buitenland! plaatselijk nieuws. binnenland. Tii den visehtijd, van April tot Augustus, 1 zijn er handen te kort om den zalm in te maken. De gehouwen daartoe staan aan den oever en hebben flinke aanlegplaatsen, 0111 de in booten aangevoerde versche zalmen te ontvangen en de in kisten verpakte blik ken bussen te verzeilden. De aangebrachte visch doorloopt een rij van werkplaatsen, in welke hij tot marktwaar bekwaam ge maakt wordt, om in pakkisten naar San Francisco of Portland verzonden te worden. Het bedrijfkapitaul van zulk een fabriek is niet klein, want daarin wordt alles ver vaardigd, wat tot de zaak noodig is. Ze vervaardigt zoowel de blikken doozen, als de houten pakkisten en geeft aan een me nigte handen werk. Het zijn meest Italianen welke den visch vangen, terwijl Ohineezen hem tot marktwaren bereiden. Zonder de onkostbare arbeidskrachten der Chincezen zou de handel in zalm wel nimmer zulk een vlucht genomen hebben. Van het oogen- blik dat de gevangen zalm ontscheept wordt, totdat hij voor den uitvoer geschikt weer ingescheept wordt, is hij letterlijk slechts door chineesche handen gegaan. De vcrsjli aangebrachte zalmen worden in de slachtkamer aan rijen opgehangen de z.g. slachter neemt ze een voor een, werpt ze op een tafel en snijdt behendig al die deelen af, welke niet tot inmaken ge schikt zijn, als kop, staart, vinnen, enz. hierna snijdt hij den buik open en verwij dert de ingewanden en spoelt inmiddels met een krachtiger) waterstraal, die hij in alle richtingen aanwenden kan, den visch zorg vuldig schoon, waarna hij hem in een met water gevulde kuip werpt. Door dat werk verliest de zalm ongeveer 7 pond aan ge wicht en komt nu in handen van een tweeden arbeider, die hem afschrapt, weder waseht en nogmaals zeer nauwkeurig reinigt van binnen en buiten. Daarna komt de visch in den z.g. snijtrog, waar hij door circel- zagen, welke door water gedreven worden, in een ommezien in mooten gesneden wordt, die daarop worden weggedragen en met zorg en na verwijdering der graten in de bussen gelegd worden, waarin ze later in den handel komen. Al dat werk is door voortdurende oefening der arbeiders tot een hoogeu graad van volkomenheid gestegen en vordert zeer snel. In de bussen worden beurtelings een dikke en een dunne moot gelegd en in iedere bus strooit men een kleinen lepel zout. Zijn ze vol dan wordt er 't deksel op gesoldeerd en gaan ze naar 't kookhuis, waarin ze ten getale van twaalf duizend tegelijk op bewegelijke toestellen geplaatst worden. Elke drie zulker toestellen worden dan tegelijk in een hiervoor vervaardigden kookketel gehangen en een uur lang in waterdamp gekookt. Is dat geschiedt, dan boort men in iedere bus een klein gaatje, opdat de lucht ontwijken kan. Daarna zet men ze in een reusachtigen ketel vol kokend zout water en kookt ze twee uren. Vervolgens worden de openingen dichtgesoldeerd, de bussen, die niet deugen, er uit geschoten en de andere verder bearbeid, d. i. gevernist en met etiketten beplakt. Alles gaat vlug van de hand, want de werkgever betaalt per stuk. Alvorens do bussen in de kisten ge plaatst worden, onderwerpt men ze nogmaals aan een nauwkeurig onderzoek en beklopt ze met een hamer, om uit den klank te hooren of ze gelijkmatig gevuld zijn 't is een zeldzaamheid wanneer men echter dan nog feilen ontdekt. In het jaar-d 878 werden op deze wijze een millioen zalmen voor uitvoer geschikt gemaakt en in elk der grootste etablisse menten, gedurende den visehtijd, dagelijks 3000 stuks. t BRAKEL, 29 Maart. De heer R. Wolff, sedert 19 Juli 1.1., als eerste onderwijzer aan de openbare school voor lager onderwijs alhier werk zaam, heeft heden eene benoeming als zoodanig ontvanger naar Vierhuizen, gemeente Ulrum, pro vincie Groningen, tegen 28 Mei e. k. De benoemde heeft verklaard zijne benoeming aantenemen en dien tengevolge eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking aangevraagd. t EETHEN. Met 1 April a.s. wordt het. hulp kantoor der posterijen alhier overgebracht ten huize van den onlangs benoemden brievengaarder den heer A. Smits. 's BOSCH. A.s. Maandag zal het lOOjarig be staan van liet R. K. weeshuis plechtig worden herdacht. Deze feestviering had eigenlijk op Eebr. 11. moeten plaats hebben, doch is toen wegens den Vasten uitgesteld. CAPPELLE. Zondagavond is aan H. M., alhier door zekere G. v. B. met een mes een diepe wonde aan de hand toegebracht; de aanleiding was grap pige plagerij. Maandagavond zijn drie meisjes met hunne vrijers op den Capelschen dijk door een tro.-p van 12 a 15 personen aangevallen, geschopt en geslagen, terwijl hun, zoowel meisjes als jongens, de klee ding van het lijf werd gesneden en zij met messen verwoud werden. De marechaussee*, spoedig ge waarschuwd, begaven zich iu allerijl ter plaatse en beschermden de drie paartjes tegen verdere mis handeling. De zaak is in onderzoek. WAALWIJK, 28 Maart. Aan den heer C. G. van der Heijden, scboenlahnekaut alhier, is weder de levering opgedragen van de benoodigde klomp- laarzen voor den aanstaanden tocht van de „Willem Barentz" naar het Noorden. Naar wij vernemen hebben ged. st. hunne goedkeuring verleend aan het besluit van den raad onzer gemeente, genomen in de vergadering van 28 Februari jlbetreffende eene overeenkomst met den buitenpolder alhier en mevr. van Riel te Erp, over de havenquaestie. BAARDWIJK. De collecte in deze gemeente gehouden voor het huldeblijk aan de regeering heeft f 79.opgebracht. t GORIXCHEM, 29 Maart. De begrooting der gemeente-gasfabriek alhier is voor 1883 door den gemeenteraad vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 58894,935 en het kohier der pits. dir. he- lasting op de inkomsten voor 1883 op f 23795,18. Sedert Zondag 22 tot Woensdag 28 Maart, zijn aan de vischmarkt alhier afgeslagen 13 zalmen van 17 tot 28 halve kilo's; prijs per half kilo f 1.05 tot f 1.25. t VUREN. Volgens de opgemaakte lijsten be draagt het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer en der Prov. Staten 39 en dat van stem bevoegden voor leden van den gemeenteraad 60. t Ter vervanging van wijlen den heer S. Smits alhier is tot zetter der dir. belastingen be noemd de heer Govert de Gier. t WOUDRIC[IEMr28 Maart. Welhaast staat men op het punt om van de derde maand van 1883 afscheid te nemen en de vierde, met name April, in te treden, waardoor deze gemeente nadert in een periode, welke van ouds is bestempeld met den naam van „elft-teelt". Hoewel voorheen door de vangst van eenige elften, zoogenaamde voorloopers, die teelt zich als 't ware liet aankondigen, misser de. vis^chers tot op dit oogenblik die voorbode en is het geheel met een zwarte sluier bedekt, 't welk de gemoe deren, gedachtig aan een niet voordeelige toeko mende tijd, zeer kalmeertte meer daar de elft-teelt een der hoofd-teelten is, waarop menige huismoeder hare uitgaven gedurende den winter, ja zelfs de 7 it 8 voorafgaande maanden reeds baseert, en ook de bakker en kruidenier trouw hun waren cr op afgeven. 't Mogelijke bestaat ook dat de elft van wege het gure weer op zich laat wachten men zou de waarheid daarvan haast nemen uit het hij den vissclier bestaande gezegde Met den eersten donder in Maart Vat men den elft hij den staart, Maar het is wel half April Eer hij zich laten vangen wil. Laat men dan van de thans nog loopende maand, welke ons wat haar oostewinden, sneeuw en hagel betrett wel wat stiefmoederlijk heeft behandeld, maar integendeel groote diensten aan de landerijen heeft bewezen, vergevensgezind afscheid nemen om blijmoedig de Aprilmaand in te gaan, hopende dat zij den vissclier ook tnoge opbeuren. Nu met 1 April a.s. de pakkettenpost door het geheele land wordt ingevoerd, wordt ook het port der binnenlandsche brieven met dien datum aanmerkelijk verlaagd. Voor gefrankeerde brieven is alsdan verschul digd: tot 15 gram 5 cent, hoven 15 tot 100 gr. 10 ct., 100 tot 250 gr. 15 ct., 250 tot 500 gr. 20 ct., 500 tot 1000 gr. 25 ct. Papieren en bescheiden boven de 500 gram kunnen naar verkiezing der afzenders, ook als pakket behandeld worden. De civiel-ingenieur De Stoppelaar is met de spoorwerken te Waspik belast en aldaar ge- stationneerd. Tot verdere uitvoering van de wet tot aanleg van het Merwcde-kanaal, is lo. een onteigenings wet voorgedragen, omvattende de gemeenten Vianen, Leksmond, Hei- en Boeikop, Leerbroek, Meerkerk, Nieuwland, Hoog-Blokland, ikrkel «ti Gorinchem, voor het kanaal aanvangende onder de gemeenten Vianen in de rivier de Lek en verder het Zederik- kanaal volgende, met een afsnijding door den Bol- gerijen-polder tot Schotdeuren, bezuiden den Staats spoorweg DordrechtEist, om vervolgens west waarts huigend ten oosten langs én evenwijdig met dien spoorweg door de vestinggracht, het kanaal van Steenenhoek en den Zwaanpolder ten westen van Gorinchem naar de Merwede te loopen. Ten tweede een onteigeningswet voor het ge deelte van den St. Anthoniedijk (gcm. Diemen) tot de Oude Vecht te Nigtevecht, omvattende de gemeenten Diemen, Muiden, Weesperkarspel,Weesp en Nigtevecht, voor het gedeelte van het kanaal, dat aanvangt in de gemeente Diemen bij den St. Antoniedijk en loopende door het Nieuwe Diep en den Diemerpolder, de Diemen snijdende tus- schen de molens van de Diemer- en Overdiemer- polders, door den Overdiemerpolder en zuidwaarts buigende door den gemeenschapspolder, snijdende de Muidertrekvaart, den Oosterspoorweg en het Smal Weesp, en door den Aetsveldschen polder tot aan de Oude Vecht, beoosten de aansluiting van de Velderslaan aan den linker Vechtdijk en voor het aanleggen van opritten naar de te bouwen kanaalhrug in den Oosterspoorweg. Er heeft zich te Rotterdam eene commissie gevormd, ten doel hebbende het houden eener kameraadschappelijke bijeenkomst van oud-strijders, die in den tiendaagscheii veldtocht, den 8 Aug. 1831 nabij Hasselt hebben deelgenomen aan de verovering der beide stukken geschut, waaruit later de metalen kruizen zijn vervaardigd. Zij heeft dus uitsluitend het oog op d genen, die destijds in dienst waren hij het 4de regement lichte dra gonders, dat toen te velde in sterkte bestond uit (iet le en 2e escadron, gekommandeerd door den luit.-kol. van Gampen, welke escadrons in kolonne met pelotons aan liet hoofd, behoorende tot de br.gale lichte kuvalerie, gekoinma' deer J door eeneraal Boreel, in tegen woordiegeid van den Prins van Oranje, de stukken hebben veroverd. Menschen die zich gaarne bezorgd maken over mogelijke gebeurlijkheden in de toekomst, zullen wellicht eenigen troost vinden in de herinnering dat in 1865 de Maart-maand al even ijzig on aangenaam was als de tegenwoordige en nochtans van 1 April af een heerlijk voorjaar te genieten viel, dat door een prachtigen zomer werd gevolgd. Verleden jaar hebben wij melding gemaakt van eenige beenderen van kolossale afmeting, welke in de afzanderij van Zorgvliet, behoorende aan H. K. H. de groothertogin van Saksen, gevonden - zijn. Thans is, op een afstand van plus minus 10 minuten van de plaats waar die beenderen bedolven lagen, weder een dergelijke vondst gedaan. Uit een diepte van ongeveer 4 meter onder den grond is thans uitgegraven een been, naar den vorm te oordeelen een rib van een voorwereldlijk dier, ter lengte van 5 meter en van een dikte van 1 meter in omtrek. Het gevaarte is, zwaar als het was door het water, door twee paarden naar het erf van de boerderij Cranenburg gesleept, daar zes mannen het niet konden dragen. Indien men de hierboven opgegeven afmetingen proportioneert, dan moet men tot de conclusie komen, dat een dergelijke rib moet behoord heb ben aan een dier, 't welk een hoogte had van minstens 10 meter eji een eveuredige lengte, het dubbele dus van den grootsten olifant. Mocht men er in slagen, ook uog den kop van het dier machtig te worden, dan zal daarmede voorzeker aan de wetenschap der voor-historische dierkunde een groote dienst zijn bewezen. Voor belangstellenden zijn de fossiele beenderen op bovengemelde boerderij, aan het einde van de Beeklaan, te bezichtigen. Dagblad. Tegen Jansen, den machinist van den goederen trein, die de oorzaak was van het laatst bij Veenenburg plaats gehad hebbende spoorweg ongeluk, is door de arrondissements-rechtbank te Haarlem 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Uit Leeuwarden schrijft men Op verscheidene binnenvaarten der provincie heeft men de laatste dagen weer kunnon zien schaatsenrijden. De door het waterschapsbestuur der rivier de Dommel voorgenomen werken tot verbetering der bovenvakken van de rivier de Kleine Dommel, tusschen het kasteel Ileeze en de Belgische en Limburgsche grenzen, zijn bij inschrijving gegund aan den heer H. Versteeg te Oosterbeek, voor f 10,400. De hoogste inschrijver was de heer J. Vullings te Heeze, voor f 12,280. De rechtbank te Maastricht heeft den heer C., burgemeester van ITouthem, die bij een drijfjacht den gemeenteveldwachter van Sittard, Kleinjans, uit onvoorzichtigheid een hagelkorrel in het rech teroog had geschoten, waardoor dit van het ge zichtsvermogen werd beroofd, veroordeeld tot een boete van f 50, subs. 3 dagen gevangenisstraf. Een koopman in oudheden te 's Ilage kocht dezer dagen een antiek gouden kinderrammelaar, gemonteerd met bergkristal, voor ongeveer f 300 hij verkocht het voorwerp onmiddellijk aan een antiquaar voor f 1000. Te. Ridderkerk is een man van eene sleepboot over boord gevallen en verdronken. Men schrijft uit Tuil en 't Waal, dd. 23 Maart Woensdagmorgen 11. werd de vrouw van den dag gelder H. door een toeval getroffen, zoodat men haar bewusteloos op den grond harer woning liggende vond. Dr. Teljer wit Vreeswijk ontboden, vond haar stervende en terwijl hij voor eenige oogenblikken naar zijn rijtuig ging, om een en ander te halen, stierf zij inmiddels. Daar zij echter in hoogst zwangeren toestand verkeerde, méeide dr. T. haar nog te moeten verlossen, en had hij het zeldzame geluk nog een levend meisje ter wereld te brengen, dat thans door een buurvrouw gezoogd wordt en zeer wel is. Te Oirscliot heeft een 17-jarig meisje eeno boerenhofstede in brand gestoken, orn den gulden te verdienen, die uitgeloofd is' voor dengene, die het eerste bericht van brand aan den klokke- luider brengt. Het vaartuig van den beurtschipper, varende tusschen Goes en Rotternam, dat den 22 dezer in het Hellegat tegenover Ooltgensplaat op de Zandplaat is gedreven en lek werd, is reeds geheel onder het water en het zaad bedolvenniets meer dan een klein gedeelte van den mast is nog zichtbaar. Aan het Bildt gaat dagelijks een klein ventje ter school. Hij is thans 9 jaren oud, weegt 8 kilo en hieft een lengte van 6 dM. Het zal een 2de editie van den kleinen Frieschen Hanneina worden. Onlangs had er in een onzer groote steden een alleraardigst tooseel plaats, welks ontknooping onder de toegesnelde volksmenigte een levendige vroolijkheid verwekte. Een voorbijganger zag in een zijstraat, tot zijn niet geringe verbazing, een reeds tamelijk bejaard man met groote behoedzaamheid uit het venster der benedenverdieping op de straat klimmen en zich ijlings verwijderen. Wekte dit reeds achter docht' bij een voorbijganger, de zaak kwam hem nog meer verdacht voor toen hij bemerkte, dat de vluchtende, spijt de heerschende koude, geen schoe nen droeg, doch op zijn kousen wegliep. Hij achtte het dus zijn plicht, den dief na te ijlen, toen uit de deur van het huis een vrouw te voorschijn trad, die luidkeels riep: „houd hem, houd hem!" Hoewel de vluchtende door dit geroep tot nog grooter spoed werd aangezet, gelukte het toch aan eenige voorbijgangers en andere lieden, die zich bij de vervolging hadden aangesloten, den gewaan- den inbreker in te halen en te grijpen. In weerwil van zijn Lsgensfribbelingen, en spijt zijn bede: „lieve rnen>chen, maak mij niet onge lukkig!" sleepte men hem naar de deur tern.", waar nog altijd het wijf stond te schreeuwen. Tot De opperrechter Majlath, voorzitter van het hee- reuhnis, to Bnda-Ï'esth, is Donderdagmorgen ge worgd in zijne woniug gevonden. Men had hem de tong uitgerakt en do handen geboeid. Zijne beurs en zijn borlogie worden vermist. Zijn bed was onaangeroerd geide ven, want de geworgde was geheel gekleed. Do onbekende dader heeft waar schijnlijk do vlocht door een venster genomen, uit hetwelk een koord naar omlaag hing. In het keizerlijk paleis te Weeneu heeft verleden week de jaarlijksche plechtigheid der voet wassching van onde mannen en vrouwen door den Keizer en de Keizerin weer plaats gehad. Twaalf vrouwen van 90 tot 97 jaren, te zamen 1093 jaren oud. en twaalf raanneu tusseheu do 87 en 93, te zamen 1069 jaren, werden in rijtuigeu naar het paleis gebracht en in een zaal aan een lange tafel geplaatst de mannen aan de eene, de vrouwen aan de andere zijde. Na voorlezing van het hoofdstak uit den bijbel dat op de plechtigheid betrekkiug heeft, zette de Keizer den mannen en de Keizerin de vrouwen verschillende schotels voor, welke bedienden hun aanreikten. Deze spijzen werden ingepakt, otn naar de woningen der oude lieden gebracht te worden. Daarop namen de mannen en vrouwen plaats op stoelen en ontblootten een voet, waarop dc Keizer bij de mannen en de Keizerin bij de vrouwen een weinig water schonk uit fraaie zilveren kannen. Aan allen werd daarbij het gebruikelijke geschenk in geld uitgereikt. Een korte toespraak besloot de plechtigheid. Uit de dynanriet-aauslag te Westminster is een eigenaardig proces voortgevloeid. Volgens een wet uit den tijd van Koning George IV, is de Staat verplicht de eigenaren van huizen, die bij oproer of dergelijkcn schade geledon hebben, die schade te vergoeden. Maar als voorwaarde is daarbij ge steld, dat die eigenaren binnen 7 dagen onder eede de namen van de schuldigen moeten opgeven. Verscheidene bewoners der straten in den omtrek van het gebouw, waar de ontploffing geschiedde, hebben gemeend van die wet gebruik te kuuuen maken oin schadevergoeding te vorderen. Zij zagen zich echter hun eisch ontzegd en wel voornamelijk om dat de daders van den aanslag onbekend zijn. Volgens mededeeling uit Catania, dd. 24 dezer, is do Etna tot kalrnto teruggekeerd, want slechts uit don centralen krater steeg destijds nog een rookkolom op, terwijl al de overige kraters rustig bleven. Den volgenden dag seinde professor Silvestri, directeur van het observatorium pp den Etna, dat de uitbarstingen nog van geringe heteekenis waren en dat de vulkaan zijne ondoraardsche werkzaam heid schijnt te slaken. Terwijl do vulkanische uitbarstingen aan do Mid- dollandsche zee tot bedaren komen, verneemt men berichten uit hot noorden van Europa waaruit schijnt te blijken, dat de Hecla, de grootste vul- kaan op IJsland, thans aan het woeden is. In de omstreken van Droutheim (Noorw.) is in den nacht van 25 op 26 dezer een zeer grouto hoeveelheid vulkanische asch gevallen, naar men onderstelt door de Hecla gebracht. Nu de Etna zijn werk zaamheid heeft gestaakt is de verwijderde Hecla vermoedelijk aan V branden geraakt, een verschijn- sol dat reeds menigwerf is waargenomen. Mag men de dagbladen gelooven, dan heeft oen Amerikaan eene stoom-vélocipèdo uitgedacht, waar mede men 4 uur achtereen rijden en 18 kilometer in het nar afleggen kan. Zij heeft 3 wielen en het stoomtüigjo is onder do zitplaats aangebracht. Voor brandstof wordt petroleum gebruikt. Door socialiston is te Stuttgart, op den gedenk dag der Parijsche Commune den 18n Maart, een bloedroode vlag op oen toren in het midden dei- stad gehesehen. Die vlag wapperde daar van den vorigeu avond tot 's middags, toen de politie haar wegnam. Er was alles gedaan om hot weghalen moeilijk te maken. De deur van den toren en de vensters der eerste verdieping waren versperd. Men moest langs hooge ladders de vensters van do derde ver dieping binnenklimmen. L)e vlag droeg het opschrift: vrijheid, gelijkheid en broederschap.* Aan den ingang van den toren was van buiten een biljet met een waarschuwing voor dynamiet geplakt en van binnen ongeveer 5 pond kruit gestrooid. Te Barmen had een dergelijk voorval plaats. Daar zoowel als te Stuttgart werd de toren nog al door de politie bewaakt. Het Fransche blad »de Gaulois* geeft nu zijn lezers een voordeel, dat recht in den geest is van onzen tijd van preiniën. Alleen door abonné van het blad te zijn nl. is men voor een bedrag van 2400 verzekerd tegeu spoorweg-, tram- of andere rijtuigougolukkou. Do directie betaalt, in geval van overlijden, die som uit aan de erfgenamen en bij verwondingen een bedrag naar evenr digheid, op vertoon van de laatste kwitantie. Zelfs de kooper van een enkel nummer kan zijn levou voor genoemde som verzekerd achten iudien hem gedui-ende dien dag een of ander ongeluk gebeurt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2