Officieele berichten. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. pambotta, <lie, lioe men hem ook tracht te Verkleinen en te verminken, een groot man moet geweest zijn, dat het plotseling over- lijden van dezen repnblikeinschen reus een zekere angstvalligheid, grenzende aan bijge- loovige vrees over de mannen aan 't roer uitgestort heeft, 't Schijnt ook dat de slimme Jerome daarop gerekend en juist bijtijds zijn belachelijk manifest uitgevaardigd heeft. De leeren pretendenten rijden nu over de (le tong en vooralsnog is dat 't eenige, waarbij ze baat kunnen vinden. Vergeten te worden toch is de grootste straf, die een pretendent ooit kan overkomen. Ongemoeid in 't land hunner geboorte te wonen is almede een straf, die'groot is. 't Eenige geval, waaruit iets goeds voor hen kan ge- boren worden, is achteruitzetting, vervol- gi lig, in kerking of verbanning. De kroon van 't martelaarschap moet de slapen ge- drukt hebben eer de keizerlijke kroon daarop gedrukt, wordt. Wanneer de Franschen zoo blind zijn dit niet in te zien en voortgaan in kn woede tegen de nakomelingen der veislagen vorstengeslachten, dan bewijzen ze liun schoone republiek zeer weinig eer en leggen den grond tot een eitulelooze reeks verwikkelingen en beroeringen, waar van niemand kan zeggen waarop die ten slotte zullen nitluopen. Nu we toch over pretendenten schrijven en wel van die uit Frankrijk, willen we liier met. een enkel woord nog aanstippen, wat misschien niet zoo algemeen békend is, dat ook in ons land nog pretendenten voor de Fransche kroon leven. Althans ge lijk ze beweren. Frankrijk heeft bij rech terlijk vonnis hunne aanspraken op eenig prctendentschap ontzegd. Toen Lodewijk XVI en zijn gqhiulin Maria Antoinette in 1793 onthoofd werden lieten ze een zoontje na, dat na langdurig lijden en mishandeling in den kerker onder gaan te bobben, kort na zijn bevrijding in 1795 stierf. Zoo verhaalt, de historie althans. In Delft echter is in 1845 een persoon ge storven, wiens graf gekend wordt aan een stm\ u\oA dit omschriftt,Hier rust Lode- w\kXX\Y,\Wu\g VVU\ Frankrijk en Navarre, 1 T »®d«WelcS'1 llat ^™n tegen bedoelde lijsten bij ver 4 _T a t zoekschrift op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstuk keu ge\v leden te Deïït 10 Augustus 1845." Deze Lodewijk beweerde de zoon te zijn van genoemd echtpaar en heeft in een uit voerig werk, uitgegeven door graaf Gruau de la Harre, die een paar weken geleden op 80-jarigen leeftijd overleden is, uiteen gezet dat het gestorven kind een onderge schoven jongske en als zoodanig dan ook door den geneesheer, die hem behandelde, erkend was. Dat die geneesheer plotseling is overleden, waarschijnlijk door vergif, geeft aan genoemden Lodewijks woorden grooten schijn van waarheid. Deze Bourbon nu liet twee kinderen na, een zoon en dochter, die naar we nieenen te Breda wonen. Deze hebben in 1851 en 1874 hunne rechten tegenover den graaf Van Clianibord trachten te verdedigen, niet geen ander gevolg dan dat do rechtbank hun vader voor een avonturier en bedrieger heeft uitgemaakt en hun elk recht ontzegd heeft. De Bourbons zijn hier te lande ge naturaliseerd eu ze zullen er nu wel niet meer naar trachten hun rechten op 't pre tendentschap te doen gelden, tenzij een of andere voor hen gunstige omstandigheid 't hun mogelijk maken mocht, de eer huns vaders te herstellen. Eeue arme naaister te Milaan bad onlangs een aangename verrassing. De vrouw, die lang zonder verk was goweest, leed gebruk en besloot., om haar lood eeuigszius te lenigen, een oudw schilderij, de \er/.oekiug van den Heiligen Antouius«, die zij t baar moeder geërfd had, te verkoopen. De uit- Rger, wien zij bet stuk bracht, wilde niet meer francs cv voor geven, omdat bet volgens hem anders dan tot brandhout geschikt was. naaister nam bet geld ott ging bedroefd heen. ïcu paar dagen later kwam do uitdrager met een opgetogen gelaat, haar armoedig kamertje binnen, en bracht, baar een handvol bankbiljetten. Een rijke kunstkenner, die in de schilderij het work van een beroemden ouden meester ontdekte, had het voor een boogeu prijs gokocht, en de uitdrager bracht nu de helft vau hot geld aau do naaister. Toen de sneltrein van Lyou Maandagmorgen te Marseille aankwam, vond men in eon waggon 2e kl. een reiziger bewusteloos met een diepe wond aan het hoofd. Toen hij tot zijn bewustzijn terug keerde, vertelde hij, dat hij 's avonds van Privas was vertrokken eu voorbij Montélimar was inge slapen. Hij was wakker geworden door een knal en gevoelde een hevige pijn aan het hoofd. Voor zoover hij zich herinneren kon, was zijn aanvaller een man van omstreeks 50 jaar niet een grijzen baard. De gewonde heet Mazade; een portefeuille met 1600 frs., die hij bij zich droeg, was verdwe nen, evenals ziju wandelstok. De kogel is nit, do wond gehaald. Op den weg heeft men een revol ver gevonden met 6 loopen, waarvan 4 waren ont laden. Onder do nieuwste toepassingen van den tele- Qüti behoort zeker de in roering daarvan in het '^een gasthuis ie Weonen. In de ziekenzalen eu kleine vertrekken, bestemd voor besmette- s> "is^deMaijnm aangebracht. De pa HEUSDEN, 16 Maart. Z. M. heeft benoemd tot 2e Luitenant-Maga zijnmeester der Artillerie te Delft, onze vroegeru stadgenoot de heer II. W. van Bijleveldt, Adju dant-Onderofficier der Artillerie. t QUDHEUSDEN, 13 Maart. De landbouwer L. DollekeHS alhier, slaagde er lieden in om in het Oudheusdensche veld, nabij Doeveren, een ot ter te vangen die eene lengte had, gemeten van den kop tot einde de staart, van 1,35 Meter. De gemeenteraad alhier heeft vastgesteld eene verordening, waarbij verboden wordt het ge maskerd of vermomd verschijnen bij dag, avond of nacht op den openbaren weg of in de woningen van de ingezetenen, op eene boete van 3 tot 10. t 1TTU DE ROLLEN," 14 Maart. Naar men ver neemt is van wege het Rijk aan deze gemeente voor een te stichten nieuw schoolgebouw, ver deeld in twee lokalen, eene subsidie van 7000 toegekend, op grond van art. 49 der wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad no. 127). t DUSSEN, 14 Maart. In het vorige nummer werd üit de Tielerwaard meegedeeld, dat te Her wijnen 3 II.Ij. aardappelen verkocht zijn voor 25. Dat is zeker lar genoeg; doch er is altijd baas boven baashier werd dat gewas reeds vóór een paar weken voor 810 gld. van de hand ge daan; een boer van den Almkerkschen dijk kon hooger prijs op de Gorkumsche markt besommen voor zijne aardappels dan voor zijne tarwe en leverde een partijtje van 9 HL. voor 100. Niemand lieeft. het dan ook beleefd, dat dit ge was ooit zoo schaarsch en duur is geweest. t HAARSTEEG, 1G Maart. De heer II. Boom kamp uit Noord wijk zal lieden avond voor de hier gevestigde landbouwclub optreden. Wij hopen in het volgend nummer ecu en ander hieromtrent mede tc deelen. t DRONGELEN. Van bevoegde zijde verne men wij, dat de openbare school in de afdeeling Doeveren dezer gemeente, door den heer inspec teur van den geneeskundigen dienst, in overleg met het schooltoezicht, van af heden is gesloten. Moet daar, gelijk men schijnt te willen, eene nieuwe openbare school gebouwd worden (de ge meente telt in 't geheel nog geen 500 zielen), dan zullen de la-ten, die mi al niet gering zijn, daardoor zeker ongehoord stijgen. t Bij publieke verhuring hebben de ge meentegronden thans ƒ400, d. i. ƒ70 minder opgebracht dan twee jaar te voren. meerderheid van stemmen gekoz m de heer Thomas van Heinert Wzn. te Wordragett, gem. Aimaer- zodeu. CAPELLE. De lieer H. L. Craaijo heeft ont slag als secretaris-ontvanger van deze gemeente gevraagd, omdat hij tot commies ter secretarie te Nijmegen is benoemd. 's-HERTOG EN BOSCH. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het gerechtshof alhier, mr. A. E. X. Luvben, staatsraad i. b. d., thans rechter in de rechtbank alhier. t UERPT c a., 13 Maart. Heden had alhier de verkiezing plaats voor een lid van het bestuur van het waterschap Ilerpt c. a., ter vervanging van den heer M. van Grevenbroek, die als zoo danig zijn ontslag had genomen. Met bijna alge- mceiie stemmen werd in die plaats benoemd de heer P. van Grevenbroek, landbouwer alhier. AMMERZODEN en WELL. Bij de alhier IJ. week plaats gehad hebbende verkiezing voor L MlfM - TILBURG, 14 Maart. De heer Van der Marck heeft de benoeming tot secretaris van de Kamer van koophandel alhier aangenomen. GORINCHEM, 14 Maart. In den avond van Zondag 11. ten ongeveer half acht ure bevonden 2 visschers, A. Garstkainp eu P. Vorrer, beiden alhier woonachtig, zich ter uitoefening van hun beroep in een roeiboot midden op de rivier de Merwedc even beneden deze stad. Nadat zij een betrekkelijk grooten afstand met hun vischwant hadden ♦edreven, geraakten zij plotseling aan een stuk drijvend wrakhout vast en wel zoodanig, dat niettegenstaande zij met hun riemen alle krachten inspanden los te komen, deze verloren gingen en zij geheel hulpeloos met levensgevaar voortdreven. Op hun aanhoudend hulpgeroep begaven eenige visschers in een boot zich derwaarts en smaakten de voldoening hen uit hun benarden toestand te redden. In den avond van Zondag 11. omstreeks 11 uur begaven J. van Raai en W. Lommers, beiden in de Daleinstraat woonachtig, zich naar buiten de Waterpoort, ten einde met drijfwant op de rivier de Merwcde te gaan visschen, toen laatstgenoemde in de Robberstraat het ongeluk had door de glad heid van den weg te vallen en het linkerbeen boven den enkel te breken. Hij is met behulp van anderen naar zijn woning gedragen en van daar per brancard naar het ziekengasthnis, alwaar hij onmiddelijk ouder geneeskundige behandeling van den heer Dr. Van Es van den Andel is ge steld. W. G. Ct. t15 Maart. LI. Maandag zijn hier op het raadhuis in het openbaar uitgelootéén aandeel groot 500, in de geldleening ten laste dezer gemeente aangegaan 186162, zijnde no. 9, en zeven aandeelen ii. 500, zijnde nos. 6, 15, 26, 48, 528, 543 en 51" in de geldleening van 1881, groot ƒ350.000. Genoemde uitgebotte aandeelen zijn aflosbaar 1 Juli dezes jaars. De leerling 186162 is alsdan reeds tot op 12500, na geamortiseerd. Januari is voor oude menschen weer een ge vaarlijke maand geweest. Zoo stierven in de ge meenten Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, 's Hage, Groningen, Haarlem, 's Bosch, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Rotterdam en Utrecht in die maand 459 pers. hoven de 65 jaren. Aan tering bezweken te 's Hage in dien tijd 72 pers., aan acute en chron. ziekten der ademhalingsorganen 64, aan hersen ziekten 18 pers., aan acute en chron. ziekten der spijsverteringswerktuigen 20 pers., en verder aan roodvonk 4, aan mazelen 2, aan croup 5, aan kink hoest 3 pers. Door gewelddadigen dood en ver drinken kwamen 6 personen om. De verkonding tier overleden tot 1000 inwo ners in een jaar was in Jan. in bovengenoemde gemeenten behalve te Leeuwarden en te Maastricht ongunstig. Zij bedroeg te Amsterdam 29.3, te Arnhem 26.5, te Dordrecht 34.5, te 's Hage 26.5, Groningen 31.4, 's Bosch 33.7, Leeuwarden 21.9, Leiden 31.8, Maastricht 20.2, Rotterdam 31.4, Utrecht 34 en Haarlem 31.8. Te Utrecht, üordt en 's Bosch was zij dus zeer ongunstig. Op Tessel dus meldt men schijnt een ziekte onder de hazen te heersckenten minste er worden verscheiden van deze dieren dood in de duinen gevonden. De veehouders denken, dat de ziekte de „ongans" is, dat is dezelfde ziekte waaraan zij verleden herfst vele van hun schapen verloren hebben. Dagbl. Naar van geloofwaardige zijde verzekerd wordt, acht onze kroonprins allengs het einde zijner stille afzondering genaderd en zal hij dezen zomer, men meent ter gelegenheid van de koloniale ten toonstelling, weder aan het openbare leven deel nemen. Ofschoon naar gemeld wordt, het nog lang niet zeker is of de prins de openingsplech tigheid, die door de tegenwoordigheid van koning O O O en koningin wordt opgeluisterd, zal bijwonen, meent men toch de hoop t.e mogen koesteren, dat binnenkort ook in de verwijdering, die er tusschen den prins en het koninklijk hof heeft bestaan, eene gelukkige verandering zal komen. R. N. Te Zierikzee is een kindje van acht maanden gestikt iu een stukje brood, waaraan het zat te zuigen. Bij Kon. besluit is o. a. benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Gorinchem, Mr. E- V!l1» van Popta te Sominelsdijk; tot griffier bij het Kantongerecht, te Soinmelsdijk, Mr. G. Ribbius advocaat en procureur te Arnhem. Door overmatig gebruik van sterken drank is te O «D Schiedam een persoon plotseling dood gebleven. Hij laat eene weduwe met 10 kinderen na. Het moet gebleken zijn, zegt het N. v. d. D. dat de gewezen burgemeester van Loosduinen bij zijn vertrek geen handelingen gepleegd heeft ten na- deele van de door hein gevoerde administratiën of vau de onder hem berustende waarden. Men meldt aan de N. Rott. Crt. uit Gorredijk van 13 Maart Gisteren zou de zomerdienst op de lijn Jonre Heerenveen-Gorredijk der Nederl. Tramweg maatschappij een aanvang nemen. Yan hier zou den dan nog twee treinen meer rijden. De sneeuw wierp het geheele plan in duigen. Yan dW echter liep 't nog erger. Te 8 uur rtr liet station had moeten verlaten, en toch was 't blijkens de gevolgen nog te vroeg. Nauwelijks toch was men eenige meters van 't station ver wijderd, of in de bocht van de dorpsstraat stootte de tramtrein op eene terugkomende locomotief, i die reeds was vooruit gezonden otn door heen en weer rijden de rails schoon te honden. De botsing was groot. Menigeen dacht bij 't geluid van den schok aan een doffen geweerknal. De passagiers, onder welke verscheidene leerlin gen van de Hoogere Burgerschool te Heerenveen, kwamen gelukkig met den schrik vrij, die echter niet weinig groot was, toen men 't tegemoet snellend gevaarte zag aankomen. Eene vrouw be kwam eene schraam in 't gezicht. De beide locomotieven daarentegen, alsmede de personenwagen, werden deerlijk gehavend. Het eene balkon van den laatste is geheel vernield. De eene stoomketel is geheel lek en liet het water aanstonds wegloopen. Algemeen hoopt men, dat bij 't passeeren van bochten of bevolkte streken weer, evenals in den aanvang toen alles nog nieuw was, gebruik vau de schel zal gemaakt worden. Die 't ongeluk hebben bijgewoond, beweren, de schel noch van de eene, noch van de andere locomotief gehoord te hebben. gaat dien koning der passeeren, die tal Naar de tentoonstelling te Amsterdam deze week op reis de „koning der koningen", zooals de shah van Perzië in zijn lawV heet. Omstreeks het midden van deze maand verlaat hij Teheran en begeeft hij zich rechtstreeks naar Petersburg, van daar bezoekt hij Berlijn en komt hij te Amsterdam, ten einde de internationale tentoonstelling in oogenschouw te nemen. Vervolgens gaat hij langs een kleinen omweg over Brussel, Parijs en Londen naar Weenen, om tegen het einde van Juli zich naar Italië te be geven, te Briridisi aan boord te stappen, ten einde Athene en Konstantinopel te bezoeken, van waar hij naar Teheran, zijn hoofdstad, terugkeert. Onder Drachten heeft men een dezer dagen ook eens een betooverings-geschiedenis gehad. Het was hier echter geenszins een oud hesje, die het kwaad heette te hebben bedreven, maar een man en eene vrouw, beiden in de kracht van het leven, die eene oude vrouw en... eene koe zouden hebben betooverd. Bezweringen echter hielpen niet; toch werd de booze opgeroepen, om dan op eene andere wijze dienst te doen men probeerde het op raad van een minder bijgeloovig man, met.... duivelsdrek, en vrouw en koe waren spoedig weder genezen. De spoorweg GorinchemGeldermalsum zal, vermoedt men, niet voor den volgenden win ter- dienst in exploitatie komen, daar de verbreedirtg van het Zederikkanaal (onderdeel der verbetering van deu waterweg van Amsterdam naar den Rijn) het afbreken van de spoorwegbrug en haar ver vanging door een grootere eischt. De Zutphensche Ct. schrijft „Ziet ge ginds dien pronk der dalen, Dien verheven eikeboom." Zoo zong of had althans ieder Doesburger kun nen zingen, toen hij dezer dagen door zijn straten wouden, dien reuzenboom zag van jaren een sierraad was der bosschen van den „Ulenpas," gemeente Meppel, toebehoorende aan jhr. A. van Sehuijlenburch. Dit pronkstuk ging den weg aller booraen; die reus, die wellicht meer dan eene eeuw zijn trot- sche kruin fier naar de wolken verhief, werd ten slotte gemerkt, gewogen en neen! niet te licht, maar, bekeken en wel gemeten, zwaar genoeg be vonden niet om naar het Nirwana in kachel en fornuis te verhuizen, maar met ons nageslacht tot getuige, zijn leven te eindigen, bijv. als balk aan een onzer groote zeeschutsluizen. Die boom, ge kocht door den heer W. Giesen, te Doesburg, en vervoerd door diens zoon, met behulp van de noodige manschappen eu een 12-tal paarden, wekte eene begrijpelijke verbazing op zijn weg door Does burg's straten. De ruiten der vensters rinkelden en de bewoners liepen uit in zoo grooten getale, dat de hulp der politie noodig was om den weg vrij te houdenaldus bereikte die gevallen groot heid zijn eerste rustplaats. De werkman, die te Amsterdam op de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen tusschen de machine is geraakt, is aan de gevolgen bezwe ken. Te Drouweneriqond is een meisje, van 17 jaar bij het doen van boodschappen verdronken en een boerenknecht Zoodanig van een hollend paard gevallen, dat hij waarschijnlijk aan de gevol gen zal bezwijken. Zondagavond omstreeks half- acht uren is bij een spekslager in de Dapperstraat buiten de Muiderpoort, te Amsterdam, een brutale diefstal inet inbraak gepleegd. Terwijl de bewoners afwezig waren, hebben de dieven zich toegang tot het huis weten te verschaften en een som van ongeveer ƒ800 ontvreemd, benevens eenige worsten en spek. Tot heden is men de dieven nog niet op het spoor. Twee Rotterdamsche meisjes van 13 en 14 jaar zijn te Delft in een slaapstede aangetroffen. Zij ziju door de politie naar haar ouders, die zij heimelijk hadden verlaten, terug gezonden. In den ouderdom van 90 jaren is aan den Lemmer overleden de oud-strijder van Waterloo, Jan Balsma; te Arnhem overleed de oud-strijder G. Daniels op bijna 88-jarigen leeftijd, en te Maassluis bezweek een oud-strijder, ul. de 90-jarige Johannes Smith. Een werkman van de cementfabriek te Yeijlen (Limburg) is Vrijdag 11. in de groeve gevallen, waaruit de stof tot bereiding van cwment wordt gedolven. Hij is den volgenden dag aan de gevolgen overleden, nalatende een weduwe met 4 kinderen. Een nieuwe stoombootlijn met een laag tarief (50 cents retour) wordt aanstaanden Zondag ge opend tusschen Rotterdam en Oud-Beierland. De booten zullen van beide plaatsen 2 maal per dag vertrekken. Door deze nieuwe verbinding wordt in een sedert jaren bestaande behoefte voor den maken om te -preken met vrienden en bekenden, zonder gevaar te doen ontstaan van besmetting. De toestand der zieken, die vroeger streng afge zonderd werden gehouden, zal door dezen maatre gel veel dragelijker worden. Ierland is het land der akeligheden telkens ko men van daar berichten van moorden en aanslagen, het een nog vieeselijker dan het ander. Dezer dagen werd weer een afschuwelijke moord in een spoor wegrijtuig gemeld. M.u had in een der waggons van den Water fordspoorweg een bloedplas gevon den. Er werd gesproken van tegen de wanden ge spatte hersenen enz. Maar noch van t.et slachtoffer noch vau den moordenaar was cenig spoor to ont dekken. De politie stelde een onderzoek in, en het is ge bleken, dat de geheimzinnige moord neerkwam op een neusbloeding, waardoor een der reizigers, een veekooper, iu den trein was overvallen, en die do bloedige sporen had achtergelaten. Op deu Mont Blanc is een Engelsch reisgezel schap, dat den berg van do Italiaausche zijde wilde beklimmen en zich legen deu raad der gidsen in, op weg begaf, door een sneeuwstorm overvallen en naar alle waarschijnlijkheid verdwaald en omgekomen iu den een of anderen afgrond. Op den spoorweg van Parijs uaar Viucenues lieeft een iudividu, Zondag avoud op twee verschillende uren, twee vrouwen, die alleeu reisden, aangevallen en vau haar gold beroofd. Telkenmale stapte hij iu den trein als deze op het punt stond te vertrekken en na een poos zich met zijn mede-reizigster, met, wio hij zich alleeu bevond, onderhouden te hebben, viel hij deze aan on dreigde haar te wurgen, als zij heui niet het geëisctno geld gaf. Bij aankomst, van den trein aan ten volgend station wist hij telkens te ontsnappen, de vrouwen half bewusteloos achterlatend. De dader is sedert gevat. burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter open bare kennis, dat zij, die verlangen, dat dc hun verleende ver gunning tot verkoop van sterken drank in 't klein bij liet eindigen van bet vergunningsjaar zal worden geacht wederom voor een jaar te zijn verlengd, daarvan minstens ééne maand vóór bet eindigen van deu termijn, over welken de vergunning loopt, aan Burgemeester en Wethouders moeten kennis geven, ten einde de schatting zoo tijdig te kunnen doen plaats hebben, dat de belanghebbende in de gelegenheid is het vergunningsrecht te voldoen vóó' dat bedoelde termijn verstreken is. Ileusden. 14 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Be Burgemeester, SPRENGERS. HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter open bare kennis, dat de lijsten der personen, bevoegl tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten eu den Gemeenteraad zijn vastgesteld, in de vestibule van het raadhuis aangeplakt en gedurende 14 dagen ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ïftYIOYeW Vft eVS'óAUeS, hl Maart' l78o,OVer- 1 gestaafd aan den Gemeenteraad moeten worden ingediend vóór den 29 Maart e.k. Heusden, 14 Maart 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP, Burgemeerster. SPRENGERS, Secretaris. Hoekafflp,, nart!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2