DIENSTBODE, GRUTTERIJ, naar tie Putter straat, hoek Zusterstecg. Aangeboden Pie Friessclie n Jammen P Openbare Verpachting. VERPACHTEN: De Voorwaarden en Perceelsbeschrijving En onmiddelijk daarna: AANBESTEDINGEN. Afloop van Aanbestedingen, Gemengd Nieuws en Allerlei. AD VERTE NTIEN. MARKTBERICHTEN. OVERGEPLAATST J. van Dieten. W. J. Schellings. Puike Zomer RIS- en ROODETARW, M. DE GIER, te Gorinchem. den B A N D IJ K langs den Linkeroever der Nieuwe Merwede onder Werkendam, een P L A A T in het Steur- gat onder Werkendam en Dussen, De Heer en Mevrouw Eschau- zier te Heusden, vragen om met 1° Mei, zoo noodig vroeger, in dienst te treden, eene nette en fatsoenlijke een fatsoenlijke burgerpot kunnende koken. Ken nis van de wasch strekt tot aanbeveling. Belooning naar bekwaamheid. Zonder deugdelijke bewijzen noodeloos zich aan te melden. De ONTVANGER der REGISTRATIE en DO MEINEN te Werkendamzal op "Woensdag 28 Maart 1883, ten huize van de Weduwe J. van Reenen te Werkendam., des voormiddags ten elf ure, in het openbaar, ten overstaan van den Notaris W. J. van der Elst aldaar, bij OPBOD en AFSLAG in ZES PERCEELEN, breeder bij billetten omschreven, voor den tijd van 6 JAAR, in gaande bij de gunning om te Hooien of met Vee te beweiden, naar verkiezing; voor den tijd van 20 JAAR, ingaande bij de gunning om met Riet, Biezen of Hout te beplanten. liggen ter inzage ten kantore der Ontvaugers le Gorinchem, Sliedrecht en Werkendam, bij welken laatsten tevens nadere inlichtingen te verkrijgen en de Kaarten te zien zijn. do trein dien dag en den volgenden dag (Zondag) niet verder giug. Met vreugde vernamen wij, dat Zondagsmorgens te 3 uur een trein van Marion Junction langs een anderen tak van den C. M. en St. P. naar Runningwater zou loopen en besloten daarvan gebruik te maken en dus een omweg van circa 200 mijlen te maken, dien wij per wagen zouden moeten afleggen door het Indianen-gebied, liever dan 48 uren in Marion Junction te moeten vertoeven. Aan bet station zag ik de eenige dron ken vrouw, die ik westelijk van New-York bemerkt heb. Yan de 12 uren, die wij daar moesten ver toeven, maakten we gebruik, om eeue excursie in den omtrek te maken en eenige boeren op te zoeken. Wij troffen eenigen, die voor twee jaren uit Oost- Friesland gekomen waren. Zij waren blijde dezen levensstap gedaan te hebben, daar ze nu reeds veel harder vooruit gegaan waren, dan ze thuis ooit hadden kuunen doeu. Wij vernamen gaarne, dat daar vier weken geleden een Hollandsche predikant gekomen was, die voor hen in 't Duitsch predikte, met name ds. S. J. Har- meling te Marion Junction Dakota, en brachten z.eerw. een bezoek. Hij bevestigde in alle deelen de gunstige getui genis door zijne gemeenteleden afgelegd en verklaarde zich gaarne bereid eventueele vraeen. u't Nederland aan hem gericht, te beantwoorden. Hij beweerde dat de ingezetenen van de Oostelijke steden, zooals van New-York en zelfs zoover westelijk als Chicago, volstrekt niet op de hoogte waren met de toe standen in Dakota, Nebraska, Kansas, Minnesota etc. Algemeen dacht men daar, volgens hem, over dreven over de strenge koude gedurende de winters en de boeren en hij beweerden dat het vee bijna altijd buiten loopt, zich voedende van de bladen der maïsstengels en van prairiegras; de koude ge voelt men daar niet zoo erg, vooral omdat de at mosfeer drooger is. Dit werd ons ook later her haaldelijk gezegd. In enkele plaatsen van Dakota is er veel alcali in het drinkwater, wat voor de nieuw aangekomenen in de eerste dagen onaange naam is, a la Rotterdammer Maaswater, doch het is niet schadelijk en men gewent er spoedig aan. Er is overal water te krijgen door wellen te graven, of uit riviertjes die tusschen de rollende prairies in loopen. Rollende prairie is land mot zachte glooiingen, en is beter dan vlakke prairie omdat het door betere afwatering droger is. Volgens ds. Harmeling waren de homesteads en preemptions langs den geheelen C. M. en St. P, spoorweg in de laatste jaren opgenomen, doch er is overal land te koop voor 6 tot 10 dollars den acre WO/n tot 621/g per hectare.) Dit komt, omdat algemeen te veel van het recht om koste loos gouvernementsland te krijgen, gebruik gemaakt wordt door de nieuw aangekomenen. Alle manne lijke huisgenooten en elke dochter boven 21 jaar krijgt hare 3 maal 160 acres op haar naam en later vinden ze uit, dat ze te veel hooi op de vork ge nomen hebben en alles niet behoorlijk kunnen na komen. Om de uitgestrekte velden in Amerika goed te bebouwen en te voorzien in de schaarschte van boerenarbeiders, is het dringend noodig landbouw werktuigen te gebruikou, waarvoor comptanten noodig zijn. De maïs wordt door de boeren gewoonlijk om gezet in varkens, welk systeem veel voordeeliger gebleken is dan de maïs te verkoopen. Deze var keus kunnen met voordeel eerst over enkele jaren gerealiseerd worden en dus is het licht verklaar baar dat de landbouwer, die met geene of bijna geeno comptanten aankwam, gaarne het land, dat hij te veel nam en waarvan hij toch niet genoeg vruchten kan oogsten, realiseert. Na enkele jaren is de prijs der landerijen verviervoudigd en dan zijn er weder velen, die liever verder westelijk op de grenzen der beschaving gaan wonen, op land wat hun doll. II/4 kost, en voor hunne oude boerderij dan in eene meer bevolkte streek gelegen, doll. 20 tot 25 accepteeron. Doze verkoopen geschieden steeds door laudagen- ten. Zooals men bijna voor elk handelsartikel ma kelaars noodig heeft, zijn de landagenten de com missionairs in land, die zich bezig houden met kooper en verkooper samen te brengen. Dit beroep, dat men in Europa niet zoo algemeen kent, wordt in Nederland dikwijls als onreëel voorgesteldhoe wel het in den regel door zeer respectable men- schen wordt uitgeoefend, die voor den nieuw aan gekomene noodzakelijk en nuttig ziju, vooral om dat. ze een onderzoek naar de echtheid van de titels van eigendom instellen. Daar de concurrentie op alle plaatsjes in dit vak groot is, kan de nieuw- gekomene zelf steeds goed op de hoogte zijn van de prijswaardigheid van de aangeboden landerijen. 4 April 11 ure. Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het maken van een kanaal aan het benedeneiud van Rozenburg met wederzijdsche dijken ten dienste der grondberging op de Maas vlakte voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Aanw. 24 en 31 Maart. 11 April 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het maken van twee dwars- kribben langs den linkeroever van het Scheur tus schen de kilometerraaijen 36 en 37, tot vorming der voorhaven van de schutsluis aan het benedeneind van Rozenburg ten dienste der grondberging op de Maasvlakte voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee. Raming 14,600. Aanw. 31 Maart en 7 April. 11 April 11 ure. Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het maken van zuileubazaltsteen- glooijing tegen het buitenbeloop der bedijking langs den linkeroever der Nieuwe Merwede onder de ge meenten Made en Drimmelen. Raming ƒ34,100. Aanw. 4 April. 13 April 3 ure. Raadhuis te Edam. Het ver- grooteu der haven te Voleudam. gemeento Edam. Raming 70,000. Aanw. 4 April te Volendam. 18 April 12 ure. Het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige verdere werken tusschen de stations Hoorn en Enkhuizen van den spoorweg ZaanstreekEnk huizen. Raming 712,300. Aanw. 9 en 11 April, telkens ten 11 ure, aanvangende te Hoorn. 30 April lOVg ure. Prov. bestuur te 's Hage. Het bestorten van den Oudelandschen zeedijk, be- hooi'ende tot de zeewerken in de provincie Zuid- Holland. Raming 30,000. Aanw. 23 April. 30 April IOV2 uro- Prov. Bestuur te 's Hage. Het bestorten van de Hoornsche hoofden aan den Oudenhoornschen zeedijk, behoorende tot de zee- werken in de provincie Zuid-Holland. Raming 10,000. Aanw. 23 April. DORDRECHT, 19 Maart. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van het onder profil bren gen en afwerken van den toegangsdijk van af den Noordend ijk tot aan de bestaande hulpbrug naar het terrein van deu watertoren waren de volgende tien inschrijvingen ingekomen J. Schreuders Jr. te Hardinxveld, 999.97C. do Borst te Papendrecht. ƒ989; A. den Haring te?, ƒ958; J. de Bruin alhier, 948 H. Kamsteeg te Gieseudam. ƒ868; F. Koorevaar te Hardinxveld, ƒ855; W. Stam te Dubbeldam, 785H. de Borst te Papendrecht. 740 A. v. d. .Nierwe alhier, 719; A. Stam alhier, ƒ615. De uitvoering van het werk is aan den minsten inschrijver gegund. Baron Rothschild te Parijs ging gaarne te voet uit en beleefde dikwijls de kostelijkste avonturen. Zoo had hij eens een lange waudeling gedaan in het gedeelte der stad achter het Panstion, waar hij geen weg wist. Hij wandelde vergenoegd ver der en ging op ontdekking uit; waut deze wijk der stad Parijs was hem eveu onbekend als Ame rika, voordat Columbus het ont'ekt had, aan de Europeanen. Hij staat voor een uitdragerswinkel stil, bekijkt de verschillende voorwerpen on ontdekte eensklaps een barometer uit den tijd van Lodewijk XVI, die wel geen spoor meer droeg van vroeger verguldsel, maar waarvan het beeldhouwwerk nog onbeschadigd was gebleven. De baron is een groot liefhebber van dergelijke curiositeiten en besluit dadelijk den barometer te koopen. De prijs is vijf gulden! Gelukkig over zijn koopje grijpt hij in zijn zak, maar 0 wee! hij heeft zijn portemonaie ver geten. »Nu dat doet er niet toe, in elk geval neem ik den barometer,zegt hij tot do uitdragersvrouw; zend hem aan mijn hotel, ik ben baron Rothschild, men zal u daar het geld wel geven. »Den naam en het adres ken ik niet mijnheer, antwoordde de vrouw, en bovendien zend ik nie mand artikelen die niet vooruit betaald zijn. De baron zag zeer op zijn neus, want hij had niet gedacht, dat er iemand in Parijs zou zijn, die ziju naam niet kende; daar hij echter goed geluimd was, amuseerde hem het geval en wilde hij juist verklaren wie hij was, toen hij op straat een kruier zag voorbijgaan. Hij wenkte deze en vroeg glim lachende: »Kunt gij ook iets naders van baron Rothschild zeggen »Nu, dat is ook een vraag, hij is immers onze geldkoning. Waarom vraagt gij mij dat?« «Daar de juffrouw hier hem geen crediet van 5 verleenen wil,« zeide Rothschild op de vrouw wijzend. »Is dat werkelijk zoo juffrouw Duclos?« riep de kruier ten hoogste verwonderd. >Ja, zie je Piet, je kunt toch niet verlangen dat men iedereen zal kennen,riep de uitdragers vrouw verlegen. »Ik ken jou wel en als jij borg wilt blijven.... Bij deze woorden brak de baron in een schater lach uit. »Nu, Piet, het, is goed, wilt gij mijn borg zijn, haal dan spoedig een vigelante en breng dan dezen barometer naar mijn huis.« De kruier liet zich dat geen tweemaal zeggen hij groette eerbiedig den baron, bezorgde hem spoedig een rijtuig en snelde toen mot deu baro meter naar het hötel van den geldvorst, die hem voor het gedragen risico,zooals Rotschild zich uitdrukte, rijkelijk beloonde. Bij Mevrouw D. is een schoorsteenbrand uitge broken. Jan vol overtuiging: Er is geenerlei gevaar Mevrouw, niet het minste gevaar! Maar gij weet er immers niet van Jan, plechtig en ernstig: O neen Mevrouw, daar hebt u gelijk in. Ik zeide het slechts om Mevrouw gerust te stellen. Een streng Russisch Gouverneur, Baron Velhio, die te Kischinew het bewind voerde, had de ge woonte van dagelijks in eenvoudige burgerkleediug door de stad te wandelen. Eens zag hij op zijn wandeling een man, die zijn hut een dak van stroo gaf in een wijk der stad waar dit niet geoorloofd was. Hij vroeg deu man, wie hem daartoe verlof gegeven had, en kreeg eerst een knorrig ontwijkend antwoord, maar door verder vragen kwam hij te weten, dat de betrokken stadsambtenaar, de Pristam, een speen varkentje ten geschenke had gekregen van den man en nu het stroodak oogluikend toeliet. Velhio ging nu terstond naar dien Pristam: »Waar is het speenvarken, dat ge van Sablo ge kregen hebt voor het verlof om zijn huis een stroo dak te gevenExcellentie,» stamelde de man overbluft. »Waar is het varken!» »Hier.... in den tuin.« »Neem het dan op en draag het mij achterna.» Er was niets aan te doende schuldige moest den Gouverneur volgen, met het speenvarken in de armen. Het dier begon luid te schreeuwen en spartelde hevig; maar de Gouverneur stapte on verbiddelijk voort, de eene straat in, de andere uit, de geheele stad door. Eindelijk was de muzikale waudeling afgeloopen en stonden zij voor het huis van Sablo, waar de Gouverneur den ontrouwen ambtenaar beval, het speenvarken aan den eigenaar terug te geven. Ieder in zijn vale. Voor de rechtbank verschijnt als getuige een metselaar, die, zoo van den kalk bak geloopen, bemorst en wel te voorschijn treedt. Toen hij den eed zou afleggen, zei de rechter tot hemGetuige, wanneer gij voor de rechtbank moet verschijnen, kondet ge wel ziudelijker kleederen aantrekken. Wat dat betreft, gaf do getuige ten antwoord, ben ik even welvoegelijk als UEd.Achtbare, die hier toch (wijzende op de toga) zoowel in uw werk pak verschijnt als ik in het mijne. Liefde van een Oldenburgschen boer &oor zijnen zoon. Een Oldeuburgsche boer bracht kortelings aan Dr. G. het bericht van het overlijden zijns zoons, met de woorden: Et spiet mi gans onman- nig, dat de jongen der laigs gaon is.» De toon, waarop dit gezegd werd, en de tranen in de oogen van den vader, gaven toereikend te kennen, dat de smart, waarvan deze kennis gaf, echt en diGp gevoeld was. Wie echter beschrijft het gevoel van den doctor, toen de diepgetroffene vader er bij voegde »Ja, et is al hard, wen man 'n kind mis sen muutmaor dao wil ik niks von zeggen; ik hew jo nog kinner noog. Maor dizzen jongen har ik al zoo gans uten ragen hin; he bun al zoo meuje de geuzen heuden(Ja, het is heel hard, als men een kind moet missen maar daar wil ik niet over sprekenik heb toch nog kinderen genoeg. Maar deze jongen was al zoo geheel en al uit de ruigte uit; hij kon al zoo mooi de ganzen hoeden.) Best mogelijk. Van een rijk Engelschman, die reeds vele jaren dood is, wordt verhaald dat op ze keren dag een jonkman bij hem kwam en zijne hulp verzocht om eene zaak te beginnen. Drinkt gij?» vroeg de millionair. »Zoo nu en dan.» »Laat dat! Laat het een jaar lang, on kom dan weet bij mij.» De jonkman wende zich het drinken af, en n£ verl >op van een jaar vertoonde hij zich weder voor deu grooten man. »Rookt gij?» vroeg deze. »Ja, nu en dan.» »Laat dat! Laat het een jaar lang en kom dan weer bij mij.» De jonkman ging heen, wende zich het rookeu af, eu na zich twaalf maanden èn van drinken èn van rookeu onthouden te hebben, kwam hij weer bij den philantroop. »Pruimt gij?» »Ja, sedert ik niet meer rook.» Laat dat! Laat het een jaar lang, en kom dan weer bij mij.» Maar de jonkman kwam niet terag. Toon iemand hem vroeg waarom hij geen moeite meer deed, gaf hij ten antwoord: »ik zag wél waar hij heou wilde. Hij zou mij gezegd hebben, dat als ik niet meer dronk, rookte en pruimde ik genoeg geld opge spaard zou hebben om zonder zijne hulp eene zaak te beginnen.» Geen wonderlijker ding in de wereld dan een hart. Hier wordt er een gestolen, zonder dat de strafrechter er zich mede inlaat, daar verovert men er een na verwonding met onzichtbare pijlen, ginds weer wordt er een gebroken, terwijl elders iemand zijn hart aan iets ophaalt. Het verschil in harten maakt dat de een iets niet over zijn hart kan krij gen, waartoe de andere wel het hart heeft. Iemand die ons genegen is of ook wel niet genegen, stort zijn hart voor ons uit, of slooft zijn hart uit het lijf, of draagt ons een kwaad hart toe, soms ook een goed. Het hart kan iemand ook bloeden, maar niet alle harten leenen zich daartoe, b. v. niet het hart van suiker, dat de banketbakker u te koop biedt, ook niet het steenen hart, dat de hardvoch tige mensch in zich omdraagt. Doch hoe zonder ling het hart er ook kan uitzien, ieder mensch be zit er toch een, maar niet ieder draagt het op de rechte plaats. Bluf Karei,zei een kleine jongen tot een zijner vriendjes, wij krijgen een koepel op ons huis.» »Is 't anders niet,» was hot antwoord, wij heb ben een hypotheek op het onze.» Een bonmot van Canrobert. Keizerin Eugdnie wilde eens weten, hoe een heer heette, die in een ander vertrek met haar gemaal stond te praten. Zij riep Canrobert, vroeg hem wie het was eu kreeg ten antwoord: »Den naam van dien heer zou ik op het oogenblik niet kunnen zeggen, Majesteithij is een geleerde, een van die menschen die veel weten van wat iedereen weet, en niets weten van hetgeen iedereen weet.» Een dankbare dief. Indien er nog menschen ge vonden worden die klagen over de ondankbaarheid hunner natuurgenooten, dan is de lezing van het volgende' voorval, dat dezer dagen te Weenen heeft plaats gehad, aan te bevelen. Een geneesheer van naam met eene uitgebreide praktijk begaf zich des avonds naar het »Café Central», om zich door het gebruik van een kop thee wat te restaureeren. Toen hij behagelijk warm, bezig was met het lezen van een dagblad, werd hij geroepen om spoedig ten huize van een zijner patiënten te komen. De docter sprong op, en keek naar den muur alwaar zijn pels had gehangen, om ten slotte te ontwaren, dat die door een begeerige hand was ontvreemd. o O De patient had dringend hulp noodig, waarom de docter een ras besluit nam, een kleodermagazijn bin nenging, een overjas kocht, en het bezoek aflegde] bij den zieke. Den volgenden ochtend reeds vroeg- i tijdig verscheen aan de woning van den docter een dienstman, die een groot pak en een brief afgaf. In het pak, dat het eerst werd geopend, vond de docter tot zijne groote blijdschap en verwoudering den ge-f stolen pelsjas. De brief luidde als volgt j>Geëerdo Heer! Ik zend hierbij den pelsjas, gis teren door mij gestolen, terug. Door een kaartje! in een der zakken gevonden, ondekte ik uw adres.: Eenige jaren geleden hebt u mij kosteloos en met] groote zorg tijdens eene ernstige ziekte behandeld eu daardoor aanspraak op mijne dankbaarheid ver worven. U zult nooit door mij bestolen worden. Ik verzoek u alleen den dienstman te betalen, daar. zulks mij in mijne bekrompeue omstandigheden on- mogelijk is. Uw geti'ouvve N. N. 's Bosch, 19 Maart. Op de heden gehouden markt van vette kalveren, waren aangevoerd 135 stuks. De le kwal, gold van ƒ0.66 tot 0.70, 2e kwal. van ƒ0.64 tot 0.66, 3e kwal. van ƒ0.62 tot 0.64 per kilogr. Al het aangevoerde, werd aan genoteerde prijzen verkocht. De prijs der boter was 1.36 a 1.68. f Gorinchein, 19 Maart. Bij een aanvoer van ongeveer 200 stuks vee, was de handel heden we der levendig. Prijzen Enkele zware kalfkoeien 240 a 325 mindere qualiteit ƒ170 a 250; dito vaarzen/* 160 a ƒ250. Melkkoeien 180 a 280. Vare koeien 140 a 180. Vaarzen 90 a ƒ140. Nuchtere kalveren 8 a ƒ18. Varkens, zware vette op levering 54 a 58 ets. per Kilogram. üverloopertjes voor Engeland 46 a 48 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken ƒ6.50 a ƒ11. per stuk. De prijs dor goëboter was 1.10 a 1.34 per KG. Door de opkoopers werd echter niet meer dan ƒ1 per K.G. besteed. Kipeieren golden 1.00 a 1.20 de 26 stuks. De ondei'geteekende bei'icht bij deze, dat de van wijlen don Heer C. A. ROOMER Czn., op Maandag 19 Maart a. s. wordt Tevens beveelt hij zich bij voortdui'ing aan in de gunst en het vei'trouwen, waarin hij zich als op volger van den Heer Roomer, reeds gedurende drie jaren mocht verheugen, terwijl hij zal trachten, door accurate bediening die gunst en dat vertrou wen waardig te blijven. Heusden, 16 Maart 1883. eene aanzienlijke pai'tij 2- en 3-jarige zwarte en roode Aalbessen Struiken, 1- en 2-jarige Frambo zen, 2- eu 3-jarig Eiken Pootscl. HELENAVEEN (N.-Brab.) Van af heden te verkrijgen tegen billijk en prijs: ALSMEDE EENE PARTIJ genaamd: latere Kralen, heden aangebracht door Schipper JAN SNOEK, uit Friesland. Alsook te bekomen uitmuntend en op alle trouw, geschikt voor Zaai, afkomstig uit Zeeland. Zoolang de voorraad strekt te bekomen bij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3