uit Overijssel: De vette ruudereu zijn, wegens den toenemen- den invoer uit Duitschland, iets dalend in prijs, en men voorziet nog verdere daling. Ook de prij zen der nuchtere kalveren zijn in den laatsten tijd zeer gedaald; in de vorige maand besteedde men tot ƒ18; thans is de hoogste prijs die besteed wordt 10. De eerste waggon, geladen met 10.000 KG. raap koeken arriveerde dezer dagen te Eindhoven, die, aangekocht door de afdeeling Stratum derN.Brab. Maatsch. v. Landbouw, ouder de landbouwers wer- deu verdeeld. De daarvan verkregene resultaten, hoe kort ook, luiddeu meer dan gunstig. De handel in vette kalveren in de Meierij van 's Hertogeubosch blijft goed gaan, bijzonder wat Holland en Londen betreft; in de laatste plaat sen moet veel vraacr bestaan en worden ook goede prijzen besteed; doch naar Brussel gaan de ver zendingen slap. Meu moet daar in dezen tijd veel concureutie ondervinden uit het land zelf. Bij een landbouwer ouder Voorst is bet milt vuur ouder de rundereu uitgebroken. Vijf run deren zijn afgemaakt. Ruim 80 stuks vee zijn in dien stal aanwezig. Gaanobaudel. Uit Lima wordt van den 14deu Januari jl. geschrevon, dat do contre admiraal Li- zurdo Montero, die op bet oogeublik de macht in handen heeft, of wel nog heeft, tegen den verkoop van 1 milioen bons guano heeft geprotesteerd en van plan is beslag te leggen op de geëxporteerde guano. Tevens bedreigt hij de schuldeischers van Peru, die van Mile, uit do opbrengsten der verkochte guano de betaling van renten aannemen, met een geheele reprediatie, terwijl zij, die van Mile niet zullen aannemen, later al de guano zullen beko men, zooals hij zegt. KERKNIEUWS. naar Numausdorp, C. B. Oorthuijs te Woudrichem Doeveren en Genderen, W. A. Mac Pherson te Jaarsveldnaar Rouvoen eu naar Genemuidou, G. Nijhuis te HoogeveenMonnikendam, C. van Dis te Westmaas; (toez.) Purmerland, N. P. van Es te ZuiderwoudePraueker, A. M. E. Jungius te Pooriugaalde Wilp (el. Groningen) H. Rutgers te Terhorne. naar Noordzijpe, A. W. van Kluijve to Berkhout. AM EI DE. Dezer dagen bezocht een commissie uit het classicaal bestuur van Gouda deze ge meente, en vergaderde met den kerkeraad en het college van kerkvoogden in zake de quaestie van sommige gooderen, wier inkomsten steeds ten bate der kerk zijn aangewend, doch rechtens aan do pastorie zouden behooren. Die quaestie moet ook oorzaak zijn, dat men niet kan overgaan tot beroe ping van een predikant in de bestaande vacature. voor Zuidzande eu Wier, J. A. Th. Krol te Kol derveen. Door wijlen vrouwe S. C. Hafkcnscheid, wed. den heer B. Lans te Haarlem, is een legaat van 2000 vermaakt aan het R.-K. parochiaal armbestuur al daar, ten behoeve vau het onder zijn beheer staande R.-K. weeshuis St.-Jacobeen som van 500 aan de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo en een van 1200 aam de Parochiekerk van den H. Dominicus, mede aldaar. t Bussen, 1 Maart. Geboren: Maria Cornelia, d. v. C. Timmor- mans en C. Honcoop Autonie, z. v. L. van dei- Stelt on M. van OsJohrtuna, d. v. A. van Olst er C. v. Bieseu Diugoman Wilhelmus, z. v. B. Pe- terse eu M. van Duursen. Overleden: E. M. van Daal, jd. 5 j.A. P. de Jong, vrouw C. A. van Daal, 42 j. f Werkendam. Van 123 Febr. Getrouwd: J. W. de Vries eu M. C. Kie- boom; J. M. Rijkse en G. Miggels. Geboren: Kommer, z. v. G. Damen en A. den Hollander; Louvverenske Neeltje, d. v. T. Dijksman en E. C. de Kleiju; Cornelis Helenus, z. v. L. V03 en T. A. Snijders; Gerrit, z. v. G. Verheij eu N. Potters; Janna Dirkje, d. v. P. van den Heuvel en A. W. Kuijk; Jeb Heudrikus, z. v. J. Vis en M. J. Wevcrling. Overleden: G. Pollikaan, 47 j.; P. d. Olijsla- gers, 67 j.; A. L. vau Loon, 2 m.; A. Verheij, 75 j.; C. Kornet, 32 j. t Woudrichem. Van 1—28 Febr. Ondertrouwd: W. v. d. Herik, wedr. 33 j. en G. Beverloo, jd. 25 j.; A. Struijk, wedr. 41 j. en C. v. Vugt, jd. 21 j. Geboren: Arie, z. v. D. P. Vink en J. Otte- vanger; Gerrit, z. v. P. Pellikaan en A. M. Pellikaan; Teuntje, d. v. P. van Zijl en J. den Ouden. Overleden: leveul. kind, m. gesl. van B. van Wevering eu H. Verbeek; J. v. d. Stelt, 13 m. jd. Aan »de Grondwet,* verschijnende te Holland, Micb. (Amerika), 6 Febr., ontleenen wij de beide volgende berichten, die bewijzen dat het aldaar ook niet alles goud is wat er blinkt: Een vreeselijk geval van armoede en gebrek in Kingston town ship in Pennsylvania, kwam verle den Dondordag ter kennis van de Vrouwen-Hulp- Vereeniging aldaar. Een man, genaamd Leonard, en zijn zoon werden dood in bed gevonden. Mrs Loouard was stervend) en twee jonge kinderen verkeerden in de laatste tijdperken van ilen hon gerdood. Er werd terstond hulp verstrekt. Dr. Julius Seven, vroeger een der voornaamste doctoren te Erie in Pennsylvanië, is verleden Don derdag door de bemoeiingen zijner vrienden uit het krankzinnigengesticht te Dexmont ontslagen. Hij zegt daarin te zijn opgesloten, ofschoon hij volko men bij zijn verstand was, gedurende 7 jaren, dooi den list van den minnaar zijuer vrouw en dat de bestuurders van het gesticht door dezen minnaar werden omgekocht, om hem voortdurend van zijne vrijheid te berooveu. Te Parijs dragen de dames thans ronde en ka- pothoedjes van Zweedsch honden- eu geitenleer. Het eenige versiersel daarbij is dan meest niets dan een breede, schuine streep wan een witachtige wollen stof, die schuin onder de kin met een roset bevestigd wordt. Het toilet bij zoo'n hoed bestaat dan bijna uitsluitend uit grijs iu alle nuancen. Te Potsville (N.-Amerika) woedt een mijubrand nu al 50 achtereenvolgende jaren. Hij begon in 1835 en alle pogingen om de vlammen te blus- scben faalden. De in het gebergte opgehoopte brand stof geeft het vuur rijkelijk voedsel, misschien nog voor tientallen jaren. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 3 en 5 Maart zwaar stormweder verwacht worden op de Noord-Britsche eu Noordsche kust, welke storm twee dagen later door eene andere gevolgd o c o' o o o c o o o Nederl. Heuv. Gemeente. Beroepen Aangenomen Chr. Geref. Gemeente. Bedankt Roomsch-Katiiolieke Kerk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2