BURGERLIJKE STAND. »Uw dienares Nanne. {Slot.) t He sterfte in deze gemeente, met eene bevolking van circa 20ÜÜ zielen, is het eerste kwartaal dezes jaars reeds tot 28 personen ge klommen, zonder dat er een besmettelijke ziekte geheerscht heeft. Hetzelfde cijfer werd het vorige jaar over de 7 eerste maanden des jaars bereikt, terwijl over het jaar 1882 de gezamentlijke aan giften van overlijden slechts -15 personen gold. t Voor de aanstaande kermis alhier, die op 17 April aanvangt, is van verschillende zijden aan vraag gedaan om haar met een tent te komen opluisteren. Wanneer toch alle 25 aanvagers van het hun toegestaan verlof gebruik maken zal zij tot nu toe het navolgend opleveren 1 koekkraam; 2 galauteriekrauien2 kramen met olliebollen een carousseleen tent met schom meleen ballentent en turksche schop; een tent met uitlandsche dieren en Oostenrijksche vogels; een aquarium; een dwertr groot 7 decimeter; de reus Raymondde reus Andersen lang 2.20 M; Electrische wonderleuning (Pak de leuningpro fessor Pierre, geheel zonder armen de Engelsche vischvangst en de waterkoningin, groot vermaak voor Dames en Heeren galerij met authomathen 2 panorama's Amerikaansche photographic the ater H. Hart en idem van de wed. Bakker. te half acht ging hij op de boot van Dordrecht. F >p Smit naar t POFDEROOIJEN, 30 Maart. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van heden, tot hoofd der openb. school alhier benoemd de heer Uljée, onderwijzer te Asperen, met wien op de voordracht was geplaatst de heer Van Steenis, secondant te Oosterhout aan het instituut van den heer Treffers. t LUTTELH ERPT. Als een bewijs dat de veestapel in het Land van Heusden in menig opzicht met andere streken kan eoncnrreeren, dei* heer Jae. Lu ij ben alhier een Nadat men echter 's morgens een bericht naar Kouwenberg had gezonden, bemerkte men, dat de Koning hun alles had voorgelogen en men ver moedde een misdaad of een ongeluk. De politie werd gewaarschuwd en de heer Kantonrechter was met den Inspecteur van politie al spoedig op de plaats aanwezig. De woning van ue Kouing trad men binnen zijn vrouw was rends sedert eenige dagen in Utrecht en daar men overal sporen van bloéd, zoowel op den vloer der keuken als op den muur un aan de tuindeur zag, begreep inen, dat de oplossing van het raadsel nabij was. De tuin werd onderzocht en in de grachten rondom den tuin gedregd. De Kantonrechter echter zelf onderzocht een schuur, die aan de woning verbonden is en waar sporen van een gesleept voorwerp op de steenen zijn aandacht trokken en in een donker hok zag hij het slachtoffer onder een jas liggen. Nadat door den Gemeentegeneesheer de dood was geconstateerd, werd het hok door Z.E.A. verzegeld, in afwachting van de komst der justitie uit Dordrecht De Kan tonrechter ging inmiddels over tot het getuigenver hoor en daaruit bleek, wat wij hierboven neer schreven. Des namiddags kwamen de heeren Rechter commissaris en Substituut-Officier van Justitie uit Dordrecht, waarna des avonds in tegenwoordigheid van gemelde heeren en de Commissaris van politie de lijkschouwing plaats had de brief werd onge opend bij de verslagene gevonden; uit het visum repertum bleek verder nog, dat de moordenaar haar zes dolksteken heeft toegebracht, waarvan twee tot een diepte van 15 c.M. in de rechterborst zijn ingedrongen. Üe dolk is in de woning gevonden. Op het hoofd werd een schedelbreuk gecunsiateerd, waarschijnlijk door een slag met. een gewicht of I met, een houten hamer veroorzaakt, terwijl de el- g|d|fiizkhLoin bij een der collecteurs aanmelden, gedurende de collectie." Het voornaamste verschil met de vroege bepa lingen is dus dat in plaats vroeger kon gewacht worden met uitbetaling der prijzen en premiën tot veertien dagen na het uittrekken van elke klasse, dit nu voortaan den volgenden dag na de trekking geschiedt eu verder dat de prijzen die vroeger overal inbaar waren, alsdan slechts door den collecteur of gelegeerde worden ingewisseld, door wien liet indertijd is uitgegeven. i Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur der Staatsloterij M. A. I. Losgert, directeur der registra tie en domeiuen voor Zuidholland te 'sHage. rrribiMifi.1 J personen ifrl v.tÏBfc - •--- -- bank te 's Bosch zijn veroordeeld, ieder tot eene geldboete van f 500, te vervangen door eene ge vangenisstraf van 7 dagen wegens het verknopen op 19 Febr. 1.1. van vuurwerk (zwermers of voet zoekers) zonder daarvoor afzonderlijk te zijn ge patenteerd. fZ. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Wadenoijen c. a. onzen stad genoot, den heer O. Verhagen, Surnumerair uit de inspectie Eindhoven. fBij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1883, benoemd: tot directeur van het postkantoor te Nijverdal, onze vroegere stadgenoot de heer J. M. van Goudriaau, thans als zoodanig te Hattem. een rijk meisje Een zoon heeft hij toch niet meer, zeide hij tot mij, maar hij verlangde naar huiselijk geluk, ik heb reeds veel moeten leeren verdra gen; lang zullen mijn beproevingen wel niet meer duren, want ik ben erg zwak sedert Meta's dood. Dit moet ik u toch nog vertellenneef Hendrik heeft in de papieren van Dellev von Brink een soort van dagboek gevonden; bij heefteen gan- schen nacht daarin zitten lezen en het toen van de klip af in zee geworpen. Ik heb dat wel wat heidensch gevonden: het had iets van een doo- denofTer; maar wat zal men er van zeggen?.... Broêr Daniël maakte reeds zijne engagements- visites; och Heer, ik denk er nog dikwijlsom, hoe het jonge paar in het rijtuig reed!.... »Nu is het echter genoeg; gij zult mijn on duidelijk schrift bijna niet kunnen lezen, verbeeld ik mij. heer Monshouwer de som van f 35 schuldig was. Donderdagavond ongeveer half acht verliet mej. Monshouwer hare woning om de Koning tot het betalen dier soni uit te noodigen en tevens daarna een brief op de post te bezorgen. Zij vertrok, doch kwam niet terug. De verwonderde huisge- nooten lieten bij de Koning vragen, of zij niet daar geweest was hij antwoordde bevestigend, maar voegde er bij, dat zij leeds weder vertrokken was. Eenige oogenblikken later begaf hij zich naar de woning van den heer Monshouwer en vertelde daar, dat de vrouw naar Kouwenberg, een kuiper alhier, was gegaan, dat diens vrouw plotseling ongesteld was geworden en zij daar eenigen tijd zou blijven, om hulp te verleenen. Inmiddels bleef hij in de woning van den heer M., waar hij met een grooten houten hamer, dien hij had medegebracht, zat te spelen. Het werd later, en de oude man werd ongerust, waarop de Koning zich aanbood naar Kouwenberg te gaan dit. aanbod werd aangenomen, hij nam een doek mede die hij in de gracht heeft geworpen, bleef' eenigen tijd weg en keerde terug met de tijding, dat zij nog wel eenigen tijd zou weg blijven, daar mej. Kouwenberg haar niet wilde laten gaan. De heer Monshouwer had zich inmiddels ter rust begeven en de Koning* drong er op aan, dat ook de zuster te bed zou gaan hij zou wel bij den heer Monshouwer blijven. Gelukkig voor dien ouden man, dat de zuster niet. weg wilde, wellicht of liever zeer waarschijnlijk, is daardoor een nog grooter gruwelstuk verhinderd. Er zijn ten minste gronden, om te veronderstellen, dat Lij met. mis dadige doeleinden die woning is ingetreden. De O O v— Koning wilde niet heengaan, hoe dringe ld inen hem daartoe uitnoodigde. Toen het 's morgens zes uur was geworden, verliet hij ue woning en Te Haarlem is een oud-strijder van 30, G. Jan sen, in den ouderdom van 79 jaar overleden. Omtrent het bezoek, dat Z. M. de Koning aan Engeland zal brengen, meldt de Londensche cor respondent van de „N. R. Ct." het volgende: Z. M. heeft het verlangen te kennen gegeven, dat er een streng incognito worde gehandhaafd. Ingevolge dit nadrukkelijk verlangen zal noch de Nederlandsche gezant, noch de consul-generaal, noch ook iemand van het gezantschap of het consulaat naar Queensboro reizen om bij de ont scheping tegenwoordig te zijn. Zij zullen tijdig te Wilton zijn, om daar HH. MM. aan het station, of anders aan het hotel, op te wachten of te ver welkomen. Van zelf spreekt, dat ook gecnerlei «andere demonstratie te Queensboro zal plaats vin den. Een adres van het stadsbestuur aldaar, dat reeds in gereedheid was gebracht, zal daarom achterwege blijven. Het contrast met verleden jaar zal dus groot wezen. Voor het overige wenscht onze Koning ook te Oatlands geheel afgezonderd en incognito den korten ijd van zijn verblijf te slijten. Naar ik meen te eten, heeft Z. M. van talrijke officieele uit- noodigingen er geen enkele willen aannemen, of schoon een enkel intiem diner bij den Prins van Wales of andere hooge personages daarom niet o>.mogeiijk is. Van een feestelijke receptie in de City, een banket in de Guildhall, zal ditmaal T>ipiii"itejTi i teVT" i ,-roote ^TangnJKt^Vè^aU'efmg ^irü pfaatsriffiïirëlB"aüotröP^r»-( spelling is zeker die van het dorp Bartelehiem (Friesland), dat voortaan Bethlehem zal heeten. Bij Kon. besluit van 31 Maart zijn enkele wij zigingen aangebracht in de Staatsloterij en worden met ingang van de 313e loterij (de eerstvolgende is de 312e loterij), de navolgende bepalingen in werking gesteld z/De betaling der prijzen en premiën geschiedt, aan den toonder van het lot op den dag, volgende op dien, waarop het is uitgekomen, onder korting ten behoeve van 's Rijks schatkist van vijftien ten honderd, van alle prijzen en premiën van één honderd gulden en daarboven, en van tien ten honderd van de prijzen daar beneden. De betaling der prijzen en premiën op een lot, hetwelk door den directeur aan een collecteur of gedelegeerde is afgegeven, geschiedt echter alleen dan, wanneer het lot vertoond wordt door of van wege denzelfdcn collecteur of gedelegeerde, aan wien het indertijd is afgegeven." z/De directeur der Staatsloterij zal hij den aan vang der collecte voor de loterij het vereischte aantal loten afzonderen, om daaruit aan dezelfde ingezetenen van het Rijk, geen loterij handelaren, aan wie in de vorige loterij loten tegen inlegprijs zijn afgegeven, hetzelfde aantal loten als in die 1 jterij tegen inlegprijs af te geven, inits de prijs van tie alzoo afgegeven loten aan hem in ééns C O voldaan worde. En vervalt met aanvang van de 314e loterij de bepaling, luidende: De elassicale loten voor de eerste klasse zullen voor den inlegprijs verkrijgbaar zijn voor de hou ders van loten, die in de laatste klasse der loterij met niet zijn uitgekomen, mits zij zich daartoe, ten kantore van den directeur der Staatsloterij of Bij Valeii ïigoh i s heUpsartrv ovi op hol gegaan. De voerman en een koopman die gevraagd had om mede te mogen rijden, vielen van den wagen. De laatste brak daarbij een been. Een jongen van zes jaren is te Veen wouden door het ijs gezakt en verdronken. Te Apeldoorn is een hert door een trein overreden en gedood. Het lijk van den liüzaar K., in garnizoen te Leiden, met verlof' afwezig, is te Zwolle uit de stations- haven opgehaald. Te Amiaerstol is een veertienjarig meisje van den zolder gevallen, zoodat zij doodbleef. Het lijk eener vrouw is aan den Coolsingel te Rotter dam uit het water opgehaald. Vermoedelijk heeft zij door zelfmoord een einde aan haar leven ge maakt. In het Nieuwe Werk te Rotterdam heeft zekere G. H. v. B. zich door een pistoolschot van het leven beroofd. De conducteur der stoom boot //Oude Maas" had Zaterdag liet ongeluk, met het uitwerpen van een touw te Oad-Beierland, over boord geslingerd te worden. Ofschoon de machine werkte en de drenkeling daardoor kneu zingen bekwam, mocht het hem toch gelukken zich zwemmende te redden. P. Jongenhuis te Venlo sprong aldaar op een in beweging zijnde locomo tief. Hij viel, werd overreden en op de plaats gedood. t Ileusden, van 29 Maart2 April. Getrouwd: H. Schaap, jm. 29 j. eu M. van den Bersselaar, jd. 18 j. Overleden: VV. van Diem, 75 j.; J. J. de Roo, 64 j. Luijt, 21 j. C. Brouwers, mau van M. ran Hooft, 74 j. S. C. van Sluijsvelt, 62 j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1883 | | pagina 2