binnenlanT dit Blad wenschcn to abon- neoroii, ontvangen de nog* in deze maand verschijnende nummers G B A TIS. PLAATSELIJK NIEUWS. „Hier zijn muilkorven te koop voor woe dende lioudeiieigenaars." i/Gisteren is in liet Casino een parapluie in gedachten blijven staan." „Een koetsier, 32 jaar oud, van de P.G., wenschende met Mei a.s. te trouwen, biedt zich aan, bewijzen van goed gedrag en be kwaamheid kunnende overleggen." //N. L. kapper alhier, heeft eene schoone collectie onzichtbare pruiken en toepets ont vangen. Het publiek wordt uitgenoodigd ze te komen zien." „Te beginnen den 15den dezer, ^al er iedere week eene verknoping plaats hebben in mijn huis van boter." „Enz. enz." zullen wij maar zeggen. Men moet bekennen, dat ons nog al eens eene dwaasheid te slikken wordt gegeven. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de men- schen elkander zoo dikwijls verkeerd verstaan. Dat het gros der nienschen niet beter schrijft of denkt, is zoo vreemd niet, maar dat acht bare colleges soms zulken grooten onzin debiteeren, dat zij de risee worden van het geheele land, dat kan er niet door. Het beste is dan ook maar die dwaasheden zoo luid mogelijk te verkondigen op hoop van beterschap. BEKENDMAKING. HEUSDEN, 13 Maart, t 11e voorboden van den zomer en de over blijfselen van tien winter worden hier nagenoeg gelijkertijd opgemerkt- De vorige week toch werd op twee plaatsen nabij de stad een nest met eendeneieren gevonden en lieden schenkt de gevallen sneeuw zijne amu sementen aan jong en oud. Zoowel met narresleden als kleinere sleden tracht men zicli algemeen schadeloos te stellen voor het genot dat men dezen winter moest ontberen. t BESOIJEN, 10 Maart. Vrijdag ochtend is in deze gemeente tusschen den eersten en tweeden wiel een man bevroren in een slootje gevonden. Den vorigen avond keerde hij van Capelle Huis waarts en is door een toeval te water geraakt. De dokters constateeren, dat hem iets overkomen is. Hij was een oppassend man. t Tot notabel alhier is bij herstemming gekozen de heer Adr. Blok. t TIELERWAARD, 12 Maart. Als een voor beeld hoe duur ook in deze streken de aardap pelen thans zijn, moge dienen dat dezer dagen te Herwijnen drie mud Geldersche Jammen ver kocht zijn voor vijf en twintig guldun. t VEEN, 12 Maart. Ruim 10 HA. weiland door de Herv. kerk alhier verhuurd, brachten 781 op tegen 830 in 't vorige jaar, dus eene mindere opbrengst van '49. De dalende waarde der landerijen in aanmerkingen genomen, kan dat verschil niet groot genoemd worden. WAALWIJK, 9 Maart. Voortdurend blijven de prijzen h oog voor kuif koeien en dito vaarzen. De markt was heden redelijk goed voorzien, doch reeds vroegtijdig was het beste vee opgeruimd. Jong vee komt nog weinig ter markt. Sedert ge- ruimen tijd wordt er ook veel veehoofdzakelijk voor bemesting, aan de stallen opgekocht, meestal voor biunenlandsche rekening. De veehouders hebben dezen winter zonder uitzondering goede zaken gemaakt. Van ziekte onder het vee heeft men niets gehoord. De handel in huiden is nog al belangrijk de prijzen blijven hoog. Voor leder bestaat meer vraag de prijzen zijn wel zoo vast en de voor raad is niet groot, noch bij de looiers, noch bij de leerkoopers en schoenmakers. DOEVEREN, 8 Maart. Heden had alhier van wege den heer inspecteur bij het geneeskun dig Staatstoezicht de inspectie plaats van het school lokaal. Zooals te verwachten was, is het lokaal afgekeurd. Indien de gemeenteraad evenwel spoedig tot eene bepaalde beslissing komt, bestaat er inzicht, dat het lokaal niet zal worden gesloten. MEEUWEN, 8 Maart. In de gisteren gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap Meeuwen is tot lid van het bestnilr gekozen de heer J. Straver Wzn. VLIJMEN. Bij koninklijk besluit is de heer J. M. Daalgreen, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bergeijk c. a., benoemd tot ont vanger dier middelen alhier. t GORINCHEM, 12 Maart. Ter rectificatie van iWfcrftajvfcr*!■-> L d^ voorjaars- of palm- aanstaanden Zaterdag den 17den zal gehou den worden. t WERKENDAM. Onder (ie twaalf dames die een diploma verkregen voor het examen in nut tige handwerken, waarvoor zich 90 candidaten hadden aangemeld, behoort (Kik mejuffrouw A. Witland alhier. t Met 7 April a. s. wordt de rijksveldwach ter J. üuijsters van Oijen naar hier verplaatst en vertrekt de rijksveldwachter P. in 't Veld van hier naar Oijen. t DALEM. Donderdag 15 dezer zullen de ech telieden Floris de Leeuw en Areke de Jong alhier hunne 50jarige echtvereeniging gedenken. Daar de oudjes zich steeds van gunstige zijde hebben doen kennen, en het hoofd des gezins verscheidene jaren de betrekking van ouderling bij de Ned. Herv. gem. alhier op verdienstelijke wijze be kleedde, zal het hen op den aanstaanden feestdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. t VUREN. Bij besluit van Ged. Staten dezer prov. dd. 13 Eebr. jl. no. 41, is door den Min. van Binnenl. Zaken bepaald dat aan deze gemeente bij wijze van voorschot zal worden uitgekeerd voor de 30 over 1883 de som van 733.50. Bij beslissing van den Minister van Financiën is bepaald, dat voortaan de borderels voor kwi- tantiën, aan postkantoren ter inning afgegeven, bij ontvangst der gelden door en ten laste van den afgever, van een plakzegel moeten worden voorzien. Thans zijn alle post- en hulp-postkantoren in het bezit gesteld van de weegwerktuigen voor den pakketdienst, die met 1 April e.k. door het geheele land in werking treedt. Ten gerieve van het publiek herinneren wij b:j deze, dat bij verzending de volgende bepalingen moeten worden in acht genomen De pakketten mogen het gewicht van 5 kilo niet te boven gaan. Zij mogen geen grooter in houdsmaat dan 25 kubieke decimeters en langs geen der vlakken grooter afmeting dan 80 centi- meters hebben. Onverschillig den afstand is bij voorvitbetaling een port verschuldigd van 15 cents voor een pakket van 1 kilogram. 20 i, hoven 1 tot 3 kilogr. 25 3 5 Bij verzending aan een nader adres is dit port op nieuw verschuldigd. Aangifte van de waarde tot een bedrag van 500, is toegelaten. Daarvoor moet een recht betaald worden van 10 cent voor elke 100 of gedeelten van 100. Deze porten en rechten worden door middel van frankeerzegels door of van wege den afzender op de adreskaarten vastgehecht. Al wat aan breken of ander letsel onderhevig is, moet zorgvuldig worden ingepakt, in dier voege dat liet volkomen bestand is tegen schokken, stouten enz. Vloeistoffen in kruiken en llesschen en in het algemeen licht breekbare voorwerpen, moeten in manden of kisten goed zijn ingepakt- Spijkers, scharen, messen of andere scherpe voorwerpen moeten in doozen, kistjes, stevig pa pier of wasdoek worden ingepakt. Levende dieren (waaronder echter niet begrepen zijn behoorlijk ingepakte levende visch, schelp dieren en bloedzuigers), alsmede voorwerpen of zelfstandigheden, die aan ontploffing of zelfont branding onderhevig zijn, als buskruit, schiet katoen, slaghoedjes, lucifers enz., worden niet ter verzending toegelaten. In de pakketten mogen geene gesloten brieven verzonden worden. De insluiting van open schriftelijke mededeelingen, de pakketten betref fende, is echter geoorloofd. Samenvoeging van pakketten aan verschillende adressen is verboden. De postambtenaren kunnen van de afzenders verlangen, dat zij hun de gelegenheid geven, zich zoo noodig door het openen van het pakket, te overtuigen of in strijd met deze bepalingen ge handeld is. Bij verzending van pakketten met aangegeven waarde in donzen, kistjes of omslagen van papier, linnen of dergelijke, moeten deze behoorlijk dicht gemaakt, met een kruistouw zonder knoopen toe gebonden en van zegels in lak ol'lood in voldoend aantal voorzien zijn, zoodat opening niet mogelijk is zonder de zegels te schenden. Elk pakket moet voorzien zijn van een gedrukt, geschreven of daaraan vastgehecht opschrift, ver meldende den naam en de woonplaats van den geadresseerde. Bovendien moet door den afzender een adreskaart volgens vastgesteld model, bij het pakket gevoegd worden, ingevuld volgens de daarop voorkomende aanwijzingen. De strook van de adreskaart kan voor schriftelijke mededeelingen, het pakket betref fende, worden gebruikt. Die adreskaarten zijn op alle post- en hulpkan toren verkrijgbaar, tegen betaling van 1/s cent voor 2 stuks. De bestelling der pakketten geschiedt kosteloos aan de huizen der geadresseerden tegen ontvang bewijs op de adreskaart. In gemeenten van meer dan 15000 zielen wordt 3-uiaal, met minder dan 15000 en waar post kantoren gevestigd zijn 2-maal, op de hulpkantoren 1-maal daags besteld. Op Zon- en feostdagen wordt overal slechts éénmaal besteld, terwijl de kantoren op die dagen voor liet aannemen van pakketten gesloten zijn. Nadere inlichtingen worden op alle post- en hulpkantoren gegeven. Internationale Veetentoonstelling 1883 te Ham burg. Zooals reeds hekend is uit verschillende berichten heeft de Hollandsche Maatschappij van Landbouw 500 beschikbaar gesteld ter tege moetkoming in de kosten van inzenders van vee uit de Provinciën Holland op dc dit jaar tc Ham- Internationale Veetentoonstelling. Het hoofdbestuur heeft als leien der commissie benoemd de heerenC. J. van der Oudermeulen te 's Gravenh.ige, E. P. Hoek te Wateringen, II. P. de Kat v. Ilardinxveld te Dordrecht, Jhr. P. van For eest te Heilo, J. Breebaart Kz. te Winkel, J. Zijp Kz. te Abbekerk en P. F. L. Waldeck te Loosduinen, welke commissie in over leg met de door Z. M. den Koning benoemde commissie zal werkzaam zijn. Belanghebbenden kunnen bij de leden van bo vengenoemde commissie nadere inlichtingen ver krijgen. Opwekking tot medewerking om ook het PIol- landsche vee te Hamburg waardig te doen tegen woordig zijn, mag wel overbodig worden geacht. In Utrecht komt in het beheer der cellulaire gevangenis eene geheele reorganisatie. Een deel van het personeel wordt ontslagen, een ander ver plaatst. De oorzaak daarvan schijnt voor een goed deel gezocht te moeten worden zooals men vandaar schrijft in een minder gewenschte uitvoering van den dienst in die gevangenis. Er moeten in den laatsten tijd herhaaldelijk inspectiën hebben plaats gehad, die, naar men zegt, geen gunstig licht op de behandeling der gevangenen hebben geworpen. De verhouding tusschen de Commissie van ad- ministratie en die tot zedelijke verbetering van gevangenen moet ook zeer veel te wenschen over laten. Is die elders meestal van zeer aangenamen aard en worden daardoor dikwijls beide Commis- siën gebaat, hUr schijnt die tot zedelijke verbete ring slechts geduld te worden. Vroeger is reeds bekend geworden hoe opmerkingen door haar ge maakt, b. v. over'de lectuur der gevangenen, die soms het 2e of 3e deel ontvingen van een werk waarvan het voorafgaande hun geheel onbe kend was, eenvoudig met stilzwijgen werden beant woord. Thans weer hoort men spreken van een gevangene, die, in de provoost gezeten, zijn drink- waler uit een van binnen pas met menie geverf- den nog niet gedroogden emmer moest scheppen, welk water daardoor geheel ondrinkbaar was. Van een anderen gevangene, wiens voet gezwollen was, zoodat hij noch de sok, noch zijn schoeisel kon aantrekken, verhaalt men dat hij met den blooten voet door de cel liep. Aan klachten, dienaangaande door de Commissie tot zedelijke verbetering inge bracht, werd ook geen gewillig oor geleend. Op het zeestrand te Loosduinen worden thans druk zwaarden, roeren, gieken, luiken enz. gevischt, welke door den jongsten storm van vaartuigen zijn weggeslagen. Bij de lossing van den aangedreven kotter zijn, benevens zeilen en een zestal netten (com pleet), nog gevonden eenige kleedingstukken, hem den (rood baai) gemerkt K. L. K., benevens een kerkboek. Op een der binnenbladen tusschen de gezangen en psalmen staat de naam van Hendrik Post.. De nieuwe vischmarkt te Rotterdam wordt a. s. Donderdag 15 Maart geopend. Zij vangt aan Zon- en feestdagen uitgezonderd op 15 Maart 15 Oct. des morgens ten 6 en op 15 Oct.15 Maart des morgens ten 7 ure; zij eindigt des avonds, op Zaterdag ten 10 en op de overige dagen ten 6 ure. In de eerste dagen zullen slechts plaatsen per dag worden aangewezen. De bekende heer J. P. Lissone, directeur van het //Nederlandsch Touristeubnreau", wenscht aan landgenooten het bezoeken van Amsterdam en de aanstaande tentoonstelling gemakkelijk te maken. Aan het kantoor, Molsteeg 7 te Amsterdam, zijn te dien einde couponboekjes voor den prijs van 25 verkrijgbaar gesteld, waarbij houders recht verkrijgen op logies, ontbijt en middagmaal voor drie dagen en nachten benevens vrijen toegang tot de Tentoonstelling, Artis, Panorama, Panopticum en een der booten van de Maatschappij „Neder land''. Ook aan hoofden van fabrieken en andere in richtingen wordt door de vereeniging de gelegenheid aangeboden om voor een matigen prijs hun onder- hoorigen eenige dagen te Amsterdam te doen doorbrengen. Ofschoon de „Millioenenjuffrouw" nog steeds te Rotterdam preventief gevangen zit, hoort men wei nig van haar en de overige gearresteerden in deze zaak. Zij genieten echter een kostelijke gezond heid, terwijl Jannetje Struik's vroolijke stemming nog niets verminderd is de wonderlijke vrouw danst zelfs van tijd tot tijd. Geheel anders is de ge moedstemming van den Amsterdammer Consenheim, die gaarne het gemeenschappelijk gevangenisleven, waartoe hij veroordeeld werd sedert hij een poging tot zelfmoord deed, weder zou verwisselen met zijn pistole-kainerdoch daarop bestaat voor hein weinig kans meer. De zaak schijnt nog niet zoover gevorderd te zijn dat zij voor den publieken rechter kan worden gebracht. De advocaten zijn nog niet tot de ge vangenen toegelaten, ofschoon de instructie reeds sedert eenigen tijd is afgeloopen. De inmiddels te Apeldoorn publiek verkochte goederen van Jannetje Struik hebben ongeveer ƒ1100 opgebracht. Een mantel met bont bracht 495 op. Een twaalfjarige knaap wierp voor een paar dagen geleden te Nijmegen met een pijltje naar zijn makker van denzelfden leeftijd en trof hem daarmede in een zijner oogen. Daardoor heeft de laatste nu het getroffen oog verloren en is zijn toestand, ten gevolge van de bijkomende wond koorts, zorgwekkend. Een bekend inwoner van Amsterdam is over leden. De schoenpoetser Jozef, die zijn standplaats bij den Munttoren had en wiens borst met ver scheidene medailles prijkte, is Donderdagochtend over zijn schoenenbakje ineengezakt en hoewel onmiddellijk naar den politiepost, en van daar naar het gasthuis vervoerd, bleek het daar dat de levensgeesten reeds waren uitgebluscht. Jozef had indertijd de Citadel mee helpen verdedigen. Men schrijft uit Utrecht: Door de politie alhier is eene vervolging inge steld tegen vrouw B., wegens het uitoefenen van het bedrijf van waarzegster. Men ineene niet, dat dit feit van geringe beteekenis is voor onze stad. liet is hier, ondanks alles wat er voor degelijk onderwijs wordt gedaan, een gezegend terrein voor waarzegsters. Enkele straten (en vooral de Veen- of Kroonstraat) hebben naam gemaakt op dit ge heimzinnig gebied. Bij de lagere volksklasse, waar men bij geringere ontwikkeling meer bijgeloof mag verwachten, is het raadplegen van kaartleg sters etc. niets buitengewoons, maar dat deftige burgervrouwen en „dames" 's avonds, als in het geniep, de verdachte stulpen binnensluipen, zal wel niet overal het geval zijn. lil Utrecht is dat geene zeldzaamheid. En ook als vrouw E. met haar waarzegsters-patent (bestaande in een mandje met citroen-appelen) aan de deur komt, dan weet menig dienstmeisje, dat (als mijnheer niet thuis is) aan mevrouw móet gezegd worden wie aan de deur staat. En het is zeker, dat onze vrouw E. in menige, schijnbaar deftige woning een groote rol speelt. In de vorige week werden te Rotterdam $8 personen door pokken aangetast, waarvan 6 zijn overleden. De „Vereeniging tot voortdurende ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van veronge lukte Scheveningsche visschers" heeft thans haar zorgen over niet minder dan 105 weduwen en 171 weezen uit te strekken. Jaarlijks is daarvoor circa tienduizend gulden noodig en alleen de laat ste rampen hebben de behoeften met 3500 per jaar doen toenemen. Dat men dus krachtig helpe om het materiëel lijden der ongelukkigen eeniger- mate te verzachten Het te Yerseke door de justitie ingesteld ge rechtelijk onderzoek naar eene schandelijke jaren lange mishandeling van een nu zestienjarig meisje, door haren vader en hare stiefmoeder, heeft aan het licht gebracht, dat het kind dikwijls onmen- schelijk werd geslagen, weinig of geen voedsel kreeg, zelfs in de strengste koude bijna geen kleederen aan het lijf had, en zicli moest verge noegen met eene slaapplaats, te vuil voor het minste vee. Zij kreeg nooit verschooning en had, ten gevolge der onreinheid, op sommige plaatsen wonden in liet lichaam. Lichamelijk, verstandelijk en zedelijk is zij zeer achterlijk gebleven, en schijnt in hare geestvermogens gekrenkt. Gelukkig is zij nu buiten de ouderlijke woning en heeft zij van het burgerlijk armbestuur betere kleederen gekre gen; hare maag was zóó verzwakt, dat zij in 't begin geen gewonen maaltijd kon verdragen. Langzamerhand moest zij daaraan gewend worden. Te Valkenburg (Limburg) is een persoon door een trein overreden. Öp den Binnenweg te Rotterdam is een rijtuig door de stoomtram aan gereden en gedeeltelijk verbrijzeld. De koetsier die te laat uitweek en het paard bleven onge deerd. Bij een vechtpartij te Amsterdam heeft een der strijders een neus afgebeten. Twee vrouwen aldaar kregen ruzie, waarbij de eene de aiidere met een melkkan zoodanig op het hoofd sloeg, dat zij zwaar verwond naar het gasthuis moest worden vervoerd. Een gehuwd persoon te Amsterdam, die in militairen dienst wilde tre den, doch de daartoe noodige vergunning zijner vrouw niet. verkrijgen kon, liet door een andere vrouw zulk een stuk onderteekeneu. Beiden zijn in verzekerde bewaring. Men meldt uit IJzendijke dat daar een geval van bigamie is voorgekomen. Een schaapherder, Belg van geboorte, kwam een jaar of zes geleden zich te IJzend'jke vestigen en huwde er met eene werkster, wier twee voorkinderen hij als de zijne erkende. Vijf jaar smaakte hij de genoegens van het hu welijksleven, toen een demon, in de gedaante van zijne eerste vrouw, dat geluk kwam verstoken. Hij toch was in België gehuwd geweest en had zijne vrouw kwaadwillig verlaten. Aan deze was zijn tweede huwelijk ter oore gekomen en zij heeft eene aanklacht tegen hem ingediend. De man heeft nu ook zijne tweede vrouw verlaten, want hij zit te Veurne gevangen. Te Dordrecht is proces-ver baal opgemaakt tegen iemand, die sterken drank verkocht zonder „ver gunning", en tegen iemand, die drank kocht bij iemand die geen „vergunning" had. In dq zitting van de kamer van koophandel te Tilburg, is in plaats van den heer A. Daamen, candidaat-notaris, gekozen tot secretaris de heer F. P. van der Marck, ambtenaar ter stadssecre- tarie, met vier stemmen, terwijl 3 op den heer Daamen en een blanco was uitgebracht. Wij vernemen echter van goederhand dat de heer Van der Marck de benoeming niet zal aannemen. Men schrijft uit Heerwaarden van 8 Maart Sedert het laatst van October werd een inwoner dezer gemeente, die naar Tiel was geweest, ver mist, terwijl alle nasporingen omtrent zijn verblijf of het lot, dat hem overkomen was, vruchteloos waren gebleven. Thans is deze onzekerheid opge heven. De ongelukkige blijkt te water geraakt en jammerlijk verdronken te zijn, daar zijn lijk gis teren in de nabijheid van het veerhuis te Wamel uit een sloot is gehaald. Van de visschersvloot te Moddergat zijn, naar men bericht, 4 pinken met man en muis vergaan in den jongsten storm. Slechts 4 zijn op de reede aangekomen. Omtrent het lot der overige 15 ver- D t O keerde men in het onzekere. Uit Dockum wordt geschreven, dat 4 visschers- pinken onderst boven op het Amelander strand zitten; 5 andere evenzeer onderst boven op het strand van Schiermonnikoog. Van de andere 13 is nog niets bekendhet is echter vrij zeker, dat 1 ook deze verloren zijn. Rekent men, (lat elke vis- Burgemeester en Wut houders vau Heiisden; Gelet op de artt. 149 eu 150 der wet vau 19 Aug. 1861 (Slid. no. 72) Noodigen do voor de dienst der Nationale Militie aangewezen lotolingeu dezer gemeente uit, om zoo zij verlangen voor de Z o e m i 1 i t, i o te worden ingelijfd, daarvan vóór 1 April a.s. ter secretarie dezer gemeente kennis Ie geven. flensden. 12 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP, Burgemeester. SPRENGEUS, Secretaris. O O o O O i_ C O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2