Yischmarkt, Rotterdam. S. Wed. August Sasser Zomer-Arlikelen, BILLARTFABRIEK. den 2en Vrijdag na Paschen, 6 April 1883. den BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUW. AANBESTEDINGEN. INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. 's JUWELIER- zeer billijke prijzen. Engstraat, Heusden, lieS- Gemengd Nieuws en Allerlei. Dames- en Kinder-Schortjes, Corsetten, enz. MULLER JISKOOT. STO OMTAB AKSFA BRIE K Wed. W. L. Kuijk Zoon. Oppert 148, ROTTERDAM, zeer BILLIJKE PRIJZEN. Hinthamerstraat D 20, fl Vesn tij Heusden. bericht dat zij heeft ONTVANGEN: EEN PRACHTIGE COLLECTIE verschillende soorten De uitspraak in deze belangrijke rechtsquaestie werd ons niet geseind. Een bejaard man sprong te Rotterdam van den stoomtram op 't oogenblik dat deze in beweging kwam. Ilij viel en bezweek weinige minuten daarna. De rangeerder v. V. is op het terrein der Staatsspoorwegen te Fevenoord bij het ran geeren gestruikeld en onder een waggon geraakt, die hem het linkerbeen verbrijzelde. De onge lukkige werd in het Ziekenhuis te Rotterdam op genomen. Zaterdagavond zijn te Eindhoven twee sigarenfabrieken met den gcheelen inhoud door brand vernield. Te Groningen is een oppassend jonkman, oud 22 jaren, de kostwinner zijner moeder, terwijl hij bezig was uit een praam zand te lossen, over boord gevallen en verdron ken. De korporaal v. K. V., die zich uit Nijmegen had verwijderd met een bankbiljet van f 101), dat hij voor zijn sergeant-majoor moest wisselen, is door de politie te Arnhem gearre steerd en onder militair geleide naar zijn garni zoen teruggebracht. Hij had nog f bi in zijn bezit; het ontbrekende had hij gedeeltelijk be steed tot aankoop van een horloge, van een paar schoenen enz. Te Groningen zijn twee dienst boden van een ingezetene aldaar aangehouden, die zich aan verschillende oplichtingen hadden schuldig gemaakt. Onder de kleedingstukken der meisjes werden o. a. verschillende luxe-artikelen gevonden, die zij hier en daar op bedrieglijke wijze hadden weten te verkrijgen. Een vrouw te Amsterdam is door het omvallen van een pe troleumstel in brand geraakt en zwaar gewond. In geheel Friesland wordt op de 400 groote en kleine dorpen eene sehaalcollecte gehouden voor de ongelukkiger! te Moddergat. De uitkomst zal ongetwijfeld bewijzen, hoe algemeen het mede lijden is met hun treurig lot. Omtrent de landaanwinningen, ontstaan door den Damtusschen Z.-Beveland en N.-Brabant, wordt uit, Goes het volgende aan de WN. R. Cl." gemeld Onze omstreken zullen eerlang weder met een 200 II.A. vruchtbaar land verrijkt worden, ten gevolge van aanslibbing aan de zuidzijde van den spoorwegdam, die ons voormalig eiland aan het vasteland verbonden heeft. Reeds zijn de plannen en leekeningen voor de indijking van den nieuwen p dder ter inzage gelegd, zooals die zijn inge diend door den heer A. Hordbach van Hulst, namens de indijkers. De gemeente Woensdrecht zal daardoor een nieuwe haven verkrijgen met een havenkom achter de te bouwen fftuatiesluis, ten einde steeds eene behoorlijke diepte te hebben. Volgens de nieuwe grensregeling zal verreweg hel grootste gedeelte van den nieuwen polder tot Zeeuw sell grondgebied belmoren slechts 1/10 deel daarvan komt aan Noord-Brabant. Het blijkt dus wel, dat de Sclieldedain de gewenschte voordeelen aanbrengt en dat daarmede wel een zeer kostbaar werk is verricht, maar waarvan ook de schatkist in de toekomst niet geringe voordeelen zal trekken. Dat menigeen een eigenaardige opvatting heeft van het mijn en dijn bleek dezo week ook te Meppel. Van de bleek achter een huis in de Groote Oevqrstraat misten de bewoners 's morgens een hemd en een wollen overhemd, in plaats waarvan een vrij wat minder schoone plunje was achter gelaten. Blijkbaar heeft de dader dien nachtZa terdagavondgehouden onder den blooten hemel een oneerlijkheid die in elk geval van //ver hardheid getuigt. Uit het Land van Altena meldt men De zucht naar lotsverbetering doet in deze land streek allengs meerderen besluiten zich in de nieuwe wereld te vestigen. Nauwelijks zijn eenige gezinnen, meerendeels van den landbouwstand, in hun nieuw vaderland aangekomen, of zij worden door hunne vroegere buren gevolgd. De verkoop der goederen van deze laatsten heeft dezer dagen plaats gehad. Hunne onroerende goederen bereikten slechts de helft tot 2/s van den prijs van drie jaren terug. De goede berichtex der vroeger derwaarts vertrokkenen doen weder anderen besluiten hen te volgen deze zullen op het einde der maand vertrekken. (E. v. h. Z.) Te Dordrecht is door de leden der rijschool een earoussel gegeven ten voordeele van de be trekkingen der omgekomen visschers van Urk en Moddergat. De opbrengst bedroeg f 782,50, die hun geheel teil goede komt. delijke waar voir zijn geld krijgt. Begrijpt de boer dus zijn belang, dan moet hij iu plaats van te weeklagen en de verzenen tegen de prikken te slaan, leeren inzien dat ook voor hem «Eendracht maakt Macht* niet een ijdele leus is t neusden, van 22 tot 27 Maart. Geboren: Johanna Adriana, d. v. J. T. Blans en S. Smits; Cornelis, z. v. G. van der Wens en M. van der WielAntonius Mathijs Josephus, z. v. J. de Leeuw en A. M. Hendriks. Overleden: N. van Dusseu, echtg. van A. van Rijswijk, 67 j.levenl. vr. kind van J. van Ooijen en M. Bruijstens, f Hoe noodig het is dat landbouwers zich ver- eonigeu om voor gezamenlijke rekening meststoffen en laudbouwzaden aan te schaffen en die eerst door bevoegden te doen onderzoeken blijkt hieruit. De laudbouwvereeniging «Welbegrepen Eigenbelaug*, te Aardouburg zond twee monsters klaverzaad ter onderzoek naai Wageningen. Het Duitsche of Keulsche zaad bleek uitmuntend te zijn, maar het Brabautsche, dat aan de vereeuiging aangeboden was door iemand, die beweerde ouder controle van het proefslaiion te staan, liet zeer veel te wonschen over. Daarin toch werden gevondeu 320 korrels warkruid op ieder kilogram. Samenwerking is dus voor den landbouwer onmisbaar, niet alleen omdat men gioote hoeveelheden mest en zaad goedkooper bekomen kan, maar ook om zekerheid te bobben dat men deug- ANDEL, 28 Maart. De verhuringen van de weilanden is afgeloopen, dc weilanden die goed ge legen zijn werden als vroeger verhuurd tot 75 a 80 den morgen, maar die ongelegen liggen en minder in kwaliteit zijn, hebben een derde en op sommige plaatsen de helft minder opgebracht, ook is er voel opgehouden om met dit seizoen te hooien. De handel iu het vee blijft vlug en hooge prij zen. In dien van paarden gaat weinig om. Men schrijft uit ZcveuhnizenDoor de vele dag en nachtvorsten der laatste dagen heeft het win tergraan, dat hier zeer goed te velde stond, veel geleden en ook het koolzaad is daardoor zeer in den groei benadeeld. De begonnen tuin werkzaam heden moesten natuurlijk gestaakt worden, terwijl het roeds uitgezaaide grootoudeels verloren is. Iu de laatste dagen dus schrijft men voorts uit Beverwijk is het weder ook zeer nadeelig voor de hyacinthen en tulpen, die reeds alle spo ren dragen dat zij tegen oud-Hollandsche vorst en hagel niet bestand zijn. Geheele velden zijn zwart en de schade is dan ook reeds zeer groot. Men schrijft uit GelderlandDe strenge vorst werkt natuurlijk zeer nadeelig op don veldarbeid, die geheel gestaakt is, omdat de grond Diet bewerkt kan worden. Alle jonge groeuteu zullen daardoor dit jaar zeer laat komen de in de i grond reeds, gelegde aardappelen zijn geheel bedorven en het vee zal ook laat in de weiden komen. De veefokkers uit Groningen en Friesland lijden tegenwoordig gevoelige verliezen door het wegkwjj- nen van hunne kalveren. De kalveren, die een der belangrijkste bronnen van inkomsten moeten uit maken voor de veehouders, sterven in grooteu ge tale weg. Sommige boeren hebben al hun jong vee, dat in Jan. en Febr. geboren is en waaronder zeer dure exemplaren werdeu aangetroffen aan eene tot nog toe onbekende ziekte zien sterven, en ze somtijds zelf moeten afmaken. Er zijn velen, die de oorzaak van dit onheil nog aan den natten zomer toeschrijven en haar «galziekte* noemen. Anderen spreken van «liclziekte*. Nu er zulke hooge prijzen voor fokvee van de eerste kwaliteit worden gegeven, is de schade nog niet te bereke nen. Algemeen hoopt men op warmte en droogte, om de kalveren, die nog overblijven, in de weide te jagen, waardoor dit leert de practijk de ongesteldheden van die dieren wijken. KERKNIEUWS. Nederl. Herv. Gemeente. Beroepen naar Raamsdonk, A. Renior te Bergambacht Oudenbosch, C. Boers te Nieuw-Amsterdam Brui- nisse, W. A. Houbolt te Westbroek; Herkingen (Flakkee) J. P. van Griethuizen Hz. te Losdorp Opperdoès, A. de Vlieg te Noordwijk aan Zoo. Aangenomen: naar Houtrijk en Polanen, Brntel de la Rivière te Kattendijke Hoorn, J. Bruinwold Riedel te Uit- wierdeRansdorp en Schellingwonde, H. A. C. Denier v. d. Gon te Zoeterwoude; Zaidland, W. de Lange te Goedereede; 's Prinsenhage, J. J. Eige- man te Mijdrecht. Bedankt voor Boruwerd, Hiaure en Betterwird, Maan te Bleskensgraaf en Hofwegen Willemstad, H. Hus- selman te Veenendaal Krimpen a/d Lek en Har derwijk, J. G. Bruuiug te VreeswijkNieuw-Beier- land, T. J. Ringeling 1e Leksmond c. a. Drietal te Almelo: dd. Briet te Voorthuizeu. Cleveringa te Leermens en Voorhoeve te Dodemsvaart.. Zestal te Zaandam dd. Colenbrander te Herwen, For tuin Drooglever te Krimpen aól IJsel, Hugenholtz te Santpoort, Kosters te Neede, Van Otterloo te Olst, Roldanus Ie 's Bosch. Chu. Geref. Gemeente. Beroepen naar Ermeloo, dr. G. van Goor JLz. te Oud- BeierlandHolland (N.-Amer.), J. A. de Bruin te NiezijlMiddelharnis, J. A. Goedbloed te Axel; Gouda, H. Gezelle Meerburg te BaaruZaandam, H. G. de Jonge te Enkhnizen. Bedankt voor Zierikzee, J. Thijs te Sassenheim. 4 April 11 ure. Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het maken van een kanaal aan het benedeneind van Rozenburg met wederzijdsche dijken ten dienste der groiidberging op de Maas vlakte voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Aanw. 24 en 31 Maart. 11 April 11 ure. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het maken van twee dwars- kribben langs den linkeroever van het Scheur tus- schen de kilometerraaijen 36 en 37, tot vorming der voorhaven van de schutsluis aan het benedeneind van Rozenburg ten dienste der groudberging op de Maasvlakte voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee. Raming 14,600. Aanw. 31 Maart en 7 April. 11 April 11 ure. Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het maken van zuileubazaltsteen- glooijing tegen het buitenbeloop der bedijking langs den linkeroever der Nieuwe Merwede onder de ge meenten Made en Drimmelen. Raming 34,100. Aanw. 4 April. 13 April 3 ure. Raadhuis te Edam. Het ver- groo eu der haven te Volendam, gemeente Edam. Raming ƒ70,000. Aanw. 4 April te Volendam. 18 April 12 ure. Het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige verdere werken tusschen de stations Hoorn eu Ënkhuizeu van den spoorweg ZaanstreekEnk huizen. Raming ƒ712,300. Aanw. 9 eu 11 April, telkens ten 11 ure, aanvangende te Hoorn. 30 April ICP/2 ure. Prov. bestuur te 's Hage. Het bestoHeu van den Ondelandschen zeedijk, be- hooreude tot de zeewerken in de provincie Zuid- Holland. Ramiug ƒ30,000. Aanw. 23 April. 30 April IOV2 ure. Prov. Bestuur te 's Huge. Het bestorten van de Hoornsche hoofden aan den Ondenhoornschen zeedijk, behoorende tot de zee,- werken in de provincie Zuid-Holland. Raming 10,000. Aanw. 23 April. AMERIKA en CAE ADA. Allo gebouwen in de stad Weehler, met uitzon dering van het districtsgebouw, de school en de kerk, behooren aan den heer Reynold, die vroeger uit Michigan gekomen was en daar eene Indiaan- sche vrouw getrouwd had, waardoor hij do bezit ter van 1000 acres land was geworden, hetwelk hij gedeeltelijk bebouwde, gedeeltelijk voor zijne honderden koeien, paarden en varkens gebrnikte, die 's zomers eu des winters buiten blijven en geen cent. voor voeding kosten. Hij toonde mij met zekeren trots zijne varkensfokkerij, en ik moest verklaren dat ik noch in de overige Staten van Amerika, noch in Europa, zulk een praktische voortreffelijke inrichting had gezien. Hij zelf be stuurde zijn winkel, waar alle deukbare artikelen, lnxe-artikeleu uitgezonderd, te krijgen zijn terwijl hij het bestuur van zijn logement aan een ander overliet, bij wien een dochtertje van H. Kuipers als meid diende, en voor de eerste zes maanden '29 per maand, daarna 40 per maand zou ver dienen. Ik bracht een bezoek aan zijne Indiaansche vrouw, die daardoor nog al vereerd scheen te zijn, oDcboon zij 't nog niet zoo ver in de Engelsche j taal eu ik niet iu de Indiaansche spraak gebracht had, om elkaar te kunnen begrijpen. Dat rijke paar woont met hunne halfbloed kin deren in een klein vertrek, waar 2 ledikanten, 1 kachel, 1 tafel en een paar stoelen het geheele ameublement uitmaken. De man was welwillend genoeg mij te vertellen dat hij meende een fout begaan te hebben door eene Squals te trouwen en denkelijk gelukkiger geworden was, indien hij zich bij zijn eigen ras bepaald had. Den volgenden morgen reden wij met den land meter, die tegelijk het vak van voerman en tim merman uitoefent, langs de Nederlandscho kolo nisten. Bovenstaande omschrijving zal enkele lezers schrik voor de nabijheid der Indianen ingeboezemd heb ben, doch deze bestaat niet bij een der Neder- landsche boereu die wij daar spraken en zou nog minder gemotiveerd zijn als bijv. iu Nederland de vrees voor doorbraak der zeedijken. De eerste Nederlander die wij aantroffen was R. Zijlstra, wiens adres is te Tooktay P. O. Charles Mixte County Dakota. Hij vertelde ons den 25 December 1881 daar gekomen te zijn, dus circa één jaar ge leden, en had in dien tijd als boer en timmerman oververdiend 2 koeien, 2 kalveren, 2 trekossen, 2 varkens, 50 bushel maïs en ff. 250 contant geld, terwijl hij en zijne familie zich beter haddon kunnen voeden dan vroeger in Friesland eu 0. a. nog een vette koe geslacht hadden. Op zijn advies waren zijn neef en vrouw daar juist gearriveerd en was zijn broeder voornemens iu Februari uit Friesland naar Dakota te vertrekken. Vervolgens bezochten wij A. Timmerman, A. Westerhuis, H. F. Most en Beltman, wier adres eveneens is te Tooktay P. 0. Charles Mixte County Dakota. Allen waren bijzondei ingenomen mot den vruchtbaren bodem, waarop 't werk hun zooveel gemakkelijker viel dan in Nederland het geval was geen hunner wenschte terug te gaan, integendeel, zij gaven ons de adressen van vele families in Nederland, dio voornemens waren het voorbeeld dezer baanbrekers dit voorjaar te volgen. Zij vertelden mij, dat een timmerman, dio vol strekt geen meester in zijn vak behoefde te zijn, daar 6.25 tot 7.50 per dag verdiend had met houten huizen te bouwen, die van 500 tot 1000 kosten. Anderen wonen voorloopig in huizen van gras zoden gebouwd, die zeer warm zijn eu natuurlijk bij lange na niet zoo kostbaar. Zoo sprak ik een boer, die een huis en twee stallen van graszoden bezat en slechts fl. 55 voor deuren en vensters had uitgegeven. (Wordt vervolgd.) LINGEN, 28 Maart. Aan het Techuikum te Lin- gen (provincie Hannover) zal in het volgende Semes ter voor de eerste maal onderricht in de Electrotech- niek gegeven worden. Behalve aan eenige Polytech nische scholen is tot nn toe aan dusdanige inrich tingen de Electrotechniek nog niet als leervak opgeuomen. Deze technische school biedt den jon gelieden welken het niet vergund is een Polytech nische school te bezoeken, gelegenheid aan, om zich in hot volledige Mechanica-, Machineu-on Bouw vak te bekwamen. Pogrammas's worden gratis door den Directeur den Heer Daltrop te Lingen verstrekt. fHeusden, 24 Maart. De prijs der boter 0.75 a 0.78 per stuk van 6 ons. Eieren 4 a 4^2 cent. f Waalwijk, 23 Maart. Veeaanvoer gewoon. Dra gend vlug. Boter aangevoerd 913 K.G. van ƒ1.17 a 1.30. t Gorinchem, 27 Maart. Ondanks den feestdag en het sle.hte weder, waren gisteren ongeveer 160 stuks vee aan de lijn; bij gebrek aan de meeste kooplieden, was echter de handel slap. Prijzen: Enkele zware kalf koeien ƒ230 a 320; mindere qualiteit 170 a 235 dito vaarzen 160 a ƒ240. Melkkoeien 175 a 260. Vare koeien 130 a 175. Vaarzen 90 a ƒ130. Nuchtere kalveren 6 a 13. Varkens, zware vette op levering 52 a 56 ets. per Kilogram. Overloopertjes voor Engeland 44 a 46 ets. per K.G. Fokvarkens van 6 a 8 weken 5.50 a ƒ9. per stuk. De prijs dur goêboter was 1.12 a 1.26 per KG. Door de opkoopers werd echter niet meer dan ƒ1 per K.G. besteed. Kipeieren golden 1.00 a 1.10 de 26 stuks. De NIEUWE HAL is 15 Maart 1.1. voor het publiek geopend. De Ondergeteekende Afslager ontvangt aan zijn adres alle zendingen ZEE- en RIVIERVISCH, SCHAAL- eu SCHELPDIEREN, versch, gerookt, gedroogd, gezouten of geconserveerd. De Stadskosten bedragen slechts 5 °/Q, te betalen door den Verkooper. De Netto opbrengst wordt onmiddellijk bericht, eu het bedrag overgemaakt. H. A. DE BIJ. Eeuig aangesteld Afslager aan de GROOTE ZEEVISCHMARKT. 11 JJ. fabrikant van Goud- en Zilverwerken heeft in haar Magazijn steeds voorhanden, een grooten voorraad van de nieuwste en smaakvolste Artikelen, en verzet onde Diamantwerken volgens de nieuw ste modellen, aan ZOO ALS Beethoven over Weber. Toen Carl Maria von We ber de partituur zijner opera «Freischütz* vol tooid Had, zond hij haar aan Beethoven, daar hij diens oordeel wenschte te hoofen. Beethoven las de partituur en zoud haar weer aan Weber terug met de korte opmerking, dat hij hem aanraadde geen opera's meer te schrijven. Weber, die eenige woorden van lof verwacht had, voelde zich geraakt eu toen hij spoedig daarna gelegenheid had Beet hoven persoonlijk te ontmoeten, vroeg hij hem, of hij de muziek van den »Freischüfz« voor zoo slecht hield, dat hij hem zulk een slechten raad had kun nen geven. «Voor zóó slecht,* herhaalde Beetho ven, neon, integendeel! voor zóó goed, dat gijnaar mijn meeuing nooit twee zulke opera's zult kun nen schrijven. i, niu)0 ALSMEDE ■.•fit?*™ de Wapens van HEUSDEN en ALTENA. v .'v>.h"*' Een boer, die zich ongesteld gevoelt, laat een! dokter komen, die hem een bnd voorschrijft. «Zoudt gij mij niet iets anders kunnen voor-1 schrijven, dokter? Zoo lang ik leef, heb ik nog geen bad genomen, daar ik altijd den grootsten afkeer had tegen dat geneesmiddel. iiiiriiiiirkl Ie m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 3