Ij uitenlandsch O verzicht. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. hübbcii vele uithangborden betrekking, b.v. „In den gouden engel,„De drie kronen/' z/De gouden ster," „De drie Mooren." Dan waren de 3 symbolen der Goddelijke deugden //Kruis, anker en roos," zeer algemeen op uithangborden. De meest gebruikelijke kerke lijke zinnebeelden, voornamelijk die, welke op het lijden van Jezus betrekking hebben, en de attributen der vier Evangelisten, vindt men op de uithangborden terug, als: //het Lam, de Leeuw, de Arend, de Duif," enz. Een ander uithangbord, dat dikwijls aange troffen wordt, maar waarvan de oorsprong moeilijk is aan te geven, is de //Eenhoorn." Zon en Maan komen ook dikwijls voor, zon der dat zij als uithangteeken juist een gods - dienstigen oorsprong hebben met de //halve maan" is dit echter het geval wel. Vele steden in het oosten van Duitschland, de Turken hebbende leeren kennen, namen in hare uithangborden het beeld van de heilige Maagd, met de halve maan der Turken on der de voeten. Andere hotels ontleenden hun onderscheidingsteekens aan de Heraldiek, b.v. z/de Zwaan, de Struis, de Beer, de Reus." Andere weer, zooals wij reeds aanmerkten hadden hun ontstaan aan de gilden te danken: //de Laars, het Hoefijzer," enz. Som mige uithangborden hebben een geschiedkun digen oorsprong. Welk een geweldige afstand is er tusschen de hotels en logementen van den goeden ou den tijd en de moderne hotels der groote steden. Monumentale gebouwen, met al de verfijnde pracht, met al de gemakken der hedendaagsche beschaving, zijn bijna overal in de plaats gekomen van de oude patri archale logementen, herbergen en taveernen. De groote hotels van den tegenwoordigen tijd in de verschillende landen kunnen thans wat sie rlijkheid, gemakken, reinheid en orde gerust met elkander wedijveren en zij kun nen zeker in vergelijking met die onzer voor vaderen als een schitterend bewijs worden aangemerkt, dat de beschaving zich niet tot één land beperkt, maar in de meest uitge strekte beteekenis van het woord ecne we reldburgeres is geworden. Het Engelsche gouvernement hoeft, iu do afgeloo- pen week door haren gezant te Washington ernstig laten protesteer en tegen het feit dat de Regeeriug der Vereenigde Staten het kalm aanhoort dat de kuierikaansehe leren een oorlog op leven en dood tnssehen EngeVauA en Ierland aanraden. Bepaalde lijk had de Eugolscho gezant op het oog de woeste laai van den Ier Rossa. Men mag het er voor honden dat de ernstigste vertoogen van Engeland te vergeefs znllen zijn. De publieke opinie in Amerika is niet alleen aan do meest teugellooze vrijheid go- wond en daarenboven tegen Eugeland gericht, maar do Amerikanen weten zeer goed dat Engeland hen wel dreigt maar niet zal slaan. Ieder zal evenwel beseffen dat, zoo het anders ware, zoo het. tusschen Engeland en do Veroenigde Staten tot een bloedige botsing kwam, dit tot de grootste rampen zou moe ten gerekend worden die de menschheid kunnen treffen. Volgens de berichten dor Engelsche bladen zou de vermaarde »No. 1 s uit, het Dnblinsche procos hoog eu droog te New-York zitten en zijn uitlevering door En geland geëischt worden. Er is veel katis dat ook die vraag door Amerika ontkennend zal beantwoord worden. Intusschen verkeert Londen in ecu voortdurende paniek. Duizend mau der garde bewaken het par lementsgebouw, dat men heeft gedreigd in de lucht te laten springen. Het is voor do Transvaal in zekeren zin geluk kig dat onder deze omstandigheden dr. Jorissen te Louden komt beproeven de gehate Engelsche su- zereiniteit op te doen heffen. Engeland begrijpt al het, gewicht van Granville's verklaring dat Enge land niet een tweede Ierland begeert in Zuid-Afrika. De Engelsche bladen beginuen nu ook langzamer hand to erkennen dat de Transvaalsche Boereu tegenover de Kaffers niet anders handelen dan zij kunnen. Eerst kwamen aanhoudend berichten van ernstige* nederlagen, geleden door de Boeren. Thans erkennen ook de Engelsche berichten dat do Boeren langzaam maar zekor de inlandscho stam men onderwerpeu. Men mag dus de hoop koesteren dat een hetere geest in de Engelschen gevaren is ten opzichte van Zuid-Afrika, en dit zou do zending van dr. Jorissen heel wat gemakkelijker maken. De beweging, door de Erauseheu gemaakt over hunne oproerige medeburgers, is spoedig tot beda ren gekomen. Men heeft de meeste gevatte perso nen weer losgelaten, omdat men niets tegen hen had in te brengen. In het algemeen wordt er wel wat gauw gedacht, dat Parijsche radicalen mannen zijn die bloed en petroleum drinken. Belleville hoeft thans voor de Nationale Verga dering een opvolger van Gambetta gekozen. Thans koos die Parijsche voorstad een radicaal, een ouden mededinger van Gambetta, de heer Lacroix. Zoo ziet men hoe groot de macht van Gambctta's per soonlijkheid is geweest! ll verschillende stoffen uit den bodem moet pntten. Om echter deze voedoude stoften te kunnen opne men moet er lucht ia den bodem zijn; waarom de bodem dan ook los en gekruimeld moet zijn. Vervolgens toonde ZEd. het nat van wisselbouw aan, die zeker de beste opbrengst verschaft. Om de wisselbouw met vracht te knunen aanwenden mout men kennis nemen van de familiën die zich in do plantenwereld voordoen. Ook geven verschillende planten reeds aan waar uit de bodem bestaat. Zoo leert ons b.v. wilde zuring, dat er veel vloeibaar water in den bodem aanwezig is, waariu de meeste planten zich niot voordeelig kunnen ontwikkelen. Scbermplanten behooren tot eene familie die na- deelig inwerkt op andere planten. Granen en peulen behooren tot verschillende fa- miliëu die voordeelig op elkaar inwerken. Kropsalade en andijvie behooren tot dezelfde fa milie en moeten dus evenmin na elkander verbouwd worden als kool en radijs of als vlinderbloemige soorten: klaver, erwten en boonen. Wel vragende laatsten allen kalk aan den bodem, doch het beste land zou spoedig uitgeput zijn, iudieu men steeds dezelfde oischen stelde. Bij grassen is de voedingskracht in den halm te vinden. Tijdig maaien voor de grassen is noodza kelijk oin de voedende stof te bewaren, voor granen daarentegen is goed rijpen bijzonder aan te bevelen. Door onderzoek moet men tot de wotenschup ko men. Dat bewees Agar, die in 1796 in eene brochure het suikergehalte aantoonde dat de beet wortel bevat, die daarbij tot eene nieuwe familie behoort en geen schade doet aan opvolgende gewassen. Ook de aardappel vraagt weinig van den bodem. Distels zeggon dat er krachtige voedingstoffen aan wezig zijn. Brandnetels getuigen van veel kalk iu den bodem, terwijl ook de brandnetel een krachtig en versterkend voedsel voor bot vee aanbiedt. Zelf den bodem to onderzoeken, die 1300 ver schillende grassen aanbiedt, waarvan er een 130-tal in ons land en een 60-tal op krachtige bodems aanwezig zijn, is zeer aan te bevelen. In het t weede gedeelte der rede kwam de geachte spreker weder op de grassen terug en toonde aan schouwelijk aan, hoe de grassen uit verschillende geleden bestaan. Ook zijn er grassen welke die ge leden rnUseu, als biezen, grassen, die weinig of geen voedingswaarde bezitten. Waar veel biezen aan wezig zijn is te veel vloeibaar water in den grond door het losmaken eu ontwateren van den grond, vallen echter van zelf deze planten weg. Bij bot aanleggen van weiden moet vooral toe gezien worden op de graszoden. De oude theorie om die te verkrijgen uit hooi van eigen bodem, is zeer af te keuren, daarmede verkrijgt men toch met, de goede, ook slechte grassen en onkruid. Bij bet aanleggen moet men zoowol zorg dragen voor boven- als oudorgras. Voor bovongras is zoowel Engelscb als Italiaansch znaigras aan te bevelen hoewel de voedingswaarde in het laatste het eerste bijna 1/3 overtreft. Voor ondergrassen heeft men veldboerndgras noodig, bet- welk niet verward mag worden met het eenjarig beemdgras. Onder de grassen, die bij het aanleggen van wei den vooral iu aanmerking komen, behoortreuk gras, dat smakelijk voor het vee is, thimotheusgras, uit Amerika afkomstig, kamgras, dat vooral op den krachtigston bodem wordt aangetroffen. Vervolgens kwam hot vee aan de beurt en de wijze waarop elk soort zijne eigene oischen stelt, Men moet zich daarom vooral afvragen voor welk doel men welland wil aanleggen. Graszoden moeten boven op den bodem gelegd worden. Bij te diepe legging gaat veel van bot zaad verloren. Op nieuw weiland past het eerste jaar jongvee. Ook is overbemesting daarbij zeer aan te bevelen. Zoogenaamde boterbloempjes zijn zeer nadcelig, waaraan het ook te wijten is, dat bot vee in den zomer meermalen minder melk geeft. Vergiftige planten kwamen vervolgons aan de beurt, gevolgd door bet keumerk van de beste grassen. Lijn- eu raapkoeken werden bijzonder aangepre zen om nevous bet krachtvoeder te bezigen. Nog volgden menige nuttige wenken, doch de ruimte gebiedt ons dit niet uitvoeriger te behandelen. De heer Boomkamp schonk ons eon leerrijken en aangenainen avoml. Zoowel zijn degelijke verhan deling als de gemakkelijke wijze van voordracht dwong eeue groote belangstelling aan zijne toe hoorders af, die zeker nog lang met genoegen op dezen avond zullen terugzien. Wij zijn het. dan ook volkomen met den voorzit ter eens, toen hij den geaebteu spreker bij het schei den een hartelijk tot wederziens toeriep. POEDEROIJEN. Voor de betrekking vin hoofd aan de op. school alhier hadden zich slechts drie sollicitanten aangemeld. Twee van hen waren 1.1. Donderdag opgekomen, teneinde zich aan het vergelijkend examen te onderwerpen. Beiden zul len allicht ter benoeming worden voorgedragen. tAan deze g meen te is door de regeering een subsidie van 7000 verleend in de buiten gewone kosten van het lager onderwijs. nummers gaven we een t ZALT'-BOMMEL. Alhier heeft de werklieden vereniging /,Hulp naar Vermogen" besloten, in geval van pokziekte geene uitkeering aan de zie ken te geven, tenzij gebleken was dat de vacci natie in het gezin op behoorlijken tijd had plaats gehad. Slechts één der leden had een godsdien stig bezwaar daar tegen. t NIEU WAAL. Bij 'net alhier 11. Vrijdag ge houden (vergelijkend examen voor hoofd der op. school was slechts één sollicitant verschenen. De strijd zal dus niet hevig geweest zijn en de raad zal zonder keuze moeten benoemen of besluiten de schrale bezoldiging te verhoogen en tot eene nieuwe oproeping over te gaan. t BOMMELEllWAARD. De hulp-postkantoreu in deze streek zijn ook thans voorzien van eene massa materieel voor de pakketteudieust. De in voering hiervan is waarlijk geene oorzaak tot juichen voor de beambten. Een vracht werk en groote verantwoording bij allicht weer schrale be looning. De postspaarbank althans beloont spaar- zamelijk. Sommige brievengaarders ontvingen voor hunne bemoeiingen hiermede over 1881 enkele stuivers andere eenige dubbeltjes en die 2 a 3 gulden kon halen had een buitenkansje. t BAARDWIJK, 23 Maart. De collecte voor de aanbieding van een huldeblijk aan den Minister heeft alhier de som van 79 opgebracht. t GEN DE REN, 27 Maart. Gisteren avond wer den in de Chr. Geref. kerk alhier weder eenige voordrachten gehouden door de jongelingsvereeni- ging van die gemeente, waarvan de uitvoering de algemeene goedkeuring wegdroeg. HEUSDEN, 27 Maart. fVoor de afdeeliug Heusden der Noordbrantsche Maatschappij van Landbouw, trad hedenavond op de heer W. Boomkamp nit Noord wijk. Aan de oproeping der afdeeling was door velen gehoor gegeven, vooral uit bet naburige Haarsteeg, dat bij ondervinding reeds over bet leerrijke van des rede naars talent kon oordeelen. Tot onderwerp koos de spreker de plant en stelde ons aanschouwelijk de wortel voor waarmede zij de ft t AN DEL, 21 Maart. Heden had alhier eene 1 verpachting plaats van weiland, gelegen onder deze gemeente, tereenvolgende laat: opgebracht cn thans slechts ƒ40 mocht afdoen. VRIJHOEVEN-CAPELLE. De Heer J. van Dijk, Burgemeester dezer gemeente en van Sprang, werd dezer dagen door den gemeenteraad alhier tot Secretaris benoemd, terwijl in dezelfde ver gadering tot gemeente-ontvaifger werd gekozen de Heer M. A. Verhoeven, thans werkzaam ter Secre tarie te 's-Grevelduin-Capelle. Beide vacaturen waren ontstaan door het reeds door ons meege deelde verleende eervol ontslag aan den Heer H. L. Craaijo, die naar Nijmegen is vertrokken. MAAS EN WAAL, 24 Maart. Hoewel het binnenwater nog niet geheel geweken is, valt het toch goed weg. Juist lieden voor een half jaar liepen de waarden in en nam de overlast van 't kwelwater een aanvang. Nu 't bouwland weer droog is, blijkt 't uitgezaaide winterkoren geheel verloren te zijn. Algemeen verneemt meu, dat de vruchtboomen goed geknopt zijn. GORINGHEM, 24 Maart. Tot brievenbestel lers aan het postkantoor zijn benoemd met in gang van 1 April, W. F. Heshusiüs, postbode op Herwijnen en PI. J. Wiedeman, mede post bode op Giessendam. De brievenbesteller G. A. van den Berg is be noemd tot kantoorknecht. Het personeel op het postkantoor bestaat nu uit een directeur, drie commiezen, een surnume rair, drie assistenten, twee kantoorknechts en zes brievenbestellers. Sedert Donderdag 22 tot Zaterdag 24 Maart, zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen: 19 zalmen van 18 tot 24 halve kilo's; prijs per half kilo 0.86 tot 1.20. t Door den gemeenteraad alhier is tot onder wijzeres aan de burgerschool voor meisjes benoemd, inej. S. C. Visser te Noord wijk, op eene jaar wedde van 700. t VUREN. De door den raad dezer gemeente vastgestelde en door Ged. Staten goedgekeurde kohieren van den H. Omsl. en der hondenbelas ting, dienst 1883, bedragen respectiev dijk ƒ1400 en 111.50 t SLEEUWIJK, 25 Maart. Heden vertoonde zich in deze gemeente een meisje van omstreeks zeven jaar, dat geen inlichting kon geven van waar het kwaii), noch van den naam narer ouders, en klaarblijkelijk verdwaald was. De heer J. E. Sprenger, stalhouder alhier, nam het kind voor- loopig liefderijk tot zich en toen kort daarna, door gegeven inlichtingen van P. Kieboom te Woudrichem, bleek, dat het kind aan den Niea- wendijk, gemeente Almkerk, te huis behoorde, plaatste hij het verdwaalde kind, met vier zijner kinderen, in een gesloten rijtuig om het naar de beangste ouders kosteloos terug te brengen. Den beer Sprenger brengen wij gaarne onze buide In een onzer vorige overzicht van de bepalingen betreffende de binnen- landsche postpakketdienst. Gaarne vuldoen wij aan liet verzoek van eenige abonnés, om ook het een eu ander mede te deelen omtrent de verzen ding van pakketten naar het buitenland. Naar bijna alle landen in Europa kunnen pak ketten verzonden worden. Die pakketten mogen niet zwaarder zijn dan 3 KG., zij mogen geen grooter inhoudsmaat dan 20 kub. dM. en langs geen der vlakten grooter afmeting hebben dan 60 cM. Aangifte van waarde is niet toegelaten. Van de verzendingen zijn uitgesloten: lo. le vende dieren2o. voorw.rpen of zelfstandigheden die aan ontploffing of zelfontbranding onderhevig zijn 3o. pakketten, brieven bevattende of schrifte lijke mededeelingen, die een brief vervangen, en 4o. voorwerpen die in het land van bestemming of in een der landen, waarover het vervoer ge schieden moet, niet zijn toegelaten. In het ver keer met Italië is o. a. de verzending van gouden of zilveren voorwerpen en van tabak en sigaren verboden. De pakketten moeten zorgvuldig zijn ingepakt en verzegeld met lak of lood. Zij moeten boven dien vergezeld gaan van eene adreskaart en van de noodige douane-verklaringen. Die kaarten en ver klaringen zijn op alle post- en hulpkantoren ver krijgbaar tegen 1/3 cent de 2 stuks. Elk pakket moet verder voorzien zijn van een daarop geschre ven of daaraan vastgehecht opschrift, vermeldende den naam en de woonplaats van den geadresseerde. De belasting, die eventueel voor de buitenland- sche pakketten verschuldigd is, moet door den ge adresseerde bij de uitreiking van liet pakket worden voldaan. Het in Nederland te heffen port is niet uniform. Het wordt door de afzenders gekweten met fran keerzegels, op de adreskaart vast te hechten. Om trent dat port en de vereischte douane-verklaringen zijn inlichtingen te bekomen op alle post-en hulp kantoren. Een pakket naar Belgie b.v. kost 50 cent en vereischt 2 douane-verklaringennaar Frankrijk 75 cent en 2 verkl., naar Duitschland 50 cent en 1 verkl., naar Italië 1.125 en 3 verkl., naar Oostenrijk-Hongarije 75 cent en 2 verkl., naar Zwitserland (via Duitschland) 75 cent en 2 verkl. (via Belgie) 1.en 2 verklaringen. In liet verkeer met Engeland en Oost-Indie worden voorloopig nog geen pakketten toegelaten. Te beginnen met 16 April vaceert de com missie voor de retrospectieve tentoonstelling van oude kunst in het nieuwe Rijks Museum te Amsterdam, ter keuring en ter aanneming van de aangeboden voorwerpen. In de Nederlandsche gallerij van kunstwerken van levende meesters worden geen kunstwerken geplaatst zonder voorkennis en toestemming van den vervaardiger. De landbouwer Th. P., die sedert het begin dezer maand te Beesel (in Limburg) vermist werd, is Zaterdag iu een dennenbosch nabij het dorp levenloos teruggevonden. Aan de afzanderij op de Laan van Meerdervoort in den Haag is naast het water gevonden een stuk van een kolossaal dier, behoorende tot een lang vervlogen tijdperk, 5 meter lang en 1 meter in om van?. De twee Amerikanen, die sedert eenigen tijd te Zwolle pogingen doen om proselieten voor de Mormonen te maken, hebben in de buurtschap Assendorp een tweede station geopend. In beide lokalen wordt godsdienstoefening gehouden. Groote gedrukte plakkaten hangen voor de ramen met de wachtwoorden: //Komt! en Hoort!" De goed- geloovigen worden uitgenoodigd om de eenige waarheid des Heiligen Evangeliums te vernemen. o R r u voor de wijze waarop lui de gulden spreuk „hebt groot 3 morgen, dat de 5 ach- J c t J r, Voó f ,i tv uwen naasten lief als u zeiven", zoo degelijk m ii. 4 n i i. n toepassing wist le brengen. Voor bezoldiging van personeel enz. voor de verlegging van den Maasmond (N.-Br.), heeft de regeering alsnog f 40,000 op de begrooting van '83 gebracht en ter goedkeuring voorgedragen. Iemand, in een Friesche gemeente woonachtig, had sedert geruimen tijd een open wonde aan den grooteu teen van den rechtervoet. Een zijner hu ren gaf hem den raad, er petroleum op te doen, waaraan hij gevolg gaf. Na korten tijd zwol nu het geheele been geweldig op, zoodat de toestand van den man niet zonder gevaar is. Een maiktbezoek, dat lang heugen zal, was dat van een man, die dit jaar op de gedachte kwam, een paard te koop te gaan aanbieden op de fameuse palmpaardenmarkt, die jaarlijks Utrecht in rep en roer brengt en aan rustige burgers soms moeilijke oogenblikken veroorzaakt. Het paard van onzen vriend ging n.l. op hol en liep bij die gelegenheid eerst een collega en daarna een zuurkraampje, omver, lerwVjV de e\»ewvce% nv\\\ de, bedorven lekkernijen een slag ontving, welke baar bet borstbeen brak. Een en andere scbade zal nu - volgens Eet U. Jdoor den marktbe- zoeker moeten worden vergoed. t BABYLONIENBROEK, 24 Maart. Ten be wijze van de groote sterfte onder het vee kan dienen, dat een koudslachter alhier op éénen dag niet minder dan 11 stuks runderen aankocht, die allen in de laatste dagen waren bezweken, zonder dat er eene besmettelijke ziekte heer- schende is. t WAALWIJK. Onze Burgemeester, de IL er F. A. D. van der Klokken heeft ontslag geno men als lid van den gemeenteraad. Ter vervulling der daaruit ontstane vacature, zal op Dinsdag 10 April a.s. eene verkiezing pints hebben. f toep t ALMKERK, 23 Maart. Door sterageregtigde ingelanden van het waterschap „den Duil" is, op voorstel van liet bestuur van dat waterschap, met algemeene stemmen besloten, om, in veree- niging met het waterschap „de Vier Bannen", een stoomgemaal te stichten. t ALMKERK, 26 Maart. Heden morgen om- Gisteren (27 Maart) heeft de kantonrechter te Oostburg uitspraak gedaan over de volgende be langrijke vragen lo. Mocht men op 25 Februari, te 61/4 ure 's avonds, nog zingen op de openbare straat zon der dat de rust 'der inwoners daardoor verstoord kon worden Aan deze misdaad hebben zich 4 knapen uit den burgerstand te IJzendijke schuldig gemaakt. 2o. Mocht men op dien datum, 's avonds S1^ streeks 2 uren is brand ontstaan in de stoom- meelfabriek aan den Nieuweudijk alhier, toebehoo- uur, hardop lachen op de openbare straat? rende aan den heer Kraaij te G irinchem, welke I Van zoodanig ergerlijk feit wordt een bekend fabriek eene prooi der vlammen is gew ir/len. De lacher aldaar belicht. fabriek inet den inb >edel was tegen brandschade Het schijnt dat de politie daar niet veel te verzekerd. 1 doen heeft. O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2